Dus: Leeft niet boven Uw rantsoen! 't Rantsoen is klein, Zeeuw ;ch-Viaanderen vruchtbaar. Maar: In Holland heerscht nu hongersnood. V Rtdactie: I H. BANNIER QEVEREN rttdaceic-adrw: Axelachestraat 24. Terneuzen Dit Blad vtordt op lost van het "Militair Gezag gedrukt bij de N.V. Firma P. J. van de Sande( Ttrncuzen. ABONNEMENT.; PRIJS Binnen Terneuzen f 1 50 per 3 maanden; buiten Terneuzen f 1.74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6,60 p. jaar. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. DINSDAG 5 DECEMBER Ie Jaargang No. 5 ADVERTENTlEN Per mm 10 cent, minimam per advertentie f 1.50 Rubriek kléine adverten- .tiën 1-5 regels^60 cent; iedere regel meer 12 cent: maxifnum 8 regels Dienstaanbiedingenen dienst- ianvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 10 centMet vermelding brieven of adres bureau van dit blad lOcent meer Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is Inzending van op den dag van Symptomen van Eenheidsstreven. Als' één ding duidelijk aan den dag treedt, dan is het wel de begeerte naar meerdere eenheid in de samenleving. -Zeer sterk leeft bij velen de ovértuiging, dat we in elk geval niet meer terug moeten naar de groote versplintering, die we in de jaren vóór den oorlog in ons land vonden. Op elk gebied, politiek, sociaal, cultureel en religieus, was er de verregaande splitsing. Het scheen bij ons onmogelijk te zijn het volk in enkele groote groepen *te organiseeren, zooals dat in andere democratische landen wel kon en het geval was. De partijzucht tierde welig. Als men „rechts" was van politieke overtuiging, was men voor een principieeler groep toch weer niet „rechts" genoeg. Ge meendet „rechts" te zitten maar iemand trok naast u een bankje uit en ge zat toch weer „links". En omge keerd ging het op precies dezelfde wijze. Met het gevolg dat de partijtjes als pad denstoelen uit den grond oprezen. Daarbij kwam nog onze ingeboren zucht om overal een principieelen grondslag noodzakelijk te achten. We konden niet voetballen zonder een beginselvasten grondslag, we konden geen vereeniging hebben op zakelijk gebied zonder dat onze principes in 't licht getrokken .werden. Velen zijn het er nu over eens, dat we dien tijd van „partij isme" en „beginselaanbidding" niet terug moeten hebben. Daarbij komt nog, dat ons, in den gemeenschappelijken strijd tegen den bezetter, gebleken is, dat ver schillende vooroorlogsche tegenstellingen hun scherpte hebben verloren, ja zelfs overwonnen zijn, maar, ja, aan den anderen kant is er nu de moeilijkheid om dit een heidsstreven praktisch te verwerkelijken. De oude scheidingslijnen moeten niet alle terugkomen Accoord, maar welke wél en welke niet Een partijloos Neder land is toch onmogelijk. En zeker ook niet te wenschen. Alleen een dwaas kan de mogelijkheid daarvan veronderstellen. Het „partij-isme" heeft 8e „partij" in een ongunstig licht geplaatst. Dat wil toch niet zeggen dat de „partij" als zoodanig geen bestaansrecht zoü hébben. Zonder meer is het toch duidelijk, dat de „partij" in1 een parlementaire democratie een nood zakelijk, ja zelfs een onmisbaar element is. Het politieke leven klopt in de „partij". En in jde „pajrtij" vinden de groote stroomingen in 't volksleven hun uitdruk king. Zoo moeten we zeggen eenerzijds is er de behoefte aan en het streven naar eenheid, anderzijds is er de moeilijkheid, (of onmogelijkheid van praktische ver werkelijking. En de gedachte komt mis schien op Er is toch niets aan te doen We zullen wel weer in h'et oude spoor terugvallen Om daartegag te waken zijn er in Brabant op verschillende plaatsen comité's opgericht om het eenheidsstreven aan te fnoedigen en zooveel mogelijk te realiseeren, Wij laten hier enkele voor beelden, ons van bevriende zijde toege zonden. zonder commentaar onzerzijds volgen. a. In Tilburg is hen groote commissie opgericht voor den wederopbouw, onder verdeeld in drte comité's resp. voor den geestelijken, den economisch-technischen en den maatschappelijken wederopbouw. Hierin werken alle kringen en