J. M. JANSEN Nieuwe Engelsche aanval bij Venlo Militaire distinctieven FAMILIEBERICHTEN Marine-, JCoopvaardij-, enLoodswezen- personeel In menu Nieuwsoverzicht Duitsch konvooi vernietigd onder de Noorsche kust WESTFRONT. De voornaamste krijgsope raties in het Westen vinden momenteel plaats ten Westen van Venlo; bij Metz en bij Lunville, waar een nieuw Qf fensief is geopend. De nieuwe Engelsche aanval ten W. van Venlo maakte goe de vorderingen. De bedoeling gehoofd over de Maag terug is de Duitschers uit het brug gehoofd over de Maas teruj te dringen. De aanval war- ingezet 25 km Z.O. van Eind hoven. Na een spervuur uit 400 kanonnen, nikten de En- gelschen onder dekking van vlammenwerpers op. Binnen twee uur staken zij de Noor dervaart en de Willemsvaart in de buurt van Weert over en veroverden daar verschel dene dorpen. Zij staan hier thans op minder dan 10 km van de Duitsehe grens. Brit- sche patrouilles zijn Merel binnengerukt, dat door den vijand was verlaten. Bij Metz loopt het front in den vorm van een hoefijzer. Op sommige punten staan de Amerikanen nog slechts 3 km van deze plaats. Ten O. van Metz is nog een opening van 12 km breedte. Gister werd het vierde, nl. het fort Isore genomen. Ten N. van Metz werd het bruggehoofd over de Moezel weer 6 km uitgebreid. Hierdoor komt de veroverde plaats Tronville in het brug gehoofd te liggen. Ten O. van Metz rukken de Amerikanen op langs de spoorlijn Metz— Saarbrücken. In de Vogezen werden door Fransche troepen een aantal Duitsehe stellin gen in de Bourgondische poort veroverd. Bij het nieuwe offensief bij Luneville rukten de Amerikanen 3 km op. Voor de Noorsche kust werd een Duitsch konvooi van 11 schepen aangevallen. Het konvooi was zeer verspreid over een afstand van 10 km. De Duitschers werden door den aanval volkomen over rompeld. In minder dan een half uur was de strijd beslist. Negen schepen werden tot zin ken gebracht en een tiende aan den grond gezet. Duitsehe kustbatterijen mengden zich in den strijd, doch zonder suc ces. Dc Engelsche formatie bestond uit 2 kruisers en 4 torpedojagers, welko geen schade opliepen. Twee Duit sehe schepen voor de Noor sche kust werden ernstig be schadigd. Tevoren was de „Frigritz" door bommen tot zinken gebracht. In het hooge Noorden nik ten speciaal hiervoor geoefen de Noorsche troepen zij aan zij met de Russen OOSTFRONT. 50 km ten O. van Budapest werd Navekata veroverd. 70 km ten Z. van Budapest werd het bruggehoofd over de Do- nau opgeruimd. De hoofdstad van Macedonië, Skopije, een belangrijk toevoercentrum, werd door troepen van Tito veroverd. ZUIDFRONT. De Britsche luchtmacht in het Middellandsche zeegebied heeft aanvallen gedaan op doelen in Joego-Slavië en Ita lië. In. Italië werd de rivier Montone overgestoken en trokken de Britsche troepen om Ravenna heen. Bij deze actie werden veel gevangenen gemaakt en materiaal buit gemaakt. De geallieerden staan thans op slechts 214 km afstand van het centrum van Ravenna. VERRE OOSTEN. Amerikaansche vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op Manilla. Op Lythe vordert de omsingeling van Ormok. Ten N. van Birma vorderen de Chinezen langs den binnen loop der Srawadi in de rich ting van den Birma-weg. 2 Japansche torpedojagers en 11 vrachtschepen werden tot zin ken gebracht en een lichte kruiser beschadigd. Een drij vend dok kreeg een voltref fer. 28 Japansche vliegtuigen werden neergeschoten en 130 140 op den grond vernield Gedrukt In de gerequireerde drukkerij der P. Z. Crt. Verantw. administrateur: JACQ. DE SMIT, O. en W. Souburg. Verantwoordelijk voor de redactie: J. C. CORVER en R. ZUXDEMA. VRIJHEID. 