DeVri je Zeeuw relend ftettijst Het Duitsche offensief duurt voort BALJF.U uburg. inleveren 2—87, jafé „De Souburg, 'a mor Zooals de Zeeuwsche leeuw ons wapen opduikt uit de olven, en triomfantelijk den op omhoog steekt in het iicht, zoo is thans ons Zeeland araat om uit de ellende, die et oorlogsgeweld hier heeft chtergelaten, te herrijzen tot et licht van een nieuwen orgen. Er is alom een geest an activity in de lucht, een adendrang, die zich nog dik- ïjls onbeholpen gaat uiten, f wel nog geen emplooi vindt oor de opgespaarde kracht, loch toch speuren blijft naai aogelijkheden, en niet rust oor hij zich ingeschakeld ziet n het groote geheel yap rachten dat den herbouw on er provincie wil bewerken, iemand zit toch eigenlijk bij ,e pakken neer. De kleine man is al bezig iets aan zijn ge- ichom v woning op te lap- ien, zoo goed en zoo kwaad "s het gaat. Restjes van be- t worden bjjeen verzameld, jüi later voor herbouw of her- ichting te dienen. Met vaart irdt gewerkt om de open- bedrijven weer op gang helpen. Verkeersmiddelen •den uit den grond ge lipt Waar vroeger de boe lwagen reed, vaart nu het luitje en de boot. Onberijd- wegen worden berijdbaar aakt. Ruines opgeruimd. Lvwegen weer vrijgemaakt, t gaat vooruit, eiken dag •ruit. Als het in dit tempo [rgaat, zijn we, als de win- voorbij is, al een heel stuk Iden weg naar het normale sn gevorderd. Het is al le. en bedrijvigheid wat de slaat, en wie zijn oogen ofen heeft en rondziet met ontvankelijk hart, voelt de ip van het Zeeuwsche hart: wil, en het zal! En stoer men de schouders er on- het zal wel gaan! eze actieve tijd vraagt ieder van ons de hoog- prestaties. Wat vrij lcun- dat moeten we doen, t volkomen overgave en :t vollen inzet van al onze I:ht. Ieder op de eigen wijs, den eigen werkkring, naar eigen gaven. De een in de ander daarbuiten. De op zijn bureaustoel, de er op reis. De een met I hoofd, de ander met de ld. En het is merkwaardig zien, in mijn osg, dat nie- ,nd zich aan deze roeping eel onttrekken kan. 'och wil ik voor enkele _en waarschuwen, ooreerst dat wij bij al onze panning nooit het saam- righeidsgcvoel verliezen, It in de oorlogsjaren ons zoo ht aaneen heeft gesmeed, [genover den vijand waven allen één. Nu de vijand ig is, hebben wij die een- he te bewaren als ons kos- pjkste goed, waarvan alleen welslagen afhangen zal. Zeeland, als straks Ne- •land, één blijft, dhn zal t herrijzen! Als het weer tdeeld gaat raken' blijft de ropbouw, bovenal de gees- ijke heropbouw, steken in t moeras. Daarom geen uwen partijstrijd, die het volk rdeelt en de menschen tegen laar opzet. Maar laat ieder It behoud van eigen inzicht overtuiging meewerken t medeburgers van andere swijze om het algemeene ng te dienen. Dit is een irpi'oef, die ons aan pav- 'rijd zoo rijke Nederland dit tijdsgewricht moet on- 'gaan, en, naar wij hopen, 'evierend doorstaan! het tweede dat ik wil erken is dit: Er schuilt dikwijls een addertje on- het gras als iemand zich lijnbaar geheel geeft aan zaak van algemeen be- Doet hij dit werkelijk ngeloos? Of heeft hij bij- iachten en vraagt hij zich wat word ik er zelf be- van? Dit mag zoo niet •en in de nieuwe wereld wij willen bouwen. Na- Eerste Jaargang - Nummer 27 v'erantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, iteu.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vllssingen, Wa-str. 58-60, Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Woensdag 20 December 1944 Uitgever: Jacq. de Sinlt. