Lei van Bel-Bruwiere, I n rimïF Een geneesmiddel C. J. CUIJLE Sou venir, M arktberichteu- Advertentien». Stoomdrukkerij Bureau tot publiciteit van Wetenschappelij k m ieuws. was gericht tegen den persoon van haar stichter. En deze haat tegen den persoon was de haat der wereld we gens de genade van den H. Geest. 125. Het lag minder in het karak ter van De Volkswil om dwaling en boosheid te bestrijden, doch veel meer om de waarheid naast die te leggen, waardoor dwaling en boosheid zich zeiven deden openbaren. 126. Juist in dat, wat Christus niet leerde, wil de politieke christelijkheid leggen haar gezag in naam van Chris tus (Volkswil 202). 127. Niemand is in staat geweest ons te weerhouden door en met De Volkswil onzen wil te doen, en de machten die poogden ons onzen wil te beletten deden wij ons hierin dienen dit was de macht van den wil Gods door den wil des volks, deze laatste wil te samengetrokken is éénen man van het „Uw wil geschiede". 128. In het niet opvolgen van de lessen, door De Volkswil vastgelegd door haar het doen openbaren der gedachten, ligt een ernstig gevaar voor kerk, volk en staat. 129. In de eenvoudige woorden van Grondregelen en Program van actie Volkswil is zooveel besloten, dat hare opvolging brengt het staatsbeleid tot zijn doel, de volkswelvaart tot haar bekroon ng, de beschaving tot haar bestemming, den burger tot God. En dan te bed :nken, dat deze zelfde Volks wil publiek van af den preekstoel reeds van af nr. 20 dooi den bisschop van Breda is verboden te lezen en te steunen De geest van verblinding van Johs. 12:40. 130. Niemand is in staat, indien hij durft na te denken, na het overwegen van het werk. van De Volkswil, te twijfelen èn aan eenen God, Die de wereld regeert, èn tegelijk aan Hem als getrouw in de beloften zijner voor zienigheid voor wie op Hem vertrou wen. 131. Indien naar De Volkswil was geluisterd en gedaan, dan zou uit de rechtswetenschap van de Kerk en uit die van de diplomatie zijn verdwenen de geest va- verblinding (Volkswil-Na- tuurrecht 282), en was de wereldoor log niet uitgebroken. 132 Omdat De Volkswil eindigde nog vóór den tijd door ons daarvoor bepaald, en zij zonder een uur vertra ging zich voorzette in Het Natuurrecht (281), zoo is dit eene aanwijzing, dat ons wacht eene taak in de sanctie des natuurrechts. 133. Onder santie van het natuur recht wordt verstaan, dat ieder wordt beloond en gestraft in hetgeen hij heeft gedaan. 134. Dcor de afgunst verworpen door het gewest en door het vader land gaat van Dalsum's werk worden een, dat aan geen landgrens gebonden is (Volkswil-Natuurrecht 286). 135. Als iemand ons mocht vragen toon mij uwe akte van aanstelling, dan zullen wij antwoordenzie ons werk en verklaar het zonder die. 136. De landman houdt op met zaaien nadat hij heeft gezaaid, opdat het eene zaad niet wordt verstikt door het andere zaad. 137. En de landman die heeft gezaaid, verwacht als vrucht van zijn werk een oogst, afhankelijk van de krachten der natuur en van den zegen Gods. o— fect noodig'c. Uit het dcor De Volkswil door den weg van het doen openbaren der ge dachten vastgestelde volgt, dat het nu de tijd is van mannelijk willen en doen, opdat uit de ineenstorting van de rechtswetenschap van Kerk en Staat ontsta het heft, dat zal vergoeden het leed en de schade door den wereld oorlog onts:aan. Het noodige voor dit willen en doen zijn in het bijzonder deze le. Door de rechtswetenschap der Kerk Dat zij erkent Dat in waarheid de Kerk geen roe ping heeft in de wereldlijke zaken en politieke partijbelangen, in welk ker- kelijk-ambtelijk erkennen van niet- heoben zelfs Pi us X zag het