DeVri je Zeeuw DeVri je Zeeuw Vlissingen in 1944 Bij dc jaarw sseliog Dc Duitschers bij Dinant teruggeslagen Van overal Middelburg in het afgeloopen jaar 1944 is begonnen met zor gen. Spit-zorgen. Het verplicht werken voor de Duitschers is in vollen gang en ettelijke win kels zjjn, „wegens verplicht spitten gesloten". Het is de groote kunst op de een of an dere manier daar tusschenuit te knijpen of doeltreffend te saboteeren. In den tijd, dat de bewoners van Walcheren deze twijfelachtige activiteit ten toon spreiden, brengt Rom mel o.m. een bezoek aan To renvliet. En dan, terwijl de tragi- comedie van het algemeen spitten nog niet beëindigd is, gaan geruchten omtrent inun datie van Walcheren de ronde doen. Vóór 15 Februari moe ten de huizen langs de bui tenwegen en op 't Zand ont ruimd zijn en komen de sin gels en Nieuw-Middelburg bin nen de beruchte „3-uren zóne" te liggen. Huiszoekingen naar ender duikers zijn aan de orde van /J-.-* /"ao- .TTo' f A "YA^O 4- o Eerste Jaargang - Nummer 34 Verantw. Hoofd red.: Irs. H. Sinnema, Keu.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Wa.str. 58-60, Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Zaterdag 30 December 1944 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Losse nummers .5 cent. Als er één stad in het be vrijde gebied is, die den last van den oorlog ten volle heeft moeten torsen, is dat stellig Vlissingen. Het aantal bombardementen, dat deze strategisch zoo De- langrijke vesting aan den mond der Schelde heeft moe ten doorstaan, loopt in de honderden. Het begon al in Mei 1940, toen de Duitschers hun ver- singers met een schop in hun handen voor den vijand te la ten werken. Het jaar 1944 was nog niet begonnen in feite gebeurde het één dag voor Oudejaarsavond of mannen van bitteren gemoede hadden bij Piet de ruiten ingegooid, om hem het spitten betaald te zetten. Prompt werd er voor zijn woning politie gepos teerd. Op 4 en 24 Januaii kwam Rommel hier op in- „Mijn hart verheugt zich in Uw heil." Psalm 13 6. Oudejaarsdag! Geen blijde, vroolijke gevoe lens zijn het, die de laatste dag van het jaar bij ons wak ker roept. Stemt niet ernstig, zelfs somber, het besef van 's le vens vergankelijkheid, dat ons groepen zijn van d'éénen bond die heel haar bol beheerscht, was minder dan ooit der ver vulling nabij. Zelfs Nederland werd in twee deelen gespleten zelfs Nederland vormde geen eenheid meer, onze hoop, dat vóór Kerstmis ons gansche land bevrijd zou zijn, is helaas ijdel gebleken. Be staat er geen reden om te zeggen: er is in 1944 te wei nig gebeurd, althans te wei nig om on3 op Sylvesterdag in feeststemming te bren gen „Mijn hart verheugt zich in Uw heil" zoo luidt 't woord, dat bover deze overdenking géschreven is.' Wie den Psalm leest, waaruit dit woord is gekozen, ontdekt, dat de si tuatie van den dichter over eenkomst verLoont met die, waarin wjj thans verkeeren. Ook voor den Psalmist is er te véél en tevens te weinig ge beurd om feestelijk gestemd te zijn. Te véél: want zijn vijand heeft kans gezien hem aller lei leed te berokkenen. Te wei nig: want het scheen wel, als of God hem had vergeten, als- O** Oorl no» Mooc t-t: HET liMERIKAANSCti GARNIZOEN VAN BASTOGNE ONTZET. De toestand in België is op] het oogenblik geheel onder contröle der geallieerde troe pen. Oorlogscorrespondenten zijn van meening, dat Von Rundstedt het grootste ge deelte van zijn reserves heeft Verbruikt. Het is nu zeker, dat de Duitschers gebruik ma ken van 2 pantserlegers. In totaal hebben ze nu 20 divi sies, di.w.z. 300.000 man, in den stryd. Men verwacht dat dit aantal nog zal groeien. Het D.N.B. deelde mede, dat de strijd in de Ardennen meer en meer het karakter van een uitputtingsslag gaat aanne men en sloeg hiermede voor één keer eens den spijker op den kop. Het is echter de vraag, welke der partijen het eerst zal zijn uitgeput. De Duitschers hebben het groot ste strategische succes, dat zij met hun offensief beoogden, nL de ontwrichting van het geallieerde front in West-Euro pa, gemist. Eerst poogde de vijand naar Luik door te stooten. Deze stoot werd ech ter opgevangen. Daarna pro beerde hij