Lyttelton, de directeur van de be kende school te Eton, had in het „Hibbert Journal" geschreven „Een vriend schrijft mij uit Devonshire, dat er zich in zijn dorp een klein Belgisch meisje bevindt, waarvan beide handen zijn afgekapt.. Penner Brockway, redacteur van den „Labeur Leader", schreef daarop aan Ly telton, dai déze dat gruwelstuk ze ker niet openbaar zou hebben ge maakt zonder zich van de juistheid vergewist te hebben, en vroeg of hij mocht weten, welk dorp dat was, omdat hij dergelijke gevallen wilde on derzoeken. Lyttelton schreef terug, dat hij, se dert bet artikel in het „Hibbert Jour nal", bevonden had, dat het verhaal niet waar was. Een dergelijk verhaal dat hij van andere zijde had vernomen, was ook onwaar geble ken. Hij zou het aan 't „Hibbert Journal" schrijven eri zou zich verplicht ach ten, als ook de „Labour Leader" het openbaar maakte. Gelijk geschied is. („N. R. Ct.") —o Suiker bij de behandeling van wonden. Reeds lang is het bekend, dat de meerdere of mindere toevoeging van suiker bij de conserveering van voe dingsmiddelen een belangrijke rol speelt. lederen leek moet het zelfs zijn opgevallen, dat honing, juist doorzijn groot suikergehalte, niet schimmelt. Onlangs hebben eenige scheikundigen door proeven met suikerbouillon na gegaan, hoe suiker zich gedraagt ten opzichte van verschillende ziekte-ba cillen. Gebleken is, dat suiker vooral in de chirurgie van groote beteekenis kan worden. Wonden, speciaal groote et terende wonden, worden door de be handeling met suiker snel gereinigd, terwijl suiker eveneens den groei van nieuwe huid bevordert. Al naar de grootte der wond wordt er tot een half pond suiker opgestrooid. o— Schietbrillen. In het Duitsche leger wordt gebruik gemaakt van z.g. schietbrillen. Deze zijn van dienst zoowel om het oog te beschermen bij vellen zonneschijn als bij verblindende sneeuw. Met den schietbril kan men aan het licht die niet direct zichtbare stralen onttrekken, zonder de directzichtbare beduidend te verzwakken. De schietbril voor komt dus een verblinding, terwijl hij het gezichtsvermogen verhoogt. De geelgroene kleur van het glas heeft verder zijn waarde bij schemering, doordat de blauwe schijn van den nevel daardoor donkerder wordt, en voorwerpen, waarop nog geelachtig of roodachtig licht schijnt, beter te zien zijn. Men heeft met den schietbril aller lei proeven genomen. Het bleek, dat hij het treffersperctmiage bij het schie ten kan doen s:ijgen. Verder is hij van belang voor zeevarenden, die een aah den horizont passeerend schip, dat in de zonnereflex komt, er beter mee kunnen waarnemen. Tenslotte rust ook de luchtvaarder zich met dezen bril uit. Amundsen droeg hem met veel suc ces op zijn Zuidpool tocht. —o De industrie in Amerika. De Amerikaansche industrie gaat van karakter veranderen waar de invoer van tal van producten belemmerd wordt, ziet zij zich meer op eigen productie aangewezen. Met kracht en energie worden de zaken aangepakt, zooals wel blijkt uit wat in de „Sat. Ev. post" geschreven wordt. Het „Hbl." vertaalt daaruit een en ander Zoo kreeg- een horlogefabriek te Pittsburg geregeld horlogeglazen uit Elzas-Lotharingen en uit Luneville, in 't gebied van den strijd gelegen. Zij had 14000 per dag noodig en vroeg een glasfabriek in Amerika of zij ze kon leveren. Voorloupig niet, was 't antwoord, maar we zullen zien wat we kunnen doen. De glasfabrikant zocht drie weken in New-York naar iemand die horlo geglazen kon blazen en vond er ein delijk twee, beide oude mannen, De eene stierf kort daarna, uit blijdschap voor 't hooge salaris dat hem gebo den werd. De andere, een Fransche Israëliet, bleef tegen dien schok be stand en deze onderwijst nu een aantal leerlingen in de kunst van 't blazen van horlogeglazen. Hij voelt zich natuurlijk als de man in de fa briek, laat zich door