DeVrije Zeeuw De weg terug Duitsche wandaden ten Oosten van de Maas dv. overleed, ilm te Roo- ze innig ge ler, Behuwd- der TA KOLE, we van DOELEMAN, dom van ruim DOELEMAN. )ELEMAN~ XOftSTANJE. viol— DOELEMAN. >L. DOELEMAN. BIE— DOELEMAN. BIE. 30 Nov. 1944. 10. werd tot on- oefheid, door tig ongeval, genomen onze er en Groot- IE KRAKER, g i van 78 jaar; Ed Zoontje en NK, i van bijna 12 KRAHER. KRAKER— BAURDOUX. N. t. Joosland, 1944. lat 7. STG ALS LID 7.V. ngsche werkne- rmede verzocht in te melden als ',V. ;eling enz. zul- bekend ge- Gelegenheid bestaat aan de 3en, des Zater- in 24 uur. OOIJER, idijk 51. beinstraat 55. lurgronjestr. 2. overtuigd zijn, vakbeweging in m het aller- zal zijn. het voorloopig elük bestuur, irzltter. LJE, Secretaris. j Onze regeeringsvorm van Vóór 10 Mei 1940 wordt dik wijls een democratische ge noemd. Ten onrechte. Want „democratie" beteekent: volks- rcgeer.r.g. En een volksregee- ring a:len we niet. Van de drie ma-.hten in onzen staat berustte de uitvoerende bij de Koningir. >en haar ministers) en de itchtsprekende bij de door de Koningin benoemde rechtere macht. Alleen de wetgever, e berustte gedeelte lijk bij het volk (d.w.z. de volksverLgtnwoordiging), o.m. doordat de Tweede Kamer het recht had om wetten voor te stellen, en beide Kamers wetsvoorstellen konden afstem men. Van de democratie vielen we in de dictatuur. Er kwam eerst een looie belofte: we zouden vrij zijn in onze poli tieke wilsvorming. Hoe hebben we er iets van kunneh ge- looven! Zóón belofte van een der hoofdvertegenwoordigers van onze onderdrukkers, die zelf geen politieke wil heb ben, immers willoos achter den Führer aanloopen! Er is dan ook niets van tereclit ge komen. De politieke wilsvor ming werd opgedragen aan het verachtelijkste deel van ons volk, aan de landverra ders, de N.S.B.'ers, even wil loos als de Nazi's, even sen timenteel tegen Hitier kwee- lend: „Mijn Führer!" De de mocratie was veranderd in een demnnocratie, een duivel- heerscnappijj waaronder onze fami eleden en mede-patriot- ten in het Noorden nog zuch ten! En nu zijn wij vrij, onder een noodregeering, een over gangsregiem. Straks, laat ons hopen heel spoedig, ons heele volk! Het is geen democratie, zelfs niet in den niet-zuiveren zin van vóór 194o. Maar wij begrijpen, dat het niet anders kan. Zelfs als de militaire be zetting weg zal zijn, zal er eerst nog een noodregeering zijn; een regeering met veel vrijheid v?n handelen. Ook dat begrijpen we. Maar dan! Als er weer een normale regeering mogelijk zal zijn, hoe moet die er dan uit zien? Moeten we „den weg terug" gaan? Naar den toe stand van vóór 10 Mei 1940? Men hoort sinds lang door niet-N.S.B.'ers spreken van iets goeds m het führerschap. Immers een sterker autocra tische regeering dan die van vóór 19J0 zou een zegen zijn. Anderzijds wil men naar de democratie, niet naar die van vóór 1940, maar naar een nog consequentere, waarbij het volk, de volksvertegenwoordi ging tenslotte de eigenlijke regeermacht heeft. Laten we toch voorzichtig zijn! Beginselen hebben dwin gende kracht. Een beetje auto cratie is autocratie en daarin schuilt een beginsel, nl. dat de overheid de volledige macht heeft tot regeeren. En wie de mocratie zegt, spreekt ook van een beginsel, n.l. van dit, dat alle macht bij het volk berust en de regeering slechts uit te voeren heeft, wat het volk (de volksvertegenwoordiging) be slist. En geen van beide be ginselen is juist. Het nuchtere verstand zegt het reeds. Hoe k&n het goed zijn, dat een volk zich in alles en met alles, bijv. ook in zijn ge zinsleven, overgeeft aan een regeering? Hoe kan het, ander zijds, goed zijn, dat een re- geeri.ig, die toch een beter overzicht heeft over de situa tie in het binnen- en buiten land, et meer zou zijn