Het woonprobleem te Vlissingen Eerste Jaargang - Nummer 34 Zaterdag 30 December 1944 Bij de jaarw sseling De strijd in Be^ië rechtvaardigt optimisme Eerste Jaargang - Nummer 31 Woensdag 27 December 1944 van .DEK 49, M'burg eels ier heropend. voorloopig worden: des dags en Za- ing vooruit K, Schiedam, ;n in de agen- EKE te Vlis- erzocht hun te geven bQ I 103 te Vlls- en, woonaeh- r kunnen hun 'b(j G. BOS- tpoortstr. 10, CRKPLAATS ;ntrale. newoudhoek Vlissingen. geopend; elenbedrijf oktheer Middelburg in het afgeloopen jaar 1944 is begonnen met zor gen. Spit-zorgen. Het verplicht werken voor de Duitschers is in vollen gang en ettelijke win kels zijn, „wegens verplicht spitten gesloten". Het is de groote kunst op de een of an dere manier daar tusschenuit te knijpen of doeltreffend te saboteeren. In den tijd, dat de bewoners van Walcheren deze twijfelachtige activiteit ten toon spreiden, brengt Rom mel o.m. een bezoek aan To renvliet. En dan, terwijl de tragi- comedie van het algemeen spitten nog niet beëindigd is, gaan geruchten omtrent inun datie van Walcheren de ronde doen. Vóór 15 Februari moe ten de huizen langs de bui tenwegen en op 't Zand ont ruimd zijn en komen de sin gels en Nieuw-Middelburg bin nen de beruchte „3-uren zóne" te liggen. Huiszoekingen naar ender duikers zijn aan de orde DeVri je Zeeuw Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Keu.-adres: ftliddelbuig, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Wa,str. 58-60, Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 36 cent. Losse numme ra.5 cent. Diissiitgen in 19W Als er één stad in het be vrijde gebied is, die den last van den oorlog ten volle heeft moeten torsen, is dat steiug Vlissingen. Het aantal bombardementen, dat deze strategisch zoo be langrijke vesting aan den mond der Schelde heeft moe ten doorstaan, loopt in de honderden. Het begon al in Mei 1940, vanjrooe 'ir- o-ot— singers met een schop in hun handen voor den vijand te la ten werken. Het jaar 1944 was nog niet begonnen in feite gebeurde het één dag voor Oudejaarsavond of mannen van hitteren gemoede hadden bij Piet de ruiten ingegooid, pm hem het spitten betaald te zetten. Prompt werd er voor zijn woning politie gepos teerd. Op 4 en 24 Januari „Mijn hart verheugt zich in Uw heil." Psalm 13 6. Oudejaarsdag! Geen blijde, vroolijke gevoe- ens zijn het, die de laatste dag van het jaar bij ons wak ker roept. Stemt niet ernstig, zelfs somber, het »- groepen zijn van d'éénen bond, die heel haar bol beheerscht, was minder dan ooit der ver vulling nabij. Zelfs Nederland werd in twee deelen gespleten zelfs Nederland vormde geen eenheid meer, onze hoop, dat vóór Kerstmis ons gansche land bevrijd zou zijn, is helaas ijdel gebleken. Be- 1 staat er geen reden om te zeggen: er is in 1944 te wei nig gebeurd, althans te wei nig om ons op Sylvesterdag 'in feeststemming te bren gen „Mijn hart verheugt zich in Uw heil" zoo luidt 't woord, dat bover deze overdenking géschreven is." Wie den Psalm leest, waaruit dit woord is gekozen, ontdekt, dat de si tuatie van den dichter over eenkomst verLoont met die, waarin wjj thans verkeeren. Ook voor den Psalmist is er te véél en tevens te weinig ge beurd om feestelijk gestemd te zijn. Te véél: want zijn vijand heeft kans gezien hem aller lei leed te berokkenen. Te wei nig: want het erhoer» «'el el- DE DUITSCHERS HEBBEN