Er is werk Aan het werk Tijdens de Duitsche bezet ting was er veel werk te ver richten hetzij vrijwillig, hetzij gedwongen ten 'be hoeve van den bezetter. Velen hebben, toen geweigerd ivoor de Duitschers te werken met alle onaangename gevol gen daaraan verbonden; zij toch moesten vaak onderdui ken of zagen hun zaken ver- loopen, om niet te spreken van erger dingen, zooals concen tratiekampen. Anderen heb ben voor de Duitschers ge werkt en verdienden daar goed aan, immers de loonen waren hoog. Hebben zij ech ter wel eens bedacht, dat die hooge loonen eigenlijk niet door de Duitschrs werden be taald, maar in feite door het Nederlandsche volk zelf .Werknemers, gij hebt er zelf aan meebetaald door de hoo ge belastingen die geheven werden onder meer in den vorm eener loonbelasting. Be denkt dit wel! Er werd toen gewerkt, maar hoe? Gewoonlijk was het een lrjntrekkerij van de eerste soort, om maar te zwijgen van de slechten, die met ijver Werkten. Gij deed goed door zoo wei nig mogelijk en zoo slecht mo gelijk te werken. Nog beter deden zij, die werk weigerden te verrichten voor den vijand, al was dit laatste niet voor ieder mogelijk. Thans is er weer werk, werk, is er in overvloed, op allerlei gebied ten behoeve van den wederopbouw in den ruim- sten zin van het woord, ten bate van onze zwaar geteis terde provincie, al is het ge brek aan materiaal dikwijls een belemmering voor een ge- jregelden gang van het werk. Zijn er ook werkkrachten genoeg Zij zijn er zeer zeker, maar helaas melden zij zich niet aan. Velen, die in staat tot wer ken zijn, vertikken het om aan den slag te gaan. Zij sta ren zich blind op de ond r de Duitsche bezetting genoten hooge loonen en weigeren nu om tegen een lager loon aan het werk te gaan. Ziet ge dan niet in, dat de Duitschers die hooge loonen betaalden ook met de bedoe ning de arbeidsmarkt te des- organiseeren wanneer zij eens dit land zouden moeten ver laten; dat hun doel mede was oneenigheid en tweedracht on der het Nederlandsche volk te Zaaien Er is zoo ontzettend veel te Ccen. Gaat a?' het werk, stelt U beschikban. voor eiken arbeid die gedaan moet worden, al is het uw vak of ambacht ook niet. In het begin zal het U niet zoo gemakkelijk afgaan en zal uw werk minder goed zijn dan dat van een ervaren vakman, maar dat hindert piet. Er is zooveel werk te ver richten om ons gewest weer spoedig bewoonbaar te maken. Grijpt elk werk aan, helpt naar uw vermogen waar ge kunt; hoe sneller het werk gedaan is, des te eerder zul len hier normale toestanden gaan heerschen en kunnen zij, die thans noodgedwongen ge- evacueerd moeten worden, weer naar hun haardsteden te rug keeren. Brengt den dag niet langer in ledigheid door, staat niet toe te zien hoe anderen wer ken; staart U niet blind op de hooge loonen van voorheen: grijpt het werk aan waar het maar is, ook tegen lager loo nen dan eertijds onder 'de be zetting. Des te eerder zal onze provincie weer bewoonbaar zijn en zal daardoor het be staan van alle inwoners aan genamer worden. Steun trekken in welken vorm ook is nooit prettig, ar beid daarentegen siert den mensch. En is werk aan 't werk! Arbeid adelt! Mr. j. RINK. MELKVOORZIENING EN KEUKENAFVAL. Vóür dezen oorlog baarde de melk. en botervoorziening voor de bevolking op Walcheren geenzorgen. Een jaariijksche melkproductie van 25 mil. kg., waarvan ongeveer 75 naar de fabrieken kwam, stelde cl consumptiemelk en botervoor ziening voor de geheele bevol king veilig. Bovendien hadden we een moderne melkinrich ting, die met de beste in het land op één lijn stond. Dit is na de overstrooming verarwiercL Kwam er in De cember 1940 nog per dag 33.000 kg. melk naar Middel burg en Viissingen, dat zonk in 1941 tot 23.000 1. en vlak voor de overstrooming tot 16.000 1. Daarna werden Mid delburg en Viissingen van de toevoerbronnen afgesneden, ontstonden chaotische toestan den, kwamen de fabrieken bui. ten bedrnf en zonk de melk- aanvoer tijdelijk tot beneden 500 1. per dag voor 45.000 menschen. Er was zelfs voor zuigelingen en