DeVrije Zeeuw Rust aan het front in Nederland Van overal lo -SCHOOL tn zich mel- Dec. a.s. te ■aat 13. Hlb om 10 en IX om ■r School, V AVERIJN. ling aan de :den teVlis- nirg wordt ek geopend we adressen naken. Die linsdags en ,tst worden, oor worden ontvangst f voorloopig TRAAT 84, naf Vrijdag geopend. ibevelend, [BREGTSE. Wij zijn Ie uren ge- Jw vergun- k en meis- veren ze U uit. BOBBE, 63, ibedrijf )N menlaan 28 DIJK 45, anbevelend. IKMAN ingel 66 T 9, Schilder, enmaker, der hervat. TRAAT 41, lenbedryf [RAAT 15, mistraat 8, iverpleging •en rg- contributie de J. PAS- lat lOlbov.j DE DUITSCHE HOOFD MACHT OVER DE KOER TERUGGEWORPEN. In Nederland werd een Duitsche poging om in de ge allieerde linies bij Nijmegen binnen te dringen afgeslagen. Op de overige gedeelten van liet front in Nederland was het rustig. Men verwacht ech ter dat het 2e Biltsche leger, dat zich langs de Maas heeft ingegraven, niet lang werke loos zal blijven nu in de ha ven van Antwerpen groote ho veelheden oorlogsmateriaal worden aangevoerd. Het le Amerikaansche leger Staat nu in een halven cirkel om Düren. De troepen van generaal Hodges bevinden zich minder dan 1 km. ten N. van deze zeer gehavende stad. Ten W. van Düren werd Merode veroverd. De hoofdmacht van de Duitschers heeft zich over de Roer in de stellingen op den O. oever teruggetrokken. Tusschen Jülich en Düren be vinden zich nog slechts enkele kleine vijandelijke bruggen hoofden. Koe moeilijk de strijd in den sector van Aken wel geweest is, blijkt uit het feit dat de Amerikanen, die drie maanden geleden in het Hürt- chen-woud waren binnenge drongen, dit bosch nu eerst achter zich hebben gelaten. Ten N. en ten Z. van Saar brücken leveren generaal Pat- tons troepen een hevigen strijd in de Siegfried-linie. Vier ver sterkte Duitsche steunpunten werden veroverd door de troe pen, die uit Saarlautern op rukken. Meer naar het N. deed de vijand hevige tegenaanval len. Volgens Duitsche berich ten zou de stad Dillingen hier bij weer heroverd zijn. Ten N.O. van Saargemünd over schreed het 3e Amerikaansche leger op een nieuw punt de Duitsche grens. Hierbij werd Habkirchen veroverd. Het 7e Amerikaansche le ger, dat in den N. Elzas over een front van 65 km. naar het N. oprukt, is door de verster kingen van de Maginotlinie heengebroken en staat op 6 km. van de Duitsche grens. De vijand trekt zich op de Siegfried-linie terug. De Ame rikanen zijn Seltz, op één km. afstand van de brug over den Rijn, binnengedrongen. Over deze brug leidt de hoofdweg naar Karlsruhe, waarvan de geallieerden nog 25 km. ver wijderd zijn. Hamburg en Hannover wer den in den nacht van Maan dag op Dinsdag door Mosqui to's gebombardeerd. 1250 bom menwerpers vielen gisteren spoorwegemplacementen bij Frankfurt. Hanau, Darmstadt en Aschaffenburg aan. Tevens waren de Leuna-werke bij Leipzig, welke op het oogen- blik door 400 stukken lucht doelgeschut worden verdedigd, voor de 17e maal aanvalsdoel. Engelsche bommenwerpers be stookten het spoorwegknoop punt Witten, tusschen Dord- mund en Esschen; ook deze laatste plaats zelf werd zwaar gebombardeerd, evenals Osna- brück. Van Italië uit deden vliegtuigen een aanval op de sythetische oliefabrieken te Blechhammer in Silezië en op doelen in het gebied van Wee- nen. HEVIGE STRIJD OM BOEDAPEST. Boedapest ligt reeds 30 uur onder het vuur der Russische artillerie. In de stad woeden hevige branden. Van het N. uit is de aanval op de stad het hevigst. Russische pa trouilles