DeVrije Zeeuw Verantwoordelijkheid Geldige bonnen voor Walcheren We gaan een nieuwe wereld bouwen. Dat is immers ons doel. Enthousiasme hebben we daarvoor noodig. We moeten er kracht voor hebben en werklust. We hebben er mate- riaal voor noodig, geestelijk zoowel als stoffelijk, vooral het eerste. Wat >we echter bovenal noodig hebben is: Verantwoordelijkheidsgevoel. Velen hebben getracht een nieuwe wereld te bouwen. Heel de geschiedenis getuigt van dit streven. De wereld van den geest is er altijd vol van geweest, Nieuwe syste men kwamen naar voren. Krachtige persoonlijkheden hebben hun bijdrage geleverd. Steeds weer en vooral tijdens en na een oorlog zien we de zelfde kerngedachte naar vo ren treden. We weten het, een nieuwe wereld kunnen we niet scheppen. Onze krachten, ook die van de „grooten", zijn zoo klein, dat ze den drager Zelf niet eens staande houden. Wat ieder echter individueel vooral moet zien is: zijn taak in het leven. En voor het vol brengen van die taak is hij verantwoordelijk. Menigeen zal wellicht denken: dit is geen taak voor mij. Niemand legt echter zichzelf een taak op in den strikten zin van het woord. We hebben een roeping en zonder die is ons leven doelloos. We heben een taak in alge- meenen zin ten opzichte van God en onzen naaste. We hebben ook een speciale taak, die voor ieder verschil lend is. Voor beide zijn we verant woordelijk, maar vooral over de laatste willen we spreken. In vredestijd, wanneer de verhoudingen normaal zijn, is het in vele gevallen vaak doenlijk zijn taak zonder al te groote moeite te volbren- gen. Ik zeg; vaak. Ontegen zeggelijk staan we ook dan voor onoverkomenlijke moei lijkheden, maar, en we den ken dan vooral aan bestuurs functies, we hebben dan het recht aan onze zijde. In oorlogstijd, en vooral in een bezettingstijd, dien wij heb ben meegemaakt, worden de omstandigheden geheel anders. De Duitsche hiel heeft alles vertrapt, heeft .ons staats apparaat onder zijn macht trachten te brengen. Het Ger- manendom trachtte zijn prin cipes door te voeren, wat met zich meebracht een totale ontreddering' van wat hier volgens principes Kan alge- meene menschelijkheid was opgebouwd. Toch bleef hier voor ieder een taak. Ja, ieder kreeg als 't ware een nieuwe taak, n 1 principieel zich te verzetten tegen den onderdrukker. Schromelijk helaas werd door velen deze verantwoordelijk heid niet aanvaard. Velen za gen het als hun taak (maar het was hun roeping niet) op een zoo gemakkelijk moge lijke manier door het. leven te kruipen, hoewel missct.ien sommigen walgden van zich zelf. Motieven als: „Wanneer ik verdwijn komt een Nazi mijn plaats innemen", heeft men tot vervelens toe gehoord. Waar bleef de verantwoorde lijkheid? Een burgemeester, om dit voorbeeld te nemen, heeft tot taak gekregen zijn gemeente zoo goed mogelijk te bestu ren. Hij heeft vooral te zor gen voor het belang van zijn gemeenteleden. Dcnrvoor was hij verantwoordelijk. Als zoo'n man nu laat spitten voor den eigen onderdrukker, als hij menschen oproept tot het zet ten van palen e.d., dient hij daar dan zijn gemeente mee? Zeker wel, want dat werken beteekent tor/; niets en de geallieerden komen er toch wei door. We saboteeren im mers (helaas staat ons land vol palen), we traineeren zoo hard we kunnen. En dan dit: Ga ik wc» dan komt er voor mij een N.S.B.'er in de plaats. Dwaasheid! Hierin ligt uw verantwoording. U bent ver antwoord voor het welzijn van uw gemeente. U bent verant woord voor het feit, dat de