U- DE VRIJE ZEEUW I KERSTMIS NU. t r VRIJDAG 22 DECEMBER v. O. GERUCHTENil HET BELANGRtJKSTE NIEUWS. (B. B. C.) THE NEWS IN HEADLINES. 19 1 le Jaargang No. 10 Redactiei J. H. Bannier cn P. L. D. J. van Ocvercn Redactie-adresAxelschestraat 24, Terneuzen DitlBlad wordt op last van het Militair Gezag gcdrukt bij dc N.V. Firma P. J. van de Sandc, Terneuzen Administratie-adres Noordstraat 57, Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJSBinnen Terneuzen 7" 1,50 per 3 maanden; buiten Terneuzen /1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. ADVERTENTlfiN Per mm 10 cent, minimum per advertentie/1,50, Rubriek kleine advertentien 1—5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels. Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1—5 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond Het Kerstfeest gaat door. Het gaat ook door anno 1944. Het gaat door on- danks het feit, dat velen zeggen dat het nu geen tijd is om Kerstfeest te vieren. Het Kerstfeest spreekt van „Vrede op aarde". En wat is er van vrede te zien? De oorlog woedt nog steeds in al zijn verschrikking. Het Kerstfeest roept gedachten op van barmhartigheid en mededoogen, van liefde en erbarmen. En wat is er van dit alles te vinden op de wereld waarin we leven? Het woord is niet aan de liefde, maar aan den haat; niet de barmhartigheid triom- feert, maar het geweld. Zoo zegt men dan: het is nu geen tijd om Kerstfeest te vieren. Maar als het nu geen tijd is om Kerstfeest te vieren, is er dan wel ooit een tijd geweest waarop het Kerstfeest gevierd kon worden? Is onze tijd dan zooveel slechter dan andere perioden in de geschiedenis? Dat kunnen we niet aannemen. En zoo komt dan van- zelf de vraag op naar den zin van Kerst- mis; zoo gaan we dan vragen: waar gaat het op Kerstmis om. En we zeggen: Kerstmis spreekt van het komen Gods in Jezus van Nazareth. Het Kerstfeest spreekt van God, die komt tot deze wereld, tot d a a r waar w ij zijn. Het Kerstfeest spreekt niet van ons komen tot Hem en ook niet van onze pogingen te vergeefs of niet te vergeefs om Hem tebereiken. Dikwijls versperren wij onszelf den weg tot het t^grijpen van den zin van Kerstmis doordat wij onszelf en onze daad in het middelpunt zetten. Maar het gaat op Kerstmis juist heele- maal niet over ons werk, onze vroomheid, onze daad. Wij komen er op Kerstmis heelemaal niet aan te pas. Het is juist andersom. God komt, met omdat we zoo naar Hem verlangen, niet omdat we het door onze vroomheid hebben verdiend, niet omdat we een plaats, de plaats in ons leven voor Hem hebben opengehouden. God komt ondanks het feit dat er voor Hem nergens plaats is op deze wereld. God komt ondanks het feit dat we Hem vroolijk missen kunnen. Jezus wordt ge- boren. En er is voor Hem geen plaats in de herberg. In de wereld is er voor Hem geen ruimte en ook niet in ons eiaen hart. Nuchterheid is geboden! Wij widen toch niet zeggen dat wij zonder God niet leven kunnen? Wij kunnen dat integendeel zeer goed. Ons ideaal is veelszins een leven zonde^ God en zonder den duivel. We willen een leven, waarin God het ons niet lastig maakt en waarin de booze het ons niet lastig maakt. We willen een leven dat naar twee zijden beschermd is, naar den kant van God en naar den kant van den duivel. In elk geval zijn wij menschen die voor God geen plaats hebben. Maar zie, dat zegt nu Kerstmis: God komt toch. Hij laat Zich vinden door menschen die Hem niet zoeken. Wij werken in geen enkel opzicht mee. Wij werken alleen maar tegen. Op Kerstmis komt alles van een kant, van Gods kant. En daarom dan ook is het feest omdat alles van een kant komt. En daarom kan het feest zijn, on- geacht de omstandigheden die wij beleven. Jezus, d.w.z. God is daar waar wij zijn. Jezus, d.w.z. God met ons. Ook met ons? Met onze wereld? Dat kan nooit. Wij zijn immers niet goed en zeker niet vroom, Wij verlangen zelfs niet naar God. Laat ons naar Bethlehem gaan, zeggen de her ders. Maar wij kunnen dat niet, wij kun nen dat niet meer. Daarvoor is er te veel gebeurd in ons leven, daarvoor is er te veel gebeurd in de wereld. God met ons? Onmogelijk! Lees dan Mattheus 1. Daar geeft de Evangelist een lijst van de voor- ouders van Jezus. Een vreemde lijst is