laart geopend zijn In den RUG. Kloosterbalsem Mar k therichten Cei&ur ALS HET WATER GOED KOOKT, DADELIJK GEREED. Inmaak potten, dan gloeien, de luchi zou in vuur staan, en bliksems van allerlei vorm zouden het zwerk doorklieven. Inmid- j dels zouden vuurbommen de angst en ontzetting der arme menschen nog ver- ergeren. Dr. Ditzel toont nu aan, dat bij de aardbeving van 16 November 1911 gebleken is, dat er inderdaad allerlei merkwaardige lichtverschijnselen kun nen worden aangenomen. Zij ont staan door totop heden onbekende oorzaken. Natuurlijk zal de atmosferi sche electriciteit een niet onbelangrijke rol erbij spelen. De auteur behandelt deze verschillende „seismische licht effecten en poogt ze te classificeeren. Het artikel is dan ook buitengewoon belangrijk, ook om het vele feitenma teriaal, dat hier verzameld is. o— Gierig. „Waarom reis jij zoo'n rijk man, in de derde klasse „Omdat er geen vierde is." o Plato, de ultra-Neptanische planeet. Zooals men weet, wordt thans door de meeste sterrekundigen aangenomen, dat er niet een maar minstens twee ult.a-Neptunische planeten zijn, en dat deze spoedig zullen worden ontdekt. Over den naam van nummer één is men het al eens. Het nieuwe hemel licht zal Pluto heeten. De astronomen zoeken nu voort durend, vooral in het sterrebeeld Schutter en Steenbok. Er wordt,een ware jacht georganiseerd. Inmiddels gelooft men algemeen, dat de planeet gevonden zal worden met de fotogra fische plaat. Het sterretje zal te zwak zijn, om met het oog waargeuomen te worden, al is het ook gewapend. o— Hervorming der katholieke actie in Italië. Wij lezen in de „Reichpost"„De voorzitter van den Italiaanschen Volks bond, graaf Dalla Torre, werd dezer dagen door den Paus in audiëntie ontvangen en bleef twee uren in de particuliere vertrekken van Z. H. Naar verluidt zou men thans het oogenblik gekomen achten om in de organisatie der Italiaansche katholieken die ver anderingen aan te brengen, waarover de Paus reeds sprak ter gelegenheid van de audiëntie, aan den Volksbond verleend in October. Toen de „Opera dei Congressi", die onder wijlen Paus Leo XIII de katholieke actie in Italië leidde, door Pius X opgeheven werd, kregen de bisschoppen de zware taak om te beslissen in zaken van katho lieken or: anisatie-arbeid, van de deel neming der katholieken aan de ver kiezingen, van de keuze van candida- ter. en den aan hen te verleenen steun. Dit gaf herhaaldelijk aanleiding tot moeilijkheden, daar eenerzijds de voor het parlement gekozen can- didaten om principieele redenen geen „katholieke afgevaardigden" mochten worden genoemd en van den anderen kant de bisschoppen zich toch officieel met de personen-quaestie der candi- daten moesten bezig houden. Paus Benedictus XV heeft als zijn verlangen te kennen gegeven, dat hij een grootere samenwerking tusschen de voornaam ste vijf katholieke organisaties in Italië de Volksbond de leiding op zich zal nemen. Thans wordt een centraal- comité der vijf prcstdenten gevormd, aan wie nog een aantal medeleden, uit de meest verschillende arbeids- knngen gekozen, zullen worden toe gevoegd, ten einde een zoo nauw mogelijke aaneensluiting te verkrijgen va-, alle richtingen zonder onderscheid. Du comité, aan het hoofd waarvan natuurlijk de voorzitter van den Volks bond komt te staan, zou, naar ver luidt ook de leiding der verkiezings- aangelegenheden en de organisatie van de verkiezingscampagne op zich ne men. Men