DeVri je Zeeuw Koningin Wilhclmina spreekt voor! de radio tot Zweden Belangrijke verklaringen van Minister-President Gerbrandy W. werd, op voor oevig-e wijze van [genomen, mijn rouw en onze irgzame Moeder, sn Grootmoeder SETJE DE IESTER, OOG AARD, derdom yan 60 ie haar gekend lien beseffen wat paar verliezen. die geen/re- geeft van Zijn ons daarin be- 'RIESTER. iOLLANDER— IE PRIESTER. [OLLANDER en Kinderen. tlJGER— JE PRIESTER. |GER. IJER t>E PRIESTER. /MEIJER. pE PRIESTER, en Kinderen, ■OLF-— |>E PRIESTER. WOLF en Kind. [MESTER. 1 Deo. 1944. 'ond overleed, ngdurig lijden, /rouw, Moeder, der en Groot- HENDRIKSE, [rdom van ruim ►u ruste van ieite, ja juicht :n wien zij zoo de, is ons tot it aller naam, SLTJRMOND. Deo. 1944. Idres: buwepolder. |HOOL VER. V. HERV., lELBURG. |Dec., om 1 uur, 4e en 5e klas, |ters), in de Lu- verwacht om to ag 12 Deo., om 2 Hlll-kindcren en net de leidstqrsji LONDEN, 30 November (Anep-Aneta). H.M. Koningin Wilhelmina heeft voor de radio het vol gende gesproken tot het Zweedsche volk: „Waar ik gehoord heb van uw belangstelling in en uw goede bedoelingen voor mijn volk en van uw wenseh het in zijn grooten nood te steunen, wil ik u «een indruk geven van het hoe langer hoe sneller verergeren van zijn toestand. Indien»gij weet, dat het voedsel en in tal van plaatsen alle kleeren en dekens weggenomen zijn, dat er geen brand stof en verlichting en bijkans geen drinkwater beschikbaar zijn, dan Jtunt gij u een voorstelling vormen van het tegen woordige leven in Nederlandsche woningen. Ik zou voorts uw aandacht willen vestigen op het syste matisch voor een groot deel met zout water onder water- zetten van belangrijke gedeelten van het bouwland en op de algeneele vernietiging van havenwerken, fabrieken en uitrustingstukken, die in tal van gevallen niet als oorlogs maatregel gerechtvaardigd is. En behalve dit alles wordt de bevolking nog geplaagd door deportaties op groote schaal en een onnoemelijk aantal andere daden van wreedheid en onderdrukking. Mijn eens zoo gelukkige volk gaat onder dit alles gebukt. Gedurende de lange jaren van vreeselijke ellende, is zijn moed niet aan het wankelen gebracht en is ook zijn vast- bslotenheid niet verminderd. Het wenseht na zijn onafhan kelijkheid herwonnen te hebben, een nieuw leven te begin nen en zijn eens zoo welvarend land te herbouwen als het de daartoe onmisbare machines en grondstoffen kan ver krijgen. Ik breng u dank voor uw belangstelling in ons lijden en ik waardeer ten zeerste uw bereidheid ons bij te willen staan. Het Zweedsche en het Nedorlandsche volk zijn door zeer oude vriendschapsbanden verbonden. Moge vrede en vrijheid deze banden nog meer versterken tot het duurzame geluk van beide landen." PRINS BEUNHARD BEZOEKT ZEELAND. "ijEigen bericht). Na het bezoek aan Walche ren en Z.-Beveland, waarvan we in ons blad een verslag ga ven, begaf Z.K.H. zich naar België, waar hij een oplei dingskamp voor Nederlandsche Militairen bezocht. De indruk die deze recruten maakten, ivas uitstekend. Prins Bernhard besprak het opleidingsschema met de lei ders van het kamp en sprak met vele manschappen. Daar na vertrok de Prins naar Z. Vlaanderen en bezocht daar verschillende onderdeelen van de eerste Nederlandsche ba taljons, welke op vrijen bodem zijn gevormd. Vele officieren en manschappen van deze nieuwe formaties behoorden tot de heldhaftige ondergrond- sche groepen, die in Zeeuwsch- Vlaanderen de Canadeezen zoo krachtig hebben bijgestaan. In Hulst scheen de bevolking een vermoeden