dan de uitvoerster van den wil der volksvertegenwoordiging, die onmogelijk zoo op de hoogte kan zijn alg de regeering? Hier geeft de gedachte uit komst, dat er in het volks leven verschillende kringen zijp met eigen gezag, naast het re- geerings-, naast het over heidsgezag, het gezin, het be drijf, de school, de kerk, mijn persoonlijk leven: het zijn alle kringen, waarin een eigen ge zag geldt. De vader heerscht in zijn gezin, de ondernemer of een gemeenschap van onder nemers in een bedrijf, enz. En de overheid dan? Deze heeft het recht te handhaven in het volksleven. Als de eene kring met da andere botst, dan moet de overheid optreden; bijv. als de fabriek het gezinsleven be dreigt; als h<>t grootbedrijf het kleinbedrijf onrechtvaardig in de knel brengt. Ook als de personen met elkaar botsen: bij diefstal, moordaanslag, e.d. Of als een kring en een daar in levend persoon botsen, bijv. als het bedrijf de werknemers als laven behandelt. Die handhaving van het recht is echter niet slechts passief (verhinderen wat onrecht is), maar ook actief (bevorderen wat recht is)het zwakke in het volksleven, dat goed is, moet niet alleen beschermd worden tegen overwoekering door het slechtere maar ook gesteund worden in zijn ont wikkeling, bijv. de werkne mersorganisaties tegenover overmachtige besturen van grootbedrijven. (Denk aan de zg- ordening, die vóór den oorlog reeds begonnen is.) Maar overigens heeft elke kring zijn eigen gezag, dat voor een normale ontwikkeling Eerste Jaargang - Nummer 17 Verantw. Hoofdredact.: drs. H. Siunema. Redactie- en adrainlstratie-adres: VLISSINGEN, Walstraat 58-60. MIDDELBURG, Gerechtshof, Hofplein. Donderdag 7 December 1944 Verantw. administrat.: Jacq. de Smit. Advertentteprys 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent Losse nummers 5 cent. ■van den kring moet zorgen. Een vader moet zorgen voor zijn gezin, een ondernemer voor zijn bedrijf, enz. Deze gedachte van meer dan één soort van gezag in het volksleven is m.i. werke lijk het eenige echte verweer tegen volksoverheersching (volledige democratie) en te gen overheidsoverheersching "(volledige autocratie), die bei de tenslotte het vrije volks leven bedreigen. Nu moet er contact zijn tusschen de overheid eener- zijds en de bedoelde kringen van het persoonlijk, het ge- zins-, het bedrijfsleven e.d. an derzijds. De overheid moet we ten wat er leeft in het volk en daarmee zooveel mogelijk rekenen. Zooveel mogelyk, want de overheid blijft ten slotte verantwoordelijk voor de regeering. Zeker: Volk, waak voor uw rechten in de verschillende kringen! Maar ook: Regeering, regeer! Het contact ligt in de ont moeting van overheid en volk, die plaats heeft door ministers (dienaren der Koningin) en volksvertegenwoordiging. De volksvertegenwoordiging moet zoo zuiver mogelijk de ver- schil.ende krir.gen en scha keeringen in het volk naar vo ren doen komen en krachtig voor de volksrechten, die ge grond zijn ih 't Hoogste Ge zag, opkomen; de ministers moeten mannen zijn, die het vertrouwen van het volk heb ben en door karakter en be kwaamheid. Het moeten "ewe- tensvolle mannen zijn, die, evenals hun Souvereine, hun roeping en hun verantwoorde lijkheid aan de Hoogste Macht beseffen. Zoo zal er een krachtig en weldadig bestuur van het land komen, waarbij én volkssouve- reiniteit èn autocratie onmo gelijk worden; waarbij de re geering niet zoo belemmerd kan worden in haar taak als wel eens is gebeurd door de volksvertegenwoordiging, maar krachtige politiek kan voeren; waarbij het volk toeh ten volle zijn meening kan zeggen en in Ravenna ingenomen Westfront. De geheele linkeroever van de Maas, van de Mojcerheide tot aan Geleen, is nui van vij anden gezuiverd. Venlo is gis teren gedurende den geheelen dag door de