10 MEI 1940. 6 NOV. 1944. Zeeuwen! Dank zij onze bondgenooten is ons gewest voor het groot ste deel bevrijd. Wij zijn weer vrij. Vrij, dat wil zeggen: het juk van den bezetter, dat ruim 4 jaren op ons heeft gelegen en dat steeds zwaarder ging drukken, is van onze schouders gevallen. Wij zijn weer vrije Nederlanders. Wat bete'ekent dat nog méér, dat wij weer vrij zijn? Wil dat zeggen, dat wij nu weer kunnen doen en laten, wat wij willen? Neen, dat beteekent het niet! Vooral den eersten tjjd zullen wij ons aan zéér stren ge tucht en orde moeten on derwerpen. Dat is dringend noodig, om te voorkomen, dat hier een chaos, een groote warboel, ontstaat. Om U en kele voorbeelden te noemen: Het zal noodzakelijk zijn de wegen vooral op Walcheren zijn er, tengevolge van de overstrooming nog slechts en kele bruikbaar vrij te laten voor het militaire verkeer, het militaire verkeer dat immers voor alles moet gaan. Daérom kan nog niet worden toegela ten, dat b.v. de inwoners van Vlissingen naar hun haardste den terugkeeren, ai begrijpen Wij heel goed dat de sinds lan ger of korter tijd vandaar ver dreven inwoners met verlan gen uitzien naar het oogenblik waarop zij naar hun stad leun den weerkeeren. Thans kan echter nog niet worden toege laten, dat door verhuizingen, hetzij per wagen, bakfiets of ander vervoermiddel, de eenige weg namelijk het jaagpad langs het kanaal versperd wordt, en daardoor het mili taire verkeer wordt belem merd of onmogelijk gemaakt. Andere redenen die terugkeer naar Vlissingen beletten is dat ook daar geen drinkwater is en de groote moeilijkheden van de voedselvoorziening in die stad. Hetgeen tegen een terug keer naar Vlissingen pleit, geldt in meerdere of mindere mate voor andere plaatBen in Zeeland. Voorts zal vooralsnog moe ten worden gehandhaafd het verbod om zich tusschen be paalde uren tusschen zonson dergang en zonsopgang buiten de huizen te bevinden. Hand having van dit verbod is drin gend noodzakelijk om te kun nen waken tegen roof en plun dering. Het toezicht daarop wordt toch reeds zeer bemoei lijkt door de overstrooming. Helaas ntzien ook thans on gure ebmenten zich niet zich meester te maken van ander mans goed en daartegen die nen wij allen uit alle macht te waken. Daarom is handhaving van dit verbod zij het reeds thans in verzachte vorm drin -d noodig. Vrij zijn v/ij. Dat wil zeg gen, dat wij thans stipt heb ben op te volgen de voor schriften ten aanzien van de voedselvoorziening. Wij mogen niet meer trachten clandestien levensmiddelen te verwerven of op andere wijze de desbe treffende voorschriften te ont duiken. Hetgeen tijdens de Duitsehe bezetting dikwerf was aan te merken als een goede daad, is thans nu wij weer vrij zijn een slechte daad, ja kan in vele gevallen een misdaad zijn, begaan jegens het geheele volk, Wij moeten trachten het weinige voedsel, dat beschikbaar is, zoo billijk mogelijk onder allen te ver- deelen, opdat niemand honger Ipde. Daarom geen extra voor raden zien te bemachtigen, koopt niet in den zwarten han del, betaalt geen extra hooge prijzen om iets meer te krij gen dan een ander. Dat is het vrije Nederlandsche volk on waardig. Helpt elkander