DeVri je Zeeuw Diissïngen in 1944 Bij de jaarw sseliog Middelburg in het afgeloopen jaar 1944 is begonnen met zor gen. Spit-zorgen. Het verplicht werken voor de Duitschers is in vollen gang en ettelijke win kels zjjn, „wegens verplicht spitten gesloten". Het is de groote kunst op de een of an dere manier daar tusschenuit te knijpen of doeltreffend te saboteeren. In den tijd, dat de bewoners van Walcheren deze twijfelachtige activiteit ten toon spreiden, brengt Rom mel o.m. een bezoek aan To renvliet. En dan, terwijl de tragi- comedie van het algemeen spitten nog niet beëindigd is, gaan geruchten omtrent inun datie van Walcheren de ronde doen. Vóór 15 Februari moe ten de huizen langs de bui tenwegen en op 't Zand ont ruimd zijn en komen de sin gels en Nieuw-Middelburg bin nen de beruchte „3-uren zóne" te liggen. Huiszoekingen naar ender duikers zijn aan de orde van den dag. Half April gaat een deel der scholieren van de middelbare scholen „Rommel- asperges" planten op de stran den van Schouwen en daarna moeten o.a. de boomen langs den Nieuvvlandschen weg en uen kanaaldijk het ontgelden. Inundatie schijnt niet langer noodig te zijn en de buitenwij ken mogen weer bevolkt wor den. 't Enthousiasme voor de algemeene soitterij leeft weer op, aan de zijde der Duitschers wel te begrijpen, en het is nu zelfs niet toegestaan de stad te verlaten, tenzij men vrij-ai van spitten heeft,, en dan ten hoogste voor drie dagen. Om streeks Pinksteren raakt de snit-administratie zoodanig in de war, dat een nieuwe alge meene aanmelding noodzake lijk is. Of de situatie hierna overzichtelijker is geworden. I betwjjlelen we. In elk gevat meenen de wethouders Breed en Wolders de zaak nu flink op pooten te moeten zetten en met negatie van hun bur gemeester „regeeren*' zij on beperkt, wat eigenlijk inhoudt, dat zij het hun medeburgers bijzonder lastig maken. Het is ook in Juni. dat de telefoon- en telegraafverbin ding met de rest van Neder land wordt verbroken, terwijl de postverbinding minder ge regeld is door het oponthoud bij de Vlake-brug. Treinen worden beschoten; overtrek kende V's houden de menschen in een angstige spanning. Midden Augustus maakt de landwacht zich bijzonder ver dienstelijk met het vorderen van fietsen. Verscheidene in woners moeten de stad. verla ten, als „staatsgevaarlijk". Van de Duitsche bezetting trekt een groot deel weg in de richting van België. September is de maand van luchtafweer en verspreide bombardementen, van bulle tins eh geruchten. Ook van mislukte Duitsche evacuatie pogingen eiF. het „oppikken" van mannen en jongens. De ga3toevoer wordt in dezen tijd beperkt. De schuilkelders gaan dienst doen, wanneer in den nacht de jagers rondcirkelen. Gedesorganiseerde troepen Duitsche soldaten en waar schuwende pamfletten kondi gen het front aan Met October begint de strrjd om Zeeland en Walcheren. Vlak na het bombardement vin den dijk bij Westkapelle staat het water in de vesten bijzonder laag: de „Boreel" werkt op volle kracht. Maar spoedig gaat het stijgen en 's avonds licht het water; het is zout. Diverse Duitsche aan plakbiljetten eischen alle werkkrachten op voor een nooddijk, zonder veei succes. Maar na een enkelen oproep van de burgerlijke autoriteiten Iverschijnen er plotseling hon- tóerden burgers, mannen en [vrouwen, die energiek aan het werk gaan. Niettemin moeten lachtereenvolgens alle buiten wijken aan het water worden [Prijsgegeven. Eerste Jaargang - Nummer 34 Verantw. Hoofdred.: Irs. H. Ninnema, Keu.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Wa.str. 68-60, Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Zaterdag 30 December 1944 Uitgever: Jacq. de Smit. Adverten tieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijj per week 36 cent. Losse nummer» 5 cent. Als er één stad in het be vrijde gebied is, die den last van den oorlog ten volle heeft moeten torsen, is dat stelug Vlissingen. Het aantal bombardementen, dat deze strategisch zoo be langrijke vesting aan den mond der Schelde heeft moe ten doorstaan, loopt in de honderden. Het begon al in Mei 1940, toen de Duitschers hun ver raderlijke „cuituui goederen" in den vorm van 500 kg.