IT NATUURRECHT BIJVOEGSEL van van 20 Maart 1915. Ons standpunt in den norlos1. O— 1. De Duitsche inval in België was daad van onrecht ingegeven door ge dachte aan nood tot zelfbehoud. De eerste verantwoordelijke voor dit on recht is echter niet degene die het pleegt, maar degene die door aanval en dubbelzinnigheid een daad van nood heeft noodzakelijk gemaakt. 2. Het Belgische legerbestuur had in verbinding gestaan met het Engel- sche legerbestuur om te overleggen wat samen te doen, als België mocht worden aangerand door Duitschland, maar ditzelfde Belgische legerbestuur had niet overlegd met het Duitsche legerbestuur om te overleggen wat samen te doen, als België zou worden aangerand door Frankrijk, bevriend met Engeland. Dit is een zwak punt voor België, maar doet toch niet te niet het onrecht tegen België van den Duitschen inval. 3. De politiek van Oostenrijk tegen Servië, om aan dit land te beletten een toegang naar zee, was onrecht. In deze politiek is Italië het eens met Oostenrijk. 4. Onrecht was ook de politiek van Servië om onrust te stoken in enkele deelen van Oostenrijk—Hongarije met voor doel, deze van deze monarchie los te scheuren. 5. Onrecht was de Russische po litiek om Servië te stijven in baar on der 4 genoemde politiek, wat aan de Russische politiek niet werd ingegeven uit liefde voor Servië maar om daar door te dienen haar eigen politiek, strekkende: om meester te worden van Constantinopel en de Dardanellen, daarna van den Balkan, om hierdoor te worden een Middellandsche Zeemo gendheid. Tot dit doel is de Russische politiek voortdurend bezig om onrust te stoken in den Balkan en om zoo mogelijk Oostenrijk—Hongarije te ver zwakken en tegen dit doel gold sedert den tijd, dat Rusland had genaderd de Zwarte Zee de politiek van Engeland en Frankrijk om Bosporus en Darda nellen gesloten te houden voor de Russische oorlogschepen. 6. De Engelsche politiek, om door middel van een machtige vloot de hand te kunnen leggen op de wereldverkeers wegen (Gibraltar, Suez, Singapore,enz.) en op de uitvoerstapelhavens, werd inge geven door de politiek van te willen, dat Engeland zou hebben het monopo lie van den wereldhandel. Door den vreedzamen ondernemingsgeest in in dustrie, handel en zeevaart van het Duitsche Volk, meende Engeland te veel te worden bedreigd in dit mono polie, en wegens de Duitsche vlucht daarin ontstond de Engelsche brood- nijdpolitiek der Engelsche staatslieden tegen Duitschland. (Dat het Panama kanaal is eigendom van de Republiek der Vereenigde Staten is feitelijk een doorn in het oog van de Engelsche politiek tot monopolie van de ver keerswegen). 7. De Fransche revanche-politiek had er toe geleid, Rusland te binden aan de Fransche belangen, door Rus land voortdurend te helpen met Fran sche leeningen. 8. Door de Balkanoorlogen met hun gevolg, dat Europeesch Turkije veel verkleinde, hadden de diepste instincten der groote mogendheden vor men aangenomen. Door die oorlogen toch waren de Balkanvolkeren, vroeger eensgezind tegenover Turkije, verzwakt en onder ling verdeeld wegens het verdeelen van den buit, en was Turkije verzwakt door het verlies van het grootste deel van Europeesch—Turkije. Dit feit gaf vorm aan het Russische politiek instinct om te pogen meester te worden van Constantinopel (zie 5), en in de laatste Doemavergadering sprak de minister-president SasanoT onomwonden uit het Russische doel Constantinopel en Galicië, wat slechts bevestigde wat hiervoor onder 5 is genoemd. Constantinopel en Galicië Russisch zouden ook dan beteekenen het einde van Rumenië en Bulgarije, daar door dit bezit de Russische be geerlijkheid zou gaan streven van de Zwarte Zee te maken een uitsluitend Russisch binnenmeer. 9. Dat diepste politiek-instinct gaf ook vorm aan de Engelsche broodnijdpoli- tiek (zie 6), en deed deze besluiten om af te wijken van haar vroegere I politiek, die gericht was tegen Rusland 1 wegens concurrentie in het streven om 1 de hand te leggen op Azië, en deze i Engelsche broodnijdpolitiek or.twikkel- de zich hierdoor tot een verbond met Rusland. En, vermits Rusland was j verbonden met Frankrijk, ook met Frankrijk en haar revanchepolitiek, i welke revanchepolitiek minder was eene kwestie van Elzas—Lotharingen als wel een wrokpolitiek wegens ver nederde hoovaardigheid. 