De Vri je Zeeuw Dc strijd om Boedapest is begonnen Ernstige ongeregeldheden in Griekenland Westfiont. Ten* O. van Aken zette het le Amerikaansche leger gis termiddag een nieuwen aanval in; het vorderde meer dan .2 km. De Duitschers deden in dit gehied geen tegenaanval len. Ten Z. van Duren werd de Roer op een nieuw punt be reikt. Ten Z. van Bergstein werd terrein gewonnen en Staan de Amerikanen voor de vlakte van Keulen. De verschillende overgangen over de Saar worden langza merhand tot één groot brug genhoofd samengesmolten. Het 3e leger is reeds verscheidene kilometers voorbij Saariau- tern. Uit het W. en Z.W. ruk ken andere afdeeli/igen op Saarbrücken aan. Ze zijn nog slechts 7 km. van de stad ver wijderd. De strjjd nadert hier zijn hoogtepunt. De Ameri kaansche troepen zijn Forbach binnengedrongen. Er wordt in deze plaats verwoed ge vochten. Ten Z. van Saar brücken werden Dillingen en Wölverdinge veroverd. Ook het gedeelte van Sarreguemines op den linkeroever van de Saar is geheel in geallieerde han den. Het 3e Amerikaansche leger is in ééri maand over een front van 100 km. breedte gemiddeld 58 km, gevorderd. Meer dan 900 plaatsen wer den bevrijd. Bij Metz houden de Duitschers thans nog slechts 2 forten bezet. Troepen van het 7e Ameri kaansche leger, die uit het Z. naar het Saargebied oprukken, naderen de Saargrens ten N. w. van Hagenau. Ook ten N. van Colmar hebben de Ame rikanen weer terrein gewon nen. De Duitschers trekken weg in de richting van den Rijn. Bij hun overtocht over de rivier maken zij gebruik van rookgordijnen. Op de hel lingen van de Vogezen hebben Fransche troepen 8 dorpen veroverd. Luchtfiont. Bij de aanvallen van gister nacht op de Leuna-werke, Os- nabrilck, Giessen en Berlijn gingen 21 bommenwerpers ver loren. 17 Duitsche jagers wer den neergeschoten. Op Osna- brück werden o.a. 350.000 zware brandbommen neerge worpen. In de avonduren van Donderdag deden Mosquito's een aanval op Keulen. Zij ge bruikten hierbij bommen van 2 ton. Mustangs hebben voor de Noorsche kust 6 Duitsche vliegtuigen neergeschoten. En- gelsche marinevliegtuigen, die aanvallen doen op Duitsche convooien voor de Nederland- sche en Noorsche kust, maken thans gebruik van parachute fakkels. De doelen worden hierdoor hel verlicht, waarna ze met bommen en kanonvuur worden bestookt. Om deze aanvallen af te weren zouden de Duitschers hun convooien met 5 maal zooveel escorte vaartuigen moeten versterken. Gisteren hadden de Duitschers hun luchtactiviteit boven Z. Engeland versterkt. Er werd schade aangericht en er vie len slachtoffers. Zuidfront. De Engelsche troepen die Ravenna hebben ingenomen zijn voorbij deze plaats reeds 10 km. gevorderd. Hierbij werd de stad Mezzano, aan den weg van Ravenna naar Ferrara, veroverd. De Oostelijke oever van de Lamone is thans ge heel van vijanden gezuiverd. Hoewel de Duitschers de brug gen over deze rivier in de lucht hadden laten vliegen, werd 't bruggenhoofd op den anderen oever versterkt en uitgebreid. Oostfront. De Russen hebben thans den Igeheelen Z. oever van het 80 km. lange Plattenmeer vast in handen. Ze zijn nog maar 30 km. verwijderd van Stuhl- weissenburg, één der voor naamste spoorwegknooppunten voor de bevoorrading van het verdedigingsfront bij Boeda pest. Maarschalk Tolboegins troepen zijn nog slechts 60 'km. van de Oostenrijksche grens verwijderd. Door de snelheid van den opmarsch krijgen de Duitschers geen