DeVri je Zeeuw Eerste Jaargang - Nummer 8 Maandag 27 November 1944 Bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan Walcheren. Zondagmorgen ging plotse ling 't gerucht door Middelburg „De Prins komt!" Vanwaar het kwam was niet vast te stellen, en het bereikte dan ook slechts enkelen. Zoo kwam het, dat vrijwel ieder geheel werd verrast, toen om onge veer kwart over twaalf een kleine, onopvallende stoet auto's zich In de stad ver toonde en zich begaf naar het Gerechtsgebouw aan het Hof plein. Daar werd de Prins ontvan gen door den wnd. Commis saris der Koningin, mr. de Casembroot, en een groot deel van den Gewestelijken Staf van de Nederlandsche Binnen- landsche strijdkrachten, die in allerijl was gewaarschuwd. Op zeer ongedwongen wijze onderhield Z.K.H. zich gedu rende geruimen tijd met de verschillende heeren, waarbij zich voegden de wnd. Burge meester van Middelburg, leden van de Rechtelijke macht en vertegenwoordigers van alle illegale groepen. Onderwerp van gesprek vormden u'teraard de verschil lende problemen, die zich in deze dagen in de provincie, en speciaal op Walcheren voor doen. Al spoedig dromde een dich te menigte voor het Gerechts gebouw, vanwaar de natio nale driekleur wijd uitwap- pérde, samen. Op het zingen van het Wil helmus vertoonde Prins Bern hard zich op het balkon, waarop de samengestroomde menigte hem een luide ovatie braci.t, Ook het vertrek van Z.K.H., die zich na ruim een uur op weg begaf naar Vlissingen, om daar den stand van zaken persoonlijk in oogenschouw te - nemen, was aanleiding tot een uitbundige demonstratie. Bezoek aan Vlissingen. Na zijn bezoek aan Mid delburg vertrok Z.K.H. naar Vlissingen. De Prins heeft met zijn ge zelschap per auto de ver woestingen in de stad in oogenschouw genomen en is na een bezoek aan den Boule vard door de Spuistraat naar de haven gereden. Ofschoon het hier een kort en niet of ficieel bezoek gold, is burge meester Van Woelderen er in geslaagd, den Prins aan de buitenhaven te ontmoeten en hij heette daar Z.K.H. namens de gemeente welkom. Hierna volgde een korte bespreking, waarin de burgemeester mede- deelingen heeft gedaan over den toestand van Vlissingen. Prins Bernhard informeerde met belangstelling naar de omstandigheden der bevolking. Aan de buitenhaven heeft de hoogc bezoeker de daar aan gerichte vernielingen bezich tigd. Hierna vertrok de Prins naar Vlissingen. Op zijn doortocht in Zeeland en Walcheren heeft Z.K.H. ge sprekken aangeknoopt met verschillende landbouwers en vroeg hen naar hun ervarin gen in bezet gebied. Ook de stad Goes werd door den Prins m-et een bezoek vereerd en had een onderhoud op het hoofdkwartier van de "Nederl. Binnenlandsche strijdkrachten. Redactie-adres: VLISSINGEN, Wal- straat 58-60; MIDDELBURG, Gerechts hof, Hofplein; GOES, Rimmelandplein 1. Familieberichten 15 regels 1.65. Iedere regel meer 0.30. Abonnementsprijs per week 26 cent NEDERLANDSCHE AMBASSADEUR BIEDT GELOOFSBRIEVEN AAN. BRUSSEL, 25 Nov. 1944 '(Anep Aneta). Baron B. P. H. van Harlnxma Thoe Sloo- ten bood vandaag den Belgi schen Regent Prins Karei zijn geloofsbrieven aan als ambas sadeur der Nederlanden bij het Belgische Hof Na afloop van de plechtig heid ten paleize legde de am bassadeur een krans op het graf van den Belgischen On bekenden Soldaat. AMSTERDAM, NOVEMBER 1944. Een bericht uit Londen meldt: „Het wegvoeren van enorme aantailen Nederl. mannen naar Duitschland gaat steeds voort. Uit Twente en den Ach terhoek zijn alle mannen weggevoerd; uit de stad En schedé alleen 14.000! Uit de stad Utrecht en het Gooi ko men gelijkluidende berichten alle mannen zijn er wegge voerd. Omtrent den Haag en Leiden is al