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Losse nummers 5 cent. KARLSRUHE ONDER GEALLIEERD VUUR. Ten N.O. van Geilenkirchen heeft het 9e Amerikaansche leger weer vorderingen ge maakt. De Amerikanen ver overden 3 kleine steden en een aantal bunkers. Gisteren duurde de zware Duitsche druk op de stellingen van het le Amerikaansche le ger den geheelen dag voort. Op 3 plaatsen zijn bressen in de geallieerde linies geslagen, nl. bij Monschau, Vianden (ten N.W. van Trier) en Echternach. Bij Monschau drong de vij and het diepst in de Ameri kaansche stellingen door. Van hun uitgangspunt af zijn de Duitschers hier 25 km. opge rukt. Ze -evinden zich op 8 km. ten Z.W. van Malmédy, bij Stavelot. De Amerikanen zijn overal bezig zich in te graven. Gisteren was de Duit sche luchtmacht den geheelen dag actief. Zij bestookte de Amerikaansche étappe-linies achter het front. Ook de Ame rikaansche luchtmacht meng de zich in den strijd. Aan het front vernietigde zij 95 tanks, en andere gepantserde wagens en beschadigde 26 andere. Op de Duitsche étappe-linies wer den 260 vrachtwagens en 60 spoorwegwagons vernield. Er ontstonden felle luchtgevech ten roven het front," vooral in de buurt van het bosch van Monschau. In den loop van deze gevechten werden 45 vij andelijke vliegtuigen neerge schoten. In het hoofdkwartier van generaal Eisenhower werd gis termiddag bekend gemaakt, dat er voorloopig geen gede tailleerd frontnieuws meer zal worden gegeven van het le Amerikaansche leger. Uit de cijfers blijkt echter wel dat de gevechten buitengewoon he vig z'jn. Er is geen reden voor bezorgdheid, al staan de Ame rikanen hier ongetwijfeld te gen een groot en goed voor bereid offensief. De bedoeling van den vijand is waarschijn lijk om het geallieerde win- tero.iensief te storen. De Duit schers geven zich echter op hun flanken bioöt voor het 9e én 3e Ame_*akaansche léger. In hoeverre dit voor hen gevaar lijk is, zal nog moeten wor- tuurlijk heeft arbeid recht op billijke belooning. Een goed loon is zelfs een eerste voor waarde voor rechtvaardig bé stuur. Maar een streven, om door middel van onzen arbeid voor het algemeen belang eigenlijk toch ons zelf naar boven te werken, baantjesja- gerij dus, en geldzucht, die zijn den werker voor het nieu we Zeeland onwaardig. En dat was ook nimmer de be doeling van hen die eertijds ondergrondsch gevaren hebben getrotseerd om hun land en volk te dienen. Kom ik om, zoo kom ik om, was veeleer de leus. Die zelfde gezindheid blijve ons allen bezielen, nu wij in vrijheid samen optrek ken naar een nieuwen en naar wrj hopen beteren tijd. Is het niet een echt Chris telijke gedachte: opdat zij al len één zijn? En die andere: Heb uw naaste lief al uzel- ven Dit is geen blauw ideaal, maar hoogste werkelijkheid. Ds. KOEKEBAKKER. den afgewacht. Verder is dit offc sief van groote waarde voor het moreel" der geallieer de troepen etr werkt het als een sterke stimulans om hun uiterste krachten in te span nen. Op enkele fabrieken in het N. van de stad na heeft het 3e Amerikaansche leger Dil- lingen th-^s geheel van Duit schers gezuiverd. Meer naar het Z. is een punt bereikt op 15 km. ten O. van Saarge- münd. Bij Bitsch stuit het 7e Ame rikaansche leger op hardnek- kigen Duitschen tegenstand in de Maginot-linie. Verder naar het O. staan andere afdeelin- gen van dit leger in den Paltz op 12 km. van Karlsruhe. De geallieerde artillerie is begon nen met ce beschieting van deze belangrijke stad. In de Vogezen wonnen de Amerikaansche en Fransche troepen weer eenig terrein. Zij heroverden den Bonhomme- pas. Meer naar het Z., bij Colmar, moesten de Fransche troepen zich op enkele punten terugtrekken. Duitsche vlooteenlieden gebombardeerd. 