Straatsburg geheel bevrijd Hannover door Mosquito's gebombardeerd Zaterdag werd bekend ge maakt dat de geallieerden Straatsburg geheel hebben be vrijd. De cathedraal is ernstig beschadigd, de toren en het hoofdgebouw zijn echter nog intact. De schade in het ove rige gedeelte van de stad is fering. Vrijdag werden hier 000 krijgsgevangenen ge maakt. Duitsche kanonnen aan de overzijde van den Rijn, in het Zwarte Woud, beschieten thans de stad. Volgens be richten uit Straatsburg en Zwitserland z(jn Fransche en Amerikaansche verkennings- patrouilles reeds den Rijn over gestoken. De 3 voornaamste bruggen over den Rijn zijn nog intact; de Duitschers hebben er echter dynamietladingen on der gelegd. Door den snellen opmarseh bestaat de mogelijk heid, dat de Duitschers echter geen gelegenheid meer zullen hebben deze te laten springen. De Duitschers in de Vogezen trekken in alle haast terug cn laten bij het oversteken van den Rijn al hun wapenen en materiaal achter. De Fransche troepen, die vanuit het. Zuiden langs den Rijn oprukken, heb ben Battenheim, ten N. van Colmar, bezet. Troepen van het 3e Ameri kaansche leger zijn bij Féné- trange, 40 km. ten Z. van Saarbriicken, de Saar overge trokken. Ondanks hevige Duit sche tegenaanvallen, die door tanks werden gesteund, juk ten de Amerikanen 4 km. voorbij de rivier op en vero verden verscheidene plaatsen. Verder naar het N. werd de Saar bij Merzig bereikt. Mer- zig maakt deel uit van de Siegfried-linie. De geallieerden hebben thans in het gebied van de Vogezen en Metz bijna overal de frontlijn van 1939 be reikt. Ket zwaartepunt van den strijd aan het W. front ligt in het N., in het gebied van het le en 9e Amoiikaansclie en het 2e Britsche leger. Hier hebben de Duitschers 40 van de 70 divisies, welke zij aan het Westfront hebben, samen getrokken. Langs een 40 km. breed front woeden geweldige veldslagen. Ten O. van Eseh- weiler heeft het le Ameri kaansche' leger 2 Duitsche te genaanvallen afgeslagen. Dit leger staat hier tegenover 10 12 van de beste Duitsche di visies, waaronder 4 pantser divisies. De Duitschers maken hier steeds raeer gebruik van vliegende bommen. In Weis- zweiler wordt van huis tot huis verwoed gevochten. In den sector van het 9e Amerikaan sche leger werden 118 Duitsche tanks vernietigd en 9000 Duit- schers gedood. Ook aan de zijde der geallieerden worden zware verliezen geleden. De Duitsche tegenaanvallen in dit gebied zijn even krachtig als destijds bii Caen. Het 9e Ame rikaansche en het 2e Britsche leger hebben echter overal hun terreinwinst weten te handha ven en zelfs vorderingen ge maakt. In Limburg werd de voor- Stad van Venlo, Blerik, bevrijd. De geallieerden hebben nu het geheele bruggenhoofd ten W. van Venlo opgeruimd. De En- gelschen konden door de vele mijnenvelden slechts langzaam oprukken. Genietroepen heb ben in éér. sector in 3 uur tijds 700 mijnen uit den weg geruimd. Voor het opsporen der mijnen wordt veel gebruik gemaakt van honden. Vooral voor de met hout bekleede mijnen is deze methode zeer doeltreffen 1, daar deze niet met electrische instrumenten kunnen worden opgespoord. Ten N. van de spoorlijn Eind hovenVenlo zijn de Engel- schen vanuit Horst 1% km. opgerukt en staan nu op een belangrijk kruispunt van we gen. Door den hoogen water stand in de Maas is een groot deel van den laag gelegen W. oever overstroomd. Zuidfront. In Italië zqn de geallieerden op 5 plaatsen de rivier Cosina en het kanaal overgestoken Hierdoor wordt het Duitsche front voor Faenza overvleu geld. Alle bruggen over de ri vier wei'den onbeschadigd ver overd. Meer naar het O. heb ben Poolsche troepen de hooge toppen van de Monteqiki be zat. Ten N. van Bologna heb ben Italiaansche patriotten in een gevecht 200 Duitschers ge- dopd. Oostfront. Yoego-Slavische troepen zijn 20 km. in Oosteni'ijk door- gedi'ongen. Santé Andrea, ten O. van Klagenfurt, werd ver overd. Ondanks het ongunstige weer weiden in Tsjecho-Slowa- kije en Hongarije vorderingen gemaakt. 