HUN DOELEN NIET BEREIKT. Het Geallieerde Opperbevel heeft, uit veiligheidsoverwegin gen, besloten om berichten over den strijd in België eerst na één of twee dagen dopr te geven. Zoodoende is de be richtgeving wel eenige dagen bij den feitelijken toestand ten achter, maar de vijand kan geen leering trekken uit de gegeven berichten. Von Rundstedt, de Duitsche bevelhebber, had met zijn snellen opmarsch in Westelij ke richting een belangrijk doel voor oogen: bij wilde zoo snel mogelijk de bruggen in het Maasdal ten Zuiden van Na men en tusschen deze stad en Luik inhanden zien te krij gen. Van hieruit wilde, hij in N.W. richting oprukken naar Brussel en Antwerpen, om op deze manier de geallieerde ra vitailleering in groote moei lijkheden te brengen. Het staat thans wel onom- stootelijk vast, dat zijn opzet niet zal lukken. De Duitsche bevelhebber heeft het element der Verrassing verloren en op vele plaatsen is de vijandelijke opmarsch tot staan gebracht. In het Noorden van het Bel gische strijdtooneel werd een sterke Duitsche tankaanval, gesteund door parachutisten, op den weg VerviersLuik afgeslagen. De Duitséhers, die bij de bruggen van Hoei naar beneden kwamen, werden ver nietigd. Generaal Hodges, die in dit gebied zijn tanks klaar had staan voor den aanval op het Ruhrgebied, toont zich zeer agressief. Hij houdt de Duitschers tegen in den drie hoek St. VijnStavelot Malmédy, welke plaatsen zich nog stevig in geallieerde han den bevinden. Hij trekt steeds meer Duitsche troepen naar het Noorden, zoodat de vij andelijke energie in Westelij ke richting noodzakelijkerwij ze wel moet afnemen. De Duitschers zijn in den middensector zeer actief ge weest. Hier drongen ze onge veer 50 km. naar het Westen door. St. Hubert en Laroche vielen in hun handen en naar hun mededeelingen bevinden ze zich ten Westen van de Ourthe. Ook Marche en Ró- chefort werden bezet, terwijl vogens de laatste berichten de Duitsche troepen zich nog 6 km. ten Z.O. en 14 km. ten O. van Dinant bevinden. Zij zijn hierheen opgerukt van N. Luxemburg uit, via Bastogne, waar zich reeds geruimen tijd eenige ingesloten Amerikaan- sche afdeelingen heldhaftig verweren. Maar de vitale cen tra van het Maasdal zijn niet in vijandelijk bezit gekomen. In het Zuiden is het front [in beweging. In Z. Luxemburg deden de geallieerden hevige flankaanvallen. De Amerika nen ontplooien hier een steeds grooter activiteit. Libramont (40 km. ten O. van Sedan) is door de Duitschers veroverd. Over het geheel genomen, kunnen we zeggen, dat de eerste fase van den strijd in de Ardennen voorbij is.. Het resultaat van de gevechten in deze periode was het vol gende: I 1. de geallieerde aanvallen [cp de andere sectoren van het [front in het Westen werden er grootendeels door tot staan gebracht; 2. generaal Eisenhower is overgegaan tot een sterk te genoffensief. Aanvankelijk ondervonden de Duitsche troepen bjj hun opmarsch vrijwel geen tegen stand van het geallieerde luchtwapen, daar de weers gesteldheid zeer slecht was. Hierin is echter een verande ring ten gunste gekomen en reeds wordt aan het Duitsche vervoer groote schade toege bracht. Zondag voerde de ge allieerde luchtmacht bv. bijna 7000 vluchten uit, waarbij 10.000 ton bommen op den Duitschen saillant werden ge worpen. Een Amerikaansch corres pondent verklaarde, dat op 't oogenblik in O. België voor bereidingen worden ge tl off en j voor een der grootste veld sla gen van dezen oorlog. Zoo wel de geallieerden als de Duitschers hebben reeds groo te verliezen geleden. Maar de bevolking is op de hand der bevrijders en verleent hun alle mogelijke medewerking. Het algemeene beeld van den strijd is gunstiger dan eenige dagen geleden. De Vrije Zeeuw A \ai nocomhdr 1Q4.4 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema [üea.