DeVrijeZeeuw Aanvallen op V 2-bases in Nederland Mei herstelde contact Blokkeering Banksaldi iepe droefheid ge- kennis, dat op 1 or den dood van is weggenomen iefde Man, Vader, choonzoon, Broe- iger en Oom ITEFANUS KEULEN, treurd door ons iit aller naam, J. DE VOOGD, elle, 7 Dec. 1944. December ontvin- het droevig be- .t op 3 October ten in haar Zuster te ht is overleden lig geliefde Moe- huwd- en Groot- A DE RUITER, ,'eduwe van 4.N DE VISSE, uderdom van bijna bedroefde Kinde- Kleinkinderen. irtsdijk: VAN DE VISSE. I AN DE VISSE. .N DE VISSE— VERSCHAGEN. VAN DE VISSE. ,N DE VISSE— MUIS. en,: BOUMAN— VAN DE VISSE, )UMAN. einkinderen en, 8 Dec. 1944. uakkelaarstr. 72. ERLANDSCHE ENLANDSCHE TDKRACHTEN ling Vlissingen. ïinistrateur der N.B. ingen maakt bekend^ betaling aan loon en l behoeve van werk ingedeelden der N. ■heen O.D.) als volgt i: g 11 December 1944: n Bewakingscom- 12 December 1944: •klieden der N.B.S. er de periode van 1 ovember 1944. »g 18 December 1944: 3 en N.B.S.-Garage, g 14 December 1944: ag vertrokken leden in uitbetaling: 10— 13.3015.30 uur. en, 9 December 1944. De Adm. der N.B.S.| te Vlissingen, VAN DER PLUYMj JE LEESZAAL EN| BLIOTHEEK irk 43 - VlissingenJ 5 Dec. uitleening ge-f ;elijks van 36 uur, slegenheid tot beta' intributie. aart Maatschappij IERLAND" N.V. lagentschap voor md-Middelburg. i verbinding met hel :oor der Stoomvaart srland" N.V. te Am' hans is verbroken el atschapprj daardooi employé's en gepen, in Zeeland geen gel' uitbetalen of over 'rklaart de onderge rich bereid de loonei nen uit te keeren. lieve zich daartoe t ;e zijnen kantore lorenmarkt 8 te Mid| >fd vertegenwoordigd nvaart Maatschapp' Ierland" N.V.: L. A. STOFKOPEPJ Het Duitsche bruggenhoofd aan de Roer wordt kleiner Typhoons deden gisteren een aanval op een dam in den Rijn, 20 km. ten N.W. van Nijmegen, om te traehten het effect van de overstrooming, die de Duitscheils ten Z. van Arnhem hebben veroorzaakt, te niet te doen. Spitfires deden met bom men en mitrailleurs aanvallen op lanceerinstallaties, opslag plaatsen en toevoerwegen 'an de V 2 in Nederland. Een hotel, dat als opslagplaats van vliegende bommen dienst deed, werd door 4 bommen ge troffen. Zondagochtend deed het le Amerikaansche leger, krachtig gesteund c|oor 150 middelzware en gevechtsbommenwerpers, een nieuwen aanval op het Duitsche bruggenhoofd over de Roer tusschen Jülich en den rand van het Hüitcher- woud. Over een front van 15 km. zijn de Amerikanen 1% km. gevorderd. Verscheidene dorpen, waaronder Strass, wer den veroverd. In verscheidene kleine ste den ter weerszijden van Saar- brücken worden nog steeds hevige straatgevechten gele verd. Ten N. van Saarlautern, bij Dillingen, veroverden de Amerikanen weer eenige steunpunten in de Siegfried- linie. Het bruggenhoofd bij Saarlautren werd krachtig versterkt. Het 7e Amerikaansche leger, dat uit den Elzas naar het N. oprukt, is begonnen met het maken van een omtrek kende beweging, teneinde zich met het 3e Amerikaansche le ger te vereenigen. In Hage- nau worden verwoede straat gevechten geleverd. Ten Z. van Straatsburg, bij Colmar, doen de Duitschers wanhopige pogingen om hun bruggen hoofd over den Rijn te be houden. Van Italië uit deden geal lieerde bommenwerpers een aam al op olieraffinaderijen en rangeerterreinen tRegens burg en op het verkeer tus schen Weenen en het front. Bommenwerpers bestookten doelen in de Povlakte en bij den Brennerpas en vielen het vijandelijke scheepvaartverkeer in de Adriatische zee aan. Voor de kust van Noorwegen brachten Engelsche vliegtui gen twee Duitsche toevoer schepen tot zmk"U en schoten twee andere in