zijn de fabrieksvoor- stad Uj-Pest binnengedron gen. De Duitschers deden hier talrijke hevige tegenaanvallen, waarbij zij veel tijgertanks en mobiele artillerie in den strijd wierpen. De Duitsche achter hoede tracht den Russischen opmarsch zoo lang mogelijk tegen te houden teneinde de hoofdmacht de gelegenheid te geven zich terug te trekken op de nieuwe verdedigings linie in het Bakonywoud, ten N. van het Plattenmeer. Gis teren werden in den strijd bij Boedapest 43 tanks en 42 •vliegtuigen vernietigd. In de 6 dagen dat de strijd om Boeda pest thans duurt, werden reeds 7500 Duitschers en Hon garen gevangen genomen. 15 km. ten N.O. van Boedapest is het belangrijke spoorweg centrum Gödöllö ingenomen. Verder naar het N.O. ver overden Malinowski's troepen een belangrijk mijncentrum. Van Bratislava uit voeren de Duitschers op dit front steeds versterkingen aan. AANZIENLIJKE JAPAN- SCKE SCHEEPS VERLIEZEN. Bij Leyte werd 'n Japansch convooi, "dat versterkingen wil de aanvoeren, vernietigd. Vier groote transportschepen, teza men 24.000 ton metende, en 3 escorteerende torpedojagers werden in den grond geboord; 2 andere transpoftschepen en een torpedojager werden bran dend achtergelaten. Van de vliegtuigen, die het convooi beschermden, werden er 50 neergeschoten. De eigen ver liezen bedroegen 8 vliegtuigen. Doelen te Tokio en op het eiland Honshu in Centraal Ja- Eerste Jaargang - Nummer 23 V'erantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Waistr. 58-60, Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Donderdag 14 December 1944 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Losse nummers 5 cent. ZAKENCENTRUM OPGERICHT. In Nijmegen is een „zaken centrum" opgericht. De han deldrijvende middenstand van deze stad is wel zeer door het oorlogsgebeuren gehandicapt. Tallooze neringdoenden zagen hun bedrijf of zaak beschadigd of vernield. Dit gevoegd bij den algemeen benarden toestand van het bedrijfsleven maakt de positie van deze groep wel uiterst moeilijk. Het zijn er echter de men- schen niet naar om de handen in den schoot te leggen en bij de pakken te gaan zitten. Veel mag verloren zijn gegaan, ze ker niet hun energie. Met be wonderenswaardige spirit is het zakenleven weer op gang gebracht, waarvoor vaak on oplosbaar lijkende problemen werden opgelost. Op initiatief van een paar leidende figuren is men thans gekomen tot de stichting van een zakencen trum. Dit centrum bedo?lt eenerzijds een jjunt te zijn, waartoe zak en fn en schen zich met hun moeilijkheden kunnen wenden; aan den anderen kant wil het zijn schakel tusschen het zakenleven en de velerlei officieele instanties, die thans bestaan. Het is niet de bedoe ling van dit zakencentrum de reedis bestaande bedrijfs- en vakgroepen in de wielen te rij den, integendeel, zoodra moge lijk zullen de werkzaamheden wederom aan de normale orga nisatie worden overgedragen. Men was echter van meening, dat er in dezen bijzonderen tijd voor een stichting als dit za kencentrum plaats was. (Anep-Aneta). pan werden door Vliegende Reuzenforten aangevallen. In Noord-Birma hebben de troepen van de 36e Britsche divisie hun stellingen te Indo en Casa geconsolideerd. Ook hebben de Engelschen weer vorderingen gemaakt in de richting van Mandalay. (B.B.C.) WACHTGELDREGELING. Men schrijft ons: De door het Militair Gezag in bevrijd Nederland tijdelijk benoemde Rijksbemiddelaar jhr. dr. ir. de Muralt heeft onlangs in net in Brabant verschijnende dagblad „De