-adres: Middelbuig, Molenwater 69 Adm.-adres: Vlissingen, VVa.str. 58-60. Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Losse nummers 5 cent. slaagde de vijand er in een klein bruggenhoofd te vormen. Bjj. Colmar deden de Duit schers een reeks tegenaanval len. Hier zijn nog hevige ge vechten gaande. Mr andag werden van geal lieerde zijde meer dan 4000 vluchten uitgevoerd. Ook de vijandelijke uchtmacht was zeer actief. Zij probeerde den geheelen dag de troepenbewe gingen op net land te steu nen, maar moest telkens te- rugkeeren om de eigen vlieg velden en het verkeer te ver dedigen. Er werden hierdoor hevige luchtgevechten gele ver 1. 67 vijandelijke machines werden neergeschoten. Sedert I het begin van hun offensief verloren de Duitschers reeds 500 toestellen, terwijl de ge allieerde verliezen 368 toestel len bedroegen. Typhoons hebben in de buurt van Walcheren 3 klei ne Duitsche onderzeeërs tot zinken gebracht. Ten Oosten van Apeldoorn doorn deden gevechtsbom menwerpers een aanval op een trein met tanks. Bij Monschau heeft een Amerikaansche divisie één var, de beste Duitsche tankdivisies geheel vernietigd. In dit ge bied werden vele door de Duit schers krijgsgevangen gemaak te Amerikanen bevrijd. Ook .werden 100 Amerikaansche tanks, die de vijand had buit- gemaakt, heroverd. Tusschen Straatsburg en Lauterburg hebben de Duit schers op 3 plaatsen gepro beerd den Rijn over te steken ,Twee poging m werden afge slagen; op het derde punt Aanzienlijke Duitsche ver liezen in Hongarije. In het W. en N.W. eijn de Russen de voorsteden van Boedapest binnengedrongen. Op één punt staan ze op min der dan 3 km. van het cen trum van de stad. De vijand beschikt nog slechts over één ~ecundahen spoorweg, waar langs hij de stad kan verla ten. Deze weg ligt echter on der het vuur der Russische [artillerie. In Boedapest is een drirgend bevel uitgevaardigd m alle ppblieke en particu liere voertuigen in te leveren. |De bestuurders moeten met hun wagens mee en dienen voor 3 dagen voedsel en voor warme keeren te zorgen. Ten jK.W. van Boedapest werd Rtuhlweissenburg veroverd en 30 km. ten W. van de Hon- rraarsche hoofdstad Eleske. Sinds Donderdag zijn in dit gebied 14.000 Duitrchers en Hongaren gesneuveld e i 5000 i gevangen genomen. 300 tanks en stukken mobiele artillerie, 250 stukken veldgeschut, 750 mortieren en 250 vliegtuigen werden buitgemaakt of ver nietigd. In Tsjecho-Slowakije nade ren Russische troepen de ri vier de Gran op 180 km. van Weenen. Hier werd Levice bevrijd. Leyte geheel bevrijd. De strijd op het eiland Ley- te is geëindigd. De laatste ha ven, van waaruit de Japan ners nog konden ontvluchten, is veroverd. Generaal Mc. Ar thur verklaarde in een dag order dat bij den strijd op Leyte de „apanners één van de ernstigste nederlagen van dezen oorlog hebben geleden. [Zij verloren 113.000 man, waarvan er ongeveer 30.000 verdronken bij de vernietiging van convooien die versterkin gen