Gestapomannen laten hun uniformen in den steek Het Geallieerde offensief aan het Westelijk front schijnt zoo'n uitwerking te hebben op Duitschland, dat de greep van Himmler steeds minder vast WOrdt Zelfs de Nazi-partijleden, op wier steun Himmler kon re kenen bij zijn Pingen om den moedeloozen Duitscheis nieu we hoop in te boezemen, ont komen niet aan de wanhoop. Een getuigenis over net wijdverbreide verval binnen Rijk komt uit Bazel. Naar verluidt, verkeert Baden in een haast even verwarden toe stand als de Elzas, toen ne tanks van het 1ste Fransche leger daar onlangs plotselinö verschenen. Bij de algemeene vlucht naar de veiligheid trekken de Ge stapomannen hun unifornpi» uit; ze ontdoen zich van hun armbanden en trekken een burgerpak aan. Wijdverbreide desertie. De militaire afdeelingen kla gen over armzalig materiaal In onvoldoende voedsel. Om de desertie en overgave, welke dagelijks meer voorkomen, te gen te gaan, is aan de man nen van de Volkssturm ver teld, dat de Russen, Britten en Amerikanen beenen en ar men afhakken van lederen Duitschen soldaat die levend in hun handen valt, als wraak voor de daden, die door het terugtrekkende Duitsche legei worden gepleegd. Berichten van de grens mel den dat de partijmannen ge grepen worden door een pani- schen schrik, als ze zich rea- liseeren, dat ze van de Ge allieerden geen genade te wachten hebben. Men meldt dat de Nazi-gouwleiders steeds meer anonieme brieven ont vangen, die hen en hun gezin- nen met den dood bedreigen. Geheimzinnige afbeeldingen, die S.S. crematoria in de Oos telijke gevangenkampen too nen en de vernielingen en kwellingen laten zien die door de Gestapo in Frankrijk, Bel gië en Nederland voor en tij dens den terugtocht uitge voerd worden, aoen, naar men zegt, in Duitschland de ronde. Niemand weet van waar ze komen maar ze belanden op de tafels der partijleden. Plaatjes en pamfletten wor den verspreid, die de Duit- schers opwekken om vrede te vragen en aanplakbiljetten met een herinnering aan Stalingrad verschijnen op openbare plaat- SeZelfs worden 's nachts op schriften als ,,Weg met Hit- Ier" op de muren geschreven. Het verzetsleger, dat bestaat uit deserteurs uit het leger, neemt voortdurend in kracht toe vooral in de bergen van Beieren en Tirol. In eerstge noemd gewest verschuilen zich 6000 en in Oostenrijk 10.000 man. Zij worden door de plaatselijke bevolking op groote schaal geholpen. De leiders verdwijnen. Breuk met de industrieelen. Er Is een breuk ontstaan in de verhouding tusschen Himmler en Göring. Hoewel dit bij het Duitsche volk niet algemeen bekend is, heeft dit er veel toe bijgedragen om het moreel van. zijn volgelin gen te verzwakken. De rede nen die achter deze breuk zit ten, zijn voor Himmler niet gunstig. Göring heeft, naar 't schijnt, Hitier overtuigd dat ter wille van Duitschlands oorlogspro ductie een overeenstemming moest,worden bereikt tusschen de groot-industrieelen en de N.S.D.A.P. Inderdaad werd een overeenkomst geteekend, maar na den aanslag op het leven van den Filhrer van 20 Juli heeft Himmler haar ongedaan gemaakt onder voorwendsel dat sommige industrieelen in verbinding stonden met de sa menzweerders. Ondertusschen verkondigt de Duitsche propaganda, dat Hit- Ier binnenkort uit zijn afzon dering zal te voorschijn treden om een rede te houden, wat noodzakelijk is onr-het ver slapte moreel, niet alleen van het Duitsche volk, maar ook van de partij zelf, te verster ken. Dubbelzinnige formule. Een veelbeteekenend Duitsch persbericht, waarin gezegd werd dat de Duitsche burger wacht een eed had afgelegd „ter gedachtenis van Adolf Hitler", werd door radio-ont vangers van het Bureau voor Oor gsinrichting in Amerika opgenomen. De letterlijke Duitsche woor den, die gebruikt werden, wa ren: „lm Gedenken an Adolf Hitler". Dit kan zoowel