Officieele Mededeelingen MIDDELBURG. De Burgemeester van Mid delburg maakt bekend, dat de navolgende spreekuren van de leden van het dagelijksch be stuur der gemeente zijn vast gesteld: Sociale Zaken, (dhr. L. Onderdijk)Maandag, Woens dag en Vrijdag van 1012 uur, St. Janstraat 9; Verkeer (dhr. A. Jeroni- musMaandag en Dinsdag van 910 uur. Korendijk 55; Levensmiddelenvoorziening, toewijzing bedrijven (dhr. J. P. Maljers): Maandag, Dins dag, Woensdag en Donderdag van 910 uur, gemeentehuis, kamer 30; Financiën (dhr. G. H. Luyen- dijk): Maandag en Dinsdag van 910 uur, Dam 37; Gemeentebedrijven en ge meentewerken (ir. A. Rothui zen): Dinsdag en Donderdag van 910 uur, gemeentehuis kamer 30. Storen huisvuil. De Burgemeester van Mid delburg brengt ter openbare kennis, dat het verboden is huisvuil e.d. te storten op stra ten, open terreinen in de stad en in havens of grachten. Indien overtreding van dit verbod wordt geconstateerd zal onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. Dienst voor Sociale Zaken. Gezinnen van in het buiten land werkende arbeiders wor den in hun eigen belang ver zocht zich te melden bij de te Middelburg bestaande zieken fondsen, daar de Krankenkas- se in het bevrijde gebied niet meer functionneert en dionten- gevogle zij van alle hulp ver stoken zijn bij niet-aanmelding hij een der ziekenfondsen. INENTINGSWET 1939. Ingevolge de bepalingen van de Inentingswet 1939 is ieder ouder of voogd verplicht vóór dat een kind één jaar wordt over te leggen: a. een bewijs van inenting of b. een verklaring waarom het kind niet wordt ingeënt. Bovengenoemd bewijs van in enting wordt van den genees heer ontvangen en moet ter ge meente-secretarie worden inge leverd. Gelegenheid tot kostelooze Inenting bestaat iederen twee den Woensdag van elke maand ten huize van den wnd. ge meente-geneesheer, Lange Noordstraat 64 alhier, des na middags 3.30 uur. Er wordt in het bijzonder de aandacht op gevestigd, dat de leeftijd beneden de 2 jaar als de meest geschikte voor in enting moet worden be schouwd. Voor een juiste vermelding In de vaccinatiebewijzen van de namen en geboortedatum der kinderen is het gewenscht, dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders of ge boortebewijs van het kind wordt overgelegd. Wanneer niet tot inenting wordt overgegaan moet de on der b. genoemde verklaring worden overgelegd. Een for mulier waarop deze verklaring moet worden gesteld is koste loos ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Alle inlichtingen betreffende de Inentingswet worden ver strekt op Kamer 7 ter Ge meen te-Secretarie. Kunstschatten e.a. De Burgemeester van Mid delburg brengt ter algemeene kennis: le. Het is verboden om schatten van geschiedenis, kunst en wetenschap zonder voorafgaande machtiging van den Burgemeester naar gebie den buiten de Gemeente te ver voeren. 2e. Het is verboden aan in gezetenen schatten tan ge schiedenis, kunst, en weten schap, die afkomstig zijn van openbare gebouwen, onder hun berusting te hebben zonder daartoe verkregen machtiging van den Burgemeester. 3. De kunsthandelaren zijn gehouden een speciaal register aan te leggen, beginnende op den datum der gevechtshande lingen tot bevrijding hunner gemeente, van alle door hen aangekochte schatten van ge schiedenis, kunst en weten schappen, meit vermelding van herkomst. 