Ledigheid is des Duitschers oorkussen! Ieder productief *werk dient thans het Vaderland. D8NSDAG .28 NOVEMBER 1e Jaargang No. 3 Toespraak van Hare Majesteit de Koningin, In de uitzending van Radio-Oranje heeft H. M. de Koningin heden het Nederlandsche Volk in het bevrijde en het bezette gebied toegesproken. Zij verklaarde behoefte te gevoelen zich tot het Nederlandsche Volk te rich- ten, in dezen tijd, nu de nood zoo hoog gestegen is en de vernielingen en ver- woestingen door den onderdrukker een vorm en uitbreiding hebben aangenomen, die wij ons nimmer hebben kunnen in- denken. H.M. bracht hulde aan de spoorweg- mannen, die met opoffering van eigen belangen en ook van hunne gezinnen, in eendrachtige samenwerking hun vader- landschen plicht hebben vervuld en nog vervullen. Dit is een voorbeeld van saam- hoorigheid en krachtig verzet tot steun van het geheele volk, in dezen tijd, die uiterste krachtsinspanning vgreischt. H.M. doet een beroep op alle landge- nooten," om elkaar in dezen tijd van ont- beringen van allerlei aard, waar mogelijk, te steunen. Zij zeide toe, dat de aanvoer van levensmiddelen en andere benoodigdheden zal volgen. De moeilijkheid zit voor het oogenblik nog hierin, dat het bezwaar ondervindt die bij de bevolking te bren- gen, door de wegvoering en vernieling van alle vervoermiddelen en door de eischen van de oorlogvoering. H.M. voor- ziet echter, dat in dit opzicht voort- durend verbetering zal komen. H.M. bracht hulde aan de jonge mannen, die na de bevrijding van een deel van het vaderlanU de wapens hebben opgevat en aan de zijde der Geallieerden mede strijden tegen den vijand. Hun werk wordt zeer gewaardeerd. Het schept aan H.M. steeds - voldoening, dit van Geallieerde zijde voortdurend te mogen vernemen. Zich tot de bewoners van het bevrijde gebied richtende, vermeent H.M. dat die bevolking zich zal kunnen indenken, wat het voor Haar beteekent, zich weer recht- streeks tot hen te kunnen wenden. Zij dankt die bevolking ten zeerste voor de boodschappen en blijken van medeleven, die Zij van hen mocht ontvangen. Ook de gedachten van H.M. gaan echter uit naar de bewoners van het niet-bevrijde deel van het land, die nog steeds onder den toenemenden druk van den vijand en onder het geweld van den wereld- oorlog voortleven. H.M. herdenkt ook speciaal de bevolking van Walcheren en Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, die gave en goed, die letterlijk alles kwijt zijn, terwijl die van Walcheren ook worstelen met het hun land binnen- stroomende water. H.M. veArouwt, dat dg geestkracht der bevolking ook in staat zal stellen dezen toestand te boven te komen. Alle krachten zullen worden in gespannen om ten spoedigste over de noodige materialen te kunnen beschikken, i om met de drooglegging van het eiland een aanvang te maken. Walcheren en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zullen aldus H.M. herrijzen". H.M. verklaart ook ten zeerste mede te leven met de huismoeders en te beset' fen hunne moeilijkheden om in dezen tijd de behoeften van het gezin te verzorgen Zij doet een beroep op de landbouwers alle krachten in te spannen voor de om welke lieden in aanmerking komen voor de berooving van het hoogste goed, 't welk de vrijheid is. De rechtszekerheid kan er slechts mede gebaat zijn, dat een ieder weet, waar hij aan toe is. Er mag hier geen willekeur heerschen, omdat arresteeringen zonder rechtsfegelen een toestand van terreur in ,het leven roepen. Een toestand van „heden gij, morgen ik". Wij weten uit de historie der Fransche revolutie, hoe tijdens het Schrikbewind niemand van zijn leven en vrijheid verzekerd was en hoe willekeur het burgerbloed deed vloeien in stroomen. En hoe oneindig veel verscher liggen in het geheugen de gewetenlooze methodes der Gestapo en groene politie, die welis- waar officieel onder den Staat stonden, maar in feite aan niemand rekenschap verschuldigd waren en straffeloos hebben getierd en gemarteld en met het leven van tienduizenden hebben gespeeld God behoede ons land voor terreur Maar hiervan is geen sprake. Er moet zal recht worden gedaan en de helers en heulers