Van alles wat. 2Qu zijn, wordt doo.r velen ztpj be twijfeld, tenzij als nevenbedrijf. Hoewel het buitengewoon snel toe neemt, is het zuid-oosten in de eerste jaren nog het land van het wagen en probeeren en van de speculatie. Het is het land. waar men het meest op zijn eigen inzicht en eigen onderne mingsgeest is aangewezen; het land waar de meeste „land-haaien" hun slag slaan. De Nederlander, die er regelrecht naar toe gaat en zich niet voorziet van vertrouwensmannen ter plaatse, zal er ontegenzeggelijk leer geld moeten betalen vóór hij tot voor uitgang gaat komen. Het is ongetwijfeld het land voor hen, die uit handels- en administratieve kringen meenen goed te doen met te gaan „farmen in Amerika" en die over voldoende ka pitaal beschikken om eventueel leer geld te kunnen betalen. Voor niet- vakkundigen zonder geld ishiergeene plaats. Zij komen er te staan op ééne lijn met de overal in grooten getale aanwezige negers. 5o. Het westen tasschen de prairie en de kost van den stillen Oceaan (Californië, Oregon, Washington, Idaho en Nevada). Dit is voor zoover ont gonnen en bebouwbaar, eene rijke, vruchtbare streek, met prachtig klimaat en natuur, maar met hooge landprij- zen, veelal tengevolge van de kunst matige bevloeiïng e.d. De boerderijen zijn klein, het land is bergachtig. In de dalen daartusschen worden land en tuinbouw uitgeoefend voor export naar het Oosten en Europa. Met het oog op den bouw voor export (drogen, inmaken e. d.) en de veelal noodige irrigatie is het dikwijls niet voldoende alleen hard te kunnen werken. „Sett lers" in de west moeten een zekeren graad van hoogere ontwikkeling in hun vak hebben bereikt, die in de prairie r óch in de oudere staten noo- dig is. De zuivelindustrte is er zeer belangrijk, maar er wordt volgens een geheel ander systeem gewerkt dan in Nederland. Het benoodigde kapitaal voor zelfstandige vestiging in onge veer tienduizend dollars, dat is nog meer dan vereischt is voor vestiging in de staten van de eerste groep en zeker meer dan in die van de tweede groep. (Mededeeling van de Neder- landscfie Vereeniging „Land verhuizing"). Handelsberichten. De Financiën. Van Engelsche en Fransche zijde is voor eenigen tijd door ministers ver klaard, dat de financiën van de Ge allieerden beter zijn dan die van DuitschlandOostenrijk, dat zij daarom er sterker voor staan in het volhouden van den oorlog. Uit de rede van den Duitschen Rijks minister van Financiën ontleenen wij de volgende opmerkingen 1. Geld alleen doet het hem niet, zooals had gelieven te zeggen de En gelsche minister van Financiën Lloyd George. 2. Duitschland had geen bankdis- conto van tien percent zooals Frank rijk, en kon het evenals Engeland stel len met zes percent. 3. Duitschland had niet noodig een moratorium-, zooals zelfs vele neutrale landen. 4. De Fransche staatsleening is se dert het begin van den oorlog gedaald met 12, soms met 15 percent, de Duit- sche met 3 en de Engelsche consols met 7 perffent, waarbij nog komt, dat de Engelsche regeering een minimum- koers heeft vastgesteld. 5 .De oorlogskosten zijn voor de Geallieerden grooter dan die voor Duitschland met bondgenooten. 6. De koers van de eerste Duitsche ooriogsleening stond soms boven pari. De tweede leening kan worden uitge geven met een percent hooger dan de eerste, terwijl de Engelsche ooriogs leening in koers is gedaald. 7. Terwijl de Engelsche minister van Financiën had verklaard, dat bij toe zou kunnen komen tot juni, kon digt hij reeds een tweede leening aan na Paschen. 8. Aan Rusland is het niet gelukt een financieele operatie op touw te zetten tot dekking van de oorlogskos ten. Te verwonderen is dit niet, om dat Rusland reeds in vredestijd noodig heeft de kapitalen van hel buitenland. De Fransche kapitaalmarkt is geheel in wanorde. Eerst in den laatsten tijd heeft de Fransche minister van Finan ciën den moed gevonden voor een grootere actie. 