4e. De kunsthandelaren zijn gehouden om ieder aanbod wat her. gedaan wordt en hen ver dacht voorkomt, terstond ter kennis van den Burgemeester te brengen. De Burgemeester van Mid delburg vestjgt er de aandacht op cat zich "op het gebied van deze gemeente naar alle waar schijnlijkheid nog landmijnen liggen. Ter plaatse zal dit zooveel mogelijk door borden worden aangegeven. In het algemeen wordt aan geraden zich niet buiten de wegen te begeven en vooral de kinderen te verbieden om landerijen en open terrein te betreden. VLISSINGEN. De Burgemeester van Vlissin- gen maakt bekend, dat alle eigendomsaaspraken op meu bilair en andere goederen, ge vonden of nog te vinden in door d« Duitsche Weermaoht bezet geweest zijnde perceelen, zoo wel als alle verdere aanspra ken op roerende goederen waar ook - gevonden, uitslui tend dienen te worden inge diend bij den Commissaris van Politie, Waaigat 24. Het is derhalve verboden goederen uit bovenbedoelde perceelen te halen zoolang deze perceelen nog niet zijn vrijge geven. De Burgemeester van Vlis- singen brengt hierbij ter ken nis van belanghebbenden, dat zij, die in de maanden Septem ber, October of November jl. uit hun wonng zijn geëvacu eerd en nog geen huurvergoe- dng voor de door hen verlaten wonng hebben aangevraagd, dit alsnog vóór 24 December a.s. dienen te doen. Aanvraagformulieren zijn te verkrijgen bij het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken' Hendrikstraat 12 alhier. Spreekuur. De Wethouder van Gemeen tewerken en Algemeene Za ken houdt voortaan spreekuur Dinsdag- en Donderdagmiddag van 1415.30 uur op het Ge meentehuis, Houtkade 12, al hier. Vanaf heden zal het Ont vangkantoor der Directe Be lastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Middelburg, Bo- gardstraat 17, weder geopend zijn des Maandags, Dinsdags, Donderdags en Vrijdags van 10 tot 12 y2 uur en van 2 tot 4 uur. Voor het Ontvangkantoor der Dir. Belastingen van Vlis- singen, dat eveneens in boven vermeld gebouw is gevestigd, gelden dezelfde dagen en uren van openstelling, POSTWISSELVERKEER. De Directeur van het P.T. T.-kantoor Vlissingen maakt bekend, dat het postwisselver- keer in en tusschen de plaat sen van bevrijd Nederland We der is opengesteld. Op de strooken van postwissels niet afkomstig van of bestemd voor OverheidsiiNstanties mo gen uitsluitend naam en adres van den afzender alsmede het bedrag worden vermeld. Elke andere aanduiding is voor deze postwissels verboden. Op postwissels van of voor Overheidsinstanties als Ge meentebesturen, Raden van Arbeid enz. mogen daarente gen ook mededeelingen voor komen betrekking hebbende op de betaling. DE VOEDSELPOSITIE. Zooals bekend is, liep het Duitsche bewind de laatste maanden met de voedselvoor ziening van de burgerbevolking in onze provincie vast. Dit viel in den zomer nog niet zoo op, door de vele vruchten en groenten die er waren, doch ook toen reeds werden de vet en boterrantsoenen niet regel matig verstrekt. Naarmate de verbindingswegen met overig Nederland langer en. ernstiger gestremd werden, ontstonden tekorten aan kruidenierswa ren, jam, stroop, kaas, suiker, gemalen meel, melk, gist en werd door verhoogde afslach ting in de vleeschtekorten voorzien. Dit alles kwam neer op intering van den wintervoor raad. Toen dan ook het geallieerd opperbevel het bestuur over nam was één van zijn eerste vragen: „Voor hoe lang hebt ge voedsel, strekken de voor raden voor slechts eenige da gen, weken of maanden?" En tegelijk verklaarde het zich accoord met het feit, dat de voedselvoorraden van de Duit sche weermacht in Walcheren aan de burgerbevolking ten goede zouden komen. Het of ficieel overdragen van de le- gervoorraden aan den provin cialen voedselcommissans heeft reeds plaats gevonden, hoewel stagnatie werd veroorzaakt, omdat het bijeenbrengen, sor- teeren .en Inventariseeren er van een omvangrijk werk is. Als yoorbeeld hiervan mag gelden, dat vele blikken vleesch en groenten er uiterlijk precies eender uitzien, zoodat zij a-een volgens de er in ge slagen codenummers gesor teerd konden worden. En deze codenummers waren vaak niet bekend. Ook het feit, dat de voorraad her- en derwaarts verspreid lag kwam de snel heid om tot een eindresultaat te geraken niet ten goede. Nu de voorraden overgedragen zijn beslist de genoemde Neder- landsche instantie uitsluitend over verdere uitgifte. De boter werd reeds eerder overgedra gen. Intusschen zijn