kans om nieuwe verdedigings werken aan te leggen. Om de groote bressen, die in het front geslagen zijn, te Richten 'hebben de Duitschers hier 2 divisies uit Italië en 1 van het Westfront in den strijd geworpen. Deze divisies leden 'reeds zware, verliezen, Bij .Weenen zijn 300.000 gevange nen en buitenlandsche arbei ders bezig met het aanleggen van versterkingen. Aan de Yoego-Slavische grens werd Bares veroverd. Tén Z. van Boedapest zijn de Russen op een nieuw punt den Donau overgestoken. De Russen, die langs den W. oever van den Donau oprukken, staan nog op 40 km. van Boedapest. Vol gens Duitsche berichten zijn Russische tanks reeds tot op 24 km. van de stad doorge drongen. De versterkingen, die de vijand hier aanvoert, wor den onmiddellijk weggemaaid. Twee bataljons sloegen giste ren, zoodra ze uit den trein A Cf A In* Al - A. A Eerste Jaargang - Nummer 19 Verantw. Hoofdredact,; drs. H. Sinnema- Redactie- en administratie-adres: VLISSINGEN, Walstraat 58-60. MIDDELBURG, Gerechtshof, Hofplein. kwarpen, op de vlucht. Ten N.O. van Boedapest, bij Hat van, hebben de Russen de Duitsche linies doorbroken. Sinds 8 November werden in Hongarije 25.000 gevangenen gemaakt. 2000 man Yoego-Slavische patriotten hebben zich door de Duitsche linies geslagen en zich bij het Roode leger ge voegd. Verre Oosten. Gisteren hebben vliegende reuzenforten de vliegtuigfa brieken te Moekden in Mand- sjoerije gebombardeerd. 39 Japansche vliegtuigen werden vernietigd. 3 eigen vliegtuigen keerden niet terug. 2 vlie gende vestingen bombardeer den Tokio. Da stad was op het tijdstip van den aanval helder verlicht. Ook werden bommen geworpen op Yoko hama. De Japansche situatie op Leyte is critiek. Op de West kust deden de Amerikanen, ten Z. van Ormok, een nieuwe lnBdi"" T- Zaterdag 9 Decembar 1944 Verantw. admlnistrat.; Jacq, do Smit. Advertentieprijs SO cent per regel, Abonnementsprijs per week 26 cent Losse nummers 5 cent. BOODSCHAP VAN H. M. DE KONINGIN AAN DE BEVOLKING VAN ZEELAND. „Hebbende met U allen innig medegeleefd in den han gen tijd en Uwe zware beproevingen, deel ik van heeler harte in Uwe groote blijdschap bü Uw bevrijding. Weest overtuigd, dat alles gedaan wordt om zooveel mogelijk, yoor zoover de oorlogvoering dit toelaat, aan Uw nooden en behoeften tegemoet te komen. WILHELMINA" ---- -- -ccii nieuwe landing. De Japanneezen wier pen gisteren 2Ö0 parachutisten uit boven de hoofdstad van Leyte, Taklaban. Deze werden tot op den laatsten man ver nietigd. Van een Japansch convooi, dat probeerde versterkingen naar Leyte te brengen, wer den 7 tqrpedojagers, 4 troe penschepen en 2 transport schepen vernietigd; 4000 Ja panners kwamen hierbij om. 62 Japansche vliegtuigen wer den neergeschoten. De Ameri- I kanen verloren 1 torpedojager en een klein transportschip, waarvan de bemanning werd gered. 6 vliegtuigen gingen verloren. Later werden nog 6 kleine Japansche schepen ver nietigd. Gisteren was het 3 jaar ge leden, dat de Japanners Pearl Harbour aanvielen. Sinds dat 'tijdstip hebben Amerikaansche vliegtuigen 12 millioen ton bommen op Japansche doelen geworpen, 29 000 vijandelijke vlieg uigen vernietigd en 1.300.000 ton Japansche scheepsruimte tot zinken ge bracht. De Amerikanen verlo ren o.a. 13.500 vliegtuigen. BlBlBICU ternationale Conferentie voor Burgerlijke Luchtvaart beëindigd. De voorzitter van de epnferentie, Burley, bracht hulde aan de Nederlandsche vertegenwoordigers