ïmtuituerlies ^lieuw Amerikaansch offensief De lieftde tot zijn land is ieder aangeboren. De versregel van onzen trooten dichter Vondel, die Kier boven is afgedrukt, houdt £en onweerlegbare waarheid in. .'aar ter wereld wij ook ko- hien, ieder voelt zich met een liechten band aan zijn land en pijn volk verbonden. Het kan wel voorkomen, bat in sommige tijden dit na tionaliteitsgevoel verslapt is, at den burgers van een be- aaald land een tijdlang deze picfde niet bewust voor oogen fctaat. Maar altijd zien we, dat leen volk, waarvan zulke men- lrchen deel uitmaken, dan een Iperiode van inzinking beleeft, loenken we slechts aan de ge- Isehiedenis van ons eigen land |in de achttiende eeuw. Wanneer er dan weer een opleving komt, een herstel uit het verval, bloeit vanzelf de aanhankelijkheid voor eigen volk en land weer op. De Nederlander geldt in de wereld voor een eigenaardig mensch. De handel, die langen tijd een der belangrijkste bron nen van ons volksbestaan is geweest, heeft er toe bijge dragen, dat wij ons bij voor keur cosmopolitisch gedroegen, dat w ij den indruk wilden ves tigen wereldburgers te zijn. En herhaaldelijk zijn de Hollan ders zoo ver gekomen ge daald, mogen we wel zeggen dat ze de vreemdelingen naar de oogen gingen zien en ieder product van de eigen beschaving of nijverheid juist om de bron minachtten. ■Een neiging tot deze laat dunkendheid wat het eigene betreft, zit ons allen ongetwij feld in het bloed. Wij halen medelijdend de schouders op als we buren zingend hooren Jetuigen, dat hun land hen boven alles gaat. Een.derge lijk chauvinisme ligt ons niet. Hier komt bij, dat den Ne derlander vaak een sterk ont wikkeld valsch schaamtegevoel eigen is. Hij is bang zich te genover anderen bloot te ge ven en zijn gevoelens te eta- leeren. En zoo is ook de va derlandsliefde vaak zorgvuldig Dp den achtergrond gedrongen Hoogstens klopte ons hart heimelijk wat sneller, als ons land op internationaal gebied een goede beurt maakte. I En het valt niet te verwon deren dat dit zoo was. Neder land toch had tot 1910 niet zoo erg veel meegemaakt. Ons vrijwel onbloedige conflict met België buiten beschouwing ge laten, hadden we sinds de Fransehë overheersching als volk een rustig en gemakke lijk bestaan gevoerd, vrij van groote schokken en felle be roeringen. Zooals in zoovele opzichten, hebben de iVz jaar bezetting, die nu gelukkig achter ons liggen, ook hierin veel veran derd. Een kleine groep individuen daargelaten die zich ove rigens door hun handelwijze vanzelf al buiten onze volks gemeenschap hebben gesloten heeft het Nederlandsche volk in Zijn geheel, in alle standen en kringen, eenzelfde lijden moeten doorstaan. En under den druk groeide de ïenheid. Menschen, die vroe- jer elkaar heftig bestreden, .oelden nu plotseling dat ze Jok veel dingen gemeenschap- ielijk hadden, dat er verschei- lene aanrakingspunten tus- :chen hen bestonden, die in iet verleden niet gevoeld wer- len. Er kwam meer onderling legrip. Dit nu is een der belang rijkste winstelementen, die wij aan de Duitsehers te danken hebben. Uit het ver lies onzer vrijheid boekten we een groote winst. Wij zijn ons weer Nederlanders taan voelen. We zijn op nieuw gaan beseffen, dat de mensch in werkelijkheid al leen een kracht kan zijn als Eerste Jaargang - Nummer 24 v'erantw. Hooidred.: -Jrs. H. Sinnema, Keu.-adres: .Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Wa-istr. 52-60, Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Vrijdag 15 December 1944 Uitgever: Jaeq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 36 cent. Losse nummers 5 cent. HET LAATSTE FORT BIJ METS VEROVERD. Het le Amerikaansche leger heeft op de Z. flank van zijn front, ten N. en ten Z. van Monschau, een nieuw offen sief ingezet. In beide sectoren zijn de Amerikanen 3 km. ge vorderd. Meer naar het N. zijn nu alle versterkte dorpen in de omgeving van Dliren op één na, veroverd. In dit laat ste dorp wordt nog verwoed gevochten. Door het le Ame rikaansche leger zijn sedert het begin van het offensief in het gebied ten O. van Aken 11.000 Duitsehers krijgsgevan gen gemaakt. Ten Z. van Ju ich werd Pier veroverd. Van het front van het 9e Amerikaansche leger ten N.O. van Aken en van het 2e Brit- sche leger in Nederland valt geen nieuws te melden. De vijandelijke bezetting van het laatste groote bastion bij Metz, het fort Jeanne d' Are, heeft zich tenslotte over gegeven. De geallieerden maakten hierbij 500 krijgsge vangenen, waaronder de com mandant. Op het bruggen hoofd bij Dillingen, tusschen Merzig en Saarlautern, deden de Duitsehers hevige tegen aanvallen, die echter werden afgeslagen. Ten N.O. van Saargemünd zijn de Amerika nen op 3 punten de rivier de Blies, "die hier grensrivier tus schen Duitschland en Frank rijk is, overgestoken. Hierbij werden 3 plaatsen veroverd. Verder naar het Oosten is hij deel uitmaakt van een geheel. Deze overtuiging is niet nieuw. Ook onze vaderen ver zinnebeeldden dit gevoelen al, toen ze den Nederlandschen leeuw een pijlenbundel in den poot gaven. Eén enkel takje is immers makkelijk te bre ken, maar vele tezamen ge bonden bieden weerstand, zelfs tegen ingespannen pogingen om ze kapot te krijgen. In ons verzet tegen de bezetten de macht is opnieuw gebleken, dat eendracht macht maakt. Maar om krachtig te zijn is, naast eensgezindheid, ook liefde noodig. Alles wat ons gedurende de overheersching werd ont -omen deed ons des te dieper gevoe len welke voorrechten wij vóór dien tijd als Nederlanders had den genoten. Vooral het kos telijke goed onzer vrijheid heb ben we nu eerst recht leeren waardeeren: vrijheid van gods dienst, van drukpers, van ver- eeniging en vergadering, kort om, vrijheid op alle terreinen van ons leven. Laten we daarom, nu wij van het juk der onderdruk kers bevrijd zijn, diep gevoe len welk een voorrecht we hierin smaken, een voorrecht, dat ook groote verplichtingen met zich meebrengt. Immers het vaderland heeft het recht om veel van ons te eischen. Beseffen we allen dat we, als leden van het Nederland sche volk, in eendracht en saamhoorigheid moeten samen werken, uit liefde voor ons volk en ons land, om deze beiden omhoog te heffen uit de vernedering, waarin onze overweldigers gepoogd hebben ze te storten! En wie liefheeft vermag veel! H. SINNEMA. het 7e Amerikaansche leger nog 4 km. verwijderd van het dal, waarin Wiessenburg ligt. Over deze plaats loopt de weg naar de Pfaltz. De stad Seltz, ten N.O. van Hagenatr, is nu geheel van vijanden gezuiverd. Ten O. van deze stad hebben Amerikaansche afdeelingen den Rijn reeds bereikt. De Amerikanen beschieten thans de Siegfried-linie op den O. oever van den Rijn, terwijl de Duitsehers Seltz onder vuur nemen. Afdeelingen van den Engel- schen kustvliegdienst zijn thans op 't vasteland gestati- onneerd. Zij dwingen de Duit sehers om alleen bij nacht te varen. Alleen tusschen den mond van de Elbe en het eiland Borkum durven zij zich nog overdag op het water te vertoonen. Ten Z.W. van Faenza heeft het 8e Britsche leger, ondanks hevige vijandelijke tegenaan vallen, hét bruggenhoofd over de Lamone versterkt en uit gebreid. Ook tusschen Faenza en Ravenna zijn de Canadee- zen nu de Lamone overgesto ken. Zij vielen aan over een front van 6 km. en dreven den vijand 2 km. terug. Oostfront. Woensdagavond werd ge meld, dat de Russen nog maar 7 km. van de N. buiten wijken van Boedapest verwij derd waren. 