niemand com- mandeeren en niemand durft iets tegen zijn zin doen. Geheime agenten be waken ondertusscoen om te voorko men dat hij er van door gaat. Een maatschappij in Philadelphia^ die kogellagers verkoopt en 95 pCt' van haar afzet uit Duitschland betrok,' had tien dagen na de oorlogsverkla ring plannen gereed voor een Ameri- kaansche fabriek. Zij hadden er voor gezorgd in vredestijd zich in Berlijn op de hoogte te ste'len van de fabri catie en eenige machines naar Amerika te laten komen. Zoo kon zij in kor ten tijd een eigen fabriek oprichten die met rasse schreden vooruitgaat. Voorloopig zijn er 500 werklieden aangenomen, maar dit aantal zal ai- licht tot duizenden groeien. Duitschland en andere Europeesche staten verkochten tot nu toe in Ame rika veel wit porcelein. Amerika dat slechts geel aardewerk kon maken legt zich nu ook op de wit-porcelein- industrie toe. Enorme hoeveelheden breekbare Kerstboomversieringen kwamen voor heen uit Duitschland. Door den oorlog bleven die dit jaar uit en 't gevolg was, dat een Amerikaan zelf deze versierselen ging maken en wel on breekbare, niet van glas, maar van geweven stof en karton. Deze Jzich uitbreidende Amerikaansche industrie geeft nu reeds werk aan wel 25.000 vrouwen. Men ziet nu in Amerika ook in, welke schatten men heeft verloren doen gaan door 't laten bederven van planten, waaruit geneeskrachtige mid delen kunnen worden bereid. De ge neesmiddelen-industrie begint zich nu krachtig te ontwikkelen. Zij zal voor duizenden menschen een bron van onderhoud zijn. Men legt zich toe op de fabricatie van met metaal beslagen artikelen als handtaschjes, werkmandjes, enz. Een borstelfabrikant bemerkte, dat er gebrek kwam aan borstelharen. Hij begon 't nu in andere richting te zoe ken en verdient schatten met het ma ken van dweilen en vegers, 't Laat hem thans onverschillig of de Russen en Duitschers de varkens met borstels en al op eten. Een fabriek spant alle krachten in om band, corsetveters, enz. te ver vaardigen. Een fabrikant van inge maakte levensmiddelen zoekt ruimer afzetgebied, speciaal in Europa. Zoo begint zich de Amerikaansche industrie krachtig te ontwikkelen en een groot afzetgebied te ontnemen aan de volkeren van de oude wereld, die 't nu met oorlogvoeren veel te druk hebben. o De economische toestand iu Duitschland. In het jaarverslag van de Rayerische Notenbank, de grootste Duitsche cir culatiebank met uitzondering der Rijks bank, wordt omtrent den eco'nomischen toestand in Beieren o.a. het volgende geschreven„Onze instelling heeft op 84 plaatsen in Beieren filialen en kan zich dientengevolge een goed denk beeld vormen van de toestanden in het koninkrijk. Op grond van onze waarnemingen kunnen wij vaststellen, dat de verhoudingen overal dragelijk, vaak zelfs bepaald gunstig zijn. Ner gens bestaat een paniek. Overal heerscht de goede wil en de ontwij felbare mogelijkheid, om aan dezwa'ie tijden het hoofd te bieden. De debi teuren komen hun verplichtingen na. Crediteuren dringen nergens al te ang stig op betaling aan. Het aantal fail lissementen is niet grooter dan in den tijd van vrede. De uitgestelde wissels worden geregeld betaald. Van de in verband met den oorlog opgerichte credietstellingen wordt een veel min-' dergebruik gemaakt, dan aanvankelijk verwacht werd. Op verschillende plaatsen bestaat geldruimte en wordt contant betaald. De omloop van wis sels en de credieteischen zijn vermin derd, zooals uit de kleinere wissel portefeuille bij alle bankfilialen blijkt, in andere deelen van Duitschland zijn de toestanden waarschijnlijk on geveer gelijk aan die van Beieren. Anders zou de Rijksbank niet in staat zijn geweest, haar rente te verlagen, op een tijdstip, waarop gewoonlijk het disconto pleegt te worden ver hoogd." o— In het bureau van den censor. De volgende ondeugende charge is