LEUGENS ABDIJSIROOP Onpartijdig. Marktberichten. Advertentien- laart geopend zijn Inmaak potten, Leugens Leugens Leugens Leugens besteden, niet gedurende vijftig jaar gebruikt moet worden om een gewel dige oorlogsschatting aan de bondge- nooten te betalen, dan zullen wij niets blijvends tegen een steeds dreigende hernieuwde aanval tot stand gebracht hebben. Ziedaar hetgeen Engeland begrijpt onder uitdrukking„strijden tot het bittere einde". En de Franschen zegt het blad, zijn het daarmede geheel eens. o— De rollende Zigennerstad. Men had ons uitgenoodigd zoo vertelt een Duitsch correspondent op het westelijke oorlogstooneel om eens te bezichtigen, wat de officieren hun „rollende Zigeunerstad" noemen. Op een weide aan de rivier stonden vele grijs geschilderde wagens. Men had alle woonwagens van reizend en varend volk, die men op de straatwe gen aantrof, hier bijeengebracht. Elk voertuig had een klein venster aan beide kanten, een groote deur achter. Hoeveel koord-dansers, athleten, waar zegsters en geblankette vrouwen zullen hier al niet in en uit gegaan zijn 1 Nu heeft men de karren als woon huizen voor de militairen ingericht. Zoo is de bijzonder mooie wagen van een trapeze-kunstenares, die in alle steden van Noord Frankrijk roem be haald heeft, herschapen in het arbeids vertrek van een hoofdofficier. Op den wagen stond met krijt geschreven „Marschfertig." Hij zou dienzelfden dag nog per spoor vervoerd worden. Later wordt er een paard voorgespan nen, dat den wagen trekt tot aan het uiterste front, waar hij achter een of ander half vernield huis opgesteld wordt. De wagen kan over de akkers van het eene regiment naar het andere verplaatst worden. Den dag te voren had de kroonprins van Saksen in dit voertuig thee gedronken. In vele andere wagens zijn twee, drie of vier bedden en kleine meubels geplaatst. Deze rollende stad zal zich niet minder fantastisch tusschen de velden voortbewegen als vroeger met haar zingend en kijvend Zigeunervolk. Al leen zullen de paarden, die er voor gespannen zijn, geen vroolijk rinke lende bellen dragen. —o Het Protestantisme in Engeland. In den tegenwoordigen volkerenstrijd schrijft de „Köln. Volksztg." verdwijnen, gelijk de Duitsche prof dr. Schulte in het Zuid-Duitsche Maand blad onlangs vaststelde, de tegenstel lingen in de wereldbeschouwingen geheel. Aan de zijde der beide cen trale mogendheden is het katholieke volksgedeelte in de meerderheid, ter wijl tot onze tegenstanders een volk behoort, dat in zijn overgroote meer derheid protestantsch is. Beschouwin gen der verschillende belijdenissen in verband met den oorlog zijn dan ook zonder nut en eenzijdige vïtters en cri tici kunnen ditmaal geen zaken doen. Een klein voorval, dat een eenigs- zins humoristischen kant geeft, bewijst, hoe doelloos de pogingen zijn, con- fessioneele gezichispunten in den vol- kerenoorlog te betrekken. Eenige brave menschen treft het onaangenaam, dat juist de Engeischen, onze ernstigste tegenstanders, Protestanten zijn. Alsof een verstandige Duitsche of Oosten- rijksche Katholiek het in zijn hoofd zou halen, daarvan het Duitsche Protestantisme een verwijt te maken i Het zou even dwaas zijn, als wanneer de Duitsche Katholieken voor de teu geloosheden van hun Fransche ge- loofsgenooten verantwoordelijk werden gesteld. Een Katholiek heeft nooit het recht, het geheele protestantsche volk van Engeland van de misdaden zijner regeering mede te beschuldigen. Ook de Duitsche Katholieken