Oneenigheid in Griekenland ss" art» "sas fcP,rï?o4! irfSït r-srss&r*® Richtlijnen n*) Hebben we In een vorig ar tikel de bmnen andsche ver- nEren van Griekenland in ^oote trekken f eschetst thans 11 -vi virp hêzi'-ii wslkc ern Wi .ip eevolgen le verdeeldheid van df bevolking voor dit land bfoUrreKaC£d de Ge- fèchts, 'hun wapens dienden ln te leveren. zijn bevel werd echter, redenen die U in het eer- Te artikel kunt vinden, geen EeDegEgA3ï!edèed integendeel een oproep tot haar aanhan gers uitgaan om naar de hoofdstad te trekken en daar te protesteeren tegen de on-t binding der partisanenlegers Minister-president Papandreou verbood een dergelgke demon stratie maar de linkschen zet ten hun zin door. Verscheidene duizenden mannen, vrouwen en Kinderen niarcheerden naar het rvinstitutie-plem in net een tram van Athene, vqorzien van Grieksche, Engelsche Amen- kaansche en Russische vlag ejje stedelijke politie z®"e de toegangswegen naar de bin- n nstad af. Toen de betoogeis ,id enkele plaatsen door het ,'ordon heenhraken ennasirdc -.rilden trekken, opende de F" ntie het vuur, waardoor ver scheidene personen gedood en gewond werden. Engelsche mi- Een, die zich ter plaatse I bevonden, hielden zich afzj De demonstranten trokken zich hierop terug, maar nu de wapens eenmaal gobruiktwa ren, werd de toestand met de minuut erger. Er ontbrandde een hevige strijd tusschen de I Klas-troepen en de royalisten. De E.A.M. proclameerde een I algemeene staking om de I regeering te dwingen haar eisehen in te willigen. Papandreou sprak hierop i voor de radio zijn landgenoo- ten toe waarbij hrj o.m. zeide: I In den naam van het volk en de natie beschuldig lx de i linksche leiders er van dat zg den weg tot den burgeroorlog (banen. Vereenigd moeien wij deze geestelijke crisis overwinnen. Zijn oproep had evenwel geen succes en de algemeene staking maakte Athene tot een doode stad, slechts verle vendigd door het geratel der machinegeweren en het ont ploffen der handgranaten. Alle openbare bedrijven, behalve de waterleiding, werden stilgelegd, de winkels bleven dicht en er Verschenen geen kranten meer. Generaal Scobie, die, naar Churchill later verklaarde, ge- fce.l in overeenstemming met en op last van zijn regeering handelde, deed toen een pro clamatie uitgaan, waarin hij verzekerde dat hij met de vergroote meerderheid der Grieken achter de grondwet- ige regeering stond. „Ik zal eze helpen," zeide hrj. „tot e grens van mijn krachten n tot de Grieksche staat ge- estigd kan worden met daar- chter een wettige gewapende lacht en tot vrije verkiezin- en kunnen worden gehouden" ij wees op de onverantwoor delijke houding der strijdende hl-tijen, die het door hun a-ijd onmogelijk maakten vol gende de levensmiddelenvoor- en ing te behartigen. De E.A.M. ging door met et organiseeren van nieuwe -toogingen, met als gevolg fernieuwde hevige straatge- chten. En nu bleef het niet j een strijd tusschen de Grie- n onderling. De Elas-troe- n deden een aanval op het tigelsch-Grieksche hoofd- tartier In den Piraeus en cdoende ontstond een nieuwe oepeering; de linksche troe pen van de E.A.M. tegen de Geaillieerde militairen, ge steund door de royalisten. De regeering-Papandreou diende hg koning George, die nog steeds in Engeland ver blijft, haar ontslag in en de leider der liberalen, Soffoulis, kreeg opdracht tot vorming van een nieuw kabinet. Toen hii met de samenstelling hier van vrijwel geslaagd was, kwam uit Londen het bericht, dat de Engelsche regeering niet wilde toestemmen in een verandering in de leiding der Grieksche regeering een houding die de oppositie aan leiding heeft gegeven om felle critiek uit te brengen op het beleid van Churchill. De linksche troepen zetten hun aanvallen voort, o.a. op de gevangenis. In een dag werden 100 burgers gedood en 250 gewond. Nu besoot gene raal Scobie met kracht in te grijpen en hij wierp infanterie In tanks in den strijd. Zelfs