wor den vertaald als „Denkend aan A.H." als door „Ter na gedachtenis aan Adolf Hitler" (Overgenomen uit „The Daily Telegraph" van 23 Nov. 1944.) Benoemingen en ontslagen. Mr. H. A. Helb Jr., wonen de te 's-Gravenhage, tijdelijk verblijf houdende te Eindho ven, is benoemd tot tijdelijk Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en de bouw nijverheid in het bevrijde ge bied. W. L. H. ^an Leeuwen te 's-Hertogenbosch is benoemd tot beheerder van de goederen van den Nederlandschen Ar beidsdienst in het bevrijde ge bied. Majoor W. H. Wijnkamp commandant der marechaus see, gewest 's-Heri/r^enbosch, is uit deze betrekking ontsla gen. Mr. A. Meerkamp van Emb- den is ontslagen uit zijn func tie van rechter-plaatsvervanger in de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg. Jhr. dr. ir. W. J. J. de Mu- ralt is benoemd tot rijksbe middelaar in tijdelijken dienst voor het bevrijde gebied. Dr. W. J. A. Visser, direc teur van het Van Abbe-mu- seum te Eindhoven, is be noemd tot adviseur voor Ne- derlandsche monumenten en kunstschatten voor het bevrij de gebied. Ir. A. H. Boerma, algemeen commissaris voor de voedsel voorziening, is tevens tijdelijk benoemd tot directeur-generaal van den landbouw. Mr. ir. N. J. van Leeuwen, procureur-generaal bij het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch, is als zoodanig en als gewes telijk politiepresident gewest III (Eindhoven) Ontslagen. G. M. van- der Maersen, in specteur van bet /ijksbureau voor hout te Eindhoven, Is be noemd tot wnd. directeur van genoemd bureau voor het be vrijde gebied. A. M. S. Papenhuyzen, hout vester bij het staatsboschbe- heer te Eindhoven, is benoemd tot wnd. directeur van staats- boschbeheer, tevens hoofd van het staatstoezicht op de bos- schen voor het bevrijde ge bied. Prof. dr. J. van Loon, pre sident van den hoogen raad, mr. H. A. Helb en mr. S. A van Lunteren, rasdsheeren in den hoogen raad, zijn als zoo danig ontslagen. Bij het directoraat-generaal van politie zijn ontslagen: prof. mr. J. J. Schrteke, wnd. directeur-generaal; P. J. Kooy- mans, chef van den algemee- nen staf; luitenant-kolonel Y. de Boer, plv. chef van den algemeenen staf; kapitein A. Stuivenberg, hoofd van het stafbureau; luitenant-kolonel A. J. Stienstra, hoofd van den opsporingsdienst voor de prij zen; G. A. M. de Monyé, hoofd van de afdeeling veterinaire dienst. (Perscomm. No. 6. Mil. Comm. in de prov. Zee land.) BERGEN OP ZOOM HO DDT ZICH VROOM. (Anep-Aneta). Onmiddel lijk na de bevrijding van elke stad in Nederland stak de vrije Nederlandsche pers haar trot- sche hoofd weer op, maar ner gens is dat op zulk een merk waardige wijze geschied als in Bergen op Zoom. Op den dag der bevrijding verscheen een krant, die we' uniek zal blijven in de ge schiedenis van de Vrije Neder landsche Journalistiek. Deze krant werd afgedrukt in de eerste dagen van Septem ber, toen de Duitschers de stad nog bezetten. De bevrij ding scheen nabij; Antwerpen was gevallen. Maar de bevrij ding werd nog geen werkelijk heid. Nog bijna twee maanden, twee taaie, tartende, harde maanden, moesten worden doorgeworsteld alvorens de eerste lichtstralen der vrijheid zouden gloren in de oude Scheldestad. De in Oranje ge drukte kop „September" werd overgedrukt door „October". Op den dag der bevrijding den 27 October 1944 omstreeks half 4 in den namiddag werd de datum „27" met de hand in blauw potlood op den kop ge schreven. Zoo ligt in dit blad meteen een stukje stille histo rie verborgen. Een speciale uitgave van het geïllustreerde geheime blad „Ons Vrije Nederland", even eens tijdens de bezetting in het geheim gedrukt, werd in het blad ingevouwen. Tien minuten nadat de eerste Canadeezen met hun tanks het oude Markt plein opreden en de bevrijding dus een feit werd, vlogen de krantenjongens de straat op