Een geneesmiddel Het nieuwe blad. mWM BHXHH Bericht. ABONNEMENTSGELDEN BUITENLAND. Van alles wat. om daarmede het volk te overbluffen kan thans gebruikt worden om de waar digheid der geestelijken er boven op te houden. Gij zijt Priester in eeuwigheid, vol gens de orde van Melchisedech. Ps. 110: 4. In Frankrijk echter zien wij den priester staan met het geweer in de hand, en de sabel aan de zijde, vol gens de orde van Mars dus. Daar meet de vredestichter, de trooster der be drukten, der weduwen en weezen op zijn naasten schieten, daar hoort hij liederlijke taal, godslastering enz. Hij is toch ook een mensch en het spreek woord zegt„Wie met vuil omgaat wordt er mede besmet". En al zou dit niet het geval zijn, dan nog zou het volk zulks denken, en derhalve veel van de priesterlijke waardigheid ver loren gaan. Hoeveel nut had de pries ter niet kunnen doen wanneer hij in zijn parochie gebleven was Denk eens na hoeveel weduwen en weezen er thans zijn die dringend hulp be hoeven, wie weet dat beter dan de priester die overal toegang heeft, en tot wie elkeen komt in tijd van nood. Hij is immers bedelaar voor deze be- hoeftigen, hij klopt aan bij de rijken, niet voor zich zelf, maar voor zijn armen hij behoeft zich immers niet te schamen, wat vele anderen in de meeste gevallen wel doen. Behalve de weduwen en weezen zijn er nog duizenden wier vaders aan het front staan, en geen ander inkomen hebben dan wat hun door den Staat wordt toegekend, veel is dat zeker niet. Ook op het oorlogsveld is nog werk voor den priester. Hoeveel zwaar ge wonden vragen nog naar een biecht vader, 'maar onmogelijk, de priester soldaat mag niet van zijn plaats die hij inneemt, de gewonde sterft zonder biecht of wat ook, terwijl de priester misschien vlak naast hem aan het vu ren is. Gaan wij eenige meters achter het front, daar vinden wij het voor- loopig hospitaal, het is er druk, er zijn banden te kort. Wie kon hier be ter helpen dan de priester Wil men toch de priester zijn militieplicht laten vervullen waarom deze dan niet bij den hospitaaidienst geplaatst. Ook bij het roode kruis zou hij veel in de ge legenheid zijn menig Gode welgevallig werk te verrichten. Waarde lezer, hebt ge het werk van den priester al eens gezien op het oorlogsveld Schrijver dezer regels wel. Het was in Atjeh, ik was zelf ook gewond en werd naar het hospitaal gebracht, maar nog voor ik daar was, was er reeds pastoor Jansen. Hij wist óók niet van waar de vijanden gekomen waren, en zijn kleed was geen waarborg voor de Moham- medaansche vijanden, integendeel, maar hij was er en hij deed zijn plicht. Zoo zou ik er nog meer kunnen op noemen, ook in den choleratijd. Pastoor Visscher logeerde in het hospitaal te Soerabaja, en was steeds in de nabij heid der cho'erabarakken. Geen en kele lijder ontglipte hem. Ja wij kun-, nen veel, zeer veel van den priester eischen, maar dat hij op zijn naasten zijn broeder in J. Chr. moet schieten, neen dat mogen wij niet eischen, dat is zijn roeping niet. Daarvoor is hij te verheven. Zijn werk is liefdewerk. De Israëlieten voerden ook dikwijls krijg maar nergens leest men dat de priester mee moest vechten. Zeker gingen zij mede maar alleen om Godsweiken te doen. In Rusland echter zag men in den oorlog tegen Japan de priester vooruit gaan, de troep aanvoerende met het kruis in de hand. Dit moge goed zijn in een oorlog voor het ge loof, maar in een oorlog zooals thans plaats heeft komt het niet te pas. Een priester (of predikant) van een christen gemeente is geen onruststoker zooals de Moham. priester, maar integendeel een man des vredes. Het gaat waarlijk niet op om uit de hand die moordt de H. Communie te ontvangen. Men moge zeggen „het kon niet anders, en dat was geen kwaad enz. enz." maar het volk denkt er toch maar al te spoedig anders over. Het volk spreekt reeds zijn afkeuring uit over een priester die op jacht gaat of zich vermaakt met vinken vangen. Wat moeten deze dan wel denken van een priester die op menschen schiet Ten slotte zou ik nog een vraag willen stellen aan FrankrijkZou de priester-soldaat wel goed schieten, zou hij werkelijk dooden, behalve wanneer hij uit zelfverdediging handelt Mij dunkt„Ware ik priester..'