DeVri je Zeeuw Churchill over de bevrijding der Scheldemonding MINISTERIEEL BEZOEK AAN MIDDELBURG EN VLISSINGEN. Dinsdag j.l. bracht de mi nister-president P. S. Gerbran- dy, tevens minister van Alg. Oorlogsvoering van het Ko ninkrijk, een bezoek aan Zee land, 'ten einde zich ook van de toestanden in dit deel van het bevrijde Nederlandsche gebied uitvoerig op de hoogte te stellen. De minister-president, ver gezeld van den minister van Binnenlandsche Zaken J. A. W. Burger en den minister van Handel, Nijverheid en Landbouw, tevens minister van Financiën, J. van den Broek, arriveerde ongeveer half twee in de Zeeuwsche hoofdstad en werd op het ge meentehuis welkom geheeten door den wnd. Commissaris der Koningin Mr. A. F. C. de Casembroot en den wnd. Bur gemeester van Middelburg Mr. A. J. van der Weel. Bjj deze ontvangst waren eveneens te genwoordig de Griffier van de Prov. Staten dr. B. D. H. "-liegen, de wnd. secretaris der gemeente J. Ph. Koenen en leden van de rechterlijke macht. Na de lunch onderhield de minster-pres. zich geduren de een half uur met de ver schillende hoofden van Dienst in de Gemeente ter bespreking van de moeilijkheden in ver band met voedselvoorziening en overstrooming, vervolgens werden de vertegenwoordigers der verschillende kerkelijke richtingen ontvangen, waarna de Ministers met het Bestuur en den ingenieur van den Pol der Walcheren en de in genieurs van den Rijkswater staat den toestand en het her stel van de dijken onder het oog zagen Na een onderhoud met den wnd. Inspecteur van Volksgezondheid dr. L. J. H. Brongers en den Rijkszuivel- consulent C. Zwagerman, werd om ongeveer 4 uur de reis voortgezet, ten einde een be zoek te brengen aan Vlissin- gen. Op het raadhuis te Vlissin- gen werden de hooge gasten door burgemeester C. A. van Woelderen en de wethouders J. L. Verhagen en L. P. van Oorschot opgewacht in de ka mer van B. en W., waar de burgemeester hen begroette. In een korte bespreking wer den de Excellenties ingelicht over den toestand der Vlis- singsche bevolking, van de stad en van de Kon. Mij. „de Schelde". De besprekingen duurden slechts korten tijd, want de Ministers wenschten voor het invallen van de duisemis de stad nog te bezichtigen. Zulks geschiedde in gezelschap van den burgemeester en de twee wethouders. Nog juist bijtijds hebben de Excellenties hun ge volg en de gastheeren den somberen tocht dooi' het ge havende en ledige Vlissingen kunnen volbrengen, totdat het nachtelijk duister tot heen gaan noopte. Een bezoek aan den Boulevard en het Binnen- en Buitenhaven-complex werd daarbij niet verzuimd. Het gezelschap was diep onder den indruk van de de bacle die Vlissingen heeft ge troffen; de heeren verzekerden nog nergens zulke ernstige en totale vernielingen te hebben aangetroffen als in de Schel- destad. Ten slotte is het ministeri- eele gezelschap weer Middelburg vertrokken. In een kort onderhoud, dat Minister Burger, de man van het Persbesluit, onzen Vlis- singschen medewerker heeft toegestaan, informeerde Zijne Excellentie met belangstelling naar de uitgave van „De Vrije Zeeuw', waarvan hem alle tot nu toe verschenen nummers zijn ter hand gesteld. Den volgenden morgen zijn op een onofficieele wandeling door Middelburg enkele punten van de stad bezocht. Na het afscheid van den wnd. Burgemeester is de mi nister-president met de beide ministers naar Goes vertrok ken. Eerste Jaargang - Nummer 12 Redactie-adres: VLISSINGEN, Wol straat 58-60; MIDDELBURG, Gerechts hof, Hofplein; GOES, Rimmefandplein 1. Vrijdag 1 December 1944 Familieberichten 15 regels 1.65. Iedere regel meer 0.30. Abonnementsprijs per week 26 cent Maatregelen onzer Regeering ten behoeve van Zeeland Venlo is door de Duitschers