d'e Maas tusschen Luik en Namen te bereiken. Ook deze aanval werd afge slagen, waarna hij een derde stoot deed in de richting van de Maas bij Dinant, waar hij op 6 km. van de rivier tot staan werd gebracht en terug gedrongen. Ook de hevige aan vallen in Luxemburg leverden hem geen strategische suc cessen op. Het initiatief is echter nog niet geheel in ge allieerde handen. De Duitsche tanks zijn nog het meest in den aanval. Het eenige wat de Duitschers met hun offensief hebben bereikt, is de tijdelijke verflauwing der gevechten aan de andere deelen van het front en de verplaatsing van het zwaartepunt naar de Ar dennen, dus van Duitsch naar Belgisch grondgebied. Voor het begin van het offensief had Von Rundstedt in een spe ciale dagorder verklaard dat met dit offensief voor Duitsch- land alles op het spel staat. De Duitschers beweren dat ze 30.000 Amerikanen gevangen genomen hebben. De Ameri kanen maakten reeds 14.000 gevangenen. In het centrum, by Dinant, werden de Duitschers tot op 18 km. van de Maas terugge slagen. De plaatsen Celles en Chiney werden heroverd. Meer naar het O., tusschen Marche en Hotton, wordt een hevigei strijd geleverd De Amerika-1 nen houden hier hardnekkig aan hun linies vast. De gealli eerde troepen, waarvan giste ren werd gemeld, dat ze 8 km. van Bastogne stonden, hebben nu de omsingeling van deze stad doorbroken en het Ameri- kaansche garnizoen, dat nog steeds stand hield, ontzet. Dit garnizoen heeft zeven dagen lang het belangryke knooppunt van wegen tegen zware vyandetyke aanvallen verdedigd. Aan hen is het voor het grootste deel te dan ken, dat de Duitschers hun oorspronkelijk plan niet heb ben kunnen uitvoeren. Het aantal van de ontzettingstroe pen is niet bekend, maar vol gens correspondenten moeten ze zeer talrijk zijn. In Luxemburg werden by Echternach verschillende dor pen heroverd, w.o. Eschdorf. Ondanks den hevigen druk dien de vijand op de N. flank uitecfent, is hy er niet in geslaagd ook maar één zwakke^plek in de geallieerde linies te ontdekken. Bij Mon- schau en Malmédy werden he vige vyandeiyke aanvallen af geslagen, waarby 49 Duitsche tanks werden vernietigd. Van de overige fronten werd alleen verhoogde vijandelijke patrouille-activiteit gemeld in het land van Maas en Waal. Noorsche marine-vaartuigen brachten voor de kust van Noorwegen een vyandeiyken torpedojager en een vracht schip van middelbare grootte tot zinken. Ook gisteren was het weer voor luchtoperaties buitenge woon gunstig. De geallieerden bombardeerden weer concen traties van troepen en tanks, verbindingswegen, bruggen en stellingen aan en achter het front. Boven het front zelf werden 39 Duitsche vliegtui gen neergeschoten. De eigen verliezen bedroegen 11 toe stellen. 140 pantserwagens en 000 motorvoertuigen werden vernietigd. Zware Amerikaansche bom menwerpers bombardeerden van Italië uit punten in de omgeving van Weenen en spoorwegen naar Italië en Hongarije. Gedurende de laat ste dagen voerde de Ameri kaansche tactische luchtmacht van Italië uit meer dan 3000 vluchten uit. Vooral spoorweg doelen in de Poviakte en het gebied van den Brenner-pas werden aangevallen. Duitsche vernielingen in Boedapest. De vy'andelijke legergroepen die Boedapest verdedigen zyn Eerste Jaargang - Nummer 33 Verantw. HoofdreiL: drs. H. Sinnema, Ked.-adres: Middelburg, Molenwater 69. A'dm.-adres: Vlissingen, Warstr. 58-60, Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Vrijdag 29 December 194^ Uitgever: Jacq, de Smit. Advertentieprys 30 cent per regel. Abonnementspryj per week 26 cent. Losse nummers 5 cent. in tweeën gesplitst. De troe pen van maarschalk Malinow- ski zgn van'het O. uit den Do nau overgestoken. Ze hebben contact gemaakt met de troe pen van Tolboegin, die op den W. oever opereeren. De Rus sen hebben weer verschillende voorsteden van de Hongaar- sche hoofdstad veroverd, nl. 4 op den O. en 3 op den W. oever van den Donau. In to taal hebben ze reeds 16 voor steden in handen. In de stad zelf zgn de Duitschers bezig om publieke gebouwen op te blazen. Het centrum ligt voortdurend onder het vuur der Russische artillerie. De Duitschers en Hongaren