kwamen vliegtuigen in actie. Een Britsche correspondent schatte de sterkte der opstan delingen in en om Athene op 55.000 man; zij drongen in verschil'ende wijken van de hoofdstad binnen en .bezetten verscheidene strategisch be langrijke punten. De Engel sche commandant gaf den El as-troepen het bevel om de vijandelijkheden te staken en zich uit hun stellingen terug te trekken, maar dit was ver geefs. In heel Griekenland kwam de E.A.M. in beweging en ver schillende plaatsen, waaronder Saloniki, vielen in haar han den. In Athene wordt de toe stand steeds erger; er beerscht een groot tekort aan olie, brood en andere levensmidde len en in verschillende wijken is. door de wederzijdsche be schietingen en de bombarde menten,' de waterleiding on klaar geraakt, zoodat, raar men vreest, epidemiën met zul len uitblijven. Veldmaarschalk Alexander en de Britsche minister voor het Middellandsche zeegebied. Mc. Millon, hebben met gene raal Scobie geconfereerd, ech ter zonder veel resultaat, daar verschillende bemiddelings voorstellen werden afgewezen Velen zien de eenige oplos sing der moeilijkheden in een regentschap, waarvoor de aartsbisschop van Athene Da- maskinos, zich beschikbaar heeft gesteld, maar koning George heeft nog geen beslis sing in dit opzicht genomen. Het is te begrijpen, cat de Er.gelsche regeering den gang van zaken met leede oogen aanziet Eenerzijüs staat zg bloot aan een heftige critiek: Engeland heeft Griekenland helpen bevrijden niet om daar een bepaalde partij aan het bewind te brengen. Maar aan den anderen kant is het dui delijk, dat het ook niet kan dulden dat de oorlogvoering tegen den vijand belemmering ondervindt. ÏEngeland is, zoo als generaal Wilson tegenover Italiaansche perscorresponden ten verklaarde, nog steeds in Griekenland met de Duitschers in oorlog. Er waren immers Duitschers binnen 100 mijlen van Athene op Kreta, de Ae» ische eilanden en de Do- dekanesos. Engeland gebruikt lucht- en marinebases in Grie kenland en de oorlogvoering dreigt dus aanziemjk te wor den belemmerd. Bovendien heeft men van Engelsche zijde verklaard, dat in de gelederen der Elas-troepen gedeserteer de Duitsche soldaten zijn op genomen, waarbij er velen kunnen zijn, die met opzet door de Duitsche legerleiding zijn achtergelaten om verwar ring te stichten. Hoe het huidige conflict zal worden opgelost, ligt thans nog in het duister. Zeker is echter, dat elk land en iedere regeering uit de ge beurtenissen in Griekenland leering kan trekken en dat MILITAIR GEZAG. Verordening No. 9 van den Militairen Commissans voor de Provincie Zeeland. De Militaire Commissaris voor de Provincie Zeeland, uit oefenende de bevoegdheden toegekend aan het Militair Gezag in het vorengenoemde gedeelte van-het in bijzonde ren staat van beleg verkee- rende grondgebied van het Rijk in Europa; Overwegende, dat de veilig held van den staat vordeit, dat het verkeer °P.het,0V®£" stroomde of geïnundeerde ge bied aan strenge regels wor- ^ecffet°"o^pnde desbetreffende bepalingen van het Besluit op den bijzonderen staat van be leg; Stelt vast de volgende Verordening: Art. 1. Het is verboden zich met eenig vaartuig, van wel ke constructie ook, te bevm den in liet overstroomde of ge inundeerde gebied gedurende den tijd, liggende tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsop k°Art' 2 Het verbod genoemd in artikel 1 geldt niet ten aan zien van: a. in uniform gekleede mi litairen; b. de leden van de politie brandweer en luchtbescher ming, artsen en vroedvrouwen bedienaren van den godsdienst en notarissen, een en ander voorzoover het verblijf van voornoemde personen op het water -van het geïnundeerd of overstroomd gebied de in het voorgaande bedoelde uren noodzakelijk is ter uit voering van een van over heidswege gegeven opdnmbt of ter vervulling van een Plicht welke uit hun dienst, ambt of beroep voortvloeit, c. hen, die in geval van ziek- te of