10. In deze ontwikkeling was slechts noodig een vonk, om een uitbarsting te brengen in den internationalen toe stand, en deze vonk was het verlangen van Oostenrijk, om in Servië zelf te willen een doeltreffend onderzoek naar de Servische politiek van stoken, dit onderzoek gevolg van den moord op den aartshertog troonopvolger. Tegen dit onderzoek moest zich verzetten de Russische politiek, omdat deze zat achter de Servische stookpolitiek, en zij niet wenschte te worden ontmaskerd. 11. Deze vonk bracht Europa in vuur en vlam, maakte tot eenheid de Engelsche broodnijdpolitiek, de Fran sche wrokpolitiek en de Russische veroveringspolitiek, welke eenheid be dreigde het bestaan zelf van Duitsch landOostenrijk. Maar zij maakte ook tot eenheid Turkije met de midden- Europeesche Staten, omdat hét verwij derd doel in waarheid is het verdeelen van het Turksche Rijk. Italië had reeds Tripoli, Engeland wil Egypte, Frankrijk wil Syrië, Rusland wil Con stantinopel en Palestina, Servië, Grie kenland en Bulgarije hadden reeds hef grootste deel van Europeesch Turkije, Frankrijk had reeds Tunis en Algerië en kreeg de vrije hand in Marokko. Het tegenwoordig Turkije, gekomen in als het ware zijne natuurlijke en nood zakelijke grenzen, wenscht niet langer geplunderd te worden noch langer on der curateele te staan, wat zijn recht en plicht is. X2. Het verwijt in dezen oorlog, alsof de Duitsche Keizer de schuld er van draagt, is laster en domheid de schuldigen zijn de Russische verove ringspolitiek en de Engelsche brood nijdpolitiek, en van deze de ware de laatste, omdat zonderde zekerheid, dat Engeland mee zou hebben gedaan, Rus land niet zou 'hebben durven gaan dreigen met eene mobilisatie op de Oostenrijksqh—Duitsche grens. 13. In dezen oorlog is derhalve de aanvalster de politiek der Geallieerden, en is de verdedigster de politiek der midden-Europeesche mogendheden en van Turkije. 14. De vernietiging van Duitsch land— Oostenrijk, de ruggegraat der oude christenheid, zou zijn het einde van het overwicht van Europa over de wereld, en het einde van de Koloniale rijken van West-Europa, gelijk wij hebben uiteengezet in „Azië tegen Eu ropa" in no. 267. 15. Door ons gevoel van rechtvaardig heid voelen wij meer sympathie voor den eigenaar dan voor den dief: de dief nu is de Russische begeerlijkheid en de Engelsche broodnijd, de eige naar, en wel eigenaar van wettig bezit, zijn Duitschland door zijn door vreed zamen ondernemingsgeest verkregen volkswelvaart, Oostenrijk en Turkije door het bezit hunner landen, naar welke de handen uitsteken anderen, die er geen recht op hebben. 16. God regeert de wereld, en als in deze godsdienst en po'itiek veree- nigd zijn, dan, is deze toestand rijp, verbreekt de harmonie in het wereld bestuur, en eischt Gods recht het her stel dezer harmonie. Het verband was nauwin Frank rijk, waar het geheele leven wordt beheerscht door den geest van poli tieke christelijkheid en van politieke onchristelijkheid, in België waar het geheele leven wordt beheerscht door den geest van politieke christelijkheid, in Rusland, waar het geheele staats leven is gegrond op het gebruiken van den godsdienst om te veroveren lan den en volkeren en deze door midcfcl van godsdienstigen dwang te onder drukken, met name tegen de katholie ken en de joden, onder den naam van Russiticeeren. 17. Ons werk heeft voor een groot deel voor doel om in het licht te stel len den onchristelijken geest van de politieke christelijkheid. Ja, voor zoo verre de oorlog is Godsgericht, zien wij dit Godsgericht als gericht tegen dezen geest. Deze geest van politieke christelijkheid, hoewel ook in Duitsch land—Oostenrijk niet vreemd, was hier meer een plaatselijke menschelijke zwakheid dan een systeem. Dit alles was reden te meer, waarom onze sym pathie de richting uitging naar de strij ders, in welker volkeren de politieke christelijkheid nog geen systeem ge worden was, en deze bleken dezelfde !e zijn als de verdedigers tegen den aanval op hun bestaansrecht. 