De Vrije Zeeuw Amerikaansche troepen in het hart van het Saargebied et Roode Leger rukt op in de richting van Oostenrijk Westfront. In de Betuwe is het water ts gedaald, doch de water land in de rivieren blijft nog mormaal hoog. Na het af- p,an van de twee Duitsche nvallen ten N.O. van Nijme- n hebben de DuitscHers en ernstige pogingen gedaan i hun posities te verbeteren. Aan de toegangswegen tot ■uien en het Roergebied >rden nog steeds hevige ge- chten geleverd. Er zijn ech geen belangrijke frontwij- ingen te melden. Gevechts- ïmenwerpers bestookten rden van verzet in Jiilich. a Z. van Düren deden de itsehers wanhopige pogin- (n om het dorp Bergstein k' heroveren. Tot drie maai werden hun aanvallen af lagen. [n het Saargebied dringt het Amerikaansche leger onder neraal Patton steeds dieper 31 in het gebied der mijnen hoogovens. De Amerikanen nu reeds op 6 plaatsen er de Saar getrokken, n.l. 4 plaatsen ten Z. en op 2 atsen ten N. van Saarlau- n. en bestormen de Sieg- bd-linie. Saarbrüeken is tot minder dan 8 km. genaderd ligt steeds onder het vuur Amerikaansche artillerie. 1 van Sarregueminis, het (V. gedeelte, is thans in ge- eerde handen. De Duit- ers hebben hier alle brug- over de Saar in de lucht n vliegen, niettegenstaande nog groote afdeelingen [tsche troepen öp den lin oever vochten. Deze troe- zijn thans volkomen ge ëerd. Het fort St. Contin Metz heeft zich overgege- Er bevonden zich in dit nog 22 officieren en 570 deren. deelingen van het 7e erikaansche leger, die uit Z. naar het Saargebied kken, veroverden ten N. Saverne de plaatsen Wie- au en Lichtenberg. Troe- die van Straatsburg s den hoofdweg naar Col- oprukken hebben Ost- i, 8 km. ten N. van deze ts, veroverd. or de hardnekkigheid, mede de Duitschers het ten W. van den Rijn ver en lijden zij bijzonder verliezen. Zij zijn ge- aakt hun schaarsch ge en veteranen-troepen aan uilen met minderwaardige dkrachten, bijv. te jonge te oude mannen. Hier te- ver stellen de geallieerden jonge, goed geoefende en ede soldaten. Bovendien en de geallieerden de n van een geweldige lucht- ht. De Duitschers kunnen, r henzinegebrek, slechts rzaam met hun luchtwa- omspringen. Bovendien den de Duitsche fabrieken natuurlijke en synthetische ine voortdurend gebombar- d, zoodat de productie ds minder wordt. Eerste Jaargang - Nummer 18 Verantw. Hoofdredact.: drs. H. Sinnema. Redactie- en administratie-adres: VLISSINGEN, Walstraat 58-CO. MIDDELBURG, Gerechtshof, Hofplein. Vrijdag 8 December 1944 Verantw. administrat.Jacq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent Losse nummers 5 cent. Luchtfront. ngeveer 3000 bommenwer- en jagers deden gisteren allen op benzinefabrieken, rwegen en rangeerterrei- in Duitschland. 800 Ame- nsche bommenwerpers, door 800 jagers, be- 'ten de Leuna-werke te eburg bij Leipzig, spoor- i oclen bij Bielefeld en an- punten. De begeleidende 's deden aanvallen op u te Osnabrück en elders 'erschenen geen Duitsche rs op het appèl. De Ame- en verloren 4 bommen- Ars en 2 jagers. jOO Engelsche bommenwer- bombardeercien vannacht 'euna-werke bij Leipzig en jpoonvegcentra jOminfcsüek Scoraa niet gekend. en Giessen, Ook Berlijn werd aangevallen. Geallieerde ge- veehisbommenwerpers waren gisteren verder dan ooit bo ven Duitschland doorgedron gen om de verkeerswegen aan te vallen. Zware Amerikaan sche bommenwerpers bombar deerden verkeerswegen en ran geerterreinen tusschen Wee- nen en het front. In een park in Den Haag werden opslag