Dus: Leeft niet boven Uw rantsoen! Maar: In Holland hecrscht nu hongersnood. V u 'tRantsoen is kiein, Zeeuwsch-Vlaanderen vruchtbaar. :eri ige) ijkt n okl mil ter', besd ponl( de nie ire ofd rd li M' Die bt w al 3 e t DINSDAG 5 DECEMBER 1e Jaargang No. 5 Symptomen van Eenheidsstreven. Als een ding duidelijk aan den dag treedt, dan is het wel de begeerte naar meerdere eenheid in de satnenleving. Zeer sterk leeft bij velen de overtuiging, dat we in elk geval niet meer terug moeten naar de groote versplintering, die we in de jaren voor den oorlog in ons land vonden. Op elk gebied, politiek, sociaal, cultureel en religieus, was er,^de verregaande splitsing. Het scheen bij ons onmogelijk te zijn het volk in enkele groote groepen te organiseerem zooals dat in andere democratische landen wel kon en het geval was. De partijzucht tierde welig. Als men ..rechts" was van politieke overtuiging, was men voor een principieeler groep toch weer niet rechts" genoeg. Ge meendet ..rechts te zitten maar iemand trok naast u een bankje uit en ge zat toch weer „links En omge- keerd ging het op precies dezelfde wijze. Met het gevolg dat de partijtjes als pad- denstoelen uit den grond oprezen. Daarbij kwam nog onze ing,eboren zucht om overal een principieelen grondslag noodzakelijk te achten. We konden niet voetballen zonder een beginselvasten grondslag, we konden geen vereeniging hebben op zakelijk gebied zonder dat onze principes in't licht getrokken werden. Velen zijn het er nu over eens, dat we dien tijd van ..partij- isme" en „beginselaanbidding" niet terug moeten hebben. Daarbij komt nog, dat ons, in den gemeenschappelijken strijd tegen den bezetter, gebleken is, dat ver- schillende vooroorlogsche tegenstellingen hun scherpte hebben verloren, ja zelfs overwonnen zijn, maar, ja, aan den anderen kant is er nu de moeilijkheid om dit een heidsstreven praktisch te verwerkelijken. De oude scheidingslijnen moeten niet alle terugkomen Accoord, maar welke wel en welke niet Een partijloos Neder- land is toch onmogelijk. En zeker ook nret te wenschen. Alleen een dwaas kan de mogelijkheid daarvan veronderstellen. Het- „partij-isme" heeft de ..partij" in een ongunstig licht geplaatst. Dat wil toch niet zeggen dat de ..partij als zoodanig geen bestaansrecht zou hebben. Zonder meer is het toch duidelijk, dat de .partij in een parlementaire democratie een nood zakelijk, ja zelfs een onmisbaar element is. Het politieke leven klopt in de ..partij En in de ..partij" vinden de groote stroomingei? in tvolksl^ven hun uitdruk- king. Zoo moeten we zeggen eenerzijds is er de behoefte aan en het streven naar eenheid, anderzijds is er de moeilijkheid, (of onmogelijkheid van praktische ver- werkelijking. En de gedachte komt mis- schien op Er is toch piets aan te doen We zullen wel weer in het oude spoor terugvallen Om daartegen te waken zijn er in Brabant op verschillende plaatsen comite's opgericht om het eenheidsstreven aan te moedigen en zooveel mogelijk te refeliseeren, Wij laten hier enkele voor- beelden, ons van bevriende zijde toege- zonden. zonder commentaar onzerzijds volgen. a. In Tilburg is een groote commissie opgericht voor den wederopbouw, onder- verdeeld iri drie comite's resp. voor den geestelijken, den economisch-technischen en den maatschappelijken wederopbouw. Hierin werken alle kringen en overtuij gingen samen. De eerste vergadering werd gehouden op het stadhuis en toegesproken door den Burgemeester. Voorzitter is Pfof. Dr. M. J. H. Cobbenhagen. Het comite voor Maatschappelijken Wederopbouw schrijft in een oproep tot de beyolking o.a.