Zóó hadden wij het niet gedacht! VRIJDAG 15 DECEMBER le Jaargang No. 8 Redactie: J. H. Bannier en P. L. D. J. van Oeveren Redactie adresAxelschestraat 24, Terneuzen Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bij de N.V. Firma P J. van de Sande, Terneuzen Administratie-adres Noordstraat 57, Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen ƒ1,50 per 3 maanden; buiten Terneuzen 1,74 per 3 m«^en- BH vooruitbetaling ƒ6 60 per Jaar. ADVERTENTIEN Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50, Rubriek kléine advertentiën 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum,8 regels. Dienstaanbiedingen en dienst- aanvraoen 1—5 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraa9 v^daoavond Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Neen, zóó hadden we de bevrijding niet gedacht. Dat is nu eens een punt, dat reeds lang met algemeene stemmen is aan gekomen. Hoe we ons de bevrijding dan wèl voorgesteld hebben? Dat is moeilijk te zeggen. Maar in elk geval niet, zooals ze heelt plaats gegrepen. Dat de bevrijding van Nederland zoo langzaam in zijn werk zou gaan, dat Nederland zoozeer door di recte oorlogshandelingen zou worden ge troffen, dat ons zooveel schade en leed zou worden berokkend: we hebben het ons niet kunnen voorstellen. Na de invasie in Normandië lazen we van het gruwelijk lot van Caen en andere plaatsen. We leefden mee met de zwaar geteisterde streken. Maar onbewust was er de gedachte: zij daar bijten de spits af. Straks zal de door braak komen. Het Duitsche front zal wor den opgerold. De Geallieerde opmarsch zal onweerstaanbaar zijn. En in korten tijd zal het gansche land zijn bevrijd. Het is wel totaal anders geloopen. Nu weten we wat „oorlog" beteekent. Nu zijn we van nabij met de verschrikkingen van den oor log in aanraking gekomen. Groote, onher stelbare verliezen zijn niet enkel aan Nor mandië, maar ook aan ons toegebracht. Het levensgeluk van niet weinigen is ver nietigd. Mars heeft hier in onze streken wel een bloedig spoor nagelaten. Het zou getuigen van groote oppervlakkigheid wanneer wij geen oog zouden hebben voor het groote leed, dat de oorlog in zijn direc te en indirecte gevolgen heeft gebraent. Maar aan den anderen kant hebben we ook altijd geweten, dat de grootste moei lijkheden pas na de bevrijding zou lei komen. Dat is pok een punt, dat r.eeds lang met algemeene stemmen is aangeno men. We wisten het maar al te goed, dat de overgang van slavernij naar vrijheid zich niet zonder groote schokken zou vol trekken. We waren ons er klaar van be wust, dat het proces van opbouw en her stel langzaam en moeilijk zou zijn. We wisten immers, dat ons land wel zeer in 't bijzonder van de Duitsche overheer- sching had geleden. Aan alle kanten was het uitgemergeld en uitgeplunderd. Het was ons bekend, dat de voedselpositie slecht zou zijn, dat het economische leven in wanorde zou verkeeren. We moesten rekenen met de mogelijkheid en we deden dat ook dat fabrieken verwoest zouden zijn, boerderijen verbrand,* pu blieke diensten ontwricht en vele bronnen van welvaart voor langen tijd opgedroogd We zouden arm zijn verschrikkelijk! Maar daar zou een groot ding tegenover staan; we zouden vrij zijn onzegbaar heerlijk! En zie, zóó is het nu precies uitge komen. Fabrieken zijn verwoest, boerde rijen zijn verbrand, we zijn arm geworden. Gelukkig, dat we 't van te voren geweten hebben. Gelukkig, dat we ook altijd ge weten hebben, dat we daarvoor den vijand, den mof, verantwoordelijk moesten en zouden stellen. Misschien zijn vele van onze boerderijen wel in brand gevlogen door Britsche granaten en zijn onze fabrie ken verwoest door bommen uit Geallieer- de vliegtuigen, maar de schuld ligt bij den mof, die ons in 1940 verraderlijk overviel. Dat willen we en dat zullen we nooit ver geten! Nogmaals gelukkig dat we van te voren wisten, dat de groote moeilijk heden pas na de bevrijding zouden komen. Nu treft de slag ons immers niet onver wachts. Nu zijn we voorbereid. En dat moet toch van enorme beteekenis zijn. Dit zal, dit moet beteekenen, dat we nu niet bij de pakken gaan neerzitten; dit zal. dit moet 't gevolg hebben, dat we nooit, en nu zeker niet, défaitisten zullen wor den. Dit zal, dit moet beteekenen, dat we nu niet enkel teleurgestelden zullen zijn. Integendeel, de moed en de doortastend heid, die we onder den bezettingstijd toon den, door ons verzet tegen den verdruk ker, zullen we nu ook laten zien. We zijn toch niet van plan ons weer te laten knechten, in dit geval dan door omstan digheden, die we n<b. van te voren hebben voorzien? Of blijvéh we misschien klagen zóó hadden we 't niet gedacht? Blijven we misschien enkel; maar teleurgestelden? We willen toch niit hooren bij die laffe slavenbende„ die murmureert in de woes tijn en roept om1 de vleeschpotten van Egypte? We bedanken er toch hartgron dig vöor om te behóoren tot die karakter- looze lieden, die de Duitsche slavernij prefereeren omdat d.' directe moeilijk heden, die de vrijheid met zich brengt, her te lastig zijn. We gaan toch niet staan naast den slappeling, die eentonig her haalt: maar onder de Duitschers was het toch veel beter; toen verdiende je luierend veel geld, toen kon je zoo gezéllig aan lucratieven zwarten handel doen en nie mand vondt je daarom een