de Duitsche legervoorraden belangrijk. Zij omvatten voornamelijk rogge en eenig tarwemeel, vleesch en groenten in blik, kaakjes, eenige honderden vaatjes bo ter en van een reeks andere artikelen geringe hoeveelhe den. Wanneer we evenwel be denken, dat Walcheren 60.000 inwoners telt zullen we besef fen, dat voor elk pondje boter, dat aan de bevolking uitge reikt zal worden, een totale hoeveelheid van 30 ton, dat is 600 vaatjes van 50 kg. uit den voorraad genomen moet wor den. Hieruit ziet men, hoe ge weldig groot de benoodigde hoeveelheden zijn. Er is een schema opgemaakt voor de voorziening over een periode van 6 maanden voor de eilanden Walcheren, Noord en Zuid-Beveland. En deze voorziening wordt voorbereid. Het schema levert geen al te ongunstig beeld, met dien ver stande, dat er voor de arti kelen vet, melk, suiker, kaas, spek, zout en zeep naar aan vulling binnen niet al te lan gen tijd gestreeft wordt. Voor deze aanvulling zorgt de Ne- derlandsche regeering in over leg met de geallieerde autori teiten. Men zal bij geruchte verno men hebben, dat er door de Nederlandsche regeering reeds een scheepje levensmiddelen in Zeeland aangevoerd is. In de eerste plaats is dit gedaan om de rantsoenen weer te kunnen brengen op het officieele Ne derlandsche peil en slechts in de tweede plaats om in bijzon dere gevallen te kunnen bij springen. De veel besproken chocolade zit er niet of nau welijks in en een ieder voelt bij eenig nadenken, dat er ge wichtiger levensmiddelen zijn, die voorrang behooren te heb ben. Ook zou wel eens kunnen blijken, dat naarmate grootere In het Engelsche Lagerhuis hebben Churchill en Eden Vrij dag verklaringen afgelegd aan. gaande de Britsche politiek in de bevrijde landen. De regee ring werdl heftig aangevallen door de Labour-partij, die haar verweet, dat ze zich mengde in biirnenlandsche aangelegenhe. den van andere landen. Chur chill zeide o.a., dat het nooit de bedoeling is geweest, zich met de biirnenlandsche politiek van eenig ander land te be moeien, tenzij de oorlog tegen Duitschland er door wordt be lemmerd. Ongeregeldheden achter het front kunnen niet worden geduld. In België werden de geal lieerde etappelinies in gevaar gebracht. Auto's met zwaar gewapende leden der verzets groepen waren naar Brussel onder weg om de regeering- Pierlot omver te werpen. Het bevel van generaal Eisenhower om dit te voorkomen kwam juist op tijd. De Engelsche troepen hielden de auto's te gen, voordat dieze de hoofd stad hadden bereikt en ontwa penden de opstandelingen. Bo vendien bezetten zij snel Brus sel. De Melkvoorziening. Onder de vele problemen, welke in dezen tijd om een oplossing vragen, is de melk voorziening zeker niet de minst belangrijke. Tengevolge van de maatregelen, welke de Duitsche bezetting nam, is de veestapel sterk verminderd, waardoor de molkvoorziening in het gedrang is gekomen. En nu Walcheren bijna geheel onder water is komen te staan, is het er niet beter op geworden. Integendeel! De kwestie van het voer voor de koeien is zeer belangrijk ge worden, nu groote hoeveelhe den hooi en stroo zijn verloren gegaan. Daarnaast gaat nog heel wat voedsel verloren door onwe tendheid. En nu juist dit laatste mag nu zeker niet plaats vinden. Dit zijn de schillen. Naar ons van deskundige zijde werd medegedeeld, zijn aardappelschillen en groenten- afval voor de koeien een zeer kostelijk voedsel en bevorde ren ten zeerste de melkop- brengst, zoowel naar kwanti teit als kwaliteit. Daarom zal volgende week een begin worden gemaakt met het ophalen van de afval producten. De firma Roskam is daartoe door ons aangewe zen. Elke inwoner beware zorgvuldig de schillen en geve deze aan niemand anders. Daardoor werkt een ieder mee de melkvoorziening in goede banen te leiden, waardoor in dezen winter de kinderen niet verstoken zullen zijn van dit zoo kostelijk voedsel. Er mag niets