DeVri je Zeeuw 4 Hevige Duitsche tegenaanvallen Gerechtigheid en Barmhartigheid 1 AMERIKANEN DRINGEN IN DE SIEGFRIED-LINIE DOOR De vijandelijke acties langs de grenzen van België en Luxemburg ontwikkelen zich tot een grooten tegenaanval. Het front loopt van Malmédy in Noord-België tot Trier ten O. van de Luxemburgsche grens over een afstand van 80 km. De Duitschers werpen alle middelen waarover zij beschik ken, groote hoeveelheden tanks, infanterie en parachutisten in den strijd. Ze hebben meer vliegtuigen ingezet dan sinds maanden het geval is geweest. Op 3 punten rukten de Duit schers verscheidene kilometers op. Het zwaartepunt van het vijandelijk offensief lag ten O. van Maimédy; Duitsche gemo toriseerde afdeelingen waren hier reeds in de voorste Ame- rikaansche linies doorgedron gen. Bovendien wierpen de Duitschers parachutisten neer achter de stellingen van het le Amerikaansche leger. Velen van hen werden vernietigd. Op één werd een dagorder van Von Rundstedt gevonden, waarin deze verklaarde, dat de tijd om zich tot het uiterste in te spannen nu voor het Duit sche leger was gekomen. De vijandelijke luchtmacht voerde 500 vluchten uit, tegen de geallieerde 1000. Zaterdag nacht werden 31 Duitsche vliegtuigen vernietigd. Giste ren werden in felle luchtge vechten 120 der aanvallende vijandelijke machines neerge schoten; 37 geallieerde toestel len gingen verloren. Van een Duitsche toevoercolonne ver nietigden vliegtuigen 8 tanks zeker en 6 andere waarschijn lijk. Bovendien werden 70 mo torvoertuigen vernield en 30 andere beschadigd. Ook in den strijd op den grond leden de Duitschers zware verliezen. In een enkelen sector vernietigden de Amerikanen 62 tanks en pantserauto's. Er werden 1000 gevangenen binnengebracht v olgens de laatste berichten zijn de geallieerden den toe stand meester. Ten N.O. van Saargemünd is het 3e Amerikaansche leger 3 km. gevorderd. Bij Lauterburg zijn 4 divisies van het 7e Ame rikaansche leger over een 8 km. breed front in de voorste stellingen van de Siegfried-linie doorgedrongen. De eerste be tonnen verdedigingswerken werden reeds veroverd. In de Vogezen heeft het le Fransche leger eenig terrein verloren. De R.A.F. deed een grooten aanval op het industrie- en spoorwegcentrum Ulm, tus- ryhen Stuttgart en Miinchen. en op deze laatste stad. Ook werden bommen geworpen op doelen te Salzburg in Oosten rijk en olie-installaties te Blech- ammer in Silezië. Maandag hebben zware En- gelsche bommenwerpers een aanval gedaan op het spoor wegcentrum Duisburg. Bij aan vallen op het verkeer achter het W. front werden 600 wa gons en 33 locomotieven ver nield. De laatste 24 uur heeft de vijand zijn activiteit met V- wapens boven Zuid-Engeland versterkt. Er vielen slachtof fers en er werd schade aange richt. Engelsche kustbatterijen en afweergeschut hebben ver scheidene vliegende bommen neergeschoten. Aan de verovering van Faen- za hadden de Nieuw-Zeeland- sche troepen Het grootste aan deel. Zij moesten onder het he vige vuur der Duitsche pant sergrenadiers tegen de modde rige hellingen bjj de stad op klimmen. Ook Engelsche, Britsch-Indische en Poolschè troepen namen aan de ooera- ties deel. Het 8e leger is thans reeds 5 km. voorbij Faenza in de richting van Bologna opge rukt. In Hongarije hebben Russi sche troepen, die ten N. van Miskolcz weer 10 km. ztfn op gerukt, de Hongaarsch-Tsje- cho-Slowaaksche grens bereikt. Zij veroverden hierbij 40 plaat sen, waaronder Putnok, aan de spoorlijn van Miskolcz naar Tsjecho-Slowakije. Verder naar het W. veroverden andere af deelingen de stad Paszto. 