bevrijding, ook van uw ge meente, vertraagd wordt. U bent verantwoord voor al die levens, die op deze wijze wor den vernietigd. U bent ver antwoord. Maar wanneer een N.S. B.'er in uw plaats komt, 13 hij verantwoordelijk voor wat hij doet. We moeten onze taak zuiver zien. Dat is slechts één voor beeld, tallooze zouden er aan zijn toe te voegen. We noe men nog slechts het volgende: De dagbladen, die tijdens de bezetting verschenen, spuwden de nazi-propaganda over ons volk uit. We weten maar al te goed, dat dit niet langs de ruggen van de menschen is gegaan. Zelfs de sterksten hebben vaak moeite niet be smet te worden. Dit is een grooter kwaad dan het geven van een bedrag aan Winter hulp of het verkoopen van waren aan een paar armzalige Moffen. Dit is een geestelijk kwaad en daarom des te grooter. Het is jde roeping van de pers ons volk op te vooden tot een hooger levensdoel. Vergiftigd heeft ze echter. En dit is des te ernstiger, waar de illegale pers alle krachten inspande de men schen op te voeden tot een waarachtig staatsburgerschap. Dit is directe sabotage. Dit is Eerste Jaargang - Nummer 6 Redactie-adres: VLISSINGEN, Wal- straat 58-60; MIDDELBURG, Gerechts hof, Hofplein; GOES, Rimmelandplein 1. Vrijdag 24 November 1944 Familieberichten 15 regels 1.65, Iedere regel meer 0.30. Abonnementsprijs per week 26 cent VENLO, HET MIDDELPUNT VAN DEN STRIJD IN NEDERLAND. De strijd tegen den Duit- schen indringer op Neder- landsch grondgebied, heeft zich thans geconcentreerd om Venlo. De vijand heeft zich hier ingegraven en tracht met alle middelen te verhinderen, dat de geallieerde strijdkrach ten de overzijde van de Maas bereiken. Troepen van het le Britsche leger zijn Venlo ech ter reeds op minder dan 5 km. genaderd. Deze kleine, maar niet on belangrijke stad in Limburg, heeft een veelbewogen verle den. Geen wonder, want zij vormt van ouds een natuurlijk knooppunt van verkeersaders en is in tijden van oorlog tel kens weer een fel omstreden bezit gebleken. Venlo de naam dezer stad beteekent „veenbosch" ligt aan den Oostelijken oever van de Maas. Tot 1940 telde het 29.000 inwoners. In dat jaar is de gemeente Venlo vergroot met Blerik, dat aan den te- genovergestelden Maasoever ligt, en enkele kleinere plaat sen. In normale tijden is Venlo bekend om zijn groen ten-, fruit en eierveilingen en om zijn varkensmarkten. De stad heeft een voor haar om- landverraad. En nu weet ik wel, vele directies hebben hun personeel aan den gang willen houden. Vele directies gebruikten het zelfde motief als de burge- meesters-zittenblijvers: Ik ver dwijn en de Nati komt in mijn plaats. Hier hebben we het weer: De directie is ver antwoordelijk voor het feit, dat ze de pers in dienst heeft gesteld van den vijand, de pers, een machtig wapen. Laten we dankbaar zijn dat we nog velen hadden, die hun taak zagen, die hun leven ga ven voor die taak. Die als hun roeping gevoelden: Princi- pieele tegenwerking van den vijand en opbouw van ons volk., Hen kunnen we niet genoeg dankbaar zijn. Wat zij gevoelden ■✓as: Hun verant woordelijkheid. J. P, VAN ALTEN. geving typische nijverheid, nl. de vervaardiging van altaren en kerkbeelden. Voorts wor den er boterkleursel, vernis en verf, meubelen, chemicaliën, metaalwaren, gloeilampen, tex tiel en vuurvaste steen gefa briceerd. Blerik is geheel een voor stad van Venlo geworden. De stad is niet alleen een spoor wegknooppunt, maar bezit ook een moderne Maashaven en een vliegveld, dat de Duit- schers met gedwongen