r IDinti ui? uerlies POSTVERKEER. Het tijdelijk hoofdbestuur der P.T.T. in het bevrijde ge bied deelt mede, dat door den Chef Staf Militair Gezag werd bepaald, dat met ingang van 1 December jl. het postver keer is opengesteld voor: a. Roode Kruisberichten in het binnenlandsche verkeer, doch uitsluitend tusschen ge. evacueerden en vluchtelingen eenerzijds en hun achtergeble ven familieleden en vrienden in bevrijd Nederland verblij vende anderzijds; b. Roode Kruisberichten in het buitenlandsche verkeer met geallieerde, neutrale en vijandelijke landen en de door den vijand bezette gebieden. DISTRIBUTIE BUSVLEESUH De prijs van het busvleesch, dat de vorige week uit den oor logsbuit in distributie werd gegeven, was niet zoodanig ge. steld, dat ook groote gezinnen met beperkt inkomen van de ze bijzondere toewijzing voor alle bonnen konden profiteeren. Naar wij vernemen, heeft het gemeentebestuur van "Mid delburg zijne bezwaren tegen deze prijsbepaling aan den Provincialen Voedselcommissa- ris te Goes ter kennis gebracht en er op aangedrongen, dat met de belangen van bedoelde gezinnen rekening zal worden gehouden. VEILIG VERKEER. Ongetwijfeld is het in onze stad thans bijzondei- gezellig. Boeren, burgers en buitenlui bevolken de straten. Op de Markt heerscht soms een bij na feestelijke stemming. Het ziot op sommige paatsen en tijden bijkans zwart van de menschen. Op het oog voelen allen zich zeer wel op hun ge mak. Ze zijn als thuis. Evenwel! In vroeger tijden, toen er nog vele autó's reden en fietsen de hoeken der stra ten omschoten, heeft men re gels voor het verkeer uitge vonden, opdat men zich daar aan zou houden en elkaar let terlijk noch figuurlijk in de wielen zou rijden. Zulke regels waren bjiv.: rechts houden, links inhalen, recht de straat oversteken en niet staan pra ten midden op den verkeers weg. Omdat we het snelverkeer de laatste jaren een weinig ontwend zijn, mag hier mis schien tot uw eigen welzijn en tot bevordering van de bewe gingsmogelijkheid onzer bond- fenooten, in alle bescheiden- eid nog eens aan onze voor- oorlogsche regels voor 't ver- koer worden herinnerd. T. KELLER. OPENING GEM. MILITAIR TEHUIS TE MIDDELBURG. Vrijdag jl. werd te Middel burg op feestelijke wijze een Gem. Militair Tehuis geopend, ten dienste zoowel van Engel- sche als van Nederlandsche troepen. De eerste spreker, de heer G. H. Luyendijk, voorzitter van de stichtingscommissie, heette de aanwezige militairen van harte welkom en sprak de hoop uit, dat zij zich hier volkomen thuis zouden gevoe len. Hjj vermeldde dat de burge meester van Middelburg, eere lid van de commissie, gezorgd nad voor de lokalen. Een woord van dank werd ge bracht aan het dames-comité, dat ook dezon avond de be hulpzame hand bood. Hierna sprak de eere-voor- zitter, Overste Slot, enkele woorden en na hem enkele Engelsche officieren en de Nederlandsche veldprediker. Deze laatste legde den nadruk op het feit dat het bestuur van dit tehuis niet een bepaalde richting voorstond. Hier is van verdeeldheid geen sprake: Wij hebben hier 'n tehuis voor allen. Het laatste gedeelte van het programma bestond uit vlotte muziek, uitgevoerd door dg band van de gymna- siastenvereeniging „Nihil sine labore" terwijl 'n koor vader- landsche liederen ten gehoore bracht, waarvan de vertaalde tekst te voren aan de Engel sche bezoekers was uitgereikt. Aan het restaurant, dat dien avond in gebruik geno men werd, zullen binnenkort en lees- en schrijfzaal, een bibliotheek en een officiers kamer worden toegevoegd. Het tehuis is geopend op werkdagen van 17 tot 22 u"r en des Zondags van 12 tot 22 uur. T. KELLER. BRAND TE VLISSINGEN. Het gemeentelijk vischmijn- gebouw aan het De Ruyter- plein te Vlissingen is Zondag middag j.l. omstreeks 2.15 uur in brand geraakt. Een onge luk met motorbrandstof schjjnt de oorzaak daarvan te zijn ge weest. Binnen een kwartier sloegen de vlammen reeds uit de dakvensters. De Vlisslng- sche brandweer verscheen al spoedig ter plaatse en begon, tezamen met eenige Neuer- landsche militairen, het blus- schingswerk. Aanvank-Iijk le verde dit