De Vrije Zeeuw Radiorede van H, M. Koningin Wihelmina Langs het geheeie Westfront rukken de geallieerde troepen voorwaarts Landgenooten! Ik wil een enkel woord tot U richten in dezen bangen tijd, een tijd, waarin wij wachten op de bevrijding van ons ge- heeie la^nd, een tijd, waarin de nood hoog gestegen is, waar in onze mannen in grooten getale worden ontvoerd en waarin de vernielingen en ver woestingen zulke groote afme tingen hebben aangenomen, waarvan niemand zich een voorstelling had kunnen ma ken. Eerst wil ik het woord rich ten tot hen, die nog zuchten onder de hiel van den onder drukker, in het bijzonder tot de spoorwegarbeiders. Zij heb ben met ware zelfopoffering, met wegcijfering van eigen vei ligheid of die hunner gezinnen prachtig hun vaderlandschen plicht gedaan en doen dien nog steeds. Zij hebben het voor beeld van eensgezindheid en volharding, dat de ondergrond- sche beweging gegeven heeft, gevolgd. Gij weet hoe ik een groot vertrouwen heb in den weerstand van het geheeie voik. Werkt allen eensgezind samen zooals tot nu toe. Steunt eikander en blijft elk ander helpen. Uw groote ont beringen zijn ons bekend. Voor U wordt alles in het werk gesteld om zoo spoedig mogelijk na de bevrijding te zorgen voor voedsel en andere noodzakelijke levensbehoeften. Wij beschikken over groote voorraden. De moeilijkheid voor ona is om die bij U te brengen. Na de verwoestingen en het moedwillig vernielen en wegsleepen van de middelen van vervoer door den vijand en de eischen der geallieerde oorlogvoering, beschikken wij met over de noodige trans portmiddelen. Het is onze vurige hoop, dat al deze moei lijkheden uit -den weg zullen kunnen worden geruimd, zoo dat wij U, zoodra ge bevrijd zijt, tehulp kunnen komen. Ik wil mij thans richten tot hen, die reeds bevrijd zijn. Speciaal tot de dappere jonge mannen, die thans samen met onze bondgenooten medewer ken aan de bevrijding van ons vaderland. U komt een woord van lof en dank toe voor de voortreffelijke wijze, waarop gij uw taak vervult, dikwijls onder de moeilijkste omstan digheden. Het is ons steeds een genoegen te vernemen, hoe de geallieerden er prijs op stel len om van uw diensten ge bruik te maken. Gij zult U kunnen voorstel len, wat het voor mij betee- kent rechtstreeks met U in verbinding te kunnen treden. Ik dank de bevolking der be vrijde gebieden hartelijk voor de vele boodschappen en be wijzen van medeleven, welke zij mij deden toelomen. Ik heb gedeeld in de blijde ont roering: op het tidstip uwer bevrijding, waaraan gij 7»" ;oo veel hebt bijgelragen. Hoe ontembaar en omtu.iu.g z,~„ onze vreugde kumen zijn, in dien, zij niet weri getemperd door de gedacht: aan onze landgenooten, die nog zuchten onder het juk vai den bezet ter. Maar ook bivrijd Neder land kent nog zijl moeiten en zorgen, gevolgen van den nog steeds woedender wereldoor log. In de eerste plaats wend ik mij tot U, tewoners van Walcheren en W. Zeeuwsch Vlaanderen, die land en vee, haardsteden en alles, aÊs kwijt zijt en nu worstelt tegen de binnenstroomende golven, het water, Zeelands geduchten en óuden vijaid. Ondanks het onheil laat gij den moed niet zakken en beraamt reeds plannen om de -amp te boven te komen. Alhs zal in het werk worden gesteld om de materialen te lerkrijgen voor het herstel var de dijken en het leegmalen der polders. Walcheren en W. Zeeuwsch Vlaanderen, zij zullen herrij zen. Met niet min Ier medegevoel richt ik mij tot de bewoners van onze door het oorlogsge weld zwaar geteisterde