Alles herstellen in Christus". Dal alzo j geen staatkundige parlij i zich mag gronden op den R. K. gods dienst, en, waar deze bestaat, deze haar grondslag dient te wijzigen, al thans ophouden te spreken van een katholieke staatspartij. Dat het aan bisschoppen, pastoors en verdere geestelijkheid verboden wordt, om zelf of door middel van leeken, den geest van staatzucht te brengen in de werken van socialen aard en van godsdienstigen aard, uit gaande van katholieken en het kerkelijk gezag als gezag te leggen in de bur gerlijke rechtscontracten. En dat eene pers, die zich katholiek wil noemen, de waarheid moet dienen op den grondslag van de Irenische polemiek, en dus moet bezitten den geest van waarachtigheid en verstand van zaken. 2e. Door de rechtswetenschap van den Staat Dat zij erkent: Dat de mensch door zijn persoon en door zijn sociale natuur heeft rechten en plichten, die hij heeft krachtens zijn natuur, en deze niet mogen worden aangerand noch door hem zeiven noch door zijnen naaste noch door den Staat noch door de Kerk. En dat dit geldt niet alleen voor de personen, niet al leen voor het recht van het. binnen land, maar ook voor de volkeren in de natuurlijke ontwikkeling van deze tot het wereldverkeer. 3e. Door de rechtswetenschap van Kerk en Staat beide Dat zij erkent: Dat de volksbezieling, die door 1789 baarde den modernen tijd, was de adem Gods, brengende de in het moeras verzinkende Christenheid, terug op den levenden, breeden, bewogen oceaan, en brengende in haar terug het natuur recht en de harmonie des gezags. o— Grondregelen en program van actie. Zij hebben gestaan in No. 1, wij drukken ze over in het laatste nummer, opdat ieder kan controleeren, of wij er naar hebben gedaan. 15 E VOLKSWIL. Gewestelijk en algemeen weekblad te Hulst. Richting Voor waarheid en voor recht, door eigen daad en daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. Stichter: H. A. VAN DALSUM. 1. Grondregelen. 1. DEVOLKSWIL vraagt nicmand's gunst. Zij wenscht te groeien en zal groeien door vertrouwen, dat nimmer zal worden beschaamd. 2. DE VOLKSWIL is onafhankelijk van eenige partij of van eenig per soonlijk belang. Zij dient alleen wat is waar en recht. 3. DE VOLKSWIL zal spreken en opwekken het gezonde volksverstand. 4. DE VOLKSWIL zal openbaren wat het volk wil uit ziph zeiven. 5. DE VOLKSWIL erkent elk wettig gezag in wetiige verlangens. 6. In zake Godsdienst is DE VOLKSWIL goed Roomsch. 7. In zake algemeene tijdelijke be langen erkent zij burgers, geen partij- of geloofsgenooten. Als taak der Over heid noemt zij met name de rechts- vrede door in de wetten en in de uit voering van de wetten de grondslagen te leggen voor rechtvaardige rechts verhoudingen onder en met de burgers. 8. In zake sociale actie leert zij laten we door de daad wat voor elk ander over hebben en rechtvaardig zijn jegens elkander; in zake politieke actie leert zijlaten we door de daad elk ander wat waardeeren. 9. DE VOLKSWIL vraagt van hem, die het goede wil door anderen, het eigen voorbeeld. 10. DE VOï KSWIL wil winst ma ken, om deze te bestemmen tot een for.ds „Voor Recht en Wet", dat zal steunen abonnés die gehinderd worden, omdat zij van hunne staats burgerlijke of maatschappelijke rechten gebruik maken. Levert zij verlies op, dan is dit ten mijnen laste alleen. 11. De arbeid en de risico van mij aan DE VOLKSWIL vragen, bij de bepaling van winst, geene belooning. 