DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 1 le Jaargang DECEMBER No. 4 NEUTRAAL? Van het woord ..neutraal" moeten we niets meer hebben. En nog minder van de zaak, die door het woord wordt aan- geduid. Bij het woord „neutraal" zouden we eigenlijk moeten denken aan objecti- viteit. Iemand, die de dingen neutraal bekijkt, beziet onbevooroordeeld de zaken van alle kanten. Maar wie gelooft nog aan neutraliteit in den zin van objectiviteit Neen, praktisch denken we bij het woord „neutraal" aan gansch iets anders. Dan denken we, om een voorbeeld te noemen, aan een mensch die alle kanten uit kan, die desnoods zeven heeren kan dienen, maar die in elk geval nooit werkelijk partij kiest. En, zoo ooit, dan is het nu toch wel geboden, partij te kiezen. Nu moet het uitkomen aan welken kant we staan, welke idealen we hebben, welke hoop ons vervult, door welken geest we worden gedreven. Zoo kunnen we nu de neutraliteitshouding niet meer waardeeren. Er was een tijd, dat de neutraliteits houding min of meer in eere was. We denken hier aan de z.g. neutraliteitspoli- tiek van onze regeering in de jaren voor den oorlog. Ze is op een debacle uitge- loopen. Aan alle kanten moesten we ge- dekt zijn en tenslotte waren we het ner- gens. We wisten wie onzen vijand was, we wisten ook, dat de vijand toe zou slaan op het voor hem juiste oogenblik, we wisten ook, dat we al zijn mooie be- loften niet konden vertrouwen. Maar we wiegden ons zelf in slaap. t Zou wel losloopen. We waren immers naar alle zijden neutraal Op gansch ander gebied en in gansch anderen zin kwam onze voorkeur voor de neutraliteitshouding naar voren. Met name in onze waardeering van de pers. Door een vrij groot gedeelte van ons volk werden juist die persorganen ge- waardeerd, die zich afzijdig hielden van welke principieele uitspraak ook. Er moest ruimte blijven om altijd nog een totaal anderen kant uit te gaan wanneer de opinies zich wijzigden. We noemden dit soepelheid van geest 1 of last hebben van meer dan een gedachte maar dik- wijls leek het bedenkelijk veel op karak- terloosheid. i Trouwens, deze karakterloosheid kwam ook hierin uit, dat men den indruk kreeg, dat een gedeelte van de z.g.n. neutrale pers van de voorlichting van het publiek een zaakje maakte. Men verkocht het nieuws zooals een koopman op de markt zijn waren verkoopt. Men zette aan het volk het nieuws voor dat het wenschte en dan liefst in een vorm die de sensatie- lust prikkelde. Het is daarom te verstaan dat we zeggendien kant moeten we niet meer op. We moeten weten waar we staan en wat we willen en dat zeg gen ook. Daar komt dan nog iets bij wat van enorm belang is. We hebben nu vier jaren lang de eigenaardige figuur gehad van den niet neutralen staat. We kun nen beter zeggen, we hebben vier jaren lang geleefd in een belijdenden staat. We bedoelen er dit mee. De nationaal-socia- listische staat is maar niet een louter for- meel administratief apparaat. Neen, ze belijdt een bepaalde levens- en wereld- beschouwing. Nog sterker, ze belijdt die wereld- beschouwing niet alleen. Ze schept die. In de nationaal-socialistische gedachten- wereld is de staat een creatieve, schep- pende macht. De staat maakt uit wat recht is, wat goed en kwaad is, wat cul- tuur is, enz. Met allerlei middelen heeft de staat in de afgeloopen vier jaren ge- tracht haar levens- en wereldbeschouwing aan den man te brengen. Door middel van pers en radio probeerde ze haar doel te bereiken we zouden dat kun nen noemen den dienst des woords! Maar ook door middel van instellingen als Winterhulp, Volksdienst enz. we zouden dat kunnen noemen den dienst der barmhartigheid. Over 't geheel genomen heeft ons volk beslist weerstand geboden aan deze po- gingen. En met succes. Pers en radio werd niet geloofd. Landstand, Kultuur- kamer, N.A.F. en Opvoedersgilde enz. kregen geen voet aan den grond. Dit neemt niet weg, dat deze niet-neutrale maar belijdende staatsvorm in een be- langrijk stuk van Europa groote geest- drift heeft verwekt. Dit neemt zeker niet weg, dat we niet klaar zijn met een nega- tieve houding. We kunnen niet volstaan met te zeggen we zijn er tegen Tegenover den geest van het nationaal- socialisme moeten we stellen een anderen geest. We zijn toch niet zoo nai'ef te meenen, dat we het nationaal-socialisme overwonnen hebben als we de N.S.Bers in den bak hebben gezet! Als we dat zouden meenen zal de werkelijkheid ons het tegendeel leeren. Met een negatieve houding zijn we niet klaar. Maar ook niet met een neutrale houding. We kunnen niet zeggen: alles is goed, als het maar