DeVri je Zeeuw De Regeering en tiaar moeilijkheden Eerste Jaargang - Nummer 22 Woensdag 13 December 1944 Kerstverrassing van den Distributiedienst Nieuwe inundaties ten N,0. van Nijmegen Een van de groote verschil len tusschen bezetting en be vrijding, waarvan wij ons steeds goed rekenschap dienen te geven is, dat wij thahs een regeering hebben, wier doel is ons volk waarachtig te helpen en te dienen, ook al mogen haar maatregelen niet steeds ieders instemming kunnen verwerven. Onder de bezet ting hebben luide phrases ge klonken over waarachtige Europeesche en Nederlandsche belangen, waarvan wij maar al te goed weten, dat zij slechts dienden om roof- en heerschzucht te verbergen. Thans hebben wij een regee- y ring, die stellig in onze stof felijke en geestelijke behoeften zoo goed mogelijk wil voor zien. Dit wii niet zeggen, dat wjj nu in eens van alles volop hebben. Integendeel. Aan vele, en belangrijke, dingen blijft nog gebrek bestaan, doch, voor zoover wij kunnen be- oordeelen, mag men dit de Ne derlandsche regeering niet verwijten. Wij moeten begrjj- pn dat het eerste doel van onze bondgenooten is den oor log te winnen en dat de be schikbare scheepsruimte en voorraden allereerst daarvoor moeten worden gebruikt. Laten wjj vooral denken aan het lot van onze landge- nooten, die nog niet bevrijd zijn en die zelfs niet in staat zijn hun klachten te uiten, voor wij tot het verwijt over gaan, dat wij niet spoedig ge noeg geholpen worden. Het winnen van den oorlog behoort het voornaamste doel van onze regeering te zjjn, Zoolang nog een deel van het Koninkrijk door den vijand bezet is. Wij mogen echter in ait opzicht het volste vertrou- V'en in onze regeering hebben, •dat zij onze belangen bij onze bondgenooten zal bepleiten en voorstaan. Ook zal zij zeker ndet nalaten alles te doen, wat in haar vermogen ligt, om onzen nood te verlichten. In Zeeland fe uit den aard der zaak primair de zorg voor het herstel van onze dij ken en onzen waterstaat. On ze provincie moest niet slechts van den vijand worden bevrijd, maar dient ook op het water heroverd te worden. Vertoe vend in kringen van onze bondgenooten hoorden wij wel de uitlating: „Stelt U schade loos met grond dien gij den vijand ontneemt". Wij weten, dat onze regeering zich hier over haar rechten heeft voor behouden, maar wjj zjjn van meening, dat men beter Neder land kan herstellen, dan het uit te breiden door inlijving van vreemde streken. Wel moet voor de door den vijand zoo moedwillig en noodeloos veroorzaakte schade zijn grondgebied rechtstreeks aan sprakelijk zijn om de schade vergoeding op te brengen. Gelukkig weten wij, dat onze regeering onze belangen ook in dit opzicht niet zal verwaarloozen. Mr. W. VERMAAS. Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissiivgea, Walstr. 58-60, Middelburg: UericLtahoJ, Kamer 7. Van overal De samenstelling der speciale rechtbanken, die, volgens een reeds geteekend Koninklijk Besluit te Middelburg, 's-Her- togenbosch, Maastricht en Breda zullen zetelen, zal spoe dig worden bekend gemaakt, verklaarde minister Gerbrandy op een persconferentie te Eindhoven. (Anep). Een overeenkomst tusschen Nederland, de Vereenigde Sta ten en Engeland is getroffen, waarbij is vastgelegd, dat ons land den strijd in het Verre Oosten zal voortzetten en daartoe een leger, vloot en luchtmacht zal opbouwen. (Anep). Een Nederlandsche onderzee. er, opereerende met de Amerl- kaansche vloot in de Neder- landsch-Indische wateren, heeft 4500 ton vijandeljlke scheepsruimte tot zinken ge bracht. (Vrij Nederland). Frankrjjk en Bulgarije heb ben hun diplomatieke betrek kingen hervat. (Daily Express.) Uit Lissabon zal een dezer dagen eein Roode Kruisschip vertrekken met bestemming Nederland. Het schip is ge- iaden met 5000 ton tarwe en 30.000 pakketten levensmidde len. (B.B.C.) Alle kinderen in Groot-Brit- tannië zullen, naar het Brit sche minis, "rie van onderwjjs besloten heeft, voortaan tót hun achttiende jaar gratis on derwijs ontvangen aan lagere en middelbare scholen. (B.B.C.) Transportvliegtuigen bren gen iederen dag 5 ton levens middelen naar Nederland. (B.B.C.) In Engeland zijn in de maand November 2227 personen dooi vliegende bommen getroffen, waarvan er 716 werden ge dood. (B.B.C.) Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprjjs 80 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Losse nummers 5 cent. Groote luchtaanval op Duitschland Aan het front in Nederland was het gisteren rustig. Van den mond der Maas tot aan Nijmegen wordt de frontlinie bezet door Canadeezen, ge steund door Britsche en Pool- sche troepen, die echter ook onder Canadeesch bevel staan. In den dam In den Rjjn ten N.O. van Nijmegen, waarop typhoons gisteren een aanval hebben gedaan, is een gat geslagen van 90 meter Het water overstroomt nu de Duitsche stellingen, terwijl het effect van de overstroo mingen, die de Duitschers hebben veroorzaakt, gedeel telijk teniet wordt gedaan. Spitfires deden weer aanval len op V 2-doelen in Neder land. On den weg van Leiden naar Den Haag werden een lantal lange vrachtauto's ver nietigd, die waarschijnlijk V 2's vervoerden. Ook wérden trei nen met V 2's bij Leiden be schoten. Typhoons brachten in de Zuiderzee bjj Harderwijk een schip tot zinken. Het le Amerikaansche leger is gisteren langs de twee voor naamste wegen naar Keulen langzaam opgerukt en heeft de buitenwijken van Dtiren be reikt, Gevechtsbommenwer- oers steunden de troepen door aanvallen te doen op concen traties van den vijand in de buurt van de stad. In het Saargebied blijven de Am. langzaam vorderen. Aan beide zijden is de artillerie he vig In actie. De Duitschers be schieten stellingen in Dillingen en Saarlautern, terwijl de Amerikaansche artillerie is be gonnen met de beschieting van ♦wee industriesteden dien in het Saarbekken, nl. Zwei- brüeken en St. Ingbert. De Amerikanen dringen langzaam vooruit in de stellingen van de Siegfried-linle. Bij Saarge- mtind hebben zij weer belang rijke successen behaald. Ze zijn ten N.O. van de stad 3 km. op gerukt en hebben de Duitsche grens bereikt. Het 7e Amerikaansche leger heeft na een hevigen strijd van 14 dagen het belangrijke ver keersknooppunt en bevoorra dingscentrum Hagenau ver overd. Ten O. van deze stad zijn afdeelingen reeds 13 km. in de richting van den Rijn op gerukt. De Fransche troepen zijn nog minder dan 5 km. van Colmar verwijderd 15 km. ten W. van deze stad veroverden ze Miinster. Gisteren hebben 3500 gealli eerde vliegtuigen Duitschland aangevallen. 1600 Vliegende Forten en Liberators, begeleid door 800 jagers, deden hevige aanvallen op de spoorwegcen tra Frankfurt, Giessen en Ha- nau. Dit was de grootste aan val, welke ooit overdag op Duitschland is uitgevoerd. De luchttrein had een lengte van 500 km. Een geheele luchtdi- vlsle, bestaande uit 16.000 man vliegend personeel, nam aan deze actie deel. 12 bommen werpers en 2 jagers gingen verloren. Andere bommenwerpers bom bardeerden spoorwegdoelen in het Roergebied, de benzinefa- brieken van Osterfeld, Maide- rich en Brockhausen, de spoor wegemplacementen van Graz en artillerieopstellingen in en bij Weenen. In Italië wordt de bedrei ging van Faeuza steeds groo- ter, Niettegenstaande krachti ge Duitsche tegenaanvallen houdt 't bruggenhoofd over de Lamone ten Z.W. van Faenza stand. De vijand heeft hier keurtroepen, bestaande aiit pantsergrenadiers, in den strijd gebracht. Ook maakt hij ge bruik van kanonnen op motor- affuiten, Ten N. van Ravenna werd de vijand door Italiaan- sche patriotten uit het belang rijke steunpunt voor het Duit sche scheepvaartverkeer, Por to Corsini, verdreven. De vlucht uit Boedapest is begonnen. De laatste Duitsche verde digingslinies bij Boedapest be ginnen onder den druk van de geweldige Russische legers te zwichten. De ring om de Hon- gaarsche hoofdstad wordt steeds nauwer aangehaald. In het Noorden is de strijd het i.evlgst. Het Roode Leger staat aan den Donau op 12 km. afstand van de stad. Ten N.O. van de stad, bij Zada, waar de Russen nog 16 km. van Boedapest verwijderd zijn, werden groote Duitsche af deelingen omsingeld. Vele Hon garen leggen de wapens neer. De Duitsche hoofdmacht is be zig de stad te verlaten. Zij laten- hun zware uitrusting en de gewonden achter. Sinds 8 November werden 35.000 Duit schers en Hongaren gevangen genomen. In de omgeving van Miskolcz werden afzonderlijke Duitsche en Hongaarsche af deelingen door de Russische achterhoede onschadelijk ge maakt. Ten N. van de bocht van den Donau rukken de Rus sen op langs de Hongaarsch- Tsjechisch-Slowaaksche grens in de richting van de vlakte van Bratislava en Weenen. Ze zijn nog 160 km van Bratis lava verwijderd. De Russen, die van het Z. uit in de rich