werk krachten nog aanzienlijk heb ben uitgebreid. Uit cultureel oogpunt be zien bevat Venlo een aantal waardevolle monumenten. Wij noemen daarvan de St. Mar- tinuskerk (13e eeuw), het stadhuis (1599) in Hollandsche Renaissancestijl en het oude Arsenaal (1751). Jaarlijks wordt er een ommegang ge houden met het reuzenpaar Valuas en Suzanne, die men voor de stichters van Venlo houdt. De omgeving der stad biedt veel natuurschoon. In het heuvelland ligt het mooie strandbad „De Onderste Mo len". Uit de aan gebeurtenissen rijke geschiedenis van Venlo stippen wij het volgende aan. De stad behoorde in de Mid deleeuwen tot het hertogdom Gelre. Willem van Gulik, de laatste heer van Gelre, zag zich er in 1543 genoodzaakt, met Keizer Karei V den Vrede van Venlo te sluiten: hij moest daarbij Gelre en Zutfen af staan en beloofde R.K. te blijven. In 1579 sloot Venlo zich aan bij de Unie van Utrecht, maar het ging weer naar Parma over in 1586. Fre- derik Hendrik heeft Venlo in 1632 bezet. Vijf jaar later werd het door de Spanjaarden her overd .De stad bleef toen voor de Unie verloren, doch in 1702 wera zij door Staatsche troe pen bezet. Bij het Barrière- tractaat werd Venlo aan de Vereenigde Nederlanden afge staan. In 1794 viel Venlo in handen van de Fransche revo- lutionnairen en in 1830 werd het betrokken in den Belgi schen Opstand. Het bleef door de Belgen bezet,, maar kwam in 1839 weer bij Nederland. D. M. LAATSTE BERICHTEN. Fransche troepen vechten thans in de straten van Straatsburg. De bevelhebber van het 7e Amerikaansche leger heeft verklaart, dat de Duitsche linie in de Vogezen doorbroken is. 50.000 Duit- schers worden met omsinge ling bedreigd. Tokio is ge bombardeerd. VLISSINGEN. NEET MET VUUR SPELEN Het moest eigenlijk niet noo dig zijn hierover te schrijven, maar helaas komt het, nog ge regeld voor, dat jeugdigen een gevaarlijk spel spelen met door den vijand acntergelaten patronen, handgranaten en zelfs met nevelgranaten. Kin deren maken van gevonden projectielen een vuurwerk, andere nemen zulke voorwer pen als curiositeit mee naar huis en de gevolgen van deze lichtvaardigheid blijven niet uit. Ouders dienen er hun kin deren op attent te maken, dat het aanraken van projec tielen levensgevaarlijk is. Bij het vinden van zulke dingen doet men het verstandigste er do politie van in kennis te stellen of ze daar zoo moge lijk in te leveren. Hoe onpret tig zelfs de gevolgen kunnen zijn van het achteloos om gaan met patronen, bleek de zer dagen, toen een Vlissinger, die wat kolen bijeengegaard had, zijn kachel wilde vullen. Tusschen de brandstof was een geweerpatroon geraakt en deze ontplofte in het kolen vuur. De kachel sprong uit elkaar en de pas herstelde rui ten werden door de explosie opnieuw vernield. En „last but not least" be denke men, dat alle door de Duitschers achtergelaten wa pentuig het eigendom is ge worden van de Geallieerde strijdkrachten, zoodat de bur gerij daarover niet naar goed dunken kan beschikken. vóór het tydvak van 26 Nov.tot en met 9 December 1944. Brood 1-10, 1-11, 1-13, 1-14, 2-10, 2-11, 2-13, 2-14, 3-10 3-11, 3-13, 3-14 8 rts.; 1-12, 1-15, 2-12, 2-15, 3-12, 3-15, 2 rts.; 4-12, 4-15, 4 rts., gel dig t.m. 9 Dec. '44. Aardappelen 1-18, 2-18, 3-18, 3 rts.; 4-18 1% rts., geldig tot 2 Dec. '44. Vleesch of vleeschwaren 1-16 2-16, 3-16, 4-16, 1& rts., geldig tot 9 Dec. '44. Zuiver Tarwebloem 4-10, 4-11, 4-13, 4-14, 3 rts. geldig tot 9 Dec. '44. Bloem 10, 2 rts., geldig t.m. 9 Dec. '44. Suiker, 