ontleend aan het Engelsche weekblad „Truth", dat dus blijkbaar ook na Labouchères overlijden de kunst niet verleerd heeft, vrijmoedig en geestig critiek te oefenen. De censor zit in zijn bureau en drukt op het electrische belletje, ten einde zijn medewerker te laten bin nen komen. „Wel, Slopsley, is er niets moord dadigs aan de orde, of iets anders opwekkends „Niets opwekkends, sir. I Frankrijk giet het vandenrege: alles lijdt daar aan rbeumatiek, en de modder is er zoo dik, dat niemand een voet kan verzetten. Aan het front beschikt nie mand over vo'doende overschoenen, regenjassen en parapluies." Gelukkig, dat het er even beroerd mee staat voor die verd,... Pruisen. Wat is er voor nieuws overigens?" „Hier is een telegram sir, dat de Franschen onder generaal Pau Elzas- Lotharfogen hebben ingenomen, bijnabovendien hebben zij onder de Beieren een vreeselijk bloedbad aan gericht." „Kijk 's aan, meneer Slopsley, bet schijnen wel dezelfde dorpen, die de vorige week al door de Belgen zijn ingenomen. Laat daarom op deze stad nu een bajonetaanval door onze En gelsche troepen plaats hebben en dood daarbij 5000 Saksers. Ja, laten we er ditmaal maar eens Saksers van ma ken, want we hebben in een week geen enkelen Sakser gedood. Schrap de Franschen weg uit je telegram, daar wordt al te veel over geschreven. We moeten hier dus voorloopig een stokje voor steken. „Door wie zullen we den bajo net-aanval ondernemen, sir De Hoog landers hebben de vorige week pas hun beurt gehad, en de Ieren en Walessers hebben Woensdag reeds het werk gedaan. Sir Peter Swizzlehurst, de bevelhebber van Guierat, was van daag hier, en vroeg of we niet wat voor zijn Hindoes en Sikhs konden doen. Hij merkte op, dat dit goed zou zijn voor ons wereld-rijk". „Een barre ezel die Swizzlehurst, maar Kitchener en hij zijn vrienden. Vernietig dus een Saksisch legerkorps door de Sikhs gewapend met strijd bijlen, of wat ze anders voor snij- voorwerpen gebruiken, en voeg er de sterfwoorden uit hun Soubahdar, of hoe dat ding anders moge heetten aan toe. Wat voor sterfwoorden ge bruikt een Sikh, Slopsley?"- „Ik weet 't waarachtig niet, sir, ik heb nooit een Sikh gezien, en nooit een lijk-rede door hen hooren uitspre ken. Maar weet u, de menschen, die onze telegrammen lezen, weten er even weinig van als wij zelf." „Bliksem, Slopsley, je bent pien ter Laten we eens kijken. Noem dien Sikh bijvoorbeeld Radjah Soubahdar' Rautenkar, dat klinkt nogal Oos- tersch, vin je niet Laat hem sneu velen, met z'n eenen arm om een stuk veldgeschut en den anderen arm ten hemel geheven, terwijl hij stamelt „Ik sterf voor het Engelsche wereld rijk „Zullen we hem niet laten zingen, sir, een „God save the King" U weet, sir, dat dit beter in stijl is. In alle variétés doen ze 't ook zon. „Laat ze zingen wat je wilt, mits' die zwarte kerels maar zingen kunnen. Wat is er verder voor nieuws in de gruwel-afdeeling „Ik vrees, sir, dat alle gruwelen zoo'n beetje opgebruikt zijn. Die ge schiedenis met Leuven en de kathe draal van Reims wordt wel een beetje oud-bakken." „'t Blijft toch een goed gegeven, Slopsley. Houd ook de bommenaan- slagen wat warm. Dood nog eens een 50.000 Oostenrijkers. Laat verder een opstand uitbreken in Oost-Pruisen. Kondig vast aan, dat de Vereenigde Staten aan Duitschland den oorlog gaan verklaren. Laat de Russen een stad met zeven mede-klinkers verove ren. En wanneer ge voor vandaag nog wat noodig hebt, laat dan een epide mie uitbreken in het leger van den Duitschen Kroonprins, bijvoorbeeld van mazelen. Ik ga nu lunchen, Slops ley; stoor me dus niet, tenzij er werkelijke berichten mochten binnen komen." (Onder de streep, Handelsblad.) o De financiën der geallieerden. Wij hebben melding gemaakt van redevoering door minister Lloyd Ge orge in het Lagerhuis gehouden, r.aar aanleiding van de financieele