verwacht de officieele af kondiging dezer reorganisatie door een schrijven van den Kardinaal-Staatsse cretaris, waarin verklaard zal worden, dat voortaan de verantwoordelijkheid voor verkiezingsaangelegenheden ge dragen wordt dcor de centrale leiding der katholieke actie." Kiemt» berichten. O De „Verklaring" van Engeland en Frankrijk tegen den handel met Duitsch- land wekt in de zee- en handelskrin gen der neutrale landen veel beroering. Wij voor ons verwachten, dat alle protesten slechts papieren protesten zullen blijven. Wij zijn zeer benieuwd, hoe het zal afl open met de Engelsch-Fransche poging om de Dardanellen te forcee- 1 ren. Van Turksche zijde wordt ge- zegdkont ma^r ge gekunt en durft; De andere zijde echter zal wel weten, of de poging al of niet kan gelukken. Wat ons meermalen opvalt, en wat de correspondent te Londen van het Handelsblad noemt een niet verheffend schouwspel, is, dat er in Engeland als gevolg van de duurte van levens middelen gevolg^ van den oorlog, voortdurend wordt gedreigd met werk staking, zelfs in takken van bedrijf die voor oorlogsbehoeften werken. Van zooiets hoort men niet uit Duitsch- land. Dit bewijst, dat er in het En- gelsche Volk niet leven groote gedach ten van opoffering... voor opoffering wil men betaald worden, terwijl de Duit- scher weet te lijden en te dulden. De Duitsche bankbiljetten zijn voor 48 pCt. gedekt door goudvoorraad, de Fransche door 40 pCt. Het valt ons meermalen op dat menschen, die aan geen God geloo- ven, geloof hechten aan allerlei straat praat. Het Amerikaansche oordeel over de Verklaring van Engeland en Frankrijk kan worden samengevat in dit woord Ze is de opheffing van alle rechten der neutralen en een bespotting van het begrip der vrije zee. Het woord „Maar zij zullen dan het loon ontvangen van hunne wijsheid", dat voorkomt onder de Kleine be richten van ons nr. der rekening en ver antwoording, moeten wij reeds nu meermalen gebruiken bij het opmer ken van het een en ander. Het geloof is eene gave. Uit zoogenaamde Tractaatjes, die wij wel eens gestuurd krijgen, blijkt, dat ze, met voor doel de een of an dere geloofswaarheid te verlichten voor strekking hebben hef geloof geheel te dooden onder den schijn van schrif tuurkennis, door deze te misvormen of vaischelijk toe te passen. Christus vroeg aan de Sadduceën, die beweren dat er geen verrijzenis bestaat: „En hebt gij aangaande de verrijzenis der dooden niet gelezen, wat God gezegd heeft: „Ik ben de God van Abraham en de God van Is raël en de God van Jacob?" God is niet een God van dooden, maar van le venden." (Math. 23 30-32). Dus Christus leert hier, dat Abraham, Israël en Jacob, hoewel gestorven, toch leef den, dat is dus, dat de mensch na zijn dood niet geheel ophoudt te be staan, dat zijn ziel niet sterft. De laat ste opstanding is dan ook niet anders dan dat het gestorven lichaam zich eenmaal in onsterfelijkheid zal vereeni gen met de gestorven ziel, dat heD lichaam deel zal hebben aan het lea der ziel. Door middel van in schijn vrome tractaatjes wordt propaganda gemaakt voor dat beweren der Sad duceën. De bewering van een tractaatje, dat het Pausdom is de Antichrist van de Schrift, is laster en onzin. Elk oordeel over ons werk is voor barig, zoolang niet is verschenen het no. 290 van de rekening en verant woording. Het forceeren van de Dardanellen om Constantinope' en het gelukken daarvan voor Rusland, zou de Zwarte Zee maken tot een