escorteerd door 1000 jagers, in een ware vesting veranderd, deden aanvallen op Misburg bij Het ligt nu onder geallieerd artillerievuur. Verder naar het N. hebben de Duitschers het oude kasteel van Geesteren ontruimd. Bij Nijmegen zijn Canadeesche troepen de Duit- sche grens overgetrokken en tot in het Reichswald doorge drongen. Men verwacht, dat de geallieerden eeen nieuw of fensief zullen inzetten in de richting van het Roergebied. Bij Willemstad werd een artil lerie-duel geleverd. Het le en het 9e Ameri- kaansche leger blijven opruk ken in de richting van Keu len. Ten N.O. van Geilen- kirchen heeft het 9e Ameri- kaansche leger een nieuw of fensief ingezet, dat krachtig door de luchtmacht wordt ge steund. Over een frontbreedte van 10 km. zijn de Amerika nen door een krachtige verde digingslinie heengebroken, hoe wel de Duitschers het terrein onder water hadden gezet. Verder naar het Z. hebben de Amerikanen thans op een breed front de Roerbereikt. Het le Amerikaansche leger dat uit Hörtehen oprukt, staat nu op 5 km. van Diiren. Een aantal plaatsen, waaronder Langewehe, werd veroverd. Ten Z.O. van de Luxemburg- sche grens blijven de gealli eerden Duitsch gebied binnen dringen. Drie belangrijke plaatsen in het Saargebied, nl. Saarlautern, dat tot op 3 km. is genaderd, Saarbrücken, waarvan de Amerikanen nog 14 km. verwijderd zijn, en Sar- reguemines, aat nog 12 km. van het front ligt, worden thans bedreigd. Ze liggen reeds onder het bereik der ge allieerde artillerie. Verschil lende kolenmijnen in dit gebied zijn al in geallieerde handen. In de vlakte van den N. El- zas blijven de Amerikaansche troepen zwaren druk uitoefe nen. 25 km. ten N. van Straatsburg zijn ze bezig Ha- genau te omsingelen; deze plaats is reeds tot op 3 km. genaderd. In de uitgestrekte bosschen, die deze stad omge ven, bevinden zich groote vij andelijke munitie-opslagplaat sen. De voorhoede van het 7e Amerikaansche leger, dat uit Straatsburg naar het Z. op rukt, heeft de omgeving van Erstein bereikt. Ze staan nog op 50 km. afstand van de Fransche troepen, die van Mülhausen naar het N. op- rakken. Andere eenheden van het 7e Amerikaansche leger trekken in de Vogezen op in de richting van den Rijn. Ten N. van Mülhausen zijn een groot aantal Duitschers omsingeld. Ook aan het Rhöne-Rijnkanaal zijn Duitsche afdeelingën afgesneden. Luchtfront. Zware Engelsche bommen werpers hebben Dinsdag aan vallen gedaan op spoorweg doelen te Essen. Neusz en Zwolle. Gisteren werden in Duitsch- land benzinefabrieken en ver bindingswegen door meer dan 4000 bommenwerpers en jagers bestookt. 1000 zware Ameri kaansche bommenwerpers, ge- ren gebracht. Hannover en op spoorwegem placementen te Hamm. De escorteerende „agers vernietig den 11 locomotieven en 28 goederenwagens. Verder wer den vliegvelden in duikvlucht aangevallen. 4 Amerikaansche bommenwerpers worden ver mist. Mosquito's deden een grooten geconcentreerden aan val op Duisburg met bommen van 2000 kilo. Het was de eerste maal sinds 1943 dat de Mosquito's overdag boven Duitschland opereerden. Lan casters deden aanvallen op 6 emplacementen te Dortmund. Formaties Mosquito's deden 's avonds weer een aanval op Hannover. In Nederland wer den batterijen van de V 2 door jagers aangevallen en kapotgeschoten. Gisteren wer den weer 6 Duitsche hoofd kwartieren in Nederland en Duitschland door typhoons vernietigd, o.a. te Rotterdam, Arnhem en Kleef, Vandaag werden Leipzig en Saarbrüc ken door 1250 bommenwerpers en 1000 jagers aangevallen. Van Italië uit werd de Bren- nerpas, waarover de voor naamste Duitsche éi.appelinle leidt, gebombardeerd. Italië. Ten N.O. van Faenza wordt om een overgang over de La- mone zwaar gevochten. In Italië bevinden