•^Pdarond voorbereid geweest op een aan val van de zee uit. Voor de verschil lende Sultans was de verdediging van de Üardanellen een levensvraag For tificatiën werden gebouwd en omge bouwd, en het waren niet alleen Turksehe autoriteiten, die zich met de verdediging vau de lJardanellen be zighielden, maar ook buitenlanders. Eerct in 1807 verscheen voor de eerste maal sedert 1453 een vijan delijke vloot voor de hoofdstad van het )ttomaansche Rijk, maar de En- gelsche admiraal had niet veel re sultaten Daarna zijn de Dardanellen niet meer geforceerd. De blokkade van de Dardanellen door de Russen in 1829 was geen succes, en de doorvaarten der Russen in 1833, der Engelschen en Franscben in 1853 en der Engelschen in L878 geschied den met toestemming der Turksehe Regeering, en wel om de Turken te beschermen. Zooals tuen zich wellicht nog zal herinneren hebben in 1912 gedurende den Turksch-Italiaanschen oorlog de Italianen de Dardanellen-forten trach ten te heschieten, maar het resultaat was nihil." o Hoe de Servische Regeering te Nisch gehuisvest is. De Corriere Delia Serra" geeft een schildtring van den primitieven toe stand van de Servische Regeeringsge- bouwen te Nisch. Duizenden menschen zijn in de gebouwen ondergebracht, en de interieurs lijken op alles behalve op rege'eringsbureaux. Ieder hoekje, van d-1 vliering tot den kelder, wordt gebruikt. In de gebouwen heerscht een voortdurende beweging van men schen die komen en gaan. Ieder vreemdeling, die Nisch bezoekt, moet zich daar melden en heeft een verhoor te ondergaan. In de gangen, naast de banken waarop de wachtenden plegen te zitten, staan „vliegende keukens" voor de soldaten, en in alle hoeken liggen opgerolde matrassen of dekens. Als het etenstijd is, wordt op kolen vuren in de gangen gekookt, en de scherpe lucht v?n allerlei spijzen is ondanks de electrische- ventilatie niet uit het gebouw te verdrijven, 's Nachts dienen de gebouwen tot slaapzalen ieder daklooze kan hier logeeren, en is in de gangen geen plaats meer, dan is er nog ruimte op de trap. Ook in de vertrekken, zelfs in het kabinet van de Ministers, wordt 's nachts geslapen. MaarNisch is nog Servische stad —o De Duitsche Rijkskanselier en de inval in België. Den 4en Aug. 1914 heeft de Rijks kanselier, in de beroemde zitting van den Rijksdag, rondborstig erkend, dat de inval in België een schennis was van het volkenrecht. Onverstandig genoeg heeft hij deze openhartigheid niet gestand gedaan in de zitting van December. Toen be weerde hij, dat hij, reeds in Augustus eenige gegevené had over de neutra liteitschennis door België zelf, waar van men sinds de overtuigende be wijzen meende gevonden te hebben in Brussel. Over deze kwestie is thans een brochure verschenen bij Payot te Lau sanne, onder den titel „La Belgique neutre et loyale", geschreven door Emile Maxweiler, lid van de Konink lijke Academie van België. Op bladz. 65 en vlg. wordt in ge noemde brochure mededeeling gedaan van een onderhoud tusschen den Bel gischen gezant te Berlijn en Von Ja- gow, welk onderhoud plaats had den 3en Augustus Op het bekende verzoek om vrijen doortocht voor de Duitsche troepen, antwoordde de Belgische gezant„Stel u voor, dat Frankrijk ons een derge lijk verzoek gedaan had, en dat wij daarin hadden toegestemd. Zou Duitsch- land ons dan niet verwijten, dat wij een laf verraad gepleegd hadden Voorzichtigheidshalve zweeg von Jagow. Toen vroeg de Belg, waaraan zijn land het dan verdiend had, om tot slagveld uitgekozen te worden van den Eur >peeschen krijg. En nu erkende de Berlijnsche staatsman„Duitschland heeft aan België niets te verwijten, zij houding is altijd correct geweest". En toen baron èeyens voortging en betoogde, dat voor den staat dezelfde eereplichten gelden als voor het indi vidu, toen antwoordde von Jagow „Als privaat persoon billijk ik België,s antwoord, maar als staatssecretaris heb ik daaromtrent geen opinie uit te spreken." Ten slotte deze vraagwat is 't waarschijnlijkste, dat op 4 Aug. 1.1. zoowel von