plaatsen en lanceerinrichtin- gen van de V 2 door Spitfires beschoten en vernield. Russi sche vliegtuigen vielen Duit sche verkeerswegen achter het front in Oost-Pruisen aan. Zuidfront. Ten Z.W. van Paenza heb ben de geallieerden een nieuw bruggenhoofd over de Lamone gevestigd. Ze bedreigen Faenza nu van 2 kanten. Ten N. van Ravenna maakte het 8e leger weer vorderingen. Het 5e leger heeft een hoogte veroverd, van waaruit de weg naar Imola kan worden bestreken. Oostfront. In Hongarije hebben de Rus sen nu bijna den geheelen Z. oever van het Balaton-meer bezet. Ze zijn nog 80 km. van de Oostenrijksehe grens en 200 lcm. van Weenen verwijderd. De Duitschers deden in dit gebied twaalf tegenaanvallen, die echter alle werden afgesla gen. In één week rukte het Roode leger 160 km op, wat meer is dan bij den opmarsch der Duitschers in Polen en Frankrijk. De Duitschers spreken thans van een nieuw groot offensief tegen Boedapest. Bij hun op marsch uit het Z., langs den Donau hebben de Russen weer verschillende plaatsen vero verd, waarvan sommige op minder dan 40 km. van de Hongaarsche hoofdstad. Troepen van maarschalk Tito hebben de stad Sid, aan de spoorlijn van Belgrado naar Zagreb, -veroverd. Verre Oosten. Dé Japansche troepen in Birma hebben de stad Pagai opgegeven. Het vliegveld van Bamo is reeds door de geal lieerden in gebruik genomen. Amerikaansche vliegende ves tingen hebben in het geheele gebied van Mantsjoerije, de Philippijnen en Ned.-Indië aan vallen gedaan op fabrieken en haveninstallaties. 23 Japan sche schepen werden hierbij vernietigd. Van overal. De New York Times toont zich een voorstander van in ternationale controle over het Saargebied na den oorlog. Het is van buitengewoon belang, dat de Duitèchers niet meer de beschikking krijgen over dit rijke delfstoffen- en industrie gebied. Het Saargebied is een wapen. Wanneer Duitschland in het bezit hiervan is, kan in Europa geen duurzamen vrede worden gesloten. In Rome zoekt men nog steeds naar een basis voor de nieuwe regeering. De bevol king wenscht graaf Scorza als minister van Buitenlandsche Zaken. De Engelsche regeering heeft hiertegen echter princi- pieele bezwaren. Amerika wenscht zich niet te bemoeien met de Italiaansche binnen- landsche aangelegenheden. De Engelsche regeering heeft Amerika en Rusland in de kwestie betreffende graaf De verzetsgroepen in Grie kenland hebben geweigerd hun wapenen in te leveren. In verband hiermede heeft de re- geering-Papendreo haar ont slag aangeboden. De Grieksche koning heeft dit echter gewei gerd. De Engelsche regeering zal er voor zorg dragen dat de regeering-Papendréo niet omver wordt geworpen. Vol gens Churchill is de vorming van een nieuwe regeering op het oogenblik in Griekenland onm<- lelijk. Zoodra er weer ordelijke toestanden heerschen, zal het Grieksche volk zelf de regeering moeten kiezen die het wenscht. Gisteren duurden de vijandelijkheden in Athene den geheelen dag voort. De Elas-troepen maakten zich ge reed voor een nieuwen aanval en probeerden de wijken bin nen te dringen, die door de regeeringstroepen waren bezet. Dit werd hun echter door de Engelsehen belet. Andere link- sche troepen deden aanvallen op een Engelsch detachement, dat de wacht op den Acropo lis ging aflossen. Aan Engel sche zijde vielen verschillende dooden en gewonden. Gister avond hadden de regeerings troepen de Elas-afdeelingen uit verschillende wijken van de stad verdreven. Spitfires vielen Elas-troepen aan, die den