zoo veel ge kunt. Volgt stipt de voorschriften op, dan hebben wij kans allen in het leven te blijven, al zal het dan wellicht ook krap aan zijn. Wij zouden U nog vele voor beelden kunnen geven; doch wanneer gij de zaak even rus tig overdenkt, kunt ge er zelf tallooze bedenken. Wanneer wij allen van goe den wille zijn en de handen ineen slaan zullen wij spoedig door de eerste moeilijkheden heen zijn en kunnen vele ver boden en voorschriften, die thans noodgedwongen nog ge handhaafd moeten worden, spoedig .vervallen. Dan zullen wij in waarheid vrij zijn. Thans moeten wij voor de vrijheid, waarnaar wij 4% jaar ge smacht hebben, nog strijden. Zeeuwen, werkt allen samen om de ware vrijheid zoo spoe dig mogelijk deelachtig te worden. Er zullen nog vele moeilijk heden te overwinnen zijn Tan den op elkaar! De zinspreuk van het Zeeuwsche wapen „Luctor et Einergo" wiist ons den weg. Wij zullen weer bovenkomen door eendrachtige samenwer king. Wij rekenen op uw aller me dewerking. Leve Zeeland! AAN ALLE VALIDE WERKKRACHTEN. Bij de beëindiging van de Duitsehe onderdrukking heeft ieder een zucht van verlich ting geslaakt dat slavenjacht en slavernij ten einde waren. Op alle goede Nederlanders is in vele toonaarden een be roep ged an om alle krachten in te spannen voor herstel en wederopbouw, om moedig de handen uit de mouwen te ste ken teneinde door gezamen lijke spanning van de uiter ste krachten de door den vijand achtergelaten ruïne weer te veranderen in een geordende maatschappij. Velen hebben aan die op roepen gehoor gegeven, vele anderen nog niet. Zij verge ten, dat wij nog in oorlog zijn en moeten doorvechten met alle krachten, die ons nog zijn gebleven. Zij ver geten dat er bergen werk ver zet moeten worden om ons Zeeir/sche land te redden, om mee te helpen aan de bevrij ding van ons vaderland, werk waarbij geen man of vrouw gemist kan worden, waarbij geen Nederlander ontbreken mdg. Er moet dus nog veel ver anderen. Stelt théns uw arbeids kracht beschikbaar voor het herstel en onderhoud van spoorwegen, wegen en dij ken, voor transporten van materialen naar voor het herstel belangrijke punten, voor krachtige hulp aan onze bondgenooten naar wier komst ge zoo vurig hebt ver langd; doet het even enthou siast als ge de Duitsehe ar beidsinzet hebt gesaboteerd, en, doet het nü! Wanneer ge critiek hebt op wat nog niet tot stand is gebracht, bedenkt dan dat ook Uw hulp daarbij wordt vtreiseht. Wanneer niet vol doende arbeidskrachten zich melden, zullen persoonlijke diensten moeten worden ge vorderd. Zorgt dat dat niet noodig is! Toont allen dat vrye Ne derlanders vrijwillig hun beste krachten willen inzetten voor de gemeenschappelijke taak der Vereenigde Volkeren. Steekt de handen uit de mouw! Meldt U bij het Gewestelijk Arbeidsbureau: Wagenaarstr. 4, Middelburg of de bijkanto ren in de Provincie. De wnd. directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, J, C. CGRVER. NIEUWS UN OVERAL. President Roosevelt is voor een 4e ambtsperiode als presi dent herkozen. Koningin Wil- helmina heeft in een telegram president Roosevelt en diens echtgenoote hiermede geluk gewenscht. H.M. Koningin Wilhelmina heeft aan de Engelsche troe- Een haar dank betuigd voor de evrijding van ons eiland Walr cheren. Dr. Colijn is op 16 Septem ber op 75-jarigen leeftijd in Berlijn aan hartverlamming overleden. In Noord-Afrika zijn reeds •een aanzienlijk