ernstige zieken geen melk. Op het oogenblik is krachtig ingegrepen. De mogelijkheden blijven voor dezen winter en ook voor de komende 4 6 jaar, waarin de landbouwtoe- standen op Walcheren geleide lijk weer normaal zullen wor den, echter beperkt. Door opstelling van 250 melkkoeien in Middelburg, door sterke uitbreiding van den melkveestapel in de dro ge polders, door melkaanvoer uit de afgesloten gebieden voor zoover mogelijk, en door aanvulling uit Zuid-Beveland, is geleidelijk de melkpositie verbeterd. Het is nu mogelijk kinderen tot 18 jaar, ernstige zieken, ziekenhuizen, zoogende en aan staande moeders een beschei. den melkrantsoen te geven. Af en toe bij verrassing, als er wat over is, zal de rest van de bevolking iets krijgen. Al het mogelijke wordt gedaan dit peil dezen winter te handha ven, zoo mogelijk nog iets te verbeteren. Door groote transportmoei lijkheden is de aanvoer van buiten Middelburg echter steeds onzeker en is het ook maar gedeeltelijk mogelijk melk te distribueeren die niet ouder is dan 12 24 uur. Al leen de Middelburgsche bron is in deze opzichten veilig. Met het oog op die ongelijke aan voer is op Walcheren een spe ciaal melkbonnenstelsel noo- dig, dat in staat stelt, in triden van geringen aanvoer, afleen enkele preferente groepen te voorzien. Het publiek kan helpen de melkbron te Middelburg en la. ter die in de naaste omgeving, rijker te doen vloeien. Elke kg. aardappelschillen, groenten- of fruitalval of voor veevoer geschikt keukenafval, versterkt de voederpositie van onze melkkoeien. Want hier Zit onze allergrootste moeilijk heid! Bijna al ons wintervoer voor de koeien op Walcheren ging verloren. Het is onze grootste zorg de koeien aan het eten te houden. De ophaaldienst voor deze af vallen wordt van Maandag 18 December af gecentraliseerd. Een deskundige commissie zal de ophaaldienst opnieuw erganiseeren zooals in Viissin gen, blijkens een bericht in dit blad, blijkbaar al geschied is. Een gemeenteverordening zal vaststellen dat al het geschik te keukenafval voor dezen dienst afzonderlijk moet wor den bewaard en afgegeven, uitsluitend aan den officieelen dienst. Driemaal per week zal het afval aan alle huizen en inrichtingen worden afgehaald. Het personeel van den offi- cieelen ophaaldienst zal voor zien zijn van een door het Veeteeitconsulentschap ge stempeld bewijs, terwijl zijn wagens als merkteeken een wit geschilderde melkflesch aan beide zijden zullen hebben. OORLOGSMOLEST- CREDEETEN. Wij meenen goed te doen, er de aandacht van onze le zers op te vestigen, dat de Stichting Zeeland 1940 mo menteel gevestigd is in het pand Dam 6 te Middelburg. Het bureau is geopend 's mor gens van 9 tot 12.30 uur en des middags, uitgezonderd des Zaterdags, van 2 tot 5 uur. De Stichting Zeeland 1940, waarvan voorzitter is de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Ko ningin in deze provincie, ver leent credieten voor het weder op gang brengen van door het oorlogsgeweld getroffen be drijven. Voorts verleent de Stichting voorschotten op de rente van de inschrijvingen in het Groot boek voor den wederopbouw. Een ieder, die voor een zoo danig voorschot in aanmerking meent te komen, of die finan- cieele moeilijkheden heeft met het weder op gang brengen van zijn bedrijf, zouden wij in overweging willen geven bij het secretariaat van deze stichting inlichting te vragen, of deze stichting hem wellicht de helpende hand kan bieden. De formulieren voor het aan vragen van deze credieten zijn momenteel bij den drukker. Op korten termijn zullen zij verkrijgbaar zg'n bij de bank instellingen. Volledigheidshalve voegen wij aan net vorenstaande toe, dat de Stichting Zeeland 1940 geen credieten verstrekt voor het weder op gang brengen van land- en tuinbouwbedrij ven. Deze worden nl. door tusschenkomst van de plaat selijke bureauhouders van den provincialen voeseicoonmissaris verstrekt door den .Dienst Landbouwherstel", Potterstr. 