BONAANWIJZING „WALCHEREN" voor de week van 49 Dec. '44 Aardappelen: 1-19, 2-19, 3-19 3 kilo per bon; 4-19 1% kilo per bon. Yleesch: 1-17, 2-17, 3-17, 4-17 2% r. per bon. Eieren: bon 15 yan de Nood- kaarten 1 ei per bon. Melk: bonnen 8 t/m 14 van de melkkaarten M 1, M 2, M 4 en M 5 liter volle melk per bon; bonnen 9111315 van de melkkaart M 3, kleur- opdruk bruin liter volle melk per bon; bon 2-51 van de Noodkaart K 2 1% liter volle melk per bon. De bonnen van de melkkaar ten moeten één dag te voren bij den melkhandelaar ingele verd worden. Closetpapier. Ter verkrijging van closetpapier moet het pu bliek de bonnen: 1-62, 2-62, 3-62 en 4-62 vóór 9 December a.s. tegen ontvangstbewijs vóórinleveren bij hun winke lier. Hierop zal t.z.t. 1 rol per bon worden verstrekt. Nieuwe Noodkaartjes voor a.s. en jonge moeders en regeling Havermout voor A- Zieken en a.s. en jonge moeders. Met ingang van 4 December a.s. zal een begin worden ge maakt met het uitreiken, van nieuwe J.A. Noodkaartjes aan a.s. en jonge moeders. Alleen zjj, die in de week van 49 December 1944 een J.A. Noodkaartje moeten af halen, komen hiervoor ook deze week in aanmerking. Op deze kaartjes bevinden zich „genummerde'1 bonnen welke wekelijksch zullen wor den aangewezen. Voor de week van 4—9 De cember a.s. zijn geldig: bon 6 t/m 10 voor de volgende arti kelen: Bon 6: rantsoen vet. Bon 71 rantsoen havermout Bon 8: 2 rantsoenen brood. Bon 9: 1% rantsoen zuivere tarwebloem. Bon 10: 114 rantsoen zuivere tarwebloem. Alle A Zieken die nh 5 No vember 1944 rantsoenbonnen grutterswaren hebben ontvan gen, en nog in het bezit zijn van deze bonnen, kunnen ten hoogste 2 dezer bonnen laten afstempelen, ter verkrijging van 1 rantsoen Havermout per bon. De jonge en a.s. moeders die na 5 November 1944 een J.A. Noodkaartje hebben ontvan gen. kunnen 2 J.A. Noodrant soenbonnen Havermout ter af stempeling aanbieden ter ver krijging van 1 rantsoen Haver mout per bon. BELGISCHE HULP VOOR NEDERLAND door TON VAN BEERS. (Anep-Aneta oorlogs correspondent). De vele Belgen, die na den vorigen oorlog gastvrijheid op Nederlandsch-en bodem geno ten, hebben dit niet vergeten. De brieven stroomen binnen, waarin zij het Comité voor Hulp aan Nederland hun dien sten aanbieden en in deze brie ven wprdt telkenq gewag ge maakt van de goede verzor ging, welke zrj in Nederland genoten hebben. „Men mag getuigen dat in België de deelneming met het lot der bevolking in de ge teisterde gebieden algemeen is," zoo verklaarde de oud-mi nister Julius Hoste, de voor zitter van het comité, mij. Hij gaf eeh overzicht van de or- fanisatie en van het werk, dat eze reeds heeft verzet, of schoon het slechts enkele da gen geleden was sinds het comité werd opgericht. Het kwam tot stand door toedoen van het Belgische Roode Kruis en den voorzitter van deze or ganisatie, Prof. R. Nolf. Het geniet de bescherming der Belgische regeering en heeft nauw contact met het Neder- ilandsche Roode Kruis, met het Icomité van Nederlanders dat te Brussel werd gevormd on der bescherming van den Ne derlandschen ambassadeur en met het Militair Gezag. Reeds zijn in vele Belgische steden comité's. gevormd, wel- ik'e zich belasten met het in zamelen van gelden. Onder de eerste inteekenaren was de Prins Regent van België. Ook heeft het Belgische comité voor Hulp aan Nederland zich bereid verklaard duizenden Nederlandsche kinderen uit de getroffen gebieden op te ne men in daartoe speciaal inge lichte centra, welke beheerd worden door de organisatie ..Het Nationale Werk voor de Jeugd". „Men mag verklaren", aldus de heer Hoste, „dat de reac tie van het Belgische publiek zeer spontaan is. Het comité wordt niet alleen overstelpt met sympathiebetuigingen, maar ook met tallooze artike len, waaraan