„In deze situatie roepen wij de bevolking op om in een geest van eendrachtige samen- werking de periode van den wederopbouw in te gaan Wil die medewerking aan den wederopbouw op een goeden grond slag rusten, dan zal zij voor alles uit een geestelijk&yernieuwing moeten voortsprui- werking zouden kunnen schaden. Het comite heeft een adres gericht aan de Regeering - waarin het ontraadt, de ver- tegenwoordigende lichamen bij elkaar te doen komen, samengesteld uit de ver- tegenwoordigers van de oude politieke partijen. c., Zoowel in Eindhoven als in Tilburg hebben de verschillende vakcentrales tot samenwerking besloten. In Eindhoven be- sloten de drie samenwerkende vakcentra les zelfs tot uitgave van een gezamenlijk orgaan „Herrijzing". De redactie-commissie bestaat uit een lid van het C.N.V., het N.V.V. en de R.K.W.V. Uit het eerste nummer Reeds voor den oorlog leerde „de man van het N.V.V. verstaan dat het niet was om scheuring en tweedracht te stichten, dat de Katholieke en Christelijke arbeiders een eigen organisatie vormden, doch dat hoogere beginselen hen daartoe dreven. Den mannen der Christelijke en der Katholieke arbeidersbeweging stond het duidelijk voor oogen, dat zij hen, die niet uit de Christelijke en Katholieke begin selen leven, niet konden dwingen, in hun organisaties te treden en dat de „alge- meene" organisaties ook door hoogere Toen zij het later hoorde, heeft zij Fran- cien met dit gevaarlijke werk geholpen en ook nog vluchtelingen van de Gestapo onderdak verleend. Na de invasie van Normandie waren er voldoende Duitsche soldaten te vinden, die vechtensmoe ''Waren en bereid waren hun wap,ens te verkoopen. Hierbij heeft Francien eveneens een groote rol gespeeld. Zij werd opgenomen in de staf van een ondergrondsche beweging, maar kort voor de komst van de Canadeezen en Polen werd zij door de Duitschers gevangen genomen. Zij was op een bijeenkomst in een boerderij toen een Duitsch ofheier daar een lading wapenen aantrof en de aan- wezigen in arrest liet; stellen. Francien werd van haar vrienden ge- scheiden en de Duitsche schildwacht, die haar wegvoerde, zei haar, dat ze zeker geexecuteerd zou worden. Maar de Duitschers waren toen al in bitteren strijd gewikkeld met de geallieerde troepen, die Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren waren binnengevallen. Zij hadden geen tijd meer om zich met hun gevangenen te bemoeien. Eenige dagen achtereen voerden de irt" en eerbiediging van verschillen in geloofsoV^r.tuiging en poli tieke opvatting, kan zeker aTs-^01"111 9e~ steld worden, dat alle krachten vafff"0,rs volk eendrachtig moeten worden ingezet voor de verdediging en den wederopbouw van onze hoogste nationale goederen. b. In Eindhoven is opgericht een comite Eenheid bij verscheidenheid". Voorzitter is Mr. J. A. van der Putt. Dit comite is gevormd uit onderteekenaars een veertigtal van een oproep, waarin erop wordt aangedrongen zich te onthouden van het heroprichten van ver- eenigingen en organisaties en in het alge- meen van alle handelingen en uitingen die het streven naar meer eenheid en samen- humanistische gedachten gedreven wer den Wij zijn vrij om weer te leven naar onze principieele opvatting Maar bij drieerlei grondslag is er een doel Gezonde sociale toestanden in Nederland. Welnu de mannen der vakbeweging heb- j ben gezien voor- dat doel kunnen wij samenwerken. Het kan slechts aan dat doel bevorderlijk zijn, als wij dat bena- deren van ons drieerlei standpunt uit. Hoofdzaak is, dat wij elkaar respecteeren, elkaar vertrouwen en elkaar waardeeren. Als wij in dien geest met elkander samen werken, kan onze kracht slechts te grooter zijn. Door samenwerking tot eenheid. Ziehier enkele yoocbeelden en sympto men van het streven naar eenheid. Laat de weg daarheen min of meer een doornig pad zijn, voor opbouw en herstel is ze zonder meer noodzakelijk. v. O. Francien de Zeeuw, heldin van Zeeland. Londen, 9 November (Anep-Aneta). Gordon Holman, oorlogscorrespondent van het Londensche avondblad de Evening Standard, schrijft uit Terneuzen De 22-jarige Francien de Zeeuw, een telefoniste uit Terneuzen, is de heldin van Zeeland. In een kleine villa in dit stadje, waaraan de oorlog zoo goed als voorbij is gegaan, heb ik met Francien gesproken, die een paar dagen geleden nog een krijgsgevangene van de Duitschers was. Van verschillende Nederlandsche patriot- ten had ik al het een en ander over haar werk gehoord, maar dit is wat zij er zelf over wilde zeggen Toen de Duitschers in Nederland ar- beidsdienstplicht invoerden, ontstond er daartegen een sterk verzet van