naar Leyte wilden bren gen. Er werden slechts 493 Japanners krijgsgevangen ge maakt. De Amerikaansche ver liezen bedragen slechts één tiende van de Japansche, nl. 11.000, waarvan er 2600 zijn gesneuveld. Ook de materieele verliezen van den vijand zijn enorm: 2700 vliegtuigen wer den vernietigd. Op zee wer den 41 vrachtschepen en 27 oorlogsschejien tot zinken ge bracht. (B.B.C.) Van overal Nationaliseerii\£ van de oor logsindustrie staat in België op bet programma. Het Huis van Afgevaardigden heeft met groote meerderheid hiertoe be sloten, o.m. wat betreft de kolenmijnen. (B.B.C.) Een kerstgroet van presi dent Roosevelt aan de Ameri kaansche strijders in de over- zeesche gebieden, brengt hul de aan hen, die strijden om aan de lijdende mensehheid 't leven terug te geven. Van de- [zen strijd is het Kerstfeest het symbool. (B.B.C.) Vier Duitschers zijn door de geallieerde militaire politie in het gebied van het Duitsche offensief gevangen genomen. Ze waren gekleed in geallieer de uniformen en reden in een legerauto, die geheel met springstof geladen was. (B.B.C.) Vlissingsehe kinderen van 410 jaar, die nog niet in de gelegenheid zijn geweest de Kerstfefestviering van de Geallieerde en Ned. troepen bij te wollen, kunnen zich voor een laatster Kerstrniddag op geven tot uiterlijk Donderdag morgen 10 uur in de cantine, Palingstraat 25. Deze Kerstfeestviering wordt gehouden Vrijdagmiddag van 35 uur in bovengenoemde zaal. Hoog water te Vlissingen. Donderdag 28 Dec. 0.30 en 12.51 uur, resp. 2.18 M. 4- Vrijdag 29 Dec. 1.21 en 13.40 uur, resp. 231 en 2.29 M -j- N A.P. Zaterdag 30 Dec. 2.07 en 14.29 uur, resp. 2.32 en 2.28 M. -f N.A.P. landmijn-opruimings dienst. Aanvragen voor het oprui men van mijnenvelden op we gen en terreinen, kunnen schriftelijk worden gedaan bij Militair Gezag, Koepoortstraat 6 Middelburg. Op enveloppe (Vermelden: Landmijn-oprui mingsdienst. rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen. Het tijdelijk rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen, gevestigd te 's-Hertogenboseh Wolvenhoek 12, maakt bekend, dat alle ingeschrevenen bij het rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen, alsmede zij, diie zich tot inschrijving b\j dit rijksbureau behoorden of be- hooren aan te melden, ver dicht zijn vóór 31 December 1944 zich bij bovengenoemd tijdelijk rijksbureau aan te melden. Niet voldoen aan deze op dracht is strafbaar volgens het Besluit Berechtmg Economi sche Delicten d.d. 31 Oct. 1944. De héér C. Ouwehand, direc teur van Gemeentewerken te Vlissingen, schrijft ons o.m.: Hoezeer het begrijpelijk is, dat voormalige inwoners van Vlissingen weer graag naar hun stad willen terugkeeren, zoo meen ik toch dat ik hen daartegen ernstig moet waar schuwen en zeer zeker hei), die in de stad feitelijk niets te maken hebben. Uit de woningtelling is ge bleken, dat de woningvoor raad te Vlissingen indertijd bedroeg 6210, terwijl circa 300 samenwoningen werden ge- constateeerd. Tot 1 November jl. wa ren van dezen voorraad 1001 woningen totaal verwoest, door de Duitsche weer macht afgebroken, of wel voor sloop onteigend. Bovendien waren 445 wo ningen zoodanig beschadigd, dat van herstel tijdens den oorlog geen sprake kon zijn. Tengevolge van de inunda ties staan 1600 woningen in het gebied dat permanent on der water staat, terwijl 465 woningen zich bevinden in