6 Duitsche tegenaan vallen werden afgeslagen. In het gebied van Csap werden 1200 gevangenen gemaakt. Stalin heeft een dagorder uitgegeven, waarin hij de ver overing van het eiland Osei bekend maakt. Bij de gevech ten op dit eiland hebben Est- landsche troepen zich bijzonder onderscheiden. Met de verove ring van dit eiland is geheel Estland van Duitschers gezui verd. De Duitschers beschou wen de verovering van Osei als de eerste stap voor een groot offensief in het Oostzee gebied. In de Oostzee hebben Russische vliegtuigen een Duitschen torpedojager tot zin ken gebracht en een aantal andere vaartuigen, w.o. een kruiser, beschadigd. Ook de Litausche haven van Libau- werd gisteren gebombardeerd. Voor de kust van Z. Noor wegen heeft een Engelsche on derzeeër een Duitsch con- vooi, bestaande uit 3 vracht schepen en 3 gewapende es cortevaartuigen, aangevallen. Eén vrachtschip vloog in de lucht en zonk daarna onmid dellijk. Een tweede werd bran dend achtergelaten en is waarschijnlijk ook gezonken. De gedwongen evacuatie van N.-Noorwegen gaat steeds voort. De Noren worden als gevangenen behandeld. Ze wor den onder gewapend geleide naar hei kamp te Drontheim gevoerd, om te voorkomen, dat ze met hun medeburgers, in de gebieden waar ze doortrek ken, kunnen spreken. In den nacht van Donderdag op Vrijdag 'verd Hannover door Mosquito's gebombar deerd. Verre Oosten. Over den luchtaanval op Tokio werden nog de volgende bijzonderheden bekend ge maakt. De aanval werd uitge voerd door B 29 vliegende reu- zenforten. De afstand van Sai- pan naar Tokio bedraagt 2400 km. De Japanners waren door den aanval volkomen overrom peld. Geen enkel Japansch vliegtuig was ter verdediging opgestegen. Ook de luchtaf weer was zwak. De wape-fa- brieken van Tokio en de elec trische krachtstations weiden zwaar beschadigd. Deze aan val vormt het begin van een nieuwe periode in den lucht oorlog tegen Japan. In de toekomst zal het Japansche moederland steeds heviger worden aangevallen, niet al leen van de eilanden in den Stillen Oceaan, maar ook van uit Alaska en China. Bij het eiland Leyte werden weer 3 troepentransportschepen en 1 escortevaartuig vernietigd. De schepen vervoerden 60Ó0 Ja- pannei-s, waarvan 4500 den dood vonden. Diversen. Generaal Giraud, die 'in 1940 het bevel voerde over de ves ting Metz, is gisteren in de stad teruggekeerd. Er was een Fransch-Amerikaansche eere- wacht opgesteld. De generaal werd door de bevolking luide toegejuicht. De minister-president van de Poolsche regeering te Londen is afgetreden. De leider der Poolsche socialisten, de waar nemend eerste minister Kwa> pinski, is belast met de vor ming van een nieuw kabinet. In Rome hebben afdeelin- gen van het nieuwe Italiaan sche leger, dat in Engeland is opgeleid, gedefileerd voor Prins Umberto, den eersten minister Bononi en geallieerde officie' ren. De Amerikaansche dagbla den wijden artikelen aan het plan van generaal Wiedemeier, inzake de nieuwe organisatie van de Chineesche troepen, dat door Tsiang Kai Sjek is aan genomen. De lucht klaart op boven China. In het plan wordt aangetoond hoe de Chineezen de Japanr-ers zouden kunnen verslaan en eventueel geheel uit China verdrijven.China kan een krachtiger aandeel hebben in den strijd tegen den gemeenschappelijken, vyand. Wanneer de Chineesche troe pen goed zijn uitgerust kun nen zij het einde van den oorlog ten zeerste bespoedigen. Het D.N.B. deelde mede dat door de bombardementen wel iswaar verschillende Duitsche wapenfabrieken zrjn uitgescha keld, doch dat deze verliezen niet doorslaggevend zijn, in dien de beschikbare reserves zoo zuinig mogelijk worden be steed voor de beslissende sla gen, die Duitschland nog wachten. Het bericht van de bevrij ding van Straatsburg werd door de Fransche bevolking met