., ik schoot er over heen, ik zou niet willen doo den, en liet mij bij de eerste of beste gelegenheid krijgsgevangen maken, om daardoor in de gelegenheid gesteld te zijn mijn werk te doen zooals God dat van mij verlangt. Confessio e: magnificentia opus ejus. B. DE GRAEF. dat alle voorkomende ziekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmid del gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f0,75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende borstbenauwd- heid en borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0 65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTIL LES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f0,80. Proefflacons f 0,30. KINA KOORTSDROPPEN van Apo theker Boom zijn gemaakt van de zui vere kinabast en zijn doordat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, binnenkoorts, malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f 0,60. LAXEERPILLEN van Apoth. Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm enjbevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPAST1LLES van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voortkomende ziekten en de pastilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2,00. HOESTSIROOP van Apoth. Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet de hoest spoedig bedaren. Prijs per flacon f 0,70. AAMBEIENZALF van Apoth. Boom geneest spoedig uit- en inwendige aam beien, blinde en bloedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en ver krijgbaar in de meeste Apotheken en drogistenwinkels. Waar niet verkrijg baar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door Firma A. H. Boom te Arnhem. Verkrijgbaar te Huist bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. O Om te antwoorden op gehoorde meeningen VAN DALSUM staat geheel buiten het nieuwe blad, dat de heer CUIJLE gaat uitgeven. Maaraangezien wij vriend zijn met den heer CUIJLE, en het niet onmo gelijk is, dat wij wel eens wat te zeg gen hebben, zoo is wel mogelijk, dat wij een enkele keer gastvrijheid zullen vragen aan de redactie van het nieuwe blad, en dat die ons dan zal worden verleend. Het nieuwe blad is uitsluitend eigen dom van den heer CUIJLE en van niemand anders. Hij heeft zich te voren verzekerd van medewerkers, en een van deze heeft zich belast met de hoofdredactie, terwijl een ander zich zal belasten met de kleine redactie. Wij herhalen onze hoop en ver wachting, dat het nieuwe blad zal worden het verbindingsblad tusschen Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen, eene verbinding, die ligt in de eischen des tijds. In Nederlandsch Indië. o— Uit brieven, die wij ontvangen van den heer de Graef, blijkt, dat hij in de couranten aldaar heeft ge lezen de hier reeds lang weerlegde en hier niet meer geloofd wordende verzonnen lasteringen gegrond op gefantaseerde feiten, die voor doel hebben in de wereld voor gedachte te brengen, dat van den oorlog Duitschland en zijn Eeizer de schuld dragen, en dat de Duitschwa dea oorlog voeren op de meest barbaar- sche wijze. Vergeten wordt daarbij, dat het is een Engelsch belang, met het oog op de broodnijdpolitiek der Engel» sche staatslieden, om de wereld op te zetten tegen Duitschland, en dit ook met het oog hierop, dat Enge land in de krijgsbedrijven de mindere is van Duitschland, waar om het in de couranten- en telegraafbenchten de meerdere moet zijn, en door deze laatste voor het oog der wereld de schoone rol moet hebben, waarom weder de Duitschers in hun rol moeten worden weggezet voor alles wat slecht, karakterloos, barbaarsch en gemeen is. Dan is eerlijker de Frantche oud minister Naquet, die schreef in La Guerre Sociale: „Den Duitschers treft aan dea oorlog geen schuld, en ze hebben hem op eerlijke wijze gevoerd a De heer de Graef zal het ons daarom niet kwalijk nemen, als wij van de bloemlezing, die bij heeft gemaakt van de gelezen Duitsche gruwelen" geen melding maken. o Vermits 290 zal zijn de rekening en verantwoording van ons werkzoo is 289, de volgende weekfeitelijk het laatste. Daarom eindigt met 289 het recht op het Vrije Woorden zullen in 290 advertentiën en berichten slechts worden geplaatst voor zooverre de ruimte het zal toelaten. o— Wij verzoeken en blijven verzoe ken de buitenlandsche abonnees het door hen verschuldigde per postwissel over te maken Over het abonnement binnenland zal spoedig in het begin van April worden beschikt. Nu ons blad eindigt wenschen wij spoedige afdoening van alles. O Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 