DeVrfje Zeeuw Eerste Jaargang - Nummer 7 Zaterdag 25 November 1944 DE OORLOG IS VOL. VERRASSINGEN. De oorlog Is vol verrassin gen, maar als een luitenant met 24 soldaten meer dan 18.000 gevangenen maakt, een generaal Inbegrepen, dan is dat toch wel iets bijzonders. Dat buitenkansje viel onlangs ten deel aan luitenant Sam Magill, 24 jaar, uit Ohio (V.S.). De Duitsche generaal was Erich Elster. Toen de slag om Normandië begon, diende deze generaal in het Zuiden van Frankrijk, 't Was daar nogal lustig. Generaal Elster had er het bevel over de Duitsche strijdkrachten bij Biarritz; in Normandië scho ten de geallieerden piet op, en 't is een heel eind van Co ten- tin naar de Cote d' Argent. Maar spoedig sloeg generaal Patton zich door von Kluges linie heen, en toen begon de stormloop der Amerikaansehe pantserdivisies naar Parijs. En wat nog erger was voor Elster de geallieerden landden op de Fransche Zuidkust, de di visies van generaal Patch rukten voorwaarts, hadden al spoedig Lyon en Dyon achter 7\ch gelaten en trokken verder in de richting van Belfort. Toen begon Elster zich onge rust te maken. Zou hij de poort van zijn vaderland niet gesloten vinden als hij niet gauw terugtrok? Hjj beant woordde die vraag bevestigend en sloeg den weg-terug in. 't Was een onplezierige wan deling. Terugtrekken is nooit prettig, maar op Elsters weg wemelde het bovendien van vrije Fransche strijders, die hem en zijn mannen het le ven Vergalden; en de gealli eerde luchtmacht liet zich al ^enmin onbetuigd. De moed den Duitschers in den soi"'-v.en. zonnigen middag 'eden van de Fran- krochi ''"-r'enlandsche stt'ti'd- woftenant Magüi op- v?0u h'J wel dat er Whoi a huurt zwermen boches onder wel van generaal kwaiv.n aansiok- ken? Zij leken niet Sfiiter strijdlustig. Wat rioest men er mee doen? Magill stelde zich Elster in verbinding. Zich ovo,-,„vprl Dat leek den Duitschen ,,r,ne'_ raai onder de gegeven om_ standigheden zoo kwaad nwt maar hij stelde één voor' waarde: Twee Amerikaansehe bataljons zouden zich bij Decise aan de Loire opstek len om een schijngevecht tegen de Duitschers te leve ren; dat was noodig om de militaire eer van Herr Erich Elster te redden. Haar luite nant Magill voelde niets voor dat idee, het was hem veel te ingewikkeld; als iemand zich wilde overgeven, moest hij dat maar, onvoorwaardelijk doen, Do Millitaire Commissaris voor de provincie Zeeland maakt bekend, dat het houden van openbare vergaderingen, openbare bijeenkomsten en op- tocjiten zonder schriftelijke vergunning van het Militair Gezag verboden is. Dit ver bod geldt niet voor openbare godsdienstoefeningen. Aanvragen tot het verkrij gen van een vergunning moe ten op z\jn minst zeven dagen voor den dag van de vergade ring enz. schriftelijk worden ingediend bij den Militairen Commissaris. De aanvraag moet vermelden: a. de namen en voornamen, het beroep en de woon- of ver blijfplaats van alle in het voor gaande lid bedoelde personen; b. de datum, tijd en ver moedelijke tijdsduur van de te houden vergadering, bijeen, komst of optocht; o. de plaats, waar de verga dering of bijeenkomst zal worden gehouden, onderschei denlijk de route, welke de op tocht zal volgen; d. de agenda van de verga dering of het doel van d,e bij eenkomst of optocht; e. de namen, het beroep en de woon- of verblijfplaats van de sprekers, die gedurende de vergadering, bijeenkomst o.' optocht tot ae gezamenlijke deelnemers het woord zullen voeren, onder mededeeling, of daarna een debat zal zijn toe gelaten; f. welke vlaggen, spandoe ken of dergelijke