500 Vliegende Forten, bege leid door è00 jagers, bombar deerden gisteren doelen in W. Duitschland, o.a. te Mainz, Ko blenz en Keulen, Van den aan val, welke gisterennacht door 1300 bommenwerpers werd uitgevoerd op Ulm, München en Duisburg, zijn 17 bommen werpers niet teruggekeerd. Van Italië uit hebben Ame rikaansche bommenwerpers de olieraffinaderijen van Blech- hammer en Odertal in .Silezië en spoorwegdoelen te Graz ge bombardeerd. Ook Sopron in N.W. Hongarije, de nieuwe ze tel der Honga.arsche Quisling- regeering, werd aangevallen. Een krachtige formatie Lan casters heeft vannacht de Pool- sche haven Gdynia gebombar deerd. Hier bevindt zich het overschot van de Duitsche vloot, waaronder de vestzak- slagschepen Lützow en Scheer en 4 kruisers. Gevechtsbommenwerpers hebben in Nederland opslag plaatsen en lanceerinrichtin- ffen van de V 2 gebombar deerd. Spitfires be.uhoten eveneens lanceerim-ichtingen. Op één plaats werd 'n reus achtige ontploffing waarge nomen. Patrouilles van het 8e leger zijn voorbij Faenza de rivier de Senio overgestoken. Aan den weg raq Faenza naar Bo logna werden 3 dorpen ver overd. De hoofdspoorweg Ra vennaBologna werd op één punt afgesneden. Hongarije grootendeels bevrijd. In N.O. Hongarije hebben de Russen de grens over een front van 110 km. bereikt en stroomen nu Tsjecho-Slowakije binnen. Reeds werden in Tsje cho-Slowakije 10 plaatsen ver overd. Ten N. van Miskolcz worden de Duitschers tegen de Hernat teruggedrongen. Het Roode Leger nog slechts 20 km. van het belangrijke spoor wegcentrum Koscice verwij derd. Zondag werden in dit gebied 2000 Duitschers en Hon garen gevangen genomen. Ver der naar het W. zijn de Rus sen eveneens de Tsjecho-Slo- waaksche grens overgetrok- De Minister van Financiën, Ir. J. van den Broek, maakt oekend: Er zijn aanwijzingen, dat de kleine coupures papiergeld, vooral zilverbons, uit de cir culatie verdwijnen. Blijkbaar is men in sommige kringen van meening, dat de Nederlandsche Regeering voornemens is, de zelfde maatregelen te nemen ten aanzien van het papier geld, dat in omloop is, als door de Belgische Regeering zijn genomen. Zulks is niet het ge val. Welke maatregelen te zij ner tijd wel genomen zullen worden, kan nu nog niet wor den gezegd om twee redenen: 1. de vijand luistert mee, 2. de Regeering zal de uit eindelijke regeling van de geldcirculatie in Nederland eerst tot stand kunnen bren gen na de volledige bevrijding. Wel echter kan ik U de ver zekering geven, dat zij, die meenen, dat oppotten van klein geld hun een voordeel zal verschaffen boven anderen, zich vergissen. De Regeering zal zorgen, dat zulks n;et het geval zal zijn. Ik doe een beroep op alle lanidlgenooten om onder geen omstandigheden meer contant geld in bezit te houden dan ab soluut noodzakelijk is en in geen geval kleine coupures achter te houden. Door hieraan gehoor te geven, helpt IX Uw land en U zeiven. Bewaar geen geld thuis en onttrek geen zfl- verbons of andere kleine cou pures aan de circulatie. Dit is ten n-adeele van het algemeen en dus ook van Uw belang. (Perscommuniqué Mil. Commissaris voor de Provincie Zeeland.) De Distributiekringen Mid delburg en Vlissingen maken bekend, dat vanwege techni- sch? moeilijkheden de distri butie van spijsolie niet door gaat. De reeds ingenomen bon nen behoort de winkelier aan zijn klanten terug te geven. ken. In dit gebied werden 40 plaatsen veroverd. Bijna 4/5 gedeelte van Hongarije is nu van Duitschers gezuiverd. De Amerikanen hebben van China uit opnieuw het Japan- sche moederland aangevallen. Zij bombardeerden de Omoera- vliegtuigf abrieken en industri- eele doelen te Nagasaki op Kiushu. Boven de Philippijnen zijn in de week van 1017 Dec. 742 Jap. vliegtuigen neerge schoten. Zondag werden er bo ven Mindoro weer 48 neerge schoten. Bij Luzon hebben Amerikaansche deklandings- vliegtuigen 28 Japansche sche pen tot zinken gebracht en 66 andere beschadigd. Amerikaan