DeVri je Zeeuw Oneenigheid in Griekenland Vijf Geallieerde legers op Duiisch grondgebied IONNEN VOOR TIEREN. -alt van 17 t.m. :mber 19-1-1. 1—29, 2—29, rts. 2—26, 3—26, ts. n 22 t.m. 28 van en Ml (paars), M4 (zwart), M5 ven in de week :3 December 1944 koopen van een >lle melk per bon. 24, 26, 28 van de !3 (brain), geven tijdvak recht op van een liter ier bon. -an de Noodkaart de week van 17 .-moer 1944 recht en van 1% liter /an de melkkaar- én dag van te vo- =n melkhandelaar everd. (DMAKING. Jommissaris van iddelburg maakt alle personen van tonaliteit, die in te hun woon- of hebben, of aldaar ch moeten melden eau, Lange Gist- wel op de volgen namen beginnen zs A t/m. E op 19 44 tusschen 10.30 op 20 December :n 10.30 en 11.30 op 21 December ;n 10.30 en 11.30 op 22 December :n 10.30 en 11.30 akemen van dezen plicht kan in^evol- alde bij de Vreem- 1918, Stbl. 410, ■den met hechtenis ogste twee maan- oete van ten hoog- gulden. [KBEURTEN. 17 December. f. kerk, Kasteelstr., n.m. 5 uur Lees- Luth. en Doopsgez. 2.30 uur ds. F. 4 22). Herv. Gem., 9.30 uur de heer Vader, hulppredi- Kerk, Luth. kerk, G Smeenk, 4 uur :nk. meente, Segeerstr., .30 uur leesdienst. Vrijz. Hei-vormden 2.30 ds J. Han- Geref. kerk. 10 u. 4:2) en 2.30 uur 57—64). prof. G. ang. Luth. Gem., uur Ds Nolte „Het an de Joden!" (Joh. ,'est-Souburg. v. Gem. 10 uur ds. lerboer (huwelijks- Geref. Kerk. 11 H. van Andel. preiders van illega- lie in het begin him en gegeven bij het van ,.De Vrije ngen we hierbij on- ken dank. ADMINISTRATIE. feestviering acueerde kinderen, md met de Kerst voor Zondags 'ren van geëvaciri ,'ormden te Middel en kinderen, die een looI of kinderkerk sn thans te Middel- •acueerd zijn, ver' de Bogardzaal or Deoember om h»' i. De vele berichten die ons de laatste dagen over Grieken land bereiken, zijn dermate verward, dat het aanbeveling kan verdienen in het kort de geschiedenis der Grieksche vrijmaking te overzien en na te gaan hoe daar de binnen- landsche verhoudingen zijn. Vóór den oorlog stonden in Griekenland twee groote groe pen tegenover elkaar, de royalisten en de liberalen. De eersten waren er na langen tijd in geslaagd koning George uit zijn ballingschap te doen terugkeeren. Deze moest ech. ter rekenen met een sterke oppositie. De regeering heeft in den loop van den strijd te gen Duitschland haar zetel naar Cairo verplaatst. De verzetsbeweging tegen de overheerschers bracht een nieuwe factor in het Griek sche binnenlandsche leven. Hierin trad nl. sterk bet com munistische en socialistische element naar voren. De poli tieke uitdrukking' hiervan vormde het E.A.M., het Linksch Naiton-ale Bevrijdings Pront, dat ongeveer 1\'2 mil. 1: oen leden telt. Deze organi. satie beschikt over een eigen guerilla-leger van 60.000 man, E.L.A.S. genaamd en over minstens evenveel ongewapen de reserves. Zij heeft een eigen politiemacht en vormt als geheel een goedwerkende politieke machine. Tegenover deze linksche groepeering staat de recht- sche E.D.E.S., het leger van generaal Zetvas, dat, hoewel het officieel niet politiek is, toch veel officieren van rechts telt. Ongeveer 10.000 leden, door de Geallieerden goed be wapend, maken er deel van d't- Dit is de partij der roya listen, die door dik en dun aan den koning en de Grieksche regeering in Cairo vasthou den. Toen een deel van Grieken, land van Duitschers was ae- zuiverd, keerde als een der eersten de minister-president Papandreou naar zijn land te rug. Hij werd met gejuich ontvangen, maar al spoedig bleek de binnenlandsche ver deeldheid, die in den strijd te gen de bezettende macht eenigszins geluwd was, weer haar hoofd op te steken. En het gevaar voor ernstige conflicten was dubbel groot nu beide partijen zoo goed bewa pend waren. De geallieerde