r Engelschen rukken verder op in Nederland Probleemi Nieuwsoverzicht Budapest wordt tweede Aken Zware slag toegebracht aan Japansche vloot WESTFRONT, De Britsche troepen in Ne derland hebben bij Roermond de volgende plaatsen bevrijd: Heijthuizen bij Weert, Baexem en Grathem. Zij bevinden zich op 5 km. van de Maas. Het Duitsche verzet in de sector van Weert is slechts gering. Slechte wegen en groote mij nenvelden belemmeren de krijgsoperaties. De opperbevelhebber der ge allieerde strijdkrachten, gene raal Eisenhower, heeft een antwoord-telegram gezonden aan minister-president Ger- brandy, waarin hij hem har telijk dankt voor zijn goede wenschen en speciaal hulde brengt aan de leden der Prin ses Irene-brigade en de Neder landsche Binnenlandsche strijdkrachten, die bij de be vrijding van de Schelde-mon- ding een werkzaam aandeel hebben gehad. Metz wordt nu direct be dreigd door afdeelingen van het derde leger, welke zich bij Marly bevinden. De Fransche troepen, welke ter weerszijden van de Doubi oprukken, heb ben Arcey, 18 km. ten Westen van Belfort, veroverd. H.M. de Koningin heeft een telegram gezonden aan presi dent Roosevelt, waarin zij den president geluk wenschte met de aanvaarding' van zijn 4e ambtsperiode. Minister-president Gerbran- dy heeft een telegram gezon den aan generaal Eisenhower, waarin hij hem geluk wensch te met de bevrijding van Wal cheren en het vrijmaken van de haven van Antwerpen. Hij verzocht den generaal den in houd van dit telegram bekend te maken aan de troepen welke aan deze actie hebben deelgenomen. Aan het front van Venlo tot de Poort- van Belfort zijn thans 3 geallieerde legers in beweging gekomen. De aan val tusschen Venlo en Roer mond in de richting van de Maas, heeft goede vorderingen gemaakt. De Engelschen ruk ten hier 9 km. op en staan op minder dan 8 km. van Roermond. Ondanks de groote mijnenvelden in de Peel, wor den ook hier goede vorderin gen gemaakt. De Duitschers ten Westen van de Maas, worden op een steeds kleiner gebied samengedrongen. Ten Westen van Metz zjjn de Amerikanen om het sterke fort Driand heengetrokken en hebben zij weer 3 forten ver overd. De opening ten Oos ten van Metz is nog slechts 12 K.M. breed. De wegen in dit gebied liggen voortdurend onder het vuur der Ameri- kaansche artillerie. Ten Noor den van -etz is Saarbrücken tot op 30 K.M. genaderd. In het gebied van Belfort zijn de Fransche troepen een nieuw offensief begonnen in de richting van de Bourgondi sche poort. Aan beide oevers van de Doubs zijn zij in 24 uur meer dan 8 K.M. gevor derd. In Marseille worden momen teel groote voorraden oorlogs materiaal en troepen aange voerd voor het Westelijk front. Bij tijden liggen er wel meer dan 100 schepen aan de 36 KM. lange kade te lossen. OOSTFRONT. De Russische troepen, die gisteren Jascbereny eroverd hebben, maken goede vorde ringen in de richting van Boe dapest. De Duitschers weigeren om Boedapest tot open stad te verklaren en zeggen er liever een tweede Aken van te wil len maken. Na de verovering van Skoplje heeft de Britsche luchtmacht zijn aanvallen ge richt op de belangrijke plaats Serajewo. Deze plaats werd gisteren twee maal gebombar deerd. In de Adriatische zee heeft de geallieerde luchtmacht 5 schepen tot zinken gebracht en 4 andere beschadigd. Mosquitos bombardeerden vannacht Berlijn met bommen van 2 ton. Gisterenmiddag werden de synthetische oliefa- brieken in Dordtmund gebom bardeerd. Vanuit Italië wer den de belangrijke centra Inns- brück en Linz gebombar deerd. Sir Archibald Sinclair heeft de bemanningen van de Lan caster-vliegtuigen welke de Tirpitz tot zinken hebben ge bracht, toegesproken. Hij zei- de o.a. dat zij een groote be dreiging voor het scheepvaart verkeer naar Rusland via Noorwegen hadden uitgescha keld. Reeds 3 dagen lang heeft een Engelsche formatie, be staande uit een kruiser, 4 tor