DeVri je Zeeuw Proclamatie van de Koningin 1e Jaargang - No. 1 16 November 1944 Bekendmaking aan het Nederlandsche volk LEVE HET VADERLAND NEDERLAND HERRIJST. DE BEVRIJDING IS BEGONNEN. Landgenooten. Er hangt veel af van Uw rustige, ordelijke en eendrach tige houding in de komende dagen. Werkt allen mede dezen een ordelijk verloop te geven. Gehoorzaamt stipt de bevelen van het Geallieerde Opperbevel, waarmede de Regeering een nader bekend te maken regeling getroffen heeft. Luis tert naar de aanwijzingen van Uw Nederlandsch Militair Gezag, dat krachtens die regeling, onder leiding en verant woordelijkheid der Nederlandsche Regeering, zijn taak in overleg met het Geallieerde Opperbevel, vervult. In het vertrouwen, dat U spoedig uitvoeriger bericht kan worden, wil Ik U thans reeds mededeelen, dat rege lingen zijn getroffen, geheel in overeenstemming met onze democratische beginselen, waarbij onmiddellijk en tot den tijd, dat de wettige verkiezingen zullen zijn gehouden, tijdelijke vertegenwoordigingen in staat en provincie en gemeente kunnen optreden. Ik en mijn verantwoordelijke raadgevers hopen spoedig weer op vaderlandschen bodem te zijn, teneinde de leiding van 's lands zaken weer op te nemen. Het Kabinet stelt zich voor bjj terugkomst zijn ontslag te vragen, waarna Ik ten spoedigste opdracht tot samen stelling van een nieuw ministerie zal geven WILHELMINA. De Minister voor Algemeene Oorlogvoering van het Ko ninkrijk: P. S. Gerbrandy. De Minister van Algemeene Zaken: H. van Boeyen. De Minister van Buitenlandsche Zaken: E. N van Kleffens. De Minister van Justitie: G. J. vrn Heuven Goedhart. De Minister van Binnenlandsche Zaken: J. A. W. Burger. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: G: Bolkestein. De Minister van Financiën: J. van den Broek. De Minister van Oorlog: Van Lidth de Jeude. De Minister van Marine: J. Th. Furs toer. De Minister van Waterstaat: I W. Albarda. De Minister van Handel, Nijverheid en Landbouw a.i. J. van den Broek. De Minister van Scheepvaart en Vissdherij: De Booy. De Minister van Sociale Zakm: J. van den Tempel. De Minister van Koloniën: H. J. van Mook. De Minister zonder portefeuille: E. Michiels van Verduynen. Redactie-adres: VLISSINGEN, Wal- straat 58-60; MIDDELBURG, Gerechts hof, Hofplein; GOES, Rimmelandplein 1. Familieberichten 15 regels 1.65. Iedere re ,el meer 0.30. Abonnen mtsprijs per week 26 cent. AAN DE LEZERS VAN „DE VRIJE ZEEUW". Wij achten ons gelukkig thans reeds met het eerste nummer van „De Vrije Zeeuw" te kunnen uitkomen. Dit heeft veel moeite en hoofdbrekens gekost. Er wordt zeer ernstig naar gestreefd om zoo vlug mogelijk als dagblad uit te ko men. Doch wij roepen de cle mentie onzer lezers in voor een onvoorziene stagnatie. Stroom- levering, verwarming en ver voersmogelijkheden zijn vraag stukken van de eerste orde, die nog niet volledig zijn op gelost. Ook streven wij er naar het blad regelmatig te doen bezor gen. Voor die gedeelten, waar nog geen oplossing voor is ge vonden, verzoeken wij den le zers het blad aan de bekende adressen af te halen. De dor pen en steden, die door de over strooming water in de straten hebben, zullen zooveel mogelijk bij laag water bediend worden. Het adres voor afhalen der courant is voor die dorpen en steden zoo gekozen, dat dit adres ook bij hoog water, droog blijft. De Administratie. PROCLAMATIE. Nederlanders, De dag der bevrijding is aangebroken. Er ligt een lange, harde weg achter U en achter ons. Tct nu toe hebben wij ver van elkander den strijd gevoerd. Gij op Uwe wijze, wij op de onze terwijl onze Russiche bond- genooten aan het Oftrtfront hun heldhaftige bijdrage heb ben geleverd aan het verslaan van den vijand. Thans is het tijdstip niet ver verwijderd, waarop de duisternis van de Duitsche verdrukking geheel zal verdwijnen. Nu kunnen, wij, met Gods hulp, gezamenlijk den vijand uit Uw land ver drijven en de eindoverwinning behalen. Onze soldaten zjjn daartoe de Uwe en de Uwe zijn de onze I. Er moet nog veel gedaan worden. Hare Majesteit Ko ningin Wilhelmina en Hare Regeering hebben ermede in gestemd, dat hij mij, als Op perste Bevelhebber van het Geallieerde Expeditieleger, waar dit in het belang van de oorlogvoering noodig mocht blijken, zeggenschap in be stuursaangelegenheden zal be rusten. Het ligt echter in de bedoeling, dat, in het alge meen, deze bevoegdheden zul len worden uitgeoefend door het Nederlandsche Militaire Gezag en de betrouwbare le den van de Nederlandsche Overheid. n. Gij weet allen wat wij nog voor den boeg