DeVri je Zeeuw iRICHTEN Geallieerde legers naderen den Rijn I' ester Woeldercn. 2 November iter C. A. van lezer dagen te vertoefd, zijn in Vlissin. hervatten. Tij- tenis fungeert, de heer J. L. >eo-burgemees- ïte. Woelderen is roor het eerst, :ring door de onze stad ge- gewaardeerde zijn amBt is onzalige na den smadelijk iat-burgemees- g verdwijnen, ven corps van ar^fi heeft zijn Moeilijke taak ;r hervat. On- e gemeentebe lgen ongeöwij- irminkten. toe- iggen verschil- vvelker namen Lai'. de vroegere dit gebied, gedeelte van steeds Flus- 'elsche naam landsche Vlis- fers van Fius- een boodschap le burgers van n Nederland, eluk wenschen ding van het oorkonde zal de bevrijding dus op 5 De- een officie.ele worden over- itandigheden geplaatst, jodlottig on en wij onze Moeder JANNETJE MARIA GEBRAAD, t.jd van 40 ien te Oost- ber 1944, en I PIETER MEL, tijd van 41 Ien te Oost- ber 1944. GEORGE. WIM. PIET. '1 Nov. 1944. 35. Belfort van Duitschers gezuiverd Zware bombardementen in het Roergebied Af deelingen van het le Fransche leger zijn voorbij Belfort 30 km. vooruitgesneld door de Bourgondische poort en hebben den Rijn bij Kembst, even ten N. van de Zwitser- sche grens, bereikt. Genietroe pen zijn reeds begonnen een brug over den Rijn te slaan. Fransche artillerie beschiet nu Duitschen bodem en Fran- sche patrouilles patrouilleeren langs den Westelijken oever van de rivier. De troepen, cn- der leiding van generaal de Lattre de Tassigny, staan thans aan het begin van de Bovenrijnsche laagvlakte en bedreigen nu de Duitsche troepen, die verder naar het N. tegen het 7e Amerikaan- sche leger vechten, in den rug. Wanneer Duitschland thans nog over reserves beschikt zullen die hier in den strijd moeten worden geworpen. Bel fort is thans geheel van Duit schers gezuiverd. Ook hebben de Franschen gisteren Mul house reeds bereikt. Alle georganiseerde tegen stand in Metz is thans gebro ken. De kathedraal der stad is bijna niet beschadigd. De Fransche driekleur wappert boven de stad en Amerikaan- sche patrouilles ruimen de laatste Duitsche scherpschut ters op. 60.000 Franschen wa ren in de stad achtergebleven. De mannelijke en vrouwelijke leden der Fransche binnen- landsche strijdkrachten hebben aan de bevrijding van Metz een werkzaam aandeel gehad. Ten O. van Metz zijn de Amerikanen reeds verder op gerukt. Dieuse werd veroverd. Het 3e Amerikaansohe 'eger staat thans op 3 km. van de Saar zelf. Het le Amerikaansche leger heeft een punt bereikt ter. O. van Aken op 6 km van Düren. Eschweiler wordt thans van 3 kanten aangevallen. De Duitschers verlaten met alles wat ze nog mee kunnen ne men de stad. De wegen, waar over ze nog terug kunnen trekken worden onophoudelijk door de Amerikaansche artil lerie beschoten. Ten O. van Geilenkirchen werden 2 zware Duitsche te genaanvallen afgeslagen. Jü- lich werd tot op 10 km. ge naderd. Afdeelingen van het 2e Britsche leger staan op slechts 4 km. afstand van de Roer. In Nederland zijn de Engel- schen nog 5 km. van Venlo verwijderd. Kessel is thans in Britsche handen. De Duit schers hebben een aanzienlij ken sector ten W. van de Maas ontruimd. 2100 zware Amerikaansche bommenwerpers, geëscorteerd door 700 jagers, hebben gis termorgen een groot aantal doelen in het Roergebied ge bombardeerd. Gevechtsvlieg tuigen vielen Koblenz, Wies- baden en Bonn aan. Alle bommenwerpers keerden be houden terug. 