verloren gaan! Ook in deze wordt dus op de volle ■medewerking van de inwoners gerekend. stukken van Nederland vrij komen, de voedsel-situatie daar veel en veel slechter is dan bij ons, zoodat wij dan blij zullen zijn, wanneer er van hieruit daar hulp geboden kan worden. De toestand is dus zoo, dat de" algemeene voedselvoorzie ning verzekerd is, maar dat er thans bezwaarlijk ruimte be staat om tot een uitreiking van extra rantsoenen over te gaan, hoe gewenscht, hoe noodzakelijk of hoe begeerd deze ook zijn mag. Wij moeten begrijpen, dat ook wij nog in vollen oorlog verkeeren en dat de Geallieer den er recht op hebben, dat wij onze ontberingen blijmoe dig aanvaarden. Zij brengen de offers in menschenlevens, zou den wij dan klagen over ma- terieele tekorten? Ir. A, A. BREVET. liquidatie van het Nederl. Arbeidsfront en herstel van vereenigingen van werkgevers en werknemers. Anep-Aneta. Bij Kon. Besluit van 8 September 1944 is het Nederlandsche Arbeids front opgeheven. Aan deze opheffing is ver bonden een regeling voor de liquidatie van deze zoo gehate instelling. Twee Regeerings- commissarissen een voor de Vereenigingen van Werkge vers, een voor de Vereenigin gen van Werknemers zul len als liquidatoren optreden onder toezicht van de Minis ters van Sociale Zaken en van Justitie. Zij hebben instructie er voor te waken, dat de door het N.A.F. gestolen goederen zoo spoedig mogelijk, in af wachting van een beslissing omtrent den eigendom, weer door dn vakverenigingen zul len kunnen worden gebruikt. Het wordt aan de vereeni gingen, die door den bezetter of anderszins als gevolg van den oorlog zijn opgeheven, overgelaten, of zij weer in hun oorspronkelijken vorm wen- schen te herleven, dan wel een nieuwe vorm willen aannemen tezamen met andere vereeni gingen. In beide gevallen wen de men zich tot den betrokken Regeeringscommissaris (hun namen en adressen zullen zoo spoedig mogelijk bekend wor den gemaakt); na een eenvou dige verklaring van de Minis ters van Sociale Zaken en v/.n Justitie, die in de plaats treedt van de Koninklijke Goedkeuring, kan de vereeni- ging onmiddellijk weer aan het werk gaan. De Regeerings commissaris zal voor zooveel mogelijk de vereenigingen in het voorloopig genot stellen van gebouwen en inventaris van het N.A.F. Aan een ver- eeniging, die in financieele moeilijkheden verkeert, kan van Rijkswege een voorschot worden verleend. Uiteraard geldt dit alles alleen voor ver eenigingen, die bestonden, bjj het uitbreken van den oorlog. De Regeeringscommissarissen en de Ministers van Sociale Zaken en van Justitie zullen bijstand en advies van de zijde der vakvereenigingen noodig hebben. Een Commisie van Advies voor Vereenigingsaan- gelegenheden zal daarom met spoed worden samengesteld. Het herstel van de zelfstan dige organisaties van werkge vers en werknemers wordt al dus zoo krachtig mogelijk be-, voröerd, aangezien in het nieuw aanbrekende tijdperk, dat voor ons ligt, een doelma tige behartiging van de so ciale belangen van ons volk en een doeltreffende regeling I der arbeidsverhoudingen in een I democratische staat niet wel I denkbaar is, zonder de werk- I zaamheden van de vakvereeni- I gingen van werkgevers er I werknemers. WAARSCHUWING TEGEN I HET OMGAAN MET PROJECTIELEN. Nog herhaaldelijk komt het voor, dat jongens met gevon- I den projectielen een gevaarliji spel spelen. Zoo werd in he I midden van de vorige week eer jongen te Vlissingen door hei roekeloos hanteeren van eer rookgranaat zoodanig in he'l gelaat getroffen, dat hij den f kelijk het licht in zijn oogerl zal moeten missen. Laat di I een hernieuwde waarschuwing I voor ouderen en jongeren zijnf Laat dit gevaarlijk spul tod I liggen en haalt er liever de po.l litie bij als u het vindt. D. Ml BIDSTONDEN TE MIDDELBURG. De wekelijksehe bidstonde) I vinden voorloopig plaats o l Dinsdagmiddag om 3 uur i de kerk op het Hofplein en o; Zaterdagavond 6.45—7.30 in dl Engelsche kerk achter hel Stadhuis Simpeihuisstraat), Toelichting op de bekendma king van den Militairen Com missaris voor de Provincie Zeeland van 3 Dec. 1944, nr. 8 betreffende de Registratie van Vreemd Geld. 1. De registratieplicht heeft slechts betrekking op niet- vijandelijk vreemd papiergeld. De registratie omvat dus niet marken en lires, doch wel papiergeld van geallieerde en neutrale landen. 