overtui gingen samen. De eerste vergadering werd geh'ouden op het stadhuis en toegesproken door den Burgemeester. Voorzitter is Prof. Dr. J M. J. H. Cobbenhagen. Het comité voor Maatschappelijken Wederopbouw schrijft in een oproep tot de bevolking o.a. t „In deze situatie roepen wij de bevolking op om in een geest van eendrachtige samen- hébue, |jt werking de periode van den wederopbouw Zuic 'n te gaan Wil die medewerking aan fe DonaI^en wederopbouw opr een goeden grond- dedt ®a9 rusten, dan zal zij vóór alles uiteen eestelijke vernieuwing moeten voortsprui- cen Met erkenning en eerbiediging van verschillen in geloofsovertuiging en poli tieke opvatting, kan zeker als norm ge steld worden, dat alle krachten van ons volk eendrachtig moeten worden ingezet voor de verdediging en den wederopbouw van onze hoogste nationale goederen." b. In Eindhoven is opgericht een comité „Eenheid bij verscheidenheid". Voorzitter is Mr. J. J. A. van der Putt. Dit comité is gevormd uit onderteekenaars -een veertigtal van een oproep, waarin erdp wordt aangedrongen zich te onthouden van het heroprichten van ver- ^^%eenigingen en organisaties en in het alge- een van alle handelingen en uitingen die streven naar meer eenheid en samen-' het kabi opnemr en df werking zouden kunnen schaden. Het comité heeft een adres gericht aan de Regeering waarin het ontraadt, de ver tegenwoordigende lichamen bij elkaar te doen komen, samengesteld, uit de ver tegenwoordigers van de oude politieke partijen. c. Zoowel in Eindhoven als in Tilburg hebben de verschillende vakcentrales tot samenwerking besloten. In Eindhoven be sloten de drie samenwerkende vakcentra les zelfs tot uitgave van een gezamenlijk orgaan „Herrijzing". De redactie-commissie bestaat uit een lid van^het C.N.V., het N.V.V. en de R.K.W. vUit het eerste nummer Reeds vóór den oorlog leerde „de man van het N.V.V. verstaan dat het niet was om scheuring en tweedracht te stichten, dat de Katholieke en Christelijke arbeiders een eigen organisatie vormden, doch dat hoogere beginselen, hen daartoe dreven. Den mannen der Christelijke en der Katholieke arbeidersbeweging stond het duidelijk voor oogen, dat zij hen, die niet uit de Christelijke en Katholieke begin selen leven, niet konden dwingen, in hun organisaties te treden en dat de „alge- meene" organisaties ook door hoogere Toen zij het later hoordé, heeft zij Fran- cien met dit gevaarlijke werk geholpen en ook nog vluchtelingen van de Gestapo onderdak verleend. Na de invasie van Normandië waren er voldoende Duitsche soldaten te vinden, die vechtensmoe waren en bereid waren hun wapens te verkoopen. Hierbij heeft Francien eveneens een groote rol gespeeld. Zij werd opgenomen in de staf van een ondergrondsche beweging, maar kort voor de komst van de Canadeezen en Polen werd zij door de Duitschers gevangen genomen. Zij was op een bijeenkomst in een boerderij toen een Duitsch officier daar een lading wapenen aantrof en de aan wezigen in arrest liet stellen. Francien werd van haar vrienden ge scheiden en de Puitsche schildwacht, die haar wegvo^sde, zei haar, dat ze zeker geëxecuteerd zou worden. Maar de Duitschers waren toen al in bitteren strijd gewikkeld met de geallieerde troepen, die Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren waren binnengevallen. Zij hadden geen tijd meer om zich met hun gevangenen te bemoeien. Eenige dagen achtereen voerden de humanistische gedachten gedreven wer den Wij zijn vrij om. weer te leven naar onze principieele opvatting Maar bij drieërlei grondslag is er één doel Gezonde sociale toestanden in Nederland. Welnu de mannen der vakbeweging heb ben gezien voor dat doel kunnen Wij samenwerken. Het kan slechts aan dat doel bevorderlijk zfjn, als wij dat béna deren van ons drieërlei standpunt uit. Hoofdzaak is, dat wij elkaar respecteeren, elkaar vertrouwen en elkaar waardeeren. Als wij in dien geest met elkander samen werken, kan onze kracht slechts te grooter zijn. Door samenwerking tot eenheid." Ziehier enkele voorbeelden en sympto men van