dat,- wonderlijke namen komen daarop voor. Ge verwacht enkel namen van hei- lige, vrome menschen, menschen rein van hart en handen? Ge vindt ze er niet. Daar komt de naam van Jacob in voor. En Jacob was geen heilig man. Jacob was een bedrieaer. De naam Salomo komt er in voor. En Salomo was geen man rein van hart en handen. Maar een mensch in den greep van zijn begeerten. Verschillende vrouwen komen er in voor en bijna zonder uitzondering zijn het men schen die de geboden der moraal met voe- ten treden. Ja bijna alien, mannen zoowel als vrouwen, zijn het menschen die leven bij den dag en bij hun oogenblikkelijke begeerten. Dat zijn de voorouders van Jezus en Jezus schaamt zich hunner niet. En dat is nu het wonder van Kerstmis, dat God gaat staan te midden van deze eindelooze rij zondaren. Dat is nu het wonder dat Hij Zich met ons verbindt. Hij deelt onze geboorte en onzen dood, ons lot en ons Teed, onze nood en onze angst. Hij neemt ons broos, sterfelijk lichaam aan en Hij draagt onze schuld. Hij blijft niet uit Zijn hoogte nederzien op ons, maar Hij komt precies daar waar wij zijn. Zoo verwachten wij het dan van een man, den mensch Jezus Christus. Hij verbindt onze diepte met Gods hoogte. En als dat de zin van Kerstmis is, kunnen wij 't ook nu vieren. Als wij ons den naam van dezen Mensch dan maar laten zeggen! Dan is ook nu in de grootste duisternis licht, in de diepste verlorenheid behoud, in den bittersten dood het leven. Het is, als je rustig langs de wegen gereden hebt en 'savonds weer in die stad komt, een merkwaardig gevoel als je daar alles in rep en roer vindt, en je tot de ontdekking komt, dat je den heelen dag te midden van de vech- tende troepen gereden hebt en dat je leven aan een zijden draadje beeft gehangen ten- minste als je de geruchten moet' gelooven, die in den loop van den dag de ronde bebben ge- daan. De laatste dagen bebben waarlijk de wildste gerucbten weer eens gretig aftrek ge- vonden. En net als v6or de bevrijding iedereen vertelt ze verder, of hij ze gelooft of niet. Is bet dan nu nog steeds niet duidelijK. dat de eenige bedoeling van die gerucbten is, het moraal van de bevolking te ondermijnen? Dat de eenige, die deze gerucbten verspreid, of ze nu in bet voor- of nadeel van de Gealli eerden kunnen worden uitgelegd, de vijand is, de vijfde colonne, die klaarblijkelijk nog steeds niet grondig genoeg is opgeruimd? Ieder, die een onwaarsehijnlijk of sterk verhaal hoort, moet vragen naar den zegsman ervan, en dat controleeren. Dat is de eenige methode om de verspreiders van gerucbten, en vooral de be- denkers ervan, op bet spoor te komen. Denk eraan, dat de verspreiding van geruchten straf- baar is!! En dat zij gestrafd zal worden ook! Woensdag 20 Dec. 'Het Geallieerde Opper- bevel geeft om veiligheidsredenen nog steeds weinig nieuws vrij over bet groote Duitsche offensief. Op 3 punten is het de Duitschers gelukt door de Amerkaanscbe linies been te breken. De Belgische grensplaats Malmddy is door de Duitschers venoverd. Voor een herlhaling van de Duitsche invasie hoeft, vol- gens de corresipondenten, evenwel niet ge- vreesd te worden; de toestand is sinds 1940 daartoe te veel veranderd. Het ligt voor de hand dat het noch aan de Geallieerden, even- min als aan hun tegenstanders, mogelijk is, het geheele front z66danig te bezetten, dat bet niet mogelijk is op een bepaald smal ge- deelte een doorbraak te forceeren, wanneer de vijand daar alles op alles zet. En de vijand is dan altijd in het voordeel, omdat hij de plaats van den aanval kiest en de andere partij, ook al zijn de voorbereidingen voor den aanval niet verborgen gebleven, toch tot het laatste oogenblik moet afwachten, waar deze zal worden uitgevoerd. Het komt er op aan of de aangevallen partij sterk genoeg is om den aanval te stuiten en in dit opzicht hebben de correspondenten voldoende ver- trouwen in Generaal Eisenhower en de sterkte The security blackout about the German offensive on the Western front ha® not yet been lifted. The Germans have driven two considerable wedges into the American front line, stretching for more than thirty miles into Belgium and through the Northern part of Luxemburg. Malmedy seems still to be hol ding out