sche duikbooten hebben in de wateren van den Stillen Oce aan 33 Japansche schepen tot zinken gebracht, waaronder een lichten kruiser en 2 torpe dojagers. Op Mindoro werden weer vorderingen gemaakt. De Japansche tegenstand is nog steeds gering. Op Leyte werd het vliegveld bij Valencia ver overd. In Birma bezetten Chinee- sche troepen de stad Indaw, tusschen Kalewa en Sitaung. Deze plaats ligt aan de olie pijpleiding naar de Chindwin. In Zuid-China hebben de Japanners de stad Nantan ontruimd. (B.B.C.) GEALLIEERDE KERST- FEESTVIERING EN VOOR VLISSINGSCHE KINDEREN. Onder auspiciën van O. en O. hebben de Geallieerde troe pen te Vlissingen een drietal Kerstfeestvieringen voor alle kinderen van 410 jaar ge organiseerd. Elk kind is daar bij persoonlijk uitgenoodig-d. Buiten het damespersoneel hebben ouderen geen toegang. Zonder kaartje wordt niemand toegelaten. De Kerstfeestvieringen wor den gehouden: Vrijdagmiddag 35 uur in het schaftlokaal der Kon. Mij. „De Scheidié" aan de v. Dishoeckstraat (op de zen middag worden 425 kinde ren verwacht en het feest wordt aangeboden door de Ned. troepen) en Zaterdag- en Zondagmiddag, telkens van 35 uur, in de Cantine aan de Palingstraat (deze beide vie ringen gaan van de Geallie'erde troepen uit en zullen tezamen ruim 300 kinderen omvatten). Op elk van deze Kerstmisdagen zal „Santa Claus" (het Kerst mannetje) optreden en zullen de kinderen worden onthaald op ververschingen, versnape ringen en geschenken, welwil lend beschikbaar gesteld door onze militaire vrienden. Laat ieder kind zijn eigen kaart vooral meebrengen. Ter con- tróle van den juisten dag zijn de kaarten in drie verschillen, de kleuren uitgereikt. De Geallieerde troepen be wijzen hiermee een welXoad aan de Vlissingsche jeugd. Mo ge deze sympathieke onderne ming dan ook ten volle slagen door een ordelijk en voor Vlis singen waardig verloop! D. MEELDIJK. De Minister van Marine roept op voor de oprichting van een Marine Bataljon Tech nische Hav entroepen voor het spoedig in bedrijf brengen van Nederlandsche havens en wa terwegen, de navolgende per sonen: 1. Ingenieurs of Middelbaar Technici met practische erva ring in de uitvoering van wa terwerken; 2. jongere menschen voor opsporing en het demonteeren van mijnen onder water; 3. personen in staat leiding te geven aan springwerken en bergingswerken; 4. controleerend geneesheer; 5. hoofdadministrateur; 6. uitvoerders van bouw- en waterwerken, hijschbazen, wa terwerkers, polderjongens, tim merlieden, machine-drijvers en duikers; 7. transport- en sjouwerba zen, garagechefs, chauffeurs, schuitenvoerders, binnenvaart- machinisten; 8. heibazen en heiers; 9. schippers, machinisten, stokers en dekpersoneel van sleepbooten, drijvende bokken, kranen, baggermolens en ber gingsvaartuigen, scheepstim merlieden; 10. tractor- en bulldozer-drij vers, ijzervleehters, betonwer kers en metselaars; 11. sehietmeesters; 12. chefs mechanische werk plaatsen, smeden, bankwer kers, plaatwerkers, prjpfitters, draaiers, bryjrders, klinkers, ijzerconstruetiewerkers en monteurs, electrisch en auto geen lasschers en branders, automobiel-, diesel- en electro- monteurs, telefoonmonteurs, loodgieters en koperslagers: 13. bouw- en waterbouwkun dige teekenaars; 14. verbandmeesters, zieken verplegers en koks. Allen züllen worden gemili tariseerd in tijdelijk verband en voor instructie eerst eeni- gen tijd in Engeland moeten verblijven. De belooning houdt reke ning met vakbekwaamheid. Inlichtingen en aanmelding bij de gewestelijke Arbeidsbu- reaux en de bijkantoren. Voor den Minister, De Commandant der Zee macht Nederland, G. W. STEEVE, Schout-bij-nacht.

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1