zich momen teel nog 20 Duitsche divisies voor de verdediging van de Povlakte. Oostfront. In een speciale dagorder maakte maarschalk Stalin be kend, dat de Russische troepen in Z. Hongarije een nieuw of fensief hebben ingezet. Het Roode leger overschreed den Donau ten Z. van Boedapest over een front van 150 km. Mohacs, op den rechteroever van den Donau, en Pees, 40 km. verder naar het Westen, werden veroverd; meer dan 300 plaatsen werden bezet. De Duitschers, die haastig SS- troepen aanvoerden voor een tegenaanval, werden met bloe dige verliezen teruggeslagen. Ten N.O. van Boedapest werd Eger, aan den hoofdweg van Hatvan naar Miskolcz, geno men. Verre Oosten. Tokio werd gisteren voor de 3e maal in 5 dagen gebom bardeerd. Dit was de eerste aanval bij nacht. Volgens Ja- pansche berichten woeden er branden in het centrum van de stad. Van een Japansch convooi, dat probeerde ver sterkingen naar Leyte te brengen, werden 10 transport schepen en 3 torpedojagers vernietigd. 4000 Japanners kwamen hierbij om het leven. Van de 6 convooien, die naar Leyte trachtten te komen, werden 26 transportschepen en 17 escortevaartuigen tot zinken gebracht, waarbij 21.000 Japanners omkwamen. Van overal. Minister-president Gerbrandy heeft) vergezeld van den Mi nister van Financiën en den Minister van Binnenlandsche Zaken, een bezoek aan Walche- Koning George VI van En geland heeft gisteren het En gelsche parlement geopend. In zijn troonrede zeide hij o.a. dat de Engelsche strijdkrach ten in het O. zoo spoedig mo gelijk versterkt zullen worden voor den aanval op Japan. Na de beëindiging van den oorlog met Duitschland zal Engeland krachtigen steun verleenen om het burgerlijke leven in de be vrijde gebieden weer op gang te brengen. In het debat, dat op de opening van het parle ment volgde, legde Churchill de volgende verklaringen af: De haven van Antwerpen is zoo ver hersteld, dat hij reeds in gebruik kon worden geno men. Groote convooien oceaan- stoomers varen de Schelde op, om hun goederen in Antwer pen te lossen. Bij een slag om deze haven en de Schelde monding verloren de geallieer den 40.000 man aan gesneu velden, gewonden en gevange nen. De oorlog is echter nog niet ten einde. De energie van het gansche volk moet gericht blijven op het behalen van de overwinning. Vroeger heb ik gezegd, dat de oorlog met Duitschland in het voorjaar of de eerste maanden van den zomer van 1945 teneinde zou zijn. Ik wil thans alleen nog spreken van den zomer van 1945. Churchill bracht verder hulde aan de Fransche troe pen. Wat zij gepresteerd heb ben en nog zullen presteeren is niet alleen van militair be lang, maar er blijkt ook uit, dat Frankrijk bezig is zijn plaats onder de groote mo gendheden te hernemen. 30 November vierde de En gelsche premier. Winston Churchill, zijn 70sten verjaar dag. De Engelsche bladen wij den artikelen vol lof aan dezen veldheer en bouwmeester der overwinning. Hij wordt niet 70 jaar oud, maar 70 jaar jong. H.M. de Koningin en Minister Gerbrandy hebben hem een gelukwenschtelegram gezonden. De voorzitter van de Ame rikaansche maritieme com missie, admiraal Lanz, heeft verklaard, dat Amerika na den oorlog 7.5 millioen ton scheepsruimte beschikbaar zal hebben voor overzeesch ver keer, d.i. 2 maal zoo veel als voor den oorlog. Amerika rea liseert zich de groote behoef ten, welke andere volken heb ben en zal trachten met die volken tot overeenstemming te komen om zooveel mogelijk in die behoeften te voorzien. De beschikbare scheepsruimte zal zoo doelmatig mogelijk worden gebruikt. Amerika beseft zijn verantwoordelijkheid. Het heeft geen ambitie om op scheep vaartgebied te domineeren. maar vraagt alieen erkenning van zijn redelijke eischen. Prins