El lATDUMClT BIJVOEGSEL van van 13 Maart 1915. Van alles wat. O Veldmaarschalk Paal Von Hindenburg. Van den in Duitschland terecht zoo populairen veldmaarschalk Von Hin denburg, den bevrijder van Oost- Pruisen, heeft een eenvoudige, doch zeer lezenswaardige levensbeschrijving het licht gezien. Het biografietje de 100.000 exemplaren zuilen wel spoedig uitverkocht zijn 1 is van de hand van Bernard Von Hindenburg, een broeder van den generaal. De Berlijnsche correspondent van het „N. v. d. D." ontleent er de volgende bij zonderheden aan Von Hindenburg, die voluit heet Paul Ludwig Hans Anton Benecken- dorf Von Hindenburg, stamt uit een oer-oud geslacht uit de Marken. Vol gens officieele familiepapieren gaat de stamboom terug tot 1280, tot een ze keren Johannes de Beneckendorpe. Het wapen op een blauwen achtergrond een zwarte buffelkop met een gouden ring door den neus en boven den kop een helm, is een heraldiek zinnebeeld van krijgsmanskunst. De Beneckendor- pen waren dan ook bijna allen soldaat. Drie-en-twintig hunner vielen in de achttiende eeuw op de slagvelden van Hongarije, de Nederlanden, Bohemen, Polen en Frankrijk. Een veldheer van beteekenis was de baksische generaal Ludwig Ernst Von Beneckendorf, die in 1767 de overwinning behaalde bij Kollin. Het geslacht was op één linie na tegen het eind van de achttiende eeuw uitgestorven. Eén afstammeling be stond er nog, Hans Heinrich, die met een jonkvrouwe Von Hindenburg in het huwelijk trad. De eerste Benecken dorf Von Hindenburg was de over grootvader van den tegenwoordigen veldmaarschalk. In de „Posener Zeitung" van 4 Oc tober 1847 verscheen een advertentie, waarbij luitenant Von Hindenburg de geboorte bekend maakte van een „vroolijken en gezonden jongen" Paul. De jonge moeder, die voor den eerst geborene een goede en ervaren kin dermeid wilde hebben, koos er een, die er in de schemering van de kamer heel resoluut en flink uitzag. Maar deze gedienstige maakte toch wel een vreemden indruk. Want niet alleen riep zij, zoodra de jonge wereldburger een keel opzette „Kalmte in de com pagnie niet alleen drukte zij zich soms heel niet gekuischt uit, maar het gebeurde ook wel, dat zij verdacht naar sterken drank rook. De kinder meid was vroeger marketenster ge weest... Paul Von Hindenburg kreeg dus wel al heel jong een militaire opvoe ding. En het zal geen verbazing wek ken, dat hij niets liever deed dan naar •de verhalen luisteren van zijn groot moeder van moederszijde, wier man de oorlogen meegemaakt had van 1806 en 1813, over dezen gruwelijken tijd voor Pruisen. Paul heeft er, de familie tradities volgende en ook het eigen instinct, niet aan getwijfeld iets anders dan officier te worden. En in 1859, twaalf jaar oud, kwam hij op de Ca dettenschool te Wahlstatt. In de brie ven, die hij van hieruit schreef naar het ouderlijke huis, voelt men al heel duidelijk, dat de jongen trouw, goed hartig, leergierig was. En bovenal streng voor zichzelf. Hij rookte niet, dronk heel weinig, speelde geen kaart. Steeds dacht hij aan zijn militair be roep. Met weemoed zag de jonge cadet in 1864 zijn oudere kameraden in den oorlog trekken. Twee jaar later mocht hij zelf van de partij zijn. En als achttienjarig luitenant bewees hij reeds bij Königgratz, dat het hem aan per soonlijken moed niet ontbrak. Voor zijn dapperheid kreeg hij den Rooden Adelaar. Hoe vurig in dien tijd het soldatenbloed in zijn aderen vloeide, met welk een geestdrift hij het solda- tenvak beoefende, blijkt uit de brieven, die hij van het oorlogsterrein zijn ouders schreef. „Het is hoogtijd,dat de Hindenburgs weer eens kruit rui ken. Onze familie is hierin verschrik kelijk verwaarloosd. Hoe het mij ook spijt jullie niet even te kunnen zien, toch verheug ik mij op de bonte toe komst. Voor een soldaat is de oorlog de normale toestand. Sneuvel ik, dan is dat de meest eervolle