steden en dorpen. Het vaderland be wondert U om den moed en volharding, waarmee gij dat alles hebt doorstaan. Zoodra le harde eischen der oorlog voering dit toelaten zullen uw belangen de volle aandacht 'lebben. Tal van steden lijden nder het gebrek aan midde len van vervoer, waardoor zelfs de weinige voorraden oedsel en andere levensbenoo- digdheden niet kunnen worden gebracht, waar deze noodig zijn. Naar ik hoop en ver trouw zullen deze moeilijkhe den meer en meer afnemen. Ook vergeet ik niet hen, wier woningen zijn vernield, die bloot gesteld zijn aan weer en wind en die harde maanden tegemoet gaan. Waar de nood zoo hoog is gestegen, doe ik een beroep op onze mijnwerkers, die reeds zulk goed werk hebben ge daan. Gij kunt door uw ijver de mogelijkheid openen dat uw rameraden aan het werk kun nen gaan in die bedrijven, die goederen voortbrengen, welke tot de eerste levensbehoeften behooren. Door uw werk zal het voedsel beter bereid kun nen worden en zal de koude uit de huizen van vele ver kleumde landgenooten kunnen worden geweerd. Waar ge werkt kan worden is aanpak ken de leuze. Ik wil niet besluiten zonder de huismoeders te gedenken, Eerste Jaargang - Nummer 10 Kedactie-adres: VLISSINGEN, Wal- straat 58-60; MIDDELBURG, Gerechts hof, Hofplein; GOES, Uimmelandplein 3 Woensdag 29 November 1944 Familieberichten 15 regels 1.65. Iedere regel meer 0.30. Abonnementsprijs per week 26 cent CENTRAAL BUREAU VOOR OORLOGSVRIJWILLIGERS GESTICHT. Stafkwartier M. G., 23 No vember (Anep-Aneta). Een Voorloopig Centraal Bureau voor Oorlogsvrijwilligers voor de Zuidelijke Provinciën is zoo juist opgericht te Eindhoven. Het Bureau, dat onder lei ding staat van den Res. kapi tein Zweypfenning, registreert voorloopig gegevens, verkregen bij de aanmelding der vrijwilli gers. Dit Centraal Bureau zal voorloopig behalve uit kapt. Zweypfenning bestaan uit een burgenvoorzitter, een vertegen woordiger elk van marine, luchtmacht en landmacht en een vertegenwoordiger van de werknemers- en werkgeversor ganisaties. Voor den voorzit ter zal een vooraanstaande figuur uit de maatschappij worden gekozen. Beroeps- en reserve officie ren en onderofficieren der Kon. Landmacht worden opge roepen om zich schriftelijk te r-egistreeren hij aanmeldings bureau. Door deze officieren en on derofficieren moet worden op gegeven: naam, voornamen, geboorteplaats en datum, woonplaats en adres, rang en onderdeelen en waarbij laatste lijk gediend. Verantwoordelijk voor de redactie en algemeene leiding J. C. CORVER. Stukken voor de redactie te zenden aan den heer J. P. VAN ALTEN, Gerechtsgebouw, ka mer 6 Middelburg. Verantw. administrateur JACQ DE SMIT, Souburg. wie het letterlijk aan alles ontbreekt. Voor alles wat hun lot kan verlichten roep ik de hulp van onze landbouwers in. Helpt met al uw vermo gen en helpt opnieuw. Moge ieder er van doordrongen zijn dat onze kracht om dit alles te boven te komen gelegen is in onzen wil, in onze saam- hoorigheid en in onze samen werking. Dan zullen wij ook daarin overwinnaars zijn. De ure der bevrijding zal komen. Leve het vaderland! Engelsche stemmen over bezet Nederland Westfront. Langs het geheeie W. front rukken de geallieerden lang zaam maar zeker op. In het kleine bruggenhoofd ten W. van Venlo houden de Duit- schers nog steeds stand. Ze zitten hier rondom in het wa ter. Bovendien is het terrein met mijnen en prikkeldraad versperringen bezaaid en door sneden door een tankgracht van 8 m. breedte. Ten N. van Venlo houdt een kleine