11, (4 rts., geldig t.m. 9 Dec. '44. Zout, 12, 1/5 rts., geldig tot 9 Dec. '44. Eieren, 13, 1 ei, geldig t.m. 9 Dec. '44. Jam, 14, y-i rts., geldig t.m. 9 Dec. '44. Waschpoeder, 4-53, 1 rts., gel dig t.m. 9 Dec. '44. Scheerzeep, R 10 Tabak, 1 rts., geldig t.m. 6 Januari '45. Versnaperingen, 3-54, 4-54, 1 rts., geldig t.m. 9 Dec. '44. Voorinleveringsbon 1-52, 2-52, 3-52, 4-52, geldig t.m. 2 Dec. '44. Boter, Margarine of Vet, 1-59, 2-59, 3-59, 4-59, 1 rts., geldig t.m. 9 Dec. '44. Melk. Bon 1 t.m. 7 van de Mellt- kaarten M 1 met opdruk kleur paars, M2 met opdruk kleur groen, M4 met opdruk kleur zwart, M5 met opdruk kleur oranje, geven in de week van 26 November t.m. 2 December 1944 recht op het koopen van liter volle melk per bon. Bonnen 1, 3, 5 en 7 van de meikkaart M3 met opdruk kleur bruin, geven in hetzelfde tijdvak recht op het koopen van (i liter volle melk of 1 liter karnemelk per bon. Wanneer geen voldoende melk aanwJzig, zal men voor de laatstgenoemde bonnen ge noegen moeten nemen met karnemelk. Bon 2-50 van de Noodkaart K2 geeft voor de week van 26 November2 December 1944 recht op het koopen van 100 gram magere melkpoeder. Teneinde een rationeele melkdistributie te bevorderen is het noodzakelijk dat het pu bliek de melkbonnen één dag yan te voren aan den melk- slijter afgeeft. Dus de laatste bon moet des Vrijdags worden ingeleverd. Toelichting op de bonnenlijst Voorinleveringsbonnen 1-52, 2-52,, 3-52, 4-52, moeten vóór 2 Dec. a.s. bij den winkelier worden ngeleveijd. Men wordt dringend aange raden deze bonnen in te leve ren bij den winkelier waar nten geregeld zijn kruideniers waren betrekt. Ontvangstbe wijs behoeft niet te worden afgegeven. Zout: Bon 12 voor zout moet vóór 2 Dec. a.s. ingeleverd worden bij uw winkelier tegen ontvangstbewijs. Voor de artikelen Vleesch, Melk en Aardappelen zal voor do week van 29 Dec. 1944 alsnog een bon worden aange wezen. De aangewezen bonnen van de noodkaarten en melkkaar- ten moeten zorgvuldig langs de lijntjes worden afgeknipt. Beschadigde bonnen zullen niet worden geaccepteerd, en niet worden vergoed. Uitsluitend de bonnen van de noodkaarten met de code nummers 222, 223 of 228 zijn op Walcheren geldig. Van de Melkkaarten de bonnen met de codenummers 223 en 228 op eiken bon. Het zal niet mogelijk zijn alle bonnen boter direct te ho- noreeren. Aflevering zal ge leidelijk geschieden. PREDniBEURTEN. Zondag 26 November. Vlissingen: Dank- en her denkingsdiensten (interkerke lijk) in de Luth. kerk, Wal- straat, 9.30, 11 en 2.30 uur. Deze diensten zijn alle precies gelijk. Geref. kerk: Luth. kerk 4 uur. Geref. gemeente: 9.30 en 2 uur, Glacisstraat. Middelburg. Doopsgezinde gemeente: nm. 2.30 u. Engel- sche kerk mej. dr. A. H. A. Bakker; Chr. Geref. kerk: 10 en 2.30 prof. Wisse, (Jesaja 6); Geref. kerk: 9 en 10.30 ds. A. H. Oussoren, 2 en 3.30 dr. N. J. Hommes; diensten alleen in de Hofpleinkerk; Ned. Herv. gemeente: 9 ds. P. J. F. van Voorst Vader in de Luth. kerk, jeugddienst. Ond. ,Wat is onze houding?" 10 ds. J. P. Simoons in de Bo- gardzaal (voor geëvacueer- den); Luth. gem.: 10.30 dr. W. H. Beekenkamp (Gedachtenis der ontslapenen)Leger des Heils: 4 Heiligingsdienst in Engelsche kerk door dhr. C. Gerstel; Vereen. Vryz. Herv.: 2.30' Luth. kerk, dienst voor jongeren, o.l.v. ds. J. H. Han- neman; Ond. „Willem van Oranje". O. en W. SoubuVg. Herv. gem.: 4 ds. L. C. Spijkerboer; Geref. kerk: 4 ds. Th. H. van Andel.

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1