niet nationaal-socialistisch is. Wat we in dezen tijd broodnoodig hebben is een gemeenschappelijk ideaal dat een geestelijken ondergrond heeft en dat van- uit geestelijke krachten altijd opnieuw wordt gevoed. Tastend en zoekend gaan we op 't oogenblik nog onzen weg. In den over- gangstoestand, dien we beleven, is het moeilijk anders denkbaar. Maar, zooals Prof. H. Kraemer opmerkt, zijn het in de historie de geestelijke beginselen die ten slotte beslissen. Welke zullen de begin selen moeten zijn, die ons nu richting geven We hebben den oorsprong en de historie op de hand, als we hier de Christelijke beginselen in 't licht trekken en dan het woord ..Christelijke" niet genomen in engen partijzin maar in wijden zin. Als in het eerste artikel van het eerste nummer van „De Vrije Zeeuw" hameren ook wij hier op het aambeeld van den nationalen Christelijken geest. v. O. Medezcggenschap voor de „Illegalen"« In het Londensche „Vrij Nederland" schrijft de Minister van Justitie Van Heuven Goedhart, dat de menschen der „illegale" beweging in Nederland in de toekomst zeggenschap zullen krijgen door vertegenwoordiging in de besturende lichamen. Op grond van de democra- tische beginselen behooren zij daartoe de gelegenheid te krijgen, aangezien vele jongeren blijk hebben gegeven van goed doorzicht en vaderlandsliefde, en daarin hooger staan dan vele anderen, die in het verleden door gebrek aan gewicht om- hoog zijn gevallen. The News in Headlines. Wednesday, November 29. The Eng lish Government issued a white paper with figures about British war-achievements. There were produced 5700 warships, 45000 planes, 35000 guns and 25000 tanks. Half a million Englishmen were killed or wounded. The war expenses have amoun ted to 25000 million pounds. Large formations of Mosquitos attacked Neurenberg. It was the heaviest attack on one target ever performed by Mosquitos. In Belgium all political meetings have been forbidden. The tramwayworkers in Brussels started to work again. Prince Bernhard visited the destroyed region of West Dutch Flanders. Thursday, November 30. The King opened the session of Parliament. In the debate that followed, Mr Churchill stated, that he did not expect that the war in Europe would be finished before the summer of 1945. The British second Army stocked skelling Venlo, the Dutch frontier town on the east bank of the Meuse. The Allies are closing in from two sides on Julich. German headquarters near Cleef and Rotterdam were destroyed. The Russians crossed the Danube and captured Eger, an old town in the North-East of Hungary. S. P. Wood- house, arrested as a collaborator in France, has been released under condition that he remains in a French hospital. Mr. Stimson asked for increase of the ammunition production. He declared, that Eisenhower had been forced to postpone the offensive because of shortage of am munition. Friday, December 1. Mr. Churchill was given a warm welcome as he entered the House of Commons on his seventieth birthday. Yesterday, 1250 Fortresses and Libe rators, covered by 1000 fighters, attacked in broad daylight oil plants in Germany. Lancasters attacked targets in the Roer- district. There was no fighter-opposition. Spitfires bombed V2 starting-seats in Holland. The river the Roer has been reached over a distance of 5 miles, down stream of Julich. Mr. Pierlot, the Belgian Prime-Minister, stated, that coal and bread are very scarce. The fat position is desperate. Meat will be finished in December. Bezoek van den Minister-President Prof. P. S. Gerbrandy aan Axel. Ook aan de gemeente Axel is het voor- recht te beurt gevallen een bezoek te mogen hebben van den Minister-President Prof. P. S. Gerbrandy. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur arriveerde hij aan het stadhuis waar hij ontvangen werd door den burgemeester, den heer Van Oeveren. Het bezoek duurde maar kort, maar in dien tijd informeerde hij belangstellend naar het lot van de stad gedurende den tijd der bezetting en naar de wijze waarop de bevrijding in zijn werk was gegaan en hoe door de bevolking daarop was gereageerd. Het bleek dat het te Londen reeds bekend was hoe de bevrijding ook door onze stad, eenigzins voorbarig, reeds den 5den September was gevierdNa afloop van het korte bezoek vertrok de Minister naar het Casino te Sluiskil waar den wederopbouw op een goeden grond- slag rusten, dan zal zij voor alles uit een geestelijke vernieuwing moeten voortsprui- "tea Met erkenning en eerbiediging van verschillen in geloofsovertuiging en poli- tieke opvatting, kan zeker als norm