meegedeeld dat vandaar tusschen de 50.000 en 70.000 mannen naar Duitsch land zijn gebracht, zoodat op dit oogenblik ver over de 100.000 mannen zijn weggevoerd, se dert eind October. Zelfs Ne derlandsche Roode Kruis- personeel wordt naar Duitsch land gebracht". Na Rotterdam, den Haag, Loidschendam, Voorschoten, Leiden en tallooze andere plaatsen schijnt nu Amster. dam aan de beurt. De aanval is nog niet begonnen, maar hij zal niet lang meer op zich ia- ten wachten. Eerst wordt de bevolking door middel van rondrijdende geluidswagens op geroepen zich vrijwillig te mel den, met vrijwel overal het ge bruikelijke resultaat. Kort daarop beginnen dan de drijf jachten. Ook in de hoofdstad zal dan weer meer Leed ge stapeld worden op alles wat ons arme volk al Is aange daan, méér rampspoed en el lende zal worden toegebracht aan geteisterd Nederland tot waarlijk de nood een hoogte bereikt zat hebben, die zelfs wij, ondanks een langdurige Duitsche bezetting:, voor on denkbaar gehouden zouden hebben, Amsterdam. Ge kent onze groote, mooie hoofdstad, het hart van ons land. Komt met ons, in Uw gedachten, even mee naar Amsterdam. Stelt U voor dat je aankomt aan het groote Centraal Station. Maar oeh neen, treinen loopen er immers niet meer, want hard nekkig blijven onze spoorweg- ruannen den dienst aan het Duitsche vervoersapparaat weigrren. Stelt ge het U voo~? Het Amsterdam sche Cent-aal Station zonder iruk- te, het Stationsplein stil, zoo- c'.-r verkeer, zorv-er trams. Want er is geen eleetriciteit :n Amsterdam, eten eleetrici teit, dus geen licht. Ook gas zal er wel nauwelijks meer zijn. De eindelooze avonden zonder licht, zonder warmte, zonder voldoende voedsel door het stijgend gebrek aan zelfs ds meest noodzakelijke levens middelen. Stelt ge het U voor, het le ven in Amsterdam en zoo vele andere plaatsen waar slechts zij voor wie het be slist onvermijdelijk is, haastig door de stille straten gaan stil, dreigend, beklemmend koud en duister. Stelt ge het U voor hoe deze honderddui zenden daar leven in onafge broken spanning over wat nu nog weer komen gaat, welke nieuwe rampen nu nog weer aan d.e vorige zullen worden toegevoegd. Voelt ge mee den verstikkenden angst waarin vrouwen en kinderen de dagen doorworstelen omdat straks ook hun man en vader, hün zoon kan worden weggesleurd door de misdadige handen, de aartsvijanden van ons volk. Kunt ge U voorstellen ge zijt immers pas drie weken DE BRUGGEN BIJ VLAKE. De herstelwerkzaamheden aan de bruggen over het ka naal door Zuid-Beveland zijn thans zoover gevorderd, dat zoowel de klapbrug van de verkeersbrug hij Vlake als die van de spoorbrug overeind staan. De scheepvaart heeft daardoor vrijen doorgang. Bo vendien is men begonnen met het verwijderen van de in het water liggende brokstukken van de verkeersbrug bij Vlake. Het ligt in de bedoeling daar een noodbrug te maken voor het verkeer. WATERSTANDEN TE VLISSINGEN. Dinsdag 28 Nov. hoog water 0.06 en 12.29 u; hoogste stand N.A.P. 2.06 en 2.03 M., Woensdag 29 Nov, hoog water 0.52 en 13.14 u.; hoog ste stand 4- N.A.P. 2.28 en 2.24 M. Donderdag 30 Nov. hoog water 1.36 en 13.57 u.; hoog ste stand -1- N.A.P. 2.42 en 2.39 M. LAATSTE BERICHTEN. Verschillende Nederlandsche ministers, w.o. ook de mi nister-president, zijn in bevrijd Nederland aangekomen ter bespreking van verschillende belangrijke economische aan gelegenheden. De minister-president woon de gisterenmorgen een gods dienstoefening bij in de R.K. kerk en des namiddags een godsdienstoefening met zijn ge loof sgenooten in de Ned. Herv kerk. en vrouwen opschrikken uit hun onrustigèn slaap, gewekt door het minste gerucht. Op