VEERE door TON VAN BEERS. Anep-Aneta oorlogs- correspondent. Den dag waarop Hendrik Willem van Loon stierf, rouwde Veere om zijn grooten vriend. Want ondanks een de tachement van 700 Duitschers en ondanks de activiteit van een nazi-burgemeester, de dichter en politieke weerhaan Martin Beversluis en zijn Landwachten, waren er nog radiotoestellen verborgen in de 16e eeuwsche huisjes. Ik heb een bezoek gebracht aan het stadje, eenmaal groot door de zeevaarders, die hun namen aan nieuw ontdekte landen gaven. Veere is ge spaard 'gebleven voor over strooming. Er zijn wat gra naten gevallen, waardoor een paar huizen verwoest en vele ruiten vernietigd werden. De 800 inwoners hebben echter weinig door den strijd geleden. Een granaat was in de kerk waarvan men afbeeldingen vindt in vrijwel al van Loon's boeken geslagen, doch dat is alle schade aan Veere's cul tuurmonumenten. Van Loon's vroegere huis „De Houttuin" staat leeg. De ruiten zjjn stuk en het maakt een slordigen in druk door het gebrek aan verf. Veere is nu stiller dan ooit. De schilders zijn verdwenen, zij wilden niet tot de Cultuur kamer toetreden en konden dientengevolge niet meer wer ken. Verdwenen is ook de dikdoende burgemeester, die verscheidene goede burgers er toe bracht onder te duiken, en die nu vervangen is door een van dezen. Ik vond den nieuwen burge meester te het prachtige stad huis gebouwd in 1561 waar hij in conferentie was met een der wethouders, die nog het Zeeuwsche pak draagt met de mooie versierselen, die wel zoo oud zijn als het stad huis zelf. Op de donkere wenteltrap was ik gestruikeld over een paar klompen en een emmer water, want oorlog of geen oorlog: het schoonmaken ging door. In de burgemeester^ kamer praatten wij over van Loon; niet over den auteur en even min over den teekenaar en denker, want de menschen van Veere kennen hem voor alles als de hartelijke vriend van hun stad, als de opgewek te buurman uit het „blauwe huis" op de kade, waar hij naar de visschers placht te kijken en schreef over de mannen, die daar waren uit gevaren om een wereldrijk te veroveren. De burgemeester en de iwethoudeir vertelden hoe van loon, toen hij in Amerika was. geld voor de stad over maakte en zijn huis aan de kerk schonk. „Het is jammer dat hij niet heeft kunnen zien dat zijn stadje er zoo goed afgekomen is", zei de burge>- meester. „Ik weet zeker dat hij er zich heel wat zorgen over heeft gemaakt." En inderdaad zou deze goede Nederlander, die zooveel voor zijn land in nood heeft kedaan, blij zijn geweest te weten, dat« toen 700 Duit schers met opgeheven handen ae otide huizen verlieten, veere wederom een storm had doorstaan vrijwel onge schonden door de oorlogswoe de welke Zeeland heeft doen lijder, als maar weinig landen in iVest-Europa heb&n gele- OPBRENGST INTERKERKELIJKE I, COLLECTE VLISSINGEN. Hoewel van te voren niet bekend gemaakt, bracht de I collecte in de Luthersclie kerk °P Zondag j.L voor herstel of wederopbouw der getroffen kerken, de nog belangrijke kom van 753.80 op. Na afft- trek van enkele onkosten, 1 Werd het restant onder de ver schillende kerkelijke besturen door een daartïe gevormde commissie verdeeld, CENTRAAL TRANSPORT BUREAU OPGERICHT. Te velde, 24 November '44 (AnepAneta). De Chef Staf van het Militair Gezag de Generaal Majoor Mr. H. J. Kruis heeft een „Centraal Transport-Bureau" ingesteld dat voorloopig gevestigd zal zijn, Havenstraat 2 te Eind hoven. De samenstelling van het bu reau is als volgt: Mr. G. M. J. Henket, ge machtigde voor het vervoer en verkeer langs den weg; Lt. Kol. Prof. Ir. J. Gou- driaan, gemachtigde voor de spoorwegen; Ir. A. F. Kempees, gemach tigde voor de binnenscheep vaart. Het bureau heeft tot taak op te treden als centraal en lei dend orgaan voor de organisa tie en coördinatie van het ver voer van personen en goederen en het verkeer op den weg, den spoorweg en de binneruwa- teren in het geheele bevrij de gebied. De Rijksinspecteurs van het verkeer, de binnenscheepvaart, die