18. In de landen, waar de geest van politieke christelijkheid of onchris telijkheid is verheven tot een systeem, sterven met den godsdienst de groote gedachten (het zijn de ideën die de wereld regeeren), en gaat het leven er worden een leven van klein-burgerlijke gedachten, waarvan het gevolg is, dat het burgerlijke leven wordt klein en zich geheel laat leiden door valschheid en broodnijd. Dergelijke landen kun nen niet zijn de drager van een we reldgedachte en daarom kunnen zij niet zijn de drager van den scepter, be loofd in de zonen van Noach aan den Japheth van den tijd dezer wereldge dachte. Wegens dit moesten wij be sluiten, dat in den tegenwoordigen wereldoorlog de overwinning niet kan zijn aan de landen der politieke chris telijkheid. En ware dit toch het geval, dan zou er alleen uit blijken, dat wij staan aan den vooravond van den tijd, waarin het onrecht overheerscht het recht, de tijd waarin zal werken een werkkracht van dwaling, waarin zij die geen liefde hebben voor de waarheid aan de leugen gelooven, de tijd die zal merken het laatste tijdperk der we reldgeschiedenis. 19. Paul Kruger van Transvaal was man van geloof, en in zijn geloof ver wachtte hij een oordeel tegen 't wraak roepend onrecht der concentratiekam pen. Wegens dit oordeel, dat niet zal uitblijven zoodra de tijden vol zijn, verwachtte hij dus een oordeel tegen Engeland. Dit oordeel moet nader ko men door haar oorlogspolitiek in den tegenwoordigen oorlog, dat minder is gericht op krijgsbedrijven als wel op de practische middelen om voldoening te geven aan haar broodnijdpolitiek. Een dergelijk handelen toch kan on mogelijk liggen in den wil van God, en met deze onmogelijkheid gaat sa men haar verbond met de landen der politieke christelijkheid. Wegens dit kunnen wij niet gelooven aai* Enge- land's overwinning, en kwame die toch, dan geldt weder wat is gezegd aan het slot van no. 17. 20. De wereldgedachte van onzen tijd is die, welker in het licht stellen was het werk van De Volkswil. Ze is die van de erkenning van het natuurrecht en van de harmonie des gezags. Wij zien van deze wereldgedachte drager worden de ruggegraat der Eu- ropeesche beschaving, en dus, dat deze zal voortzetten ons werk en die ge dachte verspreiden onder de volkeren, tot heil en tot zegen van godsdienst en van maatschappij. Wegens dit ons zien, dit zien ge groeid uit de ontwikkeling der zaken, ontwikkelde zich onze sympathie jegens dezen ruggegraat. In dit zien zal men vinden het stand punt, door ons in den wereldoorlog aangenomen. Dit ons zien heeft menigeen geër gerd, omdat hij het anders wilde hebben. Alaar wij hadden niet in onze macht om de zaken anders te willen dan wij ze zagen en hij die zich er gerde, omdat hij het anders wilde, had in dit willen niets te zeggen. Zich tegen ons ergeren wegens ons zien was daarom dom, en ons wegens ons zien benadeelen was daarom valsch. In plaats van zich te ergeren had men zich gelukkig moeten prijzen, dat men door ons zien een kijk op den toe stand kreeg zooals die is. Geen enkel blad gafdien k ij k, wij alleen. landverhuizing*. VEREENIGDE STATEN VAN AMERIKA. Landverhuizing naar de Vereenigde Staten van Amerika. Eene der lastigste vragen die worden gesteld door emigranten, van plan naar de Ver eenigde Staten van Amerika te gaan, isIn welke streek is het het best voor mij om mij te vestigen Men begrijpt heel slecht, dat het antwoord afhangt van allerlei omstandigheden, als persoonlijke kundigheden en eigen schappen, financieele middelen, het I doel, dat men naipgt, de hulp, waar over men beschikt, enz. enz.' zoodat men gewoonlijk zeer spaarzaam is met zijne meaedeelingen daarover, soms deze ternauwernood wil geven. Bij het niet ontvangen van een positief antwoord is men teleurgesteld en be grijpt niet, dat eigen schuld de oor zaak is. Doch welken raad men ook zou krijgen, het beste is aan de hand van algemeene gegevens zich zelf een plan te vormen, daarna dit plan met een goeden raadsman te gaan bespre ken, die uit eigen beweging wel eene andere richting zal aanwijzen, als het gemaakte plan foutief blijkt. De