weg naar den Piraeus op wilden breken. Elders in Grie kenland bleef de toestand on veranderd. De geallieerde be velhebber heeft verklaard, dat hij met het overgroote ge deelte van de Grieksche bevol king achter de regeering staat. Hij zal de regeering blijven steunen totdat zij zelf over voldoende troepen beschikt, om zich te doen gehoorzarrien. Radio-Oranje heeft weer een dringende waarschuwing ge richt tot de bevolking in het nog door Duitschland bezette gebied. Bij het ondergrondsche werk dient de grootste be hoedzaamheid in acht te worden genomen. Het is schromelijk onvoorzichtig en levert voor anderen vaak levensgevaar op om lijsten met namen en adressen, het ondergrondsche werk betreffende, in zijn bezit te hebben. Dergelijke lijsten dienen onmiddellijk te worden vernietigd. De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Henri Spaak, heeft in een rede ver klaard, dat België thans reeds voor de 3e maal zijn vrijheid aan Engeland te danken heeft. België zal zich in zijn buiten landsche politiek dan ook in de eerste plaats laten leiden door een hechte vriendschap met dit land. Een krachtig Frankrijk is onontbeerlijk voor den vrede in Europa. Ook m.et Nederland en Luxemburg zal België vriendschappelijke be trekkingen onderhouden. Over Duitschland zeide Spaak dat het militair en economisch ontwapend dient te- worden België zal Duitschland harde voorwaarden stellen en schade vergoeding eischen voor wat de Duitschers in België heb ben vernield. Na afloop van den oorlog met Duitschland zal België de geallieerden in den strijd tegen Japan blijven steunen. Generaal de Gaulle heeft gisteren voor de 3e maal een onderhoud gehad met Stalin. Het onderhoud duurde een vol uur. Ook Bidot en Molotov hebben weer een conferentie gehouden. (B.B.C.) WALCHEREN. GELDIGE BONNEN VAN DE NOODKAART VOOR DE PERIODE VAN 10—23 DECEMBER 1944. Brood 1-20, 1-21, 1-23, 1-24 8 rts. 2-20, 2-21, 2-23 8 rts. 2-24, 3.20, 3-21 8 rts. 3-23 3-24 8 rts. 1-22, 1-25, 3-22, 3-25 2 rts. 4-22, 4-2ET4 rts. Bloem 24 2 rts. Suiker 16 5/8 rts. 625 gr. Zuiver tarwebloem of Tarwe meel 4-20, 4-21, 4-23, 4-24 3 rts. Vleesch Vleeschvvaren 1-27, 2-27, 3-27, 4-27 2% rts. Melkkaarten Ml, M2, M4, M5 15 t.m. 21 y2 1. M3 16-18-20 1. Bon 2-60 Noodkaart 1% 1. Aardappelen 1-28, 2-28, 3-28 3 rts. 4-28 1% rts. Vermicelli of macaroni 17 (be stelbon) 100 gr. Scheepsbeschuit 18 (bestel bon) 250 gr. Kaas 4-65, en 3-65 (bestelbon) 100 gr. Ei 1-65, 2-65 1 ei. Bacon 20 (af te halen bij de slagers) 100 gr. Vleesch in blik 23 (af te halen bij de slagers) blik, Eenheidszeep 21 1 rts Wasehpoeder 4-63, 3-63 1 rts. Kinderdrankpoeder 4-64 (be stelbon) 1/3 rts. Zout 22 200 gr. Peulvruchten 25 2 rts. Aardappelmeel 26 100 gr. Margarine of vet 1-69, 2-69, 3-69, 4-69 (vóór 10 Dec. in leveren) V2 rts. Voor a.s. en jonge moeders. Margarine of vet JA 12 en JA 17 y3 rts. Havermout JA 11 en JA 16 250 gr. Brood JA 13, JA 14, JA 18, JA 19 2 rts. Zuiver Tarwebloem JA 15 en JA 20 2 rts. Toelichting op de Bonnenlijst. Suiker: Thans is een bon aangewezen voor het normale rantsoen suiker. Daar jam nog niet voldoende voorradig is wordt in de plaats hiervan 125 gram suiker beschikbaar gesteld, zoodat bon 16 recht geeft op het koopen van 500 gram plus 125 gram is 625 gram suiker. Vleesch/vleeschwaren: Voor- loopig is één bon aangewezen en wel voor de week van 10 16 December 1944. Op dezen bon kan 250 gram vleesch, been inbegrepen, worden ge kocht, dit is dus het dubbele van het normale