groep Duitschers, ongeveer 50 man, stand in het kasteel van Geis- tèren. Geisteren zelf is reeds bevrijd. Het kasteel maakt deel uit van een middeleeuw- schen vestinggordel. Een di- rechten aanval hierop mis lukte; de aanvallers bleven in het water steken. Daarna werd het kasteel door typhoons aangevallen, die er verschei dene treffers op plaatsten. De vijand houdt echter nog steeds stand. De eigenaar van het kasteel is één van de kamer- heeren van H.M. de Koningin. Hij had met zijn familie in zijn bezitting een schuilplaats gezocht. De jonge Duitsche commandant stelde hem voor de keus om zich achter de geallieerde of achter de Duit sche linies te begeven. Hij koos de zijde van bevrijd Ne derland. Voor zijn vertrek had de commandant tegen hem gezegd: „Weinigen van ons zullen hier levend uitkomen". Eenige dagen geleden pro beerden 12 man uit te breken. De meesten werden gedood en verscheidenen gewond. In het gebied ten O. van Aken worden de steden Duren en Jülieh steeds meer be dreigd. Het 9e Amerikaansche leger valt van 3 zijden de stad Jiilich aan. In het N.W. staan de Amerikanen bij Bar men, 5 km. van de stad. 3 km. naar het W. hebben ze Koslar bezet, 3 km. ten Z. werd Kirchberg veroverd. Het 3e Amerikaansche leger dringt langzaam op in de richting van Saarbrücken en Saarlautern. 25 km. ten Z.W. van Saarbrücken werd het be langrijke knooppunt van we gen, Saint Avoid, genomen. Langs den hoofdweg van Metz naar Saarbrücken werden 5 dorpen veroverd. Luchtfront. De luchtaanval, welke gis ternacht op München werd gedaan, werd uitgevoerd door 270 Lancaster-bommenwerpers. Ze wierpen brisantbommen van 5500 kilo. Eén bommen werper ging bij dezen aanval verloren. Gisteren overdag vielen 500 zware bommenwerpers, ge ëscorteerd door 500 jagers spoorwegdoelen te Offenburg en Bingen aan. De aanvallende vliegtuigen ontmoetten geen vijandelijken tegenstand. Groote formaties zware En gelsche bommenwerpers de den gisteren aanvallen op be langrijke verkeerswegen en -knooppunten achter de Sieg- fried-linie. 500 Amerikaansche jagers vielen doelen te Hannover, Brunswijk, Maagdenburg en Münster aan. Vannacht werd Berlijn door Mosquito's gebombardeerd. Honderden Engelsche bommen werpers vielen doelen aan te Freiburg en Neusz. Zuldfront. Faenza wordt nu van drie kanten aangevallen. De En. gelschen hebben langs den O. oever van de Lamone een strook van 15 km. van vijan den gezuiverd. Verder naar het Oosten werden Scaldino en Alberito, in de buurt van Ra venna, veroverd. Oostfront. In Tsj.-Sl. zijn de Russen weer 10 km. gevorderd. 50 plaatsen werden veroverd. In Hongarije werd Miskolcz ge passeerd. De geallieerde lucht macht verleent, van Italië uit, steun aan d.s Russische troe pen in Hongarije. Gisteren werd het vliegveld van Boe dapest door jagers aangeval len. Duitsche verbindingswe gen werden gebombardeerd. Verre Oosten, Tegelijk met den luchtaan val op Tokio, waarvan giste ren melding word gemaakt werd ook Bangkok, de hoofd stad van Siam, van Br. Indië uit door B 29-vliegende-reu. zenforten gebombardeerd. Vliegtuigen *van de 14e Amerikaansche luchtmacht hebben voor de kust van Indo. China 2 Japansche kruisers be schadigd en 1 torpedojager tot zinken gebracht. Uit het hoofdkwartier van admiraal Nimitz wordt ge meld, dat bij Manilla door vliegtuigen 48 schepen tot zinken zijn gebracht. Verder werden 87 vijandelijke vlieg tuigen zeker en 32 waarschijn lijk neergeschoten. Het bekende Engelsche dag blad The Times, waarvan j.l. Zaterdag het 50.000e