12. DE VOLKLWIL verlangt voor haar stichter geen geld, geen goed, geen eer. —o— 2. Program van aeïie. Gij VOLKbWIL kies zee, Vrees niet voor woeste baren Gij VOLKSWIL houd koers, Ontzeil klip en gevaren. Gij VOLKSWIL loof God In sch pping en maatschappij; Gij VOLKSWIL dien eer In wettige heerschappij. Gij VOLKSWIL eer deugd, Bestrijdt wat haar dienst belaagt Gij VOLKSWIL acht kwaad Waarover Gods engel klaagt. Gij VOLKSWIL wees trotsch Slechts tegen haat en logen Gij VOLKSWIL wees een Met elk nederig pogen. Gij VOLKSWIL voer strijd Voor waarheid, voor eer, voor recht Gij VOLKSWIL bemin Den meester zoo ook den knecht. Gij VOLKSWIL bepleit De zaak van arme en wees Gij VOLKSWIL ga voor In het goede zonder vrees. Gij VOLKSWIL heb moed Het oog ten hemel gericht; Gij VOLKSWIL houd hoop Op 't eeuwige Godsgericht. Gij VOLKSWIL houd hoog De eer van des Vaders Zoon Gij VOLKSWIL vraag niets Dan Hem voor eeuwig loon. aan H. A. van DaSsum te Hul$t. Gij, die voor vrijheid strijdt Daaraan, Uw leven wijdt, Blijf ons nog lang gespaard, En pluk reeds hier op aard De vruchten, van Uw werk! H. DEN ENGELSMAN („Woudbloempje") Middelburg, 27 Maart 1915. Hulst, 22 Maart. Per 100 K.G. Tarwe f 15,00 a f 16,00, Rogge f 12,75 a f 13,00, Wintergerst f 12,25 a f 0,00, Zoinergerst f 12,25 a f 0,00. Haver f 13,50 a f 13,75, Erwten f 15,00 a f 16,00, Paardeboo- nen f 16,00 a f 17,00 Duivenboonen f 16,00 a f 1.6,50 Witteboonen f 18,00 a f 18, Bruineboonen f 16,00 a f 17,00, Boekweit f00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 22,00 a f 23,00, Aardappels f 2,75 a f 3.75 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Boter per kilo f 1,35 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 1,05. TE WESTDOKPE. De schuldvorderingen behooren bij den Curator te worden ingediend vóór 30 April 1915. De verificatie-vergadering wordt ge houden in het Gerechtsgebouw te Mid delburg op Zaterdag 15 Mei 1915 des vóórmiddags 10 uur. De Curator, J. J. HEYSE. Middelburg, 20 Maart 1915. Statiestraat, olbis St. Nikolaas, HOEDEN voor Damen, Juffers en Kjnderen. LUIJERMAND, DOOP- en andere ARTIKELEN. dat alle voorkomende ziekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmid del gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f 0,75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom: dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende borstbenauwd- heid en borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0 65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTIL LES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f0,80. Proefflacons f 0,30. KINA KOORTSDROPPEN van Apo theker Boom zijn gemaakt van de zui- j vere kinabast en zijn doordat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, binnenkoorts, malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f 0,60. LAXEERPILLEN van Apoth. Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPAST1LLES van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht én daaruit voortkomende ziekten en de pastilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2,00. HOESTSIROOP van Apoth. Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet de hoest spoedig bedaren. Prijs per flacon f 0,70. AAMBEIENZALF van Apoth. Boom geneest spoedig uit- en inwendige aam beien, blinde en bloedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en ver krijgbaar in de meeste Apotheken en drogistenwinkels. Waar niet verkrijg baar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door Firma A. H. Boom te Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. Gentschestraat HULST ^•£*1 Adreskaarten. JjSjj Aanplakbilletten. Brieven. 