46 te Bergen op Zoogt- NIEUWS OVER NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Op het programma van mi nister Burger komt een maat regel voor, die spoedig in wer. king zal treden. Het betreft het verstrekken van nieuws aan de bevolking vajn het bevrijde gebied betref, fende familieleden die zich in geallieerd gebied bevinden. Gedurende den oorlog heeft het departement van binnen, landsche zaken te Londen re gisters van den Burgerlijken Stand bijgehouden voor alle Nederlandsche onderdanen in geallieerd gebied en voor de Nederlandsche strijdkrachten, ook de koopvaardijvloot. Zoodra hieromtrent een offi. cieele bekendmaking ver schijnt, zullen Nederlandsche burgers gelegenheid krijgen verzoeken om inlichtingen te richten tot den burgemeester van die plaats hunner in woning, die êr zorg voor zal dragen dat deze verzoeken door middel van de' centrale provinciale organen het depar tement in Londen zullen berei ken. De antwoorden op deze ver zoeken om inlichtingen zullen zonder oponthoud door middel van een specialen koeriers dienst worden overgebracht. Anep-Aneta) Geef dus alleen Uw afval af aan den officieelen dienst. Hierop komt politietoezicht. De afvallen worden over alle in Middelburg aanwezige melk. koeien gedistribueerd. Ze zijn, mits met zorg behandeld en niet vermengd met vuilnis en ongeschikt materiaal, een uit stekend voer. Denk er aan; de melk wordt ons nu niet meer afgenomen door de Duitschers. Ze komt geheel aan onze kinderen en zieken ten goede. En als U al len van harte meewerkt, is een extra kop koffie met war me melk een belooning in het vooruitzicht. Geen. mededeelin- gen op deuren of ramen: „geen schillen". De R ijksveete elt consul ent. I herlevend vlissingen Wat goede wil om aan te pakken vermag, is dezer dagen te Viissingen gebleken door het spoedig herstel van de R.K. St. Aninaschool aan het Bellamypark. Zonder speciale kennis van het bouwval-: heeft zich hiervoor een aantal werk krachten vrijwillig beschikbaar gesteld, met het resultaat, dat het dak weer heel, de ramen dicht en die gaten gestopt zijn. Ook de beide kapellen in het schoolgebouw zijn weer goed bruikbaar gemaakt. Moge dit voorbeeld van directe herstel actie velen tot navolging in- spireeren, want er is in Viissin gen nog heel wat werk te ver zetten/ D. M. wachten De vier jaren Duitsche be zetting zijn een tijd geweest van wachten, niet in 't minst van het onaangename en on economische wachten in een queue. Ter wille van een klei nigheid offerden duizenden, één of meer van hun arbeids uren op, om, in de rij staand, hun voorgangers te tellen of geduldige luisteraars toe komstvoorspellingen te doen. Nu zijn we vrij en het ge zond verstand is teruggekeerd. Evenwel, we staan weer in de rij. Laat ons nu eens rekenen. Vijfentwintigduizend men schen wachten gemiddeld een uur. Dat beteekent het onbe nut laten van 25.000 arbeids uren. Ze worden geholpen door zeven ambtenaren, die acht uur per dag werken, geduren de acht dagen. Hetgeen betee kent 448 arbeidsuren, globaal 500 uren. Wanneer er gedurende die acht dagen in twee ploegen was gewerkt, zou dit 500 uur ex tra gevraagd hebben, maar wij hadden dan allicht de helft van den tijd, 12.500 uur dus, korter moeten wachten. In dat geval hadden we met elkaar 12.500 uur verminderd met de 500 extra uur, is 12.000 arbeidsuren voor de ge meenschap uitgespaard. En dit in een tijd, dat ieder om arbeidskrachten roept en de huisvrouwen toch al zoo veel moeten naloopen. Dit is maar een voorbeeld. Op één uur komt het niet aan. Maar we zijn nu Hollan ders onder elkaar en Hollan ders kunnen rekenen, niet waar? T. KELDER. UW WASCHGOED NAAR DE WASSCHERIJ Het Tijdelijk Rijksbureau voor Chemische Producten, ge vestigd te Breda, p/a. N.V. Hollandsche Kunstzijde In dustrie, maakt bekend; Wasscherijen mogen van he den tot eind December 1944 slechts een hoeveelheid wasch- goed in behandeling nemén, welke gelijk is aan het gemid delde gewicht van het wasch- dat per maaind in de periode van 1 Juli 1943 tot 1 Juli 1944 door de desbetreffen de wasseherrj is gewasschen. Hierbij dient aan het behan delen van de wasch