gejaagd, gemarteld, vervolgd, getreiterd, getrapt Leeft ge mee met deze land- genooten, wellicht Uw familie en vrienden, met onze Neder landsche mannen, vrouwen en kinderen, menschen als gij en ik, die straks na wat zij nu ondergaan ook nog he.t oor logsgeweld zullen beleven, dat óns reeds voorbijging en spaar de. Ja? Welnu, wat is dan Uw houding Beklaagt ge U dat ge schade hebt geleden aan eigen be zit, en dat de gebraden dui ven U nog niet in den mond vliegen? Dat overstroomde velden en modderige wegen U verhinderen Uw zoo schoon gedroomde plannen ten uit voer te brengen? Of klemt ge Uw tanden op elkaar, balt ge Uw vuisten en raapt ge al Uw kracht bij een, den Hem-el dankend dat U het leven en de kracht bleef om voort te gaan, voor. aan in den strijd om allen te verlossen die nog steeds in den worgenden greep van den duivelschen vijand dreigen om te komen. Dat is het e e n i g doel dat ons voor oogen kón staan, daarbij verzinken alle geschil len of verschillen van opvat ting in het niet, verstomt al le- begin van ontevreden ge mopper. Dan worden alle eigen belangen opzij ge zet, want wij zijn vrij, en zul len er straks wel komen, ook al hebben wij reusachtige moeilijkheden te overwinnen. Maar voor talloozen onzer landgenooten is het nog:. Erop of eronder. En dat moet worden: er- bevrijd?! hoe deze mannen op, ook dankzij ons allen! OORLOGSVRIJWILLIGERS. OPROEP. Na lange jaren van wachten, is het oogenblik gekomen om zelf mede te werken aan de bevrijding van ons Vaderland en Nederlandsch-Indië. De Nederlandsche regeering heeft besloten over te gaan tot het aanwerven van oorlogs vrijwilligers, teneinde zoo spoe dig mogelijk onze strijdkrach ten uit te breiden en weder op te bouwen. Alle mannelijke Nederlan ders en Nederlandsche onder danen, niet jonger dan 18 jaar en niet ouder dan 36 jaar, worden opgeroepen zich ais „Oorlogsvrijwilliger" schrifte lijk op te geven bij het Aan meldingsbureau voor Oorlogs vrijwilligers, Koepoortstraat 6 te Middelburg. Men verbindt zich, overal ter wereld te dienen bij één der onderdeelen van de Land macht, Marine of Luchtstrijd krachten naar eigen keuze. Dienstplichtigen kunnen over gaan naar een ander onder deel dan dat, waarbij zij reeds hun dienstplicht vervulden. Oorlogsvrijwilligers kunnen opgeleid worden tot reserve officier of onderofficier. Aan het einde van den oorlog zal gelegenheid bestaan over te gaan tot het beroepspersoneel. Uitgezonderd van de aan melding is het beroeps- en re- servepersoneel van Zee- en Landmacht, welk personeel af zonderlijke Instructies heeft, of zal ontvangen van of namens den betrokken Minister. Mannen van Nederland toont nu dat gij weet wat uw plicht is! Zeeuwen handhaaft uw eeuwenoude roemrijke traditie! Vrouwen en meisjes van Zee land helpt ons door uw man, zoon of verloofde op te wek ken deel te nemen aan het gTootsche werk der bevrijding. Voor Koningin en Vaderland! Aanmeldingsformulieren op gemeentehuis en postkantoren verkrijgbaar. BEKENDMAKING VOEDSELVOORZIENING. Alle houders van paarden, die thans in Middelburg woon achtig zijn, kunnen hun paar den, welke niet voorzien zijn van „Het wapen van Middel burg", aanbieden voor over name door het Bureau Land- bouwherstel aan de smederij BLIEK, Sehuitvlotstraat, Mid- delhprg, op Dinsdag 28 Nov. 1914 te 9 uur v.m. De paarden dienen, voorzoo ver dit werkpaarden van 2% jaar en ouder zijn, volledig te zijn betuigd. De paarden, jon ger dan 2% jaar, dienen van een halster te zijn voorzien. Paarden, die vanaf 28 Nov. 1944 zonder wapenmerk wor den aapgetroffen, worden over genomen. Voor deze paarden zal aan den eigenaar geen vergoeding worden verleend. Tevens dienen op 28 No vember 1944 