DINSDAG 21 NOVEMBER 1e Jaargang No. 1 EEN NIEUWE COURANT. Een nieuwe courantDaar hoorde vroeger een ..beginselverklaring" bij, want een courant die zich zelf respecteerde behoorde er een zekere politieke overtui- ging op na te houden. Zelfs al beoogde de uitgever niets anders dan geldelijk gewin, dan moest de krant toch de doel- einden van een bepaalde politieke of godsdienstige richting voorstaan. Met „De Vrije Zeeuw" is het anders gesteld. Deze nieuwe courant wordt uit- gegeven op verzoek van den Militairen Commissaris in Zeeland en de Redactie bestaat niet uit beroeps-journalisten. Ook is het geen commprcieele onderneming. Uitgever en drukker zijn op grond van de nieuwe bepalingen van het Tijdelijk Persbesluit aan enkele beperkingen ge- bonden. De noodzakelijke zuivering van het be- vrijde gebied van alle elementen, die, in welken vorm ook, de belangen van den vijand hebben gediend, brengt mede, dat de Regeering alle tijdschriften en nieuws- bladen, die na 1 Januari 1943 nog zijn verschenen, voorloopig heeft verboden. Om in het daardoor ontstane gebrek aan een juiste voorlichting te voorzien, heeft de Militaire Commissaris het initia- tlef genomen tot het oprichten van „De Vrije Zeeuw". „De Vrije Zeeuw" stelt daarom zijn kolommen open voor alles wat in dezen tijd het lands- en volks- belang kan dienen. Wij kijken niet naar Godsdienst of naar politieke overtuiging, doch vragen slechts of gij het Vaderland naar beste kracht wilt dienen. Wie dat niet wil, heeft in den tegenwoordigen tijd onherroepelijk afgedaan. Ieder moet zijn krachten geven aan het algemeen belang. Het is onze taak U daar steeds opnieuw weer aan te herinneren en U de wegen, die gij daarbij moet bewandelen, te wijzen. Partij-poTitiek op ouden voet wordt door ons daarbij geheel uitgeschakeld. Of de oude politieke partijen ook zelf afgedaan zullen hebben, valt nog niet te zeggen. Zeker niet alle. Een democra- tische staat kan niet zonder partijen bestaan. Op politiek gebied zullen in ons land nog harde noten gekraakt moeten worden. Maar dat alles is, in het aan- gezicht van de vreeselijke verwoestingen en den grooten nood, die door de oorlogs- noodzaak en door het beestachtige gedrag van onzen vijand zijn aangericht en nog dagelijks worden vergroot, van onder- geschikt belang. Dat is van later zorg. Nu, vandaag en morgen, op ieder uur van dag en nacht, is er voor ons volk slechts een taak weggelegdin trouwe saamgebondenheid te werken aan de ge- heele bevrijding en het herstel van ons dierbaar Vaderland. Wij moeten oude meeningsverschillen vergeten en de toe- komstige geschilpunten voorloopig nog laten rusten. Herstel en Opbouw" zij nu ons parool. Herstel en opbouw op elk terrein, want op elk terrein heeft de vijand zijn verniel- zucht botgevierd. Laat ons de begrippen herstel en opbouw echter goed van elkan-. der scheiden. Men herstelt wat nog bruik- baar is en nog waarborgen voor de toe- komst biedt: of het nu een landbouw- schuur of een onderdeel van het staats- bestuur geldt. Wat die waarborgen niet meer biedt, breke men af! Om het van den grond af nieuw op te boqwen. Herstel en opbouw beginnen direct na de verdrijving van den vernieler. De zorg voor de getroffenen en de eerste levensbehoeften van hen, die gespaard bleven, eischen dat. Op stoffelijk terrein wordt in het bevrijde gebied reeds hard gewerkt, zoo hard zelfs dat de geestelijke nooden daarbij onherroepelijk achterge- steld moeten worden. Heeft niet Christus zelf, in het volmaaktste aller gebeden, de zorg voor het dagelijksch brood laten voorgaan boven de vergeving onzer zonden Herstel en opbouw van andere dan stoffelijke waarden kunnen ^as later beginnen als het leven niet' alleen hier bij ons maar in het geheele land weer vrij van angst voor bezetter en voor oorlogshandelingen is en de grootste nooden gelenigd zijn. De jongste ge- schiedenis van andere bevrijde landen bewijst, dat de omgekeerde