Stem" een onopgesmukt beeld gegeven van den jammer lijken toestand, waarin ons land "verkeert. Hij heeft er op gewezen, dat arbeidskracht ons eenig nationaal-econo- misch bezit vormt, en dat we deze dus zoo nuttig en ratio neel mogelijk moeten aanwen den voor den wederopbouw, ook en juist nu de bevrijding van een belangrijk deel van ons Vaderland veel langer op zich laat wachten dan ons lief is. Echter moeten we daarbij, zooals jhr. de Muralt nader in een persconferentie betoog de, ons volkomen losmaken van de verouderde en zoo schadelijk werkende gedachte, dat arbeid is een waar, een artikel, dat men koopt en ver koopt op de zg. arbeidsmarkt: Arbeid dient men te beschou wen als een menschelijke hoe danigheid, welke men slechts kan honoreeren. En dan moet men den ar beid ook zoo ruim mogelijk zien als iets wat allen, de staatsman, de kunstenaar, de ondernemer, de werkgever, de werknemer, gemeen hebben. Uitgaande van deze gedachte is er in Eindhoven uit het bedrijfsleven een zeer merk waardig initiatief naar voren gekomen, dat het Militair Ge zag met graagte heeft aan vaard. Het geldt hier een wacht geldregeling, waarbij men de oude „werklooze" met haat- vernederend gestempel geheel wil loslaten. Een metaalbe werker bv. blijft aan zijn bedrijf verbonden, ook al is de werkgelegenheid tot nul gereduceerd. Hij krijgt dan een wachtgeld, dat ten hoogste 80 pet. van het vastgestelde loon kan bedragen. In de 20 pet., welke hij minder krijgt, zit verdisconteerd wat hij als niet-werkende minder slijt. Werkt hij maar een ge deelte van den normalen ar beidsduur, dan wordt dat nor maal betaald en de rest weer met 80 pet. Stelt men hem tijdelijk in een heel anderen bedrijfstak te werk of bij den Dienst Uitvoering van Werken de vroegere rijksdienst voor de werkverruiming dan blijft toch de eigen onderne ming hem met het volle loon uitbetalen. Van ontslag wegens slapte is dus geen sprake meer, ten zij de vooruitzichten zoo be droevend zijn, dat de wacht geldregeling geen zin meer heeft, zoodat definitieve af vloeiing van arbeidskrachten uit een bepaald bedrijf moet •worden overwogen. De werk gevers waarbij niemand wordt uitgesloten, ook de kleinsten niet worden bij het uitvoeren van deze nieu we regeling gesteund met een bedrag, dat zal varieeren van 70 tot 90 pet. van de te beta len wachtgelden. Ziedaar wat in Eindhoven tot stand kwam en wat thans in 't geheele tot nu toe bevrijde gebied zal worden ingevoerd, hetgeen een goede belofte in houdt voor de rechtszekerheid van den arbeider in het nieu we Nederland. Men kan hier aan toevoegen, dat de toestand in het algemeen zoo is, dat voor ontslag van een werk nemer een vergunning van den Directeur van het Ar beidsbureau noodig is. Loons- verhoogingen, loonsverlagingen e.d. zullen eveneens via dat Bureau en na verkregen goed keuring van den Rijksbemid delaar tot stand moeten ko men. Nadere inlichtingen ver strekt 't Gewestelijk Arbeidr- bureau, Wagenaarstraat 4 te Middelburg, of de bijkantoren. Waterstanden te Vlissingen. Vrijdag 15 Dec. hoogwater 1.54 én 14.06 uur, resp. 1.98 en 1.94 M. N.A.P. Zaterdag 16 Dec. hoogwater 2.28 en 14.43 uur, resp. 2.00 en 1.96 M. N.A.P. In Alkmaar zijn de Duit schers begonnen met groote drijfjachten. Alle mannen moesten zich 's morgens om 11 uur voor de deur van hun huis opstellen. Radio Oranje zeide dat iedereen zijn hou ding tegenover deze slaven jachten zelf moet bepalen maar het groote doel, het be houd van de Nederlandsche volkskracht, steeds voor oogen moet houden. (Radio Oranje). Edward Stettinious, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft ten overstaan van de commis sie voor buitenlandsche be trekkingen van den Senaat een vijftal punten genoemd, welke voor de Amerikaansche buitenlandsche politiek van het grootste belang zijn. Deze punten zijn de volgende. 