Bethmann-Hollweg als von Jagow, beiden, den inval in 'België beschouwden als een schennis van het volkenrecht, volgens het openbaar getuigenis van den ééne en de private erkenning van den andere, öf dat Von Bethmann-Hollweg op 4 Aug. reeds zekere gegevens had. die nog een ge heim waren voor von Jagow o— Onze voorvaders. Een groote verzendzaak in de Ver- eenigde Staten heeft een boekje uit gegeven voor de reclame dat wel de aandacht trekt. Het heeft den degelijken titel van „Onze voorvaders." Het is rijk geïllustreerd. Veel „tekst" zit er echter niet in. In het boekje komen reproducties voor van de kopergravures der man nen, die Amerika groot hebben ge maakt. Maar de auteur van het boekje gaat verder terug. Groote Engelschen, Hollanders en Franschen mag de mo derne Amerikaan ook als z'n Ahnen beschouwen zoo komt in het boekje b.v. een kiek voor van Jan de Witt, De Ruijter, Rembrandt en Huijgens, de physicus. Ongetwijfeld zijn wij hierdoor lich telijk gevleid, en wij willen daar dan ook menschelijk geen kwaad van zeg gen. Maar wij krabben ons eens ach ter ons oor, wanneer wij ook repro ducties aantreffen van Aristoteles, Ptolemeus, Pythagoras, Piato en an dere beroemde mannen uit de oudheid. Wij vragen ons af, hoe die Amerikaan- sche verzendbandelaar aan die afbeel dingen gekomen is., Echter, als hem geen foto's ten dienste hebben gestaan, dan heeft hij misschien andere authen tieke stukken in zijn bezit gehad, waarin nauwkeurige beschrijvingen van al die groote geesten voorkwamen. Inderdaad is die afbeelding van Dyoge- nes den Wijzen zeer natuurlijk, vooral van het vat. Maar eindelijk staan wij toch ver steld van het Amerikaansch vernuft. Er worden twee portretten geprodu ceerd van de oer-vaders. Eerst Adam hij is, zoo lezen wij. de oer-vader van den beteren mensch, en de kiek is verkregen langs mediamieken weg. Adam is een forsche man. Hij kijkt zelfbewust. Zijn gezicht is regelmatig. Zijn lichaam stevig, maar niet corpulent of al te gespierd. De tweede oer-vader is „The Pilt- down Man". Van hem stamt de slechte mensch af. Helaas hebben zich het goede en het slechte soort zich met elkaar vereenigd, en wij hebben alle maal wat Adamsbloed maar ook wat Piltdownsbloeü in de aderen. „The Piltdown Man" is een vreeselijk mon ster. Hij houdt het midden tusschen mensch en aap. De domheid straalt zijn oogen uit. Het iseen dier. Deze „stamvader" is geteekend door J. Cooke, en is het eerst in de „Scien tific Amerikan" geproduceerd. De auteur noemt het bestaan van de twee stamvaders de oplossing van het wereldraadsel. Het is het compromis tusschen de geloovige en rationalisti sche natuuronderzoekers. Adam was naar Gods beeld geschapen. „The Piltdown man" naar' het beeld van Satan. Men mag veel van den Yankee zeg gen. Maar beweer niet, dat hij niet origineel is —o Een werkelijk objectief oorlogs archief. Een werkelijk objectief oorlogsar chief zullen wij, als het weer vrede is, hebben in de bibliotheek van het Va- ticaan. Z. H. Benedictus XV zorgt er voor, dat alle belangrijke gegevens, den oorlog betreffende, aangeteekend wor den. Alle bladen van beteekenis wor den in het Vaticaan gelezen, en de onpartijdige historieschrijvers zullen later naar Rome moeten, om een juist overzicht van den oorlog saam te stellen. o Waarzeggerij in het groot. Door de oorlog is plots de vraag naar koper en waarzeggerij zeer ee stegen. In alle oorlogvoerende landen wordt thans de waarzeggerij engros geëxploiteerd voor een Mark of een Franc weet de soldaat, of hij levend of dood zal zijn, wanneer de oorlog voorbij is. In Frankrijk heeft de waar zeggerij zulke afmetingen aangenomen, dat de Regeering het noodig heeft ge oordeeld, waarzeggings-reclame te ver bieden. o— ZUID-AFRIKA. De toestand. De „N. R. Ct." ontleent het volgende aan particuliere brieven van Afrikaan- ders De arbeiders schijnen nog woest te zijn op Botha. Er zijn zeer krasse dingen gezegd tegen de reeeering ïn den Provincialen Raad van Transvaal. U weet, dat zij daar de meerderheid hebben. Creswell