worden in de bocht van den Donau teruggedreven. Ten N. van Stuhlweissenburg zyn de Russen bezig de Duitschers, die zich in de bosschen be vinden, onschadelijk te maken. Zij staan in dit gebied op 100 km. van de Oostenrijksche grens en 160 km. van Weenen. De zuiveringsacties in Tsjecho-SIowakije tusschen de rivieren Ipoly en Gran, werden voortgezet. Aanzienlijke Japansclie vlootverliezen. Tokio en Nagoya werden gisteren door Vliegende Reu- zenforten gebombardeerd. De grootste fabriek van 2-moto- rige vliegtuigen werd geheel vernield. Andere fabrieken liepen zware schade op. In de doelen werden hevige branden waargenomen. De aanvallen l vliegtuigen ontmoetten geen tegenstand van Japansche ja gers. Sedert het begin van de aanvallen op Japan zijn reeds 1500 ton bommen op de Ja pansche industrie ge worpen. Japansche oorlogsschepen bombardeerden Dinsdag de Amerikaansche stellingen op Mindoro. Er werd slechts lich te schade aangericht. Ameri kaansche vliegtuigen en tor pedobooten brachten 3 Japan sche torpedojagers tot zinken en beschadigden een kruiser en een slagschip. Het Japan sche eskader bestond uit 8 schepen. Amerikaansche onderzeeërs hebben in de wateren van den KINDERFEEST OP TWEEDEN KERSTDAG, Voor nogmaals 300 kinderen, die op geen andere wyze Kerst feest konden vieren, gaven de Nederla-ndsehe militairen een feest op Tweeden Kerstdag. De kinderen waren persoonlijk uitgenoodigd door „Maat schappelijk Hulpbetoon", dat ook verdere medewerking ver leende. Eenige militairen ver zorgden het muzikale gedeelte. Het feest werd o.m. bijge woond door den burgemeester van Middelburg en den wet houder van sociale zaken, de heer L. Onderdijk. Met medewerking van de band werden zangwedstrijden georganiseerd. Een van de of ficieren las een verhaal voor. De magen van de jeugdige feestgangers vulden zich tus schen de bedrijven door met wittebrood met vleesch, choco lademelk en versnaperingen. De militairen hadden hun rantsoenen hiervoor afgestaan en zelf „oorlogskuch" gege ten De evenwichtskunstenaar Piet Heintje (alias Jimmy Spa ke) bracht de geestdrift van de 300 kinderen tot zoo'n hoogte, dat ramen en trommel vliezen ervan dlaverden. Het enthousiasme ontlaadde zich ten slotte in een zeer geani meerd zingen. Tot slot werd chocolade uitgedeeld. Het feest heeft zoowel letterlijk als fi- guurlyk een daverend succes gehad. T. KELLER. GEMEENTE VLISSINGEN. De Burgemeestei der ge meente vlissingen maakt be kend dat de afgifte van ver gunningen voor het passeeren van den Sloedam thans moeten worden aangevraagd op hét politiebureau, Badhuisstaat 51- 53, alhier. dat de reeds afgegeven „doorloopende" vergunning met ingang van 1 Januari li>45 zyn vervallen. Stillen Oceaan een Japansch vliegkampschip, 6 andere oor logsschepen en 20 vrachtsche pen tot zinken gebracht. (B.B.C.) DE VERDUISTERING. De politie te Middelburg ves tigt er nogmaals den nadruk op, dat de verduisterings voorschriften nog steeds van kracht zyn. Sommigen schijnen te den. ken, dat met het verdwynen der Moffen ook deze voor schriften vertrokken zijn. Dit is helaas niet het geval. Verduistert dus goed. Over treding zal worden gestraft. Met goed te verduisteren helpt u de bondgenooten. Ambtenaren van de Prijzen contróle te Goes ontdekten dat de handelaar in gebruikte goederen D., aldaar, een paar gebruikte schoenen had ver kocht voor 100.benevens petroleum voor 6.50 per li ter. By nader onderzoek bleken deze goederen afkomstig te zijn van geallieerde legervoor- raden. Na het opmaken van een proces-verbaal wegens prijsop drijving, is D. ter beschikking gesteld van de geallieerde mi litaire politie. Aangezien D. zich reedis bij herhaling aan prijsopdrijving heeft schuldig gemaakt, is zijn geheele voor raad gebruikte goederen op last van den Burgemeester van Goes in beslag genomen en de mogelijkheid bestaat dat die goederen binnen korten tijd ter beschikking van de Goesche bevolking worden gesteld. De directeur van het P.T.T. kantoor te Vlissingen vestigt er nogmaals de aandacht op dat alleen particuliere corres pondentie voor de eilanden Walcheren, Zuid- en Noord- Bevelamd is toegelaten. Dienstcorrespondentie