met de nieuwe krant. Hierme de werd een record gevestigd dat waarsch'inlijk ongeslagen zal blijven in de Geschiedenis van dé herboren Vrije Neder landsche Journalistiek. „Leve de Koningin, Leve het Vaderland, Voor Vrijheid, Waarheid, Recht", staat op de voorpagina te lezen daaronder staat in kleine letters als een trotsche herinnering „gedrukt in bezet Nederland STARTBAAN VOOR V 2 AANGEVALLEN NABIJ „HUIS TEN BOSCH". De vorige week werd een zeer nauwkeurige aanval uit gevoerd op een startbaan en een opslagplaats van V2 te Den Haag, dicht bij het Koninklijk Paleis „Huis ten BoSch". De startbaan was op miltder dan 300 m. van het paleis ge legen. De Duitschers hadden hun installaties ingericht in het park rond het Paleis met de hoop dat de vrees om scha de aan te richten en slachtof fers te maken ondier de bur gerbevolking een aanval van de R.A.F. zou verhinderen. De jachtbommenwerpers van de R.A.F. hebben voltreffers geboekt op de gebouwen zon der eendge schade te veroorza ken buiten den kring van het doel. Een kanonaanval was on mogelijk, in verband met het gevaar dat dit voor de burger bevolking zou hebben meege bracht. Doch de door de jacht bommenwerpers in duikvlucht uitgevoerde aanvallen, in weer wil van hevigen luchtafweer, waren zoo nauwkeurig dat het zelfs niet noodig zou zijn ge weest het doel met kanonvuur te bestoken. (Reuter). Informatiebureau Roode Kruis, Schuttershof, Middelburg. Wij vestigen er de aandacht op, dat de post voor onze jongens in Duitschland van Genève per trein verder wordt vervoerd. Daar het niet uitgesloten [.is, dat de post in deze treinen door oorlogshandelingen ver nield wordt, verdient het aan beveling meerdere malen ach ter elkaar te schrijven met korte tusschenpoozen, bv. van 2 3 dagen. Het aantal formulieren dat U kunt verzenden is onbe perkt. ST. LAURENS. Nu velen onzer inwoners, die gevlucht zijn voor het wa ter, opnieuw moeten evacuee- ren, maak ik gaarne van de gelegenheid om in de Vrije Zeeuw iets te schrijven, ge bruik om tot en over onze gemeentenaren enkele dingen te zeggen. Omdat ik zelf in Middelburg met velen onzer terecht kon en daar voorloo- pig mag blijven, heb ik be hoefte mijn dank te betuigen voor de gastvrije ontvangst, ons bereid in deze goede stad. Toen de meeste bewegers van ons dorp hier kwamen, waren de buitenwijken der stad nog droog, en het is wel daaraan toe te schrijven, dat velen onzer beter huisvesting ten deel viel, dan den inwo ners van Middelburg zelf, die na ons moesten vluchten naar de binnenstad. Doch thans moesten sommi gen van die bevoorrechten weer naar elders. Ook van de dorpen, maar voor hen zal dat in de meeste gevallen eer verbetering dan verslechtering beteekenen. Niet omdat de herbergzaamheid daar minder hartelijk was, neen, hierover bereikten mij geenerlei klach ten. Maar slechts kleine ge deelten van die dorpen bleven droog en niet vele dorpshui zen leenen zich voor saam wonen van meerdere gezin, nen. Onze gemeente behoort wel tot de meest ontvolkte. Van de ruim 1400 inwoners zijn er geen honderd meer overgeble ven, en van deze moeten nog velen weg. Slechts twee hofsteden, Leg af en Welgelegen, zijn droog en bewoonbaar en de mooie oude kerk der Uerv. gemeente staat nog betrekkelijk vrij bo ven water. Toch worden de grafgewel ven onder den vloer onder mijnd en spoelen de steenen, welke die graven bedekken, los. Jj%, deze kerk hield tot he den de Ger, predikant, ds. Ko ning, eiken rustdag voor de enkele bewoners van verschil lende gezindten godsdienst oefening. Daarvan werd een dankbaar gebruik gemaakt, al moesten de meesten er per bootje heen. Ons mooie ge meentehuis staat diep in het water. In de secretarie bene den is dit wel meer dan een meter hoog. Wij zochten en vonden een goed heenkomen, dank zij de goede zorgen van Middelburg's Bestuur, in