behind the German progress, which at this part of the front has gone into Belgium to the town of Abiemont. Between St. Vith and Wiltz in Luxemburg- the second thrust goes into the Belgian Ardennes. Correspon dents at SHAEF think that the offensive can not be halted before Christmas, but is quite sure that a catastrophe like in 1940 is abso lutely out of the question. Although air-activi ty is limited because of the weather, counter- measures on land are getting wel on their way. Germans in Allied- uniforms and with Allied signs on their cars have been reported. A German prisoner of war declared that the troops have been led to expect to be in Paris before Christmas! From the other fronts no outstanding news is reported. The airoffensive against railway-centers is going on. Treves has been heavily bombed. Aircraft from Italy have been over Rosenheim East of Munich. In Greece fighting has not yet diminished. The prime minister M. Papandreoe has asked the Greek King George, who is still in Lon don to aggree to the forming of a Regency. Mr. Eden is the House if Commons and Lord Cranborne in the Lords have been speaking about the situation in Greece. They both have said that the handling of the case by the Government could not have been otherwise. It is no British concern if the Greeks have a Left or a Right Government but a military dictature can not be tolerated. The Greek® must be able to decide on their form of Government without any pressure from any siae. In the far East Leythe has now been almost cleared of the Japs. On Minhoro good progress has been made. Mukden has been bombed again by Super-fbrts. The French foreign secretary has declared that his country will agree to the Russian view about solving the problem of the Polish frontier. van zijn troepen. De tegenmaatregelen in de lucht worden door den mist eenigszins belem- merd. Die te land vorderen natuurlijk eeni- gen tijd, daar het materiaal met voertuigen moeten worden aangevoerd. Op dit punt ont- breekt het de Geallieerden niet aan activiteit, en evenmm aan de noodige mansehappen en voorraden. Het heeft sinds D-dag wel voor zwaardere problemen gestaan op dit gebied tegenmaatregelen komen inmiddels ^tmg Het is intusschen nog niet diudelyk wat het Duitsche opperbevel met dit ,Het 231 toch niet ge- daoht hebben, dat hlemiede een voor Duitsch- land gunstige wending in den strijd bcreikt kan wordenHet heeft zich overigens wel groote verwachtmgen gevormd, want gevan- gen genomen soldaten hebben medegedeeld dat zq verwacht hadden de Kerstdagen te ®jJIen doorbrengen. In tegenstelling ^nt-f van het front worden van de sail- lanten aan de Saar en in den Elzas vorde- ringen van de .Geallieerden gem eld, terwijl ook verder doorgedrongen wordt in de Palts Aan het Westelijk front is een Duifsch raket- projectiel "linden der Geallieerden geval- Het wordt thans door deskundigen be- p^nu L Grieksche minister-president apandreoe heeft een telegram aan den Gnekschen Koning te Londen gezonden waarm hij hem adviseert de Listening van r™ regentschap goed te keuren. Aan het Maas trachten de Duitschers Van ™t)berbootjes verkenningen uit tei voeren aan deze zijde van de rivier De waakzaadheid van de Geallieerden L etter verdubbeld terwijl ook de Nederlandsche bin- nenlaudsche strijdkrachten in het bevrijde ge bied hun wapens weer hebben opgenomen om terstond paraat te zijn. om Honderdag 21 Dec. Het Duitsche offensief foo-o i- la. aCilj toegenomen, maar ook de tegenstand wordt voortdurend sterker. De Duitschers vallen aan met dertien of veertien dmsres waaronder vijf of zes pantserdivi- nf'Al en pantsergrenadiers. De Amenkanen hebben in Luxemburg Mon- ceau, dat reeds in Duitsche handen was weer heroverd Ook Stavelot is weer in Geallieer- de handen. Malmedy schijnt nog door* de Amerikanen bezet te zijn. De Duitschers heb- aajmer'1!l,ke wiggen in de Ameri- kaansche limes gedreven, tot 50 km in Beisie- ^n/aai7an ten Westen van Malmedv Abiemont bereikt, de andere is in de buurt Pf-hltz en Noordelijk tot bij St. Vith in Luxemburg en m de Belgische Ardennen doorgedrongen. Hoewel de® toestand reeds aardig onder controle is, vermoeden corres-

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 5