volgorde tot een chaos leiden kan. Wij willen er daarom voor Jielpen waken, dat in den tusschentijd geen verwildering ontstaat, dat er niet doordat enkelen hun meeningsverschillen niet kunnen opkroppen tot later de saamhoorigheid deP*groote massa verloren gaat. Of de levensduur van onze krant lang of kort zal zijn, is eveneens een kwestie van later zorg. Wij denken daar nu nog niet over, want onze gedachten gaan slechts naar dat wat direct gedaan moet worden, dat is oneenigheid te vermijden door het geven van zakelijke toelichtingen op de vele kwesties in het huidige dage- lijksche leven, die zonder dat zouden kunnen uitdijen tot groote geschilpunten. Als wij dan tenslotte toch een beginsel verklaring willen geven, kunnen wij on^e opvatting over onze taak dus zoo samen- vatten de eenheid van onze volkskracht te bevorderen door te hameren op het aambeeld van den nationalen, christelijken geest. B. IN MEMORIAM. 5 September 1944. Fatale datum in de geschiedenis van onze stad. Vele vijandelijke soldaten wierpen de wapens neer.. Ieder dacht dat het einde der bezetting gekomen was. Maar eerst moest de nakende vrij- heid nog worden betaald met het bloed van eenige burgers. Vijf waterstaatsambtenaren lieten het leven door het vijandelijk lood. Weer vijf Nederlanders brachten het offer voor onze vrijheid. Ir. Pieter Tiemon H o o 1 s e m a, hoofdingenieur van den Rijkswater- ♦staat, geboren 9 Maart 1903 te Ezinge (Groningen) Ir. Michiel Groenewegen, tijd. ingenieur van den Rijkswater- staat, geboren 24 April 1912 te Rotterdam Izaak Jacobus de Bert, monteur, bij de Rijkselectriciteitswerken, ge boren 17 Mei 1907 te Sluis Servaas Cornelis Petrus V e r - br u g g e, sluiswachter aan de West- sluis te Terneuzen, geboren 12 No vember 1887 te Terneuzen en Marinus Nieuwenhuize, sluis- knecht aan de Westsluiste Terneuzen, geboren 14 September 1896 te Y erseke, werden bij een poging om de sp^ng- stoffen aan de kunstwerken van de Westsluis teTerpeuzen te verwijderen, door den vijand overvallen en dood- geschoten. Zeven anderen ontsnap- ten als door een wonder aan den dood. Ir. Hoolsema was eerst op 1 Augustus 1942 te T erneuzen geplaatst. Dit was in de oorlogsomstandig- heden te beschouwen als een onder- scheiding. Men had zich in deze keuze niet vergist. Als een goed kapitein bestuurde hij met vaste hand en kalm overleg. Voor geen per- soonlijk gevaar terug deinzend, droeg hij steeds zelf de verantwoordelijk- heid. Belangrijke plannen voor toe- Mededeeling. 0 Bedenkende, dat wij thans, na verschei- dene jaren, weer leven in een land dat de Pers-vrijheid kent als een van de grondrechten der menschelijke samenleving, stelt de Redactie zich voor een rubriek Ingezonden Stukken te openen. Echter tengevolge van de tijdsomstandigheden vooralsnog met eenige beperkingen. In de eerste plaats zijn natuurlijk alle njili- taire aangelegenheden taboe, en alle andere onderwerpen, die door de militaire cen- suur niet worden toegelaten tot publieke bespreking. Bovendien behoudt de Re dactie zich het recht voor om alle inge zonden stukken, die naar haar meening de eendrachtige saftaenwerking der bevol- king zouden kunnen schaden of om andere redenen door haar niet voor publicatie komstige waterstaatswerken had hij in studie. Hij was een humaan chef. Ir. Groenewegen kwam op 1 Aug. 1940 te Terneuzen in dienst. Onder zijn leiding werden de onderbouw van de Axelsche brug en de brug over de Westsluis gemaakt. Hij had een belangrijk aandeel in het maken van plannen voor nieuwe water staatswerken in de toekomst. Hij was reserve-officier der genie en om aan krijgsgevangenschap te ontkomen in Juni 1943 ondergedoken. I. J. de Bert kwam op 1 October 1932 in dienst. Hij was een bekwaam Vakman, die de electrische installatie van de brug over de Westsluis met groot^ liefde heeft verzorgd. S. C. P. Verbrugge kwam op 1 November 1912 in dienst. Hij was dus reeds 32 jaar aan den