2. Bij de registratie moet het vreemde geld aan de bank wor den getoond en moet door de ze worden gecontroleerd of het - voorgelegde geld in overeen- c stemming is met de aangifte. 3. De registratieformulieren moeten duidelijk en in drie voud worden opgemaakt en wel v volgens het voorgeschreven v model, dat door het Militair Gezag op aanvraag aan de banken wordt verstrekt. Een exemplaar wordt door de bank geteekend aan den registrant overhandigd. d 4. Degenen die Belgische of z Fransche franken ter registra- tie hebben aangeboden, welke d. van geallieerde troepen als be- d taling-voor goederen of diensten ti zijn verkregen ingevolge het destijds door de Nederl. Regee ring gedaan verzoek, moeten w bovendien naast het registra- m tieformulier een afzonderlijke, bi duidelijke, gespecificeerde en gj onderteekende verklaring in tweevoud afgeven, dat dit geld van Geallieerde Troepen werd ontvangen als betaling voor M goederen of diensten. Bedoelde Belgische of Fransche franken moeten tevens bij de re- gistreerende bank worden ge. deponeerd. Na onderzoek en juist bevinding der overgeleg- w( de verklaring door of vanwege je het Nederl. Militair Gezag zal zoo spoedig mogelijk tot inwis- Ge seling van dit geld worden va, overgegaan. j<p 5. De registranten moeten, cr( zich tengevolge der registree- a0( rende bank legitimeeren. De rjc registreerende bank behoudt de beide eerste exemplaren van het registratieformulier, ter beschikking van de bevoegde autoriteiten. Van de verklaringen, bedoeld in punt 4 van deze Toelichting moet het origineele exem plaar door de registreerende bank'worden ingeleverd bij den Militairen Commissaris voor de Provincie Zeeland (p.a. Koe poortstraat te Middelburg). Het tweede exemplaar blijft bij de bank berusten. Toelichting op do bekendma king van den Militairen Com missaris voor de Provincie Zeeland van 3 Deo. 1944, nr 9 betreffende de Inlevering van Vijandelijk Vreemd Papiergeld. 1. De inlevering van vijande lijk vreemd papiergeld (Mar ken en Liresj geschiedt tegen kwitantie in drievoud. Daarop wordt vermeld de naam, het adres en het nummer van het persoonsbewijs van den bezit ten Indien de inlevering ge schiedt door een derde namens den bezitter, wordt ook diens naam en adres op de kwitantie vermeld. 2. Het origineel en elk der twee copieën worden van het stempel der registreerende in stelling voorzien, alsmede van ce handteekening van een t6t teekenen gerechtigden funcü- onans. 3. Het origineel der kwitantie wordt afgegeven aan dengene die het vijandelijk geld heeft ingeleverd. 4. De eerste copie der kwi tantie wordt opgestuurd aan het Agentschap van de Neder landsche Bank te Middelburg, waar deze copie tot nader or der wordt bewaard. 5. Indien de verzending vei- hg kan geschieden, wordt te vens, na 16 Dec. 1944, het in geleverde vijandelijke papier geld aangeteekend opgezon den naar het Agentschap van Nederlandsche Ba"lt te Middelburg, waar het eveneens tot nader order wordt be waard. Indien de verzending met veilig kan geschieden moet frft 'ngeleverde viiandelijke pa piergeld zoo veilig mogelijk uit. tha ris< om pul sch Arl of 3. veri best of berc laat kort daa: in '1 van 4. de i feur noer aam 5.1 gt wore merl eerst op d Bele van geldt twee 6. voor west Midd kan tl Thol< word en d bouw word onmi in w< Middi Vo< Arbei —12 worde stellin tot ee zendir ben. 6. L tantie be waf de kv\

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 2