DE VRIJE ZEEUW at. T, of ke. oor ,F. ep- -i VRIJDAG 24 NOVEMBER le Jaargang No. 2 WERK! In den tijd van de Duitsche bezetting was het voor vele arbeiders een sport om zoo weinig mogelijk werk te verzetten. De algemeene opinie, de Londensche radio, de illegale bladen, zij spoorden daar om het hardst toe aan. De Duitschers voelden heel goed, dat zij daar geen spaan aan konden veranderen en probeer- den het gebrek aan prestatie per man op te heffen door voor ieder werk afzonder- lijk zooveel mogelijk menschen tegelijk te gebruiken. "Behalve door dwangmaatrege- len trachtten zij dit ook te bereiken door "abnormaal hooge loonen. De arbeider, die voor het hoogste loon de geringste arbeidsprestatie leverde, kon zich er op la ten voorstaan de beste Vaderlander te zijrw! Voor het vele geld kon de arbeider helaas slechts weinig koopen. De prijzen van de meeste distributie-artikelen lagen iets, maar niet veel, boven den prijs van voor Mei 1940. Hoewel een redelijke loonsverhooging dus logisch, zelfs nood- zakelijk zou zijn geweest, werd nu een overtollige, want onbevredigbare, koop- kracht geschapen, die slechts op de zwarte markt een uitweg kon vinden. Nu is de mof verdwenen. Ieder goed Vaderlander gaat aan den slag om te helpen ons land geheel vrij te maken en de geleden schade te herstellen. Ook de arbeider Wij kunnen het begrijpen, dat hij, na zooveel jaren, moeite heeft om weer op voile kracht te gaan werken. Het spreekt van zelf, dat hij niet weer voor 20 of 30 gulden in de week wil werken als de organisatie Todt hem f70 of f 80 of meer betaalde. Het is zoo logisch en zoo menschelijk verstaanbaar Maar nog steeds zijn niet alle aardappels gerooid, die onze landgenooten, nu nog levend in angst en vrees, straks zdo dringend noodig hebben. Ook dat is in veel gevallen heel goed verklaarbaar. Wie gaat er graag in dit jaargetij op het land werken, als hij daarbij misschien de laatste kleeren, die hij nog bezit, in slik en modder kan bederven Wie wil zich in het zweet werken om wat geld te verdienen waar- voor hij toch geen boter en geen kolen koopen kan Begrijpelijk is dit alles. Begrijpelijk, maar o, zoo tragisch! Want wat is het gevolg Dat ons eens zoo bloeiende land, waar de welvaart zelfs in de arm- ste streken toch nog grooter was dan in vrijwel ieder ander land, ten onder zal gaan aan de vernielingen van dezen oor- log en zijn zelfstandigheid zal zien ver- dwijnen pnder de voogdij van buitenland- sche machten. Eenmaal verslagen, ont- brak het ons aan de wapens om ons zelf weer te bevrijden. Wij danken de her- wonnen vrijheid aan on^e bondgenooten. Moeten wij die bondgenooten nu ook den wederopbouw van ons land overlaten Hun hulp kunnen wij daarbij niet ont- beren. Zoozeer heeft de mof ons uit- geplunderd en leeggestolen, dat wij voor het verkrijgen van materiaal en grondstoffen van hulp van buiten af afhankelijk zijn. De arbeid moet ons volk echter zelf leveren als het als een vrij en weer opbloeiend volk uit dezen vernieti- gingsoorlog te voorschijn wil komen, en zeker als het bovendien nog aanspraak wil maken op het bezit van of het be- stuur over Indie. Het is heel hard om te merken, dat de bevrijding ons niet direct die levensmid- delen en die kleedingstukken kon brengen, die wij zoo dringend behoeven. Wij heb ben hard gelachen toen de dikke Goering zei, dat kanonnen belangrijker waren dan boter. Nu is voor ons het oogenblik daar waarop de wapens voorgaan bij de ver- zorging van de nooden van de burgers. Misschien zal de naaste toekomst ons nog lager rantsoenen brengen, want al hebben wij dezer dagen een prachtig pakket extra-rantsoenen gekregen, toch zal wel niemand verwachten iedere week zulke vorstelijke gaven te zullen ontvangen; allicht zullen wij nog wat wij hebben moeten deelen met de landgenooten, die er nog veel erger aan toe zijn. Maar dan zal er eenmaal toch vcrbetering komen. Langzaam zal er voedsel komen en Wee ding. Niet echter als een gift, maar als een loon naar werken. Met werk moeten wij ons" onze toekomst verdienen. De staatsvorm, die wij na den vrede zullen krijgen, is nog in de nevelen der toekomst verborgen. Ons volk moet die echter zelf bepalen. Wij zullen daartoe baas in eigen huis moeten zijn. Wie dat wil, moet zelf zijn kost verdienen, of om het duidelijker te zeggenwie deel wil hebben aan de politieke zeggenschap mag zich niet eigenmachtig uit h§t arbeids- proces uitschakelen. Ons volk heeft van oudsher gestreden voor het recht op arbeid. Rechten brengen plichten met zich mede. Laten wij ^die plichten niet v^rgeten en werken, werken, werken Naschrift. Nadat het bovenstaande gezet was bereikte ons het bericht, dat arbeiders en directie van de Philips- fabrieken te Eindhoven 12 uren lang het werk hebben neergelegd