30 km. ten N van Hatvan. 10 km. van het centrum van Boedapest werd Fot veroverd. In de haven van Libau heb ben Russische vliegtuigen een oorlogsschip en 3 transport schepen tot zinken gebracht. Ip Oost-Pruisen bombardeerden andere vliegtuigen 4 spoorweg stations. In de Barer.dszee heb ben Russische vlooteenheden een vijandelijk transportschip van 3000 ton in den grond ge boord. Amerikanen vorderen op de Philippjjnen. Op het eiland Mindoro maak ten de Amerikanen weer goede vorderingen. Ze zijn 18 km. in het binnenland opgerukt en reeds 11 km. voorbij de hoofd stad. Op Leyte worden de overgebleven Japansche stel lingen steeds meer samenge drukt. Vliegende Reuzenforten heb ben Nagova in Japan en Han- kiu in China gebombardeerd. In Birma is aan het Chind- win-front op ongeveer 230 km. Eerste Jaargang - Nummer 26 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. ■Adra.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60, Middelburg; Gerechtshof, Kamer 7. Dinsdag 19 December 1944 Uitgever: Jacq. de Smit; Advertentieprüs 30 oent per regel. .Abonnementsprijs per week 26 cent. Losse nummers 5 cent. HET FRANSCH-RUSSISCIIE VERDRAG. Gisteren Is te Parijs en Mos kou de tekst gepubliceerd van het Fransch-Russische bondge nootschap. Het verdrag is ver deeld in 8 artikelen. Volgens artikel 1 en 2 zullen Frankrijk en Rusland den oorlog tegen Duitschland voortzetten tot aan de uiteindelijke overwin ning. Ze zullen geen afzonder lijke pogingen doen om tot een wapenstilstand te komen en geen aparten vrede sluiten. De artikelen 3 en 4 behelzen het nemen van maatregelen om te voorkomen dat Duitschland na het sluiten van den vrede weer agressief zou kunnen op treden. Indien door deze maat regelen één der contracteeren- de partijen met Duitschland in oorlog zou geraken, zal de an dere partij alle mogelijke hulp verleenen. Artikel 5 sluit de mogelijk heid uit dat één der partijen met eenig ander land een bond genootschap zal aangaan, dat gericht is tegen de andere con- tracteerende partij. Volgens artikel 6 zullen de cmtracteerende partijen elkaar na den oorlog wederzijdschen econcmischen steun verleenen Artikel 7 zegt, dat het ver drag niet van invloed is op verbintenissen, die ieder land afzonderlijk met andere staten heeft aangegaan. Artikel 8 bepaalt dat het verdrag voor 20 jaar wordt ge sloten. Indien het niet door één der partijén wordt opgezegd, wordt hét automatisch ver lengd. De opzeggingstermijn is bepaald op één jaar. (B.B.C.) RIÏKSKOLENBUREAU Het kantoor der Brandstof fen-commissie voor Walcheren is van heden af eiken Dinsdag, Woensdag en Vrijdag voor het publiek gesloten. De Leider der Brandstof voorziening op Walcheren ten W. van Mandalay een felle strijd ontbrand. In N.