bij de ver- adering, bijeenkomst of op tocht zullen worden opgehan gen, opgesteld of medege voerd; g. de wijze, waarop tot het deelnemen aan de vergadering, bijeenkomst of optocht zal worden opgeroepen of uitge- noodigd onder overlegging van den tekst van drukschrif ten, strooibiljetten, circulai res, advertentiën of dergelijke, door middel waarvan zulks mocht geschieden. vond de Amerikaansehe luite nant. Om zijrl opvatting kracht bij te zetten riep hij de 9e Amerikaansehe lucht- nacht te hulp. Toen gaven de Duitschers zich gewonnen. De merikaansche generaal Ma con aanvaardde 'de capitulatie welgeteld 18.500 Duitsche jagers. Magill had goed werk geval deed zich voor op W September 1944 tusschen v endome en Beatigeucy, in het Loire-land, het hart van Frankrijk. Dat was wat an ders dan 1940! Redactie-adres: VLISSINGEN, Wal- straat 58-60; MIDDELBURG, Gerechts hof, "lofpleinGOES, Rimmelandplelii 1. Familieberichten 15 regels 1.65. .Iedere regel meer 0.30. Abonnementsprijs per week 20 cent In overeenstemming met het door de Nederland:,ehe Re geering kenbaar gemaakte verlangen dat de geldcirculatie zooveel mogelijk moet worden bevorderd, noocllgt de Ontvan ger der Directe Belastingen, Invoerrechten ca Accijnzen te Middelburg, tevens waarne mende het Ontvangkantoor der Directe Belastingen te Vlls- singen, alle belastingschuldi gen op Walcheren uit, reeds aanstonds zooveel mogeiyk tot voldoening hunner belasting schulden over te gaan en dus toezending van „Aanmanin gen", die voor achterstallige termijnen reeds binnenkort zouden moeten worden verzon den, niet af te wachten. Zy die als gevolg der oor logshandelingen of door ande re oorzaken in de onmogelyk- heid zyn komen te verkeeren hunne belastingen op tyd te betalen, kunnen zich ter be spreking ten kantore te Mid delburg, Bogardstraat 17, ver voegen, dan vv el schriftelijk uitstel van betaling verzoeken onder opgaaf der redenen die dit uitstel noodzakciyk maken. Tengevolge van brandstof- fenschaarschte zal het kantoor voorloopig geopend zijn des Donderdags en des Vrijdags van 10 tot 12.30 uur en van 2 tot 4 uur en op overige werk dagen van 10 tot 11 uur. Zooals bekend zal zijn is de mogelijkheid tot betaling van belastingen op de postkarito- ren blijven bestaan. Middelburg, 24 November 1944. De Ontvanger voornoemd, J. C. VAN SCHAGEN. Catechisaties voor de geëvacueerden te Middelburg. Te beginnen met Dinsdag 28 November zal Ds. J. P. Si moons catechisaties geven voor de geëvacueerde Her vormde Gemeente te Middel burg in de Engelsche kerk (achter het Stadhuis), 2 uur jongens en meisjes tot 16 jaar; 3 uur jongens en meis jes boven 16 jaar. Zij, die belijdenis des- geloofs willen afleggen, worden ver zocht dit persoonlijk te komen mededeelen op zijn evacuatie adres: Langeviele 16. EVACUATIE De Burgemeester van Mid delburg maakt bekend, dat de Brltsche Militaire Autoriteiten hebben goedgevonden, dat aan degenen, die voor evacuatie in aanmerking komen, een lan- geren termijn van voorberei ding voor vertrek wodt ver leend dan aanvankeiyk was toegestaan. Met ingang van hedenavond zes uur komen dientengevolge alle tegen volgende dagen uit gegeven evacuatie-aanwijzin gen, wat het tydstip van ver trek betreft, te vervallen. Aan de betrokkenen zal na der een nieuw tijdstip van ver trek worden medegedeeld. Voor indiening van bezwaren blijft het op de reeds gezonden aan wijzingen vermelde voorschrift ongewijzigd van kracht. De 'toezending van nieuwe evacuatie-aanwijzingen zal, overeenkomstig de voorge schreven richtiynen, voortgang