de Nutsschool, Vlasmarkt 10. De kassier van de Boerenleen bank, de heer Simonse, houdt daar eveneens zitting, zeer ten gerieve van de vele leden en corporaties die in Middelburg zijn gevestigd. Het is te begrijpen dat dit tegenwoordig centrum gere geld wordt bezocht door onze dorpsgenooten, die op vele dorpen op Walcheren, in deze stad of in Zuid- en Noord- Beveland zijn of worden ge- evacueerd. Mij werd het ambt van wnd. burgemeester opgedra gen en als adviseurs voor ge meentebelangen zijn benoemd de heeren H. Doeleman, arts, thans geëvacueerd te Vrou wenpolder; H. Hillebrand, thans geëvacueerd te Hein- kenszand; C. Joossen, Roze marijnstraat 2, Middelburg; A. Schoneveld, Nieuwe Burg 5, Middelburg; K. Wouterse, p.a. C. Franse, Kleverskerke .(geëvacueerd). Wjj allen zijn bereid, indien eenigszins mogelijk, onze ge meentenaren, waar zij zich ook bevinden, met raad en voorlichting te dienen. Vooral onze landbouwer en zakenmenschen zijn wel zwaar getroffen. De eeisten zien z.ch beroofd van him vee en moes ten hun hofsteden, waaraan zij zij zich zoozeer verbonden gevoelden, in het water ach terlaten. Erger nog zijn die families beproefd, die een of meer dooden te betreuren hebben. De meeste slachtoffers vielen buiten hun woonplaats, in an dere gemeenten. DE ATHI-ETDEKSPORT IN ZEELAND, De Heer A. W. Leveling schrijft ons o.m.: Gedurende de oorlogsjaren is de athletiek in Zeeland met sprongen vooruitgegaan. Dit was geenszins te danken aan de medewerking van die bezet, ters. Integendeel, haar be oefening werd vrijwel onmoge. lijk gemaakt door het vorderen van zalen en velden. Dat niettemin juist deze tak van sport dermate opkwam, dat kon worden gezegd: „De Zeeuwsche athletiek wordt uit haar isolement verlost", had andere oorzaken. De jeugd, aan wie schier elke vorm van ont spanning ontnomen was, zocht naar compensatie. Zoo gingen er velen uit padvinderij en jeugdbeweging over naar ver schillende sportvereenigingen, Het gevolg was, dat het leden tal dier clubs abnormaal steeg, Het is begrijpelijk, dat dezë vooruitgang in ledental nogi geen vooruitgang in kracht toekende. De „aanhang* gaf den eigenlijken sportl oefenaars vaak meer last gemak. Toch had deze „aanban; ook veel nut Immers er kwi meer geld in kas, wat natuur.j lijk aan de athleten ten gi kwam. Thans, nu er weer vrijhekl van vereeniging bestaat, zul| len vele leden van sportvereen' gingen deze vaarwel zeggen ei| zich bij een anderegroep va jongeren aan sluiten. Voor dient m de athletiekvereeni| gingen slechts plaats te voor sportbeoefenaars. De Zeeuwsche athletiek is il de laatste jaren hard vooruit] gegaan. Op het oogenblik ec" ter dreigt deze vooruitgani voor de Vlissingsche athlete! (die 75 van de Zeeuwsch| athleten vormen) verloren gaan. Hun ontbreken Immers all middelen om hun onderbroke; training voort te zetten. En dit mag niet zoo bltjve Het is begrijpelijk, dat in wanordelijke toestanden, die thans heerschen, de autorit ten hum handen vol hebben on| orde te scheppen. Duidelijk ook, dat de belangen van groep jongeren niet op he| voorste plan staan. De moe lijkheden zijn talrijker en gro ter dan ooit te voren. Maar kunnen overwonnen worde| Wij zijn er van overtuigd, de bevoegde autoriteiten ond moeilijkhesdlen begrijpen en all mogelijke medewerking zull«] verleenien. Onze sport mo doorgaan. Voor den komenden str zonder wapenen dienen w| Zeeuwsche athleten, tha reeds alle krachten te mobil seeren. Zeeuwsche athleten, en TJ alle andere Zeeuwsche sporl beoefenaars, gij kent strophe uit ons volkslied: worstel moedig en ontzwen Met dit voor oogen zull^ ook wij onze moeiljjkhed overwinnen. Tot allen wil ik het volge| de zeggen: Wij hadden ons dacht, maar God heeft bevrijding wel anders zware beproevingslot over oij beschikt. Letten we niet alle op hetgeen ons