in Nederland be hoefte bestaat. Het comité zal doen wat het kan om den bit teren nood te helpen lenigen." aber der nachste 1" Het kanon zwpgt in het grootste deel van ons gewest. Nog dreunt zijn stem na in onze ooren. Eerst van ver, dón almeer naderend tot ten slotte de granaten over onze verdronken Walcherensche ste den en dorpen fluiten. En dan denken we slechts aan Vlissin- gen en Westkapelle, aan Oost burg, Sluis, Breskens en zoo veel ander liefs, om opnieuw te worden herinnerd aan de too- melooze vernieling van den mo dernen oorlog. En nóg weten wij, dat dit het eind niet is. Nóg zucht het overgroote deel van het vaderland en van ons Rijk overzee onder de genadelooze hiel van den vreemden onder drukker. Nóg gaat de Hitier- bende voort zijn meedoogen- looze terreur te oefenen over de mannen en vrouwen, wien slechts het welzijn van land en volk ter harte gaat en die daarom niet willen bukken. Want pal staan zij, zooals wij pal stonden voor een overtui ging, die de hunne en de on ze is: dat in onze vaderland- sche democratie waarden ver ankerd liggen van zoo hoog gehalte en van zulk een ver rukkelijke zuiverheid, dat het niet slechts recht doch plicht is ze te verdedigen tegen de schennende hand van een over weldiger, die, zich opwerpend als de kampioen voor de „vrij heid van Europa", met niets ontziende middelen optrok naar de Westkust van het continent om vandaar uit het laatste Europeesche bolwerk 'van die hooge beginselen tot onderwerping aan zijn wil te brengen. Het heeft, Gode zij dank, niet mogen zijn. De on verzettelijke wil en taaiheid van onzen machtigen overzee- schen bondgenoot hielden stand tot uit het Oosten en het Westen nieuwe hulp kwam dagen om het gehate nazisme den nek te breken. Gij, lezer, gevoelt evenmin als ik de be hoefte aan een opsomming van de schanddaden, bedreven door de vertegenwoordigers van een politiek systeem, dat de diepste duisternis van de middeleeuwen oneer zou aan doen door een vergelijking met wat toen autoritaire machthebbers voor hun re kening wilden nemen. AANGIFTE OORLOGSSCHADE. Op verzoek van de Schade- Enquête-Commissie wordt be kend gemaakt, dat als gevolg van storing in de eieetriciteits- voorziening de voorraad for mulieren voor schade-aangif ten uitgeput is. Belanghebbenden zullen per publicatie worden in kennis gesteld van het wederom ver krijgbaar zijn der formulieren. Middelburg, 29 Nov. 1944. De Burgemeester voornoemd, A. J. VAN DER WEEL, wnd. INKWARTIERING. De Burgemeester van Mid delburg maakt bekend, dat de inkwartieringsbiljetten over October en November 1944 van leden van het Duitsche leger vóór of op 5 December a.s. moeten worden ingeleverd ter gemeente-secretarie, kamer 19. Middelburg, 23 Nov. 1944. De Burgemeester voornoemd, A. J. VAN DER WEEL, wnd. NEDERLANDSCHE AVOND IN BRUSSEL. Te Brussel werd 24 Novem ber j.l. in het „Palais Des Beaux-Arts" een galafilm avond gegeven, waarvan de opbrengsten bestemd zijn voor de hulpverleening aan Neder land. Voor dezen avond, welke stond onder de hooge bescher ming van H. M. Koningin Eli sabeth van België en Z. Exc. Prins Albert dè Ligne, den voormaligen Belgischen Gezant bij het Nederlandsche Hof, be stond zeer groote belangstel ling. Bij de aankomst van H. M Koningin Elisabeth, die in ge zelschap was van Z. K. H. Prins Bernhard, werden de volksliederen gezongen en werden zij met groot enthou siasme toegejuicht. Als hoofdfilm op het pro gramma werd de in Engeland vervaardigde film over de Ne derlandsche verzetsbeweging „De Zilvervloot" vertoond. De ze film is gemaakt met mede werking van de Nederlandsche Regeering en personeel van de Koninklijke Nederlandsche Ma rine. Zij maakte een diepen in [druk op de aanwezigen en werd met donderend applaus beloond. Na de