groote geestdrift ontvan gen. In de Fransche raadge vende vergadering werd met algemeene stemmen een voor stel aangenomen om een bood schap te richten aan de be volking van Straatsburg en den Eizas en hierin de harte lijke groeten en gelukweaschen, van het Fransche volk over te brengen. Te samen met Parijs is Straatsburg dé stad die de diepste snaieu in het gemoed der Franschcn in beweging kan -brengen. Straatsburg is het symbool van den eeuwen ouden strijd tegen Duitschland. BELANGRIJK! Het is gebleken, dat velen de vieegere „Prov. Zeeuwsche Courant en de nu verschij nende „Vrije Zeeuw" met elk aar verwarren en als één en dezelfde uitgave zien. Wij ves tigen er daarom uw aandacht op, dat beide couranten ge- neel los van elkaar staan, leder dient-zich dus als abonné te laten inschrijven, wil men van een geregelde bezorging verzekerd zijn. Dat geldt dus ook voor abonné's van de vroegere „Prov. Z. Crt". ZILVEREN DIEN STJ L BiLEUM. Vrijdag 1 December a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Jan van der Rhijt in diénst trad van de gemeente V hssingen. Vóór zijn indiensttreding bij de gemeente heeft de heer v. d. Rhijt als sergeant, bij de Landweer gediend (1914 1919). De juoilaiis heeft zijn gemeentebetrekking steeds on der burgemeester van Woelde- en uitgeoefend. De burge meester heeft nl. in October 1919 zijn ambt te Vlissingeu aanvaard. De jubileerende concierge- bode-sclirijver heelt tijdens de Duitsche bezetting steeds in liet gemeentehuis aan de Hout kade gewoond. Hij is een vraagbaak voor iedereen. Mo gen hem nog vele jaren in ge meentedienst geschonken wor den! Christel. Geref. kerk Mliurg. Woensdag 29 Nov. dank ge was en boetedag, 10 en 2.30 prof. G. Wisse. HET STANDBEELD VAN FRANS NAEREBOUT GESNEUVELD. In de bewogen dagen, die achter ons liggen, is het stand beeld van Frans Naerebout op den Vlissingschen Boulevard door oorlogshandelingen van zijn voetstuk verdwenen. Wie zou zich daarover druk ma ken, nu er in de stad zelf nog zooveel woningen moeten wor den hersteld? Toch spreken wij de hoop uit, dat dit monument voor den onversaagden Zeeuwsehen men- schenredder te zijner tijd in volle glorie zal herrijzen. De herinnering aan dezen wakke ren zeeloods dient levendig te worden gehouden. Niet voor niets zijn in het Zeeuwsche volkslied de volgende regels aan zijn daden gewijd: „En onder ons in cere houdt Den onverschrokken Naerebout", Laten we over leven en wer ken van dezen koenen Vlissin- ger ons geheugen eens opfris- schen. Frans Naerebout werd geboren in het jaar 1748. Te zamen met zijn broer Jacob Naerebout' oefende hij oor spronkelijk de vischvangst uit. De beide broers maakten te vens hun beroep van het in- en uitloodsen van schepen. Me- nigen schipbreukeling hebben zij samen het leven gered. De grootste en bekendste helden daad, die Frans Naerebout, in samenwerking met zijn broer en andere wakkere kerels, heeft verricht, is wel het red den van niet minder dan 87 opvarendenvan de „Woest- duyn" geweest. Het gebeurde op 23 Juli 1779. Het rijk beladen koopvaardij schip der Oost-Indische Com pagnie zette met een groot aantal passagiers aan boord, koers naar de Nederlandsche kust en had Vlissingen als eer ste doel. De Zeeuwsche vlag wapperde aan den achterste ven. Men had den St. Jacobs- toren al in zicht en de kapitein hield bij N.W. wind op den Deurlo aan. Plotseling stak er een storm op. De golven in den mond der Schelde werden hoog opgestuwd en zonder dat men het kon verhinderenwerd het trotsehe schip meedoogenloos op „De Rassen", een verrader lijke zandbank ten W. van Vlissingen, vastgezet. Het stuurrad brak en het schip was te midden van de woedende elementen reddeloos geworden. De opvarenden hadden den dood voor oogen. Slechts 7 personen wisten met een bootje naar de kust bij Zoute- lande te ontkomen, nadat de overige 11 inzittenden van de sloep een graf in de golven