-bommen op haven en buitenwijken lie ten neerdalen. En al heeft VJissingen toen niet zooveel te lijden gehad als Middelburg, het is al de jaren van de be zetting 'n doel voor luchtaan vallen gebleven. Immers, de Moffen hadden zich hier zóó stevig genesteld en de positie van -Vlissingen zoodanig uit gebuit, dat de Geallieerden zich telkenmale genoodzaakt zagen stad of haven met bommen te treffen. Dat heeft in den loop der jaren menigen burg-.1 het leven gekost. Maar dezen prijs moest de Scheldestad betalen om ten slotte uit den duivelschen greep van den vijand te wor den verlost. In 1944 bereikte het drama om Vlissingen zijn hoogtepunt. Maar dit jaar bracht ook de uiteindelijke bevrijding, al is de stad wanhopig gehavend, bin wat meer zegt, de geest der. bevolking, ook van hen, die uit een veiliger oord terug keerden, is vitaler dan ooit. !n Vlissingen blijft het leven bruisen van Zee'ands grootste haven- en industriestad. Ofschoon de officieele ge gevens over datgene, wat zich in het afgeloopen jaar te Vlissingen heeft afgespeeld, uiterst schaarsch en van twij felachtige waarde zijn, wil ik trachten een beknopt over zicht te geven van de merk waardigste gebeurtenissen in en om deze stad, al zal deze samenvatting van feiten aller minst volledig zijn. In de te genwoordige omstandigheden moet het beeld van wat hier is voorgevallen, wel zeer per. soonljjk en daardoor wellicht eenzijdig zijn. SPITTEN! Het begin van dit veelbe wogen jaar gaf de spitters. misère te zien. De doortrapte nazi-knecht, dien ik hier niet anders dan „Piet Surrogaat wensch te noemen, sloofde zich uit om zooveel mogelijk Vlis- tot de oude stad binnen de wallen, wordt toevluchtsoord voor het geheele eiland en moet, overbevolkt, den aanval op Walcheren en de stad zelf doormallen. De straten zijn als uitgestorven, maar in de kelders zitten, bij het onrustig licht van een kaars, de men schen bij elkaar en ze luiste ren naar het gezang der gra naten. Dagen lang leven zoo de talrijke inwoners „onder gronds", tot ze op 6 Novem bei-, nog wat 'onwennig tegen het daglicht knipperend, de Duitschers met opgeheven ar men over den Dam zien mar- cheeren. Het leed is geleden en hoe wel nog kampend met wo ningnood en gebrek aan aller lei nuttige en aangename za ken, krijgt de bevolking toch af en toe kleine verrassingen, die „na-oorlogsch" aandoen en van 1945 het beste doen ver wachten. T. KELLER. singers met een schop in hun handen voor den vijand te la ten. werken. Het jaar 1944 was nog niet begonnen m feite o-ebeurde het één dag voor Oudejaarsavond of mannen van bitteren gemoede hadden bij Piet de ruiten mgegood om hem het spitten betaald te zetten. Prompt werd er voor zijn woning politie gepos teerd Op 4 In 34 Januari Kwam Rommel hier op in spectie; hij had zijn o.fensief. jas toen niet aan, maar zal tan het gedwongen graafwerk niet vreemd zijn geweest. Om ons er aan te herinneren, dat er ook landgenooten zijn, die den bezetter-var- buitenaf of wilt u .van bovenuit be stoken, vlogen tijdens Rom- mels tweede bezoek aan Vlis singen Nederlandsche vlieg tuigen laag over de stad. „kop op!" De Amerikanen strooiden 7 Februari een regen pam fletten boven de Scheldestad uit. Den volgenden dag maak ten de Duitschers het vlieg veld onbruikbaar. Da.t de Ge stapo niet sliep, bleek.wel uit Viet feit, dat er op 19 Februari een aantal -oud-militairen en reservisten in overval .vagens werd weggehaald. Een paar dagen later zijn de Duitscheis begonnen het barakkenkamp Singel-Keersluis af te breken. evacuatie? Op