geallieerde vlieg tuigen gebombardeerd. Ook de artillerie heeft de stad 'be schoten. De directe aanval op Venlo is echter nog niet be gonnen. De Duitschers be- eigen economische en social» kringen eigen za. a kan be handelen, óók niet belemmerd zooals in de laatste vier jaar. Natuurlijk is het hier niet de plaats om het bovenstaande uit te werken voor de heele regeerpraktijk verondersteld dat we 't konden! Het gaat hier over de beginselen. Als die zuiver worden omschreven komt het met de uitwerking wel in orde. Is het bovenstaande een advies om „den weg terug" te gaan Met de kans om van conservatisme beschuldigd te worden, zeg ik: voor een groot deel wél. Ons staats- en volksbestel stond vóór 1940 niet zoo héél ver van het ge schetste af. De zucht naar iets nieuws, naar iets geheel nieuws, is zoo begrijpelijk in tijden, waarin de historiestroom door men- schelijke misleiding buiten haar oevers is getreden en zelfs haar oude bedding ge heel heeft verlaten. Maar laten we niet verge ten: de historie is een leer meesteres der volken. Aan- knoopen bij het normaal his torisch gewordene is qltijd wijze staatsmanskunst. Tenslotte: geen enkele weg zal baten, als hij niet bewan deld wordt door een regeering en een volk (volksvertegen woordiging) die uit mannen van karakter bestaan en die hun groote verantwoordelijk- fteid beseffen tegenover Hem, van wien alle macht afdaalt. K. HUIZENGA. schikken over een goeden hoofdweg, die ongeveer even wijdig met den Maasoever loopt, waarover ze hun troe pen gemakkelijk naar de meest bedreigde punten kun nen brengen. Op vele plaatsen in de Be tuwe staat het water reeds 30 cm hoog. De weg en spoor weg van Nijmegen naar Arn hem zijn nog droog. Het ter rein is thans ongeschikt voor militaire operaties. Op enkele plaatsen moesten de Canadee- zen hun stellingen reorgani- seeren. De Duitschers pro beerden van de verrassing, die het water bij de Eng. troepen teweeg bracht, gebruik te ma ken en deden 2 aanvallen ten N.O. van Nijmegen, die echter worden afgeslagen. De D. verloren 50 dooden en 110 ge vangenen. In het gebied ten O. en N.O. van Aken is een toestand van tijdelijk evenwicht inge treden. Ten Z.O. van DUren deden de Am. een aanval op het Z. gedeelte van het Hört- cherwoud. Zij veroverden hier bij het versterkte dorp Berg- stein. Troepen van het 3e en 7e Am. leger stroomen thans het SaargehiedN binnen. Nadat de laatste vijanden, waaronder zich afdeeiingen van den Volkssturm bevonden, in Saar- lautern waren opgeruimd, ruk ten de Amerikanen 2 km ten O. van de stad op in de ver sterkingen van de Siegfried- linie. Veirder naar het Z. heb ben ze 'n nieuw bruggenhoofd, dat reeds een diepte van 2 km. heeft, over de Saar ge vestigd. Saarbrüeken wordt hevig door de Am. artillerie beschoten. Vannacht werden 30 granaten per minuut op de stad afgevuurd. Er woeden geweldige branden. De gealli- eorde troepen staan op min der dan 10 km. van de stad. Meer naar het Zuiden ruk ken 2 colonnes op Sarregue- minis aan. Beiden staan op slechts 5 km. van de stad. INa drie dagen hevigen strijd van man tegen man, heeft het 7e Am. leger de stad Schlettstadt thans geheel gezuiverd. Andere afdeeiingen rukten verder naar het Z. op en zullen Colmar waarschijn lijk nog eerder bereiken dan de Fr. troepen, die van de tegenovergestelde zijde de stad naderen. Troepen van het le Fr. leger hebben den hoog- sten top van de Vogezen be zet. In dit gebied werden weer verschillende Duitsche afdee iingen ingesloten. De Fr. be velhebber, de Lattres de Tas- signy, deelde mede, dat zijn troepen sedert hét begin van hun offensief 3 D. divisies buiten gevecht hebben gesteld. 10.000 D. werden gedood en 15.000 gevangen genomen. Luehtfront. 