1. De grootst mogelijke di plomatieke steun voor de Amerikaansche strijdkrachten om den oorlog zoo spoedig mogelijk te beëindigen. 2. Het nemen van maatre gelen tegen Duitschland en Japan om het deze landen onmogelijk te maken in de toekomst en agressieven oor log te voeren. 3. De oprichting van een internationae organisatie der vereenigde volkeren voor het vestigen en handhaven van den vrede. 4. Uitbreiding van den we reldhandel en verhooging van de productiviteit. 5. De bevordering van inter nationale toestanden en ver houdingen, die goeden invloed uitoefenen op de democrati sche vrijheden. (B.B.C.) De Labour-partij zal Chur chill blijven steunen tot de overwinning behaald is. (B.B.C.) „Eenheid bjj Verscheiden heid" is de naam van een te Eindhoven gesticht comité, samengesteld uit katholieken, protestanten van verschillende schakeeringen, werkgevers en werknemers, vooraanstaande figuren uit het maatschappe lijke leven en vroegere illegale werkers. Het doel van dit co mité is om gezamenlijk over de groote nroblemen van den tegenwoordïgen tijd van ge dachten te wisselen en het re sultaat dier besprekingen vast te leggen. (Je Maintiendrai). Negentien millioen dakioo- zen zijn de oogst der geallieer de bombardementen in Duitschand. (Je Maintiendrai). Te Breukelen en Haarlem zijn de vorige week door de Duitschers drijfjachten geor ganiseerd. (Radio Oranje). MINISTER GERBRANDY IN ENGELAND TERUG. Minister-president Gerbran- ;dy is van zijn bezoek aan be vrijd Nederland in Londen te ruggekeerd. Hij heeft verslag van zijn bevindingen uitge bracht aan H. M. de Koningin. Ook tegenover de pers heeft hij verschillende verklaringen afgelegd, waarin hij o.m zeide dat in bezet Nederland de voedselpositie rampspoedig is; er wordt veel honger geleden. Ook in het bevrijde gebied heeft men nog met vele moei lijkheden te kampen, maar de toestanden worden hier steeds beter. Verder verklaarde Gerbran- dy dat hij een conflict tusschen de tegenwoordige Nederland sche regeering en de weer- standsgroepen onmogelijk acht. Hiervoor gaf hij de volgende redenen op: le. De regeering werkt ten nauwste samen ,met de leiders der ondergrondsche weer standsbeweging. 2e. De regeering zal aftreden zoodra geheel Nederland be vrijd is. De nieuw te vormen regeering zal een voorloopig' karakter dragen en moet het volle vetrouwen van de weer standsbeweging hebben. De da tum waarop algemeene verkie zingen zullen kunnen worden gehouden valt nog niet te be palen, daar het waarschijnlijk wel twee jaar zal duren voor alle Nederlanders uit Duitsch land zullen zijn teruggekeerd. (B.B.C.) Uit Den Haag zijn 8000 mannen via Groningen en Nieuweschans naar Duitsch land weggevoerd. De burger lijke krijgsgevangenen worden thans dus niet meer alleen voor de IJssellinie gebruikt. (Radio Oranje). In Parijs zijn zeven leden der Fransche Gestapo ter dood veroordeeld: twe andere kre gen levenslange dwangarbeid. (B.B.C.) Deensche patriotten hebben het grootste Duitsche radio- storingstation, in de buurt van Kopenhagen, in de lucht laten vliegen. (B.B.C.)

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 3