11 km. ten N. van het centrum werd het stadspompstation bij Kisalak veroverd. Ten N.O. van de Hongaarsche hoofdstad kwam het spoorwegknooppunt ïsjas- jik in Russisch bezit. Ook van het Z. uit wordt Boeda pest steeds meer bedreigd. In N.O. Hongarije drijven de Russen den vijand steeds meer terug in de richting van de Slowaaksche grens. Bij Mis- kolcz maakte het Roode Leger belangrijke vorderingen in het dal van de Sajo. Verder naar het W. rukt het door het dal van de Ipoly op in de richting van Bratislava en Weenen. Bij de gevechten van Woens dag namen de Russen 17.000 Duitsehers en Hongaren ge vangen. Zij vernietigden 29 vijandelijke tanks en 11 vlieg tuigen. In de Dodekanesos deden de Duitsehers een landingspoging op het eiland Symi. Deze werd echter afgeslagen. In het hooge Noorden heb ben Russische vlooteenheden 2 Duitsche onderzeeërs vernie tigd. Door een vergissing van den vijand zijn 3 Japansche trans portschepen, die versterkingen naar Leyte wilden brengen, in den grond geboord. De sche pen lièpen de pas veroverde haven van Ormoc binnen, waar ze door de Amerikaan sche kustbatterijen energiek onder vuur werden genomen; ze werden tot zinken gebracht. De luchtaanval op Centraal- Japan, waarvan gisteren mel ding werd gemaakt, was ge richt tegen de vliegtuigfa brieken van de industriestad Nagoya, op twee na de groot ste stad van Japan. 100 Vlie gende Reuzenforten namen aan dezen aanval deel. - (B.B.C.) De organisatie der repatrieering (Anep-Aneta). Het Ministe rie van Sociale Zaken heeft een Repatrieerings-organisatie in het leven geroepen onder een Regeeringscommissaris voor Repatrieering. De orga nisatie heeft o.m. tot taak bui ten Nederland, in samenwer king met geallieerde instan ties, de repatrieering van de honderdduizenden uit het land weggevoerde arbeiders, stu denten, landbouwers en poli tieke gevangenen te organisee ren. Ook binnen de Nederland sche grenzen dient te worden gezorgd voor de ontvangst en verc'iere verzorging van de groepen repatrieerenden, die naar ons land worden gezon den. In overleg met den Mi nister van Sociale Zaken is de voorbereiding van dit gedeelte der organisatie en de eerste tenuitvoerlegging in Nederland aan het Militair Gezag opge dragen. De afdeeling Repatrieering, welke daarom is toegevoegd aan den Staf van het Militair Gezag, heeft een en ander in nauwe samenwerking met het Geallieerde oppercommando voor-bereid. De voornaamste taak van deze Afdeeling Repatrieering van het M. G. ligt echter in deze dagen nog niet in het ontvangen van georganiseerde en verzorgde groepen van re- patrieerdenden, die door een in Duitschland werkende organi satie naar ons land worden ge transporteerd. Dit toch vordert eenigen tijd. Een groot gedeel teder gedeporteerden zal even wel trachten, ondanks alle aan wijzingen, buiten de organisa tie in het buitenland om, dus ongeorganiseerd, het vaderland te bereiken. Daar verwacht kan worden, dat deze stroom direct zal beginnen te vloeien, moet getracht worden zoo spoedig als maar eenigszins mogelijk is een organisatie aan de grens te doen werken. Verreweg het voornaamste doel van alle maatregelen is het doordringen van epide mieën van jjesmettelijke ziek ten naar ons land te voorko men; voor dit doel, de volksge zondheid betreffende, moeten desnoods alle andere doelstel lingen van bij de aan de grens werkende organisaties wijken. In het grensgebied zullen voor de eerste ontvangst van repatrieerenden in hoofdzaak bij de oude „doorlaatposten" der douane On vangst Posten worden ingericht. Onder meer wordt daar de eerste medische maatregel ten uitvoer gelegd, n.l. de bestrijding der luizen. In kleine groepjes worden de menschen dan naar