aantal Fran sche troepen opgeleid voor den strijd in het Verre Oosten. Gisteren is Churchill van zijn bezoek aan Frankrijk, in Londen teruggekeerd. Giste ren zijn ook 200 man van de Fransche binnenlandsche strijdkrachten in Londen aan gekomen. Aan het station werden zij door een geestdrif tige menigte begroet. Frankrijk krijgt deel aan be zetting van Duitschland. Eden heeft een verklaring afgelegd over zjjn bezoek aan Parijs. Hij zeide o.a dat bij millioenen Franschen de moed en de wil aanwezig is om Frankrijk te doen herrij zen. Frankrijk kan hierbij op de vriendschap, het medele ven en de hulp van Engeland rekenen. Hij herhaalde de woorden van de Gaulle, dat het Fransche volk, dat weet wat bloed, zweet en tranen zijn, over duizend jaren nog met zijn vergeten, wat Enge land voor Frankrijks vrijheid heeft gedaan. OPROEP ILLEGALE PERS. We richten hierbij een op roep aan allen, die aan de ille gale pers in Zeeland hebben medegewerkt, zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stel len met het hoofdbureau van administratie Arrondisse mentsrechtbank, Middelburg, kamer 6 Stukken voor de re dactie worden hier gaarne aanvaard. Alleen familieberichten wor den opgenomen. De bedoeling van ons blad IsVerspreiding over heel Zeeianö- Ten gerieve van onze lezers laten we hieronder volgen de militaire distinctieven van het Engelsche leger. GeneraalGeneraalsstaf en zwaard gekruist, daarboven een ster en daarboven een kroon o/dl schouderbedekking. Luitenant-Generaal: Als Ge. neraal doch zonder de ster. Genoraal-Majoor: Als Gene raal doch zonder de kroon. Brigadier: 3 sterren en daarboven een kroon o/d schouderbedekking. Kolonel: 2 sterren en daar boven een kroon. Luitenant-Kolonel: 1 ster en daarboven een kroon. Majoor: Een enkele kroon. Kapitein: 3 sterren, le Luitenant: 2 sterren. 2e Luitenant: 1 ster. 1 Sergeant: 3 chevrons (om gekeerde V) op dé mouw. Korporaal: 2 chevrons. Soldaat eerste klasse: 1 chevron. lance corporal). AAN HEEREN PREDIKANTEN. Ons blad wil ook gaarne opnemen de kerkdiensten des Zondags. Deze opgaven kun nen worden afgegeven aan de redactie-adressen, vermeld in dit blad. Voor Vrouwen van i wier mannen niet in het binnenland zijn is het adres: Kromme Weele 18 MIDDELBURG. Uit Dultschlai van het overlijd Staat. Met hem ging derlander. Een echt Nee bespreken van grond de vrjjl dualisme era ver van die geest. 1 dualisme verwet Volkomen ten o niet. En z\jn ve tui ge zjjn „brede Nationaal Social kring, onverdraa „de duivel van Echt Nederlam tot vaderland era voor op het spel o.a. als „petrole gruizen, toen hjj verdiensten had organisatie vóór 10 Mei 1940, to vernam, door eei weest. Zó greep die liefde tot vo geschreven zijn naar Engeland, Echt Nederlan langstelling en 11 Indië behoren bj Nederland niet zonder Nederland Een geestverwa dr. Col\jn's bezoe schil van mening hij later de nelf voorbaat gelijk t Indië, omdat geb juist had gezien Dr. Colijn was een groot Nederl Hy was groot bestuurszaken, de rechterhand van onzen tweden Co linde had: gezag bevordering van zelfbestuur. Zijn stuurszorg in de van Ooiyn" zeer Hü was groot leider van de waartoe hy werd bestuurder. Hii was groot genoemde mobili Hij was groot voorzitter van nève (1927), van (zelfde jaar), va Londense Confere grammen, die dr dag was er eei grootsten staatsn Selss-Inquart al een gesprek met

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 2