hebben. De vijand is wreed en meedoogen- loos. Veel bloed zal waar schijnlijk nog moeten vloeien alvorens onze taak is beëin digd. Van alle beschikbare middelen zal gebruik dienen te worden gemaakt om den vjjand uit Uw land te ver drijven. De strijd zal verdere ontberingen van U vergen. Gij zult beseffen dat oorlogs materialen de voorrang moe ten hebben, maar ons streven z 1 er op gericht zijn U den bijstand te verleenen, dien Gij in zoo ruime mate behoeft. m. Nederland van den indrin ger te bevrijden eischt Uw aller medewerking. Ieder van U kan indirect de behulpza me hand bieden door mede te werken aan het bewaren van de openbare orde en rust en door Uw gewone werkzaamhe den voort te zetten. Waar dit mogelijk zal zijn, zal ik en beroep op Uw directe mede werking doen. IV. Ik weet, dat ik bij de uit oefening van mijn taak op Uw volle medewerking kan rekenen. Weest geduldig, het einde is thans in zicht. De Opperste Bevelhebber van het Geallieerde Expe ditieleger, Pjo AW pre il DWIGHT D. EISENHOWER PROCLAMATIE. Zeeuwen! Het zoo vurig en langver beide uur der bevrijding heeft geslagen. Ons dierbaar gewest is aan de snel afnemende macht van den wreeden over weldiger ontrukt en zal kun nen herademen van de harde slagen, die het, vooral ook in de laatste weken, voor het herwinnen van recht en vrij heid heeft moeten verduren. Die vrijheid werd heroverd, voornamelijk dank zij de in spanning van onze bondgenoo- ten, daarin bijgestaan door onze eigen Nederlandsche strijdkrachten, en door de of fers door hen gebracht. Wij begroeten hen, onze bevrijders, met groote dankbaarheid en oprechte vreugde! Daarnaast vergeten wij niet de vele dappere landgenooten, waaronder ook de mannen van onze Nederlandsche Binnen landsche strijdkrachten, die goed en bloed offerden voor de instandhouding der hoog ste menschelijke waarden. Het is met diepen weemoed maar ook met grooten eer bied, dat wij herdenken alle trouwe strijders die het hoog ste offer brachten. Wij zullen hen niet vergeten! Laat ons toonen dat hun groot offer niet voor niets is gebracht, door eendrachtig en in een geest van frissche ver nieuwing samen te werken aan de zware taak die ons nog wacht: de ontworsteling van onze schoone Provincie aan de golven, die onze landouwen nu daadwerkelijk hebben over stroomd, de volledige bevrij ding van ons Koninkrijk en den wederopbouw van alles waaraan zoowel naar den vorm als naar den geest zoo zware schade werd toege bracht. Als waarnemend Commis saris der Koningin, met welk ambt ik tijdelijk door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken ben belast, roep ik U allen daartoe op. Moge God ons allen daartoe de kracht en de wijsheid schenken. Leve de Koningin! Leve het Koninkrijk! A. F. C. DE CASEMBROOT. „DE VRIJE ZEEUW" De Vrije Zeeuw, dat is de sprekende naam van het blad, dat in Zeeland voorloopig zal worden uitgegeven in afwach ting van wat door het be voegd gezag nader omtrent de verschijning van andere bla den zal worden geregeld. De vertegenwoordigers van alle illegale organen, die ge durende de bezettingsperiode de Zeeuwen zoo schitterend en flink hebben voorgelicht en gesteund, zijn uitgenoodigd of worden dat alsnog bij dezen, om aan dit blad te willen me dewerken. Verscheidene heb ben reeds hunne medewerking toegezegd, maar het is ons nog niet mogen gelukken al len te bereiken, voorwaar een compliment voor de geheimzin nigheid, waarmede ze werk ten, maar thans verzoeken wij hen dringend voor het voet licht te willen treden, daar het onze wenseh is, dat alle in Zeeland verspreide illegale bla den hieraan medewerken op de eendrachtige wijze, waar van Z.K.H. Prins Bernhard onze Opperbevelhebber, zoo krachtig heeft gepleit. De Vrije Zeeuw is een blad, dat U in de eerste plaats in het kort de voornaamste nieuwsberichten zal mededee len, maar daarnaast zullen er leidinggevende artikelen in verschijnen, wier bedoeling het is U vertrouwd te maken met de krachtige en frissche ver nieuwingsgedachten die in ons grootendeels bevrijd gewest is ontwaakt. Dit is geen ver nieuwing in den geest van on- nederlandsche nieuwe orde, maar in den geest van de idealen van vrijheid en recht, waarvoor de vereenigde vol ken hun hoogste goed hebben gegeven. Ook Zeeland heeft een hooge tol voor de bevrij ding moeten betalen en vele hebben hun leven hiervoor ge offerd. Laten wij hen in stille eerbied gedenken, maar voor al laten wij door onze daden toonen, dat hunne offers niet tevergeefs zijn geweest. Slechts door in ware eendracht krach tig samen te