pedojagers en een vliegkamp schip, aanvallen gedaqn op het vijandelijke scheepvaartverkeer voor de Noorsche kust. Dit houdt verband met de chaoti sche toestand waarin de Duit schers in Noord-Noorwegen verkeeren. De Duitschers vor deren hier alle scnepen op voor een eventueele evacuatie van dit gebied. Door de En gelsche aanvallen heeft het Duitsche ravitailleeringsver- keer met groote moeilijkheden te kampen. Britsche marinevliegtuigen hebben voor de Noorsche kust een gewapende Duitsche trei- ler tot zinken gebracht en een andere brandend achter gela ten. VERRE OOSTEN. In de Stille Oceaan hebben Britsche duikbooten aan het Japansche scheepvaartverkeer weer een zware slag toege bracht. 23 Japansche toevoer schepen en een duikbootjager werden tot zinken gebracht. De Engelsche duikbooten kwamen bij hun acties tot bin nen het bereik van de Jap. lcustbatterijen. In 5 dagen tijds zijn totaal 69 Jap. schepen tot zinken gebracht. Ten N.W. van Nieuw-Guinea zijn de Amerikanen geland op het eiland Mapia. De Japan ners boden slechts geringe te genstand. De bedoeling was de observatieDosten der Jappen op dit eiland onschadelijk te maken. De Gaulle heeft de uitnoo- om een bezoek aan Moskou te brengen, aangenomen. Radio Brussel deelde mede dat 3 le den van het Belgische Kabinet zijn afgetreden. ZUIDRONT. In Italië hebben de geallieer den Petrone bezet. Zij hebben den weg van Florence naar Forli geheel in handen. In de Egeïsche zee hebben Britsche vlooteenheden een ge slaagde landing gedaan op het eiland Melos. VERRE OOSTEN. Op Leyte in de Philippijnen worden de Japanners voortdu rend in de richting van Ar- mock teruggedreven. In -iirma is de stad Kale- mio door O. Afrikaansche troepen* ye.overd. De Ned. Generaal-majoor v. Straaten is in Washington aangekomen waar hij bespre kingen zal houden over de op richting van een nieuw Neder- landsch leger. In de eerste plaats zullen zij, die reeds een militaire opleiding hebben ont vangen worden opgeroepen. De opleiding zal waarschijnlijk ifi Australië worden voltooid, waarna de troepen zullen wor den ingedeeld bij de reeds be staande. Over een frond van 600 K.M. zijn 6 geallieerde legers tot den aanval overgegaan. Het 2e Britsche leger in Ned. staat thans bij Roermond 2 K.M. van de Maas. Gisteravond wa ren Horn en Haden reeds ge passeerd. Donk werd eveneens bevrijd. Na een bombardement van 3000 vliegtuigen waaronder 2400 zw. bommenwerpers zijn de geall. ten N. en ten Z. van J- .en opgerukt. Ze staan thans op 7 K.M. afstands van de Roer. Ten Z.O. van Aken werden verscheidene dorpen veroverd. In O. Frankrijk zijn 3 an dere legers n.l. het 3e en 7e Am. en het le Fr. leger tot den aanval overgegaan. Ten N.Z. en W. van Metz staan de Am. op slechts 2 K.M. van de stad. Het front Jean d'Arc werd overvleugeld. De opening ten O. van Metz is nog slechts 6 K.M. breed. Ten O. van Tron- ville werd La Croise yeroverd. Het le Fr. leger in de Voge zen is opgerukt tot op 13 K.M. van Belfort. Vanuit Italië bombardeerden zware Am. bommenwerpers doelen in Z. Duitschland. Eng. marinevaartuigen met Noorsche bemanningen hebben voor de kust van Z. Noorwe gen een Duitsch toevoerschip en een escortevaartuig met torpedo's getroffen. In de haven van Danzig werd een groot Duitsch toe voerschip door Russische vieg- tuigen tot zinken gebracht. Troepen van Tito ruimen kleine Duitsche benden op in het dal van de Vardar. De weg naar Serajewo wordt on ophoudelijk door Engelsche vliegtuigen gebombardeerd. De Russen, die vanuit Szol- nok naar Boedapest oprukken staan nog 20 K.M. van deze stad .Ten N.O. van Boedapest hebben ze in de rug van de Duitschers de spoorlijn afge sneden. Op Leyte zijn 3000 Japan ners bij Ormotz geïsoleerd. In de baai van Manilla werden 1 Japansche kruiser, 4 torpedo jagers en 11 vrachtschepen tot zinken gebracht. In België zijn 2 communis ten en 1 