10. Het plan van een gemeenschap pelijke lening voor Engeland, Frank rijk en Rusland is mislukt door den tegenstand van Engeland. 11. Engdands finantieele uitrusting tpoAt in de laatste dagen een zwak punt. En in de Duitsche Rijksbank stroomt nog eiken dag het goud. 12. De goudvoorraad van Rusland is achteruit gegaan, die van Frankrijk niettegenstaande alle pogingen tot sta ving niet hooger dan bij het begin van den oorlog. Engeland wist den goud voorraad door het opnemen van Rus sische millioenen, van de Belgische Nationale Bank, van voorraden uit Canada en Australië te doen stijgen van 40 tot 72 miilioen pond, maar se dert November is de voorraad vermin derd tot 57 miilioen. 13. Goudvoorraad is nog geen maat staf van de financieele kracht van een volk. Maar die van het Duitsche volk blijkt uit de toename der bankdeposi- tos, en uit die van de spaarbankgel- den met 900 miilioen, terwijl de spaar- bankgelden in Frankrijk verminderden met 120 miilioen. 14. De gezonde toestanden in Duitschland zijn te danken aan het en orme aanpassingvermogen. —O Het Duitsche prikkeldraad. In een artikel over de oorlogvoering schrijft de Matin De Duitschers heb ben zich in hun stellingen genesteld als een zijdeworm in een cocon, alleen met dit onderscheid, dat zij niet zijde, doch staal spinnen. Onophoudelijk hebben zij gewerkt, en geholpen door hun gansche industrie, hebben zij ten slotte over het geheele Fransche gebied een prikkeldraad-versperring gespannen, waartegen de scherpste schaar mach teloos is en welke geen sabelkling kan stuksnijden. Tonnen en tonnen zijn uit Duitsch land gekomen met prikkeldraad, ka bels, waarvan de kleinste 1 cM. door snee heeft. Daarmee hebben zij hun stellingen in Vlaanderen, Artois, Cham pagne, Argonnen en Vogezen dicht omgeven. En verborgen achter dit ontzaggelijk net wachten zij evenals de geduldige spin af, tot de Franscben als zorgelooze en lichtzinnige vliegen er in verward raken, om te dooden of gevangen te nemen. o— Het valschelijk gebruik maken van de Nederl. vlag. Het Ministerie van Marine heeft in de„Staatscournat" het volgende ter ken nis van belanghebbenden gebracht. Op handelsschepen van vreemde nationaliteit, vertoevende binnen Ne- derlandsch rechtsgebied, welke door het hijschen van de Nederlandsche vlag of van een internationaal naam- sein, toebehoorend aan een Neder- landscb handelsschip, of door het aan brengen van beschilderingen, namen of andere onderscheidingsteekenen op rpmp, schoorsteenen en tuigdeelen, den schijn aannemen dat zij de Ne derlandsche nationaliteit bezitten of tot eene Nederlandsche reederij be- booren, zullen zoodanige maatregelen worden toegepast, dat hun het vertrek uit en de vaart door het Nederland sche rechtsgebied wordt belet. o Een diereu pension. Men schrijft ons uit de hoofdstad Amsterdam heeft nu al een twintig tal pensions voor honden, katten, ka naries, papegaaien, duiven, enz. maar het dieren-asyl blijft toch altijd de oudste inrichting, n.l. die op de Spui straat tegenover de Kolksteeg. Dat logement is er al tientallen jaren, en het schijnt in een behoefte te voor zien. Z'n populariteit dankt het aan z'n uitstekende reclamevoor ieder raam der étalage kruipen of draaien enkele dieren, en hoewel 't heel gewone konij nen, honden, katten of apen zijn, waar niets bijzonders aan te zien is, de menschen blijven staan, wel kwartieren achtereen, om te zien, hoe vreedzaam de beestjes met elkaar omgaan. Als het jonge aapje het wat koud krijgt, weet het de twee hondjes bij zich te lokken, en die dringen het tropisch diertje net zoo lang, tot het weer warm geworden is. En de menschen lachen en hebben er aardigheid in, en als straks hun hond ziek is, of hun kanarie niet wil zingen, gaan zij ermee naar het pension, om den pensionhouder raad te vragen. o De bloemententoonstelling bij Kras. Men achrijfi ons uit Amsterdam Evenals andere jaren, is ook thans de serre van Krasnapolsky weer in een prachtige bloementuin herschapen. Buitengewoon fraaie azalia's, waaron der exemplaren van meer dan D/2M. hoogte wekken inderdaad ieders be wondering op. Voorts ziet men al lerlei palmen-soorten, bloeiende Mei doorns, seringen, sneeuwhallen, en tal van andere voorjaarsbloemen.