ontviel, ook op wat we behielden verkregen. Ons leven en vrijheid. Vooral voor onze Jonger ligt een betere toekomst op Zij er vertrouwen in onze geering en geloof in de hu van onzen God. En voort! doen we wat onze hand vin| om te doen. God van den mei zal het ons doen gelukkl en wij. Zijne knechten, zull| ons opmaken en bouwen. P. Middelburg, December Spanjaardstraat 49. Vlissingsche Politie verhuisd Het commissariaat van poli tie te Vlissingen zal van Za terdag: 16 December af gevesi tigd zijn in het pand Badhuis| straat 51. Dank zg de goedi sflrgen van Openbare Werken is dit gebouw als politiebureau ingericht en voorzien van d^ helaas ook thans nog noodigc arrestantencellen. Het bureat in de Badhuisstraat zal blij ven dienen totdat er in het; herrezen Vlissingen een nieuw politiebureau zal zijn gebouwd. Nadat het oorspronkelijke bureau van politie aan de Breestraat door oorlogsgeweld was getroffen, hadden de die- ijaren van Hermandad tijdelijk hun intrek genomen in een pand aan het Waaigat. Deze verblijfplaats wordt dus thans verwisseld met het pand aan de Badhuisstraat. Het tele foonnummer blijft 20. D. MEELDIJK. INDIË EN HET EINDE VAN DEN OORLOG. Ter gelegenheid van den Öcrden verjaardag van het be gin van den oorlog tegen Ja pan, heeft dr. van der Plas een radio-rede gehouden tot de bevolking van Ned. Indië. Hij waarschuwde deze tegen het denkbeeld, dat met het einde van den oorlog tegen Japan ook een einde zal zijn geko men aan de zorgen. Er wor den echter groote plannen ge maakt voor den steun aan en het herstel van bevrijd Ned. Indië. De verraders zullen hun gerechte straf niet ontgaan. In het begin zal er tekort zijn aan voedsel, spoorwegen, havens, trams en industrie. De bevolking zal waarschijn lijk niet overal direct weer in staat zijn om het land te gaan bebouwen. Zij kan er echtei van overtuigd zijn, dat alles wat mogelijk is, gedaan zal worden. Voor het onderwijs worden nu reeds boeken ge drukt, zoodat de kinderen in den kortst mogelijken tijd hun schade kunnen inhalen. De be vrijders zullen ziekenhuizen en medicijnen medebrengen. Plan nen worden gemaakt voor het overbrengen van zieken en zwakken naar betere klimaten. De bevolking njoet echter over alle scheidingsmuren van ras, politiek of godsdienst heen stappen en zich schrap zetten Voor de zware taak, die haat wacht. Samen zullen wij de grondslagen leggen voor een nieuw Indonesië. We hebben daarbij de sympathie en de grootst mogelijke medewer king van onze Australische Engelsche en Amerikaansche Vrienden. (B.B.C.) HEEFT HITLER EEN DUBBELGANGER De Daily' Express heeft een onweerlegbaar bewijs gele verd dat de Nazi-leiders een dubbelganger gebruiken om Hitier te vervangen sedert den moordaanslag van 20 Juli. Het bewijs is geleverd door het oor te nemen als identi ficatiemateriaal, een methode die de afd. voor het identifi ceer? n van misdadigers in Amerika gebruikt. Vele des kundigen beweren, dat het) oor een even betrouwbaar bewfls levert als de vinger afdruk, die in dit land voor 't zelfde doel gebruikt wordt.1) De Daily Express legde de Verdachte foto van Hitler en een foto van hem, welke vóór den oorlog genomen was, aan een vooraanstaand oor-speci- Elist in Harleystreet voor. Beide foto's gaven hetzelf de profiel en hetzelfde duide lijke beeld van het rechter oor. De voor-oorlogsche foto is met zorg gekozen, om ze ker te zijn, dat er geen twij fel kon bestaan dat zij Hitier Werkeljjk afbeeldde. Om dubbel zeker te zijn, werden ook andere foto's, ge nomen in het begin van zijn loopbaan, voor het onderzoek gebruikt. Nadat de specialist eenige dagen aan het onderzoek ge wijd had, sprak hij zijn oor deel uit. Het luidde: „De man °P de foto is stellig niet Hlt- I Ier. D< Ti eri KI ke va: on: hui Al G in Mi,

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 2