bevraehtingscommissaris- sen en -agenten, de sleepvaart- commissarissen, de autobe- vrachtingsdienst en andere li chamen, instellingen en auto riteiten, aan welke eenige taaie of eenige bevoegdheid op het gebied van het vervoers- of verkeerswezen is opgedra gen, zijn ondergeschikt aan het Centraal Transport-Bu reau. GöEING VERBEELDT ZICH DAT HIJ NERO IS. „Stapelgek" is het oordeel van een vooraanstaand man, dia onlangs een fantastischen avond in het huis van Göring doorbracht. Göring schijnt te denken dat hij een nieuwe Nero is. „Wij werden aan de voor deur begroet door tientallen lakeien, die allen in groen Beiersche livrei gekleed wa ren" zei mijn zegsman. 7,Toen wij de deur naderden schalden trompetten een welkom. Wij wachtten eenigen tijd in een groote conversatiekamer, totdat Göring, voorafgegaan door een hofmaarschalk, een triomfantelijk entrée maakte, gekleed in een wapperende roomkleurige toga, rijk met emblemen versierd, als een Romeinsehsn keizer. Hij begroette ons hooghar tig, leidde ons toen naar de eetzaal, waar wij aan een feestmaal aanzaten, waar elke vooroorlogsche lekkernij te vinden was. Er waren acht gangen met de meest uitgele- Sfen Fransche en Duitsche wij nen en likeuren. Göring stak voortdurend de handen in de wijde zakken van zijn toga en halverwege hst diner haalde hij püotselteg dozijnen edelge steenten te voorschijn; ame thisten, paarlen, diamanten, opalen, saffieren en topazen en liet ze ons zien. Na taJfel werden wij naar de ondergrondsche ontvangkamer geleid, waar Göring een troon op een podium besteeg en zich korten tijd met iederen gast afzonderlijk onderhield. Toen hij hier plotseling genoeg van kreeg, beval hij zijn bedien den om zrjn groot-model se- rietreinen te halen. Spoedig liepen er verscheidene de rails op en neer, allen geregeld door Göring vanaf den hoofdscha kelaar. Hij verdween, maar na tien minuten kwam hij terug, ge heel in het zwart gekleed, en verzocht ons hem naar een kleine kapel te vergezellen, waar hjj ons om stilte ver zocht, om d.e nagedachtenis van zijn eerste vrouw te eeren. De meeste gasten voelden zich alsof zij c-u. avond had den doorgebracht bij een waanzinnige, die geheel in zijn eigen wereldje leefde". (Uit de „Sondag Dispatel") POSTVERKEER. Voor particuliere stukken is alleen het locale postverkeer ingeschakeld. Vervoer buiten de gemeente staat tot nader order stop. Alleen officieele stukken worden verzonden. DE BRUGGEN IN ZEELAND. Herstel der verkeers verbindingen. Alle belangrijke verkeers- en spoorbruggen in onze goede provincie zijn door den vijand vernield. Maar Rijkswater staat onderneemt reeds stap pen om tot een spoedig herstel der verbroken verbindingen te komen. In het hier volgend overzicht zullen wij den toe stand van de Zeeuwsche brug gen nader onder oogen zien. Om te beginnen moeten wij constateeren, dat alle bruggen over het kanaal Terneuzen Sas van Gent, die na de oor logshandelingen van Mei 1940 vrijwel geheel waren hersteld, door het Duitsche geweld op nieuw zijn vernield. Te Sas van Gent zijn verkeersbrug- gen en 2 trambruggen opge blazen, te Sluiskil is een ver- keersbrug en een spoorbrug vernield en in Terneuzen heb ben de bruggen bij de West- sluis en die brj de Middensiuis, alsmede de Akelsche brug en twee trambruggen het moeten ontgelen. Alleen al op dit ka naaltraject zijn er dus njpt minder dan 11 bruggen ver nield. De noodbrug voor tram en verkeer b\j Othene was geluk kig reeds opgeborgen vóór zij in de lucht kon gaan en zal dus wel spoedig opnieuw kun nen worden geplaatst. In ver band met het feit, dat Ter neuzen onder de tegenwoordi ge omstandigheden een be langrijke havenplaats is ge worden de installaties zijn hier vrijwel intact gebleven wordt er hard gewerkt aan het herstel van de tramwegen in Zeeuwsch-Vlaand eren. Op Walcheren is de toestand der bruggen ofschoon deze minder in aantal zijn niet veel beter. Maar de stations- brug te Middelburg is dank zij de voortvarendheid der Geal lieerde strijdkrachten