was in den Volks raad ook tegen den aanval op Duitsch Zuidwest, maar toen er gestemd moest worden, kwam Botha met zijn voor stel de negen verbannen leiders verlof te geven terug te keeren naar ZuidAfrika „om de eenheid in het land te be waren" zeker op belofte, dat Cres- welle hem moest steunen in zake D. Z. W. A.Het is zeker geen toeval, dat er nog geen manschappen op den Rand opgeroepen zijn. Na alles wat er in den Provincialen Raad gezegd is, zal de regeering ook daar voorzichtig te werk moeten gaan. Ofschoon het niet vaat staat, is er m. i. veel kans op, dat de Arbeiders partij (waarin reeds vele Afrikaners en Hollanders opgenomen zijn) samen werking in de toekomst zal zoeken met de Nationale Partij. Ze zijn allebei sterk anti-kapitalistisch (in tegenstelling met de Z.-A. Partij van Botha en de in merg-en been kapitalistische Unio nistische partij van Smartl). Ze zijn ook allebei tegen oorlogstoerustingen, zullen dus allebei stemmen tegen een bijdrage voor de Britsche vloot en voor een beperking van oorlogsonkos- ten in het eigen land. Zuid-Afrika eerst dan het RijkDe quaestie van de arme blanken speelt daarbij een voorname rol in beider program. Zoo als u weet, baande Hertzog reeds den weg tet samenwerking, toen hij tegen de verbanning van de 9 arbeiders stemde. Ook verwachten wij meer toegevend heid in verband met onze taal van de arbeiders dan van de unionisten. Di-ys b.v., de voorzitter van den Pro-inda len Raad, is een vurig lid van het Algemeen Nederlandsch Verbond. In het district Middelburg, Trans vaal, weigeren 600 man, d.i. bijna alle dienstplichtigen, naar D. Z. W. A. te gaan. Allen, die opgeroepen werden, had de regeering blijkbaar niet noo dig, want sommigen die tegen stem den (oudeie burgers) zijn ongestraft naar hun boerderij teruggekeerd, maar 200 man zijn in de gevangenis gezet. Hel Westen, van Potchefstroom, heeft dit alles bekend gemaakt. Op de ver gadering, waarop de Middelburgers onder kommandant Sarei El.iff, klein zoon van Oom Paul, hun besluit na men, droegen zij de vierkleur op de borst. - Stel u voor, 200 uit één district, en dat nog al uit het district Middelburg, dat zich onderscheidde in de gevan genneming van gen. De Wet! Tegen de rebellie zijn, beteekent dus nog niet voor den aanval op D. Z. W. A. zijn. Volgens de officieeie berichten zijn er, alles te zamen, 500 burgers, die wei gerden naar D. Z W. A. te gaan, in Booysen's kamp ondergebracht. Het zullen er wel meer zijn, als men de les, die Middelburg leert, in aan merking neemt. Nog een brokje nieuws Volgens de Rand Daily Mail zou dr. F. E. T. Krause K. C- gen. De Wet verdedigen voor het hof, dat thans zitting houdt te Bloemfontein. Men weet, dat dr. Krause, toen de Hertzogianen zich van de Z.-A. Partij scheidden., zich zeer kras tegen Hertzog uitliet. Sinds dien is hij blijkbaar van meening veran derd Het feit, dat onze knapste ad vocaat De Wet gaat verdedigen, spreekt daar ook voor. Dus nog een aanwinst voor de Nationale Partij. Trouwens al de Afrikanen van Duitsche afkomst worden nu door de regeering enz. zoo zonderling behandeld, dat zij voortaan wel aan den kant van de Nationale Partij zullen staan. Uit een brief uit de Kaapprovincie, van half-Januari „Elk kan jou verseker dat die pes simisme, waarmee jij in jou laatste brief dinge beskou hier in ons land, sal verdwijn als jij die ware toedrag van sake weet. Elk moet erken, .dat ek sware tije te gemoet sien kom, maar wat is daar goeds in die wereld nog ooit kom sonder moeilikheid.... Die tekene is duidelijk dat daar nog duisende is wat die knie vir Baal nog nie gebuig het niet." De schrijver heeft het dan over de verdeeldheid in de kerk, die de con ferentie te Bloemfontein hoopt te ver zoenen. Te Pretoria gaat een groot gedeelte van de gemeente niet meer ter kerk, wanneer ds. Bosman spreekt. Men weet, hoe het publiek bij de te- rechtszitting van ds. v. Broekhuizen eerbiedig oprees, toen de beschuldigde binnenkwam. „Dit is typies van vele andere gemeenten", zegt de briefschrij