als protest tegen de slechte voedselvoorziening. „Wij wil- len werken, maar zonder eten gaat dat niet.'' De groote transportmoeilijkheden volkomen begrijpende, die met de Duit sche vernielingen en diefstal voor deze toestand verantwoordelijk is, wilden zij toch laten merken, dat de toestand kritiek wordt. .Wat hebben wij het hier dan vergelijkenderwijs nog goedLaat ieder, die er iets toe kan bijdragen, mede helpen, dat voor onze landgenooten, die het zooveel slechter hebben alles, gedaan wordt opdat hen zoodra het transport het toelaat, het noodige voedsel verschaft kan worden. B. Nederlandsche Mariniers Voor Indie. Recruteering voor een Brigade van ongeveer 7000 man begonnen. Londen, 10 Nov. (Anep-Aneta). De recruteering van een Brigade Mari niers zal dezer dagen in bevrijd Nederland beginnen. Het ligt in de bedoeling hen, die zich voor deze Brigade aanmelden, zoo spoedig mogelijk door te zenden naar de Vereenigde Staten, waar zij hun mili- taire opleiding zullen ontvangen. Daarna zullen de Mariniers in nauwe samenwer- king met Amerikaansche strijdkrachten een actief aandeel nemen in de bevrijding van Nederlandsch-Indie. De desbetr'efifende autoriteiten zijn voor- nemens in eerste instantie ongeveer 7000 man voor de speciale Mariniers Brigade te recruteeren. In Nederland kan men The News in Headlines. Wednesday, November 22. Eisenhower says the Germans will have to fight it out this side of the Rhine. He asks for still more supplies of every sort. The French have reached the Rhine near Mulhouse over a stretch of more than 20 miles. The Germans in the Vosges are threatened with encirclment. In Italy British and Polish troops have taken Casteglione. Thursday, November 23. Strasbourg, the French fortress-town on the Rhine, has been liberated by French troops, who made a magnificent sweep towards it. Taken by the Germans in 1870, rewon in 1918, taken again in 1940, the town is a symbol of Frances downfall and rising. Now the French say they have taken the town for all times. The quick ness of the developement in the southern part of the western front is significant for the dwindling of Germany's resources. British and American columns are nearing Venlo from three directions. Fighting beyond Geilenkirchen is very fierce in two places the river Roer has been reached. Macedonia and Northern Lap land have been cleared of all enemies. In Hungary Tokay has been taken. Gel- senkirchen was one of todays Bomber- Command targets. Friday, November 24. Mr. Churchill has looked forward, in an American Thanksgiving-day speech in the Albert- hall, to an Anglo-American Thanksgiving- day in Peace. The Canadian Govern ment has decided to send 16.000 con scripts oversea. zich hiervoor aanmelden bij de Aanmel- dingsbureaux voor Oorlogsvrijwilligers, onder opgave dat men bij deze Brigade Mariniers wil dienen. De reden waarom de opleiding in de' Vereenigde Staten plaats vindt is, dat de Amerikaansche strijdkrachten rijpe erva- ringen hebben opgedaan in den oorlog in het gebied van de Stille Zuidzee. De Nederlandsche Mariniers zullen in de V.S. over een eigen kamp beschikken. De Commissaris van de Koningin keert terug Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris van de Koningin in Zeeland, die tijdens de bezetting door de Duitschers van zijn post was verwyderd en de Pro- vincie Zeeland had moeten verlaten, heeft zich naar Londen begeven om aan H. M. de Koningin rapport uit te brengen om- trent den hoogst ernstigen toestand in deze Provincie. De Commissaris had zich, ondanks zijn verbanning, toch altijd goed op de hoogte laten houden van den toe stand en de laatsten tijd bevond hij zich, ondanks het verbod, weer in zijn Provincie om zich zoo snel mogelijk weer met de waarneming van zijn hooge functie te be- lasten. Thans komt uit Londen het be richt, dat hij weldra weer in Middelburg zal aankomen om zijn taak op te nemen. „De Vrije Zeeuw" biedt hem de geluk- wenschen aan van de Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking. Deze bevolking prijst zich ge- lukking weer bestuurd te zullen worden door iemand, die zich door de gehate Duitsche bezetting niet heeft laten breken en den vijand getrotseerd heeft om op het koude uit de woningen kunnen worden geweerd. Hare Majesteit eindigde Haar toespraak met de hoop uit te spreken, dat ieder zal doordrongen zijn van de overtuiging, dat algemeene inspanning en samenwerking tot de overwinning zullen leiden en tot algeheele bevrijding. „Leve het Vaderland 1" INTERNEERING I Na veel gejubel over de hooge waardij van vrijheid begrijpelijk na vier en een half jaar van ongehoorde knechting is het plicht een woord te zeggen over de tegenstelling van vrijheid: interneering. Het is ons gebleken, dat nog de vreemd- ste voorstellingen heerschen over de vraag, lo. het gedurende den tijd van den oorlog opzettelijk een ander blootstellen *aan opsporing, vervolging, vrijheidsberoo- ving of -beperking, eenige straf of eenigen maatregel door of vanwege den vijand of diens helpers. 