ge- steld worden, dat alle krachten van ons volk eendrachtig moeten worden ingezet voor de verdediging en den wederopbouw van onze hoogste nationale goederen." b. In Eindhoven is opgericht een comite „Eenheid bij verscheidenheid". Voorzitter is Mr. J. J. A. van der Putt. Dit comite is gevormd uit onderteekenaars een veertigtal van een oproep, waarin erop wordt aangedrongen zich te onthouden van het heroprichten van ver- eenigingen en organisaties en in het alge- meen van alle handelingen en uitingen die het streven naar meer eenheid en samen- kleeren cu rantsoenen lieten niet toe, dat er daarvan iets voor de onderduikers gespaard kon worden. - Vandaar de reeks .overvallen op de gebouwen, waarin zich distributiebeschei- den bevonden. Tijdens een zoo'n overval kregen de patriotten liefst 48.000 rantsoen- kaarten in handen. Francien heeft een actief aandeel gehad in het verspreiden van deze rantsoen- kaarten over het geheele land. Zij maakte lange treinreizen om haar doel te bereikenl Zij had de rantsoenkaarten dan in de voering van haar jas genaaid, Nietemin was ze zich ten voile bewust van de gevolgen, wanneer de Duitschers haar zouden betrappen. Aanvankelijk wist zelfs Francien's moe- der niet wat voor werk haar dochter deej een-half jaar niet gezien werd, zien wij heden. Er is weer leven in de brouwerij. Zoo ooit, dan zien wij het thans, dat het tij gekenterd is en dat wij, zij het langzaam, nu op weg zijn naar betere tijden. Wij verwachten veel, te veel wel- licht, van wat er in die schepen, die wij nu statig lang§ zien varen, verborgen is. De een hoopt op boter, de ander op kolen, een derde op fietsbanden enz. enz. Maar laat ons bedenken, dat er slechts een soort lading is, die wij alien gelijke- lijk noodig hebbenwapens en munitie van alle types en formaten, opdat de mof verslagen worde zoo snel als mogelijk is. Al het andere, hoe bitter moeilijk ook vaak te ontberen, komt hierbij slechts op het tweede plan. nes. tish naval an convoy ish patriots the port of battle-ship in England. Germans Strasbourg, in 3 weeks n rendered been killed, linst targets Heidelberg. Ian offensive and aircraft :oops, after in Southern d are nearing 5 in Moscow vith Marshal pposite Venlo s only half a r the Maas. iver Roer are 1 marshalling- Rhineland are Hied bombers. 5 been taken 20 miles from :e fiots have jrent guerilla- has asked for ,sh forces. A n the Acropolis ter-President lan Terneuzen. ;dag bracht de P. S. Gerbrandy, neuzen, waar hij en burgemeester e. Zijne Excel- ie gebeurtenissen den tijd der be- ijding had plaats id bleek ten voile, op de hoogte is die door den be- werd gelegd. ig woorden. nboeren. „Omdat goed soort immi- wil Brazilie Neder- :n te krijgen. an de „kunstmatige Mormandische kust en Nederlandsche mdeel verricht. van 21 November id op economisch j ander land door de rd en geplunderd is. geschonden door de :r Zeelahd gegaan is. achement van het te Suriname is, drie eerste detachement n is, vertrokken naar ed. een convooi van 167 dat ooit gevormd is, Oceaan. 1.019.829 egebracht. ;oncentratiekamp te jpondent van Anep— wen gezien, waarin lot van 13.000 door dood gebrachte ge- is. Het bombardeeren van onzichtbare doelen. Voor het eerst zijn berichten vrij gegeven over het instrument dat nauwkeurig bom bardeeren mogelijk maakt van door duis- ternis of wolken onzichtbare doelen. Volgens deze berichten, die ons via de B.B.C. bereikten, worden van uit het vliegtuig een speciaal soort electromag- netische golven uitgezonden, die door de doelen op aarde worden weerkaatst en vervolgens weer opgevangen waarna langs electrischen weg op een scherm een sil- houet wordt ontworpen, met behulp waar- van de bommen gericht worden. Deze stralen dringen door een vrijwel onbeperkt dikke wolkenlaag heen. 4 Redactiet J. H. Bannier en P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adresAxelschestraat 24, Terneuzen Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bij de N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen ABONNEMENTSPRIJSBinnen Terneuzen /1,50 per 3 maandenbuiten Terneuzen 1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50, Rubriek kleine advertentien 1—5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels. Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1—5 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. t, minimum Le adverten- £er 12 cent: en en dienst- e regel meer idres bureau advertentien •d tarief, dat .zending van den dag van I iii tc yaan vvn uic uicucwcuvmy LtUiqsciit

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 5