vertegenwoordiger van de verzetsbeweging uit de regeering getreden. Het Bel gische kabinet heeft gisteren een order ingetrokken dat Bel gische regeeringspersonen geen lid mogen zijn van de com munistische partij. GEMEENTE MIDDELBURG. EVACUATIE. De toestanden in onze ge meente zijn zorgwekkend. De overbevolking in de hui zen en de gebrekkige water voorziening, met daaruit voortvloeiende hygiënische be zwaren, doen voor den alge- meenen gezondheidstoestand 't ergste vreezen, indien niet tij dig zou worden ingegrepen. Een afdoende verbetering blijkt alleen door afvloeiing van een deel der bevolking te berei ken. De Militair» Commissaris in de Provincie Zeeland heeft, op last van den Commandant der Britsche troepen, op grond van den noodtoestand, aan het gemeentebestuur opdracht ge geven op den koristen termijn tot evacuatie van een deel der bevolking over te gaan. Reeds a.s. Dinsdag 21 November zal het eerste vervoer plaats heb ben De evacuatie waarvoor reeds weken te voren ter plaatse voorzorgen zijn ge troffen en waarvoor auto's worden beschikbaar gesteld, zal geschieden naar Noord en Zuid-Beveland. De toestand aldaar is aanzienlek beter dan hier en dit zal de hardheid van den maatregel, dien wij allen inzien, zeer kunnen ver zachten. Een nader aan te duiden hoeveelheid bagage kan 'worden medegenomen. Voor evacuatie komen zij in aanmerking, die niet daad werkelijk in het arbeidsproces zijn ingeschakeld. Individueele evacuatie-aanwijzingen zullen aan de betrokkenen worden toegezonden, met opgave van nadere aanduidingen omtrent de uitvoering. Evacuatie naar eigen geko zen adressen in Noord- en Zuid-Beveland zal in het al gemeen kunnen worden toege staan. Zij, die vrijwillig willen eva- cueeren, moeten hiervan on verwijld opgave doen aan het gemeentelijk evacuatiebureau, Zuidsingel 92, alhier. Inlichtingen omtrent de uit voering der evacuatie kunnen voor ontvangst van individu- eele evacuatieaanwijzingen of vrijwillige opgave tot evacu atie niet wordpn verstrekt Allen hopen wij, dat het herstel van den normalen toe stand terugkeer binnen niet al te langen tijd zal mogelijk maken. Helaas valt echter thans omtrent den termijn nog geenerlei mededeeling te doen. Wij allen moeten wel inzien, dat deze maatregel, hoe hard zij in sommige gevallen ook kan treffen, ter vermijding van. erger door den toestand ge boden en onvermijdelijk is. De Burgemeester van Middelburg. BONAANWIJZING VOOR „WALCHEREN". Bonaanwijzing in de week van 19 t.m. 25 November 1944. Aardappelen: 48 Aardappelen 1% kg per bon. 48 Toeslag Aardappelen 1 kg per bon. Melk: 48 Melk van de D en E kaarten met bijlevering van de Reservebon D of E 103 5/7 Rantsoen 1>4 liter. Melkpoeder.- 48 Melk 100 gram per bon. 48 Taptemelk 50 gram per bon. Vleesch: 48a Vleesch 200 gram per bon. 48b Vleesch 50 gram per bon. Zuivere Tarwebloem: 48 be schuit 1% rantsoen (105 gram per bon). Voor de vet en botervoorzie- ning verwijzen we naar de of ficieels gemeentepublicaties. GEMEENTE VLISSINGEN. INLEVERING VAN GOEDEREN. Het is helaas voorgekomen, dat goederen, die als oorlogs buit kunnen worden aange merkt, alsmede levensmidde len afkomstig van de Duitsche Weermacht, bij burgers wer den aangetroffen. Enkele per sonen zijn hiervoor reeds in hechtenis genomen. In herinnering wordt daar om gebracht, dlat ieder, die deze goederen onder zich heeft, onverschillig hoe zij zijn verkregen (hetzij door vinden, koopen, bewaren, ten geschen ke aannemen of hoe dan ook en zelfs indien zij ten geschen ke werden ontvangen of ge kocht van leden der Duitsche Weermacht, terwijl redelijker wijs mocht worden aangeno men, dat zulks geschiedde om te voorkomen dat zij den ge allieerden troepen als oorlogs buit in handen zouden vallen) hiervan terstond kennis be hoort te geven aan het bureau van poitie, waar de goederen nalatigen zal worden opge- Hun die omtrent de