2o. het gedurende den tijd van den oorlog opzettelijk gebruik maken of dreigen te maken van macht of middelen, hem door den vijand of door het feit der vijande- lijke bezetting geboden, om een ander in zijn vermogen te benadeelen of om zich zelf of een ander te bevoordeelen. lijk kunnen tragische toevalligheden een rol spelen, maar reeds de oude Romeinen zeiden dura lex, sed lexde wet is hard, maar wet. Een'veelvoorkomend misverstand is ook het volgende Onder de gearresteerden zijn er heusch wel enkejen, die wel eens een goede daad hebben begaan in vader- landschen zin. Die b.v. een onderduiker hebben geholpen of geld hebben gegeven voor de goede zaak (er waren lieden, die 5 °/0 van hun grove winsten, aan de Duitschers verdiend, afstonden aan de onderduikersorganisatie gewetensgeld Dit alles neemt niet weg, dat ze schuldig zijn en zullen gestraft worden. Een ge- woon misdadiger wordt toch ook niet vrijgesproken, omdat hij zoo veel van zijn i Headlines. again on Monday resses from Saipan d heavies have made 4unichr in which a pound blast-bomb terman fighters were ggest dogfight of the shot down, bringing 48 hours up to 240. resigned for health ecretary of State is Stettinius. General fame, is to be n ainst the Belgian to a clash between irees of the Interior. houdt, of b.v. wel uit het water heeft p is het moeilijkst elichting op de Al- schrijft hen als volgt: wie het gedurende )ef gestelde rechts- lking eischt dat zij, er hen zal worden te na het verdwijnen worden opgesloten. amde kapstok-clau- veel kan ophangen, er andere rubrieken springt dadelijk in eiden, die ons bont eergerd door hun den vijand van ons ;e- in stand waren, ze^orden gestraft 1 toch vooral geen stand" aan te bren- evallen in den doof- rechtsongelijkheid, elf verantwoordelijk vallen voorts ook lim en geslepen zijn ich wel gewacht, om .S.B. of zelfs maar ten zich naar twee anti-Duitsch of pro- g zij met een vijand Derde Rijk te dq^i altijd in geval van id wijzen op trans- pro-geallieerde ge- n het omgekeerde en bewijzen bij de truit hun voorkeur n zorgden ze er in or, dat hun dierbaar gevaar liep. Deze lerlandloos zij zijn pro-Engelsch, niet en pro de centen lijke lieden uit zijn 'ing acht hun arre- t er later ook over Mogelijk worden later zelfs vrijge- arrestatie nog niet i voorarrest is dan ap hun weergalooze sselijkheid. ler dezes een vrien- niet te vermoeien Iederen anoniemen een gewetenloos en ieren aanklaagt en oos, is nu eenmaal t riool thuis hoort. der misdrijven een TICHELMAN. iieping. Gulden woorden zijn dit Eenvoudig, maar vol diepen zin. Opgeweld uit een dichterlijk' gemoed en getuigend van werkelijke ziele-adel. Want immers, de bewoners van Bantan- Kidoel waren arm. Was door allerlei droevige omstandigheden hun landstreek niet ontvolkt En, daar er arbeid ge- noeg, maar zoo weinig arbeiders waren, lag en wachtte daar niet een geweldige taak En voor de bevolking, en voor den bestuurs-ambtenaar Havelaar. Hij, die als betrekkelijk vreemde de landstreek binnenkomende aanstonds als werktuige- lijk de vraag voelde rijzen „Waar zijn de dorpen en waar de landbouwers Treffende, maar bittere analogie, dacht - I US Redactie t J. H. Bannier en P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adresAxelschestraat 24, Terneuzen Dit' Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bij de N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen ABONNEMENTSPRIJSBinnen Terneuzen /1.50 per 3 maandenbuiten Terneuzen /1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie/1,50, Rubriek kleine advertentien 1—5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels. Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1—5 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. I aaaraoor ook in net umac jaai. tijd, en cue mec te uieuyen wcu.eu wua eenig bestaand artikel van ons Straf- wetboek, zijn bij art. 1 van meergemeld Besluit, gestempeld tot misdrijven, die eveneens speciaal zullen worden berecht. Het zijn de volgende: UC11I uiuct y vw*.»-vvfcvv.J.** Per mm 10 cent, minimum 0 Rubriek kleine adverten- •nt; iedere regel meer 12 cent Dienstaanbiedingen en dienst- tls 52 cent, iedere regel meer •Iding brieven of adres bureau ,t meer Handelsadvertentien tegen verminderd tarief, dat .jgbaar is Intending vaa 9 uur v m. op den dag van nenschen groeit niet van ar van den arbeid die .w—ent." Havelaar in zijn toespraak tot de hoofden van Lebak.)

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 3