voor het opbouwende werk, dat door hen op deze conferentie is verricht. Nederland mag trots zijn op het bereikte resultaat. De conferentie, die aanvanke lijk op een mislukking dreigde uit te loopen, veranderde ge heel van aspect door het Ne derlandsche voorstel inzake vrije luchtrechten. Dit voor stel werd een groot succes en het prestige van Nederland op luchtvaartgebied is er niet weinig door verhoogd. Neder land is benoemd als lid van den Internationalen Raad voor Burgerlijke Luchtvaart. Het Ned. schip „Amstel- stroom" van 500 ton, dat reeds een lading levensmidde len naar Nederland heeft ge bracht, is thans voor de 2e maal in Nederland aangeko men. Gewaoer.de leden van de on- dergrondsche verzetsbeweging hebben een overval getjaan op het Hoofdbureau van Politie te Rotterdam. Zij bevrijdden 26 politieke gevangenen, waar van er 14 ter dood waren veroordeeld. De Frar.sche regeering heeft de Nederlandsche een voor schot toegestaan tot een ma ximum van 50 millioen francs, d ar onze regeering zich op het oogenblik geen Fransch geld kan verschaffen. Het voorschot zal terugbetaald worden zoodra de financieele betrekkingen met Frankrijk hervat rijn. Het geallieerde opperbevel heeft een 5e mededeeling ge richt aan het uuitsche volk. Deze heeft betrekking op het militaire bestuur ip Duitsch- land na den oorlog. De bevol king zal rechtvaardig en zon der aanzien des persoons wor den behandeld. Eeschuldigden zullen inzage krijgen van het geen hun ten las*c wordt legd, ze zuilen zich mogen Van overal. I verdedigen, een advocaat ne- In Chicago is gisteren de m?nigetuigen S. décharge dag- - - 'vaarden en hooger beroep aan- teekenen. Alle, rechtbanken zullen worden gezuiverd van nazi-invloed, evenals de wet ten. Alle vonnissen, die door Duitsche rechtbanken zijn ge- veld, zullen kunnen worden herzien. Doodvonnissen zullen 'niet mogen worden voltrokken zonder bekrachtiging van het geallieerde bestuur. In Italië heeft Bonomi een nieuwe regeering gevormd. De reehtsche partijen zijn hier alle in vertegenwoordigd. De so cialisten en actie-partijen wei geren in het kabinet zitting te nemen. De nieuwe le minister van Polen, Arstisjefski, heeft een radio-rede gehouden voor het Poolsche volk. In 1939 heeft Polen het hoofd geboden aan de geweldige Duitsche leger macht, die hun wat kracht en bewapening betreft verre voor uit was. Ook in 1944 heeft Warschau 63 dagen lang al leen tegen Duitschland gestre den. De Poolsche binnenland- sche strijdkrachten onttrekken door hun optreden ook thans nog veel Duitschers aan het Russische front. Hieruit blijkt wel, dat Polen den oprechten wensch koesteren om goede en vriendschappelijke betrek kingen met Rusland te onder houden. KORTE PUEDntATIE. DE BEZETTENDE MACHT WEG! „Hö eal Zijn volk zalig maken van hu,nne zonden Hlattlieus 1 21. „Bezettende maeht", het I duistere woord behoort nu tot het verleden. Een centenaars last is daarmede van onze schouders gegleden. We halen ondanks nood en druk ruimer adem. De „bezettende macht" is weg en toch is er een „be zettende macht" gebleven. Het is de bezettende macht der zonde, veel ontstellender dan de dictatuur van een Staat of partij. Zal het menschenleven waarlijk verlost zijn, dan moet deze macht weg. Kan dat? Van den mensch uit niet. Ieder mensch is een krijgsge vangene van deze bezettende 'macht en daarom machteloos gebonden. Het is echter Advent! De Kerk predikt Advent, d.w.z. de