en schoonste dood, word ik gewond, dan zal dit tot mijn bestwil zijn, keer ik heelhuids terug, des te beter." Zijn gevoelens vóór den slag be schrijft hij op de volgende wijze: „Eerst een soort van vreugde, dat men ook eens kruit ruiken zal. Dan echter een bang twijfelen, of men wel als zoo jong soldaat zijn plicht zal doen. Hoort men de eerste kogels, dan raakt men in geestdrift, een kort gebed, even denken aan de geliefden in het vaderland, aan den ouden naam en dan voorwaarts 1 Met het toenemen van het aantal gewonden maakt de geestdrift plaats voor een zekere koel bloedigheid, of liever onverschilligheid. De eigenlijke opwinding komt eerst na het gevecht, wanneer men de gru welen van den oorlog kalmer beziet en men getuige is van tooneelen zóó verschrikkelijk, dat ik ze niet beschrij ven kan." In den Franschen-Duitschen oorlog van 1870 vocht hij mee te Saint-Privat, een der bloedigste slagen van dezen veldtocht. Daar kreeg hij het Ijzeren Kruis. Daarna was het voor langen tijd gedaan met Duitsche oorlogen. Von Hindenburg trouwde in 1879, toen hij gedetacheerd was bij den ge- neralen staf, waar alleen de officie ren komen, die iets voor de toekomst beloven. Hij maakte allengs promotie en steeg tot den generaalsrang. Zijn verlof bracht hij door op zijn land goed in West-Pruisen te Neudeck, waar hij met zijn kinderen oorlogje speelde. En de broer vertelde, hoe eens de generaal zijn zoon in de hoogte tilde en tot hem zei„Jongen, ik ver heug me er al op, met jou aan het bivakvuur te zitten in den oorlog tegen Rusland Drie jaar geleden toen hij acht jaar commandeerend generaal geweest was, nam hij zijn ontslag. Niet omdat hij zich ziekelijk voelde kort te voren werd hij nog goedgekeurd voor een levensverzekering maar omdat hij het noodig oordeelde plaats te ma ken voor jongere krachten. Bernard Von Hindenburg maakt met geen woord melding van de al- gemeene lezing, dat zijn broeder de gouden uniformpet ruilde voor den hoogen hoed, omdat hij bij den Kei zer in ongenade gevallen zou zijn, tij dens de manoeuvres in het Oosten, bij de Mazoerische meren, toen het Von Hindenburg gelukte, als hoofd van de Pruisische troepen, den Keizer ge vangen te nemen, die chef was van de Russische... Het kan natuurlijk zijn, dat dit verhaal, zooals de meeste over Hindenburg, verzonnen is. Maar in dien het bij uitzondering in overeen stemming zou zijn met de waarheid, dan zou het toch niet vermeld kunnen worden in deze biografie. Von Hindenburg woonde als rustend burger, die nog steeds zich verdiepte in militaire aangelegenheden te Han nover. Toen de oorlog uitbrak, wachtte hij met spanning op het oogenblik, dat zijn keizer hem noodig zou heb ben in den strijd tegen de Russen. Dit oogenblik kwam, toen de com- mandeerende generaal Von Prillwitz und Gaffron het in Oost Pruisen zoo bar verknoeide, dat hij zijn ontslag moest nemen. Den 22en Augustus, 's middags om drie uur, juist toen Von Hindenburg in de huiskamer zijn kopje koffie dronk kreeg hij een tele gram, dat de Keizer hem uitverkoren had, om het oppercommando op zich te nemen van de Duitsche troepen in het oosten. Twaalf uur later haalde de chef van den generalen staf, tevens zijn schoonzoon, generaal Ludendorff, hem reeds af met een extra-trein. In het holle van den nacht reisden zij weg. 