met den doodsvijand zullen zwaar moeten boeten. Diep in hun hart moet de beteekenis gegrift worden van wat het is om in eenigen vorm het voorziening van voedsel ten behoeve van de geheelfc bevolking. Ook doet Zij een speciaal beroep op de mijnwerkers om hun taak met ijver te blijven vervullen. Door de resultaten van hun werk toch, zal het mogelijk zijn, dat steeds meer arbeiders in de fabrieken hun taak zullen kunnen hervatten, hetgeen ten goede zal komen aan de voeding van de geheelebevolking, maar bovendien zal daardoor ook in het bittere jaargetijde de koude uit de woningen kunnen worden geweerd. Hare Majesteit eindigde Haar toespraak en er Merkwaardig is, dat reeds voldoende voor de strafbaarheid is het dreigen gebruik te maken van macht, middelen enz., onverschillig of er inderdaad gebruik van gemaakt is. En terecht: want wij weten alien, hoe menig N.S.Ber gaarne reeds maar alleen hanteerde het wapen der dreiging van naar z'n Duitsche vriend- jes te loopen, om hiermede alleen reeds alien weerstand te verlammen en z'n tegenpartij de stuipen op het lijf te jagen. Wat Hebben niet tallooze onkreukbare vaderlanders het hoofd moeten buigen, inwendig barstend van woede en ver- ontwaardiging, wanneer een beroeps- landverrader gnuivend hem bedreigde met Vught, met Amersfoort of de Gestapo. Wat is ons volk niet weerloos gemaakt, doordat de macht berustte bij een gepa- tenteerde boeveribende als N.S.B. en con- sorten, die leefden van misdaad, afpersing, dreiging en chantage! Wij zullen het nooit vergeten Ad b.) Deze groep levert de minste moeilijkheden op. Zij die donateur, lid of sympathiseerend lid zijn, of na 1 Februari 1941 zijn geweest, van de N. S. B. voorts W.A.-mannen, leden der Ger- maansche S.S., van den Jeugdstorm (met eenige leeftijdsbeperkingen), die mede- Werkt! Volvoert Uw eigen taak en doet dan nog wat meer. vaderland verraden te hebben. We mogen het gelukkig weer zeggen, dat ieder, die het met den vijand heeft gehouden, een misselijk landverrader is geweest, een ge- wetenloos sujet, die uit de maatschappij moet worden verbannen. De Chef van den Staf van het Militair Gezag, die de bevoegdheden uitoefent, welke toegekend zijn aan het militair gezag in het bevrijde deel van het Rijk, heeft last gegeven om slechts bepaaldelijk om- schreven groepen van personen aan te houden en op te bergen. Deze groepen zijn drieerlei a.) Zij, te wier aanzien verdenking bestaat, dat zij zich schuldig hebben ge maakt aan eenig misdrijf genoemd in art. 1 van het Besluit Buitengewoon Strafrecht b.) zij, die lid zijn of zijn geweest van landsverraderlijke partijen of organisaties: c.) zij, te wier aanzien verdenking be staat, dat zij behooren tot onder b. be- doelden. Over elk dier groepen een enkel woord. Ad a.) Reeds de verdenking is vol doende, het bewijs is van later zorg. Natuurlijk zal een nauwgezet opsporings- ambtenaar niet "tot arrestatie van dier- gelijke lieden overgaan, als hij diet over enkele gegevens beschikt, die vast staan Het aangehaalde art. 1 van het Besluit Buitengewoon Strafrecht spreekt in hoofd- zaak over misdrijven tegen de veiligheid van den Staat en de Koninklijke waar- digheid; een aantal misdrijven tegen de openbare orde, de algemeene veiligheid van personen en goederen, het openbaar gezag, de persoonlijke vrijheid en het leven. De berechting dezer misdrijven is aan geenerlei voorwaarde gebonden, ter wijl andere, met name genoemde mis drijven alleen onder het Besluit vallen, indien de schuldige gebruik heeft gemaakt of heeft gedreigd te maken van macht, gelegenheid of middelen, hem door den vijand of door het feit der vijandelijke bezetting geboden. Een nieuwe groep wandaden, die zeer veel zijn voorgekomen in den bezettings- tijd, en die niet te brengen waren onder eenig bestaand artikel van ons Straf- wetboek, zijn bij art. 1 van meergemeld Besluit, gestempeld tot misdrijven, die met de hoop uit te spreken, dat ieder zal eveneens speciaal zullen worden berecht. doordrongen zijn van de overtuiging.dat Het zijn de volgende: The News in Headlines. On Saturday and again on Monday American Super-Fortresses from Saipan