-In het midden vindt men een perk tulpen. Vooral 's avonds, wanneer het elec- trische licht z'n plicht doet, loopt Amsterdam uit, om deze vroeg-voor- jaarsche bloemenweelde te zien. o Een luchtpostdienst. In de Vereen. Staten is men thans druk in de weer, een werkelijken lucht postdienst voor te bereiden. Niet uitvin ders en fantasten houden zich ermee bezig, maar industrieelen confereeren druk met den. postmeester generaal, en de kans is zeer groot, dat in 1916 het eerste luchtpostkantoor zal worden opgericht. o— Gezonde woningen. Het ingewikkelde probleem van een voudige, gezonde en tegelijkertijd goed- koope woningen, heeft reeds vele jaren architecten, economen en hygiënisten bezig gehouden. Te Parijs is men met woningen voor talrijke gezinnen op de Boulevard Bessïères een stap in de richting genaderd. Het doel was een goedkoop huis te bouwen, dat vele gezinnen voor geringen prijs een ge zellige en gezonde woning zou ver schaffen. De voorgevel van het gebouw, dat uit zeven verdiepingen bestaat, is eenvoudig en zonder versiering. Aan dezen kant komen de ramen van de woonkamers uit, terwijl de keukens en waschgelegenheden aan den anderen kant van het gebouw gelegen zijn, waar zij uitkomen op groote balcons. Deze balcons zijn het meest karakte ristieke van het gebouw. Ze zijn 1,5 M. breed, en loopen langs het geheele huis, van boven bedekt door het bal- con van de volgende verdieping, alieen met traliewerk tot op drievierde der hoogte afgeschut. Door deze balcons kan men met alle woningen in ver binding komenze zijn dus te be schouwen als de gang. Een trappen huis aan den achterkant verbindt de verschillende verdiepingen. Het is een stuk boven het uiterste balconfront uitgebouwd. De deuren tot de ver schillende woningen (vier aan iederen kant van het trappenhuis) bevinden zich op de balcons, waar ook de kin deren spelen kunnen. Iedere woning bevat een eetkamer, die tevens als keu ken dienst doet. Het fornuis is zoo ingericht, dat daardoor ook de slaap kamer verwarmd kan worden. Dit is een vrij groot vertrek, 4l/2 M. breed en pl. m. 5 M. lang. Door een schut is het in twee afdeelingen gesplitst, een voor de ouders en een voor de kinde ren. Deze tusschenwand is ongeveer 2 M. hoog. In de woningen zijn klo- sets. Deze zijn in het trappenhuis aan gebracht. Hier bevindt zich ook een buis, waarin het vuilnis geworpen wordt, dat op die manier in het sous terrein belandt, vanwaar het verwijderd wordt. Water is overal ruimschoots aanwezig. o— Korte declaratie. H ij„Wilt gij op mijne bruiloft komen Z ij„Met wie trouwt u H ij„Met u." o De arbeidsgeschillen in Engeland. Verschillende zijn weder bijgelegd. Intusschen is volgens een correspon dent uit Glasgow aan de „Times", de toestand nog volstrekt niet bevredigend. De arbeiders hervatten het werk onder voorwaarde dat er geen weerwraak zal zijn, maar zij dreigen, dat als hun bij arbitrale uitspraak niet de gewenschte 2 d. per uur opslag wordt gegeven, ze weliswaar niet weer zullen staken, maar eenvoudig weg het stelsel zullen gaan toepassen van zoo min mogelijk uit te voeren. Het stakirigscomité, of zooals het zich zelf noemt, het „Withdrawal from work" comité, heeft, naar de corres pondent van de „Times" meedeelt, onderhandelingen gevoerd met de ar beiders in de