alleen voor het bevryde Nederland. Deze dienstcorrespondentie moet aan het loket worden afgegeven, waartoe gelegen heid bestaat van 912 en 14 16 uur. De aanbieder moet een Identiteitsbewijs bij zich hebben van de instelling, dat de dienstcorrespondentie ver zendt. Dienstcorrespondentie die voortaan in de brievenbussen wordt aangetroffen wordt aan deii afzender teruggezonden. Voor vyftien millioen dollar kleeding zal de Amerikaan sche hulporganisatie, de UN- RA, aankoopen voor de bevol king van geteisterd Europa. (B.B.C.) Frankryk zal zich op Nieuw jaarsdag officieel aansluiten by de Vereenigde Volkeren. De Fransche ambassadeur te Washington zal in tegenwoor digheid van de gedelegeerden van 35 naties de overeenkomst teekenen, (B.B.C.) Een Nederlandsche aankoop commissie is in Nieuw-Zeeland aangekomen. (Anep-Aneta.) De nleuw-henoemde gezan ten van België, de Vereenigde Staten van Amërika en de Tsjechoslowaaksche Republiek by de Nederlandsche regee ring zgn door H.M. de Konin gin in gehoor ontvangen ter overhandiging van hun ge loofsbrieven. (Anep-Aneta). Het Prins Bernhard Fonds heeft voor de vyfde maal van de Directie der „Anglo Dutch Plantations of Jowa Ltd." een gift ontvangen van 1000. (Regeerings Voorlichtings Dienst). Het postkantoor by het sta tion te -Rotterdam is leegge plunderd. Er is 1.150.C gestolen. Enkele dagen tevo ren werden in de fabriek voor oolitieschoenwerk eenige zak ken met schoeisel ontvreemd. (Vrij Nederland). Een Tydelijk Nationaal Hoofdkwartier voor het be vrijde gebied is te Nijmegen opgericht. Hieronder ressor teeren alle groepen van „De Nederlandssche Padvinders" en van „De Katholieke Ver kenners". (Vry Nederland). Zweedsch voedsel zal in aan zienlijke mate naar Rotter dam en Amsterdam worden gezonden. De zending zal op Zweedsche schepen worden vervoerd zoodra de oorlogvoe renden een vrygeleide zullen hebben gegeven. (Reuter). Duitsche krygsgevangenen zullen, by wqze van proef, zonder bewaking op het land te werk worden gesteld. Ze krijgen een bruin uniform en ontvangen loon voor hun werk. (Evening Standard). GELDIGE BONNEN VOOR DE WEEK VAN 31 DEC. '44 TOT EN MET 6 JAN. '45. Aardappelen: 1-39, 2-39, 3- 39 3 rts. per bon; 4-39 1% rts. per bon.. Melk: Melkkaarten Ml, M2, M4, M5 36 t.m. 42, 2/7 rts. - liter per bon. Melkkaart M3 36, 38, 40, 42 2/7 rts. liter per bon. Noodkaart K2, bon 2-71, 1 rts. 1% liter per bon. Margarine: 1-56, 2-56, 3-56, 4-56. De aflevering van deze mar garine zal -pas kunnen plaats vinden nA 2 Januari 1945. Het is den detaillisten verboden deze margarine aan het pu bliek af te leveren vóór den genoemden datum, terwijl evenmin bonnen van het pu bliek mogen worden aanvaard zonder dat daarop directe af levering plaats vindt. Vleesch1-37, 2-37, 3-37 en 4-37 2VZ rts. per bon. De aangewezen vleeschbon- nen zullen door storingen in den aanvoer slechts voor on geveer kunnen worden ge honoreerd met versch vleesch. De resteerende bonnen 1-36, 2-36, 3-36, 4-36 en de nieuwe bonnen 1-37, 2-37, 3-37 en 4-37 zullen in de week van 31 De cember 1944 tot en met 6 Januari 1945 kunnen worden besteed voor versch vleesch, indien voorradig, voor blik- vleesch of vleeschwaren in blik. Het Centraal Bureau voor Vee en Vleesch te Tilburg deelt in verband met de dis tributie van vleesch in blik het volgende mede: Alle soorten blikvleesch, be halve bacon, 100 gram op een vleeschrants. van 100 gram; bacon in blik 75 gram op een vleeschrants. van. 100 gram; visch in blik 100 gram op een vleeschrants. van 100 gram; Mixed meat (vleesch met aardappelen en groenten) 200 gram op een vleeschrants. van 100 gram. De prys bedraagt: voor alle vleesch in blik 1.80 per kg. netto; voor alle visch in blik 1.40 per kg. netto; voor mixed meat 1 per kg. netto. De slagers zy'n verplicht op een voor het publiek duidelijk zichtbare plants een Ujst met bovenstaande gegevens op te hangen. Blikken beneden 1 kg. mo gen slechts in haar geheel worden verkocht. Indien in deze blikken zich bacon be vindt of spek, dan is de bon- waarde eveneens 100 gram op een rantsoen van 100 gram.

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1