zwangerschap of 1 mg - val, de huip trachten te vin den die in de gegeven omstan digheden onmiddellijk vereischt 1S'd. hen, die in het bezit zijn van een bepaalde vergunning. Art 3 tleze speciale ver- eunning kan, behalve door ot vanwege het Militair Gezag, worden afgegeven door of van wege het hoofd, van die ge meente waar de verfwm"ft' houder zijn woonplaats heen. in deze vergunning moeien worden vermeld tijd en plaats waarvoor de vergunning.ge benevens de vaarroute. Zij kan t- 'allen tijde door of vanwege het Militair Gezag en door of vanwege den Burgemeester worden ingetrokken. Art 4. Hij die het in deze verordening gestelde verbod overtreedt, niet nakomt of de naleving hiervan verhindert of belemmert, wordt als schuldig aan een overtreding gestraft, overeenkomstig artikel 26 eer ste lid van het Besluit op den bijzonderen staat van belejr Art 5. Deze verordening geldt 'voor de gelvele Provin cie Zeeland, voor zoover dit is bevrijd, met uitzondering van Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij zal worden bekend ge maakt door aanplakking aan de pui van de Gemeentehuizen en op een voor het publiek zichtbare wijze aan of m de postkantoren en treedt in wer king onmiddellijk na haar af- k°Zijlgkan worden aangehaald als: Verordening M.C. Vaar- verbod. Gegeven te Middelburg, den 7 December 1944. De Militaire Commissaris voor de Provincie Zeeland, De Kapitein-Luitenant ter Zee, (W.g.) C. W. SLOT. van den Chef Staf Militair gezag inzake arrestatie en vrijlating. ieder duidelijk zal zijn, welke gevaren het met zich mee brengt wanneer een volk te gen zichzelf verdeeld is. H. SINNEMA. No. I stond in ons blad van 18 December. De ontwikkeling der om standigheden in het thans be vrijde gebied brengt mede, dat met betrekking tot het optre den van de politie en het uit oefenen van de bevoegdheid tot het in bewaring stellen en in terneeren van hen, die gevaar opleveren voor de in- en uit wendige veiligheid van den' Staat, geleidelijk tot normale verhoudingen kan worden te ruggekeerd. De politie is ln het bevrijde gebied in zooverre gezuiverd, dat haar optreden niet langer bemoeilijkt wordt, hoewel in sommige gevallen het zuive ringsproces zal dienen te wor den voortgezet. Anderzijds bestaat de be hoefte bij de uitoefening van de aan het Militair Gezag toe komende bevoegdheden tot vrijheidsbeneming gebruik te maken van de medewerking van hen die behooren tot de z.g. illegale werkers en die zoo wel door hun prachtige .hou ding gedurende de"" jaren der bezetting als door hun kennis en inzicht bij uitstek daarvoor in aanmerking komen. Op grond van het voren staande en overwegende, dat het Militair Gezag zichten doel stelt den weg te bereiden voor het in het leven roepen van verhoudingen, zooals die fa een rechtsstaat behooren te bestaan, worden de volgende richtlijnen gegeven. Deze richt lijnen, welke gelden voor het gebied, dat op dato dezer in bijzonderen staat van beleg verkeert, hebben de strekking de nog in vrijheid zijnde onbe trouwbare elementen op korten termijn in bewaring te nemen en om hen, wier vrijheid zon der voldoende gronden is ont nomen, zoo spoedig mogelijk weder in vrijheid te stellen. De bevoegdheid om in bevrijd gebied personen die gevaar op leveren voor de in- en uitwen dige veiligheid van den Staat te doen aanhouden en in bewa ring te stellen of dezulken een bepaalde verblijfplaats aan te wijzen berust bij het Militair Gezag, krachtens het Besluit op den bijzonderen staat van beleg. De uitvoering van deze maatregelen geschiedt door de politie of door de door het Mi litair Gezag daartoe aan te wij zen organen of personen, krach tens algemeene of bijzondere lastgeving. De leden van de Binnenland- sche Strijdkrachten zijn' slechts bevoegd om in de gebieden, waar gevechtshandelingen ver richt worden, die personen aan te houden, die de krijgsverrich tingen zullen bemoeilijken, be lemmeren of schadigen. Zij zijn