vonden. Van het schip knapten de masten af, de lading spoelde weg en spoedig was er niets meer van over dan een wrak. Frans Naerebout hoorde in de stad van de schipbreuk en snelde naar den Westdijk om poolshoogte te nemen. Toen hij het onheil zag gebeuren, aar zelde hij geen oogenblik, maar besloot er dadelijk op af te gaan om de in hoogen nood verkeerende opvarenden van de „Woesduyn te helpen. Zoo dra het tij gunstig was, s nachts om 2 uur, stak Frans Naerebout met zijn broer Ja cob, zijn neef Jan Pod en nog eenige koene Vlissingers, te midden van den storm in zee. Hij voer op zijn eigen, sterke zeilschuit. Op den Westdijk (thans Boulevard) sloeg een bezorgde menigte de reddings- oogingen gade. Nog vóórdat Naerebout de „Woestduyn" kon bereiken, brak het wrak in 4 stukken. Van het dicht bij drijvende deel werden dade lijk vier personen gered. De metgezellen van Naerebout waarschuwden tegen het groo te gevaar om nog verder te gaan, maar onverschrokken zette hij door. „Hier valt om geen leven of dood te denken! Er op of er onder!" luidde zijn kloeke antwoord en 't redden de vaartuig werd in de bran ding gestuurd. Daar werd het met verbrijzeling door de wrakstukke» bedreigd. Maar TWEEDE ALGEMEENE LASTGEVING MILITAIR GEZAG. De Chef van den Staf Mill* tair Gezag, uitoefenende de bevoegdheden, toegekend aan het Militair Gezag, in het ge heele in bijzonderen staat van beleg verkeerende grondgebied van het Rijk in Europa, I. Beveelt Onverminderd het bepéalde in de Eerste Algemeene Last geving, aan alle opsporings ambtenaren in artikel 141 on der 3, 4, 5 en 6 van het Wet boek van Strafvordering ver meld, onverwijld aan te hou den, te onderzoeken en in be waring te stellen: Ieder persoon, die de krijgs verrichtingen in gevaar brengt, of van wien op grond van zijn gedragingen of uitla tingen verwacht wordt, dat hij de Krijgsverrichtingen zal be moeileken, belemmeren of schaden n. In de Eerste Algemee ne Lastgeving den datum van 1 Juli 1942, waar deze wordt genoemd onder lb, e en d. te wijzigen in 1 Februari 1941; ni. In beslag te nemen al le roerende goederen, welke de in bewaring te stellen perso nen in eigendom, bezit, ge bruik of onder toezicht heb ben, voorzoover deze voorwer pen kunnen dienen om de •vaarheid aan den dag te bren gen; IV. Gelast den vorengenoemden opspo ringsambtenaren met de door hen aangewezen personen, zoo ver dit ter uitvoering van bovenstaand bevel noodig is, op vertoon van dezen last el ke plaats, zelfs tegen den wil van den rechthebbende, te be treden en aldaar onderzoek of huiszoeking te doen. Ten Stsfkwartiere, den 18 October 1944. De Chef van den Staf M. G. De Generaal-Majoor, w.g. Mr. H. J. KRULS: HEROPEND. De winkel van bakkerij Speckens aan het Bet.ie Wolff- plein alhier, is van heden af weer voor het publiek ge opend. Na eenige reparatie zijn wij weer in staat onzen winkel vanaf Woensdag 29 Novem ber voor de voedselvoorziening in te schakelen. W. POPPE, .^fcheldestr. 70, Vlissingen. het gelukte Frans Naerebout al de schipbreukelingen van het achterschip over te halen ■n zijn boot. Op deze wijze wer den snel 71 menschen van den dood gered. Door plaatsgebrek zagen Naerebout en zrjn man nen zich genoodzaakt terug te varen naar Vlissingen. Maar hij was nog niet voldaan'. Ten 2en male voeren Naerebout en ziin helpers uit en ditmaal smaakten zij het genoegen, de overige 57 schinbreukelineen te redden. De redding van de op varenden der „Woestduyn" blijft in de Zeeuwsche geschie denis onverbrekelijk met den naam van Frans Naerebout verbonden. Hrj en zrjn broer hebben nog tal van andere hel dendaden verricht, maar zij bleven eenvoudig en gaveii Gode aheen de eer. In 1804 Is Frans Naerebout 'oods geweest op de vloot van Verhuell. Aan ziin moedige da den is reeds in zijn dagen ver schillende lectuur gewijd. In het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland te Goes