de zijde van de bevolking. Een groot aantal jonge mannen „verdwenen", en alle pogingen van den vijand om hen op te sporen, bleven tevergeefs. Het groote vraagstuk, waarvoor de organisaties, die deze onderduikers hielpen, zich gesteld zagen, was hoe hen aan kleeren en voedsel te helpen. Want de rantsoenen lieten niet toe, dat er daarvan iets voor de onderduikers gespaard kon worden. Vandaar de reeks overvallen op de gebouwen, waarin zich distributiebeschei- den bfevonden. Tijdens een zoo'n overval icregen de patriotten liefst 48.000 rantsoen- kafirtgn in handen. Francien Tigsft een actief aandeel gehad in het verspreidt?n van deze rantsoen- kaarten over het gefaeele land. Zij maakte lange treinreizen om haar doel te bereiken; Zij had de rantsoefkaarten dan in de voering van haar jas g.enaaid, Nietemin was ze zich ten voile bewust van de gevolgen, wanneer de Duitschers haar zouden betrappen. Aanvankelijk wist zelfs Francien s moe- der niet wat voor werk haaT dochter deecj< Nazi's Francien met zich mee op hun terugtocht door ZeeuwschzVlaanderen. Ze kwam daardoor verschillende keeren onder zwaar geallieerd artillerievuur. Gelukkig duurde het niet lang voor de Duitschers er hopeloos voor stonden. Hun verwarring was zoo gropt, dat ze Francien en een metgezel vrij lieten met de mededeeling, dat ze zich maar zoo goed mogelijk uit de voeten moesten maken. Haar metgezel werd later doodgescho- ten toen zij door een smal stukje Nie- mandsland naar de geallieerde linies pro- beerden over te loopen. Eenmaaf aangekomen bij de Canadeezen hoorde Francien dat n bepaalde informatie van het hoogste belang zou zijn voor de komende krijgsverrichtingen. Francien bood zich vrijwillig voor dit werk aan, ging opnieuw naar de vijandelijke linies en keerde later terug met de gewenschte inlichtingen. Naschrift van de Redactie. Onze bescheiden stadgenoote heeft ons willen laten beloven bovenstaand artikel niet in ons blad op te nernen. Nu zij zelf als eerste Nederlandsche naar Engeland ver- ttokken is om een opleiding als Marva te krijgen, meenden wij onze lezers dit artikel, dat in Engeland veel belangstelling gehad heeft, niet langer te mogen ont houden. Alleen moeten wij er bij op- merken, dat het niet Francien de Zeeuw zelf was, die aan de Engelsche corres pondent haar avonturen vertelde, maar dat onze Terneuzensche redacteur dit in haar bijzijn heeft gedaan. Op enkele overdrijvingen na, is dat relaas vrij goed weergegeven. De vaart op Antwerpen is open. De oorlogsnoodzaak belet ons helaas om veel bijzonderheden te vertellen over de vaart op Antwerpen, die thans weer open is. Toch willen wij met een enkel woord gewag maken van de vreugde van alle Zeeuwen, dat hun rivier, de Schelde weer door andere, betere schepen dan Duitsche bevaren wordt. Wat vier-en- een-half jaar niet gezien werd, zien wij heden. Er is weer leven in de brouwerij. Zoo ooit, dan zien wij het thans, dat het tij gekenterd is en dat wij, zij het langzaam, nu op weg zijn naar betere tijden. Wij verwachten veel, te veel wel- licht, van wat er in die schepen, die wij nu statig langs zien varen, verborgen is. De een hoopt op boter, de ander op kolen, een derde op fietsbanden enz. enz. Maar laat ons bedenken, dat er slechts een soort lading is, die wij alien gelijke- lijk noodig hebbenwapens en munitie van alle types en formaten, opdat de mof verslagen worde zoo snel als mogelijk is. Al het andere, hoe bitter moeilijk ook vaak te ontberen, komt hierbij slechts op het tweede plan. The News in Headlines- Saturday, December 2. British naval aircraft have destroyed a German convoy near the Norwegian coast. Danish patriots have sunk 8 German ships in the port of Copenhagen. The largest battle-ship ever made has been launched in England. Sunday, December 3. The Germans have blown the bridges near Strasbourg. On this part of the front in 3 weeks 100.000 Germans have been rendered harmlesshalf of them have been killed. Airraids have been made against targets near Dortmund, Coblenz and Heidelberg. General Dempsey has launched an offensive with flamethrowers, artillery