hebben, opdat ieder nader aan gewezene tijdig de noodige voorbereidingen tegen de hem nader bekend te maken ver trekdagen zal kunnen treffen. Middelburg, 22 November 1944. De Burgemeester van Middelburg. A. J. VAN DER WEEL, wnd. De Ned. aankoopcommissie in Amerika heeft by Am. fir ma's groote orders geplaatst, o.a. voor 200 pompinstallaties, die tezamen een capaciteit hebben van 16.000 M3 per mi nuut. Tevens zijn by Gen. Motors een aantal Dieselpom pen besteld, verder electrische centrales, afwateringsbuizen en tractoren. Met deze bestellingen is een bedrag van 12.0C0.000 dollar gemoeid. VLISSINGEN. DE GEMEENTERAAD IS AL BIJEEN GEWEEST. De sedert eind 1940 op non- activiteit gestelds raad der gemeente Vlissingen is dezer dagen weer bijeen geweest. Deze vergadering droeg geen officieel karakter en werd be legd op uitnoodiging van bur gemeester C. A. van Woelde- ren, die de leden van den raad vertrouwelijk heeft toegespro ken. Officieeië publicaties van de gemeente Vlissingen. SPERUUR. De Burgem.se.ster van Vlis singen, brengt ter aigemeene kennis, dat in afwijking van vorige regelingen in overleg met den Commander British Troops in Walcheren is be paald, dat de tijd, waarop men zich niet in d.e buitenlucht mag bevinden is bepaald van 21 tot 6 uur Doktoren mogen zich zon der vergunning gedurende dien tyd op straat bevinden, indien dit geschiedt voor de uitoefening van hun beroep. De Burgem.ee.ster van Vlis. singen, brengt ter aigemeene kennis, dat het verboden is afval, resten van levensmid delen, enz. te deponeeren op den openbaren weg, zulks met het oog op besmettingsgevaar. Vlissingen, 22 Nov. 1944. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De Gemeente-Secretaris, A. DE BEIJL, L.S. SPORT De sport gaat weer opleven in Middelburg. A.s. Zaterdag vergaderen de leden van de korfbalvereeniging „Swift", om mogelykheden te vinden binnenkort weer te gaan trai nen en spelen. We hebben re denen om te gelooven, dat dit hun wel zal gelukken. De af- geloopen jaren heeft deze club groote moeilijkheden moeten overwinnen. Haar speelvelden werden gevorderd en latei- moest zelfs de'club met haar 100 leden „onderduiken". Dat zy tc 1 nog wedstrijden in competitieverb: 11 speelde, dankt zij aan de hulp van haar zustervereeniging „Mad- joe" uit Vlissingen. Onder den naam „Madjoe" wist „Swift" zelfs dezen zomer nog het kampioenschap van klasse A te behalen. Wanneer de treinen weer rijden en er geen gevaar meer aan het reizen verbonden is, zullen de competities in Zee land weer haar oude aantrek kelijkheid krijgen door het medespelen van de Walcher- sche clubs. EEN WOORD TOT DE JONGEREN. Bij de herdenking van den dag waarop Zij voor 40 jaar de teugels van het bewind in handen nam, heeft H.M. de Koningin op 31 Augustus 1938 een radiorede géhouden, waar in Zij zich ook met een spe ciaal woord richtte tot de Jongeren. Een woord dat ook nu nog ten volle actueel is. Na gewezen te hebben op den tijd die achter ons ligt, vervolgde Hare Majesteit: „Intusschen; het is niemand gegeven met zekerheid in de toekomst te zien. Ik wil mij hier dan ook beperken tot een woord dat Ik wensch te rich ten tot de jongeren, die ge roepen zullen worden in een volgend tydperk op ieder ge bied der maatschappij opbou wend werk te verrichten, on verschillig in welk deel van het Ryk. Ik wensch hen te wyzen op de groote verantwoordeiyk- heid die op hen rust, want van hun karakter, flinkheid, voortvarendheid aanpassings vermogen en helder inzicht zal de terugkeer tot betere tyden in hooge mate afhan kelijk zyn. Hun zal