ting van Weenen zjjn opge rukt, opereeren nu in het ge bied van Stuhlweissenburg. De prestaties, welke de Rus sen in Hongarije leveren, wor den nog verhoogd wanneer men bedenkt, dat alles wat zij voor den strijd noodig hebben, moet worden aangevoerd uit de fabriek, n in den Oeral, op 3000 km. afstand van het front. De Britsche troepen in Bir ma maken vorderingen in de richting van Mandalay. Ame rikaansche vliegtuigen hebben de Japa/.sche stellingen op de Chocolade en Vleesch- waren verkrijgbaar De Distributiekring Middel, burg maakt bekend, dat het publiek de bonnen .1-88, 2-88, 3-88 en 4-88 van d<e noodkaar- ten vóór of op 16 December 1944 moet inleveren tegen ont- vangstbewijs. Deze bonnen kunnen worden ingeleverd: 1. Bij iederen slager. 2. Bij dien heer R. de Steur, Korte Delft 14. 3. Bij den heer R. R. Augus tijn, Pottenmarkt 2. Deze bonnen zullen recht ge. ven op 12 Engelsche onsen vleeschwaren, verpakt in blik, per bon tegen den prijs van 60 ets. per blik. Dit artikel zal in de week van 17—23 December BEKrftiDMAKING. De Marine-Commandant te Vlissingen gelast het beroeps- personeel der Koninklijke Msv- rine, hieronder begrepen het hersteld actief personeel, dat op 14 Met 1940 in actieven dienst was en dat na de ca pitulatie in Nederland is ach tergebleven, zich persoonlijk te melden op het bureau van den Marine-Commandant, Em mastraat 2, tusschen 3 en 5 uur n.m. Oorlogsvrijwilligers behooren zich te melden overeenkomstig de wijze aangegeven in de desbetreffende bekendmaking van den Militairen Commissa ris voor de Provincie Zeeland. Dus ook zij, die zich reeds op het bureau van den Marine- Commandant hebben gemeld. Het verbod om zich buitens huis te begeven is met ingang van 11 December 1944 gewij zigd in dier voege, dat dit verbod geldt voor den tijd tus schen 28.09 en 5.00 uur. De Militaire Commissaris voor de Provincie Zeeland, De Kapitein-Luitenant ter C. W. SLOT. eilanden Cebu, Negros, Panay en Masbata in de Philippijnen gebombardeerd. De bevelheb ber van de nieuw gevormde Engelsche vloot, Sir Bruce Fraisor, is in Melbourne aan gekomen. De nieuwe vloot is o.a. samengesteld uit slagsche pen en vliegkampschepen. Het admiraalschip is een slagschip van 35.000 ton. De vloot zal samenwerken met admiraal Nimitz en met generaal Mac Arthur. a.s. beschikbaar worden ge steld. Het is noodzakelijk, dat deze bonnen uiterlijk 16 December 1944 in het bezit vari den sla ger of bovenstaande handela ren in f(jne vleeschwaren zijn. Verder moet het publiek bon 28 van de noodkaart vóór of op 16 December 1944, tegen ont vangstbewijs, inleveren bij een winkelier, welke voorheen chocolade of suikerwerk ver kocht. In de week van 17-23 De cember a.s. zullen per bon 2 chocoladetablctten, elk wegen de ongeveer 56 gram, 0.20 per tablet beschikbaar worden gesteld. Het is noodzakelijk, dat ook deze bon uiterlijk 16 December 1944 in bet bezit van den win. keiier is. BELGIË EN NEDERLAND HELPEN ELKAAR BIJ DE KOLEN V OORZIENING. Brussel, 30 Nov. 1944 (Anep- Aneta). De Sectie Voorlichting van het Militair Gezag deelt ons mede: Gezien de groote transport moeilijkheden, vooral waar het betreft het verkeer over de Maas en dat van Limburg naar Noord Brabant, is tus schen de Nederlandsche en Belgische autoriteiten met vol. le medewerking van de SHAEF-missieis bij de beidie landen, een overeenkomst ge sloten, waarbij België en Ne derland elkaar, zoolang deze belemmeringen voortduren, In zake de kolenvoorziening de helpende hand toesteken. De Belgische mij-nen nl. die ten Westen van de Maas zijn gelegen zullen behalve het Bel. gische ook het Nederlandsche publiek aan die zijde van de rivier van kolen voorzien en omgekeerd zullen de Neder landsche mijnen, die Oostelijk van de Maas gelegen zijn een zelfde kwantum naar dat deel van België leveren, dat zich aan de Oostzijde van de Maas bevindt. Zoo konden, dank zij de goe de verstandhouding met onze Zuidelijke naburen, de moei lijkheden betreffende de kolen, voorziening op een voor beide landen voordeelige wijze aan zienlijk worden verminderd. De „kolenruil" is reeds eeni- gen tijd aan den gang en wel in steeds stijgenden omvang. Gewestelijk Arbeidsbureau. Het normale spreekuur van den Directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau kan Don derdag 14 Dec, a.s. niet door gaan.

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1