moeilijkheden op, daar het water in de haven zeer laag stond, doch een flin ke militair wist na een klim- en baggerpartij de aansluiting van brandslang en buitenwater te bewerkstelligen. Het mijn- gebouw brandde inwendig grootendeels uit. Om half 4 Officieele Mededeelingen GEMEENTE MIDDELBURG. OPHALEN LEVENS- MIDDELENAFVALLEN. De Burgemeester van Mid delburg maakt bekend dat de tot op heden bestaande ver gunningen tot het ophalen van aardappelschillen en levens- middelenafvallen ingaande Maandag 18 December a.s. door hem worden ingetrokken en dat bedoelde vergunningen met ingang van denzelfden da tum uitsluitend worden ver leend aan een door het Bu reau voor Voedselvoorziening in te stellen Commissie onder leiding- van den Rijkszuivel- consulent voor Zeeland. De door deze Commissie aan te wjjzen ophalers zullen voor zien worden van een legitima tiebewijs. Het is aan ieder ander ver boden levensmiddelenafvaller op te halen. GEMEENTE ST. LAURENS. De Burgemeester van Sint Laurens brengt ter kennis van de inwoners zijner gemeente, die in Middelburg verblijf hou den en nog geen gevolg heb ben gegeven aan het bevel zich opnieuw te laten registreeren, dat voor deze registratie nog een laatste gelegenheid zal worden gegeven op Zaterdag 16. December a.s. De voor deze registratie in gestelde commissie zal op dien dag zitting houden in de Bo- gardzaal van 10.00—12.00 uur. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat zij, die niet gere- g'streerd zyn, in ernstige moei lijkheden kunnen geraken. DISTRIBUTIEDIENST kring vlissingen. Kantoor Bell amy park 43, Telefoon 54. De Dstributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat de bonnen 1-88, 2-88, 3-88 en 4-88 van de noodkaarten voor de week van 17 t/m. 23 De cember 1944 zijn aangewezen voor het koopen van 12 En gelsche onsen vleesch waren, verpakt in blik. Deze bonnen moeten vóór of op 16 Decem ber 1944 bij de plaatselijke sla. gers worden ingeleverd. Tevens geeft de bon 28 van de noodka.ort voor de week van 17 t'm. 23 December 1944 recht op het koopen van 2 tabletten chocolade elk wegende 56 gram. Deze bon moet uiterlijk 1' December 1944 worden in geleverd bij een winkelier, die voorheen chocolade of suiker werken verkocht. Ondertrouwd: A. de kan en l. j. de gelder. Huwelijksvoltrekking op Don derdag 28 December a.s. om 14.15 uur. Kerkelijke bevestiging om 14.45 uur door den Weleerw. Heer Ds. Visbeek in de Luther sche Kerk te Vlissingen. Gelegenheid tot feliciteeren na afloop van den dienst in de Consistoriekamer. Vlissingen, December 1944. Adres: Paul Krugerstraat-86 Op 12 Nov. werd op droeve wijze van ons weg- fenomen onze geliefde oon en Broeder CORNELIS HOUTERMAN, in den bloeienden leeftijd van 18 jaar. De bedroefde Ouders, Zuster en Broers, J. HOUTERMAN. P. HOUTERMAN— OVAA. CORRY. PIET. JAN. Koudekerke, Zwanenburg- sche straat B 334. was men het vuur meester. De wnd commissaris van politie was bij het blusschingswerV aanwezig. D. MEELDIJK. Heden overleed na een kortstondige ziekte, onze geliefde Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom adriaan kasse, in den jeugdigen leeftijd van 30 jaar. De Heere sterke ons in dit zware verlies. Uit aller naam, Familie J. KASSE. O. en W. Souburg, 11 December 1944. Braamstraat 33. Tijd. adres: Dijlcstraat 12. Met groote droefheid geef ik hiermede kennis van het overlijden van mijn innig geliefde Ver loofde ADRIAAN KASSE, in den leeftijd van 30 jaar. Allen die hem gekend hebben, zullen beseffen wat ik in hem verlies. ANNA GOOSEN. Souburg, 11 Dec. 1944. Burchtstraat 21. Tijdelijk adres: St. Pieterstr. 