Russische binnen zee, deze tot een oorlogsbasis tegen de Middellandsche zee, en aan Rus land verzekeren hel overwicht in deze, wat zou worden het einde van de po litieke zelfstandigheid van Frankrijk en van Italië. Het was in deze ge dachte steeds, dat de politiek van En geland, Frankrijk en Italië er op uit was om de Dardanellen gesloten te houden voor Russische oorlogsschepen, en nu verzaken zij aan die eeuwen lange politiek. Geest van verblinding tot straf, of politiek van God voor bereidende het laatste tijdperk Aan een inzender in de Tijd valt het op, dat Nederland in den laatsten tijd zoo druk wordt bezocht door Ja panners, die naar zijn overtuiging een ander doel hebben, dan door des zo mers kunstbeeldjes te verkoopen hier mede hun kost te verdienen. Volgens Turksche, Duitsche en Itali aansche berichten hebben de Engel- schen nog niet anders bereikt dan de vernietiging van de oude forten bij den ingang der Dardanellen. Volgens Engelsche berichten zijn de Engelschen reeds ver in de Dardanellen. Maar volgens deze laatste hebben zij lan dingstroepen ontscheept op fwëe plaat sen, die liggen aan den genoemden ingang. Naar onze gedachte als de Engelschen in de Dardanellen waren waar zij heeten te zijn, dan zouden zij de landingstroepen wel verderop heb ben ontscheept. Er waren deze week veel sensatie- berichten, alsof Italië, Griekenland, Bulgarije en Rumenië mee gaan oor logen aan de zijde van Engeland. Wij vonden en vinden ze verdacht en phantasie. Wij ontvingen nog twee Vrije Woor den, waarvoor echter geen plaats meer is in dit nummer, en denkelijk ook niet meer in het volgende nummer, dat reeds nagenoeg geheel bij den drukker is. Het eene is uit Koewacht, bevattende eene dankbetuiging voor de heilzame lessen uit ons blad geput, en het an dere is uit Leiden, vragende inlichting naar den Kamerafgevaardigde uit brugge, priester Fonteijne. Wie deze inlichting kan geven, kan ze ons zen den. Het Vrije Woord voor Abonnés. —o Mijnheer de Redacteur! Mag ik zoo vrij zijn een plaatsje te vragen in het „Natuurrecht"? Bij voor baat mijn dank. Het naamlooze strooibiljet van Juli 1913 van Stoppeldijk. Op Zondag 28 Februari kwam ik op Rapenburg in een herberg, en zag daar de roem van Stoppeldijk. Het waren de heer P. Buijsrogge en de heer van Leeuwen gemeente-secretaris, en de heer Breijaert, vroeger hier, thans te Sluis en de Burgemeester. Drie werden in voornoemd biljet zoo geprezen. De schrijver daarvan is zoo een lage leugenaar dat hij niet eens zijn naam er onder durfde te plaatsen. De eerste was een klas te weinig aan geslagen, de tweede was niet bekwaam de notulen bij te houden, de derde drie klassen te weinig aangeslagen, de vierde durfde geen copie van het ad vies geven, uitgebracht met de wet- hf uders op mijn schrijven aan Gede puteerden. Daar reeds onze gemeente besmet is van misdaden waarvan de dader of daders nog niet gevonden zijn, en dus nog vrij rond zwerven, daar de schrij ver reeds een leugenaar is, en het volk langs dien weg bedriegt en veel in vloed kreeg, dat zullen de werklieden wel weten, en reeds een commissie zich vormde die geld gaven als de ge volgen van het schrijven bereikt wer den, daaraan ziet men dat de schrijver een gevaarvol mensch is voor onze gemeente, en misschien later nog ver der met zijn schrijven gaat. Ge ziet, Stoppeldijk is vatbaar voor zulke hee- ren. Het spreekwoord zegt, soort zoekt soort, wie weet wat voor een persoon