's Middags om halftwee kwam Von Hindenburg te Mariënburg aan. En niet lang daarna behaalde hij 1 de overwinning bij Tannenburgl En thans heeft hij reeds tot driemaal toe Oost-Pruisen bevrijd van de inva sie der Russen 1 o— Een redevoering van Halil-bey. KONSTANTINOPEL, 2Maart. (W.B.) In een redevoering in de Kamer wees de president Halil-bey er op, dat de door de Kamer getoonde eensgezind heid een heerlijk voorbeeld is voor komende geslachten, een voorbeeld, dat toont, dat als het vaderland in ge vaar is partijgeschillen, politieke eer zucht en haat zwijgen. De heldhaftige dapperheid van ons leger, aldus ging Halil-bey voort, verhoogt het vertrou wen van onze vrienden, wekt bewon dering en eerbied bij onze vijanden. Halil herinnerde aan de overwinning bij Koeprikoei, aan de vlucht der Rus sen bij Sarikamysj, waar nieuwe door de Russen aangevoerde strijdkrachten zich voor de standvastigheid van het Osmaansche leger uitputten. De president der Kamer herinnerde verder hoe het Turksche leger na het doortrekken van waterlooze woestijnen en na de overwinning van den vijand voortrukte naar den oostelijken oever van het Suez-kanaal en toen verken- ningsafdeelingen uitzond, die onder het vuur der vijandelijke schepen en ver sterkingen den westelijken oever van het kanaal bereikten en na vervulling van haar taak terugkeerden. Dit leger, waarvoor veel voorbereidingen noodig zijn, zal weldra een beslissender, slag doen, en het schoone vruchtbare Egypte van de tyrannie van den vijand bevrijden. Spreker was overtuigd, dat de Engelschen verdreven werden uit de streek van Bassorah. Op alle fronten overwonnen, zoo vervolgde Halil-bey, begon de vijand in vertwijfeling een aanval op de Dar danelles Het is buiten twijfel, dat de vijand, die met de voortgezette be schieting, welke zijn machtige oorlogs schepen sedert eenige dagen onderne men, niet het minste resultaat verkreeg, hier van de Osmaansche dapperheid den zwaarsten slag zal ontvangen. Het is onwaarschijnlijk, dat de vijand door de zeeëngten zal kunnen komen, maar zelfs, indien hij hierin slaagt, kan hij zeker zijn, dat met dit succes onze vastberadenheid slechts verhoogd wordt. Hij zal weten, dat het grootste deel van ons leger hier is geconcen treerd, dat maatregelen zijn genomen met het oog op alle mogelijkheden. Moge de wereld ervaren, dat wij vast besloten zijn ons leven te leiden niet kruipend op aarde, maar vechtend als leeuwen. Wij willen niet het hoofd bui gen in het stof als lafaards en ellen delingen, maar ons rein voorhoofd hoog opgericht dragen, als een edele onaf hankelijke natie. Als we zelf moeten sterven zullen we eerst sterven als we onzen plicht hebben vervuld, dien de Osmaansche sultan ons opdroeg. Van dit spreekgestoelte roep ik Wij zullen niet sterven 1 Wij zullen leven Onze weg is de eeuwige weg van het heil De Russen die nederlaag op neder laag leden door onze dappere legers en door onze bondgenooten, hebben zich genoopt gezien in de Doema be toogingen van zwakheid te houden. De staatslieden te Petersburg, die sid deren voor het gevaar de Oost- en en Zwarte Zee te verliezen, hadden behoefte het fanatisme van hun legers op te wekken door de verklaring, dat thans het oogenblik gekomen is om Konstantinopel te veroveren en uit te varen in de open zee. Laat de Russen zich rustig houden. De Ottomaansche, Duitsche, Oosten- rijk-Hongaarsche legers zullen in een dracht heden als morgen de slachtvel- den drenken met hun bloed, hen heden als morgen verpletteren. De Osmaansche soldaat, die Kon stantinopel en de Anatolische grenzen beschermde, moge bedenken, dat hij tevens de heldhaftige bewaker is van Berlijn, Weenen en Boedapest, zooals de soldaten der bondgenooten ook zijn de roemrijke verdedigers van Constan- tinopel en Anatolië. Onze vijanden verspreiden voortdu rend de bewering, dat zij ons als prijs voor onze neutraliteit de onschendbaar heid van ons gebied hadden toegezegd. Zij, die eens een voorbeeld willen zien van een land, dat Rusland en Engeland de onschendbaarheid van zijn gebied waarborgden, mogen het oog richten naar Perzië. Maar gij, arm Islamitisch land, treurt niet. Ook gij zult bevrijd worden van het pak eener geweldda dige heerschappij 1 De beschieting der Dardanelles De kapitein ter zee Persius schrijft aan het „Berl. Tagebl naar aanleiding van het bombardement van de Dar- danellen-forten „Kustforten te vernie len om in het verdedigde