te hebben gehad van de komst van den Prins. Met ontzaglijk enthousiasme begroette men Z.K.H. en Eerste Jaargang - Nummer 16 Verantw. Hoofdredact.: dra. H. Sinnema. Redactie- en administratie-adres: VUSSINGEN, Walstraat 58-60. MIDDELBURG, Gerechtshof, Hofplein. Woensdag 6 December 1944 Verantw. administrat.: Jacq. de Smit, Advertentieprijs 80 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent Losse nummers 5 cent. De Duitschers worden steeds meer uit het Saar» gebied teruggedrongen Westfront. Het Duitsche bruggenhoofd tegenover Venlo is thans vol komen opgeruimd. Blerik is geheel bevrijd. Nadat de vij and de laatstq brug over de Maas in de lucht had laten vliegen, vochten de Duitschers op den W. oever nog eenigen tijd door. Ondanks het bevel om tot den laatsten man vol te houden, vonden 150 Duit schers het toch maar ver standiger om zien over te ge ven. Gistermiddag om 3 uur stonden de Britsche troepen aan de Maas. Ook bij Wan- sum, ten N. van Venlo, zijn nu de laatste Duitschers van zelf zijn wagen besturend, zich j den W. oever verdreven, een weg door de menigte ba- De Duitschers hebben de dij nen. Toen volgde een tocht door het trieste, verwoeste gebied bewesten de Braakman. De Prins bezocht de „doode ste den" Schoondijke, Breskens, Oostburg enz., waar slechts enkele huizen niet door het oorlogsgeweld zijn getroffen. Vele malen stopte de Prins tusschen de ruïnes en sprak daar met vrouwen, die haar schamele bezittingen uit de puinhoopen weghaalden. Vrij moedig beantwoordden zij de vele vragen, welke de Prins haar stelde en vertelden hem van de vele nooden in dit trieste gebied. Ergens in Zeeuwsch Vlaan deren ontdekte de Prins een ambulancewagen van het Vrijwillig Vrouwelijk Hulp corps, welke daar juist was gearriveerd. De Prins onder hield zich met de in khaki uniform gestoken Nederland sche verpleegsters en vroeg deze naar haar werk. Langen tijd bracht de Prins in deze zoo zwaar door den oorlog getroffen streken door, - -"O o v-** ancncu uwui. Slechts met moeite kon hij,)diep getroffen door de ont ken van den Z. oever van den beneden-Rijn even voorbij Arn hem, opgeblazen. Het water verspreidt zich snel over het land en het geheele gebied tusschen Arnhem en Nijmegen dreigt onder te loopen. De Ca nadeezen waren genoodzaakt zich op hooger terrein terug te" trekken. Ten O. van Nijme gen werden Duitsche stellin gen met raketten bestookt. De felle strijd bij de R«pr duurt met onverminderde he vigheid voort. Bij Jülich werd de rivier op een nieuw punt bereikt. Op den weg van Aken naar Keulen deden 70 Duit sche vliegtuigen aanvallen op Amerikaansche colonnes. Ze werden hevig door het afweer geschut onder vuur genomen. Reeds zijn de wrakstukken van 41 vliegtuigen geteld. De troepen van het le Amerikaansche leger, die de Inde waren overgestoken, heb ben de spoorlijn van Esch- zettende verwoestingen. Laat in den namiddag ver trok Z.K.H. naar zijn hoofd kwartier, weiier naar Jülich bereikt. Dit leger heeft sedert het begin van het offensief 60.000 Duit schers gedood, gewond of ge vangen genomen. Dit staat on geveer gelijk met de vernieti ging van 6 Duitsche divisies. De aanval op het Saarge- bied, met zijn voor de Duitsche oorlogvoering onmisbare indus trieën, gaat steeds voort. Saarlautern, op één na de grootste stad van het Saarge- bied, is thans geheel in ge- allieere tanden. Het bruggen hoofd over de Saar bij deze stad werd weer belangrijk uit breid, 12 km. ten Z.- van Saarlautern zijn de Amerika nen eveneens de Saar overge stoken. 