opperbevel hebber in Griekenland, gene raal Scobie, moest daarom allereerst beginnen met de be-de legers te ontwapenen. Hij stelde den lOen Decem ber vast als uiterst inleve ringstermijn van wapens voor de guerilla-troepen. Maar zijn pogingen hadden niet veel succes. Links wil niet ontwapenen uit vrees voor een staatsgreep van Rechts om koning George te rug te brengen, die voor velen van zijn onderdanen een ijze ren dictatorschap symboli seert. En Rechts wantrouwt de bedoelingen van Links en hoopt op Engelsche interven tie. Bovendien veroordeelen ve len de lankmoedigheid, waar mede de Britten de „vrijheids- bataljons" hebben behandeld, die door de Duitschers ge sticht en bewapend waren om tegen de E.A.M. te vechten onder de leus van een kruis tocht tegen het communisme. De E.A.M. eischt ook de ont- wanening van alle andere vrij willige corpsen, waartoe bijv. hoort de Eerste Grieksche Berg Brigade, die na den op stand van het Grieksche leger in het Midden Oosten in de vorige lente in Egypte ge vormd werd. Veel officieren van deze brigade zijn royalist. Ze zijn goed geoefend en uit nemend uitgerust en hebben in Italië dapper gevochten. In Griekenland was dit een ver zetsleger. Welke droevige gevolgen de weigering der verschillende groepen om Scobie's bevel op te volgen voor Griekenland met zich meebracht, zullen we in en volgend artikel bezien. SINNEMA. Eerste Jaargang - Nummer 25 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Reü.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Wa/str. 58-60, Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Maandag 18 December 1944 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Losse nummers 5 cent. den. Zij veroverden hierbij verscheidene plaatsen. Russische vliegtuigen brach ten in de haven van Libau Duitsche transportschepen, te zamen 24.000 ton, tot zinken. Een 7e van 5000 ton werd zwaar beschadigd. De Russi sche Oostzeevloot bracht in de afgeloopen week 3 Duitsche torpedojagers tot zinken. OPROEP AAN DE MIDDELBUROSCHE BURGERIJ. Uit de bevolking heeft zich een voorloopig comité gevormd, dat zich ten doel stelt den Ge allieerden troepen ter plaatse namens de burgerij een gezel- ligen avond aam tè bieden uit waardeering voor bet werk on zer bevrijding. Daar een dergelijke uiting onzer dankbaarheid alleen ge slaagd kan heeten als daaraan door alle lagen der bevolking wordt 'meegewerkt, ontving het comité gaarne ten spoedig ste aanbiedingen van personen of groepen, die ter vulling van het programma het hunne wil len bijdragen. Ieder die meent iets te presteeren op het ge bied van muziek, zang, decla matie, tooneel of anderszins wtirdt verzocht zich schriftelijk op te geven aan het redactie adres van „De Vrije Zeeuw". Ook giften in geld of natura zijn hartelijk welkom. Nadere mededeelingen zullen binnen kort volgen. DE ROER STERK VERDEDIGD. De Duitschers houden thans tusschen Jülich en Düren nog op slechts 2 plaatsen op den W. oever van de Roer stand n.l. in een kasteel te Schop hofen en in een fabriek te Mariaweiler. Ten Z. van Du ren werd Kesternich veroverd. In den sector van het le leger werden in 24 uur tijds 600 Duitschers gevangen geno men. Langs het geheele 100 km lange front van dit leger, van Düren tot aan Trier, hebben de Duitschers tegenaanvallen gedaan. Ter hoogte van de Belgisch-Luxemburgsche grens wisten zij eenig terrein te her overen. Ten Z.O. van Aken wierp de vijand valscherm troepen in den strijd. Aan de overzijde van de Roer heeft de vijand niet al leen evenwijdig met de rivier versterkingen aangelegd, maar ook loodrecht er op, om zoo doende een eventueel door de geallieerden te vormen brug genhoofd te kunnen localisee- ven. Het oversteken van de Roer zal evenwel onmogelijk rfjn zoolang de Duitschers de stuwdammen, die zich verder stroomopwaarts in de rivier bevinden, nog in handen heb ben. Ze zouden deze kunnen opblazen, waardoor de rivier zoo sterk zou stijgen, dat de geallieerden op den O.