pauze werd een kort filmpje van de filmafdeeling van den Regeeringsvoorlich- tings Dienst vertoond ,,D' Oranjeboom bloeit'". Dit ifilmpje, dat opgenomen werd in Canada brj de geboorte van Prinses Margriet, had een zeer groot succes, want voor de eerste maal konden de Ne derlanders in België de drie deernis hen, die vielen voor ónze vrjjheid, die het hoogste offer brachten voor hun en onze zaak. Wij gedenken met weemoed onze eigen slachtof fers, onze soldaten, onze zee lieden, onze mannen, vrouwen en kinderen, de stille helden van de verzetsbeweging. En daar staan we nu. Ver armd, berooid, velen bij de puinhoopen van wat zij op- bouwden in een lang leven van [noesten arbeid. Maar voort moeten wij in het nieuwe le ven, in het nieuwe Nederland dat komen gaat. Nieuwe le ven? Maar natuurlijk! Hoe an ders ware de zin van dezen oorlog te verstaan? Indien het eens'niet ging om een nieuwe wereld, om een betere wereld? Niet, dat wjj den oorlog ook maar één oogenblik zouden willen aangrijpen als middel tot bereiking van dit doei. Maar wanneer de beschaving op een niet te miskennen wij ze wordt uitgedaagd, wanneer het gaat om zijn of niet zijn is de keuze in een onvolkomen menschenwereld onontkoom baar. Mogen wij tenminste zóó den zin van dit grootste dra ma aller tijden begrijpen! Want zinlóós is deze oorlog in elk geval in het verziekte brein van den „feldgrauen" of ficier, die het vóór 3 jaar al uitsprak: „Diesen Krieg ha- ben wir schon verloren aber der nachste!" Zielig menseh, tragische figuur, die het met Mars wil blijven hou den. Maar een aanklacht te vens tegen een systeem, dat zijn hart en hoofd beheerschte, tegen een volksmentaliteit, die nog zóó ver verwijderd blijkt van de beschaving, die zij te vertegenwoordigen heet. Maar dan óók: wat een bovenmen- schelrjke taak wacht óns aan stonds! Opbouw van het eigen leven, van eigen land en volk én van anderer leven, om naast den oorlog vooral toch ook den vrede te winnen. Die taak volbrengen wij slechts in een machtige saam- hoorigheid, in een grootsche synthese van arbeid en kapi taal, nationaal én interna tionaal, tenslotte in een be lijden, maar bovenal toepas sen van de beginselen van recht en waarheid, die einde lijk óók in het verkeer der volkeren tot gelding moeten komen en kunnen worden af gedwongen door allen, die van goeden wille zijn. aber der nachste!" Wrj vragen: kunnen gedachten als in deze woorden neergelegd, lieden, die hóór dragen, nóg eens aanvaard worden? De vraag stellen is haar beant woorden. Wij wagen het met andere, met hoogere waarden! En met andere menschen, met lieden, die bereid zijn óók en vooral aan zichzelf te bou wen. PREDIKBEURTEN 3 December 1944. Middelburg: Doopsgezinde Gemeente n.m. 2.30 uur dienst in de Engelsche Kerk door Da» M. de Boer. Leger des Heils; n.m. 4 uur dienst in de Engel sche Kerk door adj. G. Kooi- stra. Waalsche Gèm. geen dienst. Vrijzinnig Hervormden} v.m. 10.30 uur dienst in de Lu- thersche Kerk door ds. J. H. Hanncman. Chr Geref. Kerk: v.m. 10 uur (le adventspreek); en^2.30 uur door Prof. G. Wis se, Des n.m. „De verschijning van Gabriël aan Zacharias". Geref. Kerk H.V.: v.m. 10 uur dhr. Buijs. Evang. Luth. Ge meente: n.m. 3.30 uur ds. Nol- te: „Bij de nadering van het Kerstfeest" Vlisingen. Geref. Gemeente, Glacisstraat: 9.30 en 2 uur leesdienst. Evang. Luth. Ge meente: v.m. 11 uur ds. Nolte. le Advent. Geref. Kerk: n.m. 2.30 uur dienst in de Luther- sche Kerk. Chr. Geref. Kerk, Kasteelstraat: v.m. 9.30 en n. m. 2.30 uur leesdienst. O.- en W.