het streven naar eenheid. Laat de weg daarheen min of meer een doornig pad zijn, voor opbouw en herstel is zé zonder meer noodzakelijk. v. O. Francien de.Zeeuw, heldin van Zeeland. Londen, 9 November (Anep-Abeta). Gordon Holman, oorlogscorreÈPbndent van het Londensche avondblad de Evening Standard, schrijft uit Terneuzen De 22-jarige Francien de Zeeuw, een telefoniste uit Terneuzen, is de heldiiï van Zeeland. In een kleine viHa in dit stadje, waaraan de oorlog zoo goed als voorbij is gegaan, heb ik met Francien gesproken, die een paar dagen geleden nog een krijgsgevangene van de Duitschers was. Van verschillende Nederlandsche patriot ten had ik al het een _en ander over haar werk gehoord, maar dit is wat zij er zelf over wilde,,, zeggen Toen de Duitschers in Nederland ar beidsdienstplicht invoerden, ontstond er daartegen een sterk verzet van de zijde van de bevolking. Een groot aantal jonge mannen „verdwenen", en alle pogingen van den' vijand om hen op te sporen, bleven tevergeefs. Het groote vraagstuk, waarvoor de organisaties, die deze onderduikers hielpen, zich gesteld -zagen, was hoe hen aan kleeren en voedsel te helpen. \Vant de rantsoenen lieten niet' toe, dat er daarvan iets voor de onderduikers gespaard kon worden. Vandaar dey reeks overvallen op de gebouwen, waarin zich distributiebeschei den bevonden. Tijdens één zoo'n overval kregen de patriotten liefst 411.000 rantsoen- kaarten in handen. Francien heeft een actief aandeel gehad in het verspreiden van deze rantsoen- kaarten over het geheele land. Zij maakte lange treinreizen om haar doel te bereiken. Zij had de rantsoenkaarten dan in de voering van haar jas genaaid, Nietemin was ze zich tén volle bewust van de gevolgen, wanneer de Duitschers haar zouden betrappen. Aanvankelijk wist zelfs Francien's moe der niet wat vdor werk haar dochter deej Nazi's Francien met zich mee op hun terugtocht door Zeeuwsch-Vlaanderen. Ze kwam daardoor verschillende keeren I onder zwaar geallieerd artillerievuur, r Gelukkig duiprde het niet lang voor de 1 Duitschers er hopeloos voor stonden. Hun verwarring was zóó groot, dat ze j Francien en een metgezel vrij lieten met j de mededeeling, 'dat ze zich ^eiaar zoo goed mogelijk uit de voeten moesten maken. Haar metgezel werd later doodgescho ten toeH zij door een smal stukje Nie mandsland naar de geallieerde linies pro beerden over te loopen. Eenmaal aangekomen bij de Canadeezen hoosde Francien dat 'n bepaalde informatie van het hoogste belang zou zijn voor de komende krijgsverrichtingen. Francien bood, zich vrijwillig voor dit werk aan, ging opnieuw naar da vijandelijke linies en keerde later terug met de gewenschte inlichtingen. Naschrift van de Redactie. Onze bescheiden stadgenoote heeft ons willen laten beloven bovenstaand artikel, niet in ons blad op te nemen. Nu zij 'zelf als eerste Nederlandsche naar Engeland ver trokken is om een opleiding als Marva te krijgen, meenden wij onze lezers dit artikel, dat in Engeland veel belangstelling gehad heeft, niet langer te mogen ont houden. Alleen moeten wij er bij op merken, dat het niet Francien de Zeeuw zelf was, die aan de Engelsche corres pondent haar avonturen vertelde, maar dat onze Terneuzensche redacteur dit in haar bijzijn heeft gedaan. Op enkele overdrijvingen na, is dat relaas vrij goed weergegeven. De vaart op Antwerpen is open. De oorlogsnoodzaak belet'ons helaas om veel bijzonderheden te vertellen over de vaart op Antwerpen, die thans weer ópen is. Toch willen wij met een enkel woord gewjjg maken van de vreugde van alle Zeeuwen, dat hun rivier, de Schelde weer door andere, betere schepen dan. Duitsche bevaren wordt. Wat vier-en- een-half jaar niet gezien werd, zien wij heden. Er is weer leven in de brouwerij. Zoo ooit, dan zien wij het thans, dat het tij gekenterd is en dat wij, zij het langzaam, nu op weg zijn naar betere tijden. *Wij verwachten veel, te veel wel licht, van wat er in die schepen, die wij nu statig langs zien varen, verborgen is. De een hoopt op boter, de ander op kolen, een derde