voor zie kenhuizen. gestichten en eva cuees voorrang te worden ge geven boven waschgoed van particulieren. Slechts ziekenhuizen mogen te eigen behoeve deze maxi mum hoeveelheid overschrij den. Met nadruk wordt er op gewezen, dat hierbn de uiterste zuinigheid gewenscht is in vér band met het gebrek aan che micaliën en brandstoffen. In verband met een even- tueele herbevoorrading dienen wasscherijen aan bovenge- moemd Tijdelijk Rijksbureau ten spoedigste, vóór 20 Decem ber a s. de copieën toe te zen den van alle door het Rijksbu reau voor Chemische Produc ten of Sectie Zeep van het Rijksbureau voor Chemische Producten in de periode van 1 Juli 1943 tot 1 Juli 1944 ver strekte koopvergunningen voor natrium-metasilicaat, wasch- waterglas, sel de soude of zeepvervangende waschmidde- len. de prijsbeheersching treedt streng op. De Recherche Opsporings dienst van do Prgsbeheer- sching, standplaats Tilburg, wist een geval te achterhalen betreffende het verkoopen van brood, bestaande uit regee- ringsmeel, voor 0.80. Zooals bekend, mag de prijs van dit brood slechts 0.19 bedragen. Bij contróle in het bedrjjf en een naburig pand, werden di verse verzwegen voorraden ge vonden, n.l. regeefingsmeel, patentbloem enz. Deze zwarthandelaar, die zijn practijk nu, na de bevrij ding, nog steeds meende te kunnen voortzetten, bezat voorts groote hoeveelheden voedings- en genotmiddelen, als puddingpoeder, rozijnen, krenten, gember, voor-oorlog- sche thee en koffie, Verkade's biscuits, chocolade, snoepgoed, havermout en verder een ab normaal aantal doozen en kis ten sigaren, welke laatste door ruiling tegen brood waren ver kregen. Een groot deel der goederen was echter bedorven. Het on gedierte kroop er uit. Dit al les doordat de goederen te lang of niet goed werden op geslagen. Er volgde in beslag name ten dienste van de Justitie en in bezit name, overeenkomstig de bepalingen der Prijsopdrij- vings- en hamsterwet. De handelaar is in verze kerde bewaring gesteld en op last van den Officier van Justitie in het Huis van Be waring te Breda ingesloten. Hij zal zijn straf, in dit ge val uiteraard ongetwijfeld een zeer zware, niet ontgaan. aardolieproducten. Het TijAelrjk Rijksbureau voor Aardolieproducten, Gene ratoren en Tankgas, maakt bekend: 1. Het verbruik, de koop en de verkoop van aardoliepro ducten is verboden, behalve op machtiging van: Voon het wegverkeer: De Rijksverkeersinspecties en de voor deze diensten optredende. A.B.D. agenten. Voor landbouwdoeleinden'. Dé provinciale Voedselcommissa- rissen resp. - te Tilburg, Goes en Maastricht. Voor de Scheepvaart: De. Bevrachtingscommissies. Voor industrieele doeleinden: Het Tijdelijk Rijksbureau voor Aardolieproducten, Generato ren en Tankgas. 2. Opgaven van voorraden dienen onverwijld schriftelijk te worden ingediend bij het Tijdelijk Rijksbureau voor. Aardolieproducten, Generato ren en Tankgas, Bleekstraat 49, te Eindhoven of haar bij kantoren te Goes: Alb. Joachimkade 7« Bergen op Zoom: Wittouck- singel 49. Breda: p.a. S.A.P.C. Statl- onsemplaeement. Tilburg: Oude Molenbocht- straat la. 's Bosch: Parklaan 3. Ngmegen: Wentscheweg 104. Maastricht: Gakergerweg 10. 3. De. tgdens de bezetting verzwegen goederen moeten thans ook worden aangemeld. 4. Voor het overige blijven alle voorschriften, die lot dus ver werden uitgevaardigd door het Kv'sbureau voor Aard olieproducten, Generatoren en Tankgas onverminderd van kracht. gemeente middelburg. De Burgemeester brengt ter algemeene kennis, dat van Maandag 18 December 1944 af het aanplakken op de ge meentelijke aanplakborden zal geschieden door zorg van de gemeente-secretarie, tegen be taling der vastgestelde rech ten. De aanplakbiljetten dienen hiertoe te worden aangeboden op de gemeente-secretarie, ka mer 26. Het aanplakken zonder tus schenkomst der gemeente ie verboden, aan de verbruikers >'an electkischen stroom. Ie. Denkt aan de verplich ting, U opgelegd door den Mi litairen Commissaris voor de Provincie Zeeland, tot het aanleggen van een lijst, waar op door U wekelijks den stand van den electriciteitsmeter moet worden genoteerd. 