DeVriJe Zeeuw De Vrije Zeeuw Viissmgen in 194# Bij de jaarw sseliog Sterke geallieerde druk op de Duitsche Banken Het Gemeentebestuur van Middelburg brengt verslag uit Middelburg in het afgeloopen jaar 1944 is begonnen met zor gen. Spit-zorgen. Het verplicht werken voor de Duitschers is in vollen gang en ettelijke win kels zjjn, „wegens verplicht spitten gesloten". Het is de groote kunst op de een of an dere manier daar tusschenuit te knijpen of doeltreffend te saboteeren. In den tijd, dat de bewoners van Walcheren deze twijfelachtige activiteit ten toon spreiden, brengt Rom mel o.m. een bezoek aan To renvliet. En dan, terwijl de tragi- comedie van het algemeen spitten nog niet beëindigd is, gaan geruchten omtrent inun datie van Walcheren de ronde doen. Vóór 15 Februari moe ten de huizen langs de bui tenwegen en op 't Zand ont ruimd zijn en komen de sin gels en Nieuw-Middelburg bin nen de beruchte „3-uren zóne" te liggen. Huiszoekingen naar ender duikers zijn aan de orde van ^cvr> rloe- T-Tolf A »»*il rro ot. Eerste Jaargang - Nummer 34 Verantw. Hoofdred.: dra. H. Sinnema, Keu.-adres: Middelburg, Molenwater 69. A dm.-adres: VILssingen, Wa-str. 58-60, Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Zaterdag 30 December 1944 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 36 cent. Losse nummer^S cent. Als er één stad in het be vrijde gebied is, die den last van den oorlog ten volle heeft moeten torsen, is dat stellig Vlissingen. Het aantal bombardementen, dat deze strategisch zoo be langrijke vesting aan den mond der Schelde heeft moe ten doorstaan, loopt in de honderden. Het begon al in Mei 1940, toen de Duitschers hun ver- singers met een schop in hun handen voor den vijand te la ten werken. Het jaar 1944 was nog niet begonnen in feite gebeurde het één dag voor Oudejaarsavond of mannen van hitteren gemoede hadden bij Piet de ruiten ingegooid, om hem het spitten betaald te zetten. Prompt werd er voor zijn woning politie gepos teerd. Op 4 en 24 Januaii Kwam Rommel hier op in- an/ied-trt» V« i-i H" fl >7!-»-. r\ ef nof „Mijn hart verheugt zich in Uw heil." Psalm 13 6. Oudejaarsdag! Geen blijde, vroolijke gevoe- .ens zijn het, die de laatste dag van het jaar bjj ons wak ker roept. Stemt niet ernstig, zelfs somber, het besef van 's le vens vergankelijkheid, dat ons rond tasiiwissQlinp* onwil- groepen zijn van d'éénen bond, die heel haar bol beheerscht, was minder dan ooit der ver vulling nabij. Zelfs Nederland werd in twee deelen gespleten zelfs Nederland vormde geen eenheid meer, onze hoop, dat vóór Kerstmis ons gansche land bevrijd zou zijn, is helaas ijdel gebleken. Be staat er geen reden om te zeggen: er is in 1944 te wei nig gebeurd, althans te wei nig om ons op Sylvesterdag in feeststemming te bren gen „Mijn hart verheugt zich in Uw heil" zoo luidt 't woord, dat bover deze overdenking géschreven is.' Wie den Psalm leest, waaruit dit woord is gekozen, ontdekt, dat de si tuatie van den dichter over eenkomst vertoont met die, waarin w(j thans verkeeren. Ook voor den Psalmist is er te véél en tevens te weinig ge beurd om feestelijk gestemd te zijn. Te véél: want zijn vijand heeft kans gezien hem aller lei leed te berokkenen. Te wei nig: want het scheen wel, als of God hem had vergeten, als of God werkeloos bleef bij al- DE BELGEN TE WAPEN GEROEPEN. Aan het W. front hebben de Duitschers hun offensief in de richting van de Maas voort gezet. Zij bereikten Celles op 6 km. ten O. van Dinant. Ook Chiney ging voor de Ameri kanen verloren. De vijand is hier het verst in België door gedrongen en staat 95 km. van zijn punt van uitgang. De hier opereerende vijandelijke formatie is slechts klein en vormt geen directe bedreiging voor den O. oever van de Maas. Doordat de Amerika nen zich uit den saillant bij St. Vith hebben teruggetrok ken hebben twee vijandelijke strijdmachten zich met elkaar kunnen vereenigen en vormen zij thans één breede wig, met een basis van 50 km. Doordat de Amerikanen op de flanken sterken druk uitoefenen, wordt de wig, die de vijand in de Ardennen heeft gedre ven, echter steeds smaller. Op de Z. flank vormen de Amerikanen, die nog steeds in Bastogne stand houden, een ernstige bedreiging in den rug van de Duitsche troepen. De colonne die oprukt om het gar nizoen