werken zal het mogelijk zijn om ons zoo zwaar beproefde provincie weer op te bouwen. Moge God ons allen daartoe De Koninklijke Nederland sche Regeering brengt het vol. gende ter kennis van het Ne derlandsche volk. Al naarmate het gebied van het Koninkrijk der Nederlan den van den vijand wordt be vrijd, wordt, volgens de voor schriften van het Besluit op den Bijzonderen Staat van Be leg, dit gebied verklaard zich te bevinden in bijzonderen staat van beleg en onder Mi litair Gezag. Het Besluit op den Bijzon deren Staat van Beleg zal zoo spoedig mogelijk gepubliceerd worden in alle bevrijde ge meenten. Zoo spoedig als de uit- en inwendige veiligheid van den Staat dit toelaat, zal de Bijzondere Staat van Beleg eindigen wat betreft het ge- heele Rijk in Europa of een gedeelte daarvan. H Het is van het hoogste be lang, dat de militaire opera ties, die reeds de bevrijding van een gedeelte van ons land tengevolge hebben gehad, door de Geallieerden worden voort gezet met alle te hunner be schikking staande middelen, tótdat de vijand volkomen ver slagen is ett verdreven uit het geheele Rijk in Europa. Naast het in werking treden van den Bijzonderen Staat van Beleg, heeft Nederland, ten einde de militaire operaties op Nederlandsch grondgebied op alle mogelijke wijzen te bevor deren, overeenkomsten geslo ten met Groot Britannië en de Vereenigde Staten van Ame rika. De voornaamste bepalingen van deze overeenkomsten zijn: Ten eerste: de getroffen overeenkomsten tasten op gee nerlei wijze aan de souvereini- teit van de Nederlandsche re geering. Ten tweede: Generaal Dwight D. Eisenhower, in zijn hoeda nigheid van Opperbevelhebber der Geallieerde Strijdkrachten, zal in gebieden waar militaire operaties ondlernomen worden, in feite beschikken over de volledige bevoegdheid om al zulke maatregelen te treffen, militaire zoowel als admini stratieve, welke de militaire toestand mocht gebieden. Tenderde: Niettegenstaande deze bevoegdheid van den Op perbevelhebber dier Geallieerde Strijdkrachten, is het niet te verwachten dat hij daarvan gebruik zal behoeven te ma ken om in te grijpen in Uw publiek of persoonlijk optre de kracht en de wijsheid ge ven. A. F. C. DE CASEMBROOT, Wnd. C. d. K., P1V. Gewestelijk Cdt. N.B.S, den. Integendeel. Behalve in zooverre als militaire overwe gingen en de handhaving van de orde zulks zullen noodig maken, zullen regelingen wor den getroffen door ed Neder landsche militaire en burger lijke autoriteiten. Ten vierdie: Benoemingen in de Nederlandsche uitvoerende en rechterlijke macht zullen plaats hebben door de bevoeg de Nederlandsche autoriteiten overeenkomstig de Nederland sche wet. Gedurende de mili taire phase zullen die bevoegde vertegenwoordigers van de Ne derlandsche regeering den Op perbevelhebber bijstaan bij het bewerkstelligen van die ver vangingen en het doen van die benoemingen, welke noodzake lijk zullen blijken. Ten vijfde: De Nederland sche militaire en burgerlijke autoriteiten zuilen, behoudens de buitengewone bevoegdheid van den Opperbevelhebber, in gebieden waar militaire opera, ties ondernomen worden en onverminderd de bijzondere voorzieningen welke noodig geacht zullen worden voor de geallieerde troepen in gebie den, welke van vitaal militair belang zijn, verantwoordelijk zijn voor het burgerlijk be stuur. III Gelet op het voorgaande wordt op U allen een beroep gedaan om onmiddellijk en ten voile te gehoorzamen aan alle bevelen afkomstig van het Ne derlandsche Militaire Gezag en alle bevelen, weke de Op perbevelhebber der Geallieerde Strijdkrachten, op grond van militaire overwegingen zal moeten geven. Dienovereenkomstig draagt de Regeering U op, om Uw volle medewerking te verlee nen aan de Geallieerde Strijd krachten in Nederand, waarbij vele van onze landgenooten dienst doen; verder om het Nederlandsche Militaire Gezag en de politie te steunen bij het handhaven van de wet en de openbare orde; om op Uwe posten te blijvén en Uwe nor male plichten en functies uit te oefenen, tenzij gij andere instructies mocht ontvangen; tenslotte om de bestaande pu blieke diensten naar Uwe beste krachten gaande te houden. Aldus kan een ieder Uwer op de beste wijze de belangen van ons geliefd Vaderland dienen en de komst verhaasten van den dag, waarop wij onder Uwe in vrijheid gekozen ver tegenwoordigers opnieuw aan den wederopbouw mogen be ginnen. De Minister voor Algemeene Oorlogvoering van het Koninkrijk, Voorzitter van den Raad van Ministers, P. S. Gerbrandy..

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 1