and aircraft against Venlo. Russian troops, after having crossed the Danube in Southern Hungary, have taken Paks and are nearing Lake Balaton. De Gaulle is in Moscow and has had his first talk with Marshal Stalin. Monday, December 4. Opposite Venlo the British second Army is only half a mile from the bridge over the Maas. Linnich and Jiilich on the river Roer are in our handj. Towns and marshalling- yards in the Ruhr and the Rhineland are still priority-targets for Allied bombers. In Hungary Miskolcz has been taken; the Russians are now only 20 miles from Lake Balaton. In Greece "riots have broken out between different guerilla- troops. The Government has asked for assistance from the British forces. A miniature battle is going in the Acropolis area in Athens. Bezoek van den Minister-President Prof. P. S. Gerbrandy aan Terneuzen. Vorige week V/oensdag bracht de Minister-President Prof. P. S. Gerbrandy, een kort bezoek aan Terneuzen, waar hij ontvangen werd door den burgemeester den heer C. A. Verlinde. Zijne Excel lence informeerde naar de gebeurtenissen in onze stad gedurende den tijd der be- zetting en hoe de bevrijding had plaats gehad. Uit het onderhoud bleek ten voile, dat de Regeering steeds op de hoogte is geweest van den druk die door den be zetter op de bevolking werd gelegd. Nieuws in weinig woorden. Brazilie heeft gebrek aan boeren. „Omdat Nederlanders altijd een goed soort immi- granten zijn gebleken", wil Brazilie Neder landsche boeren trachten te krijgen. Bij het versleepen van de „kunstmatige havens", die voor de Normandische kust zijn aangelegd, hebben Nederlandsche sleepbooten het leeuwendeel verricht. De Financial Times van 21 November schrijft, dat Nederland op economisch gebied meer dan eenig ander land door de Duitschers geexploiteerd en geplunderd is. Veere is vrijwel niet geschonden door de oorlogswoede, die over Zeelarid gegaan is. Een tweede detachement van het Vrouwen Hulpcorps te Suriname is, drie maanden riadat het eerste detachement naar Engeland gegaan is, vertrokken naar het Stille-Zuidzeegebied. In October kwam een convooi van 167 schepen, het grootste dat ooit gevormd is, over den Atlantischen Oceaan. 1.019.829 ton lading werd medegebracht. In het beruchte concentratiekamp te Vught heeft een correspondent van Anep- Aneta de crematie-oven gezien, waarin het stoffelijk overschot van 13.000 door de Duitschers ter dood gebrachte ge vangenen verbrand is. Het bombardeeren van onzichtbare doelen. Voor het eerst zijn berichten vrij gegeven over het instrument dat nauwkeurig bom bardeeren mogelijk maakt van door duis- ternis of wolken onzichtbare doelen. Volgens deze berichten, die ons via de B.B.C. bereikten, worden van uit het vliegtuig een speciaal soort electromag- netische golven uitgezonden, die door de doelen op aarde worden weerkaatst en vervolgens weer opgevangen waarna langs electrischen weg op een scherm een sil- houet wordt ontworpen, met behulp waar- van de bommen gericht worden. Deze stralen dringen door een vrijwel onbeperkt dikke wolkenlaag heen. jei ft vej nhft ;n: 3^ t da)ij vc een spell en in herle c t hgle nit en 1945 hij deze u iderin zou 1 wwe^' Rcdactie: J. H. BANNIER P. L. D. J. VAN OEVEREN Redactie-adres: Axelschestraat 24, Terneuzen Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bij de N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. ABONNEMENTSPRUStT Binnen Terneuzen f 1,50 per 3 maanden; bulten Terneuzen 1.74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6,60 p.jaar. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. ADVERTENTlEN Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek k eiru? adverten- tien 1-5 regels 60 cent; iedere regel m|er 12 cent: maximum 8 regels Dienstaanbiedingenen dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 10 centMet vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer Handelsadvertencien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is Inzending van advertentien uiterlijk 9 uur v.m. op den dag van verschijning.

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 3