18 jagers wor den vermist, waai-van 10 waarschijnlijk in bevrijd gebied zijn geland. Vanuit Italië deden bommen werpers aanvallen op olie installaties in Silezië'. De weg van Serajewo naar Brod, de eenigste waarlangs de Duit schers nog uit Centraal Yoego- Slavië kunnen ontkomen, werd eveneens zwaar gebombar deerd. De Russen zijn in Letland, ten Z.W. van Jelgawa, weer tot den aanval overgegaan en hebben een aantal Duitsche stellingen veroverd. Alle Duit sche tegenaanvallen werden afgeslagen. Men schat dat er nog 30 Duitsche divisies ge ïsoleerd zijn. De Duitsche en Hongaarsche troepen werden ten N.O. van Boedapest over het geheele front terugge drongen. In de omgeving van Miskolczverd een aantal plaatsen veroverd. Hevige Duitsche tegenaanvallen wer den afgeslagen. In Albanië hebb,en Albanee- sche patriotten de' belangrijke havenplaats Durazzo bevrijd. In Yoego-Slavië is een groote Duitsche troepenmacht door troepen van Tito in samen werking met Engelsche eenhe den omsingeld. 80 km. ten N. van Skolpje is Pristjina ver overd. Ten W. van Ravenna wor den goede vorderingen ge maakt in de richting van het vliegveld. Het 5e leger, dat in den centralen sector opereert, heeft over de heele linie eenig terrein gewonnen. In den Stillen Oceaan heb ben groote formaties Ameri kaansche bommenwerpers het Japansche eiland Kiushu ge bombardeerd. Amerikaansche vliegtuigen, die van vliegdek schepen waren opgestegen, hebben boven Manilla 110 Ja pansche vliegtuigen vernield. In de haven werden 3 groote vrachtschepen tot zinken ge bracht. Wegens een hevigen storm konden de operaties op Leyte geen voortgang heb ben. Het Amerikaansche de partement van marine maakte bekend dat den laatsten tijd op den Stillen Oceaan 10 kleine Amerikaansche oorlogs schepen zijn verloren gegaan. 1e Jaargang - No. 4 Redactie-adres: VLISSINGEN, Wal- straat 58-60; MIDDELBURG, Gerechts- hof, Hofplein; GOES, Rimmelandplein 1. 22 November 1944 Familieberichten 15 regels 1.65, Iedere regel meer 0.30. Abonnementsprijs per week 26 cent 100 Amerikaansche vliegtui gen hebben olie-installaties te Tarakan op Borneo gebom bardeerd. De kabinetswijzigingen in China hebben plaats gehad om de oorlogsinspanning te kpnnen vergrooten. Op het oogenblik strijden 5.000.000 man Amerikaansche troepen in het buitenland, waarvan 70 in Europa. Deze troepen zyn allen uitgerust met wa pens van een nieuw type, byv. handmitrailleurs met een 3 maal groottre vuurkracht dan de oude tommy-guns, een 76 mm. anti-tank-kanon en vrachtwagens van 2 ton, die zoowel te water als te land gebruikt kunnen worden. Na het terugtrekken van de Amerikaansche troepen van Curayau heeft president Roo sevelt aan 4 Nederlandsche officieren het Legioen van Verdienste verleend. Minister van den Tempel is met sen speciale missie te r arijs aangekomen. Zyn zen ding heeft ten doel de vraag stukken te bestudeeren die zich zullen voondoen bij het repatrieeren van de Nederlan ders uit Frankrijk. Dit betreft ongeveer 10.000 man. Enkele honderden hebben zich als oorlogsvrijwilliger opgegeven en zijn reeds naar Brussel ge zonden. Generaal Eisenhower heeft in een speciale persconferentie de Fransche tioepen geluk ge- wenscht met het prachtige re sultaat, dat zij bij Belfort heb ben geboekt. Het is zijn wensch dat de Franschen een zoo groot mogelijk aandeel hebben in de bevrijding van hun vaderland en de overwin ning van Duitschland. Frank rijk heeft hier recht op. De Belgische verzetsgroepen hebben er in toegestemd hun wapenen voor a.s. Zaterdag in te leveren. De opperbevelhebber der Noorsehe strijdkrachten, kroonprins Olaff, deelt mee, dat je Duitschers bij hun terugtocht naar het Zuiden van Noorwegen alle steden en dorpen platbranden en de be volking meevoeren. Hoe sterk de Amerikaansche vloot op het oogenblik is, blijkt uiL een verklaring van F. P. POLDERDIJK f De rijksarchivaris in Zee land, dr. W. S. Unger, schrijft ons: Weinige dagen voor de be vrijding van zijn geboorte grond, 30 October 1.1., over leed in hoogen ouderdom op zijn hofstede NieuWlandsrust, de heer F. P. Polderdijk, oud landbouwer, oud-wethouder, oud-dijkgraaf en geschied schrijver van Nieuw- en St. Joosland. In laatste