ziin nog platen, gravuren en de band- teeken'ng van den moedigen loods te zien. Frans Naerebout vond in 1818 zelf den dood in de e-ol- ven Hij liet ziin vrouw met 6 kinderen achter, maar zijn vereerders hebben de zorg voor dit gezin op zich genomen. Deze kloeke Zeeuw verdient niet alleen een plaats in ons hart, maar ook herstel van het monument, dat tot zin nage dachtenis werd opgericht. D. M. EEN OPROEP TOT DE ZEEUWSCHE BOEREN. Als een 'zwaar onweder is de oorlog over onze eens zoo schoone provincie heengegaan. Op Schouwen-Duiveland, ove rigens een door water over stroomd eiland, rommelt het nog wat na, maar ook daar zal de bui weldra voorbij zijn. Thans kunnen w(j overzien welke sporen de oorlog heeft achtergelaten. Westelijk Zeeuwsch Vlaan deren en ook Walcheren zijn door dén oorlog wel heel zwaar getroffen, maar ook elders in Zeeland, met name aan den Zuidelijken oever van Zuid-Beveland, is veel schade Veroorzaakt. Men ziet overal in onze pro vincie schrille tegenstellingen, hier een door het water over stroomd land, maar vlak er naast de vruchtbare Zeeuwsche grond volledig in cultuur, daar ten zwartgeblakerde boeren schuur, met in de onmiddellij ke omgeving een hofstede vol komen ongeschonden. Elders is weer een groot deel van den paarden- en rundveesta pel den oorlog ten offer ge vallen, terwijl een naburig be drijf geen enkel verlies heelt geleden. Wij willen thans niet spre ken over schadevergoedingen omdat het niet aan ons is daarover te beslissen, maar het kan toch nooit de bedoe ling zijn, dat alleen de getrof fenen de lasten van den oor log moeten dragen. Zij die voor het oorlogsge wtld bleven gespaard, verkee- ren zeker thans, maar ook voor de naaste toekomst, wel E in een zeer bevoorrechte posi tie. Het is op deze boeren, dat wij een beroep meenen te 1 moeten doen. Helpt uw colle- I go's, die minder fortuinlijk zijn geweest dan U en helpt spoe- o g en gul. Helpt met paar den, met wagens, met veevoe der enz., zooveel in uw ver mogen is. Er wordt mijnerzijds op ge- |- rokend, dat de wil om de ge- I dupeerde boeien te helpen bij [het bergen van de producten, f bij het ploegen en zaaien, zoo danig zal zijn, dat dezerzijds niet behoeft te worden inge- [giepen. Het mag dit jaar niet voorkomen, dat de eene boer Kjvolleüig met zijn najaarswerk f, gereed is en de paaiden op Mal zet, terwijl een collega •elders, die dooi' den oorlog v. rr<l getroffen, nog bergen ■V. erlc moet verzetten, alvorens •icok voor hem de winterrust is aangebroken. Het helpen Aan getroffen collega's tegen ven redelijke vergoeding is een eerezaak. Mocht het ondanks dezen hoproep toch voorkomen, dat Bonvoldoende hulp langs Vrij- illigen weg aan de gedu- J orde landbouwers wordt rleend, dan zal er door on- geteekende toe worden tvergegaan om paarden, wa- 1 ns enz. te vorderen bij die- pnen, die nalatig bleven om n eereplicht te vervullen tegenover hen, die door oor- 1sgeweld werden getroffen. 3k hoop van harte dat zulks r et noodig zal zijn; het ware een schande, dat dit zou moe- ten geschieden. Laat het initiatief in dezen uitgaan van hen die zoo ge lukkig waren geen of weinig s'hade te lijden. Het bureau pan ondergeteekende is gaarne M"eid gegevens te verschaf fen, waar hulp wordt ge- V'iischt. De Prov. Voedselcomm. voor Zeeland, J. D. DORST. re er vs Di w< ge he ini on H' he ha Di zie om liji an atv gei nlo doe wij Voi we: ze en van wat V wet niei mo< dat hoo dig rvi den slac dat wat bete •vfl gezi N. aan vy.n stele eigei E: dich' Hols van een waai afgel „VI Wi Oir En En Verantwoordelijk Voor de radactie en algemeene leiding J. C. CORVER. Hukken voor de redactie te Z'nden aan den heer J. P. VAN ■ALTEN, Gerechtsgebouw, ka mer 6. Middelburg. Verantw. administrateur JACQ DE SMIT, O. en W. Souburg. Jui Wa En Zuil dea'; werel volho; Moe< wensc zelven hoofd kroon

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 2