komst van Jezus Christus in de wereld om mensehen za lig te maken van hunne zon den. Jezus Christus verlost niet van een bezettende macht maar van d bezetten de maeht. Dat is de weergalooze on- aaiftastbare boodschap der Kerk, waarbij de rest der ge luiden in deze wereld alles bijeen slechts een heesche vox humana is. Advent! Dat is de macht van de Kerk, dat zij door haar prediking van den Christus een mensch leert zeggen; 'k Lag machteloos gebonden Gij kwaamt en maakt mij vrij. Dit is de ware bevrijding, de ware verlossing. We gaan door een wereld vol van schuld en nood en dood. In Athene en den Pyraeus werden gisteren den geheelen dag straatgevechten geleverd. Met behulp van tanks en veld- artillerie hebben Britsche en Grieksche regeeringstroepen verschillende deelen van de hoofdstad gezuiverd. De Elas- troepen hadden zich in stevige gebouwen en in betonnen mi- trai-eumesten, die door de Duitschers waren aangelegd, genesteld. De zwaar gewapen de verzetsgroepen beschikten zelfs over luchtafweergeschut, waarmee zij de Engelsche vliegtuigen beschoten. De En gelsche troepen maakten 446 gevangenen, waaronder 35 of ficieren. In den Pyraeus wer den de Elas-stellingen door een Britschen torpedojager bescho- !ten. Daarna werden mariniers aan land gezet om de haven te zuiveren. Door den wanor delijken toestand kan de le vensmiddelenvoorziening van het Grieksche volk geen voort gang hebben. Generaal Scobi is van plan om in de wijken, die van Elas-troepen gezuiverd zijn, veldkeukens in te rich ten. In andere deelen van Griekenland is het in het' al gemeen rustig. Op sommige plaatsen is het werk weer hervat. In Engeland zullen vandaag zoowei Minister-pre sident Churchill als Eden voor Het parlement een verklaring afl gen over de onlusten in Griekenland. De Amerikaan sche minister van Buitenland sche Zaken, Edward Stetti- nious, heeft verklaard, dat de Amerikaansche regeering vol komen accoord gaat met En- gqjands politiek ten opzichte van Griekenland. (B.B.C.) Daarom is er meer noodig dan verlossing van staats- dictatuur, verkeerde organisa tie of systemen. De ware ver lossing komt evenmin van de democratie, ook al ontvangt ze nog zooveel spuitjes of bloedtransfusies der illegaliteit, IJe nood der wereld is dieper- Haar nood is de bezetten de macht der zonde. Deze pracht kan alleen en (gaat alleen weg door Jezus Christus, Zijn komst, Zijn kruis in deze wereld. De Kerk discussieert hier niet over. Zij poneert met gezag deze gebeurtenis. De behoefte er aan staat trouwens geschre- ven in de harten der men- schen. 20, 30 jaar geleden wist men in salon en scheerwinkel prtf- cies hoe jammerlijk en ver molmd de Kerk was. Er is iets veranderd sindsdien. In een wereld, waar hoog en laag zich liet muilkorven, bleef de Kerk getuigen. Haar kracht en onaantastbaarheid is haar Adventsprediking, haar bood schap van verlossing van de bezettende macht der zonde door Jezus Christus. Hjj is de Weg der bevrijding. Ook voor onze werelc met haar leed en chaos, haar afgronden van zonde en schuld. Nog is de stal van Bethle hem verlicht, Nog kunt ge gaan, nog is de deur niet dicht.- Dr. N. J. HOMMES. Verantwoordelijk Hoofdre dacteur; Drs. H. SINNEMA, Molenwater 69, Middelburg. Stukken voor de redactie te zenden aan den heer J. P. VAN ALTEN, Gerechtsgebouw ka mer 6 Middelburg. Verantw. administrateur JACQ DE SMIT, Souburg.

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1