het nog is, hij kan in dezen tegen- woordigen tijd nog wel heel gevaarlijk zijn voor onze gemeentenaren, vooral voor die buiten die commissie zijn. Ge hebt gezien op het erf, toen van Breijaert, stond een opschrift geplaatst, thans heeft het een andere plaats in genomen. Lezers bedenkt het eens goed na van wie die heeren geprezen worden. U mijnheer de Redacteur dankende voor de plaatsruimte. S E. DE MUNCK. Stoppeldijk, Maart 1915. o Het Kruis. Als gij moet gaan Waar kruisen staan, De weg, wordt steil, Heft dan uw oog Op, naar omhoog, Want dóar is heil 1 Daar is de zon, De levensbron, Die krachten geett. Om voort te trêen, En aan uw schrêen De vastheid schenkt Ziet, in den hof, Geknield in 't stof Ligt daar de Heer. Maar Hij blikt op, Naar hooger op, En rijst dan weer Gaat ongestoord En moedig voort Den weg, naar 't Kruis. Om u en mij, Uit woestenij Te brengen, Thuis Woudbloempje Hulst, 8 Maart. Per 100 K.G. Tarwe f 16,00 a f 17,25, Rogge f 13,00 a f 13,25, Wintergerst f 13,25 a f 0,00, Zomergerst f 13.25 a f 0,00. Haver f 13,75 a f 14,00, Erwten f 15,00 a f 16,00, Paardeboo- nen f 15,00 a f 16,00 Duivenboonen f 16,00 a f 16,50 Witteboonen f 16,00 a f 17, Bruineboonen f 15,00 a f 16,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 20,00 a f 25,00, Aardappels f 3.00 a f 3.75 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Boter per kilo f 1,60 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 1,10. JU L LilÜ'J. De Collecteur A. E. JANSSEN te Goes maakt bekend dat de loten ver krijgbaar zijn en dat de trekking be gint 22 Maart. Na ontvangst van het bedrag met porto wordt het verlangde onmiddellijk toegezonden. SSc prijzen zijn tijdelijk verhoogd op f 2.per bus a 1 K.G. f 0,55, per bus a x/4 K.G. f 1,05 V, f 0,23, ViO Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen- straat te Hulst zal in op Maandag 15 en 22 Maart des middags van 12 tot IV2 uur. een mooie sorteering Bruine Jacoba- en Blauwe Heulsclie vanaf een tot en met vijftig kilo voor boter en groenten bij M. A. Mieboom, Bierkaaistraat :-: :-: HULST. Machteloos ligt gij ter neer, gij lijders aan ÏSPIT, bijna met in staat U op te richtten, terwijl bij de min ste beweging ondragelijke smarten als een gloeiend zwaard door Uw lichaam snijden. Lijdt niet langer en ge neest U Er bestaat een middel dat in twéé dagen U van Uw spit afhelpt, de KLOOSTEK- BALSEM. Wacht géén minuut, later zoudt gij spijt hebben, niet vroeger met den Klooster- balsem begonnen te hebben. Laat de aangedane plaats met den Kioosterbalsem krachtig wrijven en daarna een verband m K'oosit' balsem om' ggtn. H r .aal dit driemaal daags vena*»- se; d zai het rcsuliaai zijn. VERWAARLOOS UW SPIT NIET. Spit in den rug !Si_éé gewone koude, denkt dat niet. Spit is een aan doening der gewrichten, weike men niet te licht mag schatten. Alléén de Kloos terbalsem heeft blijvende resultaten, doordat zij vol komen door de huid wordt opgeslorpt en aldus in wendig krachtig geneest, en het herhalen der ziekte voorkomt. De is een beproefd middel tegen alle wonden, zweren huid aandoeningen, kueuzingen, spierverrekkingen, rhourna- tiek, aambeien, winterhan den en -voeten. Prijs per pot van 50 gram 75 cent, van 100 gram f 1.20, van 250 gram f 2.50. Eischt ROODEN BAND met onze handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle drogisten, apothekers en de bekende depóthou ders.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 3