Umberto van Italië heeft Bonomi verzocht een nieuw kabinet te vormen. De Engelsche regeering weigert een benoeming van graaf Scorza in dit nieuwe kabinet te aanvaarden. Scorza heeft zich daarom teruggetrokken. Men is in Italië van meening, dat hierdoor de taak van Bo nomi zeer wordt vergemakke lijkt. De toestand in België is eenieszins verbeterd. Het kabi net-Pierlot zal een breedere basis kriigen. In kabinet en kamer zullen vertegenwoordi gers van de verzetsgroepen en de linksehe partijen zitting nemen. Prins-regent Karei heeft aan de besprekingen van de kamer deelgenomen. Het geallieerd opperbevel heeft toegezegd dat België spoedig voedsel, machinerieën en grondstoffen zal ontvangen. Het trampersoneel en het per soneel der posterijen hebben besloten om weer aan het werk te gaan. In Eindhoven werd gisteren een vergadering gehouden van de hoofdredacteuren van alle vrije Nederlandsche dagbladen. Het bestuur van den Neder- landschen Journalistenkring, afd. Londen, heeft een bood schap aan deze vergadering gezonden. Zes gewapende mannen heb ben het bijkantoor van de Ned. Bank te Almelo overvallen. Het personeel werd opgesloten en de telefoonlijn doorgesne den. Ze verdwenen met 40 millioen gulden aan bankpa pier. Een groote Nederlandsche aannemersfirma zal naar Wal cheren komen om de herstel werkzaamheden te beginnen. Er worden besprekingen ge voerd mét een buitenlandsche dochtermaatschappij, welke nog over bruikbaar materiaal beschikt. Uit een Engelsche haven is het Nederlandsche schip „Am- stelstroom" met een lading van 500 ton levensmiddelen naar Zeeland vertrokken. Het schip heeft slechts geringe ha- venaccomodatie noodig en kan desnoods aan het strand gelost worden. In Eindhoven is een Cen traal Transportbureau inge steld voor de organisatie en coördinatie van het vervoer van personen en goederen. Een Fransche ambulance is naar Nederland vertrokken. In verband met den nood en de dreigende ondervoeding van de Nederlandsche jeugd is de Nederlandsche regeering in verbinding getreden met de Engelsche, teneinde Nederland sche kinderen naar Engeland uit te zenden om weer op krachten te komen. In Neder land is een uitzendcomité ge vormd, dat de kinderen zal aanwijzen die voor uitzending in aanmerking komen. Mussert woont momenteel met zijn staf in het gerequi- reerde huis van den textiel fabrikant ten Kate te Almelo. Deze plaats ligt slechts 20 km. van de Duitsche grens. Engelands meest succesvoile piloot, overste-vlieger Gibsen, drager van het Victoria-Cross, de hoogste Engelsche onder scheiding, is officieel als ver mist opgegeven. Hij heeft den aanval op de groote Eder- stuwdam geleid. OPROEP. De Bevelhebber Nederlend- sche Strijdkrachten roept vrij willigers op om bij de geal lieerde strijdkrachten op te treden als: A. Verbindings-officier. Hiervoor komen in aanmer king Reserve Officieren in den leeftijd van 3045 jaar, die de Engelsche en Duitsche ta len voldoende machtig zijn. B. Tolk. Voor tolken zijn de volgen de leeftijdsgrenzen vastgesteld: 1. 21 tot 30 jaar: zij, die niet in militairen dienst zijn geweest. 2. 30 tot 45 jaar: allen, uit gezonderd beroeps- en reserve- personeel. Om als tolk te worden inge deeld zal de betrokkene een eind-examen moeten hebben afgelegd aan een middelbare onderwijsinrichting of kennis hebben verworven, die hier mede gelijkstaat. Een degelijke kennis van de Engelsche en Duitsche talen wordt geëischt. Naast het voldoen aan de eischen van leeftijd en verwor ven kennis, zal gelet worden op persoonlijk optreden. De Bevelhebber der Neder landsche Strijdkrachten, Luitenant-Generaal Prins der Nederlanden. Aanmelding: Gemeentehuis Middelburg, kamer 26,

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1