brand. Deze vliegtuigen waren uit gerust met een nieuwe vin ding, een kanon, dat 6-pon- ders van groote explosieve kracht met een geweldige snelheid afvuurt. Deze grana ten slaan door een pantserdek van 12i/2cm. dikte heen. De D. duikbooten hebben een heilig ontzag voor dit wapen. Ze bekorten hun patrouille vaart liever met enkele dagen en varen door dichte mijnen velden naar hun bases, dan dat ze de kans loopen er mee in aanraking te komen. Boedapest wordt gevechtsterrein. De Russen hebben de voor steden van Boedapest bereikt. Afdeelingen van het Roode leger bevinden zich aan den Donau, 13 km. ten Z. van het centrum der stad. Het eiland Tsjepel in den Donau is nu ge heel van Duitschers gezuiverd. Ook ten N. en N.O. van Boe dapest werd terreinwinst ge maakt. De vijand beschikt nog slechts over één spoorlijn, waarlangs hij de stad kan veriaten. Deze ligt echter on der het artillerievuur der Rus sen. Volgens correspondenten heerscht ond/r sommige afc'i e- lingen van de troepen, die de stad moeten verded:>en, een paniekstemming. De rechter vleugel van maarschalk Mali- nowski's leger is langs de Hpngaarsch-Tsjecho-Slowaak- sche grens 15 km. opgerukt en staat nog ongeveer 5 km. van de vrijscharen in Tsjecho- Slowakije. Leyte van Japanners gezuiverd. De Amerikanen zijn er ein delijk in geslaagd om Ormok, het laatste steunpunt der Ja panners op Leyte, te verove ren. Bij de herhaalde pogingen om het garnizoen te verster ken zijn 30.000 Japanners verdronken. Amerikaansche vliegtuigen hebben een luchtaanval ge daan op Hongkong. Een Ja- pansche torpedojager werd tot zinken gebracht. Ook Nanking werd gebombardeerd. Bij de zen- aanval werden 25 vijande lijke vliegtuigen neergescho ten en verschillende veerboo- ten vernietigd. Vanmorgen werd in En geland bekend gemaakt, dat er een nieuwe groote vloot is gevormd voor de opera ties in den Stillen Oceaan. Eerste Jaargang - Nummer 21 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60. Dinsdag 12 December 1944 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. VERORDENING BETREFFENDE HOUT. De wnd. Directeur van het Rijksbureau voor hout, kan toor houdende te Eindhoven, Floralaan 174, daartoe be noemd door den Chef van den Staf Militair Gezag, Generaal Majoor Kruis, brengt ter al- gemeene kennis: 1. Alle verordeningen en be palingen betreffende het arti kel hout blijven onveranderd van kracht. Onder hout valt al hetgene. wat onder de definitie van de Houtbeschikking 1941 No. 1 valt, dus bijv. hout op stam, geveld hout, stobben, stron ken, brandhout, al dan niet ge zaagd naaldhout en loofhout, triplex fineer, vezelplaten, (Boards) e.d. 2. Alle voorraden onverschil lig van weke soort of afme tingen en waar ook liggende ziin vanaf heden geblokkeerd en mogen mitsdien ook niet worden verplaatst, verhan deld of verwerkt, resp. ver zaagd zonder bijzondere ver gunning van den wnd. Direc teur van het Rijksbureau voor Hout. 3. De opgaveplicht der voor raden ingevolge art. 5 van de Houtbeschikking 1941 No. 1 blijft' eveneens van kracht. Tot nadere bekendmaking moet deze opgave ingediend worden aan het kantoor Flo ralaan 174 te Eindhoven voor den lOden van iedere maand, voor het eerst voor 10 No vember 1944. Voorraden die vroeger ver zwegen zijn, kunnen thans nog straffeloos worden opgegeven. 4. Alle vervoer van hout (waaronder ook brandhout) is zonder bijzondere vergun ning verboden. 5. De prtjsvoorschriften en maximumprijzen blijven ge handhaafd. 