45, M'burg. L Op 11 December over leed na een kortstondig lijden ons geacht lid en bestuurslid, de Heer adriaan kasse, in den leeftijd van 30 jaar. Zjjn nagedachtenis zal bij ons in eere blijven. Sterke de Heere zijn Ouders en verdere familie in dit zware verlies. Namens de Chr. Zangver. „Soli Deo Gloria" te Souburg, A. GOEDHART, Voorz. A. FRANCKE, Penningm. Met diepe droefheid ge ven wij kennis, dat op 1 Nov. door een noodlottig ongeval uit ons midden werd weggenomen, onze innig geliefde en zorgza me Man en Vader, Zoon en Schoonzoon, Broeder en Zwager job wisse, in den leeftijd van 35 jaar en 9 maanden. Allen, die hem gekend hebben, zullen beseffen wat wij in hem verliezen. Uit aller naam, Wed. J. WISSE— BOOGAARD en Kinderen. Zoutelande, 9 Dec. 1944. uiiiimi Op 30 Oct. werd door ften noodlottig ongeval van ons weggerukt onze mnig geliefde- Vrouw en der kinderen zeer zorg zame Moeder elizabeth houmes, in den leeftijd van 39 ja ren. Haar diepbedroefde Man en Kinderen, Ouders en verdere familieleden. Uit aller naam, J. WIJKHUIJS. Biggekerke, Dorpsplein 94. Heden nam de Heere tot Zich onzen innig geliefden Man en Vader cornelis van NIEUVVLNH uijzen, in leven opzichter bij de V.V.O., in den leeftijd van 51 jaar. Uit aller ncam, Wed. C. v. NIEUWEN- HUIJ ZEN- VAN SORGE. Middelburg, 11 Dec. 1944. l. Giststraat 24. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 15 Dec. Vertrek van het Gasthuis n.m. 2 uur. Op 1 November overleed te Oostkapelle onze ge liefde Broeder en Oom lourus huijbregsen in den ouderdom van 61 jaar. Oostkapelle: P. HUIJBREGSEN en Kinderen. Middelburg: Wed. W. FLIPSE— HUIJBREGSEN en Kinderen. Oostkapelle: Wed G. FLIPSE— HUUBREGSEN en Kinderen. W. HUIJBREGSEN. Oostkapelle, 8 Dec. 1944. GEMEENTE VLISSINGEN. Gem. Handcis Avondschool. Hervatting Lessen. De Burgemeester van Vlis singen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat leeraren en leerlingen der Gem. Handels Avondschool (Directeur dhr. A. Mets, tijd. Lange Viele 16, Middelburg) aanwezig dienen te zijn in het Gymnasium te Middelburg op Zaterdag 16 Dec. a.sdes nam. 2 u. 15 (trein Vi.—M'burg 13.20). Algemeene Nederlandsche Metaalbewerkersbond Afdeeling Middelburg. Al onze leden, welke deze week geen circulaire ontvin gen, doordat hun adres ons onbekend is, en toch ook per 1 Januari 1945 lid wenschen te worden van onze afdeeling, worden verzocht zich des Za terdags van 2—3 uur op te geven bij GEERS, Zuidsin gel 28. Voorloopige contributie 25 cent per Week voor leden be neden 21 jaar en 50 cent voor die van 21 jaar en ouder. Alle on ..de Schelde" werk zaam zilnde Middelburgers kunnen zich als lid opgeven. De Inspecteur der belastin gen te Middelburg maakt be kend: 1) dat wegens brandstoffen- nood de Inspectie, alsmede de Schade-Enquête-Commissie tot nader order op de Zaterdagen en tusschen Kerstmis en Nieuwjaar gesloten zullen zrjn; 2) dat verzoeken om ver mindering van loonbelasting voor het jaar 1945 a, wegens buitengewone las ten als gevolg van ondersteu ning, ziekte, invaliditeit en sterfgeval; b. wegens hoogere persoon lijke verplichtingen en/of hoo gere kosten tot verwerving van het loon dan 100 per jaar schriftelijk bij hem moeten worden ingediend uiterlijk op 20 December a.s. Het verzoekschrift moet in houden: 1. naam en adres van den werknemer (voor geëvacueer- den ook het evacuatie-adres); 2. naam, adres en stamnum- mer van den werkgever; 3. reden waarom de vermin dering wordt verzocht; 4. een verklaring van den werkgever omtrent het geno ten loon gedurende de vooraf gaande vier weken; 5. bewijsstukken omtrent de uitgaven waarvoor aftrek wordt verlangd. Zij die lid geweest zijn en weer lid willen worden van den hr. Fabr en Transportarbei- lersbond kunnen zich aanmel den: Lange Noordstraat 51 of Oude Werfstraat 17, Middel burg. Zonder overlegging van de bewijsstukken kan een verzoek niet in behandeling worden genomen. De verzoeker zal desge- wenscht en zoo noodig worden opgeroepen tot het verstrek ken van nadere inlichtingen. Men gelieve zich stipt aan liet tijdstip van oproeping te houden. Werknemers van de K.M. „De Schelde", verblijvende op :het eiland Walcheren en te (Vlissingen werkzaam, moeten vóór 18 December 1944 ten kantore van den werkgever een schriftelijk verzoek op daartoe aldaar verkrijgbaar gestelde formulieren inleveren. Men zie daarvoor de fa- brieksaankondigingen. MFLKBONNEN. Getracht zal worden met ingang van Maandag de melk aan huis te bezorgen. Brengt Uw bonnen met Uw adres bij: POPPE, Scheldestraat 70. POLDERMAN, Glacisstr. 