attacked Tokio. Allied heavies have made a daylight-raid on Munichr in which a new kind of 12.000 pound blast-bomb has been used. 300 German fighters were in the air. In the biggest dogfight of the war 98 of them were shot down, bringing the total destroyed in 48 hours up to 240. Cordell Hull has resigned for health reasons. The new Secretary of State is to be Mr. Edward Stettinius. General Browning, of Arnhem fame, is to be Chief of Staff S.E.A.C. Demonstrations against the Belgian Government have led to a clash between the police and the Forces of the Interior. algemeene inspanning en samenwerking tot de overwinning zullen leiden en tot algeheele bevrijding. ,,Leve het Vaderland 1" INTERNEERING I Na veel gejubel over de hooge waardij van vrijheid begrijpelijk na vier en een half jaar van ongehoorde knechting - is het plicht een woord te zeggen over de tegenstelling van vrijheid: interneering. Het is ons gebleken, dat nog de vreemd- ste voorstellingen heerschen over de vraag, lo. het gedurende den tijd van den oorlog opzettelijk een ander blootstelien *aan opsporing, vervolging, vrijheidsberoo- ving of -beperking, eenige straf of eenigen maatregel door o| vanwege den vijand of diens helpers. 2o. het gedurende den tijd van den oorlog opzettelijk gebruik maken of dreigen te maken van macht of middelen, hem door den vijand of door het feit der vijande lijke bezetting geboden, om een ander in zijn vermogen te benadeelen of om zich zelf of een ander te bevoordeelen. gewerkt hebben in leidende functies aan nat. soc. dagbladen of tijdschriften, moeten alien- onvoorwaardelijk worden opgepakt op last van het militair gezag. Wij achten het van veel belang op te merken, dat de lastgeving volstrekt geen 6nderscheid maakt naar gelang van de motieven, die iemand hebben bewogen lid of sympathiseerend lid te worden der N-.S.B. Niet weinigen zijn er, die dood- eenvoudig dit gedaan hebben om een baantje te krijgen, om hun radio te mogen houden, om een buurman een plezier te doen, welke gloeiend N.S.B.-er was, om zich te dekken voor de toekomst, wijl zij in de verwachting leefden, dat Duitsch- land winnen zou. A1 deze lieden hadden niet het geringste besef van het wezen van het nationaal-socialisme. Zij waren en zijfl beginsellooze lieden, die hun God en hun vaderland er voor over hadden, als zij maar beter uit de bus kwamen. Wij kunnen nog eenige waardeering koesteren voor beginselvaste N.S.B.-ers al valt het qioeilijk in dit stelsel eenig nieuw beginsel te ontdekken welken een zeker idealisme niet vreemd was. Hun aantal is wellicht op een half procent te schatten! Terwijl99'/2°/o bestaat uitschur ken, aartsdommerikken, baantjesjagers en teleurgestelde eerzuchtigen, die reeds onder de vroegere maatschappij door onbekwaam- heid niet aan den slag konden geraken en die zichzelven in het hoekje drongen van miskende genitfen. In het i.intellectueele" kamp kwamen deze figuren niet zelden voor. We mogen nu na jaren de waar- heid schrijven, dat er geen N.S.B.-er was, aan wien niet in maatschappelijk, zede lijk of financieel opzicht een steek los was Al deze knapen zijn terecht van een troon gestooten, waarop een vijand van uiter- mate slechte regeerkunst hen geheschen heeft. De lastgeving spreekt duidelijke taal door uitdrukkelijk aan te knoopen aan een bepaalden datum. Is iemand lid of symp. lid geweest van de N.S.B., al was het maar van 1 Febr. tot 5 Febr. 1941, dan moet hi| gearresteerd worden. Natuur lijk kunnen tragische toevalligheden een rol spelen, maar reeds de oude Romeinen zeiden dura lex, sed lexde wet is hard, maar wet. Een 'veelvoorkomend misverstand is ook het volgendeOnder de gearresteerden zijn er heusch wel enkelen, die wel eens een goede daad hebben begaan in vader- landschen zin. Die b.v. een onderduiker hebben geholpen of geld hebben gegeven voor de goede zaak (er waren lieden, die 5 °/0 van hun grove winsten, aan de Duitschers verdiend, afstonden aan de onderduikersorganisatiegewetensgeld Dit alles neemt niet weg, dat ze schuldig zijn gn zullen gestraft worden. Een ge- woon misdadiger wordt toch ook niet vrijgesproken, omdat hij zoo veel