erkennen gaarne, dat er in Engeland steeds tot nu toe vele edele Protestanten waren en nog zijn, die, vooral op het gebied der liefdadigheid en der missiën, groot werk verrichten. Als de wijze van oor logvoeren der Engeischen zoo misda dig is, dan geschiedt dit natuurlijk niet door hun godsdienst, maar veel eer ondanks hun godsdienst en tegen hun uitdrukkelijke leer en voorschrif ten in." —o— ENGELAND. Gebrek aan werkkrachten. In het Lagerhuis heeft men gespro ken over de moeilijkheden van den landbouw om werkkrachten te ver krijgen en in het bijzonder over het van sommige zijden gepropageerde denkbeeld om door tijdelijke schorsing der schoolwetten den kinderarbeid op uigebreide schaal mogelijk te maken. V. rschillende sprekers waarschuwden reeds tegen dat denkbeeld, dat mis schien wel een aansporing zou zijn voor de fabrikanten om gelijke voor- j deelen te vragen en dan den kinder arbeid weer algemeen zou doen her leven. Namens de regeering zeide Sir H. Verney, dat men zeker in de laatste plaatsin het tekort aan werkkrachten in den landbouw zou moeten voorzien door bevordering van den kinderar beid. Men moest op andere wijze in het bestaand tekort trachten te voor zien, vooral door bevordering van den vrouwenarbeid en dan ook door be vordering van de verplaatsing van stedelijke arbeiders naar het plat teland, door indienstneming van Bel gische vluchtelingen en zoo mogelijk van werkkrachten uit Denemarken en Nederland. Kleine berichten. Overleden is de heer W. Hovy, lid van de Eerste Kamer voor Zeeland. Na de groote Duitsche overwinning op de Russen in Oost-Pruisen hebben de Duitschers weder, evenals de vorige keer, tegenspoed. Op Russisch gebied missen de Duitschers de .wegen en het spoorwegnet, die op eigen gebied hen in staat stellen op snelle wijze hun legers te verplaatsen. De verbonden Engelsche en Fran sche vloten zijn bezig om de Darda- nellen te forceeren om door dezen toegang Konstantinopel te kunnen be reiken. Mocht dit gelukken, dan zou dit van grooten invloed zijn op de algemeene krijgsoperatiën. De Fransche minister-president Vi- viani en de Engelsche minister van Financiën Lloyd George hebben bei den, ieder voor zich, redevoeringen gehouden, waarin zij voorspellen de Duitsche nederlaag en de huid van den beer reeds verkochten. Een Fransche kruiser heeft in het kanaal beslag gelegd op een Ameri- kaansch- schip, de Dacia, eigendom van een Amerikaan, varende onder Amerikaansche vlag en beladen met katoen, dat geen contrabande is. De kwestie is, dat dit schip vroeger was een Duitsch schip, tijdens den oorlog aan den Amerikaan verkocht. Engeland heeft afwijzend beschikt op een voorstel van Amerika, dat Duitschland zou eindigen den aanval op Engelsche koopvaardijschepen als Engeland niet langer belemmert den aanvoer uit Amerika van levensmid delen voor de burgerlijke bevolking van Duitschland. Er zijn menschen die gaarne willen lezen om te weten, doch stelselmatig er op uit zijn om niet datgene te lezen dat zij denken dat wel waar zal zijn. Het gevaar van de komende tijden ligt niet voor het minste hierin, dat, terwijl het teeken des tijds is de wil Gods door den vrijen wil des volks, het zal worden gezien in de publieke opinie van de koningin der aarde. Het is niet meer dan rechtvaardig, als zoudende anders Zeeland niet rechtvaardig vertegenwoordigd zijn in de Eerste Kamer, dat de zetel van wijlen den heer Hovy wordt vervuld door een geestverwant van hem. Er is te Sofia verijdeld een samen zwering tot een aanslag op het Bul- gaarsche koningspaar. Het Vrije "Woord voor Abonnés. o St. Jansteen, 24 Februari 1915. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik UEd. een plaatsje in Uw geëerd blad het Natuurrecht. Daar wij heden ten dage als het ware niets lezen in de meeste nieuwsbladen als van bommen werpen neem ik de vrijheid ook eens een paar woorden te melden over het werpen van een bom in de katholieke kerk onder de H. Missen te St. jansteen. Gelukkig zijn er geen inenschenlevens te be treuren, maar wat er te betreuren is, is dat iedereen getroffen is, ten minste voor zekeren tijd zoolang wij geen verandering krijgen van een goede herder die het werkelijk ook goed meent met zijne schapen voor het tij delijke. Eerst na 32 jaar is onze paro chie een Hollandsche geworden, kort en bondig werd er gezegd in het ver volg 2 Hollandsche centen voor een stoel (want wij zijn hier in Holland hoorU moet weten geachte lezers en ook niet-lezers van het Natuurrecht de frank staat op het oogenblik maar 1 40 tot 42 ct. in het hollandsch en of hij rekenen kan. Maar bij onzen goe den herder is het altijd- eigen belang die heeft niets voor een ander over dat moet maar, alhoewel zelfs in Hulst slechts 1 cent behoeft betaald te worden, daarvoor moet u te St. Jansteen wonen ziet u. De reden die mij dwingt te schrijven is dat ik vader van een tamelijk groot gezin ben, maar wij zijn hier aan het afpersen eenigzins gewoon, doch nu wordt het mij te bar. Vroeger geen schoolgeld, nu 30 cent per kind voor mijn gezin van vier kinderen, plus stoelcenten, dat is een aardige som per jaar. En de verdiensten Wat zal het voor het meerendeel zijn Niet gunstig. Ik protesteer ten sterkste te gen zulk een handelwijze en hoop dat iedereen zal volgen toch geen school geld te betalen die vroeger vrij was, en ook geen hollandsche centen. Wij zijn allen overtuigd dat er den laatsten tijd een net kapitaal van die ongeluk kige Belgen (wacht even, een paar da gen geleden was het anders, van die gemeene Belgen) want zij zouden ons w ij goede katholieken willen beder ven. Als men nu het een en ander goed beschouwt, tot welke overtuiging moet men dan komen Om zeer voor zichtig te zijn en meten met dezelfde maat van voornoemde, dus in plaats van 2 hollandsche centen 1 belgische cent te geven gelijk in Hulst, ook geen schoolgeld voor min gegoeden. Dus eensgezind saamgewerkt om zulk een schandaal te verwerpen. Wij mogen ons niet meer laten dwingen in, deze treurige omstandigheden daar wij geen raad weten om rond te komen en ieder het zijne te geven wat wij dege lijk ja zelfs op zonde verplicht zijn te doen. Dus alle lezers maken propa ganda door woord en daad dat dwang- stelsel voor altijd den kop in te druk ken. Ik hoop dat het goed zal begre pen zijn en teeken dat ik ben geen schuldmaker maar een eerlijke betaler. Een parochiaan. Op verzoek van den inzender om hier eenige aanteekening bij te maken, doen wij dit op deze wijze Wij hadden ook reeds vernomen, dat er in de parochie St. Jansteen ontstemming is wegens de verhooging van het stoelgeld in de kerk en omdat nu op de katholieke school moet wor den betaald door hen, die vroeger vrij van schoolgeld waren op de openbare school. Ook hadden wij vernomen, dat den eenen Zondag de pastoor de Belgen aan de parochianen voor houdt als zijnde veel beter dan zij, en den vol genden Zondag worden de parochia nen weder voor de Belgen gewaar schuwd, en dat