het gedeeèlte dat periodiek wordt overstroomd. Van deze 465 is ongeveer de helft de benedenwoningen ook niet bewoonbaar. Van de woningen in het „droge gebied" en in het ge deelte dat periodiek onder wa ter staat, zijn op 1, 2 en 3 November nog eens 352 wo ningen totaal vernield; de rest is beschadigd. In geheel Vlis singen werd slechts één niet beschadigd pand gevonden. Men kan nog slechts wonen |met meer dan een gezin te gelijk in woningen, welke alle comfort missen en niet vol doende wind- en waterdicht zijn. Alles bijeengenomen -is het duidelijk, dat niet ernstig ge noeg kan worden ontraden jnaar Vlissingen terug te kee ren, indien men daar niet nood zakelijk voor het verrichten van zijn werk moet verblijven. Over hetzelfde onderwerp hadden wij een onderhoud met den Wethouder van Openbare Werken en Algemeene Zaken, den heer J. L. Verhagen, on der wien de thans gestichte Gemeentelijke Woningdienst ressorteert, alsmede met het hoofd van dien dienst, den heer N. Priester. Deze heeren deelden ons o.a. het volgende mede: Op korten termijn moest een coördinatie worden tot stand gebracht, waarbij er j van stonde af aan naar ge streefd is. het particulier ini tiatief voor zoover moge'ijk ongemoeid te laten en dén normalen handel zooveel 'mo- geijk in te schakelen. Van daar de stichting van een Wo ningdienst. die tot taak heeft de beschikbare woningruimte zoo spoedig mogelijk te ver- grooten. Leidend beginsel bij het ver benen van vergunningen zal zijn, dat vestigingsvergunnin gen slechts worden ver strekt aan hen, wier aanwe zigheid in de stad van vitaal (belang is. Blijkt de toeloop te [groot en dat zal zeker het geval zijn dan zal de werk gever naar de mate van be lang en urgentie hebben op te |;even, wie van zrjn arbei ders het eerst in aanmerking komt. Dienovereenkomstig zal ge- Ihandeld moeten worden ten aanzien van den middenstand. Het spreekt vanzelf, dat rus- [tig en zakelijk overleg, doch bovenal wederzijdsch begrip geboden zijn om tot het groot ste nuttig effect te geraken. Burgemeester Van Woelde- ren heeft tot dit doel een ad viescommissie benoemd, be staande uit wethouder Verha gen als voorzitter, den heer C. van der Marck, wnd. com missaris van politie, en den heer H. Grocnouwe, voorzitter van de Bakkerspatroonsorga nisatie als leden. Wanneer iéts naar voren I treedt uit vorenstaand onder- |houd, dan ih het wel dit, dat de Woningdienst en haar ad viescommissie allereerst het (Vertrouwen van de bevolking moeten genieten. Gezamenlijk zullen de moeilijkheden over wonnen moeten worden. Tenslotte dit. Het ligt in de bedoeling de meeste vesti gingsvergunningen uit te rei ken binnen 14 dagen, nadat het verzoek aanhangig is ge- I maakt. Wie niet in persoon kan verschijnen op de aange geven data. melde zich schrif- te'ijk onder opgaaf van: a. Naam en voorletters: b. geboren; c. beroep; d. werk gever; e. adres in Vlissingen; f. gezinssterkte:; g. voorkeur- idres; h. kerkgenootschap; i. opmerkingen. (Eigen bericht). spreekuur van den wethouder van gemeentewerken en algemeene zalen te vlissingen. Met ingang van 1 Januari \l9lf0 wordt het spreekuur van den Wethouder van Gemeente werken en Algemeene zaken, dat tot nu toe plaats vond op Dinsdag en Donderdag, met ingang van genoemden datum alleen gehouden op Donclerda<j van 23.30 uur n.m. m M

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1