machine-industrie elders ook aan de oostkust van Schotland en te Londen ten einde zich van den steun var. dezen te verzekeren, indien de regeering maatregelen zou willen nemen tegen het stakingscomité of tegen de stakers aan de Clyde. Dat wil dus zeggen dat sympathiestakingen zullen uitbreken, indien de regeering de stakers zou willen gaan dwingen. Kenschetsend voor de opvattingen onder de arbeiders is het antwoord dat één der stakingsleiders gaf, toen hem er op werd gewezen dat de sta king van ernstigen invloed kon zijn op den militairen toestand. „Wij zouden", zeide hij, „het natuurlijk zeer betreuren als er iets gebeurde met onze mannen in de loopgraven, omdat ze gebrek hadden aan munitie, maar wij achten onze 2 d. per uur van meer belang dan de munitie voor heel het leger." Om billijk te zijn, zegt de correspon dent, dient echter verklaard, dat dat nu niet de opvatting is van de meerder heid der arbeiders aan de Clyde. Inte gendeel, er zijn er velen, die al be ginnen in te zien, welk nadeel zij hun land doen. Intusschen doet de vakbond, de Amalg. Society of engineers, alles om den vrede te doen weerkeeren. Maar zooals in de laatste jarer in Engeland zoo vaak bleek, de discipline in de vakbonden is zeer verzwakt, de leiders worden niet meer gevolgd, indien dit in de kraam der leden te pas komt. De Engelsche bladen zijn voor een deel, zooals te begrijpen is, scherp in hun uitlatingen tegen de stakers, an dere bladen betoogen dat men de zaak niet zoo ernstig moet opvatten, maar de „Times" acht den toestand blijk baar wel ernstig en waarschuwt tegen het gebruik van dreigementen en stren ge maatregelen. Als het regeeringson- derzoek toont, dat den arbeiders de 2 d. per uur toekomt, zullen ze die wel krijgen en alles zal in orde zijn. Indien het regeeringsonderzoek niet tot dit besluit leidt, zal het beste zijn de loo- nen te publiceeren en de aanbiedin gen der werkgevers. De openbare meening kan dan oordeelen in een zaak, die volkomen de zaak van de natie is. o— De handelsvloot der wereld. In 1900 bad de wereld-handels vloot een totaalinhoud van 29760000 br reg. ton. In 1913 was die ton- nen-iühoud met 66 pCt gestegen hij bedroeg toen 49457000 ton Engeland leverde hierin een aandeel van ongeveer 2172 miilioen ton, Duitschland had op zijn naam 572 miilioen ton genoteerd, o— De planeten. Mercurius is van het midden tot het einde der maand aan den mor- genhemel te zoeken Venus is mor genster. Ook Mars wordt langza merhand aan den ochtendhemel zicht baar den 24sten is deze planeet slechts 12 minuten van Jupiter ver wijderd, die eveneens vóór zonsop komst aan den Oostelijke hemel waar neembaar is. Alleen Saturnus is in de eerste helft van den nacht zicht baar. —o De grootste schrijfmachine ter wereld. De grootste schrijfmachine ter wereld wordt geexposeerd op de Pana- ma-Pacific-Tentoonstellingen men typt er de bullet ns mee. De machine is 1728 maal grooter dan een ge wone Schrijfmachine De machine weegt niet minder dan 14 ton (14000 K,G.), terwijl een gewone schrijf machine nauwelijks 15 k 20 K.G. weegt, De machine is 21 voetbreed en 15 voet hoog, en voor haar ope- faties heeft de machine noodig een ruimte van 25 bij 30 bij 25 voet. De wagen alleen weegt 3500 Pounds. Men is twee jaar bezig geweest, om deze Mammoet-schrijfmachine te con st rueeren, en de aardigheid heeft f250 000.gekost, o Een merkwaardig spinneweb. Een rijk industrieel te Chicago bezit een landhuisje, dat, hoewel het zeer confortabel is ingericht, de wo ning van een oermensch moet ver beelden. Het landhubje ligt in een kunstig aangelegd oerwoud, en om de „oerachtigheid" nog beter te illu- streeren, achtte de tuinarchitect het noodzakelijk, tusschen een paar hoo rnen een reuzen-spinneweb te vlech ten Het ziet er zeer natuurlijk uit, jammer is het