ver, „en die posisie word baje skerp, sodat daar iets gedaan moet word." „Ek het al dikwels gesê, en vele andere mense denk ook so, dat die ontwikkeling sal wees so's niemand hom dit nou coorstel niemij hart bloei als ek denk aan sommige van die wat weggemaai is. En dit so puur verniet so's dit uiterlik skijn. Maar die Here regeer" (pres. Sieyn's woord aan de predikanten, in het begin van de opstandigheid); „die ware en die regte sal op die end triomfeer. „Hou maar moeddit is donker en baje donker, maar in dit alles is dan toch veel wat aanmoedig en op betere tijë laat hoop. Die kern van die volk staat reg en die jonge geslag is getrou. Daar kom nou 'n suivering in begin sels wat nie anders als gesegende vrugté vi die toekomst afwerp nie. Wie weet hoe noodig zal dit nie was nie onder 'n sekere politiek was ons goed op weg om niks te word nie Maar nou is so'n politiek ondenkbaar." o De strijd der Duitschers om liun bestaan. Sven Hed publiceert in Berlijn een brief, die in het buitenland de ruimste verspreiding waard is. Hij luidt on geveer De Engelsche pers heeft de Duit schers barbaren genoemd. Het volk- van Goethe, Schiller, Wagner enz. zou uit^barbaren bestaan. Als de Engelschen verdragen sluiten met de Servische moordenaars, met de Russische horden, en den haat tegen een Europeêschen staat aanwakkeren, als zij in Afrika de christelijke beschaving verwoesten door den strijd derwaarts te verleggen, als zij de gekleurde rassen naar het Europeesche oorlogstooneel brengen, om aldaar tegen de blanken te vech ten, mogen zij veeleer barbaren ge noemd worden. In de geschiedenis is niets bekend, dat op dergelijke Engelsche politiek gelijkt. De wereld is ais omneveld en deze duisternis is door Engeland ge bracht. Engeland verwoestte de cultuur, een werk van eeuwen, en ten behoeve van Engeland moet Frankrijk zijnharte- bloed storten. De schuld aan dezen o rlog, die zoo licht had vermeden kunnen worden, treft de Engelsche staatslieden. Ik be zit in Engeland vele oude en dierbare vrienden, die bittere tranen vergieten 'over het ongeluk, waarin zich Engeland als gerechte straf voor zijn politiek zal storten. Onmenschelijk was de strijd, dien de Engelschen door hun opiumhandel over China brachten, doch 't is een groote zonde, heidensche volken tegen hun eigen stamgenooten, de blanken, de christelijke volkeren van Europa, op te hitsen. Dit is een misdaad, die niet weer is goed te maken. Wij koesterden de hoop, dat het menschdom betere tijden tegemoet ging en nu heeft ons de Engeische politiek naar de middel eeuwen teruggevoerd. Spoedig zal wei alles aan het licht komen. Men bezit reeds vele documenten, getuige nissen in de archieven der Engelsche pers stapelen zich de leugens tot ber gen op. Het materiaal is voorhanden, thans kan het werk van den geschied schrijver beginnen. Uit dit werk zal blijken, dat de neutrale staten, die voor Duitschland sympathie koesteren, zich niets behoeven te schamen ze ston den aan den kant der gerechtigheid en hun toekomst zal gelukkig en schitte rend zijn. Nog klinkt mij de donder der kanon nen in de ooren, ik heb dien wekenlang gehoord. Met hun wapens schrijven de soldaten de geschiedenis. Bij hoo- pen vallen ze in de doorweekte loop graven, terwijl de staatslieden, die in koelen bloede dezen oorlog hebben uitgeroepen, behagelijk aan den haard zitten. Over hen zal het bloed komen van zoovele gesneuvelden en de tra nen van zoovele weduwen en wee zen N.B. S,ven Hed is de groote Zweed- sche ontdekkingreiziger. —o Zijn <le bijen kleurenblind In de schoolbanken hoorden wij van de doelmatigheid der natuur. De bloe men zouden hun mooie kleuren heb ben, om dc bijen te lokken, waardoor dan de bestuiving zou worden bevor derd. Maar nu zijn enkele natuuron derzoekers ons gaan vertellen dat de bijen kleurenblind zijn. Paars, rood, groen, blauw, alles zien zij als groen, alles is die stomme dieren groen en grijs voor de oogen. Zij, die in de doelmatigheid van de natuur gelooven, wilden die kleuren blindheid