hoedanig heid wil ik hem hier herden ken. Verdienstelijke landbou wers, wethouders en dijkgra ven zijn er in ons gewest meer, maar als plaatselijk his toricus was Polderdijk eenig: niemand kende de geschiede nis van Walcheren's jongste gedeelte zoo in bijzonderheden als hy. Zoowel de geschied bronnen, als de bodem van „het Nieuwland" hadden voor hem geen geheimen. In het archief van den Middelburg- schen polder vond ik sporen van zijn arbeid op 22-jarigen leeftijd; meer dan 60 jaar lang heeft hij de geschiedenis zrj- ner omgeving bestudeerd, en bijna een halve eeuw was hij op marktdag een trouw bezoe ker van Rijks- en gemeente archief. In 1896 verscheen de eerste vrucht zijner studies, de geschiedenis van Nieuw- en St. Joosland. Vrij geworden van beslommeringen van zijn bedrijf en ambt, publiceerde hij na 1931 in het Archief van het Zeeuwsch Genoot schap studies over de geschie denis van het eiland St. Joos land, over het bekende Arne- muidsche voetpad, over de zaagmolens en over den Mid- delburgschen polder, wiens 300-jarig bestaan in den af geloopen zomer werd herdacht, aan welke herdenking de toen nog krasse baas een levendig aandeel had. Hoewel wel eens wat langd.adig, heeft hij ons hierin een beschrijving van dit deel van Zeeland nagelaten, waarvoor wij hem niet dan erkentelijk kunnen zijn. James Forestal.Sinds Juli 1941 is de Amerikaansche vloot vermeerderd met 71.000 vaartuigen en 62.000 vliegtui gen. Officieele publicaties van de gemeente Vlissingen. VERBINDING EN TERUGKEER BEVOLKING. De Burgemeester brengt het volgende ter kennis van de Vlissingsche bevolking: 1. Gedurende enkele dagen zal het verkeer tusschen Vlis singen en Middelburg vrijwel gestremd zijn in verband met dringende herstelwerkzaamhe den en verbeteringen aan den eenigen verbindingsweg, het Jaagpad. 2. Met alle macht wordt ge streefd naar verbetering van de bootverbinding tusschen Vlissingen en Middelburg, ter wijl aan het herstel van de spoorverbinding tusschen bei de steden krachtig wordt ge werkt; groote moeilijkheden zijn hierbij evenwel te over winnen. 3. Een regeling voor den ge leidelijken terugkeer der be volking naar Vlissingen is jn voorbereiding, waarbij er even wel op zal moeten worden ge rekend, da- zij, wier vestiging in de stad niet van vitaal be lang is, voorshands niet op te rugkeer zullen mogen rekenen. Hetzelfde geldt ten aanzien van het winkelbedrijf, waar voor een commissie is inge steld, bestaande uit vertegen woordigers van het midden stands- en coöperatief bedrijf, onder voorzitterschap van den heer L. P. van Oorschot, wel ke commissie het gemeentebe stuur of eventueel ander be voegd gezag ten deze van ad vies zal dienen. Het spreekt hierbij var zelf, dat met aller belang rekening gehouden zal worden. Men bedenke, dat on ze stad naar ruwe schatting in de naaste toekomst slechts woongelegenheid bieden zal aan ongeveer 1/3 gedeelte der oorspronkelijke bevolking. Aan allen, die te Vlissingen mogen wonen, zullen verblijfs vergunningen worden uitge reikt, opdat 'contröle op de juiste naleving der in het al gemeen belang te nemen maatregelen mogelijk is. 4. Een gemeentelijke inlich tingendienst blijft voorloopig gevestigd in het Kantonge recht aan de Balans te Mid delburg. EEN WOORD VAN DANK, BEMOEDIGING EN EEN VRAAG. Het Gemeentebestuur wenscht ten slotte last, but not least, zijn oprechten dank te betui gen aan de geallieerde leger en marine-autoriteiten, het 612 Det. Civil Affairs en het Ne- derlandsch Militair Gezag, voor de hartelijke belangstelling, die zij voor het lot van onze bevol king aan den dag leggen en hun medewerking, die nimmer tevergeefs wordt ingeroepen. Het Gemeentebestuur ver trouwt zijnerzijds, dat onze bevolking onvoorwaardelijk haar volledige medewerking zal verleenen aan alle maatre