31 faillis sementen tegen 34 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. —o Smakelijk eten. Dit staat vastde Duitseher* zul len geen middel onbeproefd laten, om een werkelijken hongersnood te voorkomen. Dagelijks worden hon derden proeven met nieuwe voedings- praeparuten genomen. Echter is het succes totop heden niet bijster groot geweest. Brood en aardappelen zijn niet zoo gemakkelijk te vervangen, dat is nu wel gebleken. Dr. Kobert te Rostock wijst er thans in de „Chemerik-Zeitung" op, dat bloedbrood nog niet gebakken wordt, hoewel bloedbrood in ver schillende Russische Oostzee-provin- ciën sedert vele eeuwen dagelijks gebruikt wordt. Het recept is een voudig men neemt roggemeel en varkensbloed, en kneedt dit zoolang, tot het een smakelijk geheel vormt. Dan bakt men het goed, en versch genuttigd smaakt het uitstekend Het heeft natuurlijk een veel hoogere voedingswaarde dan gewoon brood Duizenden menschen hebben gedu rende hun leven ongeveer niets an ders dan bloedbrood gegeten, en ze zijn er uitstekend van gegroeid, ze zijn er oud door geworden. Dr. Kobert, gelooft, dat ossen bloedbrood met zoo smakelijk is. Maar het varkensbloedbrood moet men thans invoeren. Men kan be- gianea, de krijgsgev&nge&ep ermee te voeden, later ook de armenhuizen en andere asylen, en eindelijk kan bloedbrood een werkelijk volksvoedsel worden, o— Een antiek specialiteit. Men schrijft ons uit Amsterdam Dezer dagen trok naar buiten een bekende Amsterdamsche meubelhan delaar, die in den goeden tijd aar dige zaken heeft gedaan. De man was specialiteit in antiek. Hij Kocht allerlei meubelen op, bestreek ze met een betscb, waarvan hij het ge heim kende, en,.de gewone meu belen waren in Antiek herschapen. De meubelen werden vooral aan den boerenstand verkocht. Z'n beste klan ten zaten in de Beemster en m de Haarlemmermeer. o— Amerika en de handelsoorlog. De correspondent van de „Times" te Washington seint Officieus wordt te kennen gegeven, dat, tenzij de entente-mogendheden kans zien om een geregelde blokkade van Duitschland ie handhaven, de Vereenigde Staten zullen protesteeren tegen het afwijken van de oude regels van den zeeoorlog. Voorts wordt be kend gemaakt, dat president Wilson ongeneigd is, zich te vereenigen met de nieuwe theorie van de z.g. „blok- kade-op-grooten-afstand" en het daar mede gepaard gaande opbrengen van neutrale schepen, bestemd voor neu trale havens, op grond van verdenking alleen. Men schijnt overtuigd te zijn, dat alles moet worden gedaan om de oorlogvoerenden er toe te krijgen, de regels te erkennen die neergelegd zijn in de Declaratie van Londen en te handelen overeenkomstig de Declaratie van Parijs. Dit denkbeeld zal waarschijnlijk steun ondervinden door het antwoord van Duitschland op het Amerikaansche voorstel, voor een compromis ten aan zien van de quaestie van de oorlogs zone. De correspondent wijst er op, dat de regeering de openbare meening achter zich heeft als ze na diploma tiek onderzoek tot vertoogen mocht overgaan. o Goederen naar overzeesche lauden. De Holland-Amerika lijn heeft aan haar Duitsche verschepers telegrafisch verzocht, in hun eigen belang tot na der order geen goederen ter versche ping naar overzeesche landen meer naar Rotterdam af te zenden. De Holland-Amerika-lijn zal van nu af ter verscheping naar de Amerikaan sche havens slechts goederen aanne- nemen, welke uit Holland afkomstig zijn, na overlegging van een behoor lijk gelegaliseerd oorsprongsceriificaat. Geen inladingsbiljetten zullen wor den uitgereikt dan tegen overlegging van 1. een schriftelijke aanvrage, aan gevende merken, nummers, aantal colli, verpakking, duidelijk omschreven in houd en gewicht van de partij 2. certificaat van oorsproi g, afge geven door de Kamer van Koophan del in het district van herkomst der goederen, of bij afwezigheid daarvan door den burgemeester der betrokken gemeente, gelegaliseerd door de En- gelsche en Fransche consuls 3. het op de betreffende partij be trekking hebbende stel cognossemen ten. („N. R. Ct.") o Theewinkels. Men schrijft ons uit Amsterdam Sedert een paar maanden hebben wij bier een nieuw soort theewin kels, d,w z winkels, waar men manu facturen, meubelen of tapijten koopt, maar waarin men een kopje thee drinkt voor de gezelligheid, en om het zakendoen te bevorderen. Het is een nieuwe gewooute De koop lieden schijnen er echter