vraag, waar vakarbeiders zich kunnen vestigen, hangt natuurlijk ge heel af van de locale arbeidsmarkt. De arbeidsmarkt in Amerika is in Ne derland slechts bekend uit maande- lijksche publicaties, die wanneer ze hier gepubliceerd worden, geruimen tijd achter zijn. Zij, die niet op goed geluk willen gaan, kunnen vooraf naar bepaalde arbeidsgelegenheid in bepaal de streken en steden vragen. Natuur lijk moet hierover meestal gecorres pondeerd worden, daar de vraag naar arbeidskrachten zich dagelijks wijzigt door het aanbod. In geen geval is het mogelijk, zich vooraf van werk te voorzien, daar men niet wordt toege laten in de haven van aankomst, als men komt op grond van arbeidsover eenkomst of op belofte van werk of naar aanleiding van advertenties van werkgevers, mededeelende, dat zij werk hebben aan te bieden. Voor land bouwers-emigranten worden in het volgende eenige hoofdlijnen aangege ven, die behulpzaam kunnen zijn bij het maken van een plan. Met het oog op de vraag, waar moet ik mij vestigen in het gebied der Ver eenigde Staten, is dit gebied practisch te verdeelen in 5 deelen lo. De oudere staten in het Noord- Oosten (New-York, New-Jersey, Penn- sylvanië). De Europeesche emigran ten vestigden zich daar in den oudsten tijd bijna uitsluitend en ook menig Hollander is daar gaan boeren, het geen hier en daar uit enkele toestan den en gebruiken duidelijk blijkt. Het klimaat is er gematigd, de toestanden vrijwel gezeten. In deze staten liggen de groote steden, waar de industrie centra gevestigd zijn. Markten voor landbouwproducten zijn bij de hand. Ook het platteland is vrij goed be volkt, zoodat men zich daar vestigt in eene gezeten streek, het meest van geheel Amerika -overeenkomende met onze toestanden een dicht spoorweg net, waterwegen, talrijke scholen, zoo wel lagere als voor vak- en hooger onderwijs. Men moet er op de hoogte zijn van de moderne intensieve cul tuur. De boerderijen zijn klein en er worden vrij hooge prijzen voor goeden grond betaald (van 20 tot 60 dollar per 40 acre). Het goedkoopste om zich daar te vestigen is het koopen van verlaten boerderijen, waarvan de eige naars zich hebben gevestigd in de groote steden. Vele in cultuur zijnde boerderijen zijn er te koop, waarvan de eigenaars hun bedrijf willen ver laten om in de centra te gaan wonen. Eene goede arbeidsmarkt maakt het mogelijk het noodige personeel te krijgen tegen niet te hooge loonen, hoewel men in de eerste plaats ge noodzaakt is te werken. De zuivelin dustrie staat hier boven die van alle andere staten. De landbouwproduc ten zijn er hooi, groenvoeder, aardap pelen, haver, maïs, tarwe, boomvruch ten en groenten. 2o. De meer westelijk gelegen streek der oudere staten, bet merendistrict (Michigan. Wisconsin, Ohio, Indiana, Minesota, Illinois, Iowa). Het is min der dicht bevolkt (minder groote ste den, hoewel er nog zeer ve e zijn), de boerderijen zijn grooter, de cultuur is minder intensief en de vakkennis be hoeft niet zoo intens te zijn om zich hier te vestigen, De grond is ook hier niet goedkoop en men heeft ook een flink bedrag aan geld noodig om zich direct te kunnen vestigen. Boeren, dus die bejaard zijn of niet jong meer, voor wie het geen zin meer heeft om de ontberingen van de schaarsche bewoonde vlakte mede te maken, vinden in beide gebieden eene streek, die hen niet zal afschrikken. Beschikken zij over intensieve moderne landbouwkennis en veel kapitaal, dan is de aangewezen streek de oostelijke oudere staten. Hebben zij meer alge meene en gewone practische kennis en niet groot, doch betrekkelijk goed kapitaal, dan zijn de westelijke oudere staten voor hen geschikt. Van deze soort boeren emigreeren er echter weinige uit eigen behoefte. Men gaat meestal met het oog op zijn gezin, vooral bijna volwassen jongens. De {yaktijk leert, dat de jongens zich vedal liever niet in deze streek vestigen, doch dit is geen bezwaar er te gaan wonen, daar de kinderen in Amerika toch zelden bij de ouders in de onmid dellijke nabijheid blijven. In het me rendistrict vestigden zich de kolonisten van de jaren 1870—1880, zoo goed als allen komend uit Noord- en