De Duitsche linie in de Vogezen doorbroken ADVERTENT1EN Bezoek van Z.K.b Prins Bernhard aa Walcheren. In Straatsburg wordt gevochten Bombardement op Tokio Snelle Fransche troepen zijn in den Elzas de stad Colmar reeds gepasseerd. In de stad zelf worden hevige straatge vechten geleverd. Verder naar het N. is de 2e Fransche pant serdivisie onder leiding van generaal le Clerc, in samen werking met afdeelingeji van het 7e Amerikaansehe leger, vanuit het W. snel door de Vogezen heengebroken. In 24 uur rukten deze troepen 30 km. op. Gistermorgen om 10 uur trokken ze Straatsburg binnen. In deze stad worden op het oogenblik hevige straat gevechten geleverd. In de avonduren stonden de troepen reeds in de buurt van de ka- thedraal. Het W. deel van de stad bevond zich toen reeds in geallieerde handen. Het be richt dat Straatsburg was be reikt werd in Engeland, Frankrijk en Zwitserland met groole geestdrift ontvangen. Toen het bericht in de verga dering van den Franschen mi nisterraad binnenkwam, ver hieven de leden zich van hun zetels en zongen de Marseil laise. De 50.000 Duitschers in de Vogezen zijn nu bijna om singeld. Ze zijn volkomen ge desorganiseerd. Ze hebben be vel gekregen zich in kleine groepjes te verdeelen en met achterlating van hun uitrus tingsstukken te trachten den Rijn te bereiken. Er zijn nog slechts enkele bruggen over den Rijn bruikbaar. De voor naamste zijn de brug en spoorbrug van Kehl, even ten O. van Straatsburg. Deze zul len weldra onder het vuur der geallieerde artillerie liggen. Om het verkeer over de brug gen niet te veel op te stop pen, worden alle lichters en bootjes in den Rijn verzameld. Bij den opmarsch naar Straats burg werden 3000 Duitschers, waaronder 2 generaals, gevan gen genomen. Sedert het be gin der invasie zijn aan het geheele W. front 710.000 Duit schers krijgsgevangen ge maakt. De stryd bij Saarburg. Het 3e en 7e Amerikaansehe leger hebben zich bij Saar burg met elkaar vereenigd. Gisteren heeft het 3e Ameri kaansehe leger ten O, van Metz op 2 nieuwe punten de Duitsche grens bereikt. On danks hevigen Duitschen te genstand rukten de geallieer den hier langs het geheele front 3 tot 7 km. op over Duitsch grondgebied, Eén co lonne rukt op nabij Merzich. Ook ten N.O. van Thionville werden verwoede gevechten geleverd. Oberleuten werd ver overd. De geallieerden zijn nog slechts 24 km. van Saar- brücken verwijderd. Gevechten bjj de Roer. Het 9e Amerikaansehe leger heeft thans op 3 punten over een breed front de Roer be- i reikt. Ten N. van Jülich zijn belangrijke posities ingeno men. Op de rechterflank wer den hevige Duitsche tegen aanvallen afgeslagen. Ten Z jW. van Jülich werd Weisch- weiier omsingeld. De Ameri kanen staan slechts op 1 km. van het centrum van deze plaats. Het le Amerikaansehe leger is langs den hoofdweg van Aken naar Keulen weer een km. opgerukt. Het 2e Britsche leger heeft ten O. van Geilenkirchen 4 zware Duitsche tankaanvallen afge slagen. Gisteren werden 8 [Duitsche tanks vernietigd. Se dert het begin van het offen sief werden 83 Duitsche tanks buiten gevecht gesteld. In Limburg werd 25 km2 Neder- landsch grondgebied door de Engelschen bevrijd. - Het front in Nederland. Het Duitsche bruggenhoofd ten W. van de Maas bij Venlo is bezig te verdwijnen. Het I bruggenhoofd is nog slechts 1 d. 2 km. diep. De geallieerden rukken hier op over een ter rein dat 2 voet diep onder i water staat. Ondanks over- I stroomingen, modder en mij nenvelden maken zij voortdu rend vorderingen. Ten N. van i de spoorlijn van Eindhoven naar Venlo werd Horst bevrijd. Tusschen Baarle en de Maas wonnen de geallieerden terrein en gisteravond waren de En gelschen reeds in Blerik, een voorstad van Venlo, binnen gedrongen. De Duitschers had den hier gisteren 100 tanks .in den strijd geworpen, waar van er 67 werden vernietigd. Zuidfront. In Italië maken de geallieer den vorderingen in de richting van Faenza. De Zuidelijke oever van de Cosina werd door de Britsche troepen ge heel van vijanden