op fietsbanden enz. enz. Maar laat ons bedenken, dat er slechts één soort lading is, die wij allen gelijke lijk noodig hebbenwapens en munitie van alle types en formaten, opdat de mof verslagen worde zoo snel als mogelijk is. Al het andere, hoe bitter moeilijk ook vaak te. ontberen, komt hierbij slechts op het tweede plan. - The News in Headlines. Saturday, December 2. British naval aircraft have destroyed a German convoy near the Norwegian coast. Danish patriots have sunk 8 German ships in the port of- Copenhagen. The largest battle-ship ever made has been launched in England. Sunday, December 3. The Germans have blown the bridges near Strasbourg. On this part of the front in 3 weeks 100.000 Germans have been rendered harmless; half of them have been killed. Airraids have been made against targets near Dortmund, Coblenz and Heidelberg. General Dempsey has launched an offensive with flamethrowers, artillery and aircraft against Venlo. Russian troops, after having crossed the Danube in Southern Hungary, have taken Paks and are nearing Lake Balaton. De Gaulle is in Moscow and has had his first talk with Marshal Stalin. Monday, December 4. Opposite Venlo the British second Army is only half a mile from the bridge over the Maas. Linnich and Jiilich on the river Roer are in our hands. Towns and marshalling- yards in the Ruhr and the Rhineland are still priority-targets for Allied bombers. In Hungary Miskolcz has been taken; the Russians are now only 20 miles from Lake Balaton. In, Greece riots have broken out between different guerilla- troops. The Government 4|s asked for assistance from the British forces. A miniature battle is going in the Acropolis area in Athens. Bezoek van den Minister-President Prof. P. S. Gerbrandy aan Terneuzen. Vorige week Woensdag bracht de Minister-President Prof. P. S. Gerbrandy, een kort bezoek aan Terneuzen, waar hij ontvangen werd door den burgemeester den heer C. A. Verlinde. Zijne Excel lentie informeerde naar de gebeurtenissen in onze stad gedurende den tijd der be zetting en hoe de bevrijding had plaats gehad. Uit het onderhoud bleek ten volle, dat de Regeering steeds op de hoogte is geweest van den druk die door den be zetter op de bevolking werd gelegd. Nieuws in weinig woorden. Brazilië heeft gebrek aan bornren. „Omdat Nederlanders altijd een goea soort immi granten zijn gebleken", wil Brazilië Neder landsche boeren trachten te krijgen. Bij het versieepen Van de „künstmatige havens", die voor de Normandische kust zijn aangelegd, hebben Nederlandsche sleepbooten het leeuwendeel verricht. De Financial Times Van 21 November schrijft, dat Nederland op economisch gebied meer dan eenig ander land door de Duitschers geëxploiteerd en geplunderd is. Veere is vrijwel niet geschonden door de oorlogswoede, die over Zeeland gegaan is. Een tweede detachement van het Vrouwen Hulpcorps te Suriname is, drie maanden nadat het eerste detachement naar Engeland gegaan is, 'vertrokken naar het Stille-Zuidzeegébied. In October kwam een convooi van 167 schepen, het grootste dat ooit gevormd is, over den Atlantisclwo Oceaan. 1.019.829 ton lading werd medegebracht. In het beruchte concentratiekamp te Vught heeft een correspondent van Anep— Aneta de crematie-oven gezien, waarin het stoffelijk overschot van 13.000 door de Duitschers ter dood gebrachte ge vangenen verbrand is. Het bombardeeren van onzichtbare doelen. Voor het eerst zijn berichten vrij gegeven over het instrument dat nauwkeurig bom bardeeren mogelijk maakt van door duis ternis of wolken onzichtbare doelen. Volgens deze berichten, dié ons via de B.B.C. bereikten, worden van uit het vliegtuig een speciaal soort electromag- netische golven uitgezonden, die door de doelen op aarde worden weerkaatst en vervolgens weer opgevangen waarna langs electrischen weg op een scherm een sil houet wordt ontworpen, met behulp waar van de bommen gericht worden. Deze stralen dringen doop een vrijwel onbeperkt dikke wolkenlaag heen.

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 5