-oever zouden worden geïsoleerd. De aanval bij Minschau heeft dan ook ten doel deze stuw dammen in handen te krijgen. Het front van het 3e leger op Duitsch grondgebied heeft nu een breedte van 70 km. Bij Dillingen is het 12 km. diep. Bij deze plaats en bij Saar- lautern worden zware gevech ten geleverd. Ten O. van Saargemünd hebben troepen van het 3e Amerikaansche leger de Duitsche grens op een nieuw punt overschreden. In den N. Elzas heeft het 7e Amerikaansche leger Lem- bach veroverd. Andere afdee- lingen zijn bij Weissenhurg op 3 plaatsen de rivier de Lauter overgestoken en Duitschland binnengetrokken. Er vechten th -is 5 geallieerde legers op Duitsch grondgebied. Lauterburg, Weissenburg en Scheibenhard zijn veroverd. Verder naar het W. woeden in de Maginot-linie, bp Bitsch, hevige gevechten. Het le Fransche leger heeft, na het vijandelijk offensief bij Colmar tot staan gebracht te hebben, weer belangrijke pun ten heroverd. Ten N.W. van Colmar drongen zij Kaisers- berg weer binnen. Ook in het gebied van Münster maakten zij vorderingen. De vijand leed hier zware verliezen. Hij maakte gebruik van een nieuw type tank van 45 ton, welke is uitgerust met een kanon van 88 mm. IJmuiden aangevallen Talrijke bommenwerpers de den een zwaren aanval op Kassei, Hannover, Siegen en doelen bij Stuttgart. Lancas ters van de R.A.F. vielen U- en R-boot-bases te IJmuiden aan. Hierbij werden bommen van 6 ton uitgeworpen. Ant werpen werd door Duitsche lange afstandswapenen aange vallen. Van Italië uit bestookten geallieerde bommenwerpers Innsbruck, Linz, Salzburg en doelen ten Z.W. van München. Ook werden de bruggen over den IJsel te Deventer en Zwolle aangevallen Waarschijnlijk worden over deze bruggen de V 2's naar de lanceerinrichtingen ver voerd. Gevechtsbommenwerpers vielen de Duitsche stellingen achter het geheele W. front aan. Vrijdagnacht bombardeer de een krachtige formatie En gelsche bommenwerpers de chemische fabrieken der I.G.- Farben te Ludwigshafen. Faenna in Geallieerde handen. Troepen van het 8e Britsche leger, die de Lamone ten N, van Faenza waren overgesto ken, hebben Banjacavallo, aan den weg van Ravenna naar Bologna, veroverd. Bij hun op- marsch hebben zij verscheidene vijandelijke tegenaanvallen af geslagen. Na een lang beleg is Faenza, het laatste Duit sche bolwerk op den weg van Rimini naar Bologna, vero verd. Ontevredenheid in het Hon gaarsche leger. Boedapest wordt thans met volkomen omsingeling be dreigd, doordat de Russen thans ook uit 't Z.W. op de stad aanrukken. In alle sec toren om de Hongaarsche hoofdstad doen de Duitschers hevige tegenaanvallen, maai de Russen blijven oprukken over het door regen door weekte terrein. In 2 dagen tijds maakte het Roode Leger bij Boedapest 2000 gevange nen. Ten N. van de stad heb ben Russische afdeelingen, die uit Vac waren opgerukt, de Tsjecho-Slowaaksche grens be reikt. Ze zrjn hier nog 130 km. van Bratislava verwijderd. In dit gebied zijn de Slowaak- sche patriotten buitengewoon actief. In N.O. Hongarije heeft het Roode Leger een plaats veroverd op 17 km. afstand van de Slowaaksche grens. De gezant van de regeering-Sa. lassi te Berlijn verklaarde, dat er in. het Hongaarsche le ger een ontbinding op groote schaal gaande is. Het officie rencorps zaait ontevredenheid onder de infanterie. In het vervolg zullen drastischer maatregelen worden genomen tegen hen, die het spoorweg verkeer in W. Hongarije sabo- teeren. In Z.