gehouden deze aangehoudenen onverwijld aan de politie over te geven ter inbewaringstel ling. Personen en instanties, die in het bezit zijn van gegevens betreffende gearresteerden of te arresteeren personen, dragen deze ten behoeve van de be rechting c.q. arrestatie van de schuldigen over aan het Mili tair Gezag of de bevoegde po- litie-autoriteiten. Omtrent vasthouding of vrij lating beslist uitsluitend het Militair Gezag. In die gevallen waarin ten aanzien van inbe- waringgestelden of geïnter neerden geen behoorlijk vooraf gaand onderzoek is ingesteld, wordt onverwijld door de poli tie onderzocht of tot vrijlating kan worden geadviseerd. Teneinde de politie tot de hiervoren omschreven taak in staat te stellen, wordt zij voor zoover noodig uitgebreid met daarvoor geschikt bevonden krachten uit de voormalige z.g. illegale werkers. Deze zullen voorlospig als hulppolitie wor den aangesteld en van een dui delijke legitimatie worden voorzien. Teneinde het Militair Gezag over het vorenstaande van ad vies te dienen worden door den Chef Militair Gezag respectie velijk de Militaire Commissa rissen ieder voor zijn gezags- gebied een of meer commissies ingesteld, waarvan de leden geacht kunnen worden het ver trouwen te hebben van de voor malige z.g. illegale werkers. Verordening van den Militai ren Commissaris voor de Pro vincie Zeeland d.d. 8 Decem ber 1944, No. 11. (Verordening M.C. Zeeland: Gebruik Motorrijtuigen en Mo torbrandstof. De Militai/e Commissaris voor de Provincie Zeeland, uit oefenende de bevoegdheden toegekend aan hoi. Militair Gezag, in het vorengenoemde gedeelte van het in bijzonde ren staat van beleg verkee— rende grondgebied van het Rijk in Europa; Overwegende, dat de veilig heid van den Staat vordert, dat worde uitgevaardigd de navolgende verordening; Overwegende, dat het nood zakelijk is een wijziging vast te stellen in Verorden! M.C. Zeeland: Gebruik Motorrijtui gen ep Motorbrandstof; Gelet op de desbetreffende bepalingen van het Besluit op den bijzonderen staat van be leg; Stelt vast de volgende Verordening. Art. 1. Waar in de verorde ning „M.C. Zeeland Gebruik Motorrijtuigen en Motorbrand stof" wordt gesproken over motorrijtuigen, dient hieronder te worden verstaan rij- of voertuigen op twee of meer wielen of op rupsbanden, be stemd om uitsluitend of me de door een mechanische kracht in, op of aan het rij- of voertuig; aanwezig te wor den voortbewogen anders dan langs spoorstaven. Art. 2. Deze verordening geldt voor het zelfde gebied ais „M.C. Zeeland Gebruik Motorrijtuigen en Motorbrand stof" en treedt in werking op den dag harer afkondiging. Zij KERST WIJDINGSDIEN ST. Vóórdat, tengevolge van den oorlog, spertijd en verduiste ring werden voorgeschreven, had elk jaar, aan den voor avond van het Kerstfeest, in de Ev. Luth. Kerk te Middel burg een Kerstnachtviering plaats, waarvoor steeds groote belangstelling bestond. De laatste jaren werd deze sa menkomst echter op den Zon dag vóór Kerstmis des mid dags gehouden. De belangstel ling heeft er niet onder ge leden. De tijdsomstandigheden leiden èr toe, dat ook nog dit maal deze Kerstwijding in ste de van des avonds, des mid dags moet plaats vinden. Zoo zal dan wederom a.s. Zondag middag 24 Dec. de jaarlijksche Kerstwijding worden gehou den, terwijl men hoopt, dat in 1945 de situatie in de wereld zoodanig zal zijn, dat de voor- oorlogsehe traditie in eere kan worden hersteld. BIDSTONDEN. De interkerkelijke bidstond wordt deze week gehouden a.s. Zaterdagavond te 7 uur in de Engelsche kerk, Simpelhuis- straat. zal worden bekend 'gemaakt door aanplakking aan de pui van de gemeentehuizen en voorts op een voor het pu bliek zichtbare plaats in of aan de postkantoren. Gegeven te Middelburg, den 8 December 1944. De Militaire Commissaris voor de Provincie Zeeland, De Kapitein-Luitenant ter Zee, (w.g.) C. W. SLOT,

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 3