water- staatsdienst verbonden. M. Nieuwenhuize kwam op 16 Maart 1919 in dienst. Deze beide kanaalbeambten hadden een groote ervaring van de scheep- vaart en de bediening van kunst werken verkregen. Zij vervulden steeds bij dag en nacht met de meeste nauwgezetheid hun plicht. Zij alien zullen blijven voortleven in de harten van alien, die met hen in aanraking kwamen, Op 8 September 1944 zijn zij, die stierven voor het groote ideaal, de liefde voor en de eenheid van ons Volk, in een gemeenschappelijk graf ter aarde besteld. Samen hebben zij gewerkt, samen zijn zij gestorven, samen rusten zij in het graf. Het groote offer van hun leven hebben zij gebracht, Hopen wij, dat dit offer niet te Ver- geefs is geweest. Laat ons, naar hun voorbeeld, samenwerken tot een doelde liefde voor ons volk en land. L. WISKERKE. geschikt worden geacht, te weigeren. Het is niet de bedoeling van dit blad, een 'spreektrompet te zijn, voor hen, die hun particuliere veeten wenschen wereldkundig te maken. In dit verband is het misschien ook nuttig er tijdig op te wijzen, dat grieven\egen personen, die van Duitsch- gezindheid of N. S. B.-neigingen verdacht worden, niet via ons blad, maar langs den directen weg ter kennis van de auto- riteiten dienen te worden gebracht, name- lijk door middel van een behoorlijk van naam en adres van den aanklager voor- ziene schriftelijke aanklacht, in te dienen, bij de Interneeringscommissie van het Bureau van den Militairen Commissaris ip Zeeland te Axel (Groot Casino, Sluiskil). IngeZonden Stukken kunnen door ons slechts worden opgenomen, indien voor zien van naam en adres van den inzender. Marine Vrouwen Afdeeling. De meisjes, die door Mej. F. de Zeeuw reeds voorloopig op een lijst van candi- daten voor de Marine Vrouwen Afdee- ling zijn geplaatst, worden er attent op gemaakt, dat voor de toekomstige Marva's uit Terneuzen en omgeVing, in samen- werking met de Terneuzensche Compag- nie van het Wachtbafcaljon, een cursus Engelsche taal zal worden gehouden, welke op Woensdag 22 November om 2 uur 's middags aanvangt. Deze cursus wordt de eerste maaf gehouden in het Luxor-Theater Westkolkstraat, Terneuzen. Kosten ongeveer 25 cent per les. Nadere mededeelingen worden tijdens den eersten cursus bekend gemaakt. Terneuzen, 21 November 1944. Een ontroerende plechtigheid. Zaterdag 11 November j.l. had op de Algemeene Begraafplaats alhier een aan- grijpende plechtigheid plaats. Het stoffe lijk overschot van eenige matrozen van de Engelsche Marine werd aan den schoot der aarde toevertrouwd, Toen om 11 uur v.m. afdeelingen van de Engelsche en de Nederlandsche Marine met hun offlcieren op de Begraafplaats aankwamen, waren ook vele ingezetenen onzer gemeente aanwezig om de laatste eer te bewijzen aan hen, die het offer van hun leven brachten voor de bevrij ding van ons land. Nadat de kisten, gedekt door de Engelsche vlag en met kransen van offlcieren en manschappen, het Gemeentebestuur van Terneuzen en van de Maritieme Vereeniging alhier in het gmmeenschappelijk graf waren neer- gelaten, werd door een Aalmoezenier een plechtige lijkdienst gehouden, waarna een trompetter voor de laatste maal een signaal voor zijn gevallen makkers deed weer- klinken. To all members of the fighting forces of the United Nations. To you, our friends and allies, soldiers of the United Nations, we are for ever grateful for the prominent part you took in the liberation of Zeeland and that you will take in the liberation of the rest of our dear, beloved Country from the yoke of Nazism. The Battle for the Scheldt will jgo down in history as one of the greatest battles and one of the finest victories of this War. We who have lived through it all and have known for ourselves or seen around us many of the miseries modern warfare inflicts on the civil population, are nevertheless very proud to have seen you at your work and to have been freed by you from the pestilence