-Birma zijn de geallieerden reeds 100 km. voorbij Bhamo opgerukt. (B.B.C.) Van overal 5000 ton levensmiddelen uit de geallieerde legervoorraden zijn in de maanden October en November ter beschikking van de Nederlandsche bevolking gesteld. (B.B.C.) Het hulpwerk in de bevrijde gebieden is het onderwerp dat de Engelsche onder-minister van buitenlandsche zaken in Washington ter sprake gaat brengen. (B.B.C.) Een nieuw ondergrondsch blad is in het nog bezette deel van Nederland verschenen; het is geheel gewijd aan Neder- landsch-Indié. Enkele andere ..sluikbladen" zijn overgegaan tot het gezamenlijk uitgeven van een nieuw orgaan, Oranje Bulletin, dat hoofdzakelijk me dedeelingen, oproepingen en instructies bevat. (Vrjj Nederland). De R -ssische aanspraken op een deel van Poien zijn. zeide Churchill in het Engelsche La gerhuis, gerechtvaardigd. Po len zal echter schadeloos wer den gesteld met het gebied van Danzig en geheel Oost-Pruisen. (B.B.C.) De gezondheid van het Duit sche volk is gedurende den oor log gestadig achteruitgegaan. Een deel der bevolking lijdt aan chronische vermoeidheidook neemt het aantal gevallen van tuberculose steeds toe. (B.B.C.) .De Duitsche ambassadeur te Zürich heeft geweigerd naar Duitschland terug te keeien en heelt zijn ontslag genomen, x it is in één week tijds de derde officieele Duitsche ver tegenwoordiger in het buiten land, die zich van de partij heeft losgemaakt. (B.B.C.) Duitsche gewonden, die zijn ontslagen en nog in staat zijn om de wapenen te dragen, moe ten weer in werkeliiken dienst komen. (Daily Herald) DISTRIBUTIEDIENST KRING VLISSINGEN. Kantoor Bellamypark 43, Telefoon 54. Uitreiking Melkkaarten. Speciale melkkaarten zullen worden verstrekt aan: le. Alle kinderen welke in het bezit zijn van een Tweede Distributiestamkaart met in legvel GE, GD of GC en een noodkaart K 4 of K 3 (kinde ren, geboren in de jaren 1930 t.m. 1944). 2e. Aan zg. A-zieken, die momenteel nog ziekenbonnen voor melk ontvangen. - 3e. Aan alle a.s. en jonge moeders, welke momenteel ex tra rantsoenen (zg. JA-kaait- jes) ontvangen. De uitreiking van melk kaarten voor kinderen vindt Elaats in het v.m. Militair Te- uis, Bellamypark 43, op on derstaande wjjze: Woensdag 20 December voor de stamkaartnummers 1 7000. Donderdag 21 December voor de stamkaartnummers 700014000. Vrrjd. g 22 December voor de stamkaartnummers 14000 en hoogere nummers. Overgelegd!moet worden de Tweede Distributiestamkaart met bijbehoorend inlegvel en noodkaart K 3 of K 4. Het Militair Tehuis is voor de uitreiking tripr 1 9 a2 uur en van 24 uur. Voor kinderen, o. et in het bezit zijn van een stam kaart, moet men zich wenden tot de afdeeling Rantsoenbon nen, onder overlegging van de uitgereikte noodkaart K 3 of K 4. Uitreiking aan A-zieken en a.s. en jonge moeders ge schiedt eveneens door de af deeling Rantsoenbonnen. In België zijn 400.000 stuks speelgoed voor Engelsche kin deren ingezameld. Tegen Kerstmis zal dit speelgoed naar Engeland worden gezon den, waardoor in eenige mate zal worden voorzien in het groote tekort aan speelgoed. De menschheid roept om ge rechtigheid. Zij heeft zooveel onrecht en uitbuiting, zooveel onderdrukking en geweld mee gemaakt, aanschouwd of mee- geleden, dat ze hartstochtelijk naar recht verlangt. Vervol gingen en ellende, schamele armoede naast overdadige weelde heeft zij gekend. Nu weet zij dat de maat vol is en dat zij zander een nieuwe ge rechtigheid nooit meer tevre den zal mogen zijn. De plane- tarische oorlog, die wij mee maken, is ook daaruit te be grijpen. Niet geheel en al na tuurlijk, immers spelen econo mische belangen en nationalis tische motleven hun rol. Maar wij begrijpen den oorlog toch niet, als wij niet mede inzien, dat. de volkeren in hun geheel in opstand zijn gekomen tegen bet onrecht van deze wereld. Van den vrede verwachten zij dan ook voor alles de vestiging van een rechtvaardiger wereld