hij dan weder zelfs de kinderen voor houdt, dat de Duit schers zulke goede, brave menschen zijn. Wij vinden wel, dat al die dingen eigentlijk niet te pas komen, maar ieder weet toch ook wel, dat den bra ven herder van St. Jansteen alles ge oorloofd is en dit naar oud wel erkend recht. Red. Eens vroeg men aan mij „Tot welke partij „behoort gij mijn vriend Toen heb ik oprecht, Maar daad'lijk gezegd „Tot geen enk'Ie, vriend!" Want partij en kleur, Ze geven geen geur aan 't levensbestaan Ze schenken geen gloed, Die verwarmen doet het harte, zoo koud Voor zichzelf alleen, En een ander, geen is hun streven steeds. Neen, kleur en partij, Ze maken niet vrij, maar binden te meer Ze maken je slaaf, En noemen je braaf als je doet, als zij Mij, krijgen ze niet, Zoolang ik heet Piet, die dwepers, vol waan Ik blijf liever vrij, 'k Leef vroolijk en blij, en 'k doe, wat ik wil 't Zijn bronnen van kwaad, Vol afgunst en haat, die kleur en partij Woudbloempje Holst, 1 Maart. Per 100 K.G. Tarwe f 17,00 a f 17,50, Rogge f 13,00 a f 1325, Wintergerst f 13,50 a f 0,00. Zomergerst f 13,25 a f 0,00. Haver f 13,25 a f 13,75, Erwten f 15,00 a f 16.50, Paardeboo- nen f 16,00 a f 16,50 Duivenboonen f 16,00 a f 17,00 Witteboonen f 16,00 a fOO,—Bruineboonen f 16,00 a f 17,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 28,00 a f 32,00, Aardappels f3.75 a f4.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Boter per kilo f 1,50 tot f 0,00. Eieren per 26 stuks f 1,10. ilillUUU 1 Lij De Collecteur A. E. JANSSEN të Goes maakt bekend dat de loten ver krijgbaar zijn en dat de trekking be gint 22 Maart. Na ontvangst van het bedrag met porto wordt het verlangde onmiddellijk toegezonden. .^25** Het kantoor der éjJUtiKJr erven Mr. J. G. VAN .DEINSE in de Steen straat te Hulst zal in op Maandag 15 en 22 Maart des middags van 12 tot l'/s uur. een mooie sorteering Brninc J a c o b a- en JBIauwe Keulsclie vanaf een tot en met vijftig kilo voor boter en groenten bij Hf. A. C. Kiebonm, Bierkaaistraat HULST. Cnr/z/r- wordt UITSLUITEND geleverd in vierkante bussen,waarin een zakje met bovenstaand op schrift. Eisch dus deze verpakking en weiget pamaak. wanneer men beweert, dat gij moet blijven lijden aan Uw borstkwaal. wanneer men staande houdt, dat gij tot aan het graf de kwellingen van asthma moet meeslepen. wanneer men U verklaart, dat niets Uw kin deren kan genezen, die bijna stikken door kink- of slijmhoest. wanneer men verzekert, dat niets U genezen kan. Het geneesmiddel dat gij belioeft is de wonderbare, onfeilbare Gij allen, die lijdt aan asthma, bronchitis, influenza, kink- of slijm hoest gij allen, die aan hardnekkigen hoest lijdt, of aan welke borst ziekte, ook, zelfs indien geen enkel middel U geholpen heeft, gebruikt dan de Abdijsiroop. De Abdijsiroop versterkt Uw borst en zuivert deze van de oritstekingveroorzakende slijm. De Abdijsiroop geneest anderen, waarom zou zij U niet genezen Koopt nog heden een flesch Abdijsiroop, misschien zijt gij dan morgen reeds genezen. Denkt er aan dat de ernstige borstziekten met een lichte verkoudheid of met een gewone hoest beginnen. Geneest U vandaag nog van dien hoest, dan voorkomt gij ernstige gevolgen. Prijs per flacon van 230 gram, F. 1.van 550 gram, F. 2.en van 1000 gram, F. 3.50. Hoe grooter flacon hoe voordeeliger dus. Eischt onze handteekening L. I. AKKER, ROTTERDAM. Verkrijgbaar bij alle drogisten en apothekers.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 3