called Hitlerism. We have stood gaping at your marvelous war- materials, we were amazed by the skill with which you handle them and we have greatly admired your bravery of which we have seen so many instances. In token of our thankfulness to you we will print in each number of our new paper „De Vrije Zeeuw" (the Free Zeelander) the most important items of war-news in the English language, in the hope that thus we can be of some small service to you. The Editor. Sunday, November 19. The second British Army is in action inside Germany. It has taken Geilenkirchen, 15 miles north of Aix-la-Chapelle. American patrols have entered Metz, from where the Ger mans are reported to be withdrawing. Without having taken Belfort itself, the first French Army is pouring through the Belfort-gap into Alsace. The Belgian Forces of the Interior have complied with the request of their Government to hand in their weapons, which request had been emphasized bij the Allied Military Mission to Belgium. Disturbancies, which had been feared, have not occurred. Sir T. Leigh-Mallory, former Air Commander- in-Chief S. H. A. E. F. has been reported missing from his flight to take up his new post in the South-East Asia Command. Monday, November 20. The French First Army has reached the Rhine, near Bale (Switserland) and troops of the F. F. I. are now firing over the Rhine into Ger many. Belfort has been neutralized. The French flag is flying again over Metz, where all organized German resistance has ended. The Americans East of Aix- la-Chapelle have passed by Eschweiler and are now 4 miles from Diiren. Gelsen- kitchen and Miinster have been bombed today; 18 bombers are missing, of which at least 10 are known to have landed in friendly territory. The Maas has been reached midway between Venlo and Roermond. Hierop sprak de Burgemeester van onze gemeente, de heer C. A. Verlinde, een woord ten afscheid, waarin hij warmen dank bracht voor wat deze mannen voor ons gedaan hebben. Zij hebben het grootste offer gebracht, zij hebben hun leven gegeven in den strijd voor de ver- nietiging van hen, die de wereld willen overheerschen. Moge dit offer niet tever- geefs zijn gebracht. De heer H. de Meijer sprak ten kort woord namens bovengenoemde Vereeni ging. Het was een zeer aangrijpend oogenblik, toen daarop de jeugdige J. van der Peijl naar voren trad en er in eenige eenvoudige woorden aan herinnerde, dat deze mannen, evenals zijn vader, gevallen waren, toen zij hun plicht deden als eerlijk zeeman. Onder het neerleggen van bloemen wenschte hij hun een„Slaap zacht", waarna meerdpre meisjes van de geboden gelegenheid gebruik maakten om met bloemen van deze jonge mannen afscheid te nemen. Diep ontroerd verlieten alien daarop den doodenakker. Trouw bekroond J Vrijdagmiddageen jong paar zal in den echt worden verbonden. Een dik- wijls voorkomende gebeurtenis en toch bestond er meer dan gewone belangstel- ling voor het gemeentehuis, dat feestelijk getooid ii met onze nationale vlag, terwijl de Oranjewimpel getuigenis aflegt van onze herwonnen vrijheid. Met spanning wordt de komst van het Redactie: J. H. BANNIER r... v P. L. D. J. VAN OEVEREN Uitaeefster N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE. Terneuzen Redactie-adres: Axelschestraat 24, Terneuzen ABONNEMENTS PRIJS Binnen Terneuzen f 1,50 per 3 maanden; buiten Terneuzen f 1.74 per ;3 maanden. Bij voorultbetaling f 6,60 per jaar. Verschljnt Oinsdag- en Vrijdagavond ADVERTENTIEN Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 - Rubriek kleine adverten- tien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent: maximum 8 regelsDieostaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer Handelsadverter.tien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verk.rijgbaar is Inzending van advert^ntign uiterlijk 9 uur v m. op den dag van verschijning.

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 3