van de bijen niet voorwaar aannemen, en zij hebben een zekeren Hess, die het eerst op de kleurenblind heid van de bijen de aandacht heeft gevestigd, uit zijn tent gelokthij moest met bewijzen aankomen. Hess is met bewijzen aangekomen. Maar een ander Duitsch natuuronder zoeker, Frisch, had ook proeven met bijen genomen, en had bevonden, dat i de dieren wel degelijk de kleurenpracht der bloemen konden bewonderen. Zoo is een wetenschappelijke ruzie ont staan. Inmiddels is er een derde partij met een voorstel gekomen waarmee Hess en Frisch zouden kunnen accoord gaan de bij zou absoluut niet kleu renblind zijn. Zijn kleurenzin zou ech ter veel lager zijn dan die van den mensch, en alleen enkele zeer schelle kleuren zouden de bijen van elkaar kunnen onderscheiden Maar de fijne kleurschakeeringen, die wij waarnemen, zouden de bijen niet kunnen bewon deren. De proefnemingen worden echter voortgezet, en Frisch hoopt nog steeds den buitengewonen zin der kleurenzin der bijen te kunnen bewijzen. o— De radio-telegrafische installatie van den Eifi'eltoren. In 1903 werd de Eiffeltoren in dienst gesteld van de draadlooze telegrafie, en sedert zendt hij dagelijks zijn, elec trische golven in alle windstreken. Overdag verbindt hij Parijs met steden die 3000 K.M. verwijderd zijn.'sNachts is zijn capiciteit 5000 K M. Z'n maxi mum draagwijdte is 6200 K.M. ge weest. Op het oogenblik staat de draad looze telegrafie geheel in het teeken van den oorlog, maar vóór 1 Augustus was de Eiffeltoren een waar weten schappelijk centrum. Twee keer per dag werd het burgerlijk tijdsein verzon den, twee keer per dag werd het weten schappelijk tijdsein de wereld inge stuurd. Voorts ging twee keer per dag ee:: wereld voor spelling in zee, of lie ver... in de iuchi. Ook voor astro nomische doeleinden was de draad- looze telegrafie van den Eiffeltoren zeer .geschikt. o Het aschgranwo licht. Het licht van de nieuwe maan, en ook het licht van de „verduisterde" maan bij een eclips, staat bekend als het aschgrauwe licht. Leonardi da Vinei heeft reeds aangetoond, dat dit zon- licht is, van de aarde naar de maan gereflecteerd, en van vrouwe Luna weer mededeelzaam naar de aarde ge stuurd. De sterrewachi te Poelkowa bij Petersburg houdt 2ich thans bezig met onderzoekingen van dit merkwaar dig schemerlicht. Die onderzoekingen 1 zijn belangrijk vooral om de waarne- mingen zelf. Want zooals men zich zal kunnen voorstellen, is het asch- grauwe licht buitengewoon moeilijk te „behandelen." o Moderne boomwoningen. Een Fransch weekblad geeft aardige kiekjes van moderne boomwoningen, die in den oorlog onontbeerlijk zijn. Zooals men weet dienen zij voor ob servatiepost. Een observator kan moei lijk uren achtereen in een boom staan, maar brengt men boven in den boom een bamboehuisje aan, dan voelt de observator zich behagelijk. Met een gewone ladder komt hij zijn woning in. Generaal Joffre heeft over niet min der dan 1500 boomwoningen te be- schikken. De meeste kunnen snel uit elkaar genomen worden. Enkele wor den echter niet uit elkaar genomen, wanneer zij getransporteerd worden. Ook de Duitschers maken van de boomwoningen druk gebruik. Zij vervaardigen ze niet alleen uit bamboe, maar ook uit aluminium. o De Fran.sche wijnhandel. De berichten omtrent den Franschen wijnhandel, evenals omtrent den export van gedistilleerd, luiden zeer ongunstig. De Parijsche „Moniteur Vinicole" uit de vrees dat de uitvoer van deze pro ducten uit Frankrijk ook na den oor log ernstig zal worden geschaad door fiscale maatregelen tot dekking der oorlogskosten. Het blad wijst daarbij op de verhooging der opcenten op wijn en gedistilleerd in Nederland, en het verbod van alcohol in Rusland. De hoop wordt uitgesproken, dat al thans de geallieerden cr naar zullen streven de'schade voor deze tak van bedrijf in Frankrijk zoo klein mogelijk te maken, door op een of andere wijze aan de Fransche producten een prefe- rentieeie behandeling toe te kennen, —o—

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 6