van Bastogne te ont zetten heeft een punt bereikt 3 km. ten Z. van deze plaats. Ten W. van Echternach deden de Duitschers hevige aanval len. Deze plaats zelf is echter nog steeds in Amerikaansche handen. Ook in het gebied van Mon- schau, op de Noordelijke flank van de wig, doen de Duit schers heftige aanvallen. Het Amerikaansche front houdt hier echter onwrikbaar stand. De Belgische minister van Defensie heeft een beroep ge daan op alle weerbare Belgen om dienst te nemen bij het le ger. Het gebrek aan uitrustin gen is thans vrijwel geheel uit den weg geruimd. Allen die niet werkeloos toe willen Zien bij het bevrijdingswerk van de bondgenooten, krijgen nu de kans om er zelf aan mee te helpen. Voor het eerst sedert dagen is weer bericht binnengeko men over gevechtsactiviteit aan hetfront ten O. van Aken. Het dorp Winden, 7 km. ten Z. van Dtiren, werd van vijanden gezuiverd. Van het front langs de Maas bij Venlo wordt levendige activi teit van vijandelijke patrouil les gemeld. Van de fronten van het 3e en 7e Amerikaansche en het le Fransche leger is geen nieuws te melden. Britsche en Amerikaansche vliegtuigen hebben gisteren hun hevige aanvallen op Von Runstedts tanks, troepen en étappe-linies voortgezet. Krachtige formaties zware Engelsche bommenwerpers steunden de operaties aan het front. Vooral bij St. Vith wer den troepenconcentraties en spoorwegdoelen gebombar deerd. 150 zware Amerikaan sche bommenwerpers bestook ten spoorwegdoelen en bruggen te Koblenz en Bonn. Alleen de 9e Amerikaansche 'uchtmacht voerde 1400 vluch ten uit. Typhoons vernietigden en beschadigden een aantal tanks, die gereed stonden om in actie te gaan. Er werden o.a. 20 vijandelijke transpor ten vernietigd en 50 andere beschadigd, 267 spoorwegwa gons en 3 locomotieven ver nietigd, 20 locomotieven be. schadigd. 72 Duitsche vliegtui gen werden neergeschoten ter wijl de geallieerden 29 toestel len verloren. Een correspondent verklaar de: dat de omgeving van Malmédy veel lijkt op een opslagterrein van oud ijzer. Hij telde hier 170 vijandelijke voertuigen, die ten deeie ver nietigd en gedeeltelijk door den vijand wegens benzinege brek waren achtergelaten. Onder deze voertuigen bevon den zich een aantal Mark V tanks en verschillende amphi- ble legerauto's. Duitsche vliegtuigen hebben vannacht enkele bommen op Parijs geworpen. Volgens persberichten zou er een zie kenhuis getroffen zijn. Van Italië uit deden gealli eerde bommenwerpers een aanval op benzinefabrieken in Silezië en op 2 spoorbruggen bij Innsbrllck ten N. van den Brenner-pas. De strijd in 'Italië. Canadeesche troepen hebben een kleine stad veroverd 9 km. ten N.O. van Banjacavallo. Over een afstand van 30 km. heeft het 8e Britsche leger den Zuidelijken oever van de Senio bijna geheel van vijan den gezuiverd. De Duitschers hebben nog slechts een brug genhoofd van 5 km., dat ech ter hardnekkig wordt verde digd. De Britsche troepen zijn op een nieuw punt de Senio overgetrokken. Aan het front van het 5e leger heerscMe slechts activiteit van patrouil les. De ring om Boedapest gesloten. De Russen zijn er thans in geslaagd om Boedapest ge heel te omsingelen door de verovering van de eeuwen oude stad Esztergon aan den Donau, 45 km. ten N.W. van Eerste Jaargang-Nummer 32 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Ked.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Waistr. 58-60, Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Donderdag 28 December 1944 Uitgever: Jaeq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Ubonnementsprqj per week 26 cent. Losse nummers 5 cent. succes werd behaald door de troepen van maarschalk Tol- boegin, die uit het gebied van Stuhlweissenburg waren opge rukt. Het Roode Leger is door de W. verdedigingsstellingen van Boedapest heengedrongen en heeft na verwoede gevech ten 9 voorsteden bezet. Er werden gisteren 2340 Duit schers gevangen genomen. De militaire bevelhebber van Boe dapest heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt dat de toestand zeer ernstig is, maar dat iedereen zijn kalmte moet bewaren. In Tsjecho-SIowakije hebben de troepen van maarschalk Malinowski de rivier de Gran bereikt. Zij staan 150 km. van Weenen. Men verwacht, dat het Russische offensief zich zal uitbreiden naar den Pool- sehen sector, waar groote hoeveelheden troepen en mate riaal worden geconcentreerd. De Weichsel, de groote hin derpaal voor een offensief in dit gebied, is thans bevrc f?n. Het ijs is echter nog sterk genoeg om het zware materiaal te kunnen' dragen Luchtaanvallen Ned.