3 divisies van het le ger van generaal Patton heb ben een nieuwen aanval inge zet tegen Saarbrücken, Sarre- guemines en Forbach. Over een frontbreedte van 15 km. zijn ze 4 km. opgerukt. Ze hebben belangrijke hoogten veroverd, van waar zij Saar brücken en Forbach kunnen overzien. De plaatsen liggen onder het vuur der Ameri kaansche kanonnen. Bommen werpers en raketvliegtuigen nemen aan den strijd deel. Troepen van het 3e Ameri kaansche leger zijn nog slechts iets minder van Saarbrücken verwijderd. Luchtfront. Meer dan 4000 vliegtuigen hebuen gisteren aanvallen ge daan op spoorwegcentra en voor den oorlog belangrijke fabrieken achter het front. 1000 Engelsche bommenwer pers deden, begeleid door ja gers, een aanval op Karlsruhe, een belangrijk bevoórradings- centrum voor het Saarfront. Verder naar het O. werd Heil bron gebombardeerd. Deze plaats heeft belangrijke bin- uenhavens en fabrieken voor i op den dag deden Engelsche toestellen een aanval op Ober- hausen in het Roergebied. 1250 Liberators en Vliegen de Vestingen, begeleid door 1000 Thunderbolts en Mus tangs, bombardeerden doelen te Kassei, Mainz, Giessen en verschillende andere plaatsen. Deze. aanvallen werden bij slecht weer uitgevoerd met ge bruikmaking van het zgn. radio-oog. Verder werden spoorwegdoe len en steunpunten te Arnhem. Amersfoort en Krefeld be stookt. Spitfires deden aanval len op lanceerinriehtingen en opslagplaatsen van de V 2 in Nederland. Zuidfront. De geallieerden in Italië blijven oprukken tusschen de Montone en de Lamone. Gis teren werd belangrijke terrein winst behaald. In den sector van het 5e leger deden de Duitschers een tegenaanval, waardoor de Engelschen eenig terein moesten prijs geven. Oostfront, Ten Z. van de Hongaarsche hoofdstad maakt de Russische opmarsch in de richting van Oostenrijk, Boedapest en Sla- vonië goede vorderingen. In de richting van Oostenrijk werden 100 steden en dorpen veroverd, waarvan sommige slechts 20 km. ten Z. van het Balaton- of Plattenmeer lig gen. In 3 dagen werden 3000 gevangenen gemaakt. De 100.000 Duitschers, die uit Yoego-Slavië terugtrekken, loopen ernstig gevaar om dooi de Russen, die naar Slavonië oprukken, te worden afgesne den. De troepen, die naar 'tN. in de richting van Boedapest oprukken zijn hier nog slechts 60 km. van verwijderd. De Russen die ten N.O. van Boe dapest vechten, vormen nu één front van N.O. Hongarije door Slowakije naar Zuid-Polen. Door de verovering van Mis- kolcz ligt de weg naar Boeda pest voor hen open. Troepen van Tito hebben Mitrovica, 70 km. ten W. van machines en wapenen. Vroeger Belgrado, veroverd. Verie Oosten. Amerikaansche duikbooten hebben in het gebied van den Stillen Oceaan 20 Japansche schepen, waaronder 1 lichte kruiser en een torpedojager, tot zinken gebracht. Eén Amerikaansche torpedojager is verloren gegaan toen hij de baai van Ormock op Leyte binnenvoer. Van ovenal. In Nederland is een voorloo- pig bureau voor BinnenlanÜ- sehe Zaken ingesteld. Het per soneel bestaat uit vertrouwde ambtenaren, aangevuld met le den van het militair gezag. Het Departement van Bin- nenlandsche Zaken heeft ge durende den óorlog een bur gerlijken stand bijgehouden van Nederlanders, die over de geheele wereld verspreid zijn. Na eenige voorbereidingen zal het voor burgers in het be vrijde gebied van Nederland mogelijk zijn met hun familie leden te correspondeeren. Het geallieerde opperbevel heeft een waarschuwing ge richt tot hen die in de buurt wonen van Duitsche hoofd kwartieren van de Weermacht en