aanwe zigheid van deze goederen me dedeeling kunnen verstrekken, wordt verzocht daarvan even eens kennis te geven aan bo vengenoemd bureau van poütie. Belangrijke mededeelingen volgen in het eerstvolgend nummer van dit blad, Officiëele publicaties van de Gemeente Vlissingen. SPREEKUREN GEMEENTEBESTUUR. Burgemeester: dagelijks van 910 uur Stadhuis. Sociale Zaken en Financiën: dagelijks van 2 tot 3.30 uur Hendrikstraat 12. Onderwijs: eiken Woensdag van 2 tot 3.30 uur Stadhuis. Openbare Werken en Bedrij ven: dagelijks van 910 uur Stadhuis. Op Zaterdag wordt geen spreekuur gehouden. GEMEENTEBESTUUR. Het gemeentebestuu irs thans samengesteld als volgt: Burgemeester: C. A. van Woelderen. Belast met de waarneming van de taak van Wethouder van Sociale Zaken en Finan ciën: L. P. van Oorschot. Wethouder van Onderwijs: A. Schout. Wethouder van Openbare Werken en Bedrijven: J. L. Verhagen. Aangezien laatstgenoemde op 10 Mei 1640 deel uitmaakte van het toenmalige College van Burgemeester en Wethouders fungeert hij bij afwezigheid van den Burgemeester als Loco-Burgeimeester. HUISVESTING GEMEEN. TELIJKE DIENSTEN. Met ingang van Dinsdag 21 November a.s. zullen alle af deelingen der Gemeente-secre tarie, zoomede het kantoor van den Gemeente-Ontvanger, weder gevestigd zijn in het Stadhuis aan de Houtkade. De dienst van Gemeente werken is tot nader aankondi ging gevestigd in het Museum aan het Bellamypark. Het Waterleidingbedrijf blijft gevestigd in het perceel Paul Krugerstraat No. 11. De dienst van Sociale Zaken is opnieuw gevestigd in het perceel Hendrikstraat No. 12. De Distributiedienst is thans ondergebracht in het voorma lig Militair Tehuis, Bellamy park No. 43. Het Politiebureau wordt ge vestigd Waaigat No. 24, de Brandweer aan cle Wilheümina- straat No. 14 en de Gemeente- uiterhjk a.s. Zondag 19 No-L^ Luchtbeschermingsdienst vember moeten worden mg3le:<«n stadhuize. verd. Tegen strafrechtelijk treden. Gedrukt in de gerequireerde drukkerij der P. Z. Crt. Algemeene leiding: J. P. van Alten. Bureau: Gerechtsge bouw, Kamer 6, Middelburg. Verantw. administrateur: JACQ. DE SMIT, O. en W. Souburg. Verantwoordelijk voor de redactie: J. C. CORVER en R. ZUIDEMA. In de geschiedenis ons steeds weer voor dezelfde situa zijn geneigd ons n klites' standpunt tc gen. Steeds immers als 't ware een kri de ontwikkeling der nissen. Zoo was loop der bezettingsji dalende lijn. Het die] bereikt. Langzamer nu de lijn weer ga al is de tijd om dit teeren nog te kort We zitten nog te d ellénde, de chaos 1: groo':, dan dat we op hooger niveau zo geplaatst. De probl-men, di( gesteld zagen in d tingstijd waren reec Wat we *in dit op: onze illegalen te dai ben is zonder twijfel gevend geweest, zij ren de kern van or Eenerzijds moest worden doordrongen plicht, die het soms voelde, maar die het reëel voor zich zag, in vele gevallen. Onz Eers heeft hierin op are wijze van zich ken. Zonder haar hul ggtwijfeld een groot ons volk z(jn ingesli Het was noodig te toonen, "den geest volk te leiden tot eer tijd. De tijd van had ons Immers in 1 gebracht. Slechts binnenuit te bouwen weer nieuw leven gev den. Hoevelen zou< naar Duitschland zijr Hoevelen zouden niel nerlijk verzet tegen hebben gestaakt, als er niet geweest was op hun plicht te wijze weer moest op hetzel beeld worden Steeds weer moes scherpe bewoordinj plicht hun op het drukt worden. Waai pers steeds een ruin toegekend hebben in der van onze volkso daar moesten we de: met geweld behouden dedigen. Naast dit probl voorlichting was er practische probleem voering. Wanneer mers aanspoorde tot tot ontduiken van de grijparmen, moesten middelen worden die hier konden wc gewend. Aanvankelijk lag dn dezelfde handen. La hand echter werden blemen zoo groot en het werk zich zoo dat scheiding der ta dig bleek. De onde

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 2