parasiet, toen had je meer te eten en te stoken en je kon veel makkelijker de grens over dan nu? We willen toch niet gezien worden in 't gezelschap van den leegen kritikaster, die van den moeilijken overgangstijd van slavernij naar vrijheid alleen maar weet te zeggen, dat het overal een rommel is en dat wat onder de Duitschers gebeurde nu ook gebeurt. De moffen vorderden goederen en het Nederlandsch Gezag doet het n.b. ook. Ën de stilzwijgende ver onderstelling is dan, dat vorderen voor een verfoeilijke zaak en vorderen voor de goede vaderlandsche zaak op één lijn wordt gesteld! We hoeven op deze vragen het ant woord niet te geven. Wij waren goede vaderlanders in den tijd der slavernij, we willen het niet minder zijn in den tijd der bevrijding! Dwaas zou het natuurlijk zijn de huidige moeilijkheden niet te willen zien of ze te willen ontkennen. We moe ten ze integendeel moedig onder de oogen zien en ze aanpakken. Nog nooit immers zijn moeilijkheden overwonnen door ze te ontwijken of door er voor te vluchten. Het komt er nu vooral op aan, dat we een breeden blik hebben. Als we persoonlijk zwaar zijn getroffen dan kunnen we 't wel eens zóó moeilijk krijgen, dat het ons bijna te zwaar wordt. En toch: wat we in 't oog moeten heb ben is niet in de eerste plaats ons per soonlijk leven en onze persoonlijke belan gen, wat we in 't oog moeten hebben is de toekomst van ons volk. En we zeggen: door wat nu geschiedt, wordt er voor ons volk weer een toekomst geopend. .Hebben we de vrijheid van ons gewest duur moeten betalen? Ongetwijfeld. Zal Nederland veel hebben te offeren voor dat overal de driekleur weer wapperen zal? Dat staat wel vast. Maar voor de vrijheid betaalt men nooit te veel. Vv ant vrijheid beteekent: toekomst en leven; slavernij wil zeggen: ondergang en dood. v. O. THE NEWS IN HEADLINES. The last few days have brought no big changes on any of the fronts. In Holland the Allies are still bringing in supplies for the coming big offensive. North of Diiren a 20 mile stretch of the Western bank of the river Roer is now in Allied hands. Artillery is shooting up German defensive positions on the Eastern side of the river. Further South Saargemund has completely been cleared of German forces. To the North-east of Strasbourg, on the Western bank of the Rhine, Selz has been taken. This is an inportant place on the way to Karlsruhe. German counterattacks between Colmar and Mulhouse, after having had some initial succes, have come to nothing The initial gains have been completely wiped out. Merseburg, Hamburg, Hanover, Munster, Darmstadt and other places have had a severe punishment by a big force of heavy bombers. Out of 1250 bombers and 900 fighters only 9 of each are mis sing. The Russians have entered the suburbs to the North and Northe-ast of Budapest. By counterattacking the Ger mans are trying to prevent a complete encirclement of the Hungarian capital. In the 6 days fight for Budapest 7500 enemies have been taken prisoner. In Italy Messano has been taken. In Athens fighting has flared up again. Fieldmarshal Alexander and Mr. Harold McMillan have arrived there to confer with General Scoby and the Greek Government. Attempts are made to form a new Govern ment under the Premiership of the Arch- bisshop of Athens. The T.U.C. has passed a resolution asking the British Government to take measures to come to a compromise between the forces that are fighting each other in Greece. For the first time news has been released about the Hamilcar, the big glider used in the airborn landings on D-day and near Arnhem. Its wingspan is over a hundred feet. It can take 8 tons of useful load, nearly as much as its own weight. Amongst other things it can take a light tank, two Brengun-carriers and several motorcycles. The Hamilcar is made of wood. V 2, de Raket-bom. In de Engelsche kranten van den vorigen Zaterdag staat een zeer nauwkeurige be schrijving van de Duitsche raket-bom, met uitvoerige teekeningen en foto's van gevonden onderdeelen. Dit nieuwe wapen weegt ongeveer 12 ton, waarvan slechts 1 ton springlading is; het is 14 meter lang en l'/z meter dik, Bij het afschieten staat het ding rechtop. Een mengsel van zeer geconcentreerd waterstofperoxyde en calciumpermanganaat levert een overver hitte stoom, waardoor pompen worden bewogen, die vloeibare zuurstof en alcohol in de verbrandingskamer brengen. Het mengsel van deze beide laatste stoffen wordt electrisch ontstoken, waarbij de verbrandingsproducten met zulk een kracht door de uitlaatbuizen wordt gedreven, dat het geheele gevaarte met ontzaglijke snel heid wegschiet. De raket stijgt tot een hoogte van 100 km. doch wordt dan door een gyroscoop ge richt terwijl de brandstoftoevoer dan hetzij der radio hetzij door automatische instru menten wordt afgesneden. De snelheid, waarmee de raket-bom voortbeweegt, is ongeveer 5000 km per uurDat is vier maal zoo snel als het geluid. Deze fan tastische snelheid maakt, dat een afweer langs de tot nu toe gebruikelijke wegen onmogelijk is, maar tevens dat de nauw keurigheid ontzettend gering is. Een foutje van een halve graad in de richting kan de bom 30^ km te ver of te dichtbij laten neerkomen. (Bijzonderheden uit de Daily Telegraph.)

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 9