Sicherheitsdienst. Deze ob jecten worden regelmatig door jagers, vboral typhoons, aan gevallen. Allen die in de na bijheid van deze objecten wo nen wordt aangeraden hun wo ning te verlaten, ook al stuit dit op vele practische moeilijk heden. De geallieerde vliegers doen al het mogelijke om hun doelen zuiver te treffen, maar ongelukken in de omgeving zijn dikwijls onvermijdelijk. Minister-president Gerbrandy heeft een bezoek gebracht aan Nijmegen en een inspectietocht gemaakt door de Betuwe. In Nümegen is gedeelte van de huizen verwoest. Alleen de mannelijke bevolking is in de Betuwe achtergebleven. Prof. Gerbrandy heeft in een speciale persconferentie de volgende verklaringen afge legd: De bestaande regeering zal aftreden zoodra geheel Ne derland bevrijd is. Hij en de andere ministers zijn niet naar Nederland gekomen om de regeering hier te vestigen maar alleen voor het afdoen van dringende zaken. De be staande Tweede Kamer is in 1937 gekozen. Volgens de re gelen zouden in 1942 nieuwe verkiezingen moeten zijn ge houden. 1/3 van de thans stemgerechtigde bevolking mocht in 1937 nog niet stem men. De oude Kamerleden zou den niet den steun hebben van deze jongere generatie, die den nieuwen frisschen geest in Nederland vertegenwoordigd. De leden der verzetsbewegin gen zullen medezeggenschap MEER VERSTROOIING VOOR DE TROEPEN OP WALCHEREN. De manschappen van de Ne derlandsche "brigade, die op op Walcheren zijn gestation- neerd, hebben een zeer begrij pelijke behoefte aan ontspan ning. Zelf hebben zij reeds het initiatief genomen tot het in richten van een cantine en een leeszaal, maar daarbij is hulp van de burgert) onont beerlijk. Er zijn allerlei kleinigheden noodig om -de mannen aan verstrooiing te helpen. Wij noemen Nederlandsche en En gelsche lectuur, kaart- en an dere gezelschapsspelletjes, kof- fergramofoons en wat verder tot ontspanning kan dienen. Daarom doen wij hierbij een beroep op de Walchersehe bur gerij om onze brigade-man schappen aan zulke dingen te helpen of ze desgewenscht in bruikleen af te staan. Wie daaraan wil meewerken kan, hetgeen hij of zij te missen heeft, bezorgen aan het bu reau van „De Vrije Zeeuw", Onze redactie zorgt dan voor spoedige overhandiging der af gestane artikelen aan den be voegden officier. De mannen zullen er dankbaar voor zijn, i D. Mè'eldtjk, hebben In de vorming der re geering. In Middelburg Den Bosch, Maastricht en Breda zijn speciale rechtbanken inge steld voor de snelle berechting van landverraders en hen die met den vijand hebben samen gewerkt. Leden der verzets beweging zullen in deze recht banken zitting hebben. Ger brandy bracht dank aan het geallieerde opperbevel voor de medewerking welke dit ver leent bij de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk. De groote moeilijkheid is ech ter nog steeds het transport. Ook voor het vervoer van de dezen winter benoodigde brand stoffen zijn duizenden vracht auto's noodig. Hij hoopte dat H.M. de Koningin na het af treden 'der tegenwoordige re geering als eersten minister een man zou aanwijzen, die gedurende den geheelen bezet tingstijd In Nederland heeft gewoond en een leidende rol heeft gespeeld In het verzet tegen den onderdrukker. De oorlogsinspanning van Neder land moet even groot worden als die van andere landen, Een krachtig Nederlandsch le ger moet naar het gebied van den Stillen Oceaan worden ge zonden en ook mdfet worden medegewerkt aan de bezetting van Duitschland, .(B.B.C.)

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1