West- Europa. De grond was er toen nog zeer goedkoop. Na 1900 werd de grond duurder en heel goedkoope grond is er nu niet meer van goede kwaliteit. Er zijn hier veie Nederl. nederzettingen, het centrum waarvan is Grand Rapids, Michigan, terwijl er ook veel Duitschers zijn gevestigd. Gemengde boerderij, zoowel als veeteelt wordt hier uitge oefend veel zuivelfabrieken zijn in deze streek gevestigd. Bij de groote steden wordt dikwijls tuinbouw en ooftbouw voor de plaatselijke markt uitgeoefend. Landbouwproducten zijn hooi, veevoeder, tarwe, rogge, boonen, aardappelen, gerst, boekweit, erwten en groenten, in den laatsten tijd ook suikerbieten en fruit (appelen, perziken, aardbeien, aalbessen, frambozen, braambessen). 3o De prairifestaten (N. en Z. Da kota, Nebraska, Montana, Kansas), de streken van de vroegere grassteppe, dui zenden en duizenden kilometers langen breed. De randen van deze prairie streken zijn beter dan het centrum. Over het algemeen is de grond vrucht baar, doch het klimaat is door zijn vervallen in uitersten ('s zomers droog en warm, 's winsters koud en storm achtig) niet ongevaarlijk voor den landbouuk Zoowel te droge zomer als te late winters, (strenge nachtvor sten in het voorjaar) kunnen den oogst doen mislukken. Diverse cultuurmetho des (dryfarming, irrigatie) brengen langzamerhand verbetering, doch waar dit risico van misoogst is kunnen worden vermeden, is het land weinig minder in prijs dan in de oudere sta ten van het merendistrict. In het al gemeen is het land in de prairieprovin cies goedkoop, terwijl de boerdtrijen groot zijn. Door de groote vraag naar, maar het geringe aanbod van werkkrachten zijn de loonen er hoog. Hij, die weinig geld heeft, maar veel werkkracht in zijn gezin en zich direct als een beheerder van een'bedrijf zou willen vestigen (wat niet aan te raden is), is aangewezen op deze streken, zoowel als hij, die eerst nog als knecht het geld voor zelfstandige vestiging moet verdienen. Hier is Ook de streek, waar nog grond om niet !e verkrijgen is, doch in deze streken is deze grond om niet van mindere qualiteit of kost baar om te ontginnen. Het land is dun bevolkt, er zijn nog weinig spoor wegen en in het geheel geen water wegen. Het is de ruwe graanbouw of gemengde boerderij met ruw vee, dat ook in den winter veelal buiten blijft. Het vee wordt er meer voor de slachtbank dan voor de melkerij geteeld. Toch legt men zich hiertoe op melkerij en zijn bier en daar zui velfabrieken. De markten zijn er ver, al is dit bezwaar niet zoo bijzonder groot door de vrij goede organisatie van den handel. Er zijn enkele Hol- landsche nederzettingen, die echter in de eerste jaren van vestiging nog ai wat hebben moeten doorworstelen. Men trekt naar de prairiestaten van de groote steden Minneapolis en St. Louis uit na zich aldaar georiënteerd te hebben. 4o. De Zaid Oostelijke staten. Deze hebben een prachtig klim*aat voorden p'antengroei, tengevolge waarvan soms 4 oogsten per jaar kunnen worden gewonnen. In de noordelijke helft van deze zóne zijn enkele zomerdagen af mattend warm en voor Nederlanders ongeschikt om in de middaguren te werken. In het verste zuiden zijn en kele streken zeer warm en daarbij soms vochtig, zoodat zij beslist onge zond worden. Enkele deelen zijn on geschikt voor vestiging door het ne gerprobleem. De zuid-oostelijke staten zijn vroeger mede van de belangrijk ste geweest,, doch door en tijdens den burgeroorlog in verval geraakt. Er is gebrek aan operatiekapitaal en ten gevolge daarvan gebrek aan instellin gen, waarvan de „settler" en kleine farmer afhangt. Het is dikwijls moei lijk zijn oogst aan den man te brengen. Het is de aangewezen streek voor landkolonisatieplannen en voor kun dige land- en tuinbouwers, als zij bij vestiging hunne belangen weten te binden aan beslist solide kolonisatie organisaties. Het milde klimaat met verscheidene oogsten doet de boerde- rïjen klein zijn. Voor Nedeilanders is meestal de teelt van fijnere producten aan te raden (druiven, tomaten, kom kommers, meloenen), of gemengde boerderij. Dat ooftbouw aan te raden

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 5