140. Vlissingen. Evangelisatie Bogardzaal Middelbnrg. Met het oog op de gewijzigde speruren zal de Evangelisatie- samenkomst Donderdag 14 Dec., des avonds om 8 uur aan vangen. Spreker is Dr. W. A, BEEKENKAMP, alhier. De lieftde tot gijn land is ieder aangeboren, De versregel van onzen rooten dichter Vondel, die ier boven is afgedrukt, houdt en onweerlegbare waarheid in. 'aar ter wereld wij ook ko en, ieder voelt zich met een ïechten band aan, zijn land en ijn volk verbonden. Plet kan wel voorkomen, at in sommige tijden dit na- ionaliteitsgevoel verslapt is, at den burgers van een be- aald land een tijdlang deze iefde niet bewust voor ooger, staat. Maar altijd zien we, dat een volk, waarvan zulke men schen deel uitmaken, dan een periode van inzinking beleeft. Denken we slechts aan de ge schiedenis van ons eigen land in de achttiende eeuw. Wanneer er dan weer een opleving komt, een herstel uit het verval, bloeit vanzelf de aanhankelijkheid voor eigen volk en land weer op. De Nederlander geldt in de wereld voor een eigenaardig mc-nseh. De handel, die langen tijd een der belangrijkste bron nen van ons volksbestaan is geweest, heeft er toe bijge dragen, dat wij ons bij voor keur cosmopolitisch gedroegen, dat wij den indruk wilden ves tigen wereldburgers te zijn. En herhaaldelijk zijn de Hollan ders zoo ver gekomen ge daald, mogen we wel zeggen dat ze de vreemdelingen naar de oogen gingen zien en ieder product van de eigen beschaving of nijverheid juist om de bron minachtten. Een neiging tot deze laat dunkendheid wat het eigene betreft, zit ons allen ongetwij feld in het bloed. Wij halen medelijdend de schouders op als we buren zingend hooren getuigen, dat hun land hen boven alles gaat. Een.derge lijk chauvinisme ligt ons niet. Hier komt bij, dat den Ne derlander vaak een sterk ont wikkeld valsch schaamtegevoel eigen is. Hij is bang zich te genover anderen bloot te ge ven en zijn gevoelens te eta- leeren. En zoo is ook de va derlandsliefde vaak zorgvuldig Dp den achtergrond gedrongen Hoogstens klopte ons hart heimelijk wat sneller, als ons land op internationaal gebied een goede beurt maakte. En het valt niet te verwon deren dat dit zoo was. Neder land toch had tot 1940 niet poo erg veel meegemaakt. Ons [vrijwel onbloedige conflict met België buiten beschouwing ge laten, hadden we sinds de P'ransche overheersching als wolk een rustig en gemakke lijk bestaan gevoerd, vrij van [groote schokken en felle be roeringen. Zooals in zoovele opzichten, hebben de 4*2 jaar bezetting, die nu gelukkig achter ons liggen, ook hierin veel veran derd. Een kleine groep individuen daargelaten die zich ove rigens door hun handelwijze vanzelf al buiten onze volks gemeenschap hebben gesloten heeft het Nederlandsche volk in zijn geheel, in alle standen en kringen, eenzelfde lijden moeten doorstaan En ander den druk groeide de eenheid. Menschen, die vroe ger elkaar heftig bestreden, voelden nu plotseling dat ze Dok veel dingen gemeenschap pelijk hadden, dat er verschei- Jene aanrakingspunten tus schen hen bestonden, die in iet verleden niet gevoeld wer- len. Er kwam meer onderling legrip. Dit nu is een der belang rijkste winstelementen, die wij aan de Duitschers te danken hebben. Uit het ver lies onzer vrijheid boekten we een groote winst. Wij zijn ons weer Nederlanders gaan voelen. We zijn op nieuw gaan beseffen, dat de mensch in werkelijkheid al leen een kracht kan zijn als £er vers Reu. Adm Midc HE' Ho heeft front Mom sief zjjn vord^ zjjn in de één ste gevotj rikaaj het het 11.00^ gen iich Vat) Amep van sche geen De van bij Ml Are, gegev maak vangc mandt hoofd Merzif de Dl aanva afgesl; Saargi nen Blies, schen rijk is werden Verd hij gehe Deze nieuw, zinneb. toen Meeuw poot f is imr ken, n bonden tegen om ze ons ve de mac 'Jat een Maar is, naa liefde i Alles overhee .deed orj Men wel dien tije den gei telijke g |ben we waardee dienst, eeniginj |om, vrij van on; Laten van he kers be len we hierin s dat ookl .Jhet zie net vad om veel Beseffl als lede sche vd saamhoo] werken volk en| I beiden de vern< overweld ze te sU En w veel!

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 4