Duitsciï bevel gelastte Piet Surrogaat 17 en 18 Maart een gedeeltelijke ontruiming van Vlissingen. Er zouden met m»er dan 5000 inwoners mo- "en achterblijven. Het was niet de eerste keer, dat de nazi-heerén ontruiming var. de stad wenschten en nog minder de laatste keer. Met korte tusschenpoozen werd sindsdien de eene evacuatie na de ande re afgekondigd, maar met een bewonderenswaardige naxa nekkigheid weigerden oe Vlissingers aan deze vaak dringende oproepen gehoor te o-even. Slechts bomaanvallen 'en Geallieerde waarschuwin gen per radio braenten som migen er toe, de stad tijdelijk vaarwel te zeggen. Speciale evauatie-treinen, -schepen en -passagiersbooten konden leeg vertrekken. Men trok zich in Vlissingen niets van deze din gen aan! Zelfs de vele zaken lieden en notabelen, die 30 Maart door een persoonlijke wraakneming van den nazi burgemeester werden uitge.ve zen, zijn groqtendeels in de stad gebleven. massaal verzet. Nadat Rommel weer eens een inspectietocht op Walche ren had ondernomen, ver scheen er een oproep van Münzer, den zetbaas van Seyss Inquart in Zeeland.Zeeu wen moesten helpen de invasie te verhinderen! „De Anglo- Amerikanen komen uw mooie land verwoesten", liet de nazi huichelaar bekend maken. „Laat ze maar komen!" krab belde een Vlissinger op het aanplakbiljet. Op 24 April moesten er in deze stad 500 personen opkomen om aan de Duitsche verdedigingsstellin gen te werken. Maar hoe slecht kenden de Moffen onze Vlissingers. Er verscheen nog geen handjevol mannen op het appèl. De Duitsche comman dant liet toen in de binnen stad een razzia houden, waar bij zelfs vrouwen en meisjes, Vervolg pag. 3, le kol. bov.) „Mijn hart verheugt zich in Uw heil." Psalm 13 6 Oudejaarsdag! Geen blijde, vroolijke gevoe- .ens zijn het, die de laatste dag van het jaar bij ons wak ker roept. Stemt niet ernstig, zelfs somber, het besef van 's le vens vergankelijkheid, dat ons rond de jaarwisseling onwil- .ekeurig overvalt? Drukt ons niet neer het bewustzijn van de gebrekkigheid van onze icrachten, welke te kort scho ten bij de vervulling van de taak, die wij ons hadden op gelegd Grieft ons de ge- dachte niet, dat wij ons van het jaar, dat voorbij ging, zoo véél hadden voorgesteld, maar dat wij daarin toch zoo bitter- weinig hebben bereikt Oudejaarsdag is dan ook geen feestdag, waarop wij on ze beste kleeren aantrekken en onze woning met bloemen versieren. De godsdienstige viering van net besluit des jaars is een instelling van la- teren tijd en dateert pas uit net begin der 19de eeuw. De liederen, die bij deze plech- iglieid worden gezongen, zijn aiie weemoedig van toon, al thans van aanhef: ieder kent Feith's „Uren, dagen, maan den, jaren vliegen als een schaduw heen", blechts de hol- ie oppervlakkigheid kan er be- nagen in scheppen, de jaar wisseling door te brengen in uitgelaten pret waarachti ge levensernst geeft de voor- iceur aan de stille ingetogen heid van den huiselijken kring, aan de bezonnen rust van eigen woning. Oudejaarsdag is geen feest dag óók de oudejaardag 1944 niet! Daarvoor is er im mers in het stervend jaar te véél gebeurd. De oorlog heeft ook in 1944 te véél leed over de wereld, ook ons eigen, klei ne wereldje, waarin wij ons dagelijks bewegen, gebracht, dan dat wij het jaar in feest stemming zouden kunnen be sluiten. Indien een geheimzin nig vermogen ons in staat stelde ons huis voor huis van deze stad voor den geest te brengen, mét de bewoners er van, en mèt de zorg en het verdriet dat hen bezwaart, wij zouden ontdekken, dat „Vrouw Zorg" geen enkele woning heeft overgeslagen, dat het oorlogswee aan niemand geheel voorbij is gegaan. Trachten wij vast te stellen wat wij in 1944 hebben be leefd, de herinneringen ver dringen elkander: de evacu- atiemaatregelen van Maart en April komen ons voor den geest en onze gedwongen ver huizing