400 Am. bommenwerpers, be- eleid door 800 jagers, deden fisteren, voor het eerst sedert maanden, een dagaaanval op Berlijn. De munitie- en tank-- fabrieken in één der voorste den, waren het hoofddoel van den aanval. Honderden D. ja gers waren ter verdedigin opgestegen. Boven de stad werd een geweldige luchtslag geleverd, waarbij 91 D. ja gers werden neergeschoten. De Am. verloren 12 bommen werpers en 22 jagers, waarvan er 11 waarschijnlijk op geal lieerd gebied zijn geland. 150 Am. bommenwerpers deden aanvallen op spoorwegdoelen te Munster. Engelsche toe stellen bombardeerden Hamm en Soest, 25 km. ten Z.O. van Hamm. Bij deze aanvallen ging 1 bommenwerper verloren en 3 D. jagers werden neer geschoten. In verschillende Noorsche fjorden hebben En gelsche vliegtuigen 4 Duitsche vrachtschepen in brand ge schoten. Zuidfront. Gisteren is de historische stad en haven van Ravenna ingenomen. Canadeesche troe pen maakten een omzwenken de beweging, terwijl een ge motoriseerde Eng. colonne, nl. het 27e regiment lanciers, de stad binnenrukte. Ten N. van Ravenna trekken de D. terug in de richting van de Po- vlakte. Ravenna werd door de Duitschers gebruikt als basis voor motortorpedobooten. De oude historische gebouwen in de stad zijn bijna niet be schadigd. Geallieerden verleen den steun aan de Lombardi sche patriotten in de Po- vlakte, die verschillende Duit sche stellingen veroverden. Oostfront. De Russische troepen heb ben op verschillende plaatsen het Balaton-meer bereikt en staan op minder dan 100 km. van de Oostenrijksche grens. Drie steden aan het meer werden reeds veroverd. De Russen zijn nog 20 km. van de Noordpunt en 16 km. van de Zuidpunt van het meer verwijderd. In Oostenrijk wer ken alle mannelijke en vrou welijke werkkrachten aan het aanleggen van verdedigings linies. De Russ. troepen die naar het' N. oprukken zijn Bocda- gest tot op 50 km. genaderd. p den linkervleugel van het front werd Szigetvar, ten W. van Pees, veroverd. Twee-der de van Hongarije is nu reeds in Russ. handen. Troepen van maarschalk Tito hebben Scoetari veroverd. De Duitschers trekken terug in de richting van Podgoritza. Verre Oosten. In Midden-Birma staken de Oost-Afrikaansche troepen, na de verovering van Kalcvva, de snelstroomende rivier Tsingwin over. Groote formaties jacht vliegtuigen dekten den over tocht. De Jap. opmarsch in Zuid- China is tot staan gebracht. Zaterdagavond werd Or- moek door de Am. vloot be schoten. Jap. steunpunten op het eiland werden vernietigd. In de baai van Manilla wer den een Jap. torpedojager en verscheidene toevoerschepen tot zinken gebracht. Gealli eerde vliegtuigen bombardeer den Jap. stellingen op de Ma- rianen en de Vulkaan-eilanden. Van overal. In Lublin zijn 5 leden v-n. de Gestapo, die zich aan on- menschelijke gewelddaden te gen gevangenen in concentra tiekampen hadden schuldig ge maakt, ter dood veroordeeld en in het openbaar opgehangen. President Roosevelt heeft belangrijke wijzigingen in het ministerie vari Buitenlandsche Zaken voorgesteld. De vroegere Amerikdansche ambassadeur in China is benoemd tot onder minister. Bovendien zijn 3 as sistent-ministers benoemd. De ze benoemingen moeten echter nog doorden Senaat worden bekrachtigd. Minister-president Gerbran- dy zal zich tegen het einde van deze week weer naar Londen begeven om van zijn bevindin gen verslag uit te brengen aan H. M. de Koningin en aan de overige leden van het kabinet. Daarna zal hij met het geal lieerde opperbevel de moeilijk heden. welke zich in het be vrijde gebied op het terrein der voedselvoorziening voor doen, bespreken. Hij is er van overtuigd, dat de geallieerden er naar streven om alles te doen wat mogelijk is om de voedselpositie te verbeteren. Verder zal hij de bijzondere (Zie verder pag. 2.)

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1