alleen, dat de spin ontbreekt. Het web heeft een dia meter van meer dan 20 M. en is op een afstand van 100 M, uitste kend te zien. Dit paBtoraal milieu moet den zakenman imponeeren. o Een radiam-bliksemafleider. De bekende geleerde Szilard tracht de uitvinding van Franklin te ver beteren, en beveelt een radium-blik- *semafleider aan. De constructie is eenvoudig de gewone bliksemat- leider wordt onder z'n top voor zien van een schijf, waarop onge veer 2 mg. radiumbromuur is aan gebracht. Door het radium-praepa- raat zal de bliksemafleider beter z'n plicht doen Menschen die zich spe ciaal op de beveiliging tegen den bliksem toeleggen, verwachten veel van de vinding van Szilard. o De voedingswaarde van bloedworst. In de „N. K. Ct vertelt de heer Bonnema een en ander over de voe dingswaarde van bloedworst. We ontleenen er het volgende aan De handelswaarde nu van bloed is uiterst gering. Het meeste bloed van onze slachtdieren wordt gebruikt als meststof De voedingswaarde van bloed is evenwel buitengewoon hoog. Yan de bloedsoorten is als mensche- lijk voedsel het varkensbloed het meest geschikt. Terwijl het magere varkensvleerch ongeveer 19.5 pet. eiwitstoffen bevat, bevat het varkens- bloed ongeveer 18 pet. eiwit. Men kan dus de voedingswaarde van 1 liter bloed bijna gelijk stellen aan de voedingswaarde van 1 kilo gram vleesch. Maar behalve dat het bloed rijk is aan eiwitstoffen, bevat het de kostbare bloedkleurstof, waarvan een gedeelte, wanneer wij het bloed als spijs gebruiken, tot de bloed vorming kan bijdragen. Daarnaast bevat het bloed nog de zeer belangrijke voe dingsstof het lecithine, en voor de voeding ook zeer gewichtige zouten. Varkensbloed bevat bovendien een weinig vet Wanneer men nu het varkensbloed verwerkt tot bloedworst, dan krijgt men een product dat de meeste menschen zeer smakelijk vin den. Aangezien, zooals ik reeds ver meld heb, de handelswaarde van het varkensbloed bijna niets is, maar men er toch iets voor zal moeten be talen, zoo heb ik den prijs voor 1 liter varkensbloed op 5 cent gesteld. Dit cijfer kan natuurlijk hooger of lager zijn. 0 1 Liter varkensbloed 5 cent, 72 kilogram roggemeel 6 cent, 1 ons tarwezemelen 1 cent, 15 gram keu kenzout, 1 gram gemalen witte pe per, 1 gram gemalen piment (nagel- gruis) te zamen 1 cent, 150 gram (aD derhalt ons) bruine stroop 3 cent. te zamen 16 cent. De opbrengst aan bloedworst be draagt ongeveer anderhalf kilogram. De verdere onkosten heb ik niet be-- rekend, d w.z. de kosten voor de zakken en voor het vuur. In ieder geval zal een pond bloedworst vol gens bovenstaand voorschrift gemaakt, niet meer kosten dan 7 cent. Bedenkt men nu, dat het eiwit gehalte van deze bloedworst zeer hoog is en dat de worst bovendien nog zet neel en suiker bevat, dan ziet men gemakkelijk in, dat het een uitstekend en zeer goeduoop voedsel is. De volgens bovenstaand voorschrift vooraf goed gemengde massa stopt men in zakken van gee! katoen, die men eenigszins spits laat toeloopen om de worst er later gemakkelijk uit te krijgen. Men kan de zakken telkens, nadat ze schoon gemaakt zijn, weer ge ruiken De zak wordt ongeveer \i_or d ie vierde deel gevuld en de massa stijf ingestopt. Den aldus gevuiden zak brengt men in niet te veel kokend water en laat anderhalf uur of langer koken. Men kan de stroop ook weglaten of men kan aan de bloedworstmassa een vierde ons rozijnen zonder pitten toevoegen. Bovendien wordt de smaak en ook de voedingswaarde zeer verhoogd door toevoeging van een ons in dob belsteentjes gesneden spek, waardoor evenwel ook de prijs per pond met vier cent wordt verhoogd. Aan te bevelen is, wanneer de bloedworst koud geworden is, ze in de koekepan op te stoven met water en vet en dan bij aardappelen te eten,

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 6