een dlicht- bij gelegen Onvangst Centrum gebracht. Deze Ontvangst Cen tra zijn gevestigd in dorpen en steden, waar voldoende accomo- datie is om repatrieerenden even tijdelijk onder te brengen. In deze Ontvangst Centra wor den zij medisch onderzocht, zoo noodig verder ontsmet en be handeld. Indien daarvoor aan leiding bestaat, zullen perso nen, die in contact met zeer ernstige besmettelijke ziekte zijn geweest, ter observatie in een Quarantaine Kamp worden opgenomen. Na behandeling in een Ont vangst Centrum gaan de men schen naar een z.g. Verzamel plaats voor Vertrekkenden, vanwaar zij met de hulp van Van overal Het Nederlandsche Mitchell Escadrille heeft in de afgeloo- pen week o.a. een kruispunt van wegen bij Kaldenkirchen en een munitie-depót tc Drem- men met goed gevolg gebom bardeerd. (L.U.V.O.) Mozarts opera „Don Juan" is te Brussel opgevoerd onder bescherming van Koningin- Moeder Elisabeth. De opvoe ring strekte ten bate van de Nederlandsche oorlogsslacht offers. (Anep.) De burgemeester van Breda heeft besloten den Molen- grachtscheweg in de toekomst „Poolsche Weg" te noemen. Men zal zich herinneren, dat het de Polen waren, die Bre da hebben bevrijd. (Anep). Koningin-Moeder Elisabeth haeft een dezer dagen een be- Mek gebracht aan Nederland sche geëvacueerden, die zijn ondergebracht in het dorp As- pelare b.„ Aalst. (Anep.) Tokio wordt thans, in tegen stelling met de vorige week, geheel verduisterd, rappor teeren Amerikaansche piloten. (Daily Express.) Een bericht uit Stockholm meldt, dat proefnemingen met een nieuw Duitsch wapen, naar men vermoedt een radio grafisch bestuurbare torpedo, door Deensche patriotten ver hinderd zijn, doordat zij een transformatie-station opblie zen. (British United Press). Waarnemers in Engeland zagen Zondagnacht uit Neder land een V 2 afschieten. Een dunne, roode streep schoot om hoog in de lucht en scheen daar eenige minuten te blijven hangen. Dan zigzagde hij voor een wolkenbank langs en ver dween in de stratosfeer. Over dag zag men de rooksporen van twee V 2-bommen uit de richting van ons land. (The Daily Telegraph.) „Als we den oorlog verloren, zouden zelfs de verschrikkin gen van den luchtoorlog ons verdraaglijker lijken dan de toekomst die in dat geval voor ons ligt", schreef Goebbels in „Das Reich" van de vorige week. (The Daily Telegraph.) Annexeer het Rijnland niet, zegt het Parijsche socialisti sche bad ,Le populaire". „Wij moeten niet het eenige voor werp worden van den haat der verdreven Duitsehers, die zeker zullen trachten in op stand te komen tegen een vreemde bezetting". (Radio Paris) De Geallieerde opperbevel hebber in West-Europa heeft een mededeeling gericht tot het Duitsche volk, waarin hjj zegt, dat het de plicht is van eiken Duitsehers mede te hel pen aan het terugvinden van kunstvoor weipen en voorwer pen van historische of weten schappelijke waarde, welke door de Nazi's uit de bezettè gebieden zijn weggeroofd. ■de Sectie Transport naar hun eindbestemming zuilen ver trekken. De repatrieerenden zullen worden vervoerd naar de gemeente, waar hun familie of gezin op dat pogenblik verblijf houdt. De bedoeling is de ge zinnen zoo sp'oedig mogelijk te hereenigen. Aangezien de in het binnen land verplaatste personen de z.g. geëvacueerden zoo dia de omstandigheden dat zullen veroorloven naar hun oorspronkelijke gemeente van inwonmg zullen worden terug gebracht. is het ongewenscht en derhalve niet toegestaan dat zij trachten op eigen ge legenheid hun oude woonplaats te bereiken. De belanghebben den kunnen er van verzekerd zijn, dat deze binnenlands.:he terugkeer zoo spoedig mogelijk zal worden geregeld.

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1