gezuiverd. Oostfront In Tsjecho-Slowakye en N. O. Hongarije hebben de Rus sen hun offensief hervat. Hier door wordt de rechterflank van het leger van maarschalk Malinofski, dat naar Boeda pest oprukt, krachtig ge steund. In Tsjecho-Slowakije bevindt zich de grensstad Csap, die reeds verscheidene malen van eigenaar is ver wisseld, thans vast in Russi sche handen. Verder werden nog 30 apdere plaatsen ver overd. Gisteren werden in dit .gebied 5000 Duitschers en Hongaren gevangen genomen. In de afgeloopen 14 dagen werden gemiddeld meer dan 1000 gevangenen per dag bin nengebracht. Balkan. Uit het hoofdkwartier van .maarschalk Tito wordt ge lmeid, dat het Yoego-Slavische deel van Macedonië geheel van vijanden is gezuiverd. In Montenegro werden de be langrijke havens Scotor en Tivat door Yoego-Slavische troepen veroverd. De gevech ten om deze plaatsen waren reeds drie weken geleden be gonnen. De Engelsche troe pen hebben hierbij krachtigen .steun verleend, door met hun artillerie de Duitsche stellin gen aan den ingang van de havens uit te schakelen. Russische vliegtuigen heb ben op de Oostzee een vijan delijk vrachtschip van 4000 ton tot pinken gebracht Luchtfront Gisteren overdag werden de Nordstern-benzinefabrieken te Gelsenkirchen in het Roer gebied twee maal aangeval len. De eerste keer bombar deerden Amerikaansehe vlie gende vestingen, begeleid door jagers, het doel. Later op den dag verschenen Engelsche Lancasters, eveneens geëscor teerd door jagers, boven het doel. Geen enkel Duitsch vliegtuig steeg ter verdedi ging op. Ook de luchtafweer was zwak. Alle bommenwer- .pers keerden behouden terug. 3 jagers worden vermist, maar deze zijn waarschijnlijk in be vrijd gebied geland. Voor de kust van O.-Engeland werd een Duitsche Heinkel, die vliegende bommen lanceerde neergeschoten.. Boven Zuid- I Engeland was de Duitsche luchtactiviteit aanzienlijk ver sterkt. Verschillende vliegende bommen werden voor het be reiken van hun doelen neer geschoten. De R.A.F. bombardeerde vanuit Italië doelen in den Balkan. Boven Boedapest wer den hevige luchtgevechten ge leverd. Ook in de Po-vlakte werden belangrijke objecten bestookt. Tokio weer vanuit de lucht aangevallen. Verre Oosten. Super vliegen de vestingen, die van een nieuw vliegveld op Saipan waren opgestegen, hebben To kio gebombardeerd. Electri- sche centrales en fabrieken werden aangevallen. Ook in de baai van Yokohama wer den schepen getroffen. Vol- jgens voorloopige berichten kan de aanval zeer geslaagd ge noemd worden. Dit is de. eerste maal dat Tokio door vliegtui gen, die van het land waren opgestegen, is gebombardeerd. De vorige aanval in 1942 werd uitgevoerd door deklandings- vliegtuigen. Op Leyte werd een groot succes behaald. De Amerikanen zijn door de iJapansche stellingen bij Limon Iheengebroken en hebben de rivier de Leyte bereikt. De geheele N. flank der Japannee- izen bij Ormok loopt nu ge- Ivaar ineen te storten. Uit het hoofdkwartier van admiraal Nimitz wordt gemeld, dat Amerikaansehe vlooteenheden het eiland Matsoea in de Koe- rillen hebben gebombardeerd. Er was geen vijandelije tegen stand. De Chineezen hebben in Z.-China den Japanschen op marsch bij Liuchow tot staan gebracht. Diversen. De Duitschers zijn thans be zig het electrische spoorweg materiaal uit Nederland weg te voeren. Lange treinen elec- trisch materiaal worden door stoomlocomotieven naar het Oosten gesleept. De groote scheepswerf „De Schelde" te Vlissingen is I slechts weinig beschadigd. Al leen aan de hijschkranen werd eenige schade aangericht. Hier hadden zich Duitsche scherp schutters in genesteld, welke er door de Engelschen werden uitgeschoten. Op de werf ligt nog een groot passagiersschip .van 23.000 ton, dat bijna ge heel is afgebouwd. De haven werken van Vlissingen zijn grondig vernield. I In Noorwegen dreigen |200.000 Noren van honger om te komen. Bij hun terugtocht uit Noord-Noorwegen branden de Duitschers steden, dorpen en hofsteden plat. Voedsel voorraden worden