6. Hij die aan de voorschrif ten niet voldoet, stelt zich aan boete of verdere bestraffing door hst bevoegde gezag bloot. De Wnd. Directeur van het Rijksbureau voor hout, G. M. VAN DER MAESEN. De bevrijding van het grootste deel onzer provin cie heeft ons weer in con tact gebracht met hen, die buiten onze grenzen gedu rende meer dan vier jaren de Nederlandsche belangen behartigd hebben. Zullen wij elkander terstond begrijpen, of zullen vier jaren bezet ting onzerzijds en een vier jarig of langer verblijf in den vreemde hunnerzijds ons van elkander vervreemd hebben Wij meenen, dat deze ver vreemding niet kon uitblijven. Laten wij eerst onze hand in eigen boezem steken. De be zetting is voor ons allen een ramp geweest, zoo groot, dat de gevolgen ook thans nog nauwelijks te schatten zijn. Er mogen in bepaalde opzichten meer eensgezindheid, meer wederzijdseh begrip en bereid heid tot hulpbetoon ontstaan zijn, het is de vraag of deze lichtzijden zullen blijken op te wegen tegen de groote scha duwzijden van den afgeloopen bezettingstijd. Wij zijn vier jaar lang gere geerd door een bestuursappa raat, aan den top waarvan ge wetenlooze schurken stonden, die hun handlangers in steeds grooter getale op allerlei pos ten wisten te plaatsen. Is het verwonderlijk, dat de bevol king hierdoor wantrouwend, prikkelbaar, zenuwachtig werd, dat de misdadigheid en omkoopbaarheid toenamen, dat de zedelijkheid tot een laag peil daalde en dat de bereidheid om aan het gezag te gehoorzamen slonk, waar van dat gezag slechts mis daad en willekeur was te ver wachten Wel mogen wij dankbaar gedenken, dat de waarde van het geloofsleven in dezen tijd voor ve.len is gebleken ver meerderd te zijn, of dat cit dieper' en vruchtbaarder is ge worden. Onze landgenooten in En geland waren over het alge-i meen zeer n et ons begaan, doch ze verstonden onze stof felijke nooden beter dan onze geestelijke en onderschatten den invloed der Duitsche pers en propaganda, die onophou delijk op ons inwerkte. Wij kunnen hun dit maar gedeel telijk euvel duiden. Immers gedurende de bezetting kwam het contact met Engeland voornamelijk tot stand door leden der ondergrondsche be weging, die kom in het Ne tel. volk, die zooveel heeft gedaan en zoo menig gevaar heeft getrotseerd, doch geen juist beeld gaf en kon geven van het Nederlandsche volk in zijn geheel, daar zij juist het minst was aangetast door de nooden, die de Duitsche bezet ting hier gebracht heeft. Verder moeten wij niet ver geten, dat die kring van land genooten, die de Nederland sche regeering in Londen om zich heen verzamelde, voor een groot deel bestond uit per sonen, die reeds voor den oor log in het buitenland woon achtig waren' en reeds daar door minder contact met ons land hadden dan wenschelijk was. Een en ander heeft tot een vervreemding geleid, die wij in een volgend artikel hopen te bespreken. M. W. VERMAAS. VAARTUIGEN VOOR HET OVERSTROOMDE GEBIED. Ieder die zich op of in het overstroomde gebied bevindt, moet voorzien zijn van een vergunning, dat alle vaartui gen in dit gebied geregistreerd en van de voorgeschreven kenteekenen zijn voorzien. Reeds enkele booten zijn voor rekening van da provin cie tn dienst om personen te vervoeren naar perceelen in het watergebied van Vlissin gen. Verdere inlichtingen hier omtrent ten Gemeentehuize, Houtkade, kamer 5, alhier. De Militaire Commissaris voor de Provincie Zeeland mede uitoefenende de bevoegd heden, toegekend aah het mili tair gezag, voor zoover de uit oefening daarvan hem bij zijn instructie is opgedragen; Overwegende, dat de veilig heid van den staat vordert, dat de gelden en waardepapieren welke van politieke misdrijven verdachte personen in hun be zit hebben, niet worden ver duisterd of weggemaakt; Gelet op de desbetreffende bepalingen van het besluit op