Zij zien er niet maar naar uit zij snakken ernaar, naar recht voor de onderdrukten, voor de sociaal minderen en zwakken Laten w(j hierover niet ge ring denken. Een storm van verontwaardiging zou oplaaien en een volgende oorlog daar mee, wanneer dit recht zou uitblijven. Men is immers niet meer zoo gauw tevreden als vroeger. Zie dan ook hoe groot de taak is der politici, die met oude principes niet veel meer kunnen beginnen,, Zie ook de grootsche taak der rechters, die zich vooral ook nu moeten hoeden voor alle eenzijdigheid. Hun oordeel sta boven alle be langen van partij of groep! De menschheid roept om ge rechtigheid, maar niet minder om barmhartigheid. ,,De menschheid als met opgesto ken hoofde verwacht de open baring der kinderen Gods". Zullen wij de glorie van de barmhartigheid 'moeten ver kondigen Zij is het die het 'even der menschen zegen ver leent, zij geneest de wonden, letterlijk en figuurlijk, zij is oneindig lieflijker dan de ge rechtigheid. Shylock moge in zijn recht zijn geweest, toen hij zijn pand opeischte, door barmhartigheid ware hij meer geweest! En een menschheid die uit duizend wonden bloedt heeft naast gerechtigheid de ze barmhartigheid wel zeer noodig. Er is zooveel te ver geven, zooveel te billijken, zooveel moeizaam op te bou wen. Er is zooveel verdriet en wanhoop. De kerk van Christus heeft hiervan te spreken. Zij, die deel van die kerk uit maken, gevraagd. mogen spreken van gerechtig heid, maar evenzeer is het hun plicht alle onbarmhartigheid uit hunne woorden en daden te weren! Jammerlijke Christe nen, wier houding alleen maar getuigt van koude gerechtig heid en killen haat. Zjj doen den Christennaam geen goed! en zullen zich niet kunnen ver antwoorden voor hun Heer, van Wien zij eens barmhartig heid moeten verwachten. Het Christuskind vond eeuwen geleden geen plaats in de herberg. Zou het nu anders zijn? Ach mocht het in deze dagen geboren worden in onze harten! Zalig zijn de barmhartigen, want hun zal barmhartigheid geschieden. Ds. J. H. HANNEMAN. BELGIË HELPT NEDERLAND. Het Belgische Nationaal Comité voor Hulp aan Neder land zet in nauwe samenwer king met het Roode Kruis van België zijn actie voort ten voordeele van de Nederlandsche geteisterden, en zendt hulp van allerlei aard aan het Neder landsche Roode Kruis. Het is onmogelijk hier alle binnengekomen inschrijvingen op te noemen. De voornaam ste zijn: Z, K. H. de Prins Re gent 50.000 fr.; H. M. Koningin Elisabeth 50.000 fr.; Z. Em. Kardinaal Van Roey, 5.000 fr. Onder de stortingen van 100.000 fr. en meer: Het Roo de Kruis van België, Nationale Bank van België, de Directie en het personeel van de Maat schappijen v,Philips" België. Onder de stortingen van 100.000 fr.: Société Générale de Belgique, Solvay en Co. Utrecht-leven. Onder de stortingen van 50.000 fr.: Union Chlmiquei Beige, Kredietbank, Brufina, Brouwerij Leopold. Onder de stortingen van 25.000 fr.: Assurance Générale, Electrobel, La Royale Beige, de Heer John. Nieuwenhuys, Baron Coppée. Bovendien getuigen de tal- looze giften van 10 tot 20.000 fr. van het edelmoedig begrij pen van geheel het Belgische volk tegenover de actie die het karakter van een nationale inschrijving aanneemt. Heel veel menschen willen jaarne een Nederlandsch eindje opnemen. Het is echter opvallend dat steeds meer meisjes dan jongens worden (Anep-Aneta).

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1