-Polen hebben de Rus sen een nieuw offensief ingezet in de richting van Tarnow. In Montenegro deden Yoego- Slavische troepen hevige aan vallen op de Duitschers, welke zich nog in dit gebied bevin- Nieuwe Amerikaansche landing in de PhilippU nen. Gisteren zijn Amerikaansche troepen geland op het eiland Mindoro in de Philippijnen. De Japanners werden door den aanval volkomen overrompeld, De Amerikanen vestigden ver scheidene bruggenhoofden en genietroepen zijn reeds begon nen met het aanleggen van vliegvelden. Door deze actie is een wig gedreven in den Phi- lippijnschen archipel. Het ei land Mindoro is slechts een half uur vliegen van Manilla verwijderd en de Amerikaan sche vliegtuigen kunnen van hieruït nu alle Japansche étappe-linies tot aan de Chi- neesche kust bestrijken. De Amerikanen drongen reeds 8 km. diep op het eiland door en veroverden de hoofdstad San José. Ook het vliegveld van deze stad viel in gealli eerde handen, zoodat de opera ties thans ook door landviieg- tuigen kunnen worden ge steund. Tot nu toe is de Ja pansche tegenstand gering. Zaterdag werden 24 Japansche vliegtuigen neergeschoten. Ook een aantal Japansche schepen, waaronder c _-n torpedojager, werden tot zinken gebracht. De Amerikaansche en Philip pijnsche patriotten hebben op andere eilanden tegelijkertijd belangrijke successen behaald. Op Mindanao zijn reeds 2 pro vincies van de Japanners be vrijd en bevinden zich verschil lende vliegvelden in geallieer de handen. Ook op Negros en Panay waren de patriotten actief. Gedurende de laatste 2 da gen werden 250 Japansche vliegtuigen neergeschoten en 110 op den grond beschadigd. In Birma hebben de gealli eerden reeds 650 km. van den weg naar China in handen. (B.B.C.) WATERTANDEN VLISSINGEN. Dinsdag 19 Dec. hoog water 4.08 en 16.35 uur, resp. 1.96 en 2.05 M. N.A.P. Woensdag 20 Dec. hoog wa ter 4.49 en 17.21 uur, resp. 1.91 en 1.98 M. N.A.P. Donderdag 21 Dec. hoog wa. teh 5.35 en 18.09 uur, resp, 1.79 en 1.88 N.A.P. KONINGIN ELISABETH SCHENKT LEVENSMIDDE LEN AAN NEDERLAND. Tijdens een plechtigheid, die in Buckingham-palace plaats vond, heeft koningin Elisa beth aan prinses Juliana een viertal levensmiddelen-con- vooien aangeboden, welke voor de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk zullen wor den gebruikt. Ieder convooi bestaat uit een 11-tal speci aal ingerichte vrachtwagens, waaronder rijdende cantines en keukens. De zorg voor deze convooien zal worden toe vertrouwd aan het Nederland sche Vrouwenhulpcorps. De convooien zullen den naam dragen „Koningin Elisabeth" en binnenkort naar Nederland worden verzonden. Tijdens een korte toespraak zeide ko ningin Elisabeth dat deze gift uitdrukking geeft aan de be wondering, welke het Engel sche volk voor de zwaar ge troffen Nederlandsche bevol king koestert. Zij verzocht prinses Juliana om het ge schenk namens koningin Wil- helmina te aanvaarden. Prin ses Juliana nam namens haar moeder het geschenk in ont vangst en zeide dat Nederland dit blijk van warme sympathie nooit zal vergeten. Bij de plechtigheid was ook minister president Gerbrandy aanwezig. (B.B.C.) HOLLANDSCHE MEISJES DIENEN HET VADERLAND. Te weinig is er nog bekend omtrent den arbeid, die mo menteel door het Vrijwillig Vrouwen Hulpcomité in bevrijd Nederland wordt verricht. Het corps, dat ingeschakeld werd in het militair verband, heeft zich geheel toegelegd op hulp-arbeid. Velen van de kra- nige leden zijn verpleegster of hebben een soortgelijke oplei ding genoten. Vrijwel allen zijn zij Hollandsche. Bepaalde leef tijdsgrenzen zijn niet aangewe zen. De meisjes dragen de uni. form van het geallieerde leger met die aanduiding „Neder land" op den schouder. Na een korte militaire opleiding tre den zij in dienst om naar ver mogen voor hun vaderland te arbeiden. T. KELLER.

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1