reeds vervangen door een harmoni- cabrug. De verkeersbrug te Souburg en de Keersluisbrug te Vlisstegen zijn nog stuk, evenals de spoorbrug over de Arne. Voorts zijn de sluizen te Vlisstegen door oorlogshande lingen vernield en die te Veere beschadigd. In Zuid-Beveland liggen alle bruggen over het kanaal van Wemeldinge naar Hanswee rt in het water. Bij Vlake zgn de verkeersbrug en de dub bele spoorbrug vernield. De Postbrug brj Wemeldinge is ook stuk. Tevens zijn de slui zen te Hanaweert vernield. Ook de Ned. Spoorwegen zitten niet bij de pakken neer. Het ligt nl. in de bedoeling ten spoedigste tot een normale treinverbinding Vlisstegen Roosendaal te komen. Daartoe heeftde hoofdingenieur van de Nod. Spoorwegen te Breda, ir. Redeker, een onderzoek laten insteljen naar omvang en duur -der herstelwerkzaam heden aan de bruggen op dit traject. Twee deskundigen zullen dezer dagen een ge- détailleerd rapport uitbrengen over den toestand der bruggen op de Zeeuwsche spoorirjn. Zoodra hierover nadere gege vens beschikbaar zijn, hopen wij er op terug te komen. In elk geval kan men er van verzekerd zijn, dat het vraag stuk der vernielde bruggen m Zeeland niet het langste op een oplossing zal behoeven te wachten. Waterstanden te Vlisstegen. Zaterdag 2 Dec. hoogwater 3.04 en 15.26 uur, resp. 2.37 en 2.32 m. N.A.P. Zondag 3 Dec. hoogwater 3.47 en 16 13 uur, resp, 2.24 en 2.23 m. N.A.P. Maandag 4 Dec. hoogwater 4.30 en 16.59 uur, resp 2.07 en 2.08 N.A.P. Verantwoordelijk voor de redactie en algemeene leiding J. C. CORVER. Stukken voor de redactie te zenden aan den heer .J. P. VAN ALTEN, Gerechtsgebouw, ka mer 6 Middelburg. Verantw. administrateur JACQ DE SMIT, Souburg. Gemeente Vlissingen. VERVOER VAN GOEDEREN De Burgemeester van Vlis singen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij zich voor vervoer van goederen enz., (uitgezonderd plaatselijk vervoer), kunnen wenden tot de 2e afdeeling der Gemeente- Secretarie (Stadhuis Houtka de). Vlissingen, 29 November '44. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De Gemeente-Secretaris, A. DE BEIJL, L.S. GEMEENTEHUIS VLISSINGEN. De Burgemeester van Vlis singen, ter waarneming van de taak van den Raad dier gemeente, brengt ter openbare kennis, dat het Gemeentehuis thans weder is gevestigd te Vlissin gen, Houtkade 12, dat de hu welijken van heden af zullen worden voltrokken aan het hierboven vermelde adres. Vlissingen, 29 November '44. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. WEET U: dat de voedselvoorraden van de Duitsche weermacht, welke bij hun vertrek hier werden achtergelaten, door het kor date optreden van de O. D„ door de geallieerde autoritei ten ter beschikking van de burgerbevolking zijn gesteld? Neen, dat weet U vermoe delijk niet. Toch is het zoo. Door het optreden van de O. D. is in de capitulatievoor waarden voor de Duitsche be zettingstroepen op Walcheren de bepaling opgenomen, dat de legervoorraden, welke niet on aanzienlijk zijn, en welke tot den krijgsbuit 'behoorden, in dien zij ongeschonden in han den der geallieerden vielen, niet zouden worden vernietigd, doch ter beschikking gesteld van de burgerbevolking. Aldus is dan ook geschied. Deze voorraden komen suc cessievelijk in de distributie. WEET TT: dat de „Prinses Irene briga de" onze eigen Holland- sche jongens behulpzaam zijn bij het aanvoeren van le vensmiddelen voor. de bevol king? Dit is een loffelijke daad on zer jongens waarvoor wij hen niet genoeg dankbaar kunnen zijn. EN WAT DOET UZELF OM TE HELPEN? Steekt U ook de handen uit de mouwen om te helpen waar U maar kunt, al is het uw vak of am bacht niet en gaat het U in den beginne nog niet zoo han dig en vlug af als den ervaren werknemer DOET U dat, dan zijt ge een goed Vaderlander. Of staat ge te kijken hoe een ander werkt en zwoegt, gelijk bijvoorbeeld de geallieer de soldaten werken en zwoe gen, terwijl ge een paar flin ke handen aan het lijf hebt om elk karwei dat zich voor doet en er zijn er zoovele in onze