in Octoberj de gebeur tenissen, die van den zomer ons werelddeel hebben bewo gen en de „dolle" Dinsdag in September; en misschien, dat de toestand waarin wij op 31 Dec. verkeeren, vanzelf de heugenis wekt aan watersnood en beschieting. Er is in 1914 te véél ge beurd, om van den laatsten dag des jaars een feestdag te maken. Wij kunnen echter ook zeggen: er is te weinig ge beurd. De vurig verbeide vre de bleef ook dit jaar uit. De profetie van Amsterdams beursgebouw, welke spreekt van een aarde, die weldra één wordt, en volkeren, die als groepen zijn van d'éénen bond, die heel haar bol beheerscht, was minder dan ooit der ver vulling nabij. Zelfs Nederland werd in twee deelen gespleten zelfs Nederland vormde geen eenheid meer, onze hoop, dat vóór Kerstmis ons gansche land bevrijd zou zijn, is helaas ijdel gebleken. Be staat er geen reden om te zeggen: er is in 1944 te wei nig gebeurd, althans te wei nig om ons op Sylvesterdag in feeststemming te bren gen „Mijn hart verheugt zich in Uw heil" zoo luidt 't woord, dat bover deze overdenking géschreven is.' Wie den Psalm leest, waaruit dit woord is gekozen, ontdekt, dat de si tuatie van den dichter over eenkomst vertoont met die, waarin wjj thans verkeeren. Ook voor den Psalmist is er te véél en tevens te weinig ge beurd om feestelijk gestemd te zijn. Te véél: want zijn vijand heeft kans gezien hem aller lei leed te berokkenen. Te wei nig: want het scheen wel, als of God hem had vergeten, als of God werkeloos bleef brj al les wat hem, wedervoer. Toch in weerwil van dit te i 1 en te weinig blijk baar oldoende om te kunnen zeggen: Mijn hart verheugt zich in Uw heill Wat hij met ,heil" heeft bedoeld Hulp en redding van gelijksoortig karakter als ons vóór eenige maanden wedervaren is? Het is mogelijk maar vast staat, dat voor den dichter „heil nog iets meer en iets diepers inhield dan verlossing van aardsche tyrannie. Ook wij willen bij de jaar wisseling ons verblijden over het „heil" dat ons het begin van November heeft gebracht. Maar of deze blijdschap in staat is de sombere, zelfs bit tere en wrange gevoelens, die ons op Sylvesterdag bekrui pen, weg te nemen? Of dit „heil" voldoende is om ons te verzoenen -met het „te veel" en „te weinig", dat in 1944 is gebeurd Het komt mij voor, dat dit slechts mogelijk is, wanneer het begrip „heil" voor ons dieperen inhoud bezit. En wel een inhoud, die het Kerstfeest er aan heeft geschonken. Kerstfeest spreekt van blijd schap: want zie, ik verkondig U groote vreugdeKerst feest spreekt ook van heil: U is heden de Heiland geboren, welke is Christus de Heer Zou dat Kerstgebeuren niet rijk genoeg zijn, om ons in staat te stellen, met den Psalmdichter te zeggen: „Mijn hait verheugt zich in Uw heil" Ook op Oudejaarsdag 1944? C. F. NOLTE. distributie van zeep. Aan een ieder wordt een stukje zeep van 125 gram ter beschikking gesteld. Het pu bliek dient hiertoe bon 1—74, 2—74, 3—74 en 4—74 vóór of op 5 Januari 1945 bij den detaillist in te leveren. De detaillisten moeten deze bonnen opgeplakt op opplak- vellen uiterlijk 6 Januari 1945 bij den grossier inleveren. De grossiers dienen deze opplak- vellen op 8 Januari 1945 bij den Disfributiedienst in te le veren. De Distributiediensten zullen aan de grossiers ont vangstbewijzen verstrekken, waarop bij het regeerings- depöt de zeep kan worden be trokken. Het bovenstaande geldt zoowel voor Wacheren, ais voor Noord- en Zuid-Beve land met dien verstande even- rel, dat voor Noord-Beveland bon 25 van de kaart voor nor. rnaaiverbruikers en van de kinderkaart voor deze zeep is aangewezen. De Inspecteur voor de Distributie in de prov. Zeeland, J. C. W. JOBSE. De Distributiediensten Mid delburg en Vlissingen maken bekend, dat de afdeeling Textiel Dinsdag 2 Januari 1945 gesloten zal zijn.

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1