2e. Bewaart deze lijst zorg vuldig bij den meter; bij be zoek van een controleur is hij dan steeds direct bij de hand. 3e. Zorgt er voor, dat U niet meer stroom afneemt dan U is toegestaan volgens de be palingen, voorkomende op de „Bekendmaking voor de elec- tnciteitsverbruikers op Wal cheren, Noord- en Zuid-Be veland". 4e. In geval van overschrij ding volgen strafmaatrege len. britsche sympathie voor nederland. ((Van den Londenschen cor respondent van Anep-Aneta.) De belangstelling, die de Britsche pers voor het wel en wee van Nederland aan den dag legt, is verrassend groot. En over het geheel genomen bijzonder hartelijk. De Brit is van nature geneigd tot warme sympathie jegens den „under dog" den kleinen man, die het loodje moet leggen. Helaas bevindt Nederland zich in een I dergelijke positie. Wg zgn met jecht het kleine land, dat er door de oorlogsomstandigheden bar slecht aan toe is geraakt, aanmerkelijk slechter nog dan eenig ander land in West- Europa. Het directe gevolg van wat I oorlogscorrespondenten in Ne derland zagen en daarover in hun bladen schreven, is, dat I het Britsche volk onmiddellijk bereid is alles te steunen, dat tot hulp van Nederland wordt ondernomen. Toen eenige da gen geleden het plan om kin deren uit de geteisterde dis- I tricten van Nederland voor eenigen tijd in Engeland onder te brengen, werd gepubliceerd, was de reactie overweldigend. Men schreef, telefoneerden, te legrafeerde en drong er hard nekkig op aan toch maar zoo'n Nederlandsch kind een tijd lang in huis te mogen nemen, bij te voeden en plezier te laten heb ben. Deze gevoelens van de En- gelschen gaan heel wat dieper dan een ,,goed bedoelde senti mentaliteit". Eenige weken ge itden maakte het Ministerie van Voedselvoorziening békend, dat het Britsche volk gedu rende de Kerstweek iets meer vleesch, thee, suiker en mar garine op de rantsoenkaarten zou kunnen verkrijgen. Nu is de voedseltoestand in Enge land, vergeleken bg die op het vasteland van Europa, ideaal. Maar voor het Britsche volk, dat gedurende de oorlogsjaren heeft gewerkt als geen ander, en daarbij genoegen heeft moe ten nemen met een uitermate ®?ptonig oorlogsmenu, moest uit toch een welkome verras sing zijn. De eerste reactie op de be loofde extra-tjes was er een vanprotest. De Ingezon den stukken in de bladen spra ken gedurende een aantal da gen zelfs van een schandaal: extra voedsel, terwijl Europa honger leed. Tenslotte moest de minister van Voedselvoor ziening, Kolonel Llewellyn, een persoonlijke verklaring afleg- f'en, waarin hij duidelijk maak- e, dat de bevolking van Euro pa niet de minste schade zoii ondervinden van deze Kerst mis-extra's, voordat Jan Pu bhek er genoegen .mee nam. Een bijzonder treffende ges- le zag ik een paar dagen ge meen. toen een Nederlandsch piloot in een levensmiddelen- Winkel in Piccadilly met een aantal Engelsche vliegers een broodje met kaas stond te S li °nze landgenoot vertel- r£f„' at hÜ Pas ln Nederland ÏSfu £fWeeat en hoopte bin- .0? weer terug te gaan. wtakelier ving een deel n net gesprek op, greep een Oc zich stad De dit Padv reedi Bern dit i Bij delbii moei! Vie in h verlo: terha is hi vorm bleem kelijk den, c gens Op hi is ni< is er tact ders i derdo Nie gaan De ders neutra of tot zgn d De trale j scheid voor is nog De Is 8 Negen dien c lieke burg i kenner rende i hadden kamp. ling 2 van d stalleei lokaal opleidii gin ge De f op dez ren tol ren. Naas Padvini leden v Padvini kort n! aan mi- ben ge van hei op hecTe geldt in ook bg constat! van hu alles, n Hoew staande weging, vens iet de „Ni clubs", ging" wjjze gt vinderij dergeliji vindster zaak bi niet hef staatsbu gelisatie dezen vi aantrekli aantal 1 burgsehe thans ri den ree< gen t aan I eeniging oogenbli] GEMEE Bezorgc De Bi delburg beperken den oph schappen verancier de vrijhei het ophf boodschaj gebruiker blik koff en gaf lander m u weer dit dan i

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 2