vernietigd en de bevolking wordt naar het Z. meegevoerd. Iedereen, die weigert aan het evacuatie bevel te voldoen, wordt neer geschoten. De Engelschen hebben in ongelooflijk korten tijd de ha-1 ven van Saloniki van mijnen en versperringen, die de Duit schers onder water hadden aangelegd, gezuiverd. Geen enkele schade werd hierbij ge- rieden. Reeds is het le Brit- |sche convooi, met duizenden soldaten en groote voorraden J 1 nnncTA- komen en gelost. De Chineesche generalissi mus, Tsjang Kai Sjek, heeft een nieuw plan van den Ame- jrikaanschen generaal Wiede- meijer, betreffende de opstel ling van de Chineesche troe pen, aangenomen. Het D.N.B. deelde mede. dat een poging om één van de Rijnbruggen in de lucht te la ten vliegen, is mislukt. De saboteur had de springlading reeds aangebracht toen het bootje door een Duitschen schildwacht werd opgemerkt. Deze kon de lading tijdig ver wijderen. In Engeland en Amerika is gisteren de traditioneele [Thanksgiving-day gevierd. De voorzitter van de Ne- derlandsche delegatie op de Internationale Business Confe rence te New York, dr. J. Th. Cremer, heeft enkele me- dedeelingen gedaan over deze conferentie. Het initiatief en de organisatie is uitgegaan van vier groote Amerikaan sehe lichamen, die het parti culiere bedrijfsleven vertegen woordigen. 52 verschillende landen hebben aan de confe rentie deelgenomen. Het doel was om de vraagstukken te bespreken, welke zich zullen voordoen bij de herleving van het particuliere bedrijfsleven. |De conferentie had vertrouwen in de toekomst, doch stond op het standpunt dat in het begin een systeem van gecontroleer de economie voor het herleven van het particuliere bedrijfs leven noodzakelijk is. De Pen-club, de internatio nale schrijversvereeniging, kwam ter eere van Nederland te Londen in vergadering bij een. Nederland werd vertegen woordigd door de bekende schrijvers A. den Doolaert, Johan Fabricius en Siegfried van Praag. Er werd een bood schap opgesteld aan de Neder- landsche schrijvers, die nog onder het nazi-juk zuchten. Door omstandigheden eerst heden geplaatst. Op 1 November is tot onze diepe droefheid, door een noodlottig ón- geval, overleden onze zeer geliefde Zoon en Broeder CORNELIS BLEIJENBERG, in den leeftijd van 18 jaar. Zijn diepbedroefde Ouders, Broer en Zuster A. BLEIJENBERG. J. BLEIJENBERG DE VOOGD. PIET en RIE. Vlissingen, 25 Nov. 1944. Lambrechtsenstraat 35. Met droefheid geven wij kennis, dat op 1 Nov. door een noodlottig ongeval, m dienst van het Ned. Roode Kruis, van ons is wegge rukt, onze innig geliefde Zoon en Broer, franciscus braat, in den bloeienden leeftijd van 19 jaar. Uit aller naam, P. BRAAT. Vlissingen, 25 Nov. 1944. Scheldestraat 34. Met diepe droefheid geef ik hierbij kennis, dat op 3 November in het Burger Hospitaal te Gent, tenge volge van een noodlottig ongeval is overleden WIM STROO, in den ouderdom van bijna 20 jaar. JOKE. Vlissingen, 24 Nov. 1944. NEDEKLAN DSCHE BINNENLANDSCHE STRIJDKRACHTEN Afdeeling Vlissingen. Allen, die tot en met Zondag 19 November 1944 werkzaam heden voor N.B.S. Vlissingen (O.D.) hebben verricht, uitge zonderd het lossen op 19 No vember 1944, worden verzocht hiervan schriftelijk hun reke ning, Burger Weeshuis (afd. Administratie, le etage), vóór 30 November 1944 in te dienen (s.v.p. vermelden of de werk- srumaicu b.nemer gehuwd of ongehuwd materiaal en voedsel, aange-J is.) Den lsten Nov. werd door een noodlottig onge val van ons weggerukt onze lieve Man en Vader GERRIT VAN GEMEKT, in den ouderdom van 53 jaren. Wed. J. VAN GEMERT— DE NOOLJER en Kinderen. Vlissingen, 25 Nov. 1944. roordgtraat 61. Op 2 Nov. overleed door een noodlottig ongeluk onze Huisgenoot en Oom JACOB VAN DER PEUL, Wedr. van A T. M. v. OPBERGEN, in den ouderdom van 67 jaar. Fam. BRANDENBURG. Vlissingen, 25 Nov. 1944. Korte Vrouwestr. 