succes mee te hebben, want het aantal dezer gratistheewinkels neemt toe. Als men nu straks in kleeding- magazijnen den heeren nog een si gaartje presenteert, zijn wij er Komt men er tusschen half een «n half twee, dan kan men blijven noen malen —o Een nienw projectiel. De Amerikaansche ingenieur John Hammod Jr. te Gloucester moet een nieuw projectiel hebben uiigevcuukn, dat na losbarsting gesmolten staal rondslingert en tevens een doodelijk gas verspreidt. Het gaR sticht spoe dig brand en is voor menschen on mogelijk, dien brand te blusschen. Men zegt, dat Frankrijk en Enge land reeds proeven nemen met dit nieuwe projectiel. o— Gustavo Hervé en de Duitschers. In de „Guerre Sociale" vraagt Gu- stave Hervé aan Maurice Barrès en aan de „Echo de Paris", of Frankrijk Inderdaad gered kan worden door ieder, die niet de Duitschers als een „vuil" ras verklaart te smaden. Hervé vertelt In het begin van den oorlog, toen men in Parijs jacht maakte op de Duitschers, waren bijna een Beiersche dame en haar dochtertje ten offer ge vallen aan de menigte, welke ons edel ras verpersoonlijkt. Veertien dagen lang vonden ze, door mijn toedoen, een toevlucht in het huis van een mijner vrienden. Thans zijn zij weer in hun vaderland en de dame vergeldt aan onze gevan genen honderdvoudig het weinige, dat men voor haar kleine, de dochter nog wel van een Beiersch officier, gedaan heeft. Of is misschien ook die Duit sche soldaat een lid van dat „vuile" ras, die, hoewel hem een been was afgezet, zijn Fransche lotgenoot als een kind verpleegde en hem 's nachts heimelijk zijn eten toestak Of mis schien die andere gevangene, op wiens kapotjas een onzer militaire artsen een briefje spelde „gevangene, maar als een vriend te behandelenhij redde met eigen levensgevaar zeven Fran- schen, die op het punt waren te ver drinken in de Yser." En zoo zijn er nog duizenden ge vallen aan te halen van Duitsche edelmoedigheid, gelijk het dan ook in de brieven van onze soldaten gebeurt. Het is een ras, dat wellicht niet on zen soms ietwat verwaanden vrijheids geest bezit, maar dan toch op flinke eigenschappen kan wijzen, als dapper heid, vaderlandsliefde, vastheid en een wonderbaarlijk organisatie-talent, waar door de Duitschers hun industrie tot de eerste van de wereld maakten... Ik ken een volk, dat geen „vuil" ras is en dat volk heeft, nauwelijks een eeuw geleden, dronken van machts gevoel en hoogmoed, omdat het een troon en een altaar omvergeworpen en den adel verjaagd had, aan zijn naburen de Fransche beschaving met bajonetsteken en kanonkogels willen opdringen, en geheel Europa in vuur en vlam gezet. Hebt u van dat volk wel eens hooren spreken, meneer Barrès —o Ganss. Den 23sten Februari heeft men in Duitschland den sterfdag van Gauss herdacht, die voor 60 jaar den laatsten adem uitblies. Gauss is de groote re kenmeester geweest, en met recht is Duitschland trotsch op hem. Vóór Gauss waren de Duitsche mathematici nog met een lantaarntje te zoeken, maar w»s Frankrijk het land van de wiskunde. Waren er in Frankrijk h« ele beroemde „matemathische familirs? Ook thans geniet Fra .krijk nog zij-" oude reputatie. Men denkc aai. de Poincaré's, die zelfs hun naam mee hebben. Maar Duitschland doet op dit gebied voor Frankrijk niet onder, zoo als in de achttiende en in het begin van de negentiende eeuw. o- Een reuzen meteoor. De bladen van Porto Alegro geven een levendige beschrijving van een reuzen-meteoor, die den 21 sten Augus tus j. I. aan de bronnen van de Rio Piracahuba uit den hemel is komen vallen. Het enorme gevaarte veroor zaakte bij z'n val een ontzaggelijk leven en een ware aardbeving, en de heele omgeving werd in vlammen gezet. De donder van den val werd nog ge hoord in de steden Curralino en Ca- meta. Deskundigen verzekeren, dat dit de grootste meteoor is geweest, die in de laatste eeuwen op de aarde is terecht gekomen. —o Lichtverschijnselen bij aardbeving. Dr. Ditzel uit Hannover heeft in de laatste aflevering van „Aus der Na- tur" een belangrijk artikel gepubli ceerd over de lichtverschijnselen bij een aardbeving. Langen tijd had men aangenomen, dat alle merkwaardige verhalen, die hieromtrent in het boek der historie stonden opgeteekend, op fantasie berustten. Zoo zouden bij aardbevingen vlammen uit den grond te voorschijn komen. De bergen zou-

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 2