nummer is verschenen, wijdde gisteren een uitvoerig artikel aan de toestanden in ret nog bezette gebied van Nederland. Geen volk van Europa heeft aan emotioneeler spanningen bloot, gestaan dan het Nederland- sche. De ophanden zijnde be vrijding leidde in September tot de gebeurtenissen, welke in Nederland als „dolle Dinsdag" bekend zijn. Deze toestand had twee belangrijke gevolgen. Ten eerste zakte de toch al wankele N.S.B. geheel in elkaar. Op 10 Juni van dit jaar verklaarde Mussert, dat hij in het D. leger dienst zou nemen zoodra de geallieerden op Ned. bodem zouden staan. Tot heden heeft hij de Duitsche uniform echter nóg niet aangetrokken. Ten tweede wierpen de D. het mas ker van zoetsappigheid af en werd met de massale razzia's begonnen. Het Ned.' volk gaat een moeilijken winter tegemoet. Men is er van overtuigd dat alleen militaire operaties op groote schaal verlossing kun nen brengen. Het is in het be lang van de geallieerden om alle mogelijke hulp te verlee nen. Gemeente Middelburg. ONDERWIJS. De lessen voor de leerlin gen der u.l.o. school voor meisjes (school G) vangen wederom aan op Vrijdag 1 De cember 1944, in de lokalen aan de Haringplaats. De leerlingen van de klas sen 1 en 2 moeten om 9 uur en die van de klassen 3 en 4 om 1.30 uur ter plaatse aan wezig zijn. Zij dienen, indien mogelijk, alle boeken mede te brengen. Middelburg, 28 Nov. 1944. De Burgemeester, A. J. VAN DER WEEL, wild. De Secretaris, J. PH. KOENE, wnd. LAATSTE BERICHTEN. Z.K.H. Prins Bernhard bracht deze week ook een be zoek aan Zeeuwsch-Vlaande- ren. Hij bezocht o.a. Hulst en Breskens. Vooral het zwaar getroffen Breskens maakte op Z.K.H. diepen indruk. Hij prees echter de voortvarend heid der Zeeuwen bij den we deropbouw van hun geteisterde gebieden. DISTRIBUTIENIEUWS. VLEESCH. De Distributiekringen Mid delburg en Vlissingen maken bekend, dat in de week van 26 November2 December 1944 alsnog zijn aangewezen de bonnen 1-55, 2-55, 3-55 en 4-55 voor het koopen van Ijl rantsoen vleesch (been inbe grepen) per bon. ONGELDIGE BONNEN VAN J. C. KAARTJES. Van de J. C. Noodkaartjes zijn met ingang van 25 No vember 1944 alle rantsoenbon nen ongeldig. Hiervan zijn evenwel uitgezonderd de rant soenbonnen suiker, vleesch, aardappelen en bróód, die een geldigheidsduur hebben tot 2 December a.s. Genoemde bon nen zijn herkenbaar aan de aanduiding „JC Nood". Detaillisten moeten al deze bonnen in de week van 49 December inlev-eren. De Distributiekringen Middelburg en Vlissingen. GEMEENTE MIDDELBURG. VORDERING VAN Z.G. TUINDERSGLAS E.D. De wnd. Burgemeester der gemeente Middelburg brengt ter openbare kennis, dat in het algemeen belang beslag wordt gelegd op al het z.g. tuindersglas (éénruiters, glas van kassen, serres en waren huizen). Me.t de vordering, opsporing en het vervoer van bedoeld glas is belast de Hoofdas sistent van den rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst. Aanvragen om toewijzing van glas voor kweekersdoel einden dienen schriftelijk in gediend te worden bij genoem den Hoofdassistent (Londen- scho kade 27). Middelburg, 24 Nov. 1944. De wnd. Burgemeester voorn., A. J. VAN DER WEEL. GEMEENTE VLISSINGEN. DRINKWATER. De Burgemeester van Vlis singen brengt ter algemeene kennis, dat de prijs van het drinkwater tot nader order is vastgesteld op iyz cent per liter. Vlissingen, 29 Nov. 1944. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De Gemeente-secretaris, A. DE BEIJL, L.S.

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1