2$%, Briefkaarten. Bonboekjes. (Sr) Yyf Bruiloftsliedjes. Y$ s&T Bidprentjes. Rouwbrieven- Dankbetuigingen. Enveloppen. Entréekaarten. Kwitantiën. Loonboekjes. Memorandums. Nota's. Ondertrouwkaarten. Programma's Prijscouranten. Rekeningen. Reglementen. Reisberichtkaarten. Stempeis. Strooibilletten. Staalkaarten. Vrachtbrieven. Vrachtadressen. Visitekaarten. Wissels. Singel -27li - AHSTEHUtli - Tel. So. 10789, I0H8. V ii r a t o r I u m Mr. Dr. C. F. SCHOCH, Hoofddirecteur der Surinaamsche Bank. Dr. H. C. PRINSEN GEERL1GS, directeur der filiale Nederland van het Proefstation voor de Java Suiker Industrie. Prof. Dr. H. D. J. BODENSTE1N, leeraar aan de Gem. Universiteit. Jhr. Mr. L. H. VAN LENNEP, lid van de firma Patijn Van Notten Co. Afclet'ling Schriftelijke Cursussen. Onder leiding van Mr. G. FELIX, griffier van het Kantongerecht te Appingedam, Dr. F. H. FISCHER, Dr. A A. FOKKER, privaat-docent aan de Universiteit en leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, W. C. DE GRAAFF, lector aan de Universiteit te Leiden, Dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht, Mr. CH. THORS, advocaat en Procureur te Amsterdam, en andere bekende do centen, organiseeren wij 110 bekende schriftelijke cursussen: A. Handelswetenschappen Handelscorrespondentie (Nederlandsch, Fransch, Duitsch, Engelsch, Spaansch, Maleisch), Boekhouden, Handelsrekenen, Warenkennis, Han delskennis, Handelsrecht, Handelsaardrijkskunde, de Techniek der Administratie, de Techniek der Bedrijfsreclame, Schoonschrijven, Ma- chineschrijven, Stenografie. N. B. Speciale leergangen voor de practijk-diploma's. B. Taal- en Letterkunde Fransch, Duitsch, Engelsch, Italiaansch, Spaansch, JDeensch- Noorsch, Zweedsch, Russisch, Maleisch, Latijn, Grieksch, esperanto. Literatuurgeschiedenis. N.B. Bijzondere cursussen voor het Staatsexamen A. en B. C. Exacte Wetenschappen en Techniek Wis- en Natuurkunde, Scheikunde, Dierkunde, Physiologie, Weer- en Sterrekunde, Werktuigkunde, Electro-Techniek, Lijnteekenen, Meten en Teekenen, Vak-Duitsch, Vak-Engelsch. D. Algemeene Ontwikkeling Algemeene Ontwikkeling, Algemeene Beschaving, Physologie, Sociologie, Logica, (de kunst van het denken), Rhetorica (de kunst om zich uit te drukken), Aesthetica, Muziekgeschiedenis, Harmonie leer, Bijbelkennis, Gezondheidsleer en Sexueele Hygiëne, Schrijven zonder Fouten, een Goede Stijl, een Goed Handschrift, Vlug en Goed Rekenen, Fröbelen, Slöjd, Spelleiden, de Techniek van het Dammen en Schaken, Fotografeeren, Bibliotheekwezen, Journalistiek. E. Opleiding voor een acte L. O. Fransch, Duitsch, Engelsch, Wiskunde. F. Opleiding voor een acte M. O. Geschiedenis, Staatsinrichting, Staathuishoudkunde, Boekhouden, Schoonschrijven. G. Cursussen voor de huisvrouwen De Techniek van het Huishouden, Kookkunst en Voedingsleer, Linnennaaien, Kinderkleeding, Costuumnaaien, Costuumknippen. De cursussen duren minstens 3 maanden, hoogstens 2 jaar. Nor maal lesgeld f5.— per kwartaal. Wekelijks wordt den leerling een les toegezonden. Iedere les be vat de stof voor de week. In de eerstvolgende les worden de vragen beantwoord en de opgaven uitgewerkt. Er bestaat persoonlijk contact tusschen docent en cursist. Leergangen voor beginners, eenigszinsgevorderden en meerge vorderden. Speciale repetitie-cursussen. De examencursussen worden streng gescheiden van de meer populaire leergangen, die men „uit liefhebberij" volgt. Ieder die nadere inlichtingen wenscht, vrage dadelijk aan de Administratie van het Bureau aan het interessante No. 22 van de „Mededeelingen", bevattende Prospectus en Reglement van onze af- deeling Schriftelijke Cursussen. Dit nummer wordt U omgaand gratis en franco toegezonden, zonder dat U zich tot iets verbindt, en U wordt er uitvoerig door ingelicht.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 6