vaarwater te kunnen binnendringen, gaat door voor een zeer moeilijke taak voor een vloot. Ook als de aanvaller over een sterke artilleristische meerderheid beschikt, zal nog een groot gedeelte van de schepen opgeofferd worden. Het be ginsel „un canon sur terre vaut un vaisseau de mer" of „trois sur mer", teekent heel goed de waarde van kust- versterkingen. Natuurlijk als deze be hoorlijk zijn aangelegd. Mahan zegt Een kustfort kan zoo sterk gemaakt worden als men waar wil, omdat de draagkracht van zijn kanonnen onbe grensd is, wat bij een oorlogsschip niet het geval is. Is een kustfort niet sterk genoeg om iederen aanval van een vloot af te slaan, dan is het geld, dat eraan besteed is, in het water ge worpen. Eenigermate bruikbare kustverster- kingen konden tot dusverre slechts overweldigd worden, als de aanval van land- en zeezijde tegelijkertijd plaats had. Sedert het optreden van de Dread noughts zijn de kansen om de kustfor- I ten er onder te krijgen niets beter ge-r worden. Tegen de in sterke pantser torens gestelde kustkanonnen en tegen houwitserbatterijen in goede dekking, kunnen de vlakke baan-kanonnen der schepen weinig uitrichten. Daarbij ko men nog voor ae verdediging de mij nen en ander versperringsmaterieel. Die moeten eerst opgeruimd worden en dat kan slechts geschieden als de kustartillerie eerst tot zwijgen is ge bracht. Mer. mag veilig aannemen, dat de Turksche Dardanellen-versterkingen in den laa'tsten tijd gemoderniseerd zijn. Heel gemakkelijk zal dus de intocht van de Fransche en Engelsche vloten in de Dardanellen niet zijn." o De Fransche Katholieken. De „Köln. Volksztg." over „Frank rijk's goede en kwade geesten" Hoe meer in Frankrijk de teugel - looze haat tegen de Duitschers toe neemt, des te meer wij ons daarvoor hoeden en een helder oordeel van zaken weten te bewaren. Een on christelijk patriotisme heeft zich nu in Frankrijk, ook in katholieke krin gen, baan gebroken en daarmee wor den de grondslagen van den gods dienst der liefde bedreigd Waar zijn toch Frankrijk'» goede geesten ge bleven, moet men met groote bezorgd heid vragen Zal de hoop der kerk- vijanden vervuld worden, die reeds spreken van een nationale kerk en den kardinalen van Frankrijk aan bevelen, om in Avignon een nationa- len paus te kiezen Om de tragiek nog te vergrooten ligt de centrale „action populaire", in Keims in puin, de haat schijnt voor langen tijd over de stemmingen te heerschen, priesters en bisschoppen zelfs vergeten de plichten van hun heilig ambt. Wanneer de Fransche katholieken niet alle vruchten van hun arbeid in gevaar willen brengen, dan moeten ze weer beginnen met betgeen het nationalisme hen liet onderbreken, n.l. met den socialen arbeid ten bate van de arme, uitge putte en zoo vreeselijk misbrnikte massa's. Ditmaal moeten zij zich voor goed losmaken van egoïstische volks leiders als Barrès en Maurras en het godsdienstig leven weer opbouwen op die basis, welke zij zoo vaak in den loop der laatste tachtig jaren hebben verlaten Geen geschiedenis is zoo leerzaam als die van Frankrijk's binnenlandsche en kerkelijke politiek Alle misslagen, welke maar konden worden begaun, werden volop uitge werkt Wat uns betreft, wij vermo gen kalmer over Frankrijk's tegen woordigen toestand te oordeelen, dan volgens de afzonderlijke indrukken der Fransche uitbarstingen van haat tegen Duitschland mogelijk is. Een door medelijden gedragen gelatenheid staat ons beter dan een antwoord van haat. Wij strijden een rechtvaardigen strijd, om het bestaan, voor ons land en zijn toekomst, maar, juist omdat deze oorlog een rechtvaardige is, willen wij ook in de uitdrukking onzer gevoelens ons schild blank en rein houden. o Vau spionage verdacht. De Nieuwe C t. vertelt de vol gende historie Een bekend inwoner van Den Haag, de heer H. W., uit het Noordeinde, wiens bedrijf vaak nacht-werkzaamhe