-Souburg. Herv^ Gemeente: v.m. 11 uur ds. D.l C. Spijkerboer (Doopsbedie- ning). Geref. Kerk: v.m. lil uur ds. Th. H. van Andel. Serooskerke (W.) Herv. Ge-I meente: v.m. 10 uur ds. N.l Visser. Wij huldigen de mannen, die, ons de vrijheid schonken. Wij Het stemt tot blijdschap, gedenken eerbiedig en met dat vrij thans, naast geallieer- jstrijdkrachten, ook troepen NED. TROEPEN OP WALCHEREN. prinsesjes „in levenden lijve" op het filmdoek aanschouwen, en dit bracht een groot enthou siasme teweeg. KERSTDAG VOOR HOLLANDSCHE KINDEREN Brussel, 24 Nov. (Anep-Ane ta). Het Belgische Comité voot- hulp aan de Nederlandsche bevolking heeft een oproep gericht tot de Belgische bevol king om een groote hoeveel heid speelgoed te verzamelen [dat omtrent Kerstmis naar de Nederlandsche kinderen zal kunnen worden gezonden. De oproep is vooral gericht tot de groote Warenhuizen en alle jeugdvereenigingen. De oproep zegt verder: „De vrije bevolking die zich steeds klaarder rekenschap geeft van den tragischen toestand van on- van de Kon. Nederlandsche Brigade „Prinses Irene" op Walcheren aantreffen. Hun itaak in dit gebied is gelegen |in bezetting en bewaking, als mede in hulp bij het herstel der openbare middelen van verkeer. Deze mannen offeren hun beste krachten voor de bevrij ding en het herstel van ons land. En omdat het Nederlan ders uit vaak verre streken zijn, verdienen zij wel in het bijzonder onze sympathie en tegemoetkoming. Het zal dus eigenlijk overbodig zijn, onze lezers op te wekken, de Ne derlandsche brigade-menschen zooveel mogelijk gastvrijheid te verleenen en hun de noo- dige afleiding te bezorgen. Men kan hen van tijd tot tjjd ,in hun vrije avonduren in den jhuiselijken kring opnemen of hen met andere kleine vrien delijkheden van dienst zijn. Stellig zullen deze blijken van medeleven door onze ferme Hollandsche strijders worden gewaardeerd. I Maar ook de overige op Walcheren gestationneerde ge allieerde strijdkrachten, stel len Zeeuwsche gastvrijheid, hoe eenvoudig ook aangeboden, ten zeerste op prijs. Haalt ook deze menschen, als u er gele genheid voor hebt, eens in huis. Ondanks het taalverschil zal het gebaar steeds in hooge mate worden gewaardeerd. ze vrienden in het Noorden, De geallieerde manschappen zal er ongetwijfeld prijs op hebben het volste recht op stellen de ar-tle van het Comi- onze vriendschap, juist omdat té te steunen", zij hier vreemd zijn. ER IS WEER GAS IN VLISSINGEN. Het gasbedrijf te Vlissingen levert weer gas. Het heeft echter veel moeite gekost om ihet zoover te brengen. Reeds jl. Vrijdag is men begonnen gas te vervaardigen, maar de oVen deed het toen nog niet goed. Zou er eerder electri- schen stroom geleverd zijn J ja, ook de gasfabriek heeft stroom noodig! dan had men reeds een week eerder gas kunnen leveren. De moeilijkheden, waarmee het herstel van het gasbedrijf gepaard zijn gegaan, waren ontzaglijk groot. Eén van da beide gashouders is in de kriJ tieke gevechtsperiode door gra-l naten getroffen en uitgebrand! terwjjl de andere verschillen-! de gaten opliep. Die openinJ gen zrjn nu echter gedicht err de overgebleven gashouder is hersteld. Er zitten natuurlijk nog veel lekken in de leidingen en e» bevindt zich nog lucht in dd gasbuizen, maar met de gaslel vering heeft men op het dichl ten en verwijderen daarvarf n.et gewacht. Op de gasfabriek zelf zijrl verschillende toestellen zwaai beschadigd, maar men heel'! die door eigen krachten pro' visorisch kunnen repareerer Het bedrijf kan nu in elk ge val weer werken en er word gewerkt! Op lofwaardige wij ze is het personeel ten spoe digste aan den gang gegaan ofschoon het zich allerlei op offeringen moest getroosten De toewijding, waarmee d( gasmenschen hun taak heb ben hervat, strekt velen tol voorbeeld. Directeur Van der Jagt kan over zijn medewe [kers tevreden zijn. In den beginne wordt heil gas natuurlijk met wat hor-I ten en stooten geleverd, maarj binnen enkele dagen zal het] goed te gebruiken zijn. I Er wordt