alle wagens van diegenen die niet officieel bij de werkzaamheden in Middel burg zijn ingeschakeld op het kantoor Lange Delft 115 te Middelburg te worden aange geven. Nalatigheid zal vordering tengevolge hebben. Prov, Voedselcommissaris voor Zeeland, Ir. J. D. DORST. EVACUATIE. Het volgende werd op Zon dag 26 November in alle Mid- deiburgsche kerken van den kansel voorgelezen: „Burgers van Middelburg en alle mede-inwoners der stad, In verband met de moeilijk heden, waarin de bevolking zich bevindt ten gevolge van het bevel tot evacuatie, voelen wij, Middelburgsche predikan ten en geestelijken, ons geroe pen u het volgende onder het oog te brengen. Wij begrijpen en voelen met u mede, dat gij er ten zeerste tegen opziet om met uw ge- Zinnen te moeten gaan naar een volslagen vreemde omge ving, waar ge grootendeels af hankelijk zult zijn van andere menschen. Ge hebt maar af te wachten, hoe het zal uitval len. Dat dus de eerste opwel ling telkens weer is: laten we maar probeeren te blijven daar, waar wij weten, dat we het nog tamelijk goed hebben, verstaan wij ten volle. Zoo ziet heel de zaak er uit, van uw kant bekeken. Wij willen u er echter op wijzen, dat de zaak er heel anders uit ziet, bekeken van de zijde dergenen die thans voorloopig over ons gesteld zijn. Dat is het Mili tair Gezag, dat in naam der Koningin wettig gezag uitoe fent. Dit militaire gezag ziet zich geplaatst voor vele zeer moeilijke vraagstukken. Een van die vraagstukken is: wat moet er gebeuren met het door het water totaal verwoeste eiland Walcheren? Door de ernstige gevaren, die de volksgezondheid be dreigen, heeft het. militair gezag geen andere oplos sing gezien dan: Evacuatie van een groot deel der bevol king. Het is dus in het belang dier bevolking, wanneer het militair gezag thans met alle hulpmiddelen gereed staat om deze evacuatie uit te voeren. Wij moeten ons echter nu goed indenken, dat het voor het militair gezag zelf van het grootste belang is, dat deze evacuatie in den kortst moge lijken tijd zal zijn geschied, aangezien nog oneindig vele andere vraagstukken op een oplossing wachten. Wij mogen dus niet tegenwerken. Tegen werking beteekent, de nood van talloos vele anderen nog veel grooter maken. Daarom, al zien wij Middelburgsche predikanten en geestelijken heel goed de velerlei ellende, die ge ook ongetwijfeld tege moet zult gaan, wij durven toch er bij u ten sterkste op aan te dringen de genomen maatregelen niet te ontduiken en de gegeten bevelen stipt op te volgen, in hoeveel moeilijk heden het u ook brengt. Be denkt echter onder al dezen tegenspoed, dat geen schepsel ons zal kunnen scheiden van de liefde Gods, aangezien alle schepselen alzoo in .L.Jne hand zijn, dat zij zich buiten Zijnen wil niet kunnen roeren of be wegen en dat wij daarom in allen voorspoed dankbaar kun nen zijn en in allen tegenspoed geduldig". De Militaire Commissaris voor de provincie Zeeland heeft mr. A. j. van der Minne, substituut-officier van Justitie bij de Anondissements-recht- bank te Middelburg, belast met de taak van fungeerend directeur van politie in de pro vincie Zeeland. BRANDGEVAAR. Aan de bevolking wordt met de grootste klem verzocht de uiterste voorzorgen in acht te nemen ter voorkoming van brand. Vele stookgelegenheden, in nood-toestand geschapen, bren gen extra brandgevaar met zich. Overbevolking der huizen en gebrek aan water doen dit gevaar nog toenemen. Ieder heeft het in zijn macht door voortdurende voorzichtig heid in den omgang met vuur het brandgevaar, dat bij het voortschrijdende donkere sei zoen steeds toeneemt, zooveel mogelijk te beperken.

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1