den meebrengt, was gisteren eerst te- j gen den ochtend thuisgekomen en j hierdoor sliep hij om 10 uur in den morgen nog. Onverwacht wordt er aan zijn slaap- t kamerdeur getikt. Meneer, of u even wilt komen, vraagt de dienstbode, er zijn zes hee- ren om u te spreken. Zes heeren Op dit uur al De heer des huizes overpeinst een oogenblik wat dit wel kan zijn. Dan staat het meisje weer voor zijn deur. Meneer, er zijn nog drie heeren binnengekomen. Ze zeggen, ze zijn van de politie en de justitie en moeten u da delijk hebben. Van de politie en de justitie, negen man, wat kan dat zijn, vraagt de nietsvermoedende heer zich af, en schiet zoo haastig mogelijk eenige kleedingstukken aan. In de huiskamer wacht het heeren gezelschap den huisbewoner op en maakt zich in verschillende qualiteiten bekend; justitie, politie en recherche. Onnoodig te zeggen dat de verba zing van den heer W. onrustbarend toeneemt. Waar is uw telefoon luidt de vraag van een der dienaren van het gerecht. Hier, meneer Neen, die bedoelen wij niet. Het toestel van de draadlooze telegrafie moeten wij zien. Draadlooze telegrafie, maar me neer, wat meent u, wat zou ik in vre desnaam daarmee moeten doen Ja, ja, dat zullen wij wel uit vinden. Mannen, bewaak alle uitgan gen van het huis, ramen en deuren, zoo dat-ie niet kan ontsnappen 1 klinkt het bevel. Dan worden achtereenvolgens on dervraagd het dochtertje, het doode- lijk verschrikte dienstmeisje, de chauf feur, die in de keuken het zilver stond te poetsen. Opbiechten moesten ze wat ze wel van het geheimzinnige toestel op het <Jak afwisten. Alle drie bleven zij hel antwoord schuldig. Intusschen was de heer W. met eenige der onwelkome bezoekers tot een nadere verklaring kunnen komen. Er loopt een telefoonlijn over uw dak en dat is geen gemeentelijn, dus dit heeft wat bijzonders te betee- kenen. Verdenken de heeren mij dan van spionage Gewis. Wij hebben zeer strenge orders en kunnen niet scherp genoeg toezien. Maar, meneeren, klimt u zelf op het dak, dan kunt u zich er van over tuigen dat. dat bewuste lijntje niets anders is.... dan de draad van een huistelefoontje naar de woning van mijn schoonmoeder. Het loopt boven dien uitsluitend over onze particuliere eig ndommen 1 U kunt direct de proef nemen en zelf opbellen. Oh, is het dat. Nu, dan kunnen wij wel gaan. Wij zijn verkeerd in gelicht en zonder de minste ver ontschuldiging aan te bieden, verlieten de vertegenwoordigers van het gerecht de woning van den heer W., wïen niets anders overbleef dan zijn hoogst verontwaardigde stemming te luchten en zijn beangste huisgenooten te gaan gerustellen. De Dardanellen. In die Dardanellen is al wat te doen geweest. Het woord Dardanel len komt op menige bladzijde van het boek der historie voor. En steeds, als er van de Dardanellen sprake is, hoort men van oorlog en bloed. De Engelsche admiraal Duckworth, de aanvoerder van de Engelsche Vloot, waaraan het den 19den Fe bruari 1807 gelukte, ondanks het vuur van de Turken door de Dar danellen te varen, noemde een aan val op de Dardanellen een der ge vaarlijkste en moeilijkste onderne mingen van de oorlogsgeschiedenis. Ëigentlijk heeft de heele krijgsge schiedenis der Dardanellen aange toond, dat de Dardanellen, wanneer de Turken op hun hoede zijn en wanneer zij weten te proficeeren van de natuurlijke ligging, enz., niet te forceeren zijn. De strategische betee kenis van de Dardanellen is nog toe- geoomen, sedert de constructie van het moderne geschut, want het zijn nu de kanonnen van de forten, die de enge straat beheerschen als ze althans goed afgevuurd worden, en niet door het betere scheepsge schut st.ukgeseho'en worden ter- wyl vroeger <de doorvaart slechts door een vloot kon verhinderd wor den In 1356 trokken de Turken over de zeestraat, en sedert zijn zij voort-

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 5