gehavende stad, waar voor handen tekort komen aan te kunnen pakken? Doet U dat, dan zijt ge te laken en een slecht Vaderlander. WEET U: dat het af te keuren is, wan neer ge bij de geallieerde mi litairen bedelt om iets van hen los te krijgen? Bedenkt, dat zij wel goede cigaretten hebben, waarnaar wij al jaren snakken. Het is heerlijk om enkele van die lekkere cigaretten te krijgen, maar vraagt den Tommies er niet om. Neemt ze dankbaar aan, wanneer zij U gul wor den aangeboden, maar vraagt er niet om. Bedenkt wel, dat die jon gens, die ver van huis zijn en ook voor ons hun leven op het spel zetten, beperkt .zijn in de hoeveelheid cigaretten, die te hunner beschikking wor den gesteld. ONZE CENTRALE KEUKEN, Deze week heb ik mijn mid- dageten mogen halen in de spijskokerij aan het Molen wa- ter, omdat er geen gelegenheid was, het in mijn woning te be reiden. Ik heb met mijn pan netje in d,s rij gestaan, ben opgeschept geworden met de groote houten lepels, en heb mijn verworven bezit zorgvuL dig weer naar huis gedragen. Vele bekenden heb ik daan ontmoet; wij stonden er san men zoo geduldig te wachten, en het viel mij op hoe deze tijd verbroedering brengt door het gezamenlijk verkeeren in denzelfden nood. Hier stonden naast elkaar de man op klom pen en de man met hoed en boordje, mevrouw nog met bont, en de arbeidersvrouw met een schort voor, ouden van dagen, die het staan maar nauwelijks verdroegen als het eens wat lang duurde. En kin deren die al zorgzaam mee hielpen, voor het gezin den middagmaaltijd te halen. Ka meraadschappelijke gesprek ken werden gevoerd. Men was nog al inschikkelijk voor el kaar. En eens een vroolijk woordje kortte den tijd. Ja, zoo dacht ik. We zijn toch eigenlijk één volk. Wij moesten dat nu maar nooit meer vergeten- Zijn stands verschillen, deftigheid en on derworpenheid, niet uit den tijd? Een nieuwe-wereld, met in principe allemaal gelijke menschen! Ik wil van de centrale keu ken die ik nu heb leeren ken nen nog iets zeggen. Mijn oordeel is dat het eten er be hoorlijk is. Natuurlijk, wie zijn verwachtingen hoog zou span nen, en b.v. denken aan het oude menu van een restaurant: soep, vleeseh, aardappelen en groente en een toetje, die kómt bedrogen uit. Maar wie heeft dat zelf nog thuis?, Doch de spijzen die worden ver strekt zijn behoorlijk klaarge maakt uit de grondstoffen die ter beschikking waren. En de porties zijn niet te klein. Wees tevreden, roep ik mezelf en anderen toe. Het is gelukkig dat we op zoo'n manier nog een warme hap kunnen krij gen in dezen tijd! Nog iets: het viel me op dat het personeel zijn drukke werk vlot, correct en gedien stig volbrengt. Ze helpen ja zoo gauw ze kunnen, en het gaat netjes en keurig. En de keukeu heeft een groote capa citeit, zoodat er heel velen dag aan dag door kunnen wor den gevoed. Ten slotte een klein verzoek aan de gemeente of ,het be stuur dat deze voortreffelijke zaak beheert: soms moeten we een poos wachten, wat vanzelf spreekt. Het eten is soms wat later gaar. En ve len staan er vóór ons in da rij. Maar nu staan we dan al len te wachten in de open lucht, zoodat regen en wind vrij spel hebben met onze Mee ding en onze gezondheid. Is er misschien niet ergens een oude barak achtergebleven van onze gelukkig verdwenen verdrukkers, waarvan een af dakje kan worden gemaakt, opdat we tenminste een beetje beschut staan te wachten? Het is maar 'n vraag- en het doet aan onze waardeering niets af. Ds. KOEKEBAKKER. Uit Goes wordt ons gemeld dat daar de regeling iets an ders is: Meu heeft daar op drie verschillende punten van de stad een gelegenheid ge schapen, om het eten af te halen. Daardoor moet men minder lang wachten. Ook staan allen daar overdekt in de rij. Nog een voordeel daar: door een overeenkomst met de centrale slachtplaats worden vandaar voor de keuken restjes vleeseh enz. verstrekt, zoodat d.s spijzen er nog smakelijker door worden. Misschien iets om te overwegen?

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 3