te Vlissingen gas geleverd van 11.30 tot 13 uu: én van 17 tot 19 uur, maar zoo spoedig mogelijk zal hef weer den geheelen dag be schikbaar zijn. De interkerkelijke diensten. In ons bericht over de inter kerkelijke dank- en gebeds-l diensten te Vlissingen van j.ll Zondag, verzuimden wp ookt I melding te maken van de aarH wezigheid van officieren en manschappen der Kon. Nee Marine. Wij stellen er prijs <>p,l hiervan nog even gewag maken. VEERE door TON VAN BEERS. Anep-Aneta oorlogs correspondent. Den dag waarop Hendri] Willem van Loon stieri rouwde Veere om zijn groote vriend. Want ondanks een de tachement van 700 Duitscher en ondanks de activiteit va* een nazi-burgemeester, di dichter en politieke weerhaal Martin Beversluis en zijl Landwachten, waren er noj radiotoestellen verborgen in d< 16e eeuwsche huisjes. Ik heb een bezoek gebrachl aan het stadje, eenmaal groot door de zeevaarders, die hur namen aan nieuw ontdekte landen gaven. Veere is ge spaard gebleven voor over strooming. Er zrjn wat gra naten gevallen, waardoor een paar huizen verwoest en vele ruiten vernietigd werden. De 800 inwoners hebben echter weinig door den strijd geleden, Een granaat was in de kerk waarvan men afbeeldingen vindt in vrijwel al van Loon's boeken geslagen, doch dat is alle schade aan Veere's cul tuurmonumenten. Van Loon's vroegere huis „De Houttuin" staat leeg. De ruiten zijn stuk en het maakt een slordigen in druk door het gebrek aan verf. Veere is nu stiller dan ooit. De schilders zjjn verdwenen, zij wilden niet tot de Cultuur kamer toetreden en konden dientengevolge niet meer wer ken. Verdwenen is ook de dikdoende burgemeester, die verscheidene goede burgers er toe bracht onder te duiken, en die nu vervangen is door een van dezen. Ik vond den nieuwen burge meester in- het prachtige stad huis gebouwd in 1561 rwaar hij in conferentie was met een der wethouders, die nog het Zeeuwsche pak draagt met de mooie versierselen, die wel zoo oud zijn als het stad huis zelf. Op de donkere wenteltrap was ik gestruikeld over een paar klompen en een emmer water, want oorlog of geen oorlog: het schoonmaken ging door. In de hurgemeesteris kamer praatten wij over van Loon; niet over den auteur en even min over den teekenaar en denker, want de menschen van Veere kennen hem voor alles als de hartelijke vriend van hun stad, als de opgewek te buurman uit het „blauwe huis" op de kade, waar hij naar de visschars placht te kijken en schreef over de mannen, die daar waren uit gevaren om een wereldrijk te veroveren. De burgemeester en de iwethouder vertelden hoe van .Loon, toen hij in Amerika >-5vas, geld voor de stad over- maak te en zgn huis aan de Kerk schonk. „Het is jammer dat hij "niet heeft kunnen zien dat zijn stadje er zoo goed afgekomen is", zei de burge meester. „Ik weet zeker dat hij er zich heel wat zorgen over heeft gemaakt." En inderdaad zou deze goede Nederlander, die zooveel voor zijn land in nood heeft gedaan, blij zijn geweest te weten, dat-toen 700 Duit- schers met opgeheven handen de otide huizen verlieten, Veere wederom een storm had doorstaan vrijwel onge schonden door de oorlogswoe de, welke Zeeland heeft doen lijden als maar weinig landen in West-Europa hebben geie- OPBRENGST INTERKERKELIJKE COLLECTE VLISSINGEN. Hoewel van te voren niet bekend gemaakt, bracht de collecte in de Luthersclie kerk op Zondag j.l. voor herstel of i wederopbouw der getroffen j kerken, de nog belangrijke som van 753.80 op. Na aft- trek van enkele onkosten, werd het restant onder de ver schillende kerkelijke besturen door een daartie gevormde commissie verdeeld. gr< oi kc af kr de rie lie °cë ke he« ve: kle vai I zie] der wa; zijn alle ing- de ordl etui

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 2