confe rentie te Parijs. Enkele punten uit de rede verdienen nog even nadere ver melding. De heer Lloyd George wees er op, dat deze oorlog de kostbaarste was, zoowel wat materiaal, wat men schen en wat geld betreft, en zooals we reeds zeiden, de minister schatte, dat aan het einde van dit jaar de ge allieerden. zeker wel ongeveer een 2000 millioen p.st., dus vier en twintig dui zend millioen gulden, zouden hebben uitgegeven. Het Britsche Rijk zou daarvan wel het meest uitgeven, mis schien wel 100 a 150 millioen meer dan de andere beide groote bondge- nooten. De groote marine, het nieuwe leger, uit alle deelen van het wereld rijk bijeengebracht, de vrijgevige scha deloosstellingen, kosten veel. Maar, verklaarde de minister verder, wat deze kosten betreft, Britannië en Frank rijk zijn twee van de rijkste landen ter wereld. Zij zijn de bankiers van de wereld. Wij zouden de oorlogsuitga ven vijf jaar lang kunnen bestrijden uit de opbrengst van onze buitenlands gedane beleggingen. Frankrijk kan dat op gelijke wijze wei twee of drie jaren doen. En beide landen zouden dan nog wel wat overhouden om aan andere bondger.ooten voor te schieten. Rusland is in andere positie. Het is misschien het rijkste land, wat na tuurlijke hulpbronnen betreft, maar het beschikt niet over voldoend kapitaal, het heefi thans moeilijkheden bij den export en heeft dus voor betalingen in het buitenland met moeilijkheden te kampen. De kleinere in den oorlog betrokken staten dienen voor finan- cieelen steun natuurlijk ook naar de grootere te zien en er zijn nog andere staten, die zich tot den oorlog voor bereiden. Het is ons belang, dat zij goed zich toerusten en zij kunnen al leen op Fransche en Engelsche mark ten leenen. Handelsblad. o Een nieuwe kwakzalverij. In Duitsche bladen wordt de aan dacht gevestigd op een nieuwe kwak zalverij, die uit commercieel oogpunt een buitengewoon succes blijkt te zijn. Hef is de handel in de z.g. „Schutz"-brieven. Zoo'n brief kost een Mark. Hij moet gekocht worden door een bezorgde moeder, een lieve vrouw of een Verliefd dweepstertje van een soldaatzij stuurt hem naar het front, en door die «beschermenden brief is de krijgsman er zeker van, niet ge troffen te worden door een vijandelij ken kogelhij zal gezond en frisch uit den oorlog terugkeeren. Men verzekert ons, dat er al meer dan 500.000 „Schutz"-brieven ver kocht zijn, en dat de fabrikant er al een auto mee verdiend heefi. Het is een bekend Berlijnsch uitgever, die in Juli j.l. failleerde. —o Z ij n ideaal. „Frits, wat wil je worden als je groot bent „Politie-agent 1" „Waarom „Wel, dan kan ik de andere lui wegjagen als er wat te doen is." o— Un de Vereenigde Staten Uit New-York wordt aan de „F Ztg.u geschreven, dat de Engelsche koperfirma Henry R. Merton Co pogingen heeft aangewend om alle groote Amerikaansche kopermaat schappijen te bewegen, haar den al leenverkoop van Europa te dragen Medegedeeld wordt, dat deze pogin gen geschieden in overleg met de Engelsche regeering Indien de Ame rikanen hierop waren ingegaan, zou man in Engeland feitelijk een ko pertrust hebben gekregen waardoor men in staat zou zijn geweest., de levering aan vijandelijke landen, evenals aan neutralen te verhinderen en waardoor het bedrijf geleidelijk geheel in Engeland geconcentreerd had kunnen worden Ondanks de eenige tnalea herbaalde aanbiedingen hebben de Amerikanen echter het •voorstel van de hand gewezen en volgens den berichtgever van het Duitsche blad zelfs bij de Ameri kaansche reg'-ering geprotesteerd te gen de belemmeringen, die aan den vrijen handel van Engelsche zijde in den weg worden gelegd. o De edelmoedige Keizer en de eerlijke Ft anschtnan. Een Fraasch soldaat, Dovidot ge naamd, die in Duitsche krijgsgevan genschap verkeerde, ontving bericht, dat zijn moeder zwaar ziek was ge worden en