den bijzonderen staat van be leg; Stelt vast de volgende VERORDENING: Art. 1. Tot nader order is het aan bankiers, kassiers en hoofden en personeel van bank instellingen, daaronder begre pen de rijkspostspaarbank en, de particuliere spaarbanken, verboden geld, geldswaardige papieren, effecten en in het algemeen bescheiden, welke zij onder zich hebben, of welke zich bevinden in tot het be drijf, waarin zij werkzaam zijn, behoorende safe- of andere bewaarinrichtingen, af te ge ven of te doen afgeven aan: a. de personen, die hun door of vanwege voornoemden Mi litairen Commissaris, zijn op gegeven; b. de door sub a genoemde personen gevolmachtigden c. diegenen, die met de sub a genoemde personen in zoo danige relatie staan, dat een redelijk vermoeden aanwezig is, dat zij niet hun eigen, doch de belangen van de sub a ge noemde personen behartigen. Art. 2. Indien twijfel bestaat, of iemand behoort tot de in art. 1 sub c bedoelde personen, beslist de agent van de Neder landsche Bank, N.V. te Mid delburg. Art. 3. Van het in art. 1 omschreven verbod zijn uitge zonderd geldsbedragen voor le vensonderhoud ten behoeve van de echtgenoote en de kin deren der in artikel 1 sub a genoemde personen, alsmede bedragen voor betaling van loonen en andere bedrijfsonkos- ten. De Kantonrechters in het Arrondissement Middelburg, ieder voor zijn Kanton, bepa len voor elk afzonderlijk het bedrag, hetwelk wekelijks of maandelijks ten hoogste mag worden uitbetaald, terwijl zij bevoegd zijn op daartoe ge daan verzoek in dit bedrag verandering te brengen. Art. 4. Overtreding, niet na koming, verhindering of belem mering van de uitvoering van het bepaalde in artikel 1 Van overal De Heilige Stoel heeft de voorloopige Fransche regee ring erkend. Er zal een apos tolische nuytius naar FTtrijs worden gezonden. (B.B.C.) Het verkeer in Frankrijk van de havens naar het front ge schiedt thans per spoor. Hier voor zijn een groot aaiNal lo comotieven en ander spoorweg materiaal aangevoerd. Het groote aantal vrachtauto's, dat hierdoor is vrijgekomen, wordt nu gebruikt voor het transport van Antwerpen naar het front. Sinds het begin der invasie is in de havens van het vasteland van Europa meer dan 60 millioen ton ge allieerd oorlogsmateriaal a an- gevoerd. Antwerpen is thans weer de grootste haven van het vasteland. (B.B.C.) Het nieuwe Italiaansche ka binet, dat door Bonomi is ge vormd, heeft de goedkeuring der geallieerden verworven. (B.B.C.) Een Duitsche perscorrespon dent in Keulen geeft een le vendig beeld van het leven in de I uitsche steden achter het front. De tijd wordt niet meer door uren bepaald, maar door alarmseinen. De radio geeft geen waarschuwing meer wan neer geallieerde vliegtuigen naderen; het luchtafweerge schut is het beste alarmsein. Het luchtalarm-systeem door middel van sirenes is gedes organiseerd of afgeschaft, daar de bevolking door het aanhoudend loeien van de si renes in de war wordt ge bracht. (B.B.C.) wordt als overtreding aange merkt en wordt ingevolge art. 26 lid 1 van het besluit op den bijzonderen staat van beleg ge. straft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. Art. 5. Deze verordening- geldt voor het bevrijde gedeel te van de Provincie Zeeland. Zij zal worden bekend ge maakt dioor aanplakking aan: de gemeentehuizen en aan de gebouwen waar terechtzittin. gen worden gehouden. Zij kan worden aangehaald als: Verordening M. C. Zeeland Blokkeering banksaldi. Gegeven te Middelburg, 28 November 1944. De Militaire Commissaris voor de Provincie Zeeland, De Kapitein-Luitenant ter Zee, C. W. SLOT.

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1