-Indië. op Britsche vliegtuigen, die van vliegdekschepen waren opge stegen, hebben verleden week sleutelposities op' Sumatra aangevallen. Zij bombardeer den olie-installaties en haven werken te Belawan, Deli en Sabang, Liberators hebben voor de 18e maal een luchtraid uitge voerd op het Japansche steun punt Iwo Jima in de Vul kaaneilanden. Tegelijk met rlen luchtaanval werd het eiland door Amerikaansche vlooteenheden onder vuur ge nomen. Een Japansche torpe dojager en twee vrachtsche pen werden tof zinken ge bracht. Andere zware Ameri kaansche bommenwerpers hebben het Japansche vlieg veld bij Manilla gebombar deerd. Van Saipan uit deden Ame rikaansche Vliegende Reuzen- forten een luchtaanval op in De Japansche keizer heeft tegenover het parlement ver klaard, dat de situatie waarin Japan zich bevindt buitenge woon ernstig, is. Hij spoorde de bevolking aan tot nog grooter krachtsinspanning ten inde aan het Amerikaansche .ciustrieele doelen in het gebied gevaar het hoofd te kunnen de Hongakrsche hoofdstad. Dit van Tokio. bieden. (B.B.C.) ZWITSERSCHE LEVENSMIDDELEN NAAR NEDERLAND. De Nederlandsche Regeerings Voorlichtingsdienst deelt mede, dat de Nederlandsche Regee ring, met diepe dankbaarheid de 362 ton levensmiddelen welke op initiatief van den ge meenteraad van Bazel door Zwitserland naar bevrijd Ne derland werden gezonden, heeft aanvaard. Deze goederen zouden per trein via Frankrijk en België naar Nederland worden ver voerd. (Reuter). De Burgemeester van Mid delburg herinnert aan het nog steeds bestaande verbod afval producten als papier, lompen, blik, metalen enz. bij de vui- nis weg te werpen. Deze ma terialen hebben groote waar de voor veredeling of herver- vaardiging van nieuwe pro ducten. Uitvoer van verzamel den afval opent mogelijkheid tot verkrijging van nieuwe goederen uit het buitenland. Het is mitsdien van het grootste belang, dat zoo spoe dig mogelijk de verzameling dezer afvalproducten weder ter hand wordt genomen, opdat verder verlies van deze, nog zeer waardevole goederen, worde voorkomen. Aan degenen, die voordien bij het ophalen en de verdere verwerking van dezen afval betrokken waren, is een aan sporing gezonden tot hervat ting der vroegere werkzaam heden op dit terrein. Op de burgerij wordt in het algemeen belang een drin gend en ernstig beroep gedaan alle medewerking te verleenen, opdat niets wat nuttig kan zijn, door achteloosheid verlo ren gaat. NEDERLANDSCHE LUCHTVERBINDING MET ENGELAND. De „L.U.V.O." (Voorlichtings dienst der Nederlandsche Luchtstrijdkrachtenmeldt: Op 23 September 1944 is een speciale luehtverbinding voor het vervoer van goederen en passagiers tussehen Enge land en het vasteland geopend De eerste vlucht werd ge maakt door een Lockheed Hudson, die van Hendon op steeg om een lading stafkaar ten naar het vasteland te bren gen. De dienst wordt uitgevoerd door tweemotorige toestellen en de leiding ervan berust bij het Directoraat van de Ne derlandsche Luchtstrijdkrach ten. Gedurende de twee afge- loopen maanden werden «meer dan 300 vluchten ondernomen, waarbij een groote hoeveelheid goederen en 450 passagiers werden vervoerd. Tot de laat-l ten behoorden Z. K. H. Prins Bernhard en de Nederlandsche minister-president, prof. P. S. Gerbrahdy. GEMEENTELIJK MILITAIR TEHUIS TE MIDDELBURG. Het gemeentebestuur van,niet mogelijk. Getracht, zal Het Bestuur van bovenge noemde instelling schrijft tins: „Het Gemeentelijk Militair Tehuis blijkt in een groote be hoefte te voorzien: van de lo kaliteiten', wordt geregeld een druk gebruik gemaakt. Het be stuur heeft echter geconsta teerd, dat er ook burgers zijn die meenen van de lokaliteiten gebruik te kunnen malcen. Dit 13 niet geoorloofd, behalve wanneer men een schriftelijke vergunning van het bestuur heeft, welke op verlangen moet worden getoond. Ongenoodigde gasten zullen voortaan worden verwijderd. De beschikbare ruimte is voor de soldaten, die ver van huis zijn en niet voor de burgers, die een eigen thuis hebben. Indien burgers militai ren bij zich aan