wellicht sterven zou. Hij vatte het plan op, om den Keizer zelf verlof te vragen, zijn moeder, die in Moulains woonde, te bezoe ken Hij beloofde op eerewoord weer terug te komen. De Keizer verleende het verlof, de Franschman vertrok en Zaterdag j.l. meldde hij zich weer bij de Duitsche overheid te Lindan. o. Oorlogskatten. De hond heeft in den oorlog steeds z'n rol gespeeldeertijds werd hij afgericht, om den vijand aan te valleD, en kon een wilde troep hon den in het vijandelijk leger verwar ring veroorzakenthans gebruikt men de hond voor humanitaire doel einden, o,a. laat men hem gewonden opsporen. De kat wil voor den hond niet onderdoen. Oostersche volkeren namen de kat mee naar het front, omdat men daardoor hoopte, den ze gen te bevechten. Thans is men niet meer zoo bijgeloovig, wat echter niet wegneemt, dat men ook in den modernen oorlog nog de kat van noode heeft. Op het •oogenblik ligt het arbeids veld van de kat achter het front. Hier neemt poesje op haar wijs aan den oorlog deel. Zij vecht, echter niet tegen de menschelijke vijanden van het vaderland, maar tegen de dreigende ratten en muizen, die zich daar tegoed willen doen aan de daar opgestapelde levensmiddelen. Vooral de ratten zijn gevaarlijk. De militaire autoriteiten vreezen ze, beschouwen ze als ongelukbrengers. Niet zoozeer om het portie dat ze opvreten. Dat is niet zoo'n kolos saal kwantum. Maar makkelijk ver ontreinigen "ze het restant. En bo vendien kunnen ze licht in het leger een epidemie veroorzaken. Niet on aardig is het dan ook, dat de zeer bijgeloovige Napoleon voor een rat bang was Een rat was voor hem de voorbode van trieste somberheid en narigheid en ellende. Menig Franschman en Engelsch- man heelt een poes met zich mee genomen, en het gesnor van het dier in z'nlooograal kan hein opvroo'ijken de poes bevoidert de gezelligheid, en houdt ratten en muizen op een afstand Dit zijn dan de particu liere katten. Joffre en French be schikken echter ook over eenige duizenden offieieele legerkatten, ter bewaking van de magazijnen „Kosmos" vertelt van de ambte lijke Duitsche legerkatten. Ze dra gen een sierlijken halsband met de letters K M K., dat beteekenfc Kaiser- liche Magazin-Katze, Voor iedere kat is een bedrag van 2 Mark per maand uitgetrokken... voor reis-en verblijfkosten. De miauwende be ambten hebben echter de verplichting op zich genomen, zich bij iedere in spectie in de magazijnen te melden. Ook bezit ieder fort z'n „staatslich I eubventionierte" kat, de z.g. fort- kar. Onder de bezetting vindt zij in den regel goede vrienden, en dik wijls krijgt ze de lekkerste stukjes. o De electrO-magneet als hulpmiddel hij de militaire chirurgie. De electro-magneet, heeft den me dici reeds belangrijke diensten be wezen. Menige ijzersplinter, die den fabrieksarbeider in het oog was ge vlogen, werd met de elect®-magneet zonder pijn verwijderd. Ouk bij an dere operatiën is deze methode toe gepast Op het oorlogsterrein heeft de elec tro-magneet der medici evenwel di rect een ongekende populariteit ge kregen. Voor enkele maanden is 1 hier in de Parijrche Academie de aandacht op gevestigd, en is be- weerd, dat kogels, die in het lichaam zijn gedrongen, op geen gemakke lijker wijs verwijderd kunnen wor- j den dan met de electro-magüeet. Natuurlijk kan men de methode al leen toepassen, wanneer er voldoende staal aan den kogel zit, .en wan neer de kogel niet al te diep in het lichaam is doorgedrongen. Komt de kogel in het magnetisch veld, dan nadert hij langzaam de electro mag- neet, en met één handgreep heeft de operateur hem eruit. De patiënt heelt gedurende de behandeling eigen aardige pijnen, veroorzaakt door de beweging van het projectiel. Niet zelden omstaat gedurende de behan deling een plaatselijke opzwelling, —o—

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 6