waar schijnlijk een zeldzame kans feboden worden te toonen wat et vernuft en noeste arbeid vermogen voort te brengen. De grondslagen waarop ons staatsbestel rust en de hoog ste en heil'gste goederen, die dror de eeuwen heen het ont- vreemdbaar eigendojn van ons volk zyn geweest, vormen een hechten bodem om die toe komst te doen verrijzen. Niet behoorend tot een om lijnden of afgesloten tijdkring, zyn zyj evenzeer het erfdeel dier jongeren, gelijk zij dat geweest zyn van dè opeenvol gende geslachten die hun vooraf gingen. Mits met ver trouwen en met oordeel toe gepast, kunnen zij zich steeds verjongen en aanpassen aan de behoefte van den tyd, ge lijken tred houdend met de ontwikkeling en ontplooiing van ons volk. Met gerustheid in dit op zicht zie Ik de toekomst, nu ik menigmaal getuige mocht zyn van de bereidwilligheid, de ernst en de geestdrift, die het jongere geslacht bezielde voor de groote taak die het wacht". Hare Majesteit toonde met dit woord vertrouwen te heb ben in de jongeren. Moge dit vertrouwen in de toekomst niet beschaamd worden. ZUIDEMA. Nagekomen predikbeurten. Oostkapelle: Ned. Herv. gera.: 9 ds. Don, 1 ds. Reus; Geref. kerk: 2.30 ds. Bloem kolk, van Gapinge; Ger. gein.: 10.30 ds. Visser. BEKENDMAKING voor de eleetriciteitsverbrui- kers op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland. In verband met den zeer be perkten kolenvoorraad worden in opdracht van den Militairen. Commissaris voor de Provincie Zeeland, zoodra de stroomleve- ring hervat Wordt, de onder staande voorschriften van kracht. Het is tot nader order ver boden: le. Electrisch licht te ge- brutken vanaf één uur na zons opgang tot één uur voor zons ondergang. 2e. Per huisgezin meer dan twee lampen te laten branden tot een gezamenlijke watts- waarde van 100 watt. 3e. Stroom te gebruiken voor huishoudelijke doeleinden inbe grepen .electrische kachels. 4e. Krachtstroom te gebrui ken zonder bijzondere toestem ming. 5e. Wekelijks meer dan 1/20 van zijn tweemaandelijksch rantsoen te gebruiken. Bij sa menwoning van meerdere ge zinnen in een woning wordt het wekelijksch rantsoen met 2 kWh per week en per gezin verhoogd. Het maximale twee- maandelyksche rantsoen, al of niet inbegrepen bijzondere toe- wyzingen, wordt hiermede be perkt tot 12 kWh per week. De voor de eerste levensbe hoeften noodzakelijke inrich tingen, als voedselvoorziening, ziekenhuizen en dergelijke, kunnen zich tot de N.V. P.Z.E. M. of het G.E.B. Middelburg wenden voor het verkrijgen van een extra rantsoen. Iedere electriciteltsverbrui- ker is gehouden.een staat aan te leggen en voor contröle ter beschikking te houden, waar op hij wekelijks, te beginnen met den dag der hervatting der stroomlevering, den meter stand noteert. N.V. P.Z.E.M., G.E.B. Middelburg. BELANGRIJK VOOR BEZIT TERS VAN ACHTERGEHOU DEN RADIOTOESTELLEN. Er zijn in de laatste weken veel ondergedoken radiotoe stellen weer te voorschyn ge haald. Wanneer deze straks niet oordeelkundig worden be handeld, bestaat er groote kans op veel defecten. Veel dezer ondergedoken toestellen immers hebben ge durende geruimen tyd opge slagen gestaan op een lang niet altyd goed droge plaats. Sluit men zoo'n toestel direct na het opduiken direct op het lichtnet aan,- dan loopt men zeer groote kans op een doorgeslagen transformator, die op het oogenblik niet hersteld kan worden. Daat daarom uw toe stel, als U het te voorschyn hebt gehaald, goed drogen, tot dat alle vocht er is uitgetrok ken. In ernstige gevallen kan

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1