van zijn vrouw en kindertjes houdt, of b.v. wel eens een drenkeling uit het water heeft gehaald Ad c.) Deze groep is het moeilijkst te hanteeren. De toelichting op de Al gemeene lastgeving omschrijft hen als volgt zij, ten aanzien van wie het gedurende jaren op zwaren proef gestelde rechts- gevoel van de bevolking eischt dat zij, wat er later ook over hen zal worden besloten, ten spoedigste na het verdwijnen der Duitsche bezetting worden opgesloten. Dit is een zoogenaamde kapstok-clau- sule, waaraan men veel kan ophangen, wat niet onder een der andere rubrieken valt. Een cat^orie springt dadelijk in het oog: de moffenmeiden, die ons bont en blauw hebben geergerd door hun ontuchtigheden met den vijand van ons volk. Hoe hooger ze. in stand waren, hoe zwaarder moeten ze,worden gestraft De bevolking hebbe toch vooral geen angst om dames „van stand" aan te bren gen. Worden deze gevallen in den doof- pot gestopt, dan is er rechtsongelijkheid, maar men is daar dan zelf verantwoordelijk voor! Onder deze rubriek vallen voorts ook lieden, die uitermate slim en geslepen zijn geweestzij hebben zich wel gewacht, om lid te worden van N.S.B. of zelfs maar „symp. lid"zij dekten zich naar twee kanten, want praatten anti-Duitsch of pro- Duitsch, al naar gelang zij met een vijand of een vriend van het Derde Rijk te dq^i hadden. Zij konden altijd in geval van verlies van Duitschland wijzen op trans- acties, die wezen op pro-geallieerde ge- zindheid, terwijl zij in het omgekeerde geval er voor zorgden bewijzen bij de hand te hebben, waaruit hun voorkeur bleek. In alle gevallen zorgden ze er in de allereerste plaats vbor, dat hun dierbaar hachje geen oogenblik gevaar liep. Deze lieden zijn in feite vaderlandlooszij zijn niet pro-Duitsch, niet pro-Engelsch, niet pro-Nederlandsch, alleen pro de centen Een ieder kent diergelijke lieden uit zijn omgeVing. De lastgeving acht hun arre statie noodzakelijk, wat er later ook over hen worde besioten. Mogelijk worden sommigen hunner dus later zelfs vrijge sproken. Dan is hun arrestatie nog niet erg geweest, want hun voorarrest is dan een repressie geweest op hun weergalooze karakterloosheid en misselijkheid. Ten slotte heeft steller dezes een vrien- delijk verzoekhem niet te vermoeien met anonieme brieven. Iederen anoniemen briefschrijver acht hij een gewetenloos en laf sujetdie wel anderen aanklaagt en belastert, maar naamloos, is nu eenmaal een lafbek, die in het riool thuis hoort. Over de berechting der misdrijven een ander maal. Mr. G. TICHELMAN. Levensverdieping. Gulden woorden zijn dit Eenvoudig, maar vol diepen zin. Opgeweld uit een dichterlijk' gemoed en getuigend van werkelijke ziele-adel. Want immers, de bewoners van Bantan- Kidoel waren arm. Was door allerlei droevige omstandigheden hun landstreek niet ontvolkt En, daar er arbeid ge- noeg, maar zoo weinig arbeiders waren, lag en wachtte daar niet een geweldige taak En voor de bevolking, en voor den bestuurs-ambtenaar Havelaar. Hij', die als betrekkelijk vreemde de landstreek binnenkomende aanstonds als werktuige- lijk de vraag voelde rijzen „Waar zijn de dorpen en waar de landbouwers Treffende, maar bittere analogie, dacht Redactie J. H. BANNIER P. L. D. J. VAN OEVEREN Redactle-adresAxelschestraat 24, Terneuzen Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt blj de N.V. Firma P. J. van de Sande, T«rneuzen. ABONNEMENTS PRIJS Binnen Terneuzen t 1,50 per 3 maanden; buiten Terneuzen f 1.74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6,60 p. jaar. Verschijnt Dinsdag- en ^Afoensdagavond. ADVERTENTlEN Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine aciverten- tien 1-5 regels 60 Cent; iedere regel meer 12 cent: maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent-— Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. dat op aanvraag verkrijgbaar is Intending vas advertentien uiterlijk 9 uur v m. op den dag van verschijning. ik „De ziel des' menschen groeit niet van „het loon, maar van den arbeid die het loon verdient." (Max Havelaar in zijn toespraak tot de hoofden van Lebak.)

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 3