huis willen ontvangen, dan kunnen zij d;t opgeven bij den bode van het stadhuis". Middelburg heeft in een ver gadering Vrijdag jl. versla; uitgebracht omtrent den stani van zaken In de gmeente. Aanwezig waren het dage lijksch bestuur, behalve de heer A. Jeronimus en van de zijde der gemeentenaren, een groot aantal genoodigden, ver tegenwoordigers van alle la gen der bevolking. In zijn openingswoord sprak de burgemeester zijn vreugde uit over de opkomst en de daaruit blijkende belangstel ling voor de handelingen van het gemeentebestuur. Daar de gemeenteraad in zijn samen stelling van Mei 1940 niet meer representatief genoemd mag worden voor het geheel der bevolking, kwam een ver gadering als deze het ge meentebestuur de eenig juiste vorm voor van contact met de burgerij, een contact, waaraan van de zijde van het gemeen tebestuur groote behoefte be stond. Na deze korte uiteenzetting omtrent aard en bedoeling der vergadering, ging de bur- gemeeester over tot de bespr e king van de handelingen der verschillende onderdeelen van bestuur gedurende de afge- loopen weken. Als op het oogenblik het meest op den voorgrond tredend, zette de burgemeester eerst den stand der gemeentebedrijven uiteen. Gemeentewerken heeft te kampen met groote tekorten, zoowel aan materiaal als aan materieel. Van verschillende zjjden kon dit echter, althans voor een deel, worden aange vuld. Vele openbare gebouwen hebben ernstige schade opge- loopen. De begraafplaats zal weer in gebruik genomen worden. Het slachthuis aan den Seisweg werd tijdelijk vervangen door een nood- abattoir. Voorts gaf de burgemeester een korte verklaring omtrent de houding, die het gemeen tebestuur ten opzichte van veranaering in den constan- daard aanneemt. Van de zijde der gemeente zal geen po ging gedaan worden de loonen der werknemers te drukken beneden het peil, dat naar den tegenwooidigen maatstaf be hoorlijk en redelijk genoemd mag worden. Evenwel zullen de abnormale loonen uit den Duitschen bezettingstijd niet "•ehandhaafd kunnen worden. Ten behoeve van de gedu peerden werd het Middel- burgsche Hulpcomité weer i: leven geroepen. Het opmaken eener begroo ting voor de afdeeling Finan ciën voor het volgend jaar is worden na jaren van financi- eele wanorde, weer binnen re delijke grenzen te geraken. De beschikbare woonruimte in de stad Middelburg is onvoldoen de. In dit verband sprak de burgemeester een woord van waardeering voor den leider van 't Gemeentelijk Evacuatie- bureau, den heer A. P. van de Kamer, die met volkomen objectiviteit de in feite on oplosbare moeilijkheden tracht te boven te komen. Hoewel het gemeentebestuur er van overtuigd is, dat door de ge dwongen evacuatie individueel veel zorg en leed kan ont staan, ziet zij deze evacuatie toch, in verband met de ern stige bedreiging der volksge zondheid door de zeer onvol doende huisvesting, als een werkelij.k belang der ge meente. In Januari zal het lager en uitgebreid lager onderwijs op alle scholen, althans voor en kele uren per dag, worden hervat. Na uitbrenging van het ver slag maakten verscheidene der aanwezigen van de gelegen heid gebruik om vragen te stellen, waarna de burgemees ter de vergadering sloot. T. KELLER. PETROLEUM. De Distrlhutiediensten Mid delburg en Vlissingen maken bekend, dat thans op de eilan den Walcheren, Noord-Beve land en Zuid-Beveland kan worden overgegaan tot het verstrekken van een half rant soen (1 liter) petroleum aan alle hoofden van gezinnen (ook aan die van evacuées) die niet kunnen beschikken over verlichting door middel van eleetriciteit, gas, butaan gas, brongas of windkracht- installatie, dan wel door eenig ander middel anders dan pe troleum. Een ieder, die meent voor deze verstrekking in aanmer king te komen, moet zoo spoedig mogelijk een aan vraagformulier bij den Plaat selijken Distributiedienst af halen en indienen. De nieuwe voor dit doel uit gegeven bonnen ad een half rantsoen petroleum, kunnen dan reeds na enkele dagen in ontvangst wordèn genomen. Alle rantsoenbonnen petro leum, die voor de bevrijding zijn uitgegeven, worden hier- i^mede ongeldig verklaard. Ten ^overvloede wordt hierbij mede gedeeld, datde petroleumrege- ling dd. 18 December 1944 on verminderd van kracht blijft.

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1