rantsoen. Voor de week van 1723 De cember zal nader een bon worden bekend gemaakt. Vermicelli of macaroni, scheepsbeschuit en kinder drankpoeder: Voor het betrek ken van deze artikelen geldt de volgende regeling: Het pu bliek dient bon 17 resp. bon 18, resp. 4-64 in te leveren bij den winkelier tegen ontvangst bewijs. Kaas: 100 gram kaas wordt beschikbaar gesteld voor kin deren van 0—14 jaar. Het is niet mogelijk om dit artikel bij het begin dezer periode overal te betrekken, doch vóór 23 December kan deze bon worden gehonoreerd. Het publiek moet dezen bon vooraf inleveren bij den winkeier te gen ontvangstbewijs. Indien kaas bij den winkelier voorra dig is, moet hierop onmiddel lijk worden afgeleverd. Bacon en vleesch in blik: Deze artikelen moeten bij den slager worden betrokken. Zelf verzorgers: De zelfver- zorgers mogen "de aangewezen bonnen voor de artikelen waar voor zij zelfverzorgers zijn, niet gebruiken. De bonnen van de Nood- kaarten, welke nog niet zijn aangewezen, moeten zorgvul dig worden bewaard. Het is ten strengste verbo den bonnen, welke niet als vóórinleveringsbonnen zijn aangewezen, bij den winkelier vóóraf in te leveren. Voorinleveringsbon voor vet of margarine. De Distributiekring Middel burg maakt bekend, dat door het publiek de bonnen 1-69, 2.69, 3-69 en 4-69 van do noodkaarten vóór 10 Decem ber a.s. ter verkrijging van 100 gram vet of 125 gram mar garine bij hun leverancier moeten worden ingeleverd te gen ontvangstbewijs. De detaillisten moeten deze bonnen op Maandag 11 of Dinsdag 12 December a.s. in leveren op het kantoor Zuid singel. Later zal alsnog een bon worden aangewezen waarop mag worden afgeleverd. Brandstoffen. De Distributiekring Middel burg maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de bon nen 29, 30, 31 en 32 van de brandstoffenkaart en de bon nen 21, 22, 23, 24 en 25 van de kookkaart verlengd is tot I Januari 1945. DISTRIBUTIEKRING MIDDELBURG. Sehoenenrcparatie. Arbeiders welke grondwerk verrichten kunnen tot een be perkt aantal hun werkschoe nen laten repareeren, mits zij in het bezit zijn van een daar toe strekkende verklaring van het Gew. Arbeidsbureau. Met deze verklaring en hun stamkaart kunnen zij wier achternamen beginnen met de letters A t.m. E hun werk schoenen inleveren bij de Fïr- ma Van Haren op 'Maandag II December a.s., tusschen 9 en 12 uur v.m. Brandstofcommissie. Het .bureau van de „Wal cheren" blijft gevestigd Ge meentehuis Middelburg, Ka mer 35, en is op Dinsdag en Vrijdag voor het publiek ge sloten. De leider der brandstoffen- voorziening op Walcheren, M. J. LOUWS. BEKENDMAKING. Door de geallieerde autori teiten is het aan militaire chauffeurs ten strengste ver boden burgers op hun wagens mede te laten rijden. Zij heb ben tot dezeü maatregel moe ten overgaan, aangezien de aanwezigheid van burgers op militaire vervoermiddelen niet alleen op formeele gronden ontoelaatbaar is maar boven dien een stagnatie in het voor de oorlogvoering zoo uiterma te belangrijke militaire verkeer te weeg zou brengen. Eiken keer immers, dat een militaire wagen stil houdt, wordt opont houd veroorzaakt, niet alleen voor den betrokken wagen, maar in vele gevallen ook voor de geheele colonne waarvan de wagen deel uitmaakt. Militaire chauffeurs die zich niettemin er toe zouden laten bewegen burgers mede te la-, ten rijden, worden daarvoor .door de geallieerde militaire autoriteiten streng gestraft.

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1