41 bov. 11 Met droefheid geven wij kennis, dat op 28 October door een noodlottig onge val, uit ons midden is weggerukt, onze innig ge liefde Zoon en Broeder JAN MARCUS LOUWERSE, in den leeftijd van bijna 22 jaar. Zijn diepbedroefde Ouders, Broeder en Zusters. J. LOUWERSE. M. H. LOUWERSE— MARCUSSE. ELIZABETH. LENA en WILLEM. O.-Souburg, 25 Nov. 1944. Middelburgschestraat 9. Op 18 November 1944 overleed zacht en kalm, in het ziekenhuis te Mid delburg, onze geachte Neef ADRIAAN DEKKER Azn. in den ouderdom van ruim 65 jaar. Uit aller naam, M. KWEKKEBOOM. E. C. KWEKKEBOOM— JOBSE. O.-Souburg, Kanaalstr. 18. Door een noodlottig on geval verloren wij op 1 Nov. j.l. onzen geliefden Man en Vader, den Heer A. KOPPEJAN, in den ouderdom van bijna 71 jaar. Uit aller naam, Wed. A. KOPPEJAN— BOTTING. Vlissingen, Cruyslaan 6. In het Rusthuis te Klun- dert overleed op 23 Octo ber, tot onze groote droef heid, onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder NEELTJE VAN KEULEN, Wed. DAVIDSE, in den ouderdom van bijna 79 jaar. Wij weten, dat haar heengaan vrede was. JOHa. DAVIDSE. G. DAVIDSE. J. DAVIDSE— MELIEFSTE. Vlaardingen: A. DAVIDSE. J. C. DAVIDSE—BAAS Klein- en Achterklein kinderen. Middelburg, 23 Nov. '44. Door omstandigheden eerst heden geplaatst. Zondagmorgen ging plot ling 't gerucht door Middelbi „De Prins komt!" Vanwt het kwam was niet vast stellen, en het bereikte c ook slechts enkelen. Zoo kw het, dat vrywel ieder geh werd verrast, toen om on veer kwart over twaalf kleine, onopvallende st auto's zich m de stad v toonde en zich begaf naar Gerechtsgebouw aan het H plein. Daar werd de Prins ontvc gen door den wnd. Comm saris der Koningin, mr. Casembroot, en een groot d. van den Gewestelijken SI van de Nederlandsche Binnc landsche strijdkrachten, die aüenjl was gewaarschuwd. Op zeer ongedwongen wi onderhield Z.K.H. zich gec rende geruimen tijd met verschillende heeren waar zich voegden de wnd. Bure meester van Middelburg, led van de Rechtelijke macht vertegenwoordigers van a illegale groepen. Onderwerp van gespn vormden u'teraard de versch lende problemen, die zich deze dagen in de provincie, speciaal op Walcheren voo doen. Al spoedig dromde een die te menigte voor het Gerecht gebouw, vanwaar de nati nale driekleur wijd uitwa perde, samen. Op het zingen van het W helmus vertoonde Prins Ber hard zich op het balko waarop de samengestroomc menigte hem een luide ovat braci.t, Ook het vertrek van Z.K.H die zich na ruim een uur weg begaf naar Vlissingei om daar den stand van zake persoonlijk in oogenschouw t nemen, was aanleiding tot ee Uitbundige demonstratie. Bezoek aan Vlissingen. Na zijn bezoek aan Mid delburg vertrok Z.K.H. naa Vlissingen. De Prins heeft met zijn ge zeischap per auto de ver woestmgen in de stad ii oogenschouw genomen en i na een bezoek aan den Boule vard door de Spuistraat naa do haven gereden. Ofschoor ileL'=en, kort en niet of ficieel bezoek gold, ia buree meester Van Woelderen er°ir geslaagd, den Prins aan de buitenhaven te ontmoeten er hij heette daar Z.K.H. namen.' de gemeente welkom. Hierna volgde een korte bespreking waarin de burgemeester med»- deelingen heeft gedaan over den toestand van Vlissingen. moV'13!, ?ernh.a^?. informeerde met belangstelling naar de omstandigheden der bevolking Aan do buitenhaven heeft de hooge bezoeker de daar aan. vernielingen bezich- naa.' ?n?rna vertrok de Prins naar Vlissingen. en°^aZiïu d00rt°cht in Zeeland Walcheren heeft Z.K.H. ge- verschülèn ,aangeknoopt met vrw landbouwers en gpn in hl, 1aar hun ervarin. ft", r k et gebied. Ook de scad Goes werd door don Pnns met een bezoek verend en had een onderhoud od het hciofdkwartier van de Nedeil Binnenlandsche strijdkrachten NEDERLANDSCHE AMBASSADEUR BIEDT GELOOFSBRIEVEN AAN. BRUSSEL, 25 Nov. 1944 '(Anep Aneta). Baron B. P. H. van Harinxma Thoe Sloo- ten bood vandaag den Belgi schen Regent Prins Karei zijn geloofsbrieven aan als ambas sadeur der Nederlanden bij het Belgische Hof Na afloop van de plechtig heid ten paleize legde de am bassadeur een krans op het graf van den Belgischen On bekenden Soldaat.

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 2