gelen, die door of vanwege het Geallieerd of het Nederlandsch Militair Gezag in het belang, van de openbare orde en rust, de veiligheid van Staat en be volking en den alles beheer- schenden gemeenschappelijken strijd tegen den gemeenschap pelijken vijand mochten wor den genomen of bevolen. Want helaas, de oorlog woedt nog voort en het overgroote deel van ons dierbaar Vaderland zucht nog onder de hiel van den Duitschen oyderdrul.ker. Aller persoonlijk belang moet aan het groote doel, de over winning op den vijand, onder geschikt worden gemaakt. Onze zwaar beproefde bevol king mag zich verzekerd hou den van de voortdurende zorg van het Gemeentebestuur voor haar welzijn. Rechtvaardig en zonder aanzien des persoons zullen de beslissingen genomen worden, die genomen moeten worden om het leven in onze stad zoo spoedig mogelijk eenigermate in normale banen te leiden. Het Gemeentebestuur vraagt van de bevolking be grip voor zijn moeilijkheden en voor de zware taak, waarvoor het zich ziet gesteld. Het vraagt U tenslotte eenig ge duld té willen oefenen om de vereischte noodmaatregelen te beramen en haar uitvoerig voor te bereiden. Laat ons beseffen, dat ons het kostelijke goed van de vrij heid weder deelachtig is ge worden, terwijl millioenen landgenooten in bezet Neder land hier en overzee nog in matelooze ellende verkeeren. Laat daarom onze dankbaar heid overheerschen. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN. Opgeven van abonne menten en advertentiën voor „De Vrije Zeeuw" kan ook geschieden voor Middelburg bij drukkerij MELSE, Zuidsirgel 88. GELDCIRCULATIE. De Chef van het Militair Gezag maakt bekend: De Nederlandsche Regeering wenscht er den nadruk op te leggen, dat zij geen onder scheid maakt en ook in de toe komst in geenerlei opzicht eeniger tijd onderscheid maken tusschen de door haar uitge geven nieuwe muntbiljetten en de voor of tijdens de vijande lijke bezetting; uitgegeven bankbiljetten en zilverbons. Evenmin zal de Regeering te eeniger tijd onderscheil maken tusschen groote en kleine cou pures. By de uiteindelijke sanee ring van de geldcirculatie in Nederland zal t dus geenerlei verschil maken of men houder is van oude biljetten, van tij dens de bezetting uitgegeven biljetten of van de bij de be vrijding in circulatie gebrachte biljetten. De bankbiljetten van 1000 en 500 blyven voorloopig on geldig en mogen niet tegen, an dere biljetten worden ingewis seld. U helpt de Regeering, wan neer U niet meer geld bij U draagt, in huis of in de kas van Uw zaak houdt, dan noo- dig is voor Uw persoonlijke, huishoudelijke of zakelijke uit gaven en wanneer U het ove rige op de Spaarbank stort, zooals U dat ook vroeger deed. De Agent van de Neder landsche Bank, De Generaal Majoor De Chef Staf Militair Gezag,, Mr. H J. KRULS. VAN NISPEN. VLEESCHVERKOOP MIDDELBURG. Nu de nieuwe regeling voor de vleeschkaarten in werking is getreden wordt nogmaals onder de aandacht gebracht, dat in het vervolg alleen op de genummerde "kaarten (gedruk te nummers) vleesch wordt verkocht. Speciaal zal nu de hand er aan worden gehouden dat da aangekondigde nummers op de vermelde uren worden gehol pen. Ieder lette dus goed op de publicatie opdat men zijn num mer niet laat voorbijgaan. Met ingang van Maandag, 30/11/44, wordt indien een op geroepen nummer niet is ver schenen, in geen geval de vol gende keer vleesch verstrekt. Het is dus in Uw eigen be lang